Aantal hulpverleningen KNRM blijft constant rond de 1500 hekje tot: Wonen in de bibliotheek...? Woord Daad Damverenlglng ENEO '52 te Melissant School met de Bijbel Sommelsdijk maakt uitslag ballonnenwedstrijd bekend }r}Mü i^mvc uM.^AAoekers, EIIAI1DB1-I1IEUW5 Nieuws van de Wereldwinkel Goeree A Overf lakkee Goeree A Overf lakkee ^dnpitin 7 ^dHH/in 8 'X^tYPi^^tükt: ^nnttn&tdnA: (^thntiijt: Tijd om de januari-oplossingen in te zenden. Doe Je best l\/iisscliien stop je er geiijk de antwoorden van een interview nog bij, per slot van rekening is dat goed voor maar liefst 25 punten! Tot kijk allemaal. Minder hulpverleningen voor zeiljachten Meeste hulpverleningen op de Noordzee Gemiddeld jaar voor Radio Medische Dienst Uitslagen van maandag 26 januari 2004 PAGINA 13 VRIJDAG 30 JANUARI 2004 Voorafgaand aan een druk bezochte open dag, werd op woensdagmorgen 21 januari j.l. de uitslag bekend gemaakt van de ballonnenwedstrijd die gehouden was ter ere van de geboorte van prinses AmaUa. Er stond genoeg wind op 11 december 2003, de dag dat zo'n 270 oranje ballonnen het luchtruim kozen. En dat is dan ook terug te zien in de uitslag, want de ballon die het verst gekomen is, werd in Zweden gevonden en heeft dus een afstand van maar Uefst 1198 km afgelegd! Deze ballon was van Marcel Zeeman. Als tweede eindigde Marius Kot; zijn ballon landde in Duitsland na 593 km. En als derde de ballon van Michelle Nogueira Ferreira, die na 259 km ook in Duitsland terecht kwam. De prijs winnaars kregen alle drie een boekenbon. In totaal kwamen er vijfentwintig ballon kaartjes terug met een afgelegde afstand tussen de 33 en de 1198 km. GOEREE- OVERFIAKKEE Lacandona honing is Fair Trade honing: geïmporteerd door de Fair Trade organisatie en met het Max Havelaar keurmerk. In het Lacandona oerwoud, op de grens van Mexi co en Guatamala, verzamelen de bijen de nectar voor deze honing in geurige tropische bloemen. Aan de rand van het oerwoud woont de overwegend Indiaanse bevolking, vrijwel ieder gezin heeft een paar bijenkas- ten. Zo verdienen ze iets extra's naast de inkomsten uit de landbouw. Lacandona honing is 100% natuurzuiver en heeft een fris en licht aroma. Heerlijk op brood, of als suikervervanger in de thee. Te koop in de Wereldwinkel op het Spui (achter de winkeldiek) in MiddeUiarnis, iedere vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en iedere zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Het aantal diensten dat in 2003 door de reddingstations van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij is verricht, is nagenoeg gelijk gebleven ten opzich te van het jaar 2002. De 39 KNRM-stations voeren 1492 keer uit en hielpen daar bij 2627 mensen uit de problemen. In 2002 waren die aantallen respectievelijk 1481 en 2994. In deze aantallen zijn de patiëntentransporten van de Waddenei landen (200) en de consulten van de Radio Medische Dienst (794) niet meegeteld. Van de 1492 diensten waren er 168 ten behoeve van de beroepsvaart en 977 voor de watersport. Daarnaast werden er 347 zoge naamde 'diverse diensten' verricht. Daaron der vallen de acties voor drenkelingen, wad lopers, dieren, maar ook het bergen van stof felijke overschotten, zoekacties en loze alarmeringen. Vanaf de diverse Waddenei landen werden exact 200 zieken en gewon den per reddingboot naar de vaste wal ver voerd. De KNRM verricht reddingacties op de Noordzee, de Waddenzee, het IJsselmeer, de Randmeren en de Zeeuwse en Zuid-Hol landse wateren. De laatste jaren bleken op de Waddenzee de meeste incidenten plaats te vinden. In 2003 waren het echter de Noord- zeestations van de KNRM die de meeste acties verrichtten. Op de Noordzee werd 501 keer uitgevaren. Na de Noordzee volgden de Waddenzee (337 alarmeringen), het IJssel meer (322 alarmeringen), de Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren (289 alarmeringen) en de Randmeren (34 alarmeringen). Deze verschuiving is terug te vinden in het overzicht van drukke en minder drukke red dingstations. Zo steeg het aantal acties van het reddingstation Scheveningen dit jaar explosief tot ver boven de honderd (Scheve ningen werd daarmee het drukste redding station), terwijl het aantal acties van het Waddenzeestation Harlingen het afgelopen jaar werd gehalveerd tot eenendertig. Het aantal diensten van de Redding Maat- Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a EUanden-Nieuw<t,y Postbus 8, 3240 AA MlddelharnLs. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een brieve, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken bon van 10,-. Tja om en nabij de 45 kinderen doen mee aan het oplossen van de raadsels. Sommigen hou den er een knipperlichtrelatie op na. De ene maand doen ze wel mee, dan weer enkele weken niet, tot je plotseling weer een inzending van hen krijgt. Probeer maar trouw mee te doen. Per slot van rekening levert dat de meeste punten op. Vandaag het laatste tweetal van januari. Vol gende week zullen we een andere versie van "Vergeleken" aan bod laten komen. Nu moeten we het met "Geknipt" doen. Misschien herken je het silhouet van deze geketende? Hoe het ook zij, we gaan er Bijbelse namen in zetten. Steeds horizontaal, van links naar rechts dus. Lever de 5 antwoorden in. 1. Deze man zong terwijl hij 's nachts in de gevangenis zat en zelfs ook nog stokslagen had gekregen. 2. Welke jongen heeft jaren (wellicht ongeveer 13!) in de gevangenis gezeten, voordat hij onderkoning werd? 3. De Joden zaten in die stad gevangen volgens psalm 137 en ze huilden als ze aan Sion dachten. Deze koning werd bekeerd in de kerker. Een profeet die elke dag een bolletje brood kreeg terwijl hij opgesloten zat. 4. 5. De Dirkslandse Cornells Villerius maakte een puzzel met zinnen waar jullie namen in moeten zoeken. In de eerste 5 komen jullie jongensnamen tegen, de laatste 5 hebben een verbor gen meisjesnaam. Probeer er maar eens achter te komen. 1. Ben je nu tevreden? 2. Wie heeft het gedaan? 3. Alle onderbroeken zijn in de was. 4. Men kwam van heinde en ver. 5. Het babietje ligt in zijn maxicosi. 6. In Amsterdam is het erg druk. 7. Parkeer jij zo'n kar in de garage? 8. Hij wil maar niet naar bed. 9. Trekjij jepyamajas al aan? 10. Die gobelin daar is erg duur. 1. Zie de tekening. Hanneke Berkenbosch (Den Bommel) Ineens kreeg je zin om mee te gaan doen. Prachtig dame, we ontvangen je met open armen. Een beetje leven in de brouwerij mogen we wel. Hoe bevalt het iri de eerste klas van de PM? Jouw hob by's zijn lezen, kaar ten maken, fietsen en spelletjes doen. Wel licht komt raadsels oplossen daar nu ook nog bij. Geweldig leuk datje direct een fotootje meestuurde. Wanneer ben je precies jarig? Geef je dat aan me door? Zoiets vermelden we altijd in de krant. 2. Lieveheersbeestje. 3. Het in te vullen interview naar eigen visie. 4. Adam, Babel, Cham, Dan, Euroklydon, Filémon, Gilboa, Hizkia, Isaï, Jachin, Kanne, Lea, Mamré, Naaman, Omri, Pau- lus, Quartus, Raamses, Samuel of Sims- on, Tiberias, Una, Vasthi, Wofsi, IJdel heid, Zacharias. 5. 1. Frankrijk, 2. Nederland, 3. Berlijn, 4. Engeland, 5. Zwitserland, 6. Venetië, 7. Griekenland, 8. Parijs, 9. Groningen, 10. Normandië, 11. Sicilië, 12. Noorwegen, 13. Finland, 14. Rome, 15. Rotterdam, 16. Alkmaar, 17. Spanje, 16. Turkije, 19. Kopenhagen, 20. Utrecht. 6. Achaz. 7. Groetjes van Arianne Stroober. 8. 1. Stefanus, 2. Herodes, 3. Eli, 4. Jakob, 5. Saffira. 9. 1. Speer, 2. Dolk, 3. Kanon, 4. Geweer, 5. Lans, 6. Revolver Aartjan-llO, Adriaan-380, Amanda- 421, Anja-131, Anne Co-366, Arianne- 229, Arjan-491Arjo-211Amette-264, Alinda-0, Benno-125, Carolien-290, Christian-158, Coen-179, Comelis- 180, Ellen-175, Floris-14, Gerjanne- 287, Guido-15B, Gijsbert-157, Hanne- ke-10, Jacob-251, Jannie-117, Jan Wil lem B.,-281, Jarinda-189, Jeroen-189, Jantine-71, Koen-487, Leonie B.