Gebiedsgedeputeerde Van der Sar op tournee op Goeree-Overflakkee Reünie Sneeu wschade. Elly Bakker en Rinus Verhage geven concert in Oostvoorne Zendingsavond EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Planschadevergoeding brengt gemeente Goedereede in de problemen Verloving, Huwelijk. Jubileum oud-medewerkers Hertog IJs Melissant Ophalen oud papier Dirksland Zwemclub 'de Stelle' zwemt tweekamp in Dirksland 'Shaare Zedek' Eerste werkbezoek leidt naar Oostflakkee Na de laatste verkiezingen van provinciale staten is gedeputeerde L.E. van der Sar gebiedsgedepu teerde voor Zuid-Holland Zuid geworden. In die hoedanigheid is hij deze weken 'op tournee' op Goeree-Overflakkee en brengt hij elke vrijdag een werkbezoek aan één van de eilandelijke gemeenten. Afgelopen vrijdagmiddag was als eerste Oostflakkee aan de beurt. Bestuurlijk credo Op locatie Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! "Geld stinkt niet! In haar vergadering van vorige week donderdag werd de gemeente raad van Goedereede weer gecon fronteerd met een uitkering voor Planschadevergoeding. Volgens de raadsleden stijgen deze vergoedin gen voor planschade de pan uit. Balkenende of een ander feestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal Aan ds. W. H. Velema Op zaterdag 7 februari aanstaande geven Elly Bakker en Rinus Verhage het tweede concert in de serie Con certen in de Dorpskerk" te Oost voorne deze serie was ook vorig sei zoen zeer succesvol. s« 1^ .«1» NIEUWE TONGE - Hoe mooi en voor sommigen zelfs plezierig een pak sneeuw mag lijken, het bezorgt velen ook altijd weer overlast en ongemak. Sneeuwvandalen Regionale samenwerking en beleidsontwik keling op meerdere terreinen is onontbeer lijk. Zo ongeveer zou je het bestuurlijke cre do van deze tijd kunnen noemen; dat komt ook naar voren in het gebiedsprogramma Zuid-Holland Zuid, dat eind 2003 door Gedeputeerde Staten werd vastgesteld. De provincie heeft geconstateerd dat de vier gemeenten op Goeree-Overtlakkee hiertoe inmiddels ook concrete stappen hebben gezet. Te denken valt bijvoorbeeld aan de nieuwe gemeenschappelijke regeling, aan de hand waarvan de gemeenten in de nabije toe komst handen en voeten zullen moeten gaan geven aan de niet-vrijblijvende samenwer king. Om een en ander nader met elkaar door te spreken én opdat de gebiedsgedeputeerde zelf een aantal ontwikkelingen binnen de gemeente met eigen ogen zou aanschouwen, schoof Van der Sar met de burgemeester, wethouders en de gemeentesecretaris van Oostflakkee aan tafel in het gemeentehuis én maakte het gezelschap een rondrit door de gemeente. Die voerde langs ondermeer de locatie waar het regionaal bedrij venten'ein te Oude Tonge zal venijzen, het bedrijfsterrein van Den Bommel en het toekomstige golf terrein aldaar, de Dorpsweg te Ooltgens- plaat, en het gebied waar het toekomstige park 'Suijssenwaerde' in Oude Tonge zal worden gerealiseerd. Kwaliteit bevorderen De gedeputeerde bekende dat het college van Oostflakkee er zeer in geslaagd is "om de pracht van het eiland in al z'n eenvoud op zich in te laten werken, met z'n geploegde akkers tegen de achtergrond van kale bomenrijen..." Die schoonheid van het eiland, maar dan in breder verband, daarin zoeken de provincie- en gemeentebestuur ders verbetering aan te brengen. "De kwali teit van het eiland bevorderen", zo zei Van der Sar het. En dat ook in de kleine kernen. "Daarin moet de leefbaarheid worden gesti muleerd". Dat komt op zoveel neer als dat in de kleine woonkern alle daarin voorkomen de leeftijden goed moeten kunnen functione ren, zo lichtte de gedeputeerde toe. De Nota 'Ruimte', "waarnaar met spanning wordt uitgezien", aldus Van der Sar, zal hierbij een belangrijk