"De buiiiers Is een worst voorgehouden die bedorven is!" Vogelspeelgoed voorkomt verveling a^ 9' LEI verivacht minder slachtingen Een vollere in huis is. Vriendelijke vegetariër wint terrein Iropisch regenwoud in huis Zijn de burgers meer betrokken bij de gemeentepolitiek,,,? Ervaren raadsleden aan het woord over twee jaar dualisme P.v.d.A.-fractievoorzitter G.W. Robijn van Dirksland: 'P^k^, EIIAttDBI-niEUWS aren en Ve (VW v.o.f. Industrieterrein 'Oostplaat' Einstein 5, 3241 MC Middelharnis Tel. (0187) 47 01 78 Fax (0187) 47 01 79 Mobiel (06) 53 25 76 95 E-mail: de-jong-verpakkingen@flakkee.net ïiii;''';^ irVoHèrebewoners ■■.■•:Zebravink, dranjekaakje '■•••Ittjstvoger' >ZHvefbel^e Rlottiïénsoorten ?»ia(pans meeuwtje Napoleonnëtje ;;jr"neugélastrHde'' BlaiJWgriis roodstaartje Goulds Amadine •Vaikparkiet PAGINA 10 VRUDAG 30 JANUARI 200^'j We staan in een vierdelige serie stil bij de vraag of het dualisme de gemeen tepolitiek dichter bij de burger heeft gebracht. Op zoek naar het antwoord op die vraag zochten we wat meer ervaren gemeenteraadsleden op Goeree- Overflakkee op en we vroegen hen naar hun ervaringen met twee jaar dualis me. Vorige keer spraken we met de heer B.L. Noorthoek van de SGP uit Goe- dereede, deze keer togen we naar de buren van de gemeente Goedereede: de gemeente Dirksland. De heer G.W. Robijn van de tweemansfractie van de PvdA in Dirksland heeft zo zijn eigen ideeën over het ingevoerde dualisme... Robijn maakt al weer bijna tweeëntwintig jaar deel uit van de fractie van de Dirksland- se socialisten en heeft zojuist de eerste ver gadering van de Dorpsraad van Dirksland achter de rug, waarvan hij het voorzitter schap bekleedt. De heer Robijn steekt tijdens het gesprek niet onder stoelen of banken dat zijn voor keur niet ligt bij het twee jaar geleden inge voerde dualistische systeem. Hij erkent dat het dualistisch besturen en vergaderen wel licht zijn vruchten af kan werpen in grotere gemeenten waar niemand elkaar meer kent. "Voor kleine gemeenten zoals op het eiland is het dualisme niet nodig. Het was de bedoeling van de Commissie Elzinga - wel ke het dualistisch besturen voorbereidde - dat de politiek dichter bij de burgers moet worden gebracht. Dat is in Dirksland niet nodig, want de politiek is al dicht bij de bur ger", aldus Robijn. "Als ik over straat loop dan spreken de Dirkslanders mij aan en als er klachten zijn over een loszittende stoeptegel of slechte straatverlichting dan wordt dat gezegd en ik kan er de verantwoordelijke mensen in het gemeentehuis op aanspre ken". Volgens Robijn is deze situatie altijd zo geweest, ook lang voor de invoering van het duaUsme. Te drastisch De Comnaissie Elzinga is volgens Robijn op de gedachte gekomen om het bestuurlijk systeem drastisch te veranderen. Aanleiding voor deze verandering was de verminderde belangstelling onder de burgers voor de gemeenteraadsverkiezingen. "Op zich is er niets tegen veranderingen. Als je volgens een bepaald systeem werkt, kan het geen kwaad als er eens gekeken wordt of er niets veranderd kan worden. Maar zo'n drastische verandering als met de invoering van het dualisme heeft plaatsgehad is niet goed. Hiermee schiet je het doel voorbij", aldus Robijn. "De raadsleden moesten de straat op en meer naar de burgers gaan luisteren. Aan de hand van wat de burger dan kenbaar maakt moet de raad kaders gaan stellen en het college moet aan de hand van die kaders beleid gaan maken en daarna moet de raad gaan contro leren of de gestelde kaders wel zijn uitge voerd", zo schetst Robijn in het kort het dualisme. Raadsleden... net mensen Volgens Robijn is het helemaal niet zo moei lijk voor een raadslid om erachter te komen wat burgers eigenlijk willen "omdat raadsle den net mensen zijn, dus ook gewone bur gers van de gemeente, die precies willen, wat de burgers ook willen, zoals zoveel mogelijk goede voorzieningen; zo veel mogelijk goed onderhouden groen en zo vei lig mogelijk over straat kunnen lopen en zo weinig mogelijk gemeentelijke lasten beta len. "De raadsleden zijn het dus met hun medeburgers snel eens", volgens Robijn. Het Dirkslandse raadslid weet wel dat de wensen van de burgers financieel gezien voor nog geen derde haalbaar zijn. "Het gevolg is dat de burger een worst is voorge houden die bedorven is", aldus Robijn. Het instellen van de Dorpsraden in de gemeente Dirksland - een gevolg van de invoering van het dualisme - vindt Robijn De heer G.W. Robijn, die het dualisme sceptisch beziet. wel een goede zaak. Wel waarschuwt hij er voor dat de inbreng van deze raden in de toe komst niet moet verwateren. Zijn ervaring van de eerste vergadering van de Dorpsraad in Dirksland is dat er veel goede ideeën naar voren komen, maar dat die lang niet altijd - financieel - te realiseren zijn. Overigens wijst Robijn erop dat inspraak ook ver vóór het invoeren van het dualisme in Dirksland al gemeengoed was. Zo kon er al worden ingesproken bij commissievergaderingen en werden de burgers door middel van bijeen komsten al opgezocht. Hij noemt de naam van wethouder Eshuis die zich in het verle den hiervoor heel sterk heeft gemaakt. Programmabegroting Een ander facet van het 'nieuwe besturen' is de invoering van een programmabëgroting. De gemeente Dirksland heeft de vaststelling van haar eerste programmabegroting al ach ter de rug. "Toen kwam het op kaders stellen aan, want een programmabegroting is van de raad en voor de raad", aldus Robijn. Hij vindt het een goede zaak dat er voor de raadsleden een cursus wordt georganiseerd, waarbij de leden geleerd wordt hoe men om moet gaan met kaders stellen - dus in grote lijnen het beleid uitstippelen - voor het col lege. Ondanks zijn scepsis aangaande het dualisme staat Robijn toch positief tegen over deze cursussen omdat de wet het dualis me nu eenmaal heeft voorgeschreven. Het was de bedoeling van de Commissie Elzinga dat de raadsleden minder zouden vergaderen, en meer 'de straat op moesten' voor contacten met de burgers. Robijn ziet nog niet dat het raadslid hier meer tijd voor heeft gekregen. "Als men van een raadslid verlangt dat men ook kaderstellend bezig is, blijft er niet meer zoveel tijd over om de straat op te gaan. Als er vanuit de raad nieuw beleid moet worden gevormd kost dit vee! tijd en daarom wordt het steeds moeilijker en meer belastend voor de raadsleden om het raadswerk nog naast hun dagelijks werk te doen", aldus Robijn. Ook ziet Robijn nog een te grote verbonden heid van de raad met het college, maar hij verwacht niet dat dit veel anders zal gaan. Hij redeneert praktisch: "Het programma waarop het college gevormd wordt is opge steld door de partijen die het college vormen en het daar in beginsel al over eens waren. Het is nu niet zo gemakkelijk om als min derheid een ander beleid te formuleren, want de partijen laten hun college niet vallen en blijven bij hun collegeafspraken", aldus Robijn. Verder ziet Robijn dat er met de invoering van het dualisme veel kosten zijn gemoeid. "De invoering van een Rekenkamer zal weer hogere accountantskosten voor de gemeente opleveren, evenals de aanstelling van een griffier". Overigens is Robijn we! te spreken over het functioneren van de griffier, maar het was wel even een omschakeling: "vroe ger moest je alles zelf uitzoeken, maar tegenwoordig gaat dit via de griffier en dit werkt heel goed". Positie burgemeester Ook de toekomstige invoering van de geko zen burgemeester behoeft voor de heer Robijn niet. Hij moet er niet aan denken dat "iedere malloot", zich verkiesbaar kan stel len voor het burgemeesterschap. Ook over het gebied van samenwerking met andere gemeenten is de heer Robijn duidelijk: "Samenwerking is nodig en daarmee moet opgeschoten worden, want anders volgt er onherroepelijk een gemeentelijke herinde ling en daar zit Dirksland niet op te wachten, want daar gaat de invloed van de burger zeker niet op vooruit!". Volgende keer een gesprek met de heer W.L.C. Nattekaas van de fractie VDB'78 in Middelharnis. jom Wij leveren verpakkingsmaterialen aan: Bal<kerijen - Vishandel - Groentenhandel - Kaashandel - Notenhandel Schoenhandel - Bloemenhandel - Slagerijen - Supermarkten - Mode- en Kledingzaken - Cafetaria's - Snackbars - Cateringbedrijven Snoepwinkels - Boek- en Kantoorboekhandel Huishoudelijke artikelzaken enz. Wij zijn elke avond open van 18.30 tot 20.00 uur, behalve vrijdags. De Nederlandse rundvleesproductie zal de komende jaren iets dalen door de vermin dering van het aantal melkkoeien. Ook de productie van varkensvlees neemt af onder invloed van maatregelen op het gebied van milieu, dierwelzijn en gezondheid. Voor pluimveevlees wordt daarentegen een kleine productiestijging voorzien. Het LEI en het Praktijkonderzoek van de Animal Sciences Group (beide onderdeel van Wage- ningen UR) hebben in opdracht van het ministerie van LNV prognoses opgesteld over de ontwikkeling van het aantal slachtingen tot 2007, met het oog op de taken van keurings- en toezichtinstanties. De toenemende melkproductie per koe leidt bij een nauwelijks groeiend melkquotum tot een vermindering van de melkveestapel. Het aantal vleesstieren zal onder invloed van het EU-beleid verder afnemen, en de gespecialiseerde rundvleesproductie wordt daarmee in ons land een marginaal verschijnsel. De kalfsvleesproductie blijft waar schijnlijk ongeveer op peil. Het totaal aantal runderslachtingen zal door deze ont wikkelingen tussen 2002 en 2007 iets afnemen. Doordat er minder rundvlees in eigen land wordt geproduceerd, zal de invoer van vlees toenemen. De varkenshouderij zal de komende jaren verder krimpen. Tussen 2002 en 2007 wordt een daling van het aantal slachtingen verwacht van ca 12%. De binnenlandse consumptie van varkensvlees wordt daardoor groter dan de export. Ook de pluimveehouderij krimpt waarschijnlijk in, maar dat betreft vooral de leg- sector. Voor de vleeskuikensector moet op een kleine daling van het aantal dieren en slachtingen worden gerekend. Doordat het afmestgewicht naar verwachting met zo'n 10% omhoog gaat, kan de productie van pluimveevlees per saldo nog iets toenemen. Groene leguanen zijn vriendelijke rep tielen. Ze doen geen vlieg kwaad, rea geren op Kun eigenaars, laten zich aaien en zien er heel bijzonder uit. Met een groene leguaan haalt u eigenlijlc een soort minidinosaurus in huis! Eén van de grote voordelen van de groe ne leguaan is dat hij geen dierlijke eiwit ten eet. Zijn menu bestaat voor negen tiende deel uit bladgroenten als andijvie en sla, en voor ééntiende uit fruit als papaja en sinaasappel. Onderdak Omdat groene leguanen al binnen twee jaar een meter lang l<unnen zijn, hebben zï wel een ruim onderkomen nodig. Een bak van tenminste twee meter lang en een meter diep en hoog is wel het mini mum. In die bak moet het lekker warm zijn.Groene leguanen zijn namelijk warm- tebehoevend en ze hebben vitamine D nodig die ze halen uit UV-straling. In