Eerste dorpsraad op het eiland voor eerste maal in openbare vergadering bijeen mmmMm Slagerij Floresteijn DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. Kortingen van 50-70% nachtmerrie ite iiieuwe twister collectie is binnen! Bezoek onze slaapkamerafdeling met 1500 m^ Ouddorp 98 Uitnodiging ,«,oFILETLAPJES LET OP! ZATERDAG 24 JANUARI SPECTACULAIRE RESTANTEN Duizenden restanten van kerstpakketten, nu tegen BODEMPRIJZEN! f Alléén zaterdag 24 januari tussen 10.00 en 15.00 uur! OP OP! 4 RECHTSTREEKS VAN PALLETS KOM PROFITEREN! HIER: Oosthavendijk 8a 3247 LD Dirksland Tel. (0187) 602751 of 602409 Maak van uw Netwerk Notarissen Toi87-47 6in Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. Verlovingskaartjes Huwelijkskaarten geboortekaartjes of jubileumkaarten Aantrekkelijke, blijvende en groeiende bijverdienste! De burger dichter bij de politiek brengen, of de politiek dichter bij de burger, het is er maar naar hoe je 't benaderen wilt. In ieder geval is het dé doelstelling van de invoering van het dualisme in de gemeentepolitiek dat daarbij de betrok kenheid van de burger wordt vergroot. Om hier beter handen en voeten aan te geven, is in het afgelopen jaar het fenomeen 'dorpsraad' hier en daar actueel geworden, die dan - eenmaal ingesteld - als spreekbuis van de burgerij mét de gemeenteraad meedenkt over het reilen en zeilen binnen de eigen woonkern. Feitelijk vormt de gemeenteraad al een vertegenwoordiging van de burgerij in de gemeentepolitiek, maar kennelijk wordt er toch een grote afstand ervaren tussen burgerij en gemeenteraad. WeUicht kan een dorpsraad - niet direct poli tiek gekleurd - dit 'gat' opvullen. Op Goeree-Overflakkee loopt de gemeente Dirksland hiermee voorop, en afgelopen donderdagavond kwam voor de eerste maal de dorpsraad van Dirksland bijeen tijdens een openbare vergadering in de raadzaal van het gemeentehuis. Twee onderwerpen stonden centraal: moet er een Jongeren Ontmoetingsplaats (JOP) in Dirksland komen en, zo ja, waar? En: hoe zou de parkeerproblematiek rond het ziekenhuis opgelost kunnen worden? Ter gelegenheid van deze éérste openbare vergadering van deze éérste dorps raad op het eiland hieronder een uitgebreid verslag. Gang van zaken Inspraak parkeerproblemen zieken huis Studie gemaakt Ziekenhuispersoneel Beraadslagingen Advies voor gemeenteraad Adverteren in Eilanden Nieuws betef^ent dat uw advertentie ooi< buiten de bebouwde kom wordt gelezen. ma Veilig vlees, een schone zaak! Kwalltelts Controle U N Runderen Deze week extra voordelig! ikiioRIBLAPPEN«7? ikiioBIEFLAPPEN«7?^ 1 kilo RUNDERGEHAKT^Z^ NU Raadhuisstraat 13, 3253 AN Ouddorp Telefoon (0187) 6813 48 De wereld van de eilanden Naai-, Lock- en Borduurmachines Jongeren Ontmoetingsplaats Ouddorp Middelhamis 'n Ongelooflijk mooie voorjaarscollectie in nieuwe kleurthema 's! (totmaat 60) Kom eens langs in Middelhamis of Ouddorp Tel. 48 73 49 of 68 04 19 50 opstellingen, 30 tienerkamer Duizenden artikelen waaronder: FOOD, o.a. - div. kwaliteitswijnen - bonbons - soepen - chips/zoutjes - sappen - snoep - div. kaassoorten - koffie/thee - enz. enz. NON-FOOD, o.a. - gereedschapkoffers - kandelaars - klokken - bloempotten - kweekkastjes - opbergboxen - koffers/rugtassen - glazen/bekers - enz. enz. Eerst de feiten, dan de koop. Laat u vooraf inlichten over mogelijke juridische gevolgen van verontreiniging, de juridische status van het huis, de eraan verbonden lasten en beperkingen en de tenaamstelling van huis en hypotheek. Onze extra service: wij schrijven uw koopakte - indien nodig - in bij het Kadaster en bieden u daarmee extra bescherming tegen problemen die door de verkoper kunnen worden veroorzaakt. Met juridische zekerheid wordt uw droomhuis werkelijkheid. www.netwerknotarissen.nl/tbcs Ter Braak a Schuring Jp^ Raadhuisstraat 3 3241 CP Middelhamis j E notarissen@terbraak.schuring.knb.nl De modellenboeken voor worden bij u thuis gebracht, waar u In alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony Vanuit huis, eigen tijdsindeling, prima ondersteuning. Voor viijblijVende info bel: 60 36 46 Enerzijds lijkt de gang van zaken tijdens zo'n dorpsraadvergadering een beetje op een echte gemeenteraadsvergadering. De dorps raadvergadering wordt ook in de raadzaal gehouden, met aan weerszijden van de voor zitter dorpsraadleden aan de raadstafel. En om beurten krijgen ook zij de gelegenheid om in de microfoon hun zegje te doen over hetgeen aan de orde is, waarna men - uiter aard naar goed dualistisch gebruik - op elkanders uitspraken ingaat en zonodig er over discussieert, om uiteindelijk op een bepaald punt uit te komen. Verder is er - net als bij een gemeenteraadsvergadering - een inspreekrecht voor burgers. Anderzijds gaat het er tijdens de dorpsraad- vergadering wel informeler, meer ontspan nen aan toe en laagdrempeliger. En niet te vergeten: de publieke tribune zat donderdag avond aanmerkelijk voller dan tijdens een gemeenteraadvergadering. Gedurende de dorpsraadvergadering klonken hiervandaan ook meerdere malen instemmende geluiden en mocht men soms even meepraten. Dit alles bij elkaar deed dorpsraadvoorzitter Gerrit Robijn concluderen "datje nu al kunt zien dat 't toch wel leeft." Hij sprak zelfs over "een historische vergadering, met ongekend veel publiek op de tribune. Hope lijk zal 't zo doorgaan!" Het eerste onderwerp van gesprek, waarover de dorpsraad een advies aan de gemeente raad moest vormen, ging over de parkeer problematiek rond het ziekenhuis. Drie insprekers hadden zich hiervoor gemeld, die een constructieve bijdrage wilden leveren. Allereerst was daar een schriftelijke inspraak van de familie Rentes, bewoners van de Tramweg. Die gaf niet alleen aan sterk overlast te ondervinden van de par keerproblematiek - waardoor het voor komt dat ze hun eigen auto thuis niet eens op de oprit kwijt kunnen, maar ook hadden ze nagedacht over mogelijke oplossingen. Zoals een twee lagen tellende parkeergarage op het ziekenhuisterrein, of parkeergelegen heid maken aan de Westhavendijk (met een duidelijke bewegwijzering), óf demping van het boezemgedeelte vóór het ziekenhuis en daar parkeergelegenheid creëren, óf het aan leggen van een parkeerterrein op de plaats waar nu de Cl000 nog staat. Maar het huidi ge Boezemplantsoen aan de Tramweg prijs geven voor meer parkeergelegenheid, dat in ieder geval niet. Ook Arie de Blok, bewoner van de Prins Bemhardlaan, had nagedacht over mogelij ke oplossingen en sprak in tijdens de verga dