Help Charlotte Boeiende CD Tsallite Deo' Bij WiEE, kuntu terecht voor ondersteuning bij ieven met een beperliing Volleybalderby Kti4isPocht ftaar lewff^rad Geef wat van uw tijd Themamiddag ''Revalidatie na een CVA" EIIMiDBMIIEUWS beslist in voordeel Les Deux Intermezzo Contactbijeenkomst voor mensen met een handicap VERVOLGVERHAAL 5 1 Astma 1 Fonds y^KKm Geef kindere in met astma meer lucht ^M •3fa.iga.-<rilogie deel 1 JOH-aYBENHOF' PAGINA 5 DINSDAG 10 FEBRUARI 2004 Tijdens de presentatie in het gemeentehuis te Oude Tonge. Op de foto v.l.n.r. aan de linkerkant van de tafel Arianda Hoogendoorn, Rianda Stouten en Cor Meyboom van de gemeente Oostflakkee, en aan de rechterkant de MEE medewerkers Petra Reijnders, Ellis van de Berg, Job Stevens en Paula Bots. Zoals enkele weken geleden al aange kondigd, zou MEE Zuid-Holland Zuid afgelopen donderdag haar werkgebied in trekken om in de regio aandacht te vragen, niet alleen voor het feit dat deze organisatie bestaat - al langer dan vandaag trouwens, maar vooral ook dat ze haar taken en dienstenpakket sterk heeft uitge breid, en daarom de naam van de organisatie heeft veranderd. Tot 1 januari jl. bekend onder de naam SPD (Sociaal Pedagogische Dienst), gaat de organisatie vanaf die datum verder onder de naam MEE en wil ze als zodanig ook een grote(re) bekend heid verwerven in de regio. Nog te weinig mensen weten hóeveel MEE kan betekenen voor hóeveel mensen! Toen dan ook op 5 februari jl. alle medewer kers van MEE Zuid-Holland Zuid de regio ingingen voor een presentatiecampagne, gaven ze graag tekst en uitleg over de activi teiten die de organisatie kent. Ze deden dat onder andere in alle vier de gemeenten op het eiland, in elke plaats weer op een andere manier. Veel eilandbewoners zullen vorige week donderdag wel een folder in hun brie venbus of onder de ruitenwisser van hun auto hebben aangetroffen, met daarop in 't kort aangegeven wat MEE is en doet. En in Middelhamis in 't Prieel, en in de gemeente huizen te Goedereede en Oude Tonge wer den zelfs presentaties gegeven van wat MEE te bieden heeft. En dat blijkt voor verrassend veel mensen ook verrassend veel te zijn. Kort gezegd is MEE Zuid-Holland Zuid een organisatie die begeleiding, advies, onder steuning of bemiddeling geeft aan iedereen die door bijvoorbeeld verstandelijke of lichamelijke handicap, psychische proble men of door welke oorzaken dan ook, in de maatschappij niet zo goed 'op de rails komen'. Dat kan zijn op het gebied van wonen, werken, zich alleen voelen, en noem maar op. In feite kan iedereen in een situatie terechtkomen waarin de dienstverlening van MEE kan helpen uitkomst te bieden. En gebruikmaking van de dienstverlening van MEE is voor cliënten geheel gratis. Dit is mogelijk doordat de organisatie door de overheid wordt gefinancierd. Om de hulp van MEE in te roepen is ook geen medische indicatie nodig; iedereen kan bellen naar een centraal punt, waarna zo spoedig mogelijk en gericht op de soort hulpvraag een consu lent met de cliënt in contact treedt, zoveel mogelijk bij de hulpvrager in de buurt en zonodig zelfs bij de mensen thuis. De dienstverlening van MEE kan betrekking hebben op het kiezen en vinden van een school of opleiding, van woonruimte, werk, een leuke vrije tijdsbesteding, sport, vakan tie, een geschikte vrijwiUiger, of op het opvoeden van kinderen. Met de naam 'MEE' wil de organisatie