POLITIEK en ETHIEK i eb Mysterie Winter in het Waterbos PREDIKBEURTEN Dirkslandse raadscommissie GrEZ: 'werk dorpsraad serieus nemen' Drukwerk nodig? EIIAttDBrf-tllEUIi» Oud papier ophalen Goedereede EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Met de SWO naar uitvoering Mat- thaus-Passion Trainingsweekend voor jongeren: Het evangelie in normaal Nederlands Potermaaltijd In ^t Fort Gratis invullen belastingformulieren De val van Oudkerk De rol van de pers Is privé-leven te scheiden van politiek? De pers krijgt de schuld Geen scheiding tussen politiek en 'ethiek W. H. Velema Zondag 8 februari 2004 Een Flakkeese boerenzoon in de Haagse politiek Nadat in Dirksland de dorpsraad een advies had geformuleerd hoe zijns inziens de parkeerproblematiek in het dorp - met name rond het ziekenhuis - zou kunnen worden aangepakt, heeft afgelopen dinsdagavond de com missie Grondgebied en Economische Zaken (GrEZ) zich over het werk van de dorpsraad gebogen. Commissie voorzitter de heer Toes benadrukte de aanwezigheid van de dorpsraad een goede zaak te vinden en een goede invulling van het dualisme. "Mensen lopen te hoop om hun mening te geven. Dus dat moet je niet naast je neerleggen." Zó serieus werd de inbreng van de dorpsraad dan ook genomen dat Toes dinsdagavond de commissie er zich over liet beraden om de gemeenteraad te adviseren zijn genomen besluit in zijn vergadering van 22 mei jl., inzake de aanpak van de parkeerproblematiek, in herover weging te nemen. Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 PAGINA 2 VRUDAG 6 FEBRUARI 2004 Waarom moest Rob Oudkerk ais wet houder van Amsterdam aftreden? Ik hoorde het nieuws op dinsdag 20 januari, 's mor gens om zeven uur. Toen werd bekendge maakt dat Oudkerk in de nacht daaraan voor afgaand was afgetreden. Hij begon zijn mededelingen daarom ook met 'Goede nacht'. Na urenlang intern beraad heeft de fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Amsterdam het vertrouwen in Oudkerk opgezegd. Dat betekende zijn val als wet houder. Men bedenke wel, dat hij niet eige ner beweging is teruggetreden om wat voor gevallen is in zijn privé-leven. Hij acht dat een volstrekte privé-zaak waarmee de poli tiek zich niet heeft te bemoeien. Zij stap was een antwoord op het besluit van de fractie. Geen eigen initiatief (waartoe hij overigens van verschillende kanten was aangespoord). Neen, zijn terugtreden was een politieke noodzaak. Hij had het vertrou wen van de fractie verloren. Dan rest maar één conclusie: aftreden. Dat geldt een minis ter, een directeur in een bedrijf, een school hoofd èn een wethouder. Waar vertrouwen ontbreekt en waar dat openlijk uitgesproken dus opgezegd wordt, is de situatie onwerkbaar. Ik heb dit wat breed omschreven. Het gaat mij in dit artikel er vooral om, waarom Oudkerk is afgetreden. Volgen we zijn eigen redenering dan is er maar één conclusie mogelijk: Doordat de fractie het vertrouwen in mij als wethouder heeft opgezegd, kan ik niet verder. En dus treed ik terug, zoals boven omschreven. Hiermee ligt de oorzaak voor de val van Oudkerk bij de fractie. Zelf had hij ondanks alle rumoer over zijn gedrag, nog wel willen doorgaan. Hij meende zelfs dat dit kon, nadat hij zijn fractie zijn excuses had aange boden. Men lette erop dat zijn excuses alleen aan de fractie zijn aangeboden en niet aan de gemeenteraad in zijn geheel en wel aller minst aan de bevolking van Amsterdam, wier wethouder hij was. Ik wijs hierop niet als op een subtiliteit; alsof het om een kleinigheid gaat. Neen, Oudkerk is van mening dat zijn optreden hem niet tot aftreden dwong. De reactie van de samenleving en