Land- en tuinbouw onmisbaar voor West-Nederlandse economie Activiteiten SWO Succes voor turnsters Sparta en Olympia (0181)62 62 26 Moeder en kind ochtend in Ouddorp Thuiszorg nodig: Baby-Bag In de aanbieding Gezond heidsagenda DE ZORGLIJN EIIAItDBI-rilEUWS Inleveren rommelmarktspullen Oud papier Herkingen De land- en tuinbouw in West-Nederland: 'kale kip'of 'de kip met de gouden eieren?' De land- en tuinbouw in Noord- en Zuid-Holland leveren een wezenlijke bijdrage aan de werkgelegenheid, aan de exportpositie en aan een hoog waardige leefomgeving in deze regio. Dit blijkt uit onderzoek naar de betekenis van de land- en tuinbouwsector als voedsel- en sierteeltprodu cent, dat het LEI (Landbouw Economisch Instituut) in opdracht van de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie) deed. De land- en tuinbouwbedrijven: een bijzondere groep van ruimtegebruikers Conclusie: West-Nedeiiandse economie gebaat bij een land en tuinbouw met toekomst Welvaart door natuur en landschap Boer profiteert maar beperkt van baten van landschapsbeheer Agrorecreatie en natuurbeheer Op woensdag 4 febr. is er weer een ochtend voor moeders met kleine kinderen. Voorlichtingsavond thuiszorg Crea-middag voor de jeugd Crea-ochtend voor alle leeftijden Zorg en Welzijn Groep staat voor u klaar. Verhoging eigen bijdrage: ook voor u? Cursussen Dagtocht Themabijeenkomsten Voedingsvoorlichting faiChi-föo Yoga voor senioren Öagtc k^ Bel voor al uw zorgvragen de Zorglijn !li^'$!0^'J^ff!'-i^l~:. i^jat^fc^-J^S PAGINA 6 VRUDAG 30 JANUARI 2004 Boeren en liiinders nemen 60% van de ruiinle in West-NederUuui vüi>i' hun rekening. Hieronder volgt een samenvatting van liet LEI-onderzoek: Land- en tuinbouw leveren een belangrijke bijdrage aan de welvaart in Noord- en Zuid-Holland, hier verder aange duid als West-Nederland. In de eerste plaats is er het inkomen dat verdiend wordt op de land- en tuinbouwbedrijven zelf, en dat (uit gedrukt als netto toegevoegde waarde) 2,5% uitmaakt van het totale inkomen in West- Nederland. Daarnaast vinden rond de land en tuinbouwbedrijven allerlei activiteiten plaats op het gebied van dienstverlening, toelevering, verwerking en afzet. De toegevoegde waarde van dit agrocom- plex als geheel, inclusief die van de eerder genoemde land- en tuinbouwbedrijven, draagt voor 7,2% bij aan de economie van West-Nederland. In 2000 ging het daarbij om een bedrag van 10,9 miljard euro. Een vergelijkbare en zelfs nog iets grotere bijdra ge levert het agrocomplex aan de werkgele genheid. Omgerekend in volledige banen werkten in de agrosector 212.000 arbeids krachten, en leverde deze sector daarmee 8,2% van de werkgelegenheid in het Wes ten. Deze toegevoegde waarde en werkgele genheid worden voor een belangrijk deel gerealiseerd door export. De landbouw in West-Nederland is daarmee van groot belang voor de Nederlandse exportpositie en betalingsbalans. De land- en tuinbouwbedrijven vormen met elkaar een bijzondere groep van ruimtege bruikers. Niet alleen nemen zij het grootste deel van de oppervlakte in West-Nederland in beslag (ruim 60%), maar ze gebruiken deze ruimte zo, dat tegelijk met de ver marktbare agrarische producten een aantal andere producten en diensten worden gele- De resultaten van dit LEI-onderzoek bevestigen dat de hmd- en tuinbouw een belangrijke bijdrage leveren aan de wel vaart in West-Nederland. Zeker de cijfers over het agrocomplex spreken tot de ver beelding. Tevens