Nieuws uit de kerken Tussenfase bij herindeling Hoeksche Waard EIIAI1DB1.I1IEUWJ Ophalen oud papier Sommelsdijk PAGINA 8 VRIJDAG 3Ö JANUARI 2004 (deel 2) Vandaag het tweede en laatste deel van de feitenserie over Israël, als vervolg op het artikel in Eilanden Nieuws van 27 januari jl. Er is een ontzaglijk gebrek aan feitenkennis over het conflict in het Midden- Oosten. Ook bij vooraanstaande politici en journalisten. De berichtgeving is - misschien wel daardoor - uitermate tendentieus. Daarmee wordt het antisemitisme, dat sterk toeneemt, gestimu leerd. Nu de antisemitische geest uit de jaren 1933-1945 in binnen- en buitenland opnieuw rondwaart, lijkt het ons goed om door mid del van een aantal vragen en opmerkingen nog weer eens aan te geven wat de Joden is overkomen. vH Hoe staat tegenover Israël? bedreiging voor de wereldvrede vindt? Het onderzoek bevatte een aantal zeer suggestieve vragen. Gemiddeld zestig procent van de ondervraagden noemde Israël als de grootste bedreiging. Neder land liep weer eens voorop met maar liefst 75 procent. Hieruit blijkt dat men Israël gevaarlijker vindt dan landen als bijv. Noord-Korea, Iran, Afghanistan en Syrië. Dat de Hamas en Hezbollah hebben gezworen met terroristische activiteiten door te gaan en elke vorm van vrede met Israël te verwerpen? Dat zelfs jonge meisjes, opgezweept door de fanatieke Jihad, ertoe komen om zich aan de Moloch (Allah) op te offe ren? Dat de pers op zeer bedenkelijke wijze de niets en niemand ontziende terreur aanslagen van de islamitische Hamas en Jihad gelijkstelt met het liquideren van terroristenleiders door de Israëlische luchtmacht? Daarbij is het niet te voor komen - hoe triest ook - dat er ook wel eens burgers het slachtoffer worden, ook al doet Israël al het mogelijke om dit te vermijden. "Voordat zij ons doden, doden we hen", zei Sharon. Dat de Hezbollah, die bewapend wordt door Iran, aan de noordgrens van Israël raketten heeft opgesteld met een reik wijdte van 75 km, zodat Haifa gemakke lijk te bereiken is? Dat bij busstations en de luchthaven koffers en tassen worden gescreend; dat op het universiteitsterrein alleen studen ten worden toegelaten; dat bezoekers van postkantoren, coffeeshops en grote win kels hun tassen moeten laten controleren; dat op diverse plaatsen metaaldetectors worden gebruikt? Dat de psychologische gevolgen van de aanslagen ingrijpend zijn? Veel mensen in Israël beleven dezelfde angsten als de Joden tijdens de holocaust. De helft van de Israëlische bevolking heeft een trau ma opgelopen; 37% procent van de Israëli's heeft familieleden of vrienden die bij een terreuraanslag betrokken is geweest, 10 procent vertoont symptomen die op een posttraumatisch stresssyn droom of grote psychische nood wijzen. Dat in de ziekenhuizen een groep psy chiaters, psychologen en sociale werkers klaar staat om te praten met mensen die weliswaar niet geraakt zijn door vuur, scherven, spijkers of andere metalen voorwerpen, maar ten gevolge van de gesel van de terreur niet spreken of lopen kunnen? Het zijn mensen die verlamd zijn door angst, in een toestand van extreme rusteloosheid verkeren, hevige huilbuien hebben of trilhngen over het hele hchaam. Op veel plaatsen hebben zich groepen gevormd o.l.v. een gespreksleider. Het bezoek aan cafe's is sterk afgenomen, excursies van scholen zijn geannuleerd, winkelcentra worden minder bezocht, ouders staan in voortdu rend contact met hun kinderen. Dat Yasser Arafat al meer dan dertig jaar terreur uitoefent? Een Palestijn die op de een of andere manier met Israël samen werkt wordt een collaborateur genoemd en op gruwelijke wijze behandeld. Hij regeert zijn volk door louter brute kracht en barbaarse methoden. Niettemin werd er met deze man onderhandeld, werd doorgegaan met het verlenen van finan ciële steun en werd de indruk gewekt dat men met een internationale vredesstich- ter te doen had. Dat