gereedschap vormen om beleid voor te maken. Beleidsonderwerpen zijn onder andere Economische ontwikkelingen - met inbegrip van het totstandkomen van het nieuwe regionale bedrijventerrein en herstructurering van bestaande bedrijventer reinen, Woningbouwprogrammering, Re creatieontwikkelingen - waaronder de plaat selijke havens en het plan 'Suijssenwaerde' te Oude Tonge, en niet te vergeten de Bestuurlijke samenwerking. Bestuurlijke uitdunning Wat dit laatste betreft zal moeten worden gekeken, zo zei Van der Sar, "om met een minimum aan bestuurlijke drukte het maxi male voor de samenleving te kunnen bie den", hetgeen burgemeester Van Pelt nader toelichtte: "zie het maar als een streven om de vele bestuurlijke schakels waar je dik wijls tegenaan loopt, zodanig uit te dunnen en te reorganiseren dat de voordelen ervan behouden blijven, maar er tevens een trans parant, slagvaardig apparaat ontstaat." Elkaar nodig Tijdens het werkbezoek kwamen beide soorten bestuurders erachter dat ze welis waar gemeenschappelijke doelen dienen, maar daarin best verschillende opvattingen kunnen hebben, zeker waar het de Streek planuitwerking Recreatie en Toerisme betreft: hoe ga je om met de toeristische capaciteit van het gebied? Niettemin werd wederzijds het werkbezoek - waarin men openhartig met elkaar gesproken heeft - als zeer positief ervaren. Bovendien hebben beide besturen elkaar nodig wil er samen gewerkt kunnen worden. Hel gezelschap in de hal van het gemeentehuis te Oude Tonge, na afloop van het werkbezoek. chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-laollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 e-mail; AIgemeen@gebr-dewaal.com [onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zaïzelijïce advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slLiitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredacteur; J. Villerius. tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail; J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 9.50 Per haltjaar 18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Iedere inwoner kan in aanmerking komen voor een planschadevergoeding als een door de gemeente goedgekeurd bouwplan de belangen van de omwonenden schade aan brengt. Door het bouwen in de naaste omge ving van de bewoners kan de waarde van onroerend goed soms sterk dalen. Het is bij wet geregeld dat de gedupeerden dan plan schadevergoeding kunnen aanvragen. Ver volgens kijkt een adviesbureau of het ver zoek redelijk is en hoe hoog het bedrag van de vergoeding dient te zijn. De gemeente dient deze vergoeding dan ook uit te keren. Door enkele inwoners van de Duinkerker weg in Ouddorp is een planschadeverzoek ingediend vanwege de bouw van het Medisch Centrum aan de Dorpstienden. Het adviesbureau van de gemeente Goedereede oordeelde dat de bewuste bewoners in aan merking komen voor in totaal 45.500,- aan planschadevergoeding; dit bedrag dient nog verhoogd te worden met de gederfde rente sinds de aanvraag. Zoals iedere gemeente heeft ook Goederee de een reserve voor planschadevergoeding op de begroting voor 2004. Maar deze 'pot' blijkt lang niet toereikend, want in deze eer ste raadsvergadering van 2004 bleek de toe kenning van planschadevergoeding de reser vering op de begroting al veruit te boven te gaan; uit de 'Reserve Grondbedrijf' moest zelfs nog 23.000,- worden aangewend. De raadsleden vonden vrijwel allemaal dat er een eind moest komen aan deze vorm van planschadevergoeding. De verzoekers zelf werd niets verweten, want zij handelden vol gens de wet. Maar aan die wet blijkt het te schorten. G. Moerkerk van de ChristenUnie vond dat het college snel actie moest onder nemen om de noodklok bij de overheid te luiden. "Benader desnoods rechtstreeks pre mier Balkenende, misschien helpt dit", zo adviseerde hij het college. Zijn collega, de heer T. Human van de SGP, sprak van een gigantisch probleem daar het gebouw in het 'algemeen belang' van de burgers is geplaatst. Volgens de SGP'er moeten diezelfde burgers nu meebetalen aan de planschadevergoeding. "Straks komt het nog zover dat we een bouwstop moeten inlassen, want anders gaat de gemeente fail liet". Ook van de andere raadsleden waren dergelijke geluiden te horen. Wethouder A.C. Lokker verklaarde dat het college aan deze zaak niet veel kon doen. Volgens hem wordt er een noodwet gemaakt die het minder gemakkelijk moet maken om planschade aan te vragen, maar zolang die wet er nog niet is, kan er niet veel tegen gedaan worden. Bij sommige raadsleden bleek de aanvraag toch wel wat bevreem ding te verwekken omdat enkele inwoners van de Duinkerkerweg toch nog geld wilden verdienen aan een gebouw dat dient tot het algemeen belang. Volgens burgemeester Sinke hebben de aanvragers de wet aan hun kant en "peccunia non olefzo voegde hij daar aan toe: 'Geld stinkt niet!' Drukkerij bel: (0187) 47 10 20 of mail naar: algemeen@gebr-dewaal.com Het is weer tijd. Op veler verzoek wordt weer een reünie georganiseerd voor oud- medewerkers van Hertog. Wanneer en waar? Op 8 mei 2004 van 15.30-21.00 uur in recreatiecentrum 'De Staver' te Sommels- dijk. Komt u ook? Aanmelden kan op de volgen de manieren. Bij voorkeur per e-mail: reuniehertog@mipac.nl. of per fax: 0187- 602579. En als dat niet lukt, telefonisch via 0187-602578. Vermeld u bij opgave uw naam, volledig adres en telefoonnummer. De deelnamekosten bedragen 25,00 per persoon en dienen te worden overgemaakt op rekeningnummer 3141.42.487 bij Rabo bank Westflakkee t.n.v. M. Lugtenburg en/of L.A. Abrahamse, onder vermelding van uw naam! Voor dat bedrag krijgt u kof fie met gebak en een warm/koud buffet aan geboden. Na ontvangst van uw betaling ont vangt u uw toegangsbewijs. Belangrijk: De organisatie is nog veel namen en adressen kwijt. Kent u iemand die bij Hertog gewerkt heeft, geef dan diens naam en eventueel adres door via boven staand e-mail adres. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om Ingezonden tekst In te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Dominee, Reageren op artikelen of columns in de pers is geen activiteit die mij bekoort, indachtig de uitspraak van H.M. de Koningin dat daar de leugen regeert. Een mens kan zich beter wijden aan het Goede Nieuws dan aan wie horende niet horen wil. Desondanks wil ik reageren op uw column "Ontluistering" in het Eilanden-Nieuws van 23 januari jl. In de week van 18 tot en met 25 januari wordt door een aantal kerken gebeden voor de eenheid der christenen. Daarom begon ik met interesse aan uw column gewijd aan de paus, met name aan zijn publieke optreden. Naarmate ik vorderde met lezen, bekroop mij de vraag of uw schrijven voortkomt uit oprechte betrokkenheid bij katholieken - hetgeen zeer te prijzen zou zijn - of uit ver langen om goedkoop te scoren bij uw ach terban - hetgeen minder te prijzen valt. Dominee, U spreekt over "een voornaam en deftig heer" en "een verjongde uitgave" die de paus bijstonden tijdens de zegen 'urbi et orbi'. Vervolgens duidt U de uitdrukking op hun gezicht: "met niet alleen een verveeld gezicht, maar zelfs met gêne op het gelaat vanwege deze vertoning". Is het bij niet opgekomen dat de gêne die U veronderstelt, bij voorbeeld compassie zou kunnen zijn? Dominee, U spreekt over de ontluistering van de paus als mens en van zijn ambt. Inderdaad is fysieke en mentale aftakeling het deel van de ouder wordende mens. In de westerse cultuur is