vooral de hetze van de pers tegen hem, zoals sommigen het formu leren, maakt het hem oimiogelijk verder te gaan als wethouder. Ik heb de woorden van burgemeester Cohen op mij laten inwerken. Eigenlijk staat Cohen op hetzelfde standpunt. Wat voorge vallen is, is laakbaar, maar niet zo erg dat Oud kerk niet verder zou kunnen als wethouder. De pers heeft Oudkerk de das omgedaan. De hetze van de zijde van de pers maakt ver-' der besturen onmogelijk - zo niet alleen Oudkerk maar ook de burgemeester. Ik moet zelfs aannemen dat ook de voor zitter van de PvdA-fractie in de Amsterdam se gemeenteraad dezelfde mening is toege daan. Immers vóór zondag zondag 18 janu ari heeft de heer Halbertsma met nadruk gezegd dat hij aftreden niet noodzakelijk vond. Toch is hij tot een ander oordeel geko men. Waarom? Ik heb niet gelezen of gehoord, dat de heer Halbertsma van stand punt is veranderd wat betreft het zedelijk oordeel over de voorgevallen gebeurtenissen of de begane feiten in Oudkerks privé-leven. Neen, de pers heeft de zaak zo overtrok ken, dat een groot deel van de bevolking deze handelwijze voor een wethouder van Amsterdam niet acceptabel vindt. Er zijn dus - in zekere zin - twee gron den voor het uitspreken van de onhoudbaar heid van Oudkerks positie als wethouder. 1De aanzwengeling van de feiten door de pers. Een buitenproportionele aandacht voor dit privé-gebeuren. 2. Het feit dat mede hierdoor een groot deel van de bevolking het vertrouwen in Oud kerk heeft verloren maakt zijn aanblijven onmogelijk. Ik vermeld deze gang van zaken enigs zins uitvoerig. Burgemeester en fractievoor zitter hebben geen oordeel willen uitspreken over feiten die in het privé-leven van Oud kerk zijn voorgevallen. Ze hebben wel gezegd dat Oudkerk er niet verstandig aan gedaan heeft dat allemaal in de openbaar heid te brengen. Zijn privé-leven is echter zijn privé-leven. En zoals dat in onze samenleving gebrui kelijk is: "Waar rook is, is vuur", wordt ver der gezocht. Dan blijkt er nog meer aan de hand te zijn dan wat Oudkerk publiek gemaakt heeft. Feiten van dezelfde orde, maar evenzeer in het oog van de samenle ving belastend. Juist het feit dat dit erbij komt zorgt voor een verzwaring van de kri tiek. En dan zegt het publiek: Neen. Zo ongeveer is de gang van zaken. Ik benadruk nog eens: burgemeester en fractie voorzitter hebben ethisch gezien geen oor deel uitgesproken over het grove optreden van Oudkerk. Zij laten dat voor zijn reke ning. Als de pers er zich niet zo mee had bemoeid, zou hij als wethouder aan kunnen blijven. Hier zijn we bij de kern van het thema: politiek en ethiek. De vraag is: Kan een politicus zich voor bordeelbezoek en het roken van bepaalde verdovende middelen beroepen op het privé-karakter van die gebeurtenissen? Vallen zulke feiten buiten de beoordeling van burgemeester en gemeenteraad? Dit is in feite de positie die burgemeester en fractievoorzitter innemen. Alleen de gro te hetze in de pers tegen Oudkerk en het oor deel van een groot deel van het publiek over tegen) hem, zorgen voor zijn aftreden; dus niet de feiten, maar de brede commotie erover. Ik vind deze hele redenering een kwalij ke zaak. Cohen en Halbertsma zitten met hun ethisch oordeel over de wethouder op de lijn van Oudkerk. Daar heb je niet mee te maken. Je moet er met je mond van afblij ven, 't Is gebeurd op privé-terrein. Burgemeester Cohen heeft het niet gewaagd deze opstelling van Oudkerk te doorbreken of te kritiseren. Hij geeft de pers de schuld. De pers heeft met haar hetze de bevolking beïnvloed. De redenering dat het om een privé-zaak gaat, staat volgens hem sterk en blijft