Auto total loss bij aanrijding Met Wie??? Vrijwilligers vragen vrijwilligers voor schoolbouw in Kenia Woord Daad Visiedocument 'Zorg en Welzijn G-O' biedt oplossingsrichtingen voor wonen met zorgbehoeften Nieuws van de werkgroep Ozun MAF. bij Ger. Gem. Zaterdag avond- jeugdwerk lEIIAIIDBI-raEUWS EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 Resultaten onderzoek Regiefunctie Reactie wethouders Ouddorpse schakers revancheren zichzelf! Extra Kerkdiensten Ger. Gemeenten Oude Tongenaar gezocht Goeree Uverf lakkee Goeree Overf lakkee Oud papier Melissant Ger. Gem. Nieuwe Tonge PAGINA 2 DINSDAG 10 FEBRUARI 2004 STAD AAN 'T HARINGVLIET - Met z'n vijven naar de fitness is wel heel abrupt afge broken vrijdag aan 't eind van de middag. De bestuurster van een personenauto met vier inzittende tieners, wilde van de Lievevrouwepoldersedijk afslaan naar de Vrouwtjesweg, maar moest wachten op een tegenligger. Een achterop komende bestuurder van een bus je had dit niet tijdig gezien, met een aanrijding als gevolg. De bestuurster van de perso nenauto moest met een nekkraag worden afgevoerd naar het ziekenhuis, ook enkele van de tieners gingen mee. De personenauto is total loss. De bus liep aanzienlijke schade aan de voorzijde op. De bestuurder van de bus kon ter plaatse worden behandeld door het ambulancepersoneel. (foto: Persbum Flatkee) MIDDELHARNIS - Het Regionaal Zorg Overleg Goeree-Overflakkee (Rezo) heeft vrijdagmiddag 6 februari in het restaurant van Stichting Zuid wester een bijeenkomst georganiseerd onder de titel 'Hoe organiseren wij de keten wonen-zorg-welzijn voor oude ren en gehandicapten op Goeree- Overflakkee'. Dit in navolging van het door de BouwAdviesGroep (BOAG) opgestelde visiedocument 'Zorg en Welzijn Goeree-Overflakkee', dat in opdracht van het Rezo is samenge steld. Aanwezig waren zorgaanbie ders en zorgvragers, tezamen met ver tegenwoordigers van gemeenten en woningbouwverenigingen om een eer ste aanzet richting concretisering van het rapport te geven. Het Rezo is een overlegplatform voor betrokkenen bij de zorg voor ouderen en gehandicapten en is in 1995 opgericht. In dit platform vindt het uitwisselen van ervarin gen plaats tussen onder meer de zorgaanbie ders, zorgvragers en gemeenten. De voorzit ter van het Rezo is de heer A.C. van Wijk. Hij opende de bijeenkomst met een korte uit eenzetting over het belang van het visied ocument. "Er is in ons land veel aandacht voor een nieuwe ontwikkeling, namelijk de keten wonen, zorg en welzijn voor ouderen en mensen met een handicap. Het Rezo heeft deze ontwikkeling opgepakt, en onze voor lopige conclusie is dat we onze groep deel nemers zullen moeten uitbreiden met leden van de welzijnszorg en de woningbouwver enigingen om een zo breed mogelijk draag vlak te creëren." Van Wijk legde uit dat het visiedocument tot zijn vreugde goed is ont- ctir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tiollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Versctiljning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTI^TIE: tel.(0187)47 10 20 e-maih Algemeen@gebr-dewaal.eom (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijii zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermyn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 email: J.ViIIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9.50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 vangen en dat de erin vermelde stellingen eilandbreed worden gedragen. Hij sprak de hoop uit dat er deze middag een start zou kunnen worden gemaakt met het vervolg. Vervolgens kwam de opsteller van het rap port, mevrouw drs. M. Groen van het BOAG, aan het woord om het rapport en de aanbevelingen daaruit in het kort uiteen te zetten. In haar inleiding zei zij het volgende: "De relatie tussen