zijn deel ook een verre gaande depreciatie. De mens die niet langer beantwoordt aan het oppervlakkige schoon heidsideaal, wordt in het beschaafde westen uitgerangeerd. In welk een schril contrast staat dat mens beeld tot het beeld van de Mens over wie gezegd is: "Gelijk als velen zich over u ont zet hebben, alzo verdorven was Zijn gelaat, meer dan van iemand, en Zijn gedaante, meer dan van andere mensenkinderen". Betreft dat niet Dezelfde die tot Paulus sprak: "Mijn genade is u genoeg; want Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht?" Als U kennis had genomen van uitspraken van paus Johannes Paulus II, dan had U kun nen weten dat zijn theologie daarop geba seerd is, meer nog: dat zijn geloof stoelt op zulk vertrouwen, en niet leeft "van natuurlij ke krachtsinspanning, hoezeer ook afgeta keld". Donünee, U spreekt een hard oordeel uit over de paus en zijn diepste intenties. U stelt zijn 'dwaze' volharding zelfs op één lijn met ingaan tegen God. Zou evenwel het "gemummel" van deze paus geen welspre kend getuigenis kunnen zijn tegen de dwaze geest van deze tijd die aanziet wat voor de ogen is? Dominee, Gij doorgrondt en kent de mens. Gij verstaat van verre zijn gedachten, getui ge uw column. Maar, waarde dominee, zeg gen al uw oordelen niet meer over U dan over de mensen die Gij beoordeelt? Dominee, ik hoop van harte dat waimeer U in uw ouderdom ooit ziek of gebrekkig mocht worden, U met welwillendheid en respect bejegend zult worden en niet op de manier waarop U zich uitlaat over de paus. Hoogachtend, H.K. Meijer, priester der Rooms- katholieke Kerk, pastoor op Goeree- Overflakkee, Langeweg 52, 3241 KA Middelharnis In Dirksland zal a.s. zaterdag het oud papier weer worden opgehaald. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur gebundeld aan de weg te zetten, waarvoor de vrijwilligers u bij voorbaat danken. Het belooft een afwisselende middag te worden met muziek vanaf de vroege barok tot en met de hoge barok. Er worden o.a. werken voor blokfluit en orgel uitgevoerd van Parcham, Quantz, Handel en Bach. Het Batz-Friedrichs orgel van de Dorpskerk te Oostvoorne, inmiddels een instrument van nationale faam, zal als begeleidings- en solo-instrument te beluisteren zijn. Elly Bakker studeerde blokfluit aan het Rotterdams conservatorium bij Thera de Clerck. Zij is als blokfluitdocent verbonden Rinus Verhage en Elly Bakker. aan de muziekschool Goeree-Overflakkee en geeft regelmatig concerten als soliste of in ensembleverband. Zij maakt deel uit van het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Daarnaast is zij cantrix van de Dorpskerk te Oostvoorne. Sinds 1996 treedt zij als duo op met Rinus Verhage. Rinus Verhage studeerde orgel bij Jan van Dijk, Arie Keijzer, Barend Schuurman en Kees van Eersel. Hij was in 1979 prijswin naar van het internationale Albert Schweit zer concours te Deventer Momenteel is hij organist te Oude Tonge, Stellendam en Zierikzee. In de loop van de jaren gaf hij talrijke concerten. Hij is directeur van de Muziekschool Goeree-Overflakkee. De kerk is geopend vanaf 14.30 uur en de toegang tot het concert bedraagt 5 euro. Zaterdag 31 januari werd in het zwembad in Dirksland een tweekamp wedstrijd gezwom men tussen 'de Gooye' uit Dirksland en 'de Stelle' uit Stellendam. De wedstrijd werd begonnen met de 200m vrijeslag voor meisjes/jongens '86 en later. Lilian Hessel werd voor de Stelle 2e in een tijd van 2.47.95. Bij de jongens behaalde Abraham de Ronde de 3e plaats in een tijd van 2.36.43. Op de 50m schoolslag voor meisjes/jongens '96 en later werd Sharon van Stelle 2e en Jennifer Gudiel Samoya en Sander Breederveld 3e. Bij de dames behaal de de Stelle een eerste plaats. Het was