overeind, zolang de pers zich maar niet tegen Oudkerk keert. Hier zit de kern. Een publiek persoon moet van onbesproken levenswandel zijn. Bezoek aan prostituees (met daarvan ge maakte foto's) en blowen geeft een slecht voorbeeld aan de bevolking, jong en oud. Zulk gedrag is een persoon die een publiek ambt bekleedt, onwaardig. In het geval Oudkerk is de kernvraag of de samenleving, vanaf burgemeester tot de gewone man in de straat, dit oordeel volgt. Om het scherp te formuleren: Kun je publiekelijk de losbandige vrije moraal praktiseren en kritiek daarop afwijzen omdat je als privé-persoon handelt. Is er een duidelijke scheiding aan te brengen tussen je privé-leven volgens de moderne, vrije losbandige moraal èn je optreden als gezags-(lees ambts-)drager? Het zou mij niet verbazen als Oudkerk deze scheiding heeft willen testen. Waarom zou hij anders aan een journalist zo open ver teld hebben van zijn escapades in bordelen en kroegen. Hij zal gedacht hebben: Dit moet kunnen, ook voor een wethouder van Amsterdam. De test is negatief uitgevallen voor Oud kerk. Ik zeg van harte: gelukkig wordt dit losse leven, in de publiciteit gebracht, niet aanvaardbaar geacht. Ik houd toch een nare smaak over aan het optreden van de burgemeester. Eigenlijk moet dit kunnen. Slechts de publiciteit er omheen heeft Oudkerk de das omgedaan. Dat wil zeggen: in de testcase staat Cohen eigenlijk aan de kant van Oudkerk. Welke gevolgen zal deze positiekeus voor de toe komst hebben? Nog een vraag: Hoe moeten mevrouw en kinderen Oudkerk zich bij dit alles voelen? Ik heb nog nergens gelezen dat iemand zich hierover bekommerde. Dit artikel is geschreven op 21 januari 2004 Morgen, zaterdag 7 februari haalt de Stich ting Koninklijke Fanfare Apollo te Goede reede weer oud papier op in Goedereede en Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kan er bijgezet worden. Graag het papier voor 8.30 uur goed gebun deld buiten zetten. Een frisse wandehng door de natuur is een prima manier om het weekeinde te beginnen. Op zaterdag 14 februari om 10.00 uur kunt u mee met de boswachter van Natuurmonu menten om de sfeer op te snuiven in het Waterbos bij Rockanje. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Aanmelden is verplicht bij regio VVV Voome, tel. (0181) 475475. Hier hoort u waar het vertrekpunt van de excursie is. Afhankelijk van het weer zijn laarzen of goede wandelschoenen aanbevolen en een verrekijker komt altijd van pas. chr. streetcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 1020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk, Garde- ren, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avond maal. Eben-Haëzer: 9.30 uur geen dienst en 18.30 uur ds. G. Meuleman, nabe trachting Heilig Avondmaal. Woensdag 11 februari, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur student G. van Manen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boeren 18.30 uur ds. C. G. Kant- Doopsgezinde Kerk 9.30 uur ds. A. A. Thimm en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M, Messemaker, Oud- Beijerland en 18.30 uur ds. A. Belder. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Diepeveen en 18.00 uur ds. M. B. van den AJcker, Nieuwerkerk a/d IJs- sel - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. J. Jongejan. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. M. Visser, Boven-Hardinxveld, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. G. J. Blankers, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. van Manen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. J. Th. Meijer - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, viering Heilig Avond maal; 15.00 uur ds. J. Willemsen, viering Heihg Avondmaal in 'Vroonlande' en 18.00 uur ds. G. van Meijeren, nabe trachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. - Extra kerkdienst G.G. dinsdag 10 februari 19.30 uur ds. M. van Gelder. HERRINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. C. Oor schot, Tholen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. P. van Duij- venboden. Woensdag 11 februari: 15.30 uur ds. J. C. den Toom, bevesti ging en inzegening van het huwelijk van het echtpaar Schouten-Verheij - Lukas- kapelHDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom, voorbereiding Heilig Avond maal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds, K. J. Holtzapfell - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, Avondmaal- CAMA Christengemeen te, het Prieel, 10.00 uur H. Spronk. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur kand. W. van Laar - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. J. Balk, bediening Heilig Avondmaal en 14.30 uur ds. B. van Zuij- lekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Kot, Schoonrewoerd en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, Wijk en Aalburg en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.30 uur student L. Ter- louw - Evangelie Gemeente Beréa, gebou-w 'De Bron', 10.00 uur dienst. OOSTFLAKKEE - Op donderdag 8 april organiseert de SWO een reis naar 'de Doe len' in Rotterdam, waar op die avond een uitvoering wordt gegeven van de 'Matthaus- Passion' van Bach, uitgevoerd door het 'Philharmonisch Koor Toonkunst Rotter dam' m.m.v. 'Barokorkest Prima la Musica' en 'het Rotterdams Jongenskoor'. De bus vertrekt om 17.30 uur vanaf Bemhardstraat 27 te Oude Tonge, om 17.45 uur vanaf Past. van Luenenstraat 20 te Achthuizen, om 18.00 uur vanaf Van Weelstraat 10 te Oolt- gensplaat en om 18.15 uur vanaf de Nas- saustraat te Den Bommel, aan de voorkant van 'Westeriicht' U kunt zich opgeven voor dit concert (incl. busreis) door vóór 20 februari 's morgens te bellen naar de SWO, tel. 641344, én uiteriijk 25 februari 28,- per persoon overgemaakt te hebben op bankrekening 308902629 t.n.v. de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee, onder vermelding van uw naam en adres. DOORN - Van 2 t/m 4 april 2004 organi seert Heavenly Quality, een van de jonge- rentakken van Agapè, een trainingsweekend rondom de vraag: Hoe vertel ik het evange lie in normaal Nederlands? Jongeren tussen de 16 en de 25 jaar die een hart hebben voor evangelisatie zijn hartelijk welkom. De trai ning is er op gericht te leren het evangehe te vertellen in zowel een persoonlijk gesprek, als voor een groep. Onderwerpen die onder de loep worden genomen zijn: Jezus de evangelist, de Heili ge Geest en: het evangelie in normaal Neder lands. Verschillende sprekers, onder wie Marcel Gaasenbeek (initiatiefnemer van Stichting Jeugdkerken), zullen spreken. Het weekend vindt plaats in conferentiecen trum Het Witte Huis te Voorthuizen en kost 75 euro. Voor opgave of vragen: Agapè, Postbus 2713940 AG Doom, 0343-415741 info@agape.nlBezoek voor meer informa tie onze website: www.heavenlvqualitv.nl STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. Molenaar en 18.00 uur ds. P. Nagel, Vlaardingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. J. C. van Westen brugge. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. W. den Boer, Oud-Beijerland - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. Romkes en 18.00 uur ds. D. A. Trouwborst, OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. B. F. Bakelaar, Langerak - Ger. Gem. 9,30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer R van Drongelen en 18.00 uur drs. Schaap. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. F. Bakelaar. Het leven zit ml grote en kleine mysteries. De kleine zijn doorgaans het aardigst. Een auto met achterop de tekst: 't Sokje 3'. Mysterieus vindt u niet? Of het opschrift op een openbaar vervoer bus: luister mee met Jeroen op 538. Wat dacht u van een berichtje in een streekblad met als kop: De kachel uitgedaan? Grote mysteries behoren tot het verleden. Verloren gegane culturen, duistere complotten en gonzende geruchten maken deel uit van het machtige mysteriecircuit. Immense vaagheden en doorluchtige mandarijnen waren het decor van raadselachtige en mistige gebeurtenissen in het ondoor dringbare eilandenrijk van het Haringvliet. Wat zich daar heeft afgespeeld is met geen ganzenveer te beschrijven. Zelfs het toet senbord schiet hier te kort. Die wereld lijkt voorgoed in nevelen gehuld. Ver weggestopt. Totdat een onder zoeker aantrad. De oudste families hadden genoeg redenen zich zorgen te maken. Naam en faam stonden op het spel. Van smokkel tot het 's nachts verleggen van grensstenen. Kadastrale fraude en dik- doenerij gingen vaak samen. Huwelijken onderling ook. Bezittingen bleven op die manier in een kleine kring. Grote kringen waren er zelden of nooit. Mysteries wel. Echtgenoten trokken weg en keerden nim mer terug. ZIJ zochten avontuur en fortuin in Suriname of andere verre streken. Mys terieus gedoe. Weer anderen gingen de boer op met vreemde waren en spullen. Het mysterie van het succes van het won- derelixer bleef een raadsel. De mysterieuze verhalen bleven. Een legende is dat van de kalende stukjesschrijver 'Op een dag zat een plaatselijke pennenlikker luidruchtig boven zijn inktpot te snurken. Zijn kroost zulks bemerkend waarschuwde moeder. Ijlings haalden zij de inkt weg en zetten er een spiegel voor In de plaats. Daarna riepen zij in koor: 'schrijf, schrijvertje, schrijf.' De columnist schrok wakker en greep in zijn eigen spiegelbeeld. Hij graaide en graaide.Sinds die dag is het met zijn haargroei voorgoed gedaan. Maar zijn vrouw en kinderen hadden te vroeg gelachen. Nu doet hij over haar regelmatig een boekje open. Spoedig zijn de kinderen aan de beurt. Dan worden veel alledaagse mysteries opgelost. OOLTGENSPLAAT - Op donderdag 12 februari a.s, organiseert de Plaatselijke Commissie van de SWO in Ooltgensplaat een potermaaltijd voor 50-plussers in Oolt gensplaat. De maaltijd wordt gehouden in Fort Prins Frederik en begint om 18,00 uur, de zaal is open om 17.30 uur. U kunt zich t/m 9 februari aanmelden bij mevrouw De Bon te, tel.; (0187) 631300. Het was tijdens een verjaardagsvisite in 1963 dat ik voor het eerst de naam van ir. H. van Rossum hoorde noemen. Ik was nog maar een blozende knaap. Maar ik vond die heftige discussie toch wel interessant. Het onderwerp was de aanstaande Tweede kamerverkiezing. Natuuriijk stemde vrijwel iedereen in de familie SGP. Dat was ook het punt van verschil niet. Waar het wel om ging, was de vraag of dat nu wel kon: een voorkeursactie binnen 'de partij'. Hoe de scheidslijn precies liep, weet ik niet meer. Maar nog wel het motief van één van de tegenstanders: de taak van de SGP in de Kamer was toch vooral die van het 'getui gen'. En was de voorkeur voor die jonge Van Rossum niet vooral ingegeven door de wens om ook een praktische inbreng te heb ben? Hoe jong ik ook was, vaag had ik sympathie voor die ingenieur die beschikbaar was om in "'s lands vergaderzalen" de hand aan de politieke ploeg te slaan. Toch werd ir. H. van Rossum