Yasser Arafat thuis in Ramallah ach ter de schermen nog steeds aan de touw tjes trekt? Het is toch niet te begrijpen dat de terrorist Saddam Hoessein moest worden uitgeschakeld en dat men er alles Antisemitisme op joodse graven. Wist u dat...? Dat het ene en ondeelbare Jeruzalem in de ogen van de Joden een onomkeerbaar feit is, omdat dat voortvloeit uit de geschiedenis van stad, land en volk? Bij elke paasmaaltijd in den vreemde klonk het: "Indien ik u vergeet, o Jeruzalem, zo vergete mijn rechterhand zichzelve" (Psalm 137). Dat Jeruzalem niet sinds 1967 de hoofd stad van Israël is, maar dat het de stad is waar eens koning David en Salomo hun zetel hadden? Dat Hebron (de stad van Abraham, de residentie van koning David) 68 maal in de Bijbel genoemd wordt? Om over Bethlehem (de stad waar een groot deel van de geschiedenis van Ruth, David en Jezus zich afspeelde) maar niet te spre ken. Het zijn allemaal plaatsen waar Yasser Arafat meent rechten op te kun nen laten gelden. Dat de Palestijnse steden op de West- bank niet zijn bezet, maar herbezet? In 1995 verliet Israël de Westbank. In 2001 kwamen de Israëlische troepen na een vloedgolf van terreuraanslagen terug, alleen met de bedoeling het terrorisme in te dammen. Dat het terrorisme niet het gevolg is van de bezetting van de Westbank, maar dat de Grootmoefti van Jeruzalem, Hadj Amin Al Hoesseini (leider van de isla mieten), al in 1929 zijn gelovigen opriep om Joden te vermoorden? Dit gebeurde dan ook in Hebron en Jeruzalem. Dat tussen 1951 en 1955 - toen Israël niet in het bezit was van de Gazastrook - de Westoever en Oost-Jeruzalem dui zend Israëli's het leven verloren door invallen van de Palestijnen? Dat Israël al jarenlang lijdt onder het meedogenloze terrorisme van de islam en dat het in plaats van begrip en sympa thie van de wereld steeds meer alleen komt te staan? Het heeft felle vijanden en lauwe vrienden. De Bijbel heeft het voorzegd: "Het volk zal alleen wonen en het zal onder de heidenen (de volkeren) niet gerekend worden". Dit zei Bileam 3000 jaar geleden al! Dat we ons niet hoeven te verwonderen over het feit dat heel de wereld tegen Israël samenspant? De profeet Zacharia was hier (zie hoofdstuk 12:2 en 3) ook niet onduidelijk over. Dat de haat tegen Israël op verschillende plaatsen in de Bijbel voorzegd is? In Psalm 83 lezen we: "Komt, laat ons hen uitroeien, dat zij geen volk meer zijn, dat aan de naam van Israël niet meer gedacht worde". Eén ding wordt echter vergeten: dat God Israël - ondanks schuld en ontrouw! - nooit zal laten vallen omdat het Gods oogappel is. Dat de Europese Unie in vijftien landen een opinieonderzoek gehouden heeft over de vraag welk land men de grootste Terroristische aanslag. aan doet om de terrorist Osama Bin Laden te pakken, terwijl men de terrorist Yasser Arafat - die men voor het grijpen heeft - zijn gang laat gaan.In 1993 kreeg hij zelfs de Nobelprijs voor de vre de. Wie dit snapt, mag het zeggen! Dat de Fatah-beweging van Arafat er nog steeds opuit is om heel Palestina te bevrijden en de zionistische entiteit - ze kunnen het woord Israël niet over de lip pen krijgen - te liquideren? Dat het Arafat ten diepste niet gaat om de bevrijding van de Palestijnen, maar dat hij slechts één doel heeft, namelijk de vernietiging van Israël? Daarom is hij te vergelijken met Farao, Haman, Hitler en Saddam Hoessein, wier glorie eindig de in respectievelijk de verdrinkings dood, de galg, zelfmoord en het verblijf in een onderaards stinkhol. Dat voor Arabieren wapenstilstand iets anders inhoudt dan voor westerse lan den? Arabieren gebruiken hiervoor het woord 'hudna': een wapenstilstand om tactische redenen, om weer op kracht te komen, om zo militaire doelen te berei ken. Een dergeüjke wapenstilstand sloot Mohammed toen zijn troepen niet opge wassen bleken tegenover de Quraishiten- stam. Maar toen hij zich twee jaar later sterk