voorziet de agrarische sector in de maatschappelijke behoefte aan rust, ruimte en groen. Ook dit levert een bijdrage aan de economie. Kortom: de land- en tuinbouw zijn belangrijk voor de welvaart in West-Nederland. De WLTO doet daarom een dringend beroep op beleidsmakers om niet te tomen aan de productievoorwaarden van agrarische ondernemingen. Deze ondernemingen vormen immers de basis van het agro complex en het gewaardeerde agrarisch cultuurlandschap. verd. Producten en diensten die voor de maatschappij van belang zijn, zoals een open weidelandschap in combinatie met veehou derijproducten. De land- en tuinbouwbedrij ven dragen ook op die manier bij aan de wel- vaaif. Zij zijn in veel gebieden belangrijke dragers van natuur, landschap en cultuurhis- torie.Deze bijdragen kunnen voor een deel worden vertaald in inkomen en werkgele genheid, maar bestaan voor een ander deel uit effecten die niet in geld kunnen worden uitgedrukt. Naast inkomen uit de landbouw hebben veel agrariërs ook inkomen uit verwante neven activiteiten zoals agrotoerisme en natuurbe heer. Verhoudingsgewijs zijn in het Westen meer bedrijven bij zulke activiteiten betrok ken dan in de rest van Nederland. De land en tuinbouw in West-Nederland beslaan bij na 15% van het totale Nederlandse land bouwareaal. Maar door de aanwezigheid van veel intensieve tuinbouwbedrijven leveren ze ruim een derde van toegevoegde waarde van de Nederlandse landbouw, en een kwart van de werkgelegenheid op alle land- en tuinbouwbedrijven in Nederland. Naast positieve baten voor de samenleving veroorzaakt de landbouw ook een aantal negatieve effecten. De productie kan gepaard gaan met verontreiniging van lucht, bodem, en grond- en oppervlaktewater, en met verdroging. Veel van deze milieueffec ten zijn de laatste 10-15 jaar echter fors teruggedrongen. Ook in West-Nederland worden natuur en landschap mede door de landbouw gevormd en onderhouden. Zij dragen op verschillende manieren bij aan de welvaart in het gebied. Zo vervullen veenweidegebieden een belangrijke functie in het behoud van bio diversiteit. Voorzichtig geschat bedraagt de economische waarde van de biodiversi teit in het Groene Hart 50 miljoen euro per jaar. Wonen dichtbij aantrekkelijke natuur en landschap wordt hoog gewaardeerd en kan leiden tot 10 tot 15% hogere huizen prijzen. Natuur en landschap hebben ook een positieve invloed op de gezondheid en dragen bij aan lagere kosten voor de gezondheidszorg. Het agrarisch gebied is' verder zeer geschikt voor routegebonden recreatie zoals wandelen en fietsen. Deze activiteiten worden door de stedelingen regelmatig ondernomen, waarbij onderweg uitgaven bij horecavoorzieningen worden gedaan. De Bollenstreek is misschien wel de bekend ste drager van landschap en cultuurhistorie in West-Nederland. Toeristen besteden er jaarlijks naar schatting 45 tot 90 miljoen euro, wat de basis vormt voor een werkgele genheid van 1.000 tot 2.000 arbeidsjaren en een toegevoegde waarde heeft van 30 a 70 miljoen euro. De betekenis van de bollenvel den en de Keukenhof gaan verder dan uit deze cijfers naar voren komt. Ze bepalen namelijk in belangrijke mate het imago van 'Nederland-Bloemenland' De baten van natuur en landschap die de landbouw genereert en de daarmee samen hangende kosten zijn niet evenwichtig ver deeld. De baten komen bijvoorbeeld vaak niet bij de agrariërs terecht, maar bij burgers, recreatieondememers of huizenbezitters. Landbouwers kunnen in de vorm van subsi dies wel een vergoeding krijgen voor natuur- en landschapsbeheer, maar die wordt vaak als niet-kostendekkend beschouwd. Met andere woorden, de waardering van de maat schappij voor de bijdrage aan natuur en land schap uit zich slechts beperkt in een geld stroom naar de landbouwers. Als landbouw bedrijven in hun voortbestaan worden bedreigd, heeft dit echter wel gevolgen voor de kwaliteit van de groene ruimte. Daarnaast betekent dit ook dat de basis voor het hele agrocomplex wordt aangetast. Het bredere belang van de landbouw zoals dat in dit onderzoek naar voren komt, ver dient dan ook ruime aandacht bij beleids keuzes rond het toekomstig ruimtegebruik in West-Nederland. Bijna 15% van het totale Nederlandse land en tuinbouwareaal is in West-Nederland te vinden. Maar door de aanwezigheid van veel intensieve tuinbouwbedrijven hier levert de land- en tuinbouwsector ruim een derde van de toegevoegde waarde van de totale Neder landse landbouw en een kwart van de werk gelegenheid op alle land- en tuinbouwbedrij ven in Nederland. Het agrocomplex is in West-Nederland van groot belang voor de welvaart. De toege voegde waarde van het totale agrocomplex droeg in 2000 met 10,9 miljard euro bij voor 7,2% aan de economie van West-Nederland. Vertaald naar de nationale toegevoegde waarde is dit maar liefst 38%. Het agrocom plex biedt 212.000 volledige arbeidsplaatsen en neemt daarmee 8,2% van de regionale werkgelegenheid voor zijn rekening. Voor een belangrijk deel wordt dit gerealiseerd door export van land- en tuinbouwproduc ten. De agrarische sector produceert echter niet alleen agrarische producten. Als drager van landschap, natuur en cultuurhistorie draagt zij namelijk -door het bieden van agrorecre atie en natuurbeheer- ook bij aan de wel vaart. Dit kan echter niet altijd in geld wor den uitgedrukt. Daarbij komt dat de agrariër hiervan in beperkte mate profiteert. De baten hiervan komen vooral terecht bij burgers, recreatieondernemers en/of huizenbezitters. De agrarische sector levert een belangrijke bijdrage aan de welvaart in West-Nederland. Naast de agrarische producten, voorziet ze ook in de maatschappelijke behoefte aan rust, ruimte en groen. I)aarom wil de WLTO beleidsmakers op gemeentelijk, provinciaal en waterschapsniveau nadrukkelijk verzoe ken niet te tornen aan de productievoorwaar den van agrarische ondernemingen. Deze ondernemingen vormen immers de basis van het agrocomplex en het gewaardeerde agra risch cultuurlandschap. De WLTO wil beleidsmakers op gemeentelijk, provinciaal en waterschapsniveau nadrukkelijk wijzen op het belang van de land- en tuinbouw in West-Nederland. Doordat bestuurders goede randvoorwaarden scheppen, kunnen agra riërs goede bedrijfsresultaten realiseren en hebben ze een goed en duurzaam toekomst perspectief. Ben jij een echte thuisblijfmoeder of combineer je het moederschap met een betaalde baan? Heb jij aan het einde van de dag de kinderen gewassen, gevoed en voorgelezen en ook het hele huis al aan kant? Of blijft die was maar liggen en dat boek dat je wilde lezen? Kortom hoe kan ik een goede gezinsraanager zijn? Op deze ochtend proberen we elkaar te helpen met praktische tips om het huishouden, de zorg voor de kinderen, een betaalde baan en vrije tijd te combineren. Maar ook willen we praten over hoe we als vrouw en moeder voldoening kunnen vinden in ons werk en hoe we een