Danielle Roodnat die de lOOm vlinderslag in een tijd van 1.22.56 zwom. De meisjes/jon gens '94 en later zwommen 50m vlinderslag. Hier waren het Naomi Roodnat en Willem Jan Hoekman, van de Stelle, die een ere plaats wisten te behalen. Bij de meisjes/jon gens '92 en later konden zowel Fleur van Beuningen als Marco Akershoek het net niet voorkomen dat de Gooye er met een Ie plaats vandoor ging. Zij behaalden beide een mooie 2e plaats, terwijl Patty Kreeft de 3e plaats bemachtigde. Verder was er voor de Stelle nog een Ie plaats bij de meisjes '90 en later, waarbij Wendy Kriek de lOOm wissel slag in een tijd van 1.22.84 zwom en de lOOm schoolslag in 1.35.10. Ook Sharon van Op donderdag 5 februari 2004, aanvang 19.30 uur, wordt in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan te Middelharnis een Israëlavond gehouden. Voor deze avond is uitgenodigd de heer A.W. de Ronde te Woudenberg (voorheen directeur van het verzorgingstehuis 'De Goede Ree'), partti me voorlichter van de Nederlandse Stich ting 'Shaare Zedek'). Deze Stichting stelt zich ten doel om vanuit Nederland meer bekendheid te geven aan dit oudste Joods- orthodoxe ziekenhuis te Jeruzalem. Aan de hand van een dia-klankbeeld wil de heer De Ronde graag meer informatie geven over o.a. de wijze van functioneren van dit pro-life hospitaal in een multiculturele samenleving als de staat Israël anno 2004. Het belooft een interessante avond te wor den! Iedereen is welkom. Stelle wist de Gooye zwemmers voor te blij ven op de 50m vrijeslag meisjes '96 en later. Marco Akershoek wist iedereen voor te blij ven op de 50m vrijeslag jongens '92 en later en zwom een mooie tijd van 0.35.62. De laatste afstand deze middag was de lOOm schoolslag meisjes/jongens '90 en later. Don Schavemaker zwom in een heel mooie tijd van 1.34.51 naar een 3e plaats. Op zaterdag 7 februari zwemt de Stelle een speedo wedstrijd in Rozenburg. JÏSfc4^--vV?:'-: SèSÜ Van de Ned. Herv. kerk te Nieuwe Tonge moesten zeker dertig glas-in-loodraampjes het ontgelden. Zo raakte donderdagmorgen vroeg op de Langeweg N215 tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge door gladheid en harde wind een vrachtwagen van de weg en belandde in het struweel in de berm, waar die op eigen kracht niet meer uit kon komen. Een takel wagen moest eraan te pas komen om het gerij weer op de rijbaan te krijgen. De Lan geweg is daardoor lange tijd afgesloten geweest en leidde geruime tijd tot filevor ming. In Nieuwe Tonge zelf ging 't ook bepaald niet goed tijdens de sneeuwval van vorige week woensdagavond. Sneeuwballen gooi en hoeft op zich niet vervelend te zijn, maar kwalijk wordt het als ramen daarbij dusda nig als doelwit worden gebruikt dat er een flink aantal wordt ingegooid. Zéker dertig glas-in-loodraampjes achterin het koor van de Ned. Herv. kerk moesten het ontgelden en sneuvelden. De stukken glas lagen zeker tien meter ver door de kerk heen verspreid, even als de plasjes die de stille getuigen vormden van waar de sneeuwballen terecht waren gekomen, die vanaf de Kerkring moeten zijn gelanceerd. En als je weet hóe duur het is om glas-in-lood te repareren.Ook van de con sistorieruimte waren ruiten ingegooid, het hout tussen de ruitjes zelfs doormidden gebroken: op de consistorievloer werd dan ook niet voor niets een stuk betonklinker aangetroffen... Velen in Nieuwe Tonge spraken er donderdag over, zulk vandalisme, maar 'niemand' weet de daders... Bij de politie zal aangifte worden gedaan, maar als er zijn die iets hebben zien gebeuren of opheldering kunnen geven, dan worden zij verzocht contact op te nemen met de kerk voogdij, tel. 0187-651407 (de heer Van Kempen).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2