genoeg waande, ging hij de strijd weer aan. Dat op 29 juni 2003 een hudna door de Hamas en Jihad werd afgekondigd, om zich na het verlies van dertien terroris tenleiders in drie weken te kunnen her groeperen en herbewapenen? En dat deze hudna op 19 augustus daaraanvol gend werd opgeblazen door de aanslag van een als orthoxe Jood verklede Pale stijnse terrorist op een volgepakte stads bus in Jeruzalem? Daarbij waren 22 doden en 130 gewonden te betreuren, allemaal mensen die na het avondgebed bij de klaagmuur naar huis gingen. Ongeveer eenderde van de doden en gewonden waren baby's en kinderen. Dat Israël bezig is met de bouw van een hekwerk met als enige doel de levens van Israëlische burgers te beschermen tegen terroristen, behangen met explosie ven en op zoek naar een bus, restaurant, supermarkt of feestzaal? Al meer dan 800 mannen, vrouwen en kinderen zijn op deze gruwelijke wijze vermoord. De afscheiding volgt geen politieke grens, maar een veiligheidsgrens. Hij loopt soms door Palestijns gebied om zo een aantal Joodse nederzettingen te kunnen beschermen. Helaas moeten de goeden onder de kwaden lijden. Voor land dat tijdelijk wordt afgenomen, wordt com pensatie verleend. Over een politieke grens wil Israël onderhandelen zodra de terreur-organisaties ontmanteld zijn. Dat Paulus ons waarschuwt zich niet boven Israël te verheffen; dat God de natuurlijke takken van de olijfboom (Israël) niet gespaard heeft en dat we erop toe hebben te zien dat Hij ook ons niet spare (Romeinen 11:21)? Dat Israël een teken is, dat ons laat zien hoe laat het op de wereldklok is. Dat antizionisme niet te onderscheiden is van antisemitisme? Dat de haat tegen Israël al op de Pale stijnse kleuterschool met de paplepel wordt ingegeven via verhaaltjes, films en schoolboeken; en dat de jihad wordt ver heerlijkt, en Israël op de landkaart van de Palestijnen niet voorkomt? Dat geen enkel land inmenging in zijn binnenlandse politiek duldt, maar dat Israël een routekaart opgelegd krijgt door de Verenigde Staten, de Verenigde Naties, Rusland en de Europese Unie? Je bespeurt een onbedwingbare neiging van de volken om de Joden te vertellen wat ze wel en wat ze niet moeten doen. Bij alles wat er in het Midden-Oosten gebeurt, gaat de beschuldigende vinger telkens weer in de richting van Israël. Dat de plenaire vergadering van de VN elk jaar tientallen resoluties tegen Israël uitvaardigt, maar nog nooit één Pale stijnse teneurgroep heeft veroordeeld? Dat de VN twee comités heeft gevormd: één om de rechten van de Palestijnen aan te geven en één om het handelen van Israël te onderzoeken? Dus geen comité voor de rechten van Israël, ook geen De Hamas Intifada. comité om de handelwijze van de Pale stijnen na te gaan. Dat de Israëlische bezetting van Pale stijnse steden vergeleken wordt met de bezetting van ons land? (Dus vergeleken wordt met het bombardement van Rot terdam, het beknotten van de persvrij heid, het afschaffen van de onafhankelij ke rechtspraak, het afkondigen van standrecht, het oppakken en fusilleren van gijzelaars, het slopen van delen van kuststeden voor de aanleg van de AÜan- tikwall, het inunderen van grote delen van ons land, het op grote schaal uitvoe ren van razzia's, het afvoeren van man nen tussen 18 en 40 jaar voor werk aan verdedigingslinies en in oorlogsfabrie- ken in Duitsland). Dat antisemitische Arabieren eigenlijk niet zoveel anders te werk gaan dan de nazi's destijds? Ze begonnen met leuzen, spotprenten, het vernielen van joodse winkels, het in de brand steken van synagogen. Uiteindelijk werden de Joden aan de algehele vernietiging (Endlösung) prijsgegeven. Voor Joden was er geen plaats in de nieuwe orde van Hitler. Voor Joden is er ook geen plaats in het rijk van de islam. Dat er opnieuw een golf van antisemitis me door de wereld gaat? In Frankrijk zijn overvallen op Joden routine geworden. Het aantal antisemitische