gemeenten, woningbouw verenigingen, zorg- en welzijnsinstellingen wordt in toenemende mate als belangrijk ervaren, met name wanneer het gaat om zorgbehoevenden, zoals ouderen en mensen met een handicap. Momenteel is die relatie nog onvoldoende aanwezig. Vooral de samenwerking met woningbouwverenigin gen moet worden versterkt. De woonomge ving moet immers steeds meer worden inge richt op zorg als gevolg van extramuralise- ring (meer thuis blijven wonen, red.) en het toenemende aantal ouderen dat thuis woont. Met het visiedocument willen we uiteinde lijk komen tot een overeenkomst waarin de visie van de partijen op het afstemmen van wonen, zorg en welzijn voor ouderen en gehandicapten wordt vastgelegd, samen met de uitspraken wie welke verantwoordehjk- heid neemt." Vervolgens kwamen de belangrijkste resul taten uit haar onderzoek naar voren. Het blijkt dat vele ouderen zich onveilig en een zaam voelen. Wat dit laatste betreft zou dit samen kunnen hangen met de eilandelijke cultuur; men is erg op zichzelf, loopt niet snel bij een ander naar binnen. Wat betreft het aanbod wonen, zorg en welzijn kwam naar voren dat de mantelzorg en het vrijwil ligerswerk afneemt, er lange wachtlijsten zijn en een tekort aan aangepaste woningen. Verder gaf de doelgroep (gehandicapten en ouderen 75-k) aan behoefte te hebben aan flexibele woningen, betere informatievers trekking (waar haal je welke service?) en minder lange wachttijden. Wat betreft de rol van de gemeenten kwam naar voren dat er onvoldoende toekomstvisie is en een te kort aan contingenten. Oplossingsrichtingen volgens het rapport zijn onder meer een goede spreiding van voorzieningen over de verschillende gemeenten en een aanbod dat voldoet aan de eisen. Bovendien is onderlinge samenwer king belangrijk, welke kleinschalig kan star ten en zich vervolgens als een olievlek ver spreidt. Van Wijk benadrukte vervolgens dat het van belang is dat het rapport niet in een la ver dwijnt. Verder legde hij de rol van het Rezo uit, dat namelijk geen beslissingsbevoegd heid heeft maar de rol vervult van stimulator en katalysator. De volgende stap is nu dat er per gemeente een werkgroep wordt gevormd, die de zoge heten regiefunctie in handen heeft en waarin een professionele aanjager plaatsneemt (met subsidie van de Provincie Zuid Holland). Deze werkgroepen zullen de voorstellen uit het visiedocument gaan uitwerken zodat elke woonkern straks beschikt over een kleinschalig aanbod van gevarieerde en geïntegreerde voorzieningen en de gemeen te over een grootschaliger aanbod van voor zieningen. Per gemeente wordt vorm en inhoud gegeven aan de regiefunctie met betrekking tot wonen, zorg en welzijn voor ouderen en gehandicapten. Dit door middel van één loket per gemeente, met aanspreek punten in elke woonkern. Namens het Regionaal Patiënten Consumen ten Platform Rijnmond (RPCPR) ging ook mevrouw. Mr. A. Brittijn in op het thema van deze middag. De keten wonen, zorg, welzijn is volgens haar een prachtig uit gangspunt, maar de betrokken partijen zul len het met elkaar moeten doen om er wat van te maken, was haar conclusie. De wethouders van de vier gemeenten gaven ook een korte reactie op het rapport. De heer J. Sandee, wethouder van de gemeente Dirksland, kreeg als eerste het woord. ■'Dirksland komt er in het BOAG-rapport goed af We hebben woonzorgcomplexen Maandag 2 februari trad het eerste achttal van SV Ontspanning thuis aan tegen de kop loper Barendrecht 1. Normaal als er thuis gespeeld wordt is er een psychologisch voordeel maar deze keer niet. De Ouddor- pers begonnen al met een 0-2 achterstand. Willem-Jan Tanis en Jaap Santifort hadden hun partij de week ervoor vooruit gespeeld. Willem-Jan mishandelde de opening ,en werd vakkundig opgerold door zijn tegen stander Jaap Santifort stond