NieUvrS ui< Vz PicreiiS(ee Zonnige winterkleuren I t Eerste Openbare Vei^^adering Dorpsraad Melissant Gezonde voeding net zo belangrijk als niet-roken Wat doet u als u getuige bent van een hartstilstand? Bingo te Dirksland Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes EIIAIIDBI-IIIEUWS Evaluatie Oud- en Nieuwviering belangrijkste onderwerp Agenda .t« JSli ^ji 9 fi& K* i& i& <r i& i& STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD PAGINA 7 VRIJDAG 23 JANUARI 2004 De leden van de Dorpsraad Melissant: achterste rij van Iwk.s naar rechts: Rinus Struik, Jan Koppelman, Tammo Hilgers, Rienus Kievit (voorzitter, raadslid CDA), Wim Bik. Voorste rij van links naar rechts: Akkie Krouwel, Rinus Peekstok en Carola Mijnders. Op donderdag 29 januari 2004 zal de eerste openbare vergadering van de Dorpsraad Meiissant worden geliou- den in Verenigingsgebouw Melishof te Melissant. De vergadering begint om 19.30 uur en alle inwoners van Melis sant zijn van harte uitgenodigd bij deze vergadering aanwezig te zijn. Belangrijkste onderwerp voor deze avond is de evaluatie van de afgelopen Oud- en Nieuwviering in Melissant. Tijdens de raadsvergadering van 25 septem ber 2003 zijn de leden voor de dorpsraden van Dirksland, Herkingen en Melissant benoemd. De dorpsraden zijn daarna enthousiast aan de slag gegaan om de eerste openbare vergadering voor te bereiden. De dorpsraden zijn ingesteld om de gemeen teraad gevraagd en ongevraagd van advies te voorzien over de veiligheid en leefbaarheid van de dorpskernen in de gemeente Dirks land. Op de advertentie die door de gemeen te in juni van dit jaar in de regionale pers is geplaatst, hebben voldoende enthousiaste inwoners gereageerd om breed georiënteer de dorpsraden op te kunnen zetten. De (tech nische) voorzitters van de dorpsraden zijn raadsleden, die daarvoor door de raad zijn benoemd. Na Dirksland wordt nu in Melissant een openbare vergadering van de Doipsraad gehouden op donderdag 29 januari 2004. Deze vergadering vindt plaats in de grote zaal van Melishof en begint om 19.30 uur. Belangstellenden en inwoners van de kern Melissant zijn van harte welkom om deze vergadering op de publieke tribune bij te wonen. Als belangrijkste punt staat de evaluatie van de Oud- en Nieuwviering 2003/2004 te Melissant op de agenda. Tijdens de vergade ring kunnen inwoners hun mening over dit onderwerp kenbaar maken aan de leden van de dorpsraad. Om de vergadering op een goede manier te laten verlopen, moet hier voor wel spreekrecht worden aangevraagd bij de secretaris van de dorpsraad (tevens griffier van de gemeenteraad) mevrouw S. Kiewiet-de Wit, telefonisch bereikbaar onder nummer 0187-608080 of per e-mail: s.kiewiet@dirksland.nl. Verzoeken om in te mogen spreken moeten uiterlijk 27 januari om 19.30 uur binnen zijn. Verder krijgen de jongerenwerkers van Stichting Companen de gelegenheid om uit te leggen welke activiteiten zij (willen) ont wikkelen voor de jeugd in MeUssant. Na de pauze willen de leden van de dorps raad nog van gedachten wisselen en infor matie geven over de onderwerpen die zij de komende tijd in de dorpsraad willen of gaan behandelen. De agenda voor de vergadering ziet er als volgt uit: Opening door de voorzitter, de heer K.L. Kievit; Voorstellen van de leden van de dorpsraad; Vaststellen van de agenda voor de vergadering; Evaluatie Oud- en Nieuwviering Melissant 2003/2004; Infor matie over de