'Jeugdige ettertjes uit Melissant gooien liun kont tegen de krib!' Kruistocht naar LeHlugrad EIIIUnDBI-itlEUWS Coen van der Wekken prijswinnaar ^Wiel Wisselen' tijdens open dagen Groene Scliool Sommeisdijk Half miljoen voor realisering gemeentewerkplaats, maar de gouden randjes moeten eraf Zwemmen leerlingen van 'De Ark' in champagne? Drukwerk nodig? Collecte Hersenstichting Dressuunvedstrijd PPC de Goede Reede VERVOLGVERHAAL Herhaling van zetten bij raad Goedereede Uitwerking Streekplan Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Springersdiep Eerste vergadering dorpsraad: MELISSANT - Hoe gaat het in Melissant? Hoe is het in het dorp gesteld met de veiligheid en de leefbaarheid? En wat is vatbaar voor verbetering? Is er in Melissant genoeg te doen voor de jeugd? Allemaal vragen die vori ge week donderdagavond aan de orde kwamen tijdens de eerste openba re vergadering van de dorpsraad. De dorpsraad vergaderde in de Melis hof onder leiding van gemeenteraadslid Rienus Kievit én nodigde het publiek - zo'n dertig dorpelingen - uit om met suggesties te komen. Sug gesties die de dorpsraad 'meeneemt' als er de komende tijd adviezen wor den opgesteld richting de gemeenteraad. Geen vrijwilligers Gevaar voor voetgangers Groen opknappen •3fa.iga-#rilo0ie - deel 1 PAGINA 5 DINSDAG 3 FEBRÜARÏ 2004 Het bruiste zaterdag 17 januari 2004 weer van de activiteiten bij het Open Huis op de Groene School in Sommeisdijk. Na de open dagen van dinsdag en donderdag voor uit sluitend de basisscholen, had de school haar deuren deze dag voor alle belangstellenden geopend. Men kon met alle vakken kennis maken en eens rondkijken in het gebouw. Het vak Techniek was uiteraard ook verte genwoordigd. Onder leiding van techniekle- raren dhr. Verhoeven en mevr. Van de Weg en leerlingen van de school konden basis schoolleerlingen een kansje wagen bij het onderdeel wedstrijd 'Wiel Wisselen'. Er werden mooie tijden weggezet. De prijs die Coen van der Wekken krijgt zijn prijs uitgereikt. kon worden gewonnen was een cadeaubon t.w.v. 20,- De beste tijd op de eerste dag van de open dagen werd neergezet door Coen van der Wekken van de c.b.s. Prins Maurits te Dirksland. Hij deed er 1 minuut en 36 seconden over om een auto van een nieuw wiel te voorzien. Coen werd dan ook vereerd met een bezoekje in zijn klaslokaal. Op donderdag zette Ryan de Jong de beste tijd neer: 1 minuut en 26 seconden, en op zaterdag viel de eer te beurt aan Lars Kieviet met 1 minuut en 27 seconden. Ook deze prijswinnaars hebben inmiddels hun prijs ontvangen. Veel punten bevatte de agenda voor de gemeenteraadsvergadering van Goe dereede niet, maar toch slaagden de raadsleden erin om er een avondvul lend programma van te maken. Als middel hebben ze hier 'een herhaling van standpunten' voor ingezet en dit bleek te werken! Zo was er een ingelast agendapunt, waarin de raad werd gevraagd een half miljoen euro's beschikbaar te stellen voor de aan koop van een loods op het industrieterreintje aan de Provincialeweg in Goedereede. In deze loods en op het terrein erachter zal wel licht de centrale gemeentewerkplaats verrij zen. De standpunten van de partijen over de bouw van een dergelijke werkplaats zijn bekend, maar ze werden toch maar weer her haald, daardoor misschien wat aangezet door G. Moerkerk van de ChristenUnie. Hij was helemaal niet zo geporteerd van een werkplaats op die plek, zeker nu de gemeen te zelf nog grond beschikbaar heeft waar een dergelijke werkplaats eventueel op geves tigd zou kunnen worden. En zo kwam er een herhaling van de discussie, die ook al tijdens de begrotingsbehandeling en