dat keer nog niet verkozen. De bij na 18.000 stemmen op zijn naam waren te weinig. Echter vier jaar later prijkte zijn naam op nummer drie, een verkiesbare plaats. En vanaf 1967 tot en met 1986, bijna 20 jaar lang dus, heeft hij zich kunnen inzet ten. Hij heeft het gedaan. En hoe! _Over hem en voor hem is nu een boek uitge komen. Een vriendenboek zou ik het willen noemen. Voor een deel is het ook een boek van hemzelf. Want mede opgenomen zijn de redevoeringen die hij gehouden heeft op de jaarlijkse partijdag gedurende de periode dat hij de fractievoorzitter in de Tweede Kamer was, namehjk in de jaren 1982 tot en met 1986. De titel van de bundel is 'Een ingenieur in de politiek'. Ik heb er voor dit artikeltje iets anders van gemaakt. Zie boven. De verwij zing naar Goeree-Overflakkee als de baker mat van de hoofdpersoon komt in dit boek nogal eens terug. Hij is een zoon van het boerenland van midden-Flakkee. Geworteld in een gebied dat eeuwenlang de strijd tussen land en zee heeft gekend. En daarom ver trouwd met de absolute noodzaak van water kering en waterbeheer als voorwaarde van het dagelijkse bestaan. De heer Van Ros sum, Delfts ingenieur, is dan ook zijn hele actieve leven vooral een waterstaatsman geweest. "Waterstaatsman bij uitstek" zelfs, zo is hij ook bekend geweest - en gebleven - in het Haagse circuit. Ir. H. van Rossum is een volbloed SGP-er, twijfel daar niet aan! Daar legt dit boek getuigenis van af. Hij stond en slaat voor de beginselen van die partij. Zijn taak als volks vertegenwoordiger, het "parlementaire handwerk" zag hij als "dienst aan God. Die het waard is dat van Hem en Zijn Woord gesproken en getuigd wordt", ook in het par lement. Zo staat het al in het Woord vooraf in deze bundel. En zo is het ook. Zo stelde hij zich ook in dienst van het volk. "Het ware welzijn, dat te vinden is in het houden van de geboden van de Heere, de Schepper en Onderhouder van hemel en aarde, was één van de thema's waarover hij regelmatig met overtuiging sprak." Maar - en ik schreef hel al - denk nu niet dat dit ten koste ging van de praktische politiek. Integendeel. Zijn opvol ger in de Tweede Kamer, mr. dr. J.T. van den Berg, schrijft daarover. Hij herinnert dan aan een uitspraak van de heer Van Rossum zelf: "Ons principiële getuigenis is pas geloof waardig als we ook ernst maken met de prak tische politiek". Vooral op het terrein van de waterstaat heeft hij dat niet aflatend in prak tijk gebracht. Juist daarom heeft hij zich veel gezag verworven. Daarbij ging het hem niet om zijn eigen naam of positie, maar om het algemeen belang en zeker ook om de partij en haar beginsel. Ik wil deze lezenswaardige bundel graag aanbevelen. Flakkee mag trots zijn op zonen als deze. Een bekwame en ijverige, tegelij kertijd blijmoedige en ongecompliceerde, maar niet minder principiële en integere volksvertegenwoordiger is ir. H. van Ros sum al die jaren geweest. De voormalige Tweede-kamerpresident dr. D. Dolman schrijft het als volgt: "Voor zijn vakman schap, zijn stoerheid, zijn collegialiteit, maar vooral zijn levensvreugd, blijf ik hem dank baar!" Op 2 juni 1986 hield hij zijn 'afscheids preek' in de Kamer. Als nestor moest hij speechen namens alle vertrekkers. Het was bij die gelegenheid dat Van Rossum het vol gende zei: "Voor mijzelf sprekend heb ik de wetgevende arbeid wat de materiële belan gen betreft als constructief ervaren. Wat de immateriële aspecten betreft, heb ik het afnemende normbesef, het verder vervreem den van God en Zijn dienst als een maat schappelijk ontbindend verschijnsel ervaren en daarvan bij vele gelegenheden ook blijk mogen