Stichting Companen door de jeugdopbouwwerkers; pauze; Bespreking van de onderwerpen waar de Dorpsraad zich mee bezig houdt of bezig wil houden; Rond vraag; Sluiting (uiterlijk 22.00 uur). De agenda voor deze vergadering ligt vanaf 22 januari 2004 ter inzage in de commissie kamer van het gemeentehuis. Fotokopieën van de ter inzage liggende stukken kunnen bij de afdeling Interne Zaken van de gemeentesecretarie worden opgevraagd. SOMMELSDIJK - Wat doet u, als u op straat of, in een winkel, of waar dan ook getuige bent van een hartstilstand? Machte loos toezien, of bent u in staat om adequaat op te treden? Reanimatie kan levensreddend zijn en kan door iedereen worden aange leerd. Geeft u zich daarom op voor de prak tische cursus Reanimatie, die ook in Som- melsdijk gegeven wordt en zo'n 4 a 6 uren duurt, verdeeld over 2 avonden. U hoeft niet eerst een speciale vooropleiding te hebben gevolgd. Het volgen van deze cursus is natuurlijk voor iedereen van belang, maar zeker voor bijvoorbeeld familie van hartpa tiënten, degenen die in het onderwijs werk zaam zijn, winkelpersoneel taxichauffeurs of die werkzaam zijn in het openbaar ver voer. Meer informatie, zoals de cursusdata, de plaats waar de cursus gegeven wordt en de hoogte van de cursuskosten, kunt u inwinnen bij L. Schellevis, tel. 0187- 484769. De Stichting SVIK te Dirksland organiseert donderdag 5 februari in bingo in de Victo- riahal aan de Philipshoofjesweg te Dirks land. Er zullen 8 rondes en 1 superronde worden gespeeld. De stichting staat garant voor een klinkend prijzenpakket. Aanvang 20.00 uur, deuren open 19.30 uur. Iedereen welkom. In Nederland zijn ongezonde voe ding en te weinig beweging samen verantwoordelijk voor één op de drie gevallen van hart- en vaatziekten en bovendien voor één op de drie geval len van kanker. Daarmee is gezonde voeding net zo belangrijk voor de volksgezondheid als niet-roken. Dat zei prof.dr.ir. Pieter van 't Veer 15 januari jl. bij de aanvaarding van zijn ambt van hoogleraar Voeding en epidemiologie aan Wageningen Uni versiteit. De belangrijkste doodsoorzaken in Neder land zijn hart- en vaatziekten, waaronder hartinfarcten en beroertes. Deze betreffen eenderde van het totale aantal sterfgeval len. Een kwart van de doodsoorzaken valt onder kanker. Per jaar constateren artsen zestigduizend nieuwe gevallen van kanker, waarvan borst- long- en darmkanker het omvangrijkst zijn. Daarnaast heeft circa een half miljoen mensen diabetes en heeft één op de tien Nederlanders ernstig overge wicht, aandoeningen die deels in verband zijn te brengen met voedingsgewoonten. Eén op de zeven (15 procent) overlijdens- gevallen in Nederland is toe te schrijven aan de gevolgen van roken. Het onderzoek naar de effecten van voe ding op de gezondheid is veel complexer dan dat van roken. In voeding komen veel bekende en onbekende stoffen voor, die eUc hun eigen effect hebben op de gezondheid. Op basis van honderden studies naar zulke effecten hebben onderzoekers geconclu deerd dat ongezonde voeding en te weinig beweging samen zeker zo belangrijk zijn voor de gezondheid als niet-roken. In zijn oratie 'Voeding en epidemiologie: kijken, ijken en vergeUjken' gaat prof. Pie ter van 't Veer in op de diverse methoden en technieken die onderzoekers hanteren om zo goed mogelijk de oorzaken van onge zondheid te achterhalen. Door de voedings gewoonten en gezondheid van duizenden mensen