de dierenspeciaalzaak zijn speciale UV-lam- pen te koop. Twee keer per week moet het verblijf gesproeid worden zodat de luchtvochtigheid tijdelijk zo'n 90 graden is. Dat helpt bij het vervellen en houdt deze minidinosaurus mooi en gezond. Al met al is de groene leguaan met weinig tevreden. In ruil daarvoor heeft u een niet verharend of ruikend, vegetarisch huis dier dat er onalledaags uitziet en bij goede verzorging vijftien Jaar oud kan worden. In de dierenspeciaalzaak met een terra riumafdeling kan men u helpen aan een gezonde, Jonge groene leguaan, aanvul lende informatie én alle benodigdheden om dit bijzondere dier op een verant woorde wijze te houden. ...het hele jaar door genieten! Veel mensen wonen op een flat of in een appartement. Een tuin hebben is al lang niet vanzelfsprekend meer. Een huiskamervolière biedt dan toch de moge lijkheid om een mooi stukje natuur in huis te halen! Een gewone kool kan een prima huis vesting zijn voor vogels die een uurtje of langer per dag los kunnen vliegen, zoals parkieten en agaporniden. IVlaar er zijn ook legio vogelsoorten die de kool niet uit kunnen, omdat ze niet tam wor den. In een huiskamervolière hebben zulke vogels lekker de ruimte. Zo veel De dierenspeciaalzaak, het woord zegt het al ruimte zelfs, dat ze fijn in een groep samen kunnen leven, in plaats van alleen of met zijn tweetjes. Dat is leuk, want de dieren hebben vaak een druk sociaal leven. Dat brengt leven in de brou werij en is elke dag weer een klein feest om naar te kijken. Bij een goede voeding en verzorging kunt u zelfs rekenen op nageslacht in het voorjaar; zéker bij gemakkelijk te kweken vogeltjes als zebravinken. Alle soorten en maten Voor een kamervolière hoeft er niets in huls te worden aangepast. De meeste kant-en-klare modellen zijn niet veel breder dan zestig tot honderd centime ter. Ze kunnen op de grond worden geplaatst en zijn dan vaak een meter vijf tig hoog, of nog hoger. Dezelfde ruimte waar nu een tafeltje staat met een kooi erop, kan door middel van een huiska mervolière in zijn geheel worden benut. En al die extra ruimte wordt graag in gebruik genomen door de vogels. In de dierenspeciaalzaak zult u zien dat er enorm veel keuze is in kamervolières. Er zijn felle, moderne kleuren maar ook rustieke modellen met houtwerk en messing. Zo is er voor elk interieur wel een passende huiskamervolière te vin den. Een kamervolière is meestal wat kleiner dan een gemiddelde tuinvolière. Daarom moet er bij de samenstelling van de bevolking rekening mee gehouden worden dat de dieren het onderling goed kunnen vinden. Gelukkig zijn er veel vogelsoorten, voornamelijk kleine re, die het zowel onderling als met ande re soorten prima kunnen vinden -ook in het broedseizoen. Bij deze vogeltjes kan zelfs zonder problemen een koppeltje grotere vogels gehouden worden, zoals valkparkieten. Ook zijn de meeste Neophema's heel geschikt om samen met kleinere soorten in een huiskamer volière te houden. Vraag er eens naar in uw dierenspeciaalzaak! Het geluid van vallende regendruppels, fluiten, zoemen en tsjilpen, het zijn herkenbare geluiden uit het regenwoud. Wist u dat het merendeel van deze mysterieuze oerwoudgeluiden wordt geproduceerd door slechts één dier soort, de pijlgifkikker? Beweging is goed en gezond voor vogels. Het helpt tegen verstopping, te dik worden en ...verveling! Want niets is erger voor een intelligente en actieve vogel dan niets te doen te hebben. Dit geldt in sterke mate voor onderzoeken de vogels als parkieten en papegaaien. U doet ze geen groter plezier dan ze te laten schommelen, knagen, pluizen en smullen. Dat vogels