enigszins gedrukt in een Scheveninger en kwam nooit meer los en werd opgepeuzeld. Een moeilijke taak voor de overige zes om deze achterstand recht te zetten, zeker toen Kees van den Nieuwendijk in een Siciliaan- se Draak van de regen in de drop eindigde en zijn koning in een matnet liep. Met een gelijkspel zouden de Ouddorpers nu al tevreden zijn,werd voorzichtig geopperd. Maar aanschouw wat er gebeurde: Arie Baas stond vanuit de opening wel prettig,maar was het genoeg voor een winstpoging? Vol gens Arie wel; dan gaat-ie er voor zitten, staat niet meer op en dan weten de meesten het wel: één pion viel, kort daarna nog één en de techniek deed de rest. 1-3 de tussenstand. Jan Verzijden stond vanuit de opening erg goed. Een damegambiet waarin Jan de mino- riteitsaanval uitstekend in gang zette. Dit leverde materieel voordeel op in de vorm van enkele pionnen en dit werd vakkundig verzilverd; 2-3. Wilko Breen is echt een teamspeler; zo ook deze avond. Een Hol landse partij waarin wit eerst een tikje beter stond.maar dan gaat Wilko er met zwart er voor zitten; er wordt gecounterd en dreigin gen in de stelling gevlochten. Peter Denez is in bloedvorm dit jaar. Ook nu wist hij zijn 5e RSB wedstrijd in winst om te zetten en daarmee Ouddorp op voorsprong te brengen,waama Reinier van der Wende het succes van de Ouddorpers compleet maakte door zijn materiële voordeel (kwal h- pion) tot gelding te brengen. Een onver wachte maar schitterende 5-3 overwinning voor het Ie team van SV Ontspanning. In de poule waarin Ouddorp speelt is nu van alles mogelijk; met nog 2 wedstrijden te gaan heeft de nummer 1 een voorsprong van 2 matchpunten op de Ouddorpers (gedeeld nummer 4) echter niemand heeft het in eigen hand aangezien er nogal wat kapers op de kust zijn. De volgende wedstrijd,de altijd beladen der by tegen Oostflakkee l,zal meer duidelijk heid brengen. Meestal bloed aan de paal,er wordt tot het uiterste gevochten..zeker daar Oostflakkee zich in de degradatie zone bevindt..Zou de burgemeester overwegen deze wedstrijd te verbieden? In dit uur over 'gezondheid' in het pro gramma 'Met Wie???' op Radio Flakkee, is de wijkverpleegkundige Matty Bijster- bosch in de studio. Zij vertelt over het zwanger zijn en over baby's. Daar is natuurlijk heel veel over te vertellen. Nieuwsgierig geworden? Woensdag 11 februari wordt hierover verteld op Radio Flakkee, tussen 18.00 uur en 19.00 uur. De herhaling is op dinsdag 17 februari, ook van 18.00 tot 19.00 uur. DIRKSLAND - Vanavond, dinsdag 10 februari 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder. MELISSANT - De dienst van donderdag 12 februari, waarin zou voorgaan ds. A.B. van der Heiden GAAT NIET DOOR. NIEUWE TONGE - Woensdag 11 februari, 19.30 uur, stud. M.D. de Heer. kunnen realiseren door goede samenwerking tussen de betrokken partijen. Ondanks krap pe contingenten en het moeilijk vinden van locaties zijn er toch goede projecten van de grond gekomen. Wat betreft de werkgroepen luidt mijn vraag of deze wel geschikt zijn voor lokale problemen. Laten we gebruik maken van eikaars kennis en inzicht. Eén loket is prima, maar voor elke kern een aan spreekpunt realiseren maakt me voorzichti ger. We moeten realistisch zijn: het moet betaalbaar en bemanbaar zijn. Er zullen keu zes gemaakt moeten worden". Wethouder P. de Vries van de gemeente Oostflakkee zei bij het lezen van het rapport een gevoel van nostalgie te krijgen. "In de jaren '50 en '60 kwamen er bejaardencom plexen van de grond met de dienstencen trums, nu krijgen we de zorgcentra. Echter, er zijn niet voldoende contingenten. Daarbij hebben we ook bejaardenwoningen die niet meer aan de wensen voldoen en waarin nu jongeren wonen. Dit is erg jammer. Hoe dan ook, ik ben een groot voorstander van samenwerken, en als gemeente schuwen wij