daarvoor werd gevoerd. Moerkerk zag graag onderzocht of die andere locaties ook niet voor de gemeen tewerkplaats beschikbaar waren. Hij noem de het terrein rond de 'oude school' in Oud- dorp en de grond die de gemeente enkele jaren geleden heeft aangekocht bij De Kruse. Ook de VVD'er Van der Meer zou graag nog wat alternatieven hebben bekeken. Maar alternatieven bleken niet meer aan de orde; de overige partijen vonden dat er toch maar ingezet moest worden op de locatie aan de Provincialeweg. Van Oostenbrugge van het CDA vond dat er maar wat vaart gemaakt moest worden "want de plannen voor een nieuwe gemeentewerkpJaats, daar zit de schimmel al op", zo verklaarde hij. Ook Fel ler van het VGB vond dat er genoeg gekeken is naar alternatieven, maar hij denkt wel dat de plannen voor de nieuwe werkplaats wat naar beneden bijgesteld dienen te worden, dit in verband met de onzekere financiële situatie van de gemeente. "Je moet de mond naar de brokken zetten", zo hield hij zijn col lega's voor. En hier was mevrouw Tigche- laar van de PvdA het roerend mee eens "de gouden randjes zullen eraf moeten", zo waarschuwde zij. Een ander punt dat bijdroeg aan een herha ling van zetten was de uitwerking van het Streekplan Zuid-Holland Zuid. Deze maand nog is het mogelijk om tegen dit plan beden kingen aan te brengen. Uit de discussie bleek dat lang niet alle raadsleden wisten tegen welke versie of kaart van het Streekplan men bedenkingen in kon brengen. Toch werden er bederJüngen naar voren gebracht die zeker door het college nog eens bij de Pro vincie kenbaar zullen worden gemaakt. De heer T. Human van de SGP merkte ondermeer op dat zijn fractie het liefst recre atiewoningen gebouwd zag aan de zuidkant van de N215 tegen het buitendijks natuurge bied aan en niet, zoals het Streekplan voor stelt, tussen de oude en nieuwe N215. Hij pleitte ervoor om dit gebied 'open en land schappelijk' te houden. Door zuidelijker recreatie te plannen zal ook de verkeersdruk op de kern Stellendam minder worden. Ook pleitte hij ervoor bij de provincie aan te drin gen op verbreding van de N57, volgens Human kan deze weg de drukte in de zomer al nauwelijks meer verwerken en zeker niet als er meer recreatie ten oosten van Stellen- dam bij zal komen. Ook vermoedde hij dat er jonge ambtenaren aan het Streekplan hebben gewerkt, die niet weten dat in 1971 aan de vissers is beloofd dat de binnenhaven van Stellendam altijd voor de vissers - afkom stig uit de drie kernen - zal blijven. In het Streekplan is aangegeven dat dit een jacht haven zou kunnen worden. Hierin werd hij bijgevallen door de overige raadsleden. Bij de 'ingekomen stukken' tijdens de raads vergadering van donderdag was een verzoek van het besmur van school 'De Ark' in de Sommeisdijk, met het verzoek een bijdrage te leveren in de kosten voor het school- zwemmen van de leerlingen. Het bleek om een behoorlijk bedrag te gaan, waarvan de hoogte de heer H.T. van Oosten brugge (CDA) deed vragen "of die kinderen soms in de champagne zwemmen?", dit mede gezien het aantal van acht kinderen dat uit de gemeente Goedereede die school bezoekt. De heer B.L. Noorthoek (SGP) vond het goed dat er werd bijgedragen aan het schoolzwemmen van de leerUngen van 'De Ark', want ook de scholen binnen de eigen gemeente krijgen hiervoor een vergoe ding. Mevrouw E.T. Mastenbroek (VVD) vond het bedrag wel redelijk als men de hoge huur beziet van het zwembad en het feit dat de leerlingen er wat langere tijd gebruik van maken. Het college moet nog over deze aanvraag beslissen, maar een bijdrage in de kosten zal er vanuit Goedereede zeker komen. SOMMELSDIJK In de week van 8 t/m 14 februari zal de Nationale Collecte van de Hersenstichting Nederland gehouden worden. Ook in Mid- delhamis, Sommeisdijk en Nieuwe Tonge komen de collectrices en collecteurs bij u langs. Uw speciale aandacht deze keer voor men sen met een angststoornis. Eén op de vijf mensen heeft ooit last van een vorm van angststoornis, terwijl maar tweederde van hen een goede behandeling krijgt. Mensen met een angststoornis zijn bang, zonder dat de situatie daar du-ect aanleiding toe geeft. Deze angst kan zeer overheersend zijn en het dagelijks leven bepalen. Recente onderzoeken tonen een biologische oorzaak aan. De stoornissen kunnen vaak succesvol worden behandeld met medicatie en/of the rapie. Uit onderzoek blijkt echter dat een groot deel van de patiënten wordt onderbehandeld. Reden genoeg dus om nog meer aandacht te vragen voor de nood van deze mensen. Ook voor gezinsleden van de patiënt geeft de stichting ondersteuning. Dit alles kan niet zonder uw geldelijke ondersteuning. Mocht u willen meehelpen te collecteren, neemt u dan contact op met Miep Reijs, tel. (0187)651328. De brief waarin Rijwielhandel Springers- diep uit Ouddorp aankondigde de zaak te sluiten en dat het bedrijf wordt overgedaan aan Akershoek Tweewielers werd ook in de raadsvergadering behandeld. De beroeps procedure die het bedrijf heeft aangespannen kan daarom worden gestopt. Mevrouw Tigchelaar vond het een emotionele brief die de uitbater van het bedrijf naar de gemeente had geschreven. "Echter, wij heb ben de situatie niet gecreëerd, maar er was niet volgens de legale weg gehandeld". J. Goemaat van ChristenUnie hoopt dat de gemeente nu heeft geleerd 'hoe het niet moet'. "Als een ondernemer met een ver zoek binnenkomt, moet hem direct uitgelegd worden wat wel of niet kan. Ook zou er van dergelijke gesprekken een verslag moeten komen". Goemaat wil hiermee voorkomen dat er verkeerde verwachtingen bij de onder nemers worden gewekt. De heer Van Oos tenbrugge vindt dat de gemeente door de ondernemer slecht is afgeschilderd in de media. Maar Van Oostenbrugge heeft zijn oren te luisteren gelegd en weet dat de feiten rondom het beëindigen van de rijwielhandel anders zijn. De viering van oud en nieuw kon in het ver leden nogal tumultueus zijn in Melissant. Dat was twee jaar geleden reden voor de gemeente Dirksland om op oudejaarsavond een feesttent neer te zetten in het dorp, een attractieve happening te organiseren en het traditionele vreugdevuur in goede banen te leiden. Het werkte: de gecontroleerde feest vreugde bleef binnen de perken en het dorp maakte een rustige jaarwisseling mee. Daar om koos de gemeente een jaar later - oud en nieuw 2003-2004 - voor dezelfde aanpak. Wederom bleef het rustig. "Te rustig", vond een inspreker donderdagavond, toen voor zitter Kievit als eerste het onderwerp 'oud en nieuw' aansneed. "Het dorp moet wel een beetje levend blijven. Er heerste stihe en op zich is het een goed teken als er geen proble men zijn, maar ik hoorde wel dat onze etter tjes naar Dirksland waren verkast om daar rotzooi te trappen. De jongelui gooien hun kont tegen de krib, ben ik bang." Een voor malig brandweerman 'klaagde' over het bra ve vreugdevuur, dat slechts werd gevoed door nu en dan een pallet op de vlammetjes te gooien. "Het was nog minder dan een bar becue." Jongerenwerker Ben van Stijn werd er bijna wanhopig van. Dan is er rust in het dorp, dan blijft het vuur een onschuldig fikkie, en dan is het weer niet goed, luidde zijn boodschap kort samengevat. "Als je ruks doet hebben de mensen last en als je wel wat doet ook." Volgens Van Stijn