Fiscus sinds 2004 fietsvriendelijker SGP Goedereede denkt na over de waarden en normen in de samenleving! Kruistockt naar LeHiHgrad m Op reis met the Travelcompany Wilgen Knotten in Ouddorp Good Luck nipt langs Korbatjo Kleding en Speelgoed inleveren voor beurs Bingo in Ooitgensplaat Heren 1 Les Deux Intermezzo ontbeert aanvalskracht VERVOLGVERHAAL ^n De SGP-ers te Goedereede organiseerden op woensdag 21 januari een bijeenliomst rond om liet thema: 'Waarden en Normen in de samenleving'. Drie stellingen Ifaiga-^rilocfie deel l JOH. G.XEENH0F' DINSDAG 27 JANUARI 2004 Niet alleen automobilisten mogen van hun werkgever belastingvrij 0,18 per kilometer voor woon-werkver- keer ontvangen. Dat mogen ook werk nemers die per fiets of scooter tussen woonhuis en werk pendelen. Ook al is de afstand tussen woonhuis en werk maar kort. "Voor de gemiddelde werknemer betekent dit dat hij in ongeveer een jaar belastingvrij een kwaliteitsfiets bij elkaar kan trap pen", zegt een enthousiaste voorzitter Wim van Vliet van de BOVAG-afde- ling Tweewielerbedrijven. "Het kabi net stelt zich zeer positief op tegenover het fietsen." De fiets is volgens Van Vliet al lang niet meer louter een vervoermiddel. "De fiets biedt ook ontspanning, plezier en bezig zijn met je lichaam. De fiets draagt bij aan je gezondheid. Mensen hebben tegenwoordig veel meer voor een fiets over dan vroeger. Dat komt doordat de techniek fors vooruit is gegaan. Er zijn nu fietsen met vering, fietsen waarvan de verlichting bij donker automa tisch aan of uit gaat en fietsen die automa tisch of zelfs traploos overschakelen op een andere versnelling. De (sloten van) kwali- teitsfietsen zijn voorzien van chips, waar door het voor de politie heel gemakkelijk is te controleren of de fiets is gestolen of niet. Het is jammer dat de politie nog maar weinig gebruik maakt van die mogelijkheid. Er is zelfs een fiets op de markt die ervoor zorgt dat de inspanning van de fietser gelijk blijft, ongeacht of hij wind mee of wind tegen heeft. Die fiets heeft een elektromotor, die energie afgeeft wanneer de berijder zwaar moet trappen. De fiets is zo ontworpen datje niet kunt zien dat er een motor en een accu in zitten. De fiets is gemakkelijk te verstellen in hoogte en zitcomfort. Hij is er in veel meer maten dan voorheen. Consumenten waarderen al die technische ontwikkelingen enorm. Er valt dus veel meer van de fiets te genieten dan vroeger." Service Wie een kwaliteitsfiets zoekt die voldoet aan zijn of haar lichaamsmaten en die ook vol doet aan het doel waarvoor de fiets wordt gebruikt, kan volgens Van Vliet het best naar de vakhandelaar gaan. "Daar krijg je advies en service na de aankoop. Vakhande laren met het BOVAG-schild op de gevel hebben gegarandeerd gekwalificeerde men sen in dienst. Ze voldoen aan een aantal kwaliteitseisen om BOVAG-lid te mogen zijn. En zijn er desondanks klachten, dan kunnen consumenten een beroep doen op het bemiddelingsbureau van de BOVAG. De kwaliteitszaak heeft een breed assortiment fietsen waaruit de consument kan kiezen. Het is niet voor niets dat meer dan tachtig procent van de consumenten een fiets koopt bij de gespecialiseerde rijwielhandel. Slechts twintig procent gaat naar het waren huis of de bouwmarkt, waar meestal geen advies en service na aankoop is." Doordat de meeste fietsen via de vakhandel worden verkocht, zijn er volgens Van Vliet zo veel fietsenzaken, dat vrijwel iedereen dicht bij huis terecht kan voor reparatie. Hij vindt het maar gek dat de meeste consumen ten hun fietsen slecht onderhouden. "Voor de auto vindt iedereen het vanzelfsprekend dat die regelmatig onderhoud nodig heeft. En men wil steeds de nieuwste snu^es in de computer hebben. Maar de consument wacht (te) lang voordat hij zijn fiets laat onderhou den en wacht ook lang voordat hij zijn stalen ros vervangt. Daardoor rijden veel fietsers met spaken die niet goed op spanning staan en trappen zwaarder dan nodig. Daardoor profiteren de mensen ook pas laat van de nieuwe technieken." Wie trouwens fietsen toch te vermoeiend vindt, kan altijd nog op de snorfiets, brom fiets of scooter, vindt Van Vliet. "Met zo'n voertuig kom je veel sneller door het ver keer dan met een auto. We hebben onlangs een test gedaan. Een auto en een scooter, allebei dezelfde route door de stad. De auto had twee keer zo veel tijd nodig. Een scooter neemt veel minder parkeerruimte in beslag en is meestal ook veel stiller dan een auto. Wij nemen nadrukkelijk afstand van de jonge herrieschoppers die scooters misbruiken. Om mensen van de voordelen van de scooter te overtuigen, worden bedrijven via de Stichting Bromfiets vaak in de gelegenheid gesteld voor een periode van enkele weken scooters te lenen voor werknemers die de proef op de som willen nemen." Waterdicht De BOVAG-voorman is niet onder de indruk van de tegenwerping dat fietsen of scooteren in regen en wind niet altijd een pretje is. "De vraag me af wat er mis is met nat worden. Als ik zie hoeveel mensen voor hun plezier in de regen lopen te wandelen in de natuur en lopen te joggen, dan begrijp ik het niet zo. Er is geweldige waterdichte regenkleding die voldoende ademt. Het is heerlijk om na een dag intensief werken op de fiets een frisse neus te halen. Je komt ont spannen thuis. Ook voor mensen die zich in hun werk representatief moeten kleden is er geen bezwaar tegen fietsen. Steeds meer werkgevers maken het mogelijk zich op het werk om te kleden." Over het besluit van de Europese Commissie in Brussel dat fietsreparaties de komende twee jaar onder het lage BTW-tarief blijven vallen, is Van Vliet buitengewoon in zijn nopjes. "Dat scheelt de consument dertien procent," aldus Van Vliet. "De kosten voor goed onderhoud en tijdige afschrijving van de fiets zijn minimaal in vergelijking met welk ander vervoermiddel ook. Per kilome ter kost een fiets enkele tienden van een eurocent. De fiets heeft vandaag een positie ve status. Het is een geweldig vervoermiddel dat bijdraagt aan de eigen gezondheid en aan het milieu." 1 Voor mevrouw Noteboom uit Nieuwe Ton- ge is dit mogelijk geworden. Zij is de win nares van de reischeque. Op de kerstmarkt hield the Travel Company een wedstrijd. Mevr. Noteboom raadde in welk land de foto was gemaakt en zij kan nu op reis via The Travel Company, het mobiele reisbu reau van Goeree-Overflakkee. The Travel Company verzorgt de vakantie boeking aan huis op afspraak, ook 's avonds. Telefonisch of per e-mail kan natuurlijk ook. Bent u nieuws gierig geworden en wilt u ook profiteren van het gemak dat dit reisbureau u biedt? Voor informatie, gidsen of een reservering kunt u bellen met 06-54 65 76 33 of mailen naar heleen.cc@travelcompanv.nl annemieke.cc travelcompanv.nl Op 6 maart wordt er weer een tweedehands Kleding en Speelgoedbeurs. U kunt nu uw schoon gewassen dames- en kinderkleding inleveren. 50% voor u en 50% voor ons. Speelgoed, fietsen, rolschaatsen, poppen- wagens enz enz..alles is welkom. Inleve ren op de maandelijkse verkoping van 10 tot 11 uur op 7 februari 2004 in het gebouw van de Oer. Gemeente Chr. De Vrieslaan 38 in Middelhamis. Inleveren kan ook dagelijks aan de Lijsterbesweg 61 te Mid delhamis, graag even bellen van te voren (489656). Overgebleven kleding en goede ren gaan naar Roemenië. We hopen op net zo'n goede en gezellige opkomst als vorig jaar. Voor vragen kunt u contact op nemen met M. Osseweijer, tel 0187 489656. Zaterdag 31 januari a.s. worden er door vrij- wilUgers onder leiding van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee weer onderhoudswerk zaamheden uitgevoerd aan Namurele- menten. Deze activiteiten worden georga niseerd door de werkgroep teneinbeheer van de vereniging. De activiteiten zijn deze keer aan de Blom weg te Ouddorp. De