de regierol niet." Wethouder J. van Oosterom van de gemeen te Goedereede en wethouder G. de Jong van de gemeente Middelharnis gaven aan ook bereid te zijn de regiefunctie op zich te nemen. Mevrouw L.M. Huizer, hd Gedeputeerde Staten Zuid-Holland, gaf aan dat "de zaken op het eiland behoorlijk voortvarend worden aangepakt. Een goede zaak, we willen toch immers allemaal zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen, maar dan moeten wel de woningen daarvoor geschikt zijn. Het is heel fijn dat u het visie-document in een uitwer king per gemeente omzet. De extramuralise- ring van de zorg is prima, als we maar in de gaten houden dat we niet alle intramurale zorg de deur uit doen. Vervolgens wil ik u er op wijzen dat u niet voor elk probleem zelf het wiel hoeft uit te vinden, in Midden- en Zuid-Holland Noord is al het nodige uitge werkt." Ze gaf aan dat de provinciale visie praktisch geheel spoort met het rapport en dat het wat betreft de financiering voor 2004 en 2005 wel goed komt. De voorbereiding is al in volle gang. Deze zomer zal de bouw van een paar extra lokalen beginnen. Tegelijkertijd zal dan ook de watervoorziening wor den verbeterd. Subsidie is er niet, en op een architect en een projectontwik kelaar hoeven ze ook niet te rekenen. Grote, luxe wensen hebben de kinde ren echter niet en daarom kan het gebeuren dat een groep vrijwilligers het werk en de kosten op zich zal nemen... We zijn in gesprek met Danielle Jelier en Dietrik de Lange uit Dirksland, die deze zomer met een groep vrijwilligers naar Kenia hopen te vertrekken. In een klein dorp, niet ver van de grote stad Eldoret, hopen ze een school uit te breiden. Sinds de regering toestemming heeft gegeven dat alle kinderen naar school kunnen, is het pro bleem ontstaan dat de scholen veel te klein zijn. Dietrik nam al deel aan een project in de zomer van 2002, waarbij twee lokalen wer den gebouwd. De grote nood enerzijds en de intense dankbaarheid van de kinderen met hun ouders anderzijds maakten een grote indruk op hem, die hij ook overbracht op het thuisfront. Deze zomer vatten Danielle en Dietrik daarom het plan op om samen een zelfde project op te starten. In het afgelopen najaar zijn de voorbereidingen al begonnen, omdat er voor het project veel geld nodig is. De reis naar Kenia betalen de deelnemers zelf, maar de kosten van de bouw zullen met sponsorgeld moeten worden betaald. Via de stichting African Care, een organisatie die veel ontwikkelingswerk verricht, werd een project gevonden in Kenia. Danielle en Dietrik vertellen ons waarom ze aan dit project gaan werken. "We hebben gekozen voor een project in Kenia. Daar wil len we 1 a 2 schooUokalen bouwen. Daar naast willen we ook een soort watertank maken en wat bomen aanplanten. Hout is in Kenia enorm schaars, veel hout is naar het buitenland geëxporteerd en er worden door de inwoners weinig bomen geplant. Het zou mooi zijn als we de inwoners van Kenia wat meer bewust konden maken van het nut van bomen planten en het gebruik van hout. Door de overheid van Kenia wordt sinds kort - •^.Ëfï^^;=^S^^:v'>^i'.r' n de mogelijkheid geboden om gratis onderwijs te ontvangen. Voorheen konden ouders, die niet voldoende geld hadden om het onderwijs te betalen, hun kinderen ook niet naar school laten gaan. Nu komen er ineens heel veel kin deren naar school en zijn de scholen te klein. De overheid betaalt de salarissen van de leer krachten en kostaums voor de kmderen, maar heeft niet voldoende geld om lokalen neer te zetten. De nood is er hoog." Op allerhande wijze wil het tweetal, met behulp van de andere deelnemers, geld inza melen voor hun project. Zo zullen er bedrij ven worden aangeschreven met het verzoek om te sponsoren. Van alle kanten proberen mensen en ook kinderen hun figuurlijke steentje bij te