betekenisvolle bijdrage mogen leveren aan Gods doelen. Ben je nog nooit op één van onze bijeenkomsten geweest of ben je een trouwe bezoekster? Alle moeders van harte welkom om 9.30 uur in de Doopsgezinde Kerk, Dorpstienden 3, Oud dorp. Er is oppas aanwezig. Graag tot ziens op 4 februari! OOLTGENSPLAAT - De rommelmarkt- commissie van de Ned. Herv. Kerk te Oolt- gensplaat hoopt 8 mei a..s een rommelmarkt te houden. Heeft u nog goede en bruikbare spullen voor de rommelmarkt (maar geen grote, zoals meubels en bedden e.d.,) dan neemt men dat graag van u in ontvangst. U kunt uw spullen brengen bij de fam. Neels, Dorpsweg 1, op de zaterdagen 31 januari (morgen dus) van 09.30-11.30 uur, 28 febru ari, 13 maart en 1 mei. Zaterdag 17 januari hebben twee turnsters van Olympia Dirksland en drie turnsters van Sparta Stellendam deelgenomen aan de regiokampioenschappen NWS2 in Alphen a/d Rijn. Dit niveau ligt twee niveaus onder de topsport. De beste turnsters zouden zich plaatsen voor de kwart finale. Joyce Visbeen maakte haar debuut op deze wedstrijd in de NWS2. Zij is eerstejaars jeugd en moest voor de eerste keer keuzeoe fenstof turnen. Joyce startte uitstekend, met twee goede overslagen over pegases scoorde zij een 7,1. Op brug turnde zij drie nieuwe onderdelen en alles lukte. Haar balkoefening zag er zeer stabiel uit en Joyce maakte geen grote fouten. Haar cijfer voor vloer bleek later tot de top 10 van alle turnsters te horen. Een prima wedstrijd voor deze net 11 jaar oude turnster. In de uitslag was Joyce met een totaal van 29,25 punten op de 13e plaats geëindigd. Zij plaatst zich voor de kwart finale in maart. Inge Slockers turnt al voor het tweede jaar bij de jeugd. Vorig seizoen was zij al door gedrongen tot de kwart finale, maar het niveau lag dit jaar een stuk hoger dan vorig jaar. Haar grootste struikelblok is pegases, maar Inge ging ervoor en sprong netjes twee maal over pegases heen. De brugoefening verliep goed. Helaas ging ze op balk een maal in de fout en dat leverde veel aftrek op. Het laatste toestel was de vloeroefening, daar turnde Inge ook in de top 10 van alle turnsters. Met een score van 28,55 punten en de 22e plaats gaat ook Inge naar de kwart finale. De tweede ronde kwamen de junioren in actie. Joy Kreeft turnt dit seizoen voor de eerste keer in deze leeftijdscategorie. Zij begon deze wedstrijd uitstekend, haar over slagen over pegases leverden maar 0,35 pnt. aftrek op. De juryleden waardeerden ook de brugoefening goed van Joy; zij mist nog een hoge uitgangswaarde, maar ze voert de oefe ning netjes en technisch goed uit. Haar balk oefening ging iets minder stabiel en dat zorgde voor onnodige aftrek. Haar vloeroe fening turnde Joy weer prima. Joy kan terugzien op een goed verlopen wedstrijd en eindigde met 28,9 pnt op de tiende plaats. Zij plaats zich ruimschoots voor de kwart finale. Chantal turnt voor het tweede jaar bij de junioren. Vorig seizoen haalde zij de NK en dat is dit jaar weer de doelstelling. Op sprong startte zij sterk. Met een score van 7,65 stond zij op de tweede plaats. Haar brugoefening zag er uitstekend uit, zij vol deed aan alle eisen en turnde zelfs een bonusonderdeel. Met een derde plaats op brug ging het tot nu toe heel goed. Daarna de balk. Chantal turnt altijd heel stabiel op balk, zowel op de trainingen als op de wedstrijd. Helaas niet deze keer, zij viel twee keer van de balk en dat leverde ruim een punt aftrek op. Op