-347, Leonie T.-335, Liesbeth-434, Lianne L.-133, Maayke-385, Marieke-277, Marjolein M.-364, Matthias-495, Mar leen-197, Marijn-167, Marinda-20, Mieke-495, Naomi-383, Niels-2230, Nelleke-155, Peter-458, Ricardo-344, Rinus-99, Wietse-77, Willeniijn-229, Willianne-132. Jona biddend in de walvis. Een vemuftig stukje knipwerk. schappij schommelt al jaren rond de 1500 en het aantal geredden ligt ook al jaren in de buurt van de 3000. Er mag inmiddels dus met recht van een gemiddelde worden ge sproken. De reddingstations van de KNRM kwamen in 2003 net iets vaker in actie dan in 2002 (1492 diensten t.o.v. 1481 diensten). Des te opmerkelijker is het dat het aantal acties ten behoeve van zeiljachten drastisch daalde (van 539 naar 439). Zeiljachten blijven - ook na de daling in het aantal acties - wel de grootste doelgroep van de KNRM. Na de zeiljachten volgden achtereenvolgens motorkruisers (125 acties), sportvisboten (98 acties), vissersschepen (62 acties) en windsurfers (58 acties). Voor het dalende aantal acties ten behoeve van zeiljachten heeft de KNRM geen slui tende verklaring. Dankzij de mooie zomer hebben zich waarschijnlijk minder inciden ten voorgedaan. Verder hoopt de KNRM dat het preventieprogramma Zeevast van de KNRM zijn vruchten begint af te werpen. In totaal werd 168 keer voor de beroepsvaart uitgevaren en 977 keer voor de recreatie vaart. Het aantal zogenaamde 'diverse dien sten' is in 2003 explosief gestegen. Onder de zogenaamde 'diverse diensten' worden acties gerekend ten behoeve van ondermeer wadlopers, stoffelijke overschotten, drenke lingen en dieren. Ook zoekacties en loze alarmeringen worden gerekend tot de zoge naamde 'diverse diensten'. De meeste hulpverleningen werden verricht op de Noordzee. Daarmee werd een trend doorbroken, want de jaren voorafgaand aan 2003 was het steeds de Waddenzee die de meeste incidenten liet noteren. Vorig jaar werden er door de Noordzeesta- tions 358 acties verricht. Nu dus 501. Groot ste stijger in het aantal acties was het red dingstation Scheveningen, die waarvan 112 acties werden geregistreerd en daarmee de boeken inging als het drukste KNRM-red- dingstation van 2003. Buiten het stijgende aantal acties voor zwenmiers (48 in 2003) verklaart de KNRM de stijging in het aantal diensten op de Noordzee door het toenemen de aantal recreanten - en met name zeilers - dat zich op ruim water begeeft. Op de Waddenzee bleef het aantal acties ver achter bij het gemiddelde. Werden er vorig jaar nog 564 acties verricht, nu bleef de tel ler steken op 337. De ongekend mooie zomer wordt door de KNRM als reden aan gevoerd voor de daling. Dankzij het goede weer kwamen relatief weinig watersporters in de problemen. In het aantal van 337 zijn de gewondentran sporten vanaf de Waddeneilanden niet mee geteld. Vanaf de diverse Waddeneilanden werden in 2003 exact 200 patiënten en ge wonden per reddingboot naar de vaste wal gebracht. In het jaar 2002 is 794 keer door zeegaande schepen de Radio Medische Dienst van de KNRM om medisch advies gevraagd. Dat is een gemiddeld aantal ten opzichte van voor gaande jaren. De RMD-artsen zijn voor zee varenden dag en nacht bereikbaar. In 77 gevallen adviseerde de RMD om patiënten te evacueren voor opname in een ziekenhuis. Vaak werd daarvoor een reddingboot van de KNRM ingezet. In 2003 gaf de Radio Medische Dienst (RMD) in totaal 794 medische adviezen, waarvan 234 vervolgconsulten. De meeste verzoeken waren afkomstig van de zee scheepvaart (373). De visserij deed 135 keer een beroep op de RMD-artsen. In 77 geval len adviseerden de artsen om de patiënt(en) met spoed naar de wal te vervoeren. Hier werden zowel reddingboten als helikopters voor ingezet. Bij ernstige ongelukken of bij ziekte aan boord van zeeschepen kan de kapitein een arts van de Radio Medische Dienst raadple gen. Vijf artsen van