bedoeling is de 80 knot- wilgen, langs de Preekhilpolder, weer te knotten. Op deze actiedag van de Vereniging kunnen we weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen kan ons daar a.s. zaterdag bij hel pen. We verzamelen om 8.30 uur bij het viaduct onder de provinciale weg, de werkzaamhe den zullen tot ongeveer 12.30 uur duren. Handgereedschap en motorzaag zijn aanwe zig, maar wie ook in bezit is van dit, en van ander goed gereedschap mag, en moet dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel openhaard hout onder de helpers worden verkocht voor 5,per m3. De Blomweg is te bereiken via de Oude- landseweg in Ouddorp. Verdere inUchtingen kunt u krijgen op telefoon nummer: 485566 of 681105. P.V. de Zwaluw organiseert op vrijdag 30 januari weer een gezellige bingo, met prachtige prijzen, zoals planten, bood- schappemnanen, vleesschotels en nog veel meer. U kunt ons vinden aan de Dorpsweg 2, aanvang 20.00 uur. Koffie en thee gratis. Lokaal open vanaf 19.15 uur. In de uitwedstrijd tegen Lekkerkerk had het eerste herenteam van volleybalvereniging Les Deux Intermezzo met 4-0 kunnen en moeten winnen. Toen was het een degelijke maar te kloppen tegenstander. Helaas werd het toen 2-2. In de thuiswedstrijd in recre atiecentrum de Sta ver te Sommei sdijk waren de heren van plan dit recht te gaan zet ten. Zonder Leen van de Boogert startte men de wedstrijd. Snel bleek dat van de Boogert node werd gemist; de eerste set verloor Les Deux Intermezzo kansloos. De tweede en derde set hadden ze moeten winnen, maar verloren de mannen van coach van Zijp met 26-24 en 25-23. Balend werd aan de vierde set begonnen, die wonderwel binnen gehaald werd. Zonder de geblesseerde Leen van de Boogert was Les Deux Intermezzo aanval lend niet sterk genoeg. Alleen collega mid den-aanvaller Theo van Biert kwam er aan vallend nog regelmatig door. Pas in de laat ste set begonnen de andere aanvallers ook te scoren. Heren 1 bestond uit: Theo-en Mare van Biert, Bastiaan Driece, Onno Bal, Jaap Kransse, Adriaan Tielefnan, Matthijs Joppe en coach Anton van Zijp. Heren 3 is op weg naar het kampioenschap in de vierde klasse A. Eelco van Lente en zijn jongens deden goede zaken tegen Tim- mersA^olley Zuid 5 uit Rotterdam. Door een ruime 4-0 overwinning is de tweede plaats al veilig gesteld, nurmner 1 Holy 3 staat nu nog op tien punten voorsprong, maar mocht Holy punten gaan morsen en Les Deux Intermez zo 3 gaat door met 4-0 winnen, dan kurmen er nog leuke dingen gebeuren. Bij de jeugd staat jongens C in zijn poule boven aan, mede daiikzij een solide 4-0 overwiiming op het Zierikzeese Wea/Mevo'80 Overige uitslagen: Heren 2-Wea/Mevo'80 1 0-4 Dames 1 - Fusion 3 3-1 Dames 2 - RVC/Libanon'50 30-4 Meisjes A - Vovero 1 0-4 Meisjes Cl - DVO 1 2-3 Meisjes C2 - Vovero 14-0 Volley Voome - Heren Recrea 0-4 De voorzitter voor deze avond, dhr. A. Voogd, gaf dan ook aan dat de normen voor de christelijke ethiek te vinden zijn in de Bijbel. God zelf gaf een ordening voor de natuur en het menselijk leven. Overigens benadrukte hij dat ook niet-christenen waar den en normen hebben. Helaas komen die voort uit het eigen inzicht en worden ze steeds veranderd. Om vanuit het kerkelijk, maatschappelijk en sociaal gebied dit nader uit te werken was op uitnodiging van de SGP-kiesvereniging 'God, Nederland en Oranje' te Goedereede dhr. M. v.d. Zwan uitgenodigd. RMU De heer v.d. Zwan is dan ook geen onbeken de voor de SGP-ers in Goedereede. Een aan tal keren mocht hij reeds eerder spreken in zijn functie als jeugdwerkadviseur van de SGP-Jongeren. Momenteel werkt de heer v.d. Zwan bij de Reformatorische Maat schappelijke Unie (RMU). De RMU is een vakorganisatie en noemt zich bewust geen vakbond, want 'daar wordt eerst aan stakin gen en acties gedacht', aldus de spreker, en dat is nu juist het verschil met de vakbonden. Behoudens stakingen en acties doet de RMU wel hetzelfde. Verder wordt er vooriichting op scholen gegeven en sollicitatietrainingen. In totaal vertegenwoordigt deze organisatie ruim 15.000 leden. 