dan ook aangeven waar ze voor wil staan: met de cliënt mee gaan, meedenken, meedoen, enz. Op de markt neemt MEE een aparte plek in. Ze overlapt niet reeds bestaande organisa ties. Het grote onderscheid ligt misschien daarin dat MEE geen hulp- of zorgverlenen- de instantie is, maar een dienstverlenende. Er worden geen therapeutische handelingen verricht, maar activerende en stimulerende, gericht op zowel ontwikkeling als acceptatie of het leren omgaan met een mogelijke beperking. Wel kunnen door tussenkomst van MEE cliënten verder de hulpverlening in worden geholpen. Voor een optimale dienstverlening zoekt MEE dan ook zoveel mogelijk samenwerking met en aansluiting bij andere verbanden. Daarnaast is ze actief in de vrijwillige thuishulp, dat ze als afge splitst werkterrein heeft. Over heel Nederland verspreid heeft MEE zo'n 32 afdelingen, waarvan Zuid-Holland Zuid er één is. Hier zijn zo'n 160 perso neelsleden werkzaam, waaronder zo'n 40 consulenten die - op HBO-niveau en gericht op maatschappelijk werk - cliënten werke- hjk van dienstverlening voorzien. Wie contact met MEE Zuid-Holland Zuid wil opnemen kan dat telefonisch doen via een centraal nummer: 0900-2020672, of mailen naar: servicepuntmeezhz.nlHet postadres luidt Postbus 780, 3300 AT Dor drecht en de website: www.mee-zuidhollandzuid.nl. r Geef 90 minuten van uw tijd. Collecteer in de .veek van 10-15 mei voor Charlotte en al die .indere kinderen met astma. Bel (033) 434 12 95 of mail naar ikcollecteerfflastmafonds.nl ^fc Dirksland - De derby der Rakkeese derby's stond weer op het progranuna: De heren recreanten van Les Deux Intermezzo tegen Sparta/Hygiea - een voUeybalklassieker die de gemoederen altijd bezig houdt in Middel hamis. Deze editie vond plaats sporthal de Gooye te Dirksland onder de bezielende lei ding van scheidsrechter Jaap Lodder. Les Deux Intermezzo wist al snel de wedstrijd naar zich toe te trekken. Aanvoerder Ruud de Beer had de volgende selectie ter beschik king. Middenaan val: Aart Baars en Reinier van de Heuvel; buitenaanval: Leo Jongejan en Leonard van der Welle; Henk van Oos tenbrugge en de aanvoerder verdeelden het voUeybalspel. De vaste spelverdelers Nicky Tuinenburg en Wim Versaevel ontbraken in deze wedstrijd. Les Deux Intermezzo voldeed aan zijn ver- pUchting als koploper. De lengte was aan wezig en in de eerste set werd er gevarieerd aangevallen. In begin was het even zoeken, maar gedurende de set ging het steeds beter. Setstand: 25-21. In de tweede set werd de druk op Sparta nog verder opgevoerd, wat resulteerde in een setstand van 25-16. Leo Jongejan had een prima service serie waar de gasten nauwelijks kijk op hadden. En er was voldoende variatie tussen de midden en de buitenaanval, waarbij Aart Baars en Reinier van de Heuvel als bliJksemafleiders fungeer den en de buitenaanvallers diagonaal konden slaan. Les Deux Intermezzo stevende af op een solide overwinning. In de derde set was het wat rommelig met een paar ballen die net wel of net niet uit waren of getoucheerd waren, maar na een cooling-down time-out pakte Les Deux Intermezzo gewoon de set met 25-19. In de vierde set was bij Sparta de fut eruit en met aantal fronmielballen en een paar goede aanvallen werd uiteindelijk de set gepakt met 25-16. Overige Uitslagen Les Deux Intermezzo: Heren 1-MVCl 1-3 Heren 2- RVC/Libanon'50 33-1 Heren 3- MVC 5 4-0 Dames 1 - MVC 1 0-4 