voldoet de aanpak aan de verwachtingen. "Het is een succesvolle for mule. Niet voor niets is er de laatste keer ook in Sommeisdijk een feest georganiseerd. En ook daar bleef het rustig. Voor de volgende oud en nieuw hebben we al vier verzoeken binnen vanuit andere dorpen, en ik denk dat er nog meer zullen komen." "Als we alles op een rijtje zetten, vind ik dit acceptabel", sloot dorpsraadslid Rinus Struik voorlopig de discussie. "Als er meer spektakel moet komen, dan zullen we daar over moeten praten." Wordt vervolgd, dus. Vervolgens gaf Ben van Stijn een overzicht van de activiteiten die het jongerenwerk (van de Stichting Companen) organiseert in Melissant. Het gaat, naast het oudejaars feest, om een maandelijkse disco voor de jeugd van 6 tot en met 15 jaar en het geven van voorlichting over de gevaren van drugs aan jeugdleiders van kerken en sportvereni gingen, en ouders. "We zijn bezig een soos voor de oudere jeugd op te zetten. Maar er zijn twee problemen: een locatie is moeilijk te vinden en er zijn geen vrijwilligers." Daarom deed de jongerenwerker een oproep richting het publiek in de Melishof en - via de krant - de rest van het dorp om helpende handen beschikbaar te stellen en met ideeën te komen. "Een disco, een filmpje, een soos- je - dat moeten we hebben. Daarmee houden we een deel van de oudere jeugd van de straat", vatte Ben van Stijn de wensen samen, al voegde hij er wel meteen aan toe dat het niet zeker is of er in Melissant wel voldoende jeugd is om dergelijke activitei ten in stand te houden. Een goed alternatief is volgens de jongerenwerker om combina ties te zoeken met andere dorpen. Hij noem de een rijdende JIP-JOP (Jongeren Informa tie Punt en Jongeren Opvang Plek) en een eilandelijk gospelconcert. Een ander pro bleem - naast de moeite locaties en vrijwil ligers te vinden én het mogelijk ontbreken van draagvlak - is uiteraard het geld. Van Stijn vergeleek de uitgaven van het jonge renwerk in de vier eilandelijke gemeenten, 5.000 euro per gemeente per jaar, met de financiën die een gemeente als Brielle beschikbaar stelt, 60.000 euro, en liet ver volgens een veelbetekende stilte vallen. Op het gebied van veiligheid had de dorps raad drie 'problemen' geselecteerd. Het publiek kon daarop reageren, maar ook zelf met andere zwaarwichtige knelpunten op de proppen komen. Men noemde bijvoorbeeld de 'oude zuivering', die zich lijkt te ontwik kelen tot hangplek, de verbetering van de trottoirs in de Pieterstraat ("Ouderen met een roUator kunnen daar absoluut niet lopen"), het creëren van parkeergelegenheid bij het bejaardencentrum, het realiseren van ade quate verlichting op de nieuwe begraafplaats en het treffen van andere verkeersremmende maatregelen op de Nieuweweg ("Die paal tjes mEJcen het alleen maar gevaarlijker"). Maar men kon zich over het algemeen ook goed vinden in de punten waar de dorpsraad mee kwam. Dat was in de eerste plaats het gevaar voor voetgangers die zich vanaf de JuUanaweg begeven naar het busstation en het voetgangerstunneltje. Trottoirs zijn er niet op het laatste stukje, en een oversteek plaats ontbreekt ook. De gemeenteraad kan een advies tegemoet zien van de dorpsraad op dit punt. Dat geldt ook voor de verkeers veiligheid in het dorp, die in de ogen van de dorpsraad gebaat is bij het verdwijnen van de bus uit de kern. Vervoer op Maat wordt gezien als een welkome vervanging. Met het weren van de bus uit Melissant hadden som mige mensen in het publiek problemen: "Voor Vervoer op Maat komt niet iedereen in aanmerking". Een derde punt op het gebied van veiligheid, waar de dorpsraad mee aan de slag