gedurende een groot aantal jaren te volgen, kurmen onderzoekers conclusies trekken over de relatie tussen het nuttigen van bijvoorbeeld vet voedsel, groenten en fruit of bijvoorbeeld roken en het ontwik kelen van ziekten. Daarnaast zijn de speci fieke effecten van bijvoorbeeld een vitami ne of bepaalde voedingsstof na te gaan door deze aan enige duizenden personen (op vrijwillige basis) te verstrekken. De onderzoeksgroep van prof. Van 't Veer is inmiddels begonnen aan een vergelijking van studies die zijn gedaan over de relatie tussen voeding en het vóórkomen van kan ker van de darm, lever en galblaas. Samen met vijf internationale onderzoekscentra zal dit onderzoek in 2006 uitmonden in een overzicht van alle beschikbare gegevens over het belang van voeding voor de pre ventie van kanker. De gegevens moeten ook leiden tot adviezen om overheidsbeleid vast te stellen. Prof. Pieter van 't Veer (1957) studeerde Voeding in Wageningen waar hij in 1982 afstudeerde. Daarna vertrok hij een jaar naar Harvard School of Public Health. In 1990 promoveerde hij aan de Universiteit Maas-tricht op een onderzoek naar de rela tie tussen voedingsgewoonten en borstkan ker. Als onderzoeker was hij werkzaam bij TNO-Voeding (tot 1993), en als universi tair (hoofd)docent aan Wageningen Uni versiteit. Bij Wageningen UR is prof. Van 't Veer trekker van het ambitieuze onder zoeksprogramma 'MyFood', waarin een team van onderzoekers in kaart brengt wel ke factoren het optimale voedingspatroon van een individu bepalen. Twee van de vier podenko pups heb ben inmiddels een nieuwe baas ge vonden, alleen Maru en Cadiz zijn nog bij hun pleegmoeder. Mocht u alsnog belangstelling hebben, belt u dan even met De Dierenstee. Oscar, de gevonden Hollandse Herder, is nog bij ons. Het is een reu, gestroomd, kort- harig en een enthousiaste hond. Het is een vrien- delijk dier, goed waaks, wel gewend aan kinderen, maar door zijn enthousiaste is hij niet zo geschikt om in een gezin met kleine kinderen geplaatst te worden. Wij zoeken voor deze leuke hond een plaatsje bij een baas die veel ervaring heeft met honden. Ook Marlon, de kruising bou vier van ruim 4 jaar, is nog bij ons. Het is een zwarte reu, half lang harig en niet gewend aan kinderen. Marlon is een hond met een gebruiksaanwijzing; hij kan goed alleen thuis blijven, gaat graag mee in de auto en doet niet lelijk tegen soortgeno ten. Marlon is heel bescher- Eelke mend tegenover zijn baas. Voor hem zoeken wij een ervaren baas die veel tijd voor hem heeft. Desi is een onopvallend hondje, een kruising, 9 jaar oud, niet zo groot, gesteriliseerd en bruin kortharig. Zij is vriende lijk voor grotere kinde ren, doet lelijk naar kat ten, kan alleen thuisblij ven en is dan goed waaks. Voor haar graag een plaatsje in een rustig gezin. Ook Astra is een kruising, een heel gewoon hondje om te zien, bruin, kortharig, 18 maanden. Ze is een hondje dat een beetje bang is voor alles, voor kinderen, andere honden, katten etc. Zij luistert goed, kan alleen thuisblijven en gaat graag mee in de auto. Voor Astra graag een rustig gezin. Ook Eelke, de Friese stabij, wacht nog op een nieuwe baas. Hij is bij na 2 jaar, zwart-wit, halflang harig, een mooie hond. Het is een jacht hond die graag werkt, hij is vrij druk. Eelke is niet gewend aan kin deren, doet lelijk naar katten en heeft een hekel aan sommige soort genoten. Ook voor hem zoeken wij een rustige baas, die veel tijd heeft voor deze hond. U vindt deze dieren in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. U vindt ons ook op: www.dierenstee.nl. 