daden is in het afgelopen jaar verzesvoudigd. Er is spra ke van een explosie van geweld. Het brandschatten van synagogen, het bekladden van Joodse graven met haken kruisen en pesterijen van Joodse schoüe- ren zijn aan de orde van de dag. De syna goge in Saint Denis - voorstad van Parijs - is vrijwel geheel verwoest. Rituele voorwerpen en boeken werden vertrapt, offerblokken verdwenen en de kantoorin richting werd vernield. Op de wand stond: Jood is dood! Veel Joden hebben geen hoop meer op verbetering. Het aan tal dat naar Israël enügreerde, is in het afgelopen jaar verdubbeld. Trouwens, ook in ons land worden Joden beledigd, bedreigd of geschoffeerd. In Amsterdam kunnen Joden met een keppeltje, baard of hoed ook maar beter niet meer op straat komen. Ze zijn steeds vaker het doelwit van verbaal of fysiek geweid. Noord- Afrikaans uitziende jongeren hebben daarin een leeuwenaandeel. Dat een antisemiet 'nee' zegt tegen het plan dat God met Zijn volk heeft? Dat Israël aan Jordanië gebieden heeft afgestaan in ruil voor vrede - een vrede die niet veel meer is dan het ontbreken van oorlog - en dat het aan Egypte heel de Sinaï-woestijn heeft afgestaan? Een dergelijk aanbod werd door Arafat afge wezen met als gevolg dat de Palestijnen nu helemaal aan de grond zitten. Dat een paar IsraëUsche pohtici uit de oppositie - met voorop Jossie Belhn en Amram Mitznah - in Zwitserland, buiten de regering om, vredesbesprekingen zijn begonnen met de Palestijnen? En dat daarbij het grootste deel van de - op democratie gestelde - wereld staat te applaudisseren nu een paar afvallige Israëli's bezig zijn een democratisch gekozen regering te ondermijnen? Bij de laatste verkiezingen leed deze Mitznah - leider van de Arbeiderspartij - de grootste nederlaag in de geschiedenis van Israël, terwijl Jossie Belhn zich bij de extreem linkse Meretzpartij aansloot omdat hij geen plaats op de lijst van de Arbeiders partij kreeg toegewezen. Toch kwam hij niet in de Knesset. Iedereen moet toch begrijpen dat een dergelijke privé-diplo- matie een vorm van desertie is! Dat er vanaf vandaag geen geweld meer zou zijn als de Arabieren de wapens zou den neerleggen, en dat er binnen afzien bare tijd geen Jood meer zou zijn als de Joden hun wapens zouden neerleggen? Dat het bijna uitgesloten is dat mensen hun mening veranderen op grond van feiten? Ze hebben nu eenmaal hun stand punt bepaald en zijn daar niet vanaf te brengen Toch kan het zinvol zijn de din gen na kennisname van de feiten nog eens nader te bezien. Dat, ondanks alles, er toekomst is voor Israël (zie Romeinen 11:25 en 26)? Er komt een moment dat tien mannen uit de volkeren de slip van één Joodse man zul len grijpen en zeggen; "Wij zullen met u gaan, want wij hebben gehoord dat God met u is." Ook zullen de heidenen naar Jeruzalem optrekken om de naam van de God van Israël aan te roepen (zie Zacha ria 8:22 en 23). Daaronder zullen vast en zeker ook wel Arabieren zijn. Yasser Arafat ontvangt de Nobelprijs voor de vrede. V.l.n.r.: Ariel Sharon en Amram Mitznah. NED. HERV. KERK Beroepen: te Berkel en Rodenrijs (wijk Noord), ds. J.G. Schenderling te Varik en Heesselt; te Kampen, ds. B.H. Weegink te Katwijk aan Zee; te Katwijk aan Zee (And- reaswijk), ds. K.F.W. Borsje te Vriezen- veen; te Maarssen, ds. H.F. Klok te Hierden; te Oldelamer en Oldetrijne (parttime), ds. K.T.S. Nicolay-Brouwer te Nieuwebrug, die dit beroep heeft aangenomen (de intrede heeft inmiddels plaatsgehad); te Vinkeveen, ds. J.H. Lammers te Krimpen aan den IJssel; te Vroomshoop, ds. J.A. Antonides te Bar- chem; te Waspik, ds. H.J. van Kapel te Buur- malsen; te Westerhaar, ds. G.J. Wolters te Hoogeveen; te Wilnis, ds. P. van Duijvenbo- den te Den Bommel. Aangenomen: naar Aalten (wijk II), ds. M.J. Kooistra te Jubbega Hoomsterzwaag; naar Amsterdam (Thomaskerkgemeente), ds. A.G.L. van Nieuwpoort te Amstelveen; naar