3.000 leden maken jaar lijks gebruik van de mogelijkheid om vragen te stellen. Daarnaast behandeld de RMU jaarlijks 1.000 arbeidsconflicten die veelal te maken hebben met het salaris. Veelal lost bemiddeling tussen de werkgevers en de werknemers al veel op. Tenslotte staan de ondernemingen en de medewerkers voor dezelfde visie: continuïteit van de onderne ming. Ook wordt de RMU nog al eens gevraagd bij het implementeren van een waarden en normen code in bedrijven. Hoog op maatschappelijke agenda 'De aandacht voor de waarden en normen is weer hoog op de maatschappelijke agenda geplaatst', zo begon de heer v.d. Zwan zijn referaat. Bijzonder is dat de minister-presi dent dhr. J.P. Balkenende dit zelf op de poli tieke agenda heeft gezet na 8 jaar paars en na een groot verval van ethisch besef. Bij de laatste verkiezingen was dit dan ook de inzet. Mensen voelen zich nog steeds onvei lig op het werk en op straat. Volgens een NIPO onderzoek, waarin de vraag wordt gesteld wat de Nederlanders nu het grootste probleem vinden, staat niet de economie op nr. 1 maar juist het verval van waarden en normen en het gebrek aan respect. Volgens dhr. v.d. Zwan is dit te wijten aan de impact van de aanslagen op 11 september 2001 in Amerika. "Men is gaan nadenken over de gevaren van de Islam en de integra tie van allochtonen. Zaken worden niet meer met de mantel der liefde bedekt. Men heeft behoefte aan veiligheid en geborgenheid. Daarnaast is de opkomst van de beweging van Pim Fortuyn die juist deze zaken op de politieke agenda wist te krijgen een belang rijk facet". Verder noemde hüj de 'verrecht- sing van de samenleving' als oorzaak voor de aandacht op dit onderwerp. "Gedogen is bijna een vies woord geworden. Toen 8 jaar geleden een SGP-kamerlid in de kamer over waarden en normen sprak werd hij letterlijk en figuurlijk uitgehoond, en sprak men van fatsoensrakkers". Nu mag er weer over gesproken worden. Zelfs oud-minister Heinsbroek vond dat er een discussie opgang gebracht moest worden, om geweld en sex op TV in te dammen. Kinderen moes ten maar niet meer naar de crèche maar naar het bejaardentehuis om ze fatsoen bij te brengen. Uiteraard waren dit proefballoime- tjes, maar hij raakte daarmee wel de kern van de problemen. De RMU heeft dan ook bij de minister-president aangedrongen om een brede commissie in het leven te roepen. Iedereen in de Tweede Kamer riep dat waar den en normen terug moesten komen, maar toen Balkenende dit opperde om een com missie met een brede samenstelling in te stellen, was er geen meerderheid voor. "De vorm is het motief geworden om de inhoud te vergeten, we moeten niet te concreet wor den, zo is de gedachte in den Haag. Hierdoor wordt de kloof mssen de burgers en de poli tiek juist groter", aldus v.d. Zwan. Bijbel "Duidelijk moet zijn dat de kaders voor de waarden en normen vast Uggen in de Bijbel. Hierin ligt de basis voor de fundamentele rechten en püchten, dat zijn er niet veel", volgens de spreker: "ik ken er maar tien! Deze zijn compleet, volkomen en heilzaam. We mogen ze ook niet uit elkaar halen". Een vast ijkpunt is heel belangrijk. Deze waarden en normen zijn niet door mensen bedacht, want dan krijg je steeds wat anders. Paulus geeft in Kolossensen 4:5 en 6 aan dat wijs heid nodig is, om op het juiste tijdstip te spreken, de woorden vriendelijk moeten zijn en met zout gesprengd. Hij sprak de wens uit, om zo als christenen bezig te zijn. Om dit op de werkvloer praktisch in te vul len, noemde hij als belangrijkste factor het maatschappeüjk verantwoord ondernemen, zowel op sociaal-ethisch tenein (People), ecologisch gebied (Planet) als financieel gebied (Profit). Ondernemingen willen hier mee de