's Winters is vrolijke kleur het allerbelangrijkste in de tuin. Gelukkig zijn er planten genoeg die de tuin ook nu laten stralen. Bloeiende planten als kerstroos, winterheide en toverhazelaar, maar vooral planten met blijvend bont blad. Er zijn er meer dan genoeg in de meest fantastische kleu ren. Ook 's vtinters kan de tuin prachtig zijn. Zeker met dat lage, felle licht dwars op de tuin of met rijp op blad en tak ken die dan fonkelen als juwelen. Het zijn echt niet alleen coniferen die de winter met gele, blauwe, bronzen, groene en zilvergrijze tinten kleur geven. Veel groenblijvende planten hebben opvallend bont blad dat juist 's winters extra goed uitkomt. Vaak gaat het om groen getinte blade ren met een witte of gele rand. Maar er zijn ook planten met gestreept, gestippeld en gevlekt blad. Of het is paars, zilverachtig, rood of brons. Hoe bonter, des te opvallender. Er zijn prachtige, vrolijke combinaties mee te maken. Een paar winterbonte ideeën De tot 3 m hoge bonte olijfwilg (Elaeagnus x ebbingei 'Gilt Edge') heeft warmbruin afbladderende takken onder de felgeel gerande, glanzend groene bladeren. Bij de wat lagere (tot 2 m) bonte sneeuw bal (Viburnum tinus 'Variegatum') is het geel-groene patroon wat vlekkeriger, maar ook erg mooi. Deze struik lijkt helemaal op te Uch- ten tussen donkergroene heesters. De bonte schijnhulst (Osmanthus heterophyllus 'Variegatus') heeft witgerand, hulstachtig blad, 'Gos- hiki' vertoont zelfs drie kleuren. Er bestaan tientallen variëteiten wit- bonte en geelbonte echte hulst (Ilex) in allerlei kleurnuances. Heel vaak zitten de kleuraanduidingen van dat bonte blad al duidelijk in de namen van de planten, maar u kunt er niet helemaal op blindvaren. Bij de kardinaalshoeden bijvoorbeeld heeft de wintergroene, bonte Euonymus fortunei 'Silver Queen' geen zilverkleurig, maar room- kleurig gerand, donkergroen blad, terwijl de leuke lage 'Harlequin' juist frisgroen, zilvergerand blad heeft (heel mooi als wintergroene randplant!). Er is zelfs goudbonte buxus (Buxus sempervirens 'Ele- gantissima'voor kleurrijke, lage haagjes en roomwit getekende bon te laurierkers (Prunus laurocerasus 'Marbled White') voor hoge hagen. Ook bij de klimmers en bodembedekkers is genoeg kleurig winterblad te vinden. Schitterend bonte klimop bijvoorbeeld, o.a. Hedera helix 'Goldheart' met roomgele hartvlekken in het blad, of de mooie bonte, grote maagdenpalm (Vinca major 'Variegata'). Bonte bamboe, bijv. Phyllostachys nigra var. henonis met geelbruin en groen blad, geeft een exotische sfeer aan de tuin. Deze kardinaalshoed (Euonymus fortunei) heeft ook in de winter frisgroe ne blaadjes met een smal wit randje erlangs. (Foto: R.v.d. Burg/PPH) Pas op voor 'kale vorst'! In pot gekweekte tuinplanten kunnen ook nu worden geplant, als het maar niet vriest. Geef na het inplanten altijd water, al lijkt de grond misschien vochtig genoeg. Bescherm wintergroene planten tegen zogenaamde 'kale vorst'. Dat is een situatie met felle zon terwijl het vriest en ook de grond bevroren is. De verdamping via het blad gaat dan door, terwijl de wortels geen vocht kunnen opnemen. De planten kunnen dan verdrogen. Vooral wintergroene struiken die op het oos ten in de ochtendzon staan, kunnen daar veel last van hebben. Groen- blijvende heesters moeten zo min mogelijk worden gesnoeid, dus kies soorten die niet te groot worden voor uw tuin. Mocht er een dik pak sneeuw op uw struiken vallen, veeg dat dan weg als de takken erg gaan door- en uitbuigen. Groeten uit I grootmoeders tijdi (16)-door Jan Both Het Provinciaal Gereformeerd Wees huis op de hoek Beneden Zandpad en de Langeweg is één van die panden die helaas zijn afgebroken; een stapel ansichtkaarten is al wat rest. Toch zijn er meer tastbare herinneringen aan dit pand bewaard gebleven. Zo bezit het Streekmuseum de eerste steen van het weeshuis, een tegeltableau en een glas-in-loodraam. Het zijn nu stuk voor stuk prachtige museumobjecten, maar het had natuurlijk mooier geweest als zij weer in hun oorspron kelijke setting teruggeplaatst zouden kunnen worden. De voorwerpen zijn namelijk verwijderd kort vóór de Tweede Wereldoorlog. Het weeshuis is in 1938 verhuisd naar Wassenaar. Het gebouw in Middelharnis is toen getransformeerd tot melkfabriek, een deel bleef school: de Bosseschool. Zelf weet ik niet meer dat het gebouw er stond, maar de afbeeldingen op ansichtkaar ten en foto's geven duidelijk weer dat het een groot en statig gebouw moet zijn geweest. Een dergelijk pand heeft vanzelf sprekend een eigen historie. De stichter van het weeshuis was Dirk Bos een puisant rijke vrijgezel, die in 1876 te Middelharnis over leed. Hij was actief in de dorpspolitiek als raadslid en wethouder. KerkeUjk had hij zich aangesloten bij de Afscheiding, die veel aan hang vond onder de gewone man, de arbei ders en knechten. De negentiende eeuw was een tijd van armoede en veel sociale onge lijkheid. De welgestelde Bos kwam op voor de gewone man, met name zijn geloofsgeno ten. Hij was een man die de confrontatie bepaald niet uit de weg ging. Hij werd door de locale politici, de dorpselite bestaande uit de redelijk gefortuneerde burgerij, soms ervaren als een luis in de pels. We moeten Dirk Bos niet op een voetstuk plaatsen. Het was geen gemakkelijk heerschap en het is de vraag of hij aardig was in de dagelijkse omgang. Soms lijkt het wel of hij doelbe wust zaken probeerde te traineren. Toch was hij een maatschappelijk geëngageerd man, want toen in 1842 door de Domeinen een verkoping plaatsvond van de buitengorzen van Stellendam, die voor een belangrijk deel reeds werden verpacht aan Afgescheidenen, kocht Dirk Bos alle gronden, omdat anders de gronden zouden worden verkocht aan gegadigden, die reeds gereed stonden om als eigenaar de Afgescheidenen van de gronden af te zetten. De uit keuterboertjes bestaande Afgescheidenen vonden op zijn land werk en voor een billijke prijs mochten zij er hun vee weiden en konden zo hun boterham ver dienen. In de eerste jaren na de Afscheiding was een schuur achter de woning van Dirk Bos aan de Voorstraat ingericht voor de openbare eredienst. In het begin van de jaren veertig van de negentiende eeuw verhuisde Dirk Bos naar Middelharnis. Daar liet hij op de hoek Langeweg-Beneden Zandpad een gebouwencomplex oprichten, waarvan de middelste ruimte voor zijn rekening als kerk werd ingericht. Het kerkgebouw verhuurde hij aan de Christelijke Afgescheiden Gemeente in Overflakkee en Goedereede. De nieuwe kerk aan de Langeweg werd op 1 november 1843 in gebruik genomen. In 1847 werd de plaatselijke kerk opgeheven, daar "onderscheidene leden wegens bijzon der drukkende