Dames 2 - Kwiek 3 1-3 Jongens C - Kwiek 1 .2-2 Jongens D - Kwiek 1.1-3 Meisjes A - MVC 1 0-4 Meisjes B - Kwiek 1 1-3 Meisjes Cl - VoUeyA^oome 2000 1 .0-4 Meisjes C2 - Kwiek 1 2-2 De Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" regio ZH, afdeling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 14 februari a.s. van 14.00 uur - 16.00 uur in Verpleeghuis "Grootenhoek" Hellevoetse Achterweg 4 te Hellevoetsluis een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is "Revalidatie na een CVA". Gast deze middag is mevrouw T.A. Veenis, revalidatiearts in het Ruwaard van Putten Ziekenhuis die over dit onderwerp een voordracht houdt. Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vascu lair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" regio ZH afdeling ZH-Eilanden' wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aaimielden bij de contactpersonen, hr. A.H. Hutink, tel. 0187-48 43 81 of mw. D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187 - 48 38 99. Vanmorgen kreeg ik hem. De nieuwe CD van Christelijk Jongerenkoor 'Psallite Deo' te Middelharnis. Als trekpleister direkt al een pracht foto van Herman van Wezel (oud-lid van het koor) met - vermoedelijk - het kerkgebouw van de Hervormde Ge meente te Middelharnis er op. Als oud-dirigent haal je dan toch wel met nèt iets meer belangstelling dan gemiddeld zo'n CD uit zijn doosje... Zo'n eigen CD is voor een koor trouwens een fraai visitekaartje, om te zien alleen al. Doe je het tekstboekje open, dan treft je de compleetheid aangenaam; korte beschrij ving van koor, van dirigent, van organist, van het bespeelde orgel mèt de dispositie. Heel attent bovendien dat de registranten met ere zijn genoemd: Hans van Heemst en Henk van Lingen. Registreren is moeilijk werk, dat vaak erg wordt onderschat. Ga er maar eens aan staan: alles exact op de zoveelste fractie van een seconde, brrr. 'Psallite Deo' bestaat al weer bijna vijftien jaar. Sinds de zomer van 1998 zwaait Johan Nijsse uit Goes de scepter, met Anton Wee- nink als vaste begeleider. En jongerenkoor, maar geen doorsnee. De sfeer is er - vanaf het begin - die van het 'ontdekken'Open heid voor de waardevolle klassieke traditie die we hebben, is kenmerkend voor het koor. Zo is ook deze CD een interessante mix van bekende en onbekende, oude, minder oude en ook wel nieuwe, gemakkelijke en ook wel vrij lastige, meer en minder traditionele muziek. Opnamelokatie is de Hervormde Jacobus- kerk in Renesse. Een kerk met een relatief vrij droge akoestiek - opnametechnisch natuurgetrouw weergegeven - en een inte ressant orgel (Oberlinger 1882). Een orgel dat soms harmonium-achtige trekken ver toont, vooral in z'n fluiten en gamba's: lief lijk en zeer homogeen, een bijzonder bege- leidingsinstrument. Anton weet er heel goed raad mee: compliment vooral voor de knap lastige Variaties op een Oud-Nederlandsch Lied 'lek wil mij gaan vertroosten' van Jacob Bijster, Wat meer ruimtelijkheid zou dan wel fijn geweest zijn; aan de andere kant neem je een ruimte zoals die is, en zéker ver raste hier het orgel in de goede versmelting van de diverse registers. Johan Nijsse componeerde een werkelijk zeer goed geslaagde, polyfone koorzetting van het bekende lijdensUed. De CD biedt uiteraard nog veel meer moois; het totaal aantal tracks is achttien, waarvan de nrs. 6 tot en met 14 onder het kopje 'lij denstijd' staan, en 