de RMD zijn op toer beurt 24 uur per dag beschikbaar voor zee varenden over de hele wereld. Moderne communicatiemiddelen maken het mogelijk om adviezen per telefoon en/of telefax te ontvangen. Afhankelijk van de situatie kan de arts medi cijnen voorschrijven of adviseren het slacht offer of de patiënt van boord te laten halen. Wanneer een schip zich binnen het bereik van reddingboten of helikopters bevindt, kan dat snel worden geregeld, maar is dat niet het geval, dan wordt de kapitein geadviseerd de dichtstbijzijnde haven aan te lopen. De Radio Medische Dienst is een onderdeel van de KNRM. De vijf artsen hebben een reguliere artsenpraktijk en worden voor hun werk voor de RMD door de KNRM betaald. De KNRM beschouwt dit werk als een extra dienstverlening aan de beroeps-zeevaren- den. Afdeling 1 T. Goedegebuur - J. LooijO - 3 B. van der Spaan - H. VisbeenO - 3 A. het Jonk - H. Zoonafg. C. Visbeen - W. Doorduin3-0 Afdeling 2 H. van Heukelen - L. Steketee3 - O T. de Geus - H. de Geus1 - 1 P. Kom - Evelien Visbeen1 - 1 In de eerste afdeling liep T. Goedegebuur min of meer in een 'lokzetje' van zijn tegen stander J. Looij. Een voor de hand liggende afruil kwam Goedegebuur duur te staan. Looij haalde uit met een mooie 'vier om drie' slag waarbij hij tevens dam haalde. De partij tussen B. van der Spaan en H. Vis been was maar van korte duur. Al bij de 14e zet kon Visbeen zijn tegenstander op slag zetten waardoor hij een damzet uit kon voe ren. De aantrekkelijkheid om nog verder door te spelen was bij Van der Spaan niet meer aanwezig. De partij tussen A. het Jonk en H. Zoon werd afgebroken en zal op een later tijdstip wor den uitgespeeld. C. Visbeen kreeg deze avond zijn puntjes enigszins in de schoot geworpen. Zijn tegen stander W. Doorduin liet enkele steken val len, waardoor het voor Visbeen niet moeihjk meer was om de winst op te strijken. In de tweede afdeling was het H. van Heu kelen die in zijn partij tegen L. Steketee al sterkste uit de bus kwam. Steketee heeft de neiging vlug van stapel te lopen, maar dat pakt wel eens verkeerd uit. Zo kwam het dat, al na een half uur, Steketee het bijltje er bij neer moest leggen. Bijzonder interessant was de partij tussen de twee echtelieden T. de Geus en H. de Geus. Mevr. De Geus kreeg bij de 29e zet de moge lijkheid haar man onderuit te halen met een mooie slagzet. Of ze zag het niet, of ze durf de het niet (uit vrees voor represailles?), maar in ieder geval ging de koop niet door. Daarna was het de beurt aan De Geus die zijn kans schoon zag een winnende combi natie uit te voeren. Maar. ook hij liet op onverklaarbare wijze verstek gaan. Ondanks de prikkelende nieuwsgierigheid van de om standers zal De Geus wel nooit openbaar maken wat de reden is geweest waarom hij deze winnende combinatie niet heeft uitge voerd. Even later boden ze elkaar remise aan! P. Kom is heel voorzichtig geweest in zijn partij tegen Evelien Visbeen. Het zat er wel in dat beide koplopers elkaar heel goed in de gaten zouden houden. Er waren geen bijzonderheden, zodat de partij naar tevre denheid met remise kon worden afgeslo ten. Dinsdagmorgen 27 februari organiseerde bibliotheek Goeree een voorleesontbijt, wat druk bezocht werd. Onder het genot van een boterham, krentenbol, eierkoek, e.d., - mede mogelijk gemaakt door bakker K. Akershoek en C1000 Ouddorp - luisterden de peuters samen met hun ouders naar een mooi verhaal over een mol. Na het ontbijt gingen de peuters op ontdekkings tocht in de bibliotheek. Lekker puzzelen, even kleuren, een spelletje memory en natuurlijk lezen in al die mooie boeken die in de bieb staan. Aan het eind van de morgen gingen de peu ters vol nieuwe indrukken en met rode wangen weer naar huis. Een gezellige morgen met als mooie opmerking van een peuter tot slot: "Mama, kun je hier ook gaan wonen?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 13