vloer maakte Chantal deze fout goed en zij turnde een mooie oefening. Met een totaal van 30,525 punten mocht Chantal de zilveren medaille in ontvangst nemen. Zij plaatst zich ook voor de kwart finale. Lisette is niet alleen voor het eerste jaar juni or, maar zij turnt ook voor het eerste seizoen in de NWS2. Een zware opgave, maar Liset te liet deze wedstrijd zien dat zij ook hier bij de beste turnsters van onze regio behoort. Een uitstekende start voor Lisette op sprong. Haar brugoefening heeft nog niet zo'n hoge uitgangswaarde, maar wordt geturnd met weinig technische-en uitvoeringsfouten. Op balk deed Lisette het uitstekend, zij had het op één na hoogste cijfer van alle junioren. Met een mooie vloeroefening plaatste zij zich ook voor de kwart finale. Een totaal van 29,94 leverde de vierde plaats op en door het grote aantal deelneemsters betekende dat zelfs een medaille. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee heeft voor volgende week ondermeer de vol gende activiteiten op het programma staan. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee Organiseert een thema-avond op dinsdag 3 februari a.s, in het Infocentrum, Bernhard- straat 27 te Oude-Tonge. Op deze avond zal de zorgmanager van de thuiszorg aanwezig zijn om voorlichting te geven over de thuis zorg in het algemeen en ingaan op de wijzi gingen omtrent de eigen bijdrage. De voor lichtingsavond wordt gehouden van 19.30 tot ca. 21.30 uur. U bent van harte welkom. De toegangskosten bedragen 1,00 p.p., inclusief koffie. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert voor de jeugd van Oude-Tonge op woensdag 4 februari a.s. een crea-middag in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude-Tonge. Op de crea-middag kun je een valentijnscadeau maken. De middag wordt gehouden van: 13.15 tot ca. 14.45 uur voor de kinderen van groep 1 t/m 3; 15.00 tot ca. 16.30 uur voor de kinderen van groep 4 t/m 8. Als je mee wilt doen, vul je een strookje in met je gegevens erop, en lever dat op school in vóór zaterdag 31 januari a.s. De deelna mekosten bedragen 1,50 per kind. Voor meer informatie kun je ook bellen naar de SWO, tel. (0187)641344. De Stichting Welziijnswerk Oostflakkee organiseert een crea-ochtend in het Infocen trum, Bemhardstraat 27 te Oude-Tonge op woensdag 4 februari a.s. Op deze ochtend kunt u een kalender maken. Graag een fijn schaartje meenemen. De crea-ochtend duurt van 9.30 tot ca. 11.30 uur. U bent van harte welkom, ongeacht de leeftijd! De deelname kosten bedragen 3,50 p.p., inclusief koffie. Op kunt zich opgeven bij de SWO tot en met 2 febniari, tel. (0187) 641344. Morgen, zaterdag 31 januari, zal in Herkin gen het oud papier weer worden opgehaald voor de Hervormde Gemeente aldaar. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? (Geen karton.) De vorige keer werd 3660 kilo opgehaald. THUISZORG VERPLEEGHUISZORG VERZORGINGSHUISZORG ALGEMEEN MAATSCHAPPELDK WERK UmEEN VAN VERPLEEG- EN HULPMIDDELEN VOEDINGSVOORLICHTING EN DIEETAOVISERING - GEZONOHHO SERVICE OUDER- EN KINDZORG THUISZORGWINKEL Vïï Zorgen voor uzelf, uw partner of andere gezinsleden. Natuurlijk doet u dat het liefste zelf. Maar soms hebt u hulp nodig. Bijvoorbeeld bij de verpleging van uzelf of uw partner. Zorg en Welzijn Groep helpt u daarbij. Vertrouwd én dichtbij Wij leveren al ruim 100 jaar zorg aan huis. Onze medewerkers wonen bovendien bij u in de buurt, wel zo vertrouwd. Op GoereeOverflakkee