15 tot en met 18 onder 'kerst'. Het aantrekkelijke van de CD zit 'm mijns inziens in de programmering; al met al zit daar toch niet echt zo'n duidelijke lijn in, al suggeren bovengenoemde onderverdelingen dat. Gelukkig maar, want nu is het echt een CD met verrassingen. Willem Vogel (Evan geliemotet over De Blinde Bartimeüs) naast romanticus Brahms, en Arie J. Keijzer na Samuel Sebastian Wesley. Je weet dus echt neit vooruit wat er komt en dat is juist heel goed! Bijzonder treffend waren voor mij het 'Alleen met God' van Dick Sanderman (wie schreef de tekst?) in een fraai romantisch Brahms-achtig gewaad. Het orgel staat hier als een goed gefundeerd huis. Zeer onder steunend. Het Evangeliemotet over Barti meüs van Willem Vogel roept enige wee moed wakker; als tieners ontdekten we onder leiding van Peet Wessels op jeugd- koor 'Cantate Domino' hoe Vogel op toch vrij sobere wijze zo'n evangelietekst hele maal uitdiept... Ook 'Psallite' zingt het met de frisheid van een jongerenkoor, zeer direct. Knap hoor, a cappella. Dit is het koor wel op het lijf geschreven. Het vraagt ook niet direct een volle, brede klank. Ook het Luthers Avondgebed van Arie J. Keizjer is zo'n hoogtepunt. Het koor doet hier erg veel met dynamiek en 'dient' echt de tekst. In het bekende 'The three kings' van Cornelius soleert voortreffelijk Dennis Kalle als tenor. Nu maar hopen dat hij nog jaren lid van het koor blijft! Het laatste stuk, 'Nunc Dimittis' (Lofzang van Simeon) van Stanford is zeer indrukwekkend. Het bovenstaande is een eigenlijk willekeu rige greep, genomen na intensief luisteren. Overigens dwingt de héle CD respect af. Het goed instuderen van al die polyfone structu ren bij Mendelssohn en Brahms is geen klei nigheid. Gelukkig bouw je als koor in die 14 jaren tot aan oktober 2003 - de opname - veel repertoire op; je kunt putten. Aan de andere kant kenmerkt een jongerenkoor zich door veel ledenmutaties. Het is dan ook een grote prestatie van een dirigent om door dat alles heen toch dit programma op dit hoge nivo uit te voeren. Natuurlijk zijn er altijd wensen (uitspraak van het duits, zuiverheid af en toe bijv.), maar eigenlijk is dat niet meer dan geneuzel in de marge. Proficiat met deze hele mooie CD. Bijzondere vermelding verdienen de ver talingen in het nederlands in het tekstboekje. De CD is aangenaam 'vol', ruim 75 minuten is echt royaal. Tenslotte: 'Psallite Deo' heeft een duidelij ke, gewaardeerde plek in het Flakkeese muzikale gebeuren. We hopen van harte dat dat zo mag blijven. Paul Kieviet De aanschafprijs van deze unieke CD, met een totale speelduur van ruim 75 minuten, is slechts 14,50. De CD is uit voorraad leverbaar via onder staande telefoonnummers: Boekhandel Van der Boom (482614), Anja Don (602763), Erik Grootenboer (684910), Marian de Leeuw (605361), Durvina Slingerland (493718), Colinda Strijdhorst (611684). Op zaterdag 14 februari, 's middags kwart over twee wordt er weer een contactbijeen komst gehouden voor zowel mensen met een handicap als ook voor hun ouder en/of ver zorgers. De sluiting is kwart over vier. Belangstellenden worden verwacht in één der zalen van het kerkgebouw der Gerefor meerde Gemeente aan de Mozartlaan in Dirksland. Zoals gebruikelijk zal na de opening eerst een bijbels verhaal worden verteld. Daarna worden degenen uit de doelgroep, die pas jarig zijn geweest, gefeliciteerd (vergezeld van