dra gen. Het gebaar van een bedrijf met een groot geldbedrag is even mooi als het gebaar van een jongetje dat een halve week enthou siast auto's waste en daarmee 50 euro ver diende. Het ging allemaal naar het project. Maar er is nog veel meer geld nodig, erg veel geld. Het materiaal voor twee lokalen, een watertank en een flink aantal bomen heb je niet zomaar bij elkaar. Er zijn nog veel plannen voor het inzamelen van geld, zoals de verkoop van kaarten en andere artikelen. Wilt u ook uw steentje bij dragen aan het project voor de schoolkinde ren in Kenia, dan is natuurlijk ook uw gift van harte welkom. Die kunt u storten op rekeningnummer 31.41.42.533 t.n.v. N.P. Jelier o.v.v N.P.Jelier inzake St. African Care. Het bedrag dat u sponsort, komt volle dig ten goede aan het project. U kunt het project ook steunen door op één van de volgende adressen kaarten te kopen voor huwelijk, geboorte, verjaardag of wat al niet meer: Danielle Jelier, Wilhelminalaan 5 te Dirksland (niet s'middags); Hetty Jelier, Frank van Borsselenstraat 5 te Nieuwe-Ton- ge; Annette van Vossen, Fabiusstraat 100 te Melissant. Uw bijdrage is ook welkom in de 'spaar huisjes' bij Verton Schoenen te Middelhar nis en bij Pieter Struik Groenten en Fruit te Dirksland. Maar geld is niet het enige wat nodig is voor de schooUokalenbouw in Kenia. Er kunnen ook nog wel een paar stevige mannenbanden worden gebruikt. Dus ben jij een jongeman die van aanpakken weet en die er iets in ziet om in de komende zomer je krachten te geven aan je naaste, dan ben jij misschien wel een nieuwe reisgenoot naar Kenia. Er zal zo'n 10 a 14 dagen aan het project wor den gewerkt, waarna in een korte vakantie het land nog wat zal worden verkend. Neem vrijblijvend eens contact met Danielle Jelier, tel. 0187-602721, of stuur een e-mail naar info@werkvakantiekenia.nl. Voor meer informatie of om foto's van het project te bekijken kun je ook naar de website www.werkvakantiekenia.nl. Het is al weer een poosje geleden dat wij uw aandacht vroegen voor onze actie 'Winter hulp Ozun'. Net als voorgaande jaren helpt u voor 5 euro per maand een gezin of alleen staande in Ozun (Roemenië) de barre win termaanden door met een plaatselijk inge kocht levensmiddelenpakket. De actie start te in november en loopt door tot het einde van deze maand. Deze hulp is hard nodig nu de oogst van de laatste zomer door de droog te grotendeels mislukt is en veel mensen het laatste jaar werkloos zijn geworden. De eni ge fabriek in het dorp is failliet gegaan. Dat betekent voor de oud-werknemers en hun gezinnen meteen ook geen verwarming en geen stromend water meer op hun flatje. U begrijpt dat de pakketten warm ontvangen worden. Mogen wij (weer) rekenen op uw steun? Het kan nog. U kunt uw gift overma ken op ons rekeningnummer 1409.09.729 t.n.v. "Winterhulp Ozun". Meer informatie kunt u verkrijgen bij dhr. C. Buscop, tel: ^"^2131- Vast hartelijk dank! De werkgroep Ozun van de Nederlandse Hervormde kerk te Oude-Tonge. Wim Weber (64) uit Haarlem zou graag in contact komen met een 'Oude Tongenaar', die na de watersnoodramp in april 1953 in Haarlem op de Vondel weg 412 heeft gelo geerd. Lezers die hier iets meer over weten kunnen contact opnemen met Wim Weber, telefoon: 06 28394870. Op zaterdag 14 februari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Melissant. Het ophalen begint om 09.00 uur. Wilt U het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten. Bij voorbaat dankt voor uw medewerking. Op zaterdag 14 februari hoopt het zater dagavondjeugdwerk van de Gereformeer de Gemeente in Nieuwe Tonge samen te komen. Deze avond zal de MAF komen om een en ander te presenteren over hun werkzaamheden. De avond begint om 19.30 uur en iedereen is van harte welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2