omstandigheden naar Noord-Amerika vertrokken." Op 5 september 1876 overleed Dirk Bos. Dat dit grote consequenties had voor met name het christelijk-gereformeerde kerkelij ke leven in Zuid-Holland, wisten alleen Bos' goede vriend Hendrik Schoonejongen en notaris Christiaan de Vries. Met eerstge noemde besprak hij meermalen de vraag wat bij zijn overlijden met zijn vermogen moest geschieden. In zijn testament bepaalde hij over te gaan tot de bouw van een Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te Middelharnis. Het legaat voor het weeshuis omvatte de helft van zijn vermogen, bestaande uit o.a. landerijen en effecten ter waarde van 250.000! Tevens had hij het gebouwencomplex te Middelharnis nagelaten om daar een wees huis van te maken. De bestaande gebouwen werden vergroot en aangepast. De eerste steen van deze uitbreiding werd gelegd op 4 april 1878. In het volgende jaar was de bouw voltooid en op 25 juni 1879 had de officiële opening plaats. De (ver)bouw had ruim 100.000 gekost. Aan het weeshuis was van meet af aan een school verbonden. Deze zogenaamde Bos seschool bevond zich in het voorste gedeelte (aan de Ben. Zandpad zijde) van het wees huis. Was zij bij de oprichting een wees- huisschool, waarop alleen weeskinderen gingen, later werd zij ook gebruikt door die ouders, die Christelijk onderwijs voor hun kinderen wensten. De Bosseschool was de eerste Christelijke school op Goeree-Over- flakkee en begon met acht leeriingen van het weeshuis. De jongens onder de weeskinde ren gingen na het verlaten van de Bos seschool vaak naar de Ambachtschool om daar een vak te leren. De meeste wezen wer den reeds op 18-jarige leeftijd buiten het weeshuis geplaatst om zo te leren in hun eigen onderhoud te voorzien. Dit had het grote voordeel dat, als zij daadwerkelijk werden losgemaakt van het weeshuis, goed voor zichzelf konden zorgen. Ook hadden zij reeds een spaarpotje kunnen opbouwen. Toen in 1938 het weeshuis verhuisde naar Wassenaar kwam het weeshuisgedeelte van het gebouwencomplex aan de Langeweg vrij. Dit deel werd verkocht aan de melkpro- ductenfabriek 'De Volharding' van H. van der Vlugt. Het gebouw werd enkele malen intern aangepast, waardoor de oorspronkelij ke inrichting onherkenbaar werd verbouwd. In 1967 werd de productie gestaakt en ging de Volharding op in de NV melkinrichting 'De Combinatie' te Rotterdam, waarna spoedig sluiting volgde. Enkele jaren daarvóór vertrok de Bosseschool naar een nieuw schoolgebouw aan de Sportlaan. In 1969 kocht de gemeente het gebouw van 'De Combinatie'. In maart 1970 verdween dit monumentale gebouwencomplex onder de slopershamer. Hiermee verloor Middelhar nis één van de grootste en imposantste pan den binnen de gemeente. Door achterstallig onderhoud verpauperde het gebouw steeds verder, waardoor renovatie wellicht te duur zou zijn geworden. Of men ooit serieus over restauratie heeft nagedacht, waag ik te betwijfelen. Een nieuwe bestemming lag naar alle waarschijnlijkheid, vanwege de grootschaligheid, ook niet zo voor de hand. Dat is bijzonder jammer, want heden ten dage zou het pand, met zijn kenmerkende negentiende-eeuwse architectuur, zeker hoog op de monumentenlijst prijken. Het op een markant punt in de gemeente gelegen pand had thans een sieraad voor het dorp kunnen zijn. Publicatie van Streekmuseum Goeree-Overflakkee *-^vA'*t.,«^'fcai.;i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7