geven. In het onderhouden van Gods geboden ligt grote loon, zowel voor het tij delijke als voor het eeuwige leven." Een politieke testament - inhoudend een sig nalement van dreigende gevaren maar ook een troostvolle heen wij zing naar het enige echte en blijvende perspectief. Dat laatste moge de heer Van Rossum ook persoonlijk gegeven zijn. Aan deze bundel -werkten mee; mr. dr. J.T. van den Berg, drs. J.W. van Berkum, drs. M. de Bruyne, M. Dankers, mr. D.J.H, van Dijic. dr. D. Dolman, ds. J.J. van EckevelJ, drs. E. Eversdijk, dr. W. Fieret, mr. G. Holdijk, drs. H.J. Hooglander, ir. B.J. van der Vlies en dr. B.J. Wiegeraad. Mede opgenomen is de tekst van een interview, in 1968 afgenomen door wijlen dr. G. Puchinger. N.a.v.: Dr. W. Fieret e.a., Ingenieur in de politiek: ir. H. van Rossum. Uitge geven door de Guido de Brèsstich- ting, 's-Gravenhage. Paperback. Geïllustreerd. ISBN 90-8076-29-4-6. 188 pag. J. M. J. Kieviet Goed, 't mag er dan misschien op lijken dat de dorpsraad wat achter de feiten aan loopt door met een advies te komen waarvoor de gemeenteraad enkele maanden eerder al een besluit had genomen - "'t is eigenlijk een herhaling van zetten", merkte commissielid de heer Van der Vlugt op - maar in ieder geval wilde de commissie GrEZ er toch seri eus mee omgaan. De dorpsraad had niet één, maar meerdere mogelijkheden genoemd die in zijn optiek de moeite van het onderzoeken waard zijn. Onder andere een parkeergelegenheid maken in het huidige Boezemplantsoen, of een parkeerplateau maken boven het boe- SOMMELSDIJK zemgedeelte dat direct aan het ziekenhuis grenst, of de peekaai(en) langs de haven inrichten als parkeerplaats én daar voorzien in een goede bewegwijzering. Ook de bouw van een parkeergarage op het ziekenhuister rein werd genoemd. Diverse mogelijkheden dus waar de dorpsraad zeer tot redelijk posi tief tegenover stond. En daarvan had de gemeenteraad in meer derheid in mei al besloten tot het aanleggen van een parkeerterrein in het Boezemplant soen, zodat wat dat betreft gezegd kan wor den dat de besluitvorming van de gemeente raad en de ideeën van de dorpsraad aardig in eikaars verlengde blijken te liggen. Na een redelijk uitvoerige discussie vond de com missie GrEZ in meerderheid - twee com missieleden lieten het Boezemplantsoen toch liever onaangetast - dat het reeds geno men raadsbesluit van 22 mei niet behoefde te worden herzien; op de reeds ingeslagen weg kon dus worden doorgegaan. Daarnaast, zo deelde wethouder Konings woud de commissie mee, zal tevens worden bezien om in ieder geval ook de peekaai aan de westzijde van de haven beter geschikt te maken als parkeergelegenheid, onder andere door een beschermingsrand langs de water kant aan te brengen en door meer lichtmas ten te plaatsen. Met het ziekenhuis zouden dan afspraken gemaakt moeten worden over bewegwijzering. En mogelijk wordt in de toekomst ook de peekaai aan de oostzijde van de haven nog eens ingericht als parkeer gelegenheid. Wat de voortgang betreft van het realiseren van een parkeervoorziening in het Boezemplantsoen deelde Koningswoud ten slotte mee dat met het aanvangen van de werkzaamheden aldaar in ieder geval moet worden gewacht tot 1 juh a.s., als het broed seizoen voorbij is. Dit i.v.m. de Flora- en Faunawet. "Er schijnen nog 'n stuk of drie kikkers te zitten..." Alle leden van de vakbond FNV kunnen gra tis hun belastingformulier in laten vullen. Voor een afspraak kunt u bellen naar 06- 10744618 in de weken van 6, 9, 16 en 20 februari tussen 19.00 en 21.00 uur, en op zaterdag 21 februari van 10.00 tot 13.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2