gaat, betreft de verbetering van de parkeersituatie bij de basisscholen. Vanuit de zaal kwam de opmerking dat een oplossing moeilijk is, omdat de ouders zelf de onveiligheid in stand houden door hun kinderen met de auto naar school te brengen. Iemand pleitte voor een parkeerverbod rond de scholen, een ander zei dat ouders him kroost lopend naar school zouden moeten brengen en een derde vond dat er helemaal geen probleem is: "Als je gewoon rustig langsrijdt, is er niks aan de hand." Ook had de dorpsraad zich gebogen over de leefbaarheid in het dorp. En ook op dit gebied kwam het kersverse orgaan met een drietal aandachtspunten: het opknappen van het groen, bijvoorbeeld in de Hazelaar en Ratelaar, het zorgdragen voor een afgestemd woningbeleid en het realiseren van een goe de inrichting van het speelveld. De aanwezige dorpelingen konden zich daar wel in vinden, al werden er vanzelfsprekend ook wel kanttekeningen gezet. Iemand vond het uitbreiden van parkeergelegenheid bij voorbeeld belangrijker dan het opknappen van het groen. Een ander pleitte juist voor meer aandacht voor straten zonder groen. "Een beetje opfleuren hoeft niet veel te kos ten", wist dorpsraadslid Rinus Struik. "Er moet wat gedaan worden aan het aanzicht van Melissant, want dat in nu niet optimaal." Het voldoen aan de woningbehoefte van senioren en jongeren in het dorp is een pro bleem zolang er nauwelijks gebouwd mag worden. Niemand in de Melishof kon daar een speld tussen krijgen. Over de herinrich ting van het speelveld werd uitvoeriger gedebatteerd, vooral toen het voornemen ter sprake kwam om een afgescheiden uitlaatge- deelte te creëren voor honden. Hondenpoep is immers altijd een dankbaar praatonder- werp. En een bijkans onuitputtelijke bron van ergernis, verontwaardiging en klachten. Een klachtenbureau is de dorpsraad echter niet. De dorpsraad, ingesteld om de afstand tussen politiek en burger te verkleinen, brengt adviezen uit aan de gemeenteraad. "En niet meer dan dat", zei voorzitter en gemeenteraadslid Kievit. "Het is niet gezegd dat de gemeenteraad onze adviezen over neemt." De komende tijd gaat de dorpsraad werken aan het opstellen van de adviezen. Daarbij worden de suggesties van donder dagavond 'meegenomen'. Een en ander zou kunnen betekenen dat de gemeenteraad ooit ook zal moeten besluiten over het plaatsen van prullenbakken in Melissant, het realise ren van parkeerplekken voor 'werkbusjes' en het plaatsen van een verkeersspiegel op de onoverzichtelijke kruising Wilg - Lariks. "We hebben voldoende om mee aan de slag te gaan", besloot de voorzitter. "De volgen de vergadering is in het najaar." Uitslag onderlinge dressuurwedstrijd Manege 'de Goede Reede', d.d. zater dag 31 januari jl. Jury: mevrouw De Ruiter. A pony's proef 2: 1. Sanne Koreman, Whitney,166 pnt 2. Mendy Smit, Whitney,165 pnt 3. Natalie Grinwis, Lady164 pnt 4. Nicole Koreman, Max161 pnt 5. Milou Klok, Special157 pnt 6. Lisette Steehouwer, Iggy,154 pnt B pony's recreatie proef 7: 1. Merit Nagtegaal, Wilco,164 pnt 2. Irene van Seters, Speedy,161 pnt 3Gerianne Sperling, Passoa,158 pnt 4. Emily Verhagen, Lady157 pnt 5. Jade Klok, Speedy156 pnt B pony's eigen/ startkaarthouders proef 7: 1. Martina Smit, Passoa,173 pnt 2. Antonia Hoek, Yorka,158 pnt 3. Melissa van Rijswijk, Speedy, ...158 pnt 4. Kristel Rijnbrand, Jochem157 pnt 5. Ashley Cook, Passoa,153 pnt 6. Marjolein Huizer, Lady,153 pnt 7. Lauran den Hartog, Aimie148 pnt 8. Jessica Bremer, Mien,144 pnt B paarden proef 7: 1. Kristel Meijer, Verona,156 pnt 2. Wim Punt, Juliaan156 pnt 3. Jacintha de Gast, Flip,153 pnt 4. Lesley Aim Steehouwer, Wytse, 