Doom, mw. ds. M.A. de Hoog te Wil lemstad; naar Engelen (Protest. Gemeen- te),kandidaat C.A. Terlouw te Culemborg; naar Zwolle (Grote Kerk), ds. J. Mulderij te Oostwold. Beroepbaar: kandidaat A.P. Muilwijk, Boveneindsestraat 14, 4041 EJ Kesteren; kandidaat M. Hofma, Witte Singel 97, 2311 BS Leiden ;kandidaat J.E. Claessens, Uilen stede 240-1643,1183 AR Amstelveen kan didaat T. Novak, Pastorietuin 8, 9936 CH Farmsum. GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Beroepen: te Nuenen (SoW; g.v. Catharina- ziekenhuis Eindhoven),ds. A.P. Rebel te Waalwijk, die dit beroep heeft aangenomen, GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Utrecht-Centrum, ds. M.J.C. Blok te Ommen. Aangenomen: naar Assen-KIoosterveen, ds. S. de Jong te Buitenpost. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Emraen, ds. M. Groen te Apel- doom-Oost; te Hoogeveen (Ichtuskerk-wijk zuid), ds. M. Groen te Apeldoom-Oost. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen, ds. M. Karens te Werkendam; te Ridderkerk-Slikkerveer, ds. P. Mulder te Dordrecht. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Werkendam, ds. D. Monster te Bameveld. Zaterdag 7 februari is het weer de eerste zaterdag van de nieuwe maand. De mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk halen dan het oud papier weer op. Ze trekken er in ploegjes van 2 tot 4 man op uit en halen, weer of geen weer, tussen 9 en 12 uur 's morgens al het oude papier op dat in Som melsdijk - met uitzondering van de West plaat - aan de weg staat. Wilt u het papier goed verpakt, bijv, in een gesloten doos of met touw dan wel plakband vastgemaakt, aan de weg zetten? Zo mogelijk op een goed zichtbare plaats? Karton en verpakkingsmaterialen dienen te worden ontdaan van plastic en polystyreenschuim. Het college van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-Holland heeft beslo ten tot een tussenfase in de procedure rond de bestuurlijke herindehng van de Hoeksche Waard. Reden hiervoor is enerzijds dat het draagvlak tot vorming van één gemeente onder de bevolking beperkt is. Anderzijds zijn er (boven)regionale opgaven die door de gemeenten Binnenmaas, Cromstrijen, 's- Gravendeel, Korendijk, Oud-Beijerland en Strijen zullen moeten worden opgelost. Het college biedt de betrokken gemeenten daar om tot uiterlijk deze zomer de ruimte voor het doen van een gezamenlijk voorstel voor het oplossen van de bestuurlijke problemen in de Hoeksche Waard. Het besluit van GS komt onder meer voort uit de inspraakreacties rond de voorgenomen bestuurlijke herindeling van de Hoeksche Waard. Daaruit blijkt dat de betrokken gemeenten de opgaven op het niveau van de Hoeksche Waard willen oplossen. Tegelij kertijd constateren GS dat haar voorstel tot de vorming van één gemeente in de Hoek sche Waard op dit moment in de huidige vorm door vijf van de zes gemeenten wordt afgewezen. Voor de bestuurlijke vorm van de Hoeksche Waard is er, naast de vorming van één gemeente, keuze uit nog drie varianten. Het gaat dan om een OostAVest gemeente, een Noord/Zuid gemeente of versterking van niet-vrijblijvende samenwerking. Indien door de gemeenten voor de laatste variant wordt gekozen, zal volgens GS moeten wor den voldaan aan specifieke voorwaarden. Het college noemt in een brief aan de gemeenten criteria op het gebied van regio nale opgaven en bevoegdheden, de mate van niet-vrijblijvendheid, doelmatigheid en doeltreffendheid van beleid, democratische legitimatie en transparantie en tenslotte een tijdpad. De tijd die nu aan de gemeenten wordt geboden vormt een tussenfase in de lopende herindeüngsprocedure. De Wet algemene regels herindeling (arhi) staat de mogelijk heden van een dergelijke tussenfase niet in de weg. Wanneer de gemeenten er niet in slagen met een eensluidend voorstel te komen zijn GS van plan de arhi-procedure voort te zetten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8