positieve kanten versterken en de negatieve beperken. De RMU stelt naast de 3P's voor om de drie H's: Hoofd, Hart en Handen hier aan toe te voegen. De waarden en normen moeten voortkomen uit het hart en dat heeft alles te maken met beginselen. Het Woord van God moet in ons leven gestalte krijgen. Waarden en normen dienen we voor te leven, dan pas kunnen we ze overdragen. Het moet geen verhaal op papier zijn maar praktijk worden in ons leven. Om daadwerkelijk handen en voeten te geven aan waarden en normen heeft de RMU een Waarden Normen wijzer opgesteld. Inmiddels zijn bijna 1(X).000 van deze wij zers verspreidt. In deze wijzer worden de 10 geboden prak tisch vertaald. Op de principiële kant worden de Tien Geboden naar waarden vertaald gericht op (het liefhebben van) God en gericht op (het liefhebben van) de naaste. Deze waarden uit de Tien geboden hebben betrekking op de relatie tot de schepping, medemens en maatschappij. Rentmeester schap, Dienstbaarheid en Gerechtigheid zijn dan ook de sleutelwoorden. Op de praktische kant worden deze drie kernwaarden nader uitgewerkt. De heer v.d. Zwan eindigde dan ook met een drietal stellingen: Het huidige maatschappelijk debat over waarden en normen is een kans voor christe nen, najaren van afbreuk tot opbouw van de moraal; Het debat moet eerst intern worden gevoerd, om het vervolgens daarna concreet in het pubUeke domein in de praktijk de brengen; Christelijke waarden en normen moeten zo naar buiten worden gebracht dat ze tot eer De heer M. v.d. Zwan sprak voor de SGP in Ouddorp. van God zijn en heilzaam voor de samenle ving. Aan het einde van de bijeenkomst noemde de heer v.d. Zwan een aantal voorbeelden waar de waarden en normen weer op de agenda waren geplaatst. Uitvoerig werd ingegaan op de plaats van het gezin en het onderwijs. Op dit moment zijn er een aantal zaken in beweging. Zo heeft de wetenschap pelijke raad voor het regeringsbeleid onlangs een rapport uitgegeven wat de veel zeggende titel heeft meegekregen: 'de last van het gedrag'. Verder heeft de RMU, samen met 50 andere organisaties, die teza men 700.000 burgers vertegenwoordigen, een platvorm: 'Waarden Normen' opge richt. Een uitgave hiervan is het boek, wat onlangs aan de minister president is over handigd: 'Normen op hun waarde geschat'. De RMU wil in ieder geval het vuurtje over de waarden en normen levend houden, maar ook de omstandigheden dragen daar aan bij. 'Onlangs konden we de 'troonrede' van Bush horen, waar hij recht door zee, de zaken noemt. Iedereen moet er mee aan de slag: de fracties, de gemeenten en de ker ken', zo is de mening van de spreker. Hij ziet ook graag dat kerkenraden aandacht vragen voor deze problematiek bij het college van B&W. 'Wat heeft de kerk in de samenleving nog te zeggen? zo vroeg hij zich af. Als u het referaat van dhr. M.v.d. Zwan nog eens wilt horen, dan kunt u deze downloaden via de website van de SGP te Goedereede: www.sgp-goedereede.nl Zaterdag 24 januari was de selectie van korfbalvereniging Good Luck te gast bij Korbatjo uit Oud-Beijerland. Het tweede team kon geen vuist maken en verloor, enigszins verte kend, met 13 - 7. In de thuiswedstrijd had Good Luck 1 ook moeite gehad met Korbatjo 1. Dat bleek ook deze dag. Korbatjo speelt op sommige momenten het achterverdedigen en kleeft behoorlijk op de aanvallers van Good Luck. Toch nam Good Luck, met overigens enkele half-geblesseerde spelers in de ploeg, de regie in handen. Bij 2-4 miste Good Luck een cruciale stiafworp, waar Korbatjo moed uit putte en terugkwam tot 4-4. De korfbal lers uit Middelhamis namen wat meer rust en zochten wat langer naar de kansen. Hier door ontstond er weer een gat van 2 punten. Echter kwam Korbatjo net voor rust weer langszij, 6-6. In de tweede helft moest het eerste aanvals- vak, doordat er 3 geblesseerde spelers in het vak liepen, tactisch wat anders