144 pnt 5. Marjan Grinwis, Jarina,144 pnt 6. Rob Huizer, Cherelle,143 pnt LI paarden en pony's proef 13: 1. Diandra Beijen, Fantasy,161 pnt 2. Marleen Klijn, Kwandor,160 pnt 3. Bianca Hameeteman, Karuso,154 pnt 4. Mariëlle Tanis, Amigo153 pnt 5. Marieke van Splunter, Gullit,152 pnt 6. Christel Verhagen, Anne,143 pnt L2 paarden proef 19: 1Lesley Aiïn Steehouwer, Nancy Boyd,139 pnt Ml paarden proef 25: 1Laura ten Have, Marco Polo B, ..156 pnt M2 paarden poef 31: 1. Kristel Meijer, Bandit,148 pnt Z2 pony's proef 60: 1. Renee Spuy, Amigo,158 pnt B paarden proef 7: HC. Williarme Lokker, Juliaan,159 pnt -10- Als laatste vertrekt de vijfde compagnie; voorop de gevechtseenheid, gevolgd door administratie. Rode Kruis en fourier. Als ze de stad verlaten hebben, komen ze in een gebied van kale vlakten, maar daarna zijn het stuk ken oerwoud, nog volkomen maagdelijk en met een bodem die erg drassig is. De ongenaakbaarheid van dit land komt beklemmend op de soldaten over. Het ruige woeste gebied ziet er dreigend en vijandig uit. Langs de weg staan overal kapotgeschoten voertui gen. Stukken van aan flarden gereten boerenwagens liggen hier en daar verspreid. Langs de weg liggen versplinterde bomen die door springstof zijn opge blazen. Ze zien zelfs dat er stukken uniform in de takken hangen. Als Franz met een blik vol afschuw zijn hoofd afwendt, kijkt hij in de ogen van Karl-Heinz, wiens gelaat geen enkele aandoening vertaadt. Blijkbaar spreekt het gezicht van Franz boekdelen. 'Partizanen', zegt Karl, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Na enkele uren rijden komen ze door een gehucht, dat bestaat uit een aantal kleine lage hutten. Er staan borden langs de weg die aan duiden dat de eerste compagnie hier gevestigd is. Ze ontdekken er ook enkele bekenden die met spullen lopen te sjouwen. Bij een grote schuur wappert een Rode-Kruisvlag. Daar wordt het hospitaal ingericht. Op een kruispunt staan borden, die verwijzen naar de tweede en derde compagnie. Het wordt de mannen van de vijfde com pagnie duidelijk, dat juist zij het dichtst bij het front komen te liggen. Als ze eindelijk op de plaats van bestemming aanko men, blijkt dat de eerste en vijfde compagnie, meer dan twintig kilometer van elkaar verwijderd zijn. De vijfde wordt in een kleine dorpje ondergebracht. Het bestaat uit een paar houten huizen en een aantal hutten waarvan de daken met stro zijn bedekt. Een paar huizen staan dicht in eikaars nabijheid, de rest ligt verspreid over onderlinge afstanden van soms meer dan tweehonderd meter. Het tweede peloton krijgt een hut achteraf, waar ze met twintig man maar net in kunnen. Meubels zijn er niet; alleen een grote schouw waarin een vuur kan worden gebrand. In een van de huizen wordt de veld keuken ingericht en krijgt ook de fourier een paar vertrekken aangewezen. Midden in het dorp komt de staf in een van de beste huizen. De hospikken richten in een andere hut de Rode-Kruispost in. Die middag na het appèl horen ze wat hun taak zal zijn: Het wemelt in de buurt van partizanen, die vooral 's nachts de konvooien, die naar het front gaan, aanvallen. Het bataljon moet zorg dragen, dat de weg naar het front open blijft. Om het dorp heen zullen op onderlinge afstand van vijftig meter mitrailleumesten worden gebouwd. Deze verdedigingsposten zijn van levensbelang en moeten voor het donker is, klaar en bemand zijn. Overal is men bezig om het lager in orde te brengen. Door de fourier is gereedschap uitgedeeld en onder leiding van majoor WoUweber worden de stellingen ge-graven. Rond het dorp komt een gordel van ver dedigingswerken, bedoeld om