als parkieten en papegaaien speelgoed nodig hebben, is iets wat niet iedereen weet.Toch is spelen echt nood zakelijk wil het dier zich goed in zijn vel voelen zitten. Spelen verdrijft de verve ling, waarvan een papegaai bijvoorbeeld kan gaan verenpikken of schreeuwen, en het houdt het dier ook lichamelijk bezig zodat het minder snel te dik wordt en last krijgt van verstopping - euvels waar vrijwel alle in kooien gehouden vogels vroeg of laat mee te maken krijgen. Maar hoe doen we dit nu het beste? De tijd dat er voor een parkiet alleen een plastic neppartner en een schommeltje te koop was, hebben we ver achter ons ge laten, in de moderne dierenspe ciaalzaak zijn talloze fantasierijke speeltjes te koop waar elke vogelbezitter hebberig van wordt. Wat bijvoorbeeld te denken van kleurige speeltjes van buffelhuid, een materiaal dat we tot voor kort eigenlijk alleen nog kenden als honden- kauwproduct? Zeker voor de echte 'slo pers' onder de vogels, zoals agaporniden en papegaaien, bieden deze natuurpro ducten een hele uitdaging. Voor pape gaaien en kaketoes die élk speeltje binnen de kortste keren kapot geknaagd hebben, zijn er nieuwe, onverwoestbare speeltjes ontwikkeld. Misschien heeft u ze al gezien in de dierenspeciaalzaak: fel gekleurde speeltjes met bewegende delen van plexiglas. Een 'gouwe ouwe' is het sisaltouw. Elke parkiet vindt het fan tastisch om deze vezeltje voor vezeltje uit te pluizen, maar ook papegaaien ver welkomen zo'n touw. Spant u het hori zontaal of diagonaal door de kooi, dan kan de vogel zijn touw niet alleen als liaan, maar ook als zitstok of schommel gebruiken. Van de nood een deugd maken kan met de nieuwe gritspeeltjes. Normaal wordt vogelgrit in een bakje gegeven, maar gritspeeltjes zijn natuur lijk veel leuker en houden een vogel tevens lekker bezig. Denk er eens aan als u in de dierenspeciaalzaak bent. Heeft u een papegaai of kaketoe dan kan het zijn dat de vogel wat schrikachtig reageert op iets nieuws in zijn of haar kooi. Dat is normaal gedrag voor deze vogels. De oplossing hiervoor is het speeltje eerst een paar dagen buiten de kooi te hangen, op ongeveer een meter afstand, en deze afstand elke dag wat te verklei nen. Zo went uw huisdier geleidelijk aan zijn nieuwe speeltje en zal hij het ook gaan gebruiken. Want bezigheid is voor deze vogels geen luxe, ze hebben het echt nodig. Tekst fotografie: Furrytails.nl Met een arsenaal aan geluiden, die ons zo rustgevend in het gehoor liggen, lokt het pijlgifkikkermannetje zijn vrouwtje en bakent hij zijn territorium af. En dat doet hij niet alleen in het tropisch regen woud, maar ook gewoon bij u thuis in een terrarium. Leefgebied Een groot terrarium heeft u er niet voor nodig. De diertjes zijn slechts enkele cen timeters lang en ze hebben voldoende aan een leefgebiedje van zo'n veertig centimeter breed, lang en hoog. Omdat ze territoriaal zijn inge steld worden pijlgif- kikkertjes het beste als paartje gehouden. Er zijn veel verschillende soorten pijlgifkikkers, maar de geslachten Dendrobates en Phyllobates zijn als terrariumdier het populairst. Ze hebben prachtige felle kleuren en kleurpatronen over hun glanzende lijfje, zodat ze niet alleen het beluisteren waard zijn, maar zeer zeker ook het bekij ken. Vereweg de meeste diertjes die in de terrariumspeciaalzaken worden aan geboden, zijn nakweek dieren. Dat betekent dat ze hier in Nederland of omliggende landen bij liefhebbers geboren en getogen zijn. Wilt u ook een stuk regenwoud in huis halen? Laat u dan voodichten in uw dierenspeciaalzaak met een terrariumafdeling.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 10