krijgt u, na indicatie van hetRIO, di'rectverpleging thuis. Wij zorgen ervoor dat alles goed geregeld wordt, zodat u verzekerd bent van de juiste zorg. U heefteen vast aanspreekpunt binnen onze organisatie, die weet wie u benten wat uw persoonlijke omstandigheden zijn. Hoge kwaliteit De Zorg en Welzijn Groep heeft het (<eurmerk van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg. Onze instelling voldoet daarmee aan strenge eisen. Het LVT-keurmerk garandeert onder andere een zorgplan op maat, professionele zorg„strikte hygiëne, privacybescherming, behartiging van uw belangen door een cliëntenraad, serieuze klachtenafhandeling, hoge veiligheid en goede arbeidsomstandigheden. Altijd bereikbaar Bij De Zorglijn (0181 - 62 62 26) kunnen alle inwoners van de Zuid-Hollandse eilanden terecht met hun vragen op het gebied van gezondheid en gezondheidszorg. De Zorglijn is op werkdagen bereikbaar van 08.00-17.00 uur. Bovendien kunt u met spoedeisende vragen 24 uur per dag en ook in het weekend bellen. De Zorg en Welzijn Groep merkt dat er onduidelijkheid bestaat over de verhoging van de eigen bijdrage in de thuiszorg. Hoeveel u betaalt, hangt af van uw gezinssituatie en uw inkomen. Dit berekent het Centraal Administratiekantoor Bijzondere Zorgkosten (CAK) in Den Haag, dat ook de bijdrage int. Wanneer het inkomen van uzelf en dat van uw eventuele partner samen bijvoorbeeld niet hoger is dan 13.500 per jaar, dan bent u in beginsel niet meer verschuldigd dan 16 eigen bijdrage per periode (van vier weken) ongeacht het aantal uren zorg dat u ontvangt. Op de website van het CAK (Centraal Administratie Kantoor), wviw.cak-bz.nl, kunt u zelf berekenen wat uw eigen bij drage in 2004 bij benadering zalzijn. U kunt ook bellen naar het CAK, via een gratis telefoonnummer: 0800 -1925. De Baby-Bag is multifunctioneel en langdurig te gebruiken. Nu bij de Thuiszorgwinkel van 49,95 voor 39,95. (Geldig t/m 31 maart 2004) Thuiszorgwinkel P.O. Bliekstraat 4a 3201PLSpijkenisse Telefoon (0181) 67 97 00 Openingstijden: Maandag t/m vrijdag: 8.30 -16.00 uur Yoga voor senioren Word en Windows voor senioren Leren Masseren Gespreksgroep voor ouders met zuigelingen Praten over Peuters Welkom in Oen Haag, Seatife en Roya! Tour Fibromyalgie, hoe verder... Groepsbegeleiding Cholesterol Voor meer informatie en aanmelden kunt u contact opnemen met Gezondheid Service, (0181) 62 62 26 op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur. Of per e-maiü gezondheidservice@zwg.nl T'ai ChjTao is een Chinese natuurlijke methode om gezond en soepel te blijven en energie op te doen. Bij de cursus T'ai Chi Tao leert u in tien bijeenkomsten beter bewegen in combinatie met goed ademhalen. T'ai Chi Tao 5 februari Oude-Tonge 5 februari Oïrksland 16 maart Nieuwe Tonge 11 februari Middelharnis 12 februari Oude-Tonge 11 februari Dirksland 11 februari 12 februari Middelharnis feÏJixiaii Dirksland is bedoeld voor iedere volwassen rkurmen baat hebben bij deze be' et spier- en gewrichtsfclachten, zoals reuma, fibromyalgie en MS, Yoga is een uitstekende n - /eest. Deze cursus van twaalf bijeen:. - :v'>illen blijven." Yoga heeft t ':uk, hypei ventilatie. Stress,span OpUfebr' -• n luxe touringcar vanuit Heltevoetsluis en Spijkenisse- 'faT-.minttns bezoekt u SeaBfe, waar u de vissen ondt j van een koffietafel tnet krbtet. Daarna ^'n! ?re bezienswaardigheden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6