een attentie). In de pauze die er dan op volgt is er voor iedereen gratis koffie, thee of fris. Na de pauze worden de aanwezigen creatief beziggehouden. Hoe? Dat kunt u het beste waarnemen door de bijeenkomst te bezoe ken. -12- De volgende morgen worden ze reeds voor zessen door marsmuziek, die lawaaiig door de barakken schettert, gewekt. Korte tijd later komt de leidster op de kamer om te zien of haar volgelingen het bed al hebben ver laten. Nadien wordt op miUtaire manier appèl gehou den. Na het morgenmaal, dat bestaat uit een paar sneden grauw brood met zwarte surrogaatkoffie, komen er wagens waarmee de werksters naar de fabriek worden gebracht. Elsa komt in een fabriekshal, waar ze met enkele ande re vrouwen moet samen werken. Hun taak is het aan elkaar solderen van koperen draden, radio-onderdelen, die via een lopende band tot een geheel worden gemaakt. Het groepje, waarmee Elsa samen werkt, heeft reeds in het kamp vriendschap gesloten. Hun bedden staan naast elkaar, zodat ze in de korte tijd dat ze elkaar nu kennen, al het een en ander van zichzelf hebben verteld. De oudste van het groepje, Gerda Holsmacher, is een vrouw van bijna vijftig jaar oud. Adelheid Bergmayer, een jonge ongehuwde vrouw, is een paar jaar ouder dan Elsa. Dan is er nog Hanna Fleischmann, een meisje van achttien jaar. Haar vader is om politieke redenen in een concentratie kamp beland. Gerda Holsmacher, de oudste, is al spoedig de leiden de figuur van het groepje; bij haar kunnen de jongere vrouwen altijd met hun zorgen en problemen terecht. Ze is ook een slachtoffer van de nazi's. Men heeft haar verraden, toen ze uit haar winkeltje etenswaren ver kocht aan een oude man die daarvoor geen bonnen had. Haar man, een spoorwegarbeider, heeft ze bij een bombardement verloren. Adelheid Bergmayer was tewerk gesteld in een kazer ne als keukenhulp. Een zakje aardappelen, dat ze mee naar huis nam, was er de oorzaak van dat ze hier terecht is gekomen. Adelheid is in een volksbuurt grootgebracht. Ze is rap van tong en heeft bepaalde dingen vlug in de gaten. Met haar opgewekt karakter zorgt ze vaak voor een gezellige noot in het gezel schap. Heel anders is het met Hanna Fleischmann, die een goede opvoeding heeft gehad en graag medicijnen wil de studeren. Ze is in het lager gekomen omdat haar vader niet de voorgeschreven poütieke weg heeft bewandeld. Hoewel de vier vrouwen, wat opvoeding en miUeu betreft geheel verschillen, ontstaat er al spoedig een hechte band tussen hen. Zoveel als in hun vermogen ligt, trachten ze elkaar het bestaan te veraangenamen. Het leven in het kamp bestaat uit een aanhoudende sleur. Indien het werk dat toelaat, mogen ze eenmaal per week 's avonds het lager uit, op voorwaarde dat ze zich voor elf uur weer op hun kamer bevinden. Vooraf moet aan de leidster een pasje worden gevraagd, waar mee ze het kamp kunnen verlaten. De eerste week blij ven de vrouwen veelal binnen. Na veertien dagen wer ken krijgen ze een vrije dag. Die valt op woensdag. Ook de weekenden wordt doorgewerkt, zodat een vrije zaterdag of zondag tot de grote uitzonderingen be hoort. Op hun vrije dag voelen de vrouwen zich uit hun doen. 's Morgens hebben ze samen in de kantine koffie gedronken, waarna ze een wandeling door het kamp maken. Met z'n vieren gaan ze op pad. Hier en daar maken ze een praatje met andere vrouwen die ook vrij zijn en die ze tijdens het werk hebben leren kennen. Achter hun barak is een hoge prikkeldraadversperring die men onder stroom heeft gezet. Daarachter is het kampement van de buitenlandse vrouwen. SS-ers staan op wachttorens; hun machinegeweren wijzen dreigend in de richting van het vrouwenkamp. Achter het prik keldraad staat een aantal vrouwen en heel jonge meis jes; kinderen haast nog. Rond de barakken sluipen in lompen gehulde wezens, schuw alsof het roofdieren zijn. De buitenlandse vrouwen kijken met doffe glans in hun ogen naar hun soortgenoten aan de andere kant van het prikkeldraad. Ze zeggen niets, maar hun don kere ogen vertellen meer dan in een dik boek kan wor den beschreven. Een diepe zee van ellende staart de vrouwen aan. Gerda kan haar ogen niet geloven als ze de stakkers ziet staan. Vuil en vermagerd; de ogen, diep in hun kassen, zijn door smart getekend. Hun kleding, die van een soort jute gemaakt schijnt te zijn, hangt hen als een zak om de magere schouders. Op hun mouw zit een ruitvormig herkenningsteken genaaid: 'Ost'. Russin nen zijn het, slavinnen, die voor het Groot-Duitse rijk de smerige baantjes op moeten knappen. Die op de meest mensonterende manier worden behandeld en die als loon meer slaag dan eten ontvangen. Dagelijks ster ven er velen door uitputting, ziekte en andere ontbe ringen. 'Diep droevig dat zoiets een mens kan worden aange daan', zucht Elsa. Ze kan haar ogen niet van de stak- kerds afhouden; wat ze ziet treft haar diep in haar ziel. De 'Ost' vrouwen staan apathisch: Het lijkt net of alle leven uit hen is geweken en alleen hun stoffelijk omhulsel met droevige staarogen, achter het prikkel draad aanwezig is. Hanna kan het niet meer aanzien. Ze draait zich om en holt naar hun kamer, waar ze snikkend op haar bed neervalt. Als de vrouwen even weifelend blijven staan, komt er al spoedig beweging in de soldaten op de wachttorens. De SS-ers houden hen in de gaten; zelfs het kijken naar deze 'Untermenschen' is niet zonder gevaar. 'Laten we doorlopen', fluistert Gerda Holsmacher gejaagd. 'Zien jullie niet dat de bloedhonden op de torens ons in de gaten houden?' De drie vrouwen doen alsof er niets aan de hand is en hervatten hun wandeling. Als ze een hoek omslaan en uit het gezicht van de bewakers zijn, zucht Elsa: 'Hoe kan men een medemens zoiets aandoen. Het is meer dan verschrikkelijk.' Ze zijn diep onder de indruk. Een poosje wordt er geen woord meer gesproken. Zwijgend lopen ze naast elkaar, het hoofd gebogen. Het is Gerda die het zwijgen verbreekt: 'Duitsland, als je hiervoor de rekening gepresenteerd krijgt!' Het bataljon voor speciale diensten is nu volop ingeschakeld. Ze bewaken een gedeelte van de weg die van Mga naar het front loopt. De ver wachting, dat het een zachtgekookt eitje zou worden, is hen bitter tegengevallen. De eerste week dat ze er waren het zich in de hele streek geen Rus zien en dat is nog steeds het geval. Maar dezen laten nu meer en meer merken, dat ze er wel degelijk zijn. Overdag lijkt de uitgestrektheid te zijn uitgestorven, maar nauwe lijks is het donker of hier en daar gaat met daverend geweld een boom de lucht in, die de partizanen laten springen om de weg te versperren. De colonnes die naar het front gaan, worden uit hinderlagen beschoten en telkens is de telefoonlijn gebroken of zijn hele stuk ken van de kabel verdwenen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5