zich 's nachts de par tizanen van het lijf te houden. De stellingen worden met stammen overdekt, als extra bescherming en het voorkomt dat de vijand handgranaten naar binnen kan gooien. Door de schietgaten kan heel de omge ving worden overzien, waarbij de schutters een goe de dekking hebben. Reeds voor-het donker is, wordt de munitie rondgebracht en de wapens geïnstalleerd. Vanaf nu zullen de posten bemand blijven. De ver dere avond en nacht is de vijfde compagnie bezig zich in te richten. Wat in Polen niet mogelijk was, gebeurt hier. Mid den in de nacht komen de koks rond om koffie te schenken. Ook de mannen in de gevechtsstellingen worden rijkelijk van alles voorzien. Tegen de morgen zijn de telefoonverbindingen van de commandopost naar alle belangrijke punten in het dorp gelegd en is de centrale geïnstalleerd. Op de weg is het de hele nacht een drukte van belang. Vanaf het station in Mga naar het front rijden kon vooien af en aan. Zolang het bataljon voor speciale diensten nog niet gereed is, wordt de bewaking waar genomen door eenheden van de SS en onderdelen van het Hongaarse leger. Ondanks deze bewaking hoort men nu en dan zware explosies en het ratelen van mitrailleurs en machinepistolen. Wat er gebeurt, weten de soldaten die pas zijn aangekomen niet, maar het aanhoudende geknetter vertelt genoeg. 's Morgens komen lange colonnes vrachtwagens van het front terug. De aanblik daarvan bemoedigt de mannen allerminst. Ze zien Russische krijgsgevan genen, maar ook wagens waarop gewonden liggen, van wie het gekerm duidelijk is te horen. Er worden telefoonlijnen gelegd om de compagnieën met elkaar te verbinden. De mannen die van wacht komen, krijgen werk in het lager, zoals het dorp nu wordt genoemd. Ook het tweede peloton wordt belast met het leggen van de telefoonlijn. Op een karretje liggen de rollen telefoondraad. Het wordt door twee mannen getrok ken en zo begeeft men zich op weg. Ze werken in de richting van de vierde compagnie en van daaruit zal men draden leggen naar de vijfde, zodat de soldaten elkaar ergens onderweg zullen ontmoeten. De draden legt men met een lange stok, die van een haak is voorzien, over de takken. Enkele soldaten, die met een laddertje achteraan komen, moeten dra den aan de bomen vast maken. Voor en achter de lijnwerkers lopen hun kameraden met het wapen schietklaar in de hand. Ze weten dat het oog van de partizanen onafgebroken op hen rust. Tot op heden hebben ze nog geen enkele Rus gezien. Waar die zich ophouden weten ze niet, al hebben ze er wel zo'n vermoeden van. De vijfde compagnie is twee dagen onafgebroken in de weer geweest en dan is het lager naar tevreden heid van de staf ingericht. De soldaten beginnen oververmoeid te raken. Op de middag van de derde dag krijgen ze vrijaf en mogen enkele uren rusten. De volgende dag zal er een transport met voorraden voor hen uit Mga komen en met dit transport kan post mee terug worden gegeven. In de hut waar het tweede peloton is ondergebracht, heeft men van planken en palen een lange tafel en banken gemaakt. Karl-Heinz heeft het materiaal hiervoor 'ergens' opgescharreld. Enkele soldaten zitten aan de tafel en schrijven naar huis. Ook Franz Fischer, die een lange brief aan zijn vrouw Elsa schrijft, heeft tussen zijn maten een plaatsje gezocht: 'Mga, Rusland. Liefste, we zijn in de buurt van het Leningradfront. Het is hier heel rustig. We hebben nog geen Rus gezien, zelfs burgers ontbreken geheel. Wat de oor log betreft, daarvan is hier weinig te merken. Als het zo blijft, is het hier best uit te houden.' {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5