gaan spelen. Het bleef moeizaam en de ploegen hielden elkaar behoorlijk in evenwicht. Toch was het Good Luck dat halverwege de tweede helft een gaatje kon slaan en dit niet meer uit han den gaf. De slotfase was echter behoorlijk spannend, want Korbatjo kwam nog terug tot 1 doelpunt. Good Luck gaf het echter niet meer uit handen en won de strijd met 12-13. Een moeizame, maar wederom belangrijke overwinning voor de ploeg van coach De Leeuw. Hopelijk loopt het volgende week in de thuiswedstrijd in de Staver om 18.40 uur tegen TOGO uit Goes allemaal wat soepeler. Foto's van de duels zijn te vinden op www.kvgoodluck.nl Doelpunten Good Luck: Marcel Kievit (5), Arjan Zondervan (3), Marjon Soeteman (2), Jan-Willem de Vos (2) en Britt Abbas (1). De vijfde compagnie komt terecht op een marktplein, waaraan nog enkele goed intact zijnde gebouwen staan. Hier worden ze binnen gebracht. Ze horen, dat ze er tot de volgende avond zullen blijven. De gebou wen bieden amper plaats aan de vele soldaten, maar de manschappen van het bataljon voor speciale diensten zijn, wat dat betreft, wel het een en ander gewend. Ieder peleton wordt een plaats gewezen waar ze zich kunnen installeren. Het tweede peloton komt terecht in de nok van een pakhuis, waar de gure nachtwind overal door kieren en gaten priemt. Er ligt wat oud stro en een stapel zakken. Hiervan maken ze zich een leger, om sttaks, als ze daar de kans voor zullen krijgen, een uiltje te knappen. Ze zijn nog niet lang bezig als majoor WoUweber en kor poraal Schreijer de zaak komen inspecteren. Zoals gewoonlijk is het de korporaal die de meeste praatjes heeft. Volgens hem zijn de maimen een stel luie varkens, die hij nog heropvoeden moet. Na hen op de gebruikelijke manier beledigd en vernederd te heb ben, laat hij hen weten, dat over een half uur eten uit gedeeld wordt. Het is de eerste warme maaltijd, die ze na uit Polen te zijn vertrokken, krijgen. Als de majoor en de korporaal zijn vertrokken, leggen de door en door vermoeide mannen zich neer om een ogenblik te rusten. Velen vallen in slaap, en die wak ker blijven hebben moeite hun ogen open te houden. In de trein hebben ze weinig kans gehad om te slapen en nu begint het tekort aan nachtrust hen parten te spe len. Op de zolder wordt het hoe langer hoe stiller, en als op de afgesproken tijd een van de sergeanten op zijn fluit je blaast ten teken dat de compagnie moet aantreden, zijn er velen die dat niet horen en door hun maats gewekt moeten worden. Met de etensketel in de hand hollen ze de trappen af, waar het grootste gedeelte van de compagnie aJ aangetreden staat. Bevelen klinken en dan marcheren ze weg de donkere nacht in. Na vijf minuten komen ze in een villawijk. In een van de monumentale huizen is de keuken ondergebracht. Hier nemen ze hun maaltijd in ontvangst. Rij na rij loopt het tuinpad op naar de voordeur die open staat. In de gang staan koks achter hun gamellen, die ze voor het gemak op een bank hebben gezet; De maaltijd blijkt bijzonder mee te vallen. Stamppot kool en een stuk gebraden paardevlees erbij. Er is zelfs pudding; een luxe die velen zich nog slechts als een herinnering voor de geest kuimen halen. In de talrijke grote kamers van de villa zijn stoelen en tafels neergezet; daar kunnen de soldaten hun maaltijd nuttigen. Er is zelfs mogelijkheid om voor de tweede keer een portie te halen, waarvan de meesten gebruik maken. Na de maahijd krijgen ze het deksel van hun etenske tel met koffie gevuld. Daarna worden noodrantsoenen en brood voor de komende dagen uitgereikt. Dan mogen ze gaan slapen en het duurt niet lang of er heerst op de zolder een die pe rust. Buiten lopen dubbele wachtposten, het geweer met de bajonet erop schietklaar in de hand. De volgende morgen wordt om half zes opstaan gebla zen. Beneden is er wasgelegenheid en kuimen ze zich scheren. Nadat ze uit Polen zijn vertrokken, is daar voor geen gelegenheid meer geweest, zodat er nu dankbaar gebruik van wordt gemaakt. Na het appèl worden de orders voor de dag gegeven. De dienst zal in hoofdzaak bestaan uit het bewaken van het station. Die avond zullen ze om negen uur verder reizen. Wie geen wacht heeft, moet zich in het kwartier ter beschik king houden. Per compagnie wordt wacht gelopen, te begiimen bij de eerste en als laatste de vijfde compag nie. "Waarom is er een hele compagnie nodig om een sta tion te bewaken?" vraagt Franck. "Dat is omdat ze bang zijn dat de Russen de banden van de trein lek zullen prikken", antwoordt Karl- Heinz. Er wordt gelachen en Franck trekt een zuur gezicht. Dan is een ieder weer met allerhande klusjes bezig: Franz stopt een groot gat in zijn sok. Anderen brengen hun uniform in orde. Franck pakt zijn laarzen en pro beert die waterdicht te krijgen. Hij is er nog steeds niet achter waarom zo'n strenge bewaking nodig is voor een station. En er is geen mens die daarover een zinnig woord kan zeggen. Er wordt geopperd dat er misschien een trein met gevangenen komt. Russen die men het ontsnappen wil beletten. Karl-Heinz, die het gesprek zonder een woord te zeg gen heeft aangehoord, zegt ironisch: "Jullie zijn een stelletje domme varkens. Altijd in de watten gelegen, hebben jullie geen kijk op de dingen zoals die zijn. Wij hebben tot taak, om de beschaving die onze broeders hier gebracht hebben, te handhaven. Het is alleen jam mer dat de Russen nog niet helemaal rijp zijn voor onze cultuur en zich zelfs tegen onze goede bedoelin gen verzetten. Ze begrijpen niet, hoe goed de Duitsers het met hen voor hebben. Om dat aan hun verstand te brengen worden er zo nu en dan een paar duizend afge maakt. Ze stellen het zelfs niet op prijs, dat ons verhe ven ras hun dorpen en steden ontvolkt om in onze industrie te gaan werken. Ook zien ze het niet als een eer als hun vrouwen door ons worden verkracht, hun huizen plat gebrand of dat wie tegen ons is, wordt opgehangen. Dit volk is te dom om inzicht te hebben in Duitslands goede bedoelingen. Ze zijn in staat om trei nen die hun burgers naar Duitsland brengen, te laten ontsporen. Onze soldaten worden door partizanen zon der pardon neergeschoten. Ze zullen zelfs de nodige moeite doen, om ons een kopje kleiner te maken." Dit zeggende haalt hij veelbetekenend zijn wijsvinger langs zijn hals. De jongens begrijpen, dat wat Karl-Heinz zegt, gro tendeels waar is; ze huiveren als ze er aan denken, om straks met de Russen geconfronteerd te worden. Dat er, vooral door de Waffen SS, barbaars tegen de Russen wordt opgetreden, weten ze wel, hoewel ze altijd door de propaganda verkeerd zijn voorgelicht. Toch besef fen ze niet half hoeveel gruwelen er in Rusland zijn gepleegd. In hun gedachtenwereld en gevoelsleven is geen plaats voor de wandaden die hun wapenbroeders hebben verricht. Ze kunnen het niet geloven. Daarom is het hun vrijwel onmogelijk zich een juiste voorstel ling te maken van wat er heeft plaatsgevonden. Voor hen is tot nog toe alleen van belang geweest: Hoe kom ik door deze periode heen? Dat er weleens geëist kan worden om onschuldige mensen neer te schieten, is in de verste verte niet bij hen opgekomen. Het is tegen vijf uur als de vijfde compagnie zich gereed maakt om naar het station te gaan. Daarvoor staan een aantal vrachtwagens die men aan het lossen is. Ze zien dat het kisten munitie zijn die naar de trein worden gebracht. Rond het station zijn mitrailleur-opstanden gemaakt, terwijl overal schild wachten staan. Ook op het perron is een zware bewa king ingesteld. Aan de trein wordt een aantal wagons toegevoegd en een locomotief is bezig om goederen wagons, waarop luchtdoelgeschut staat opgesteld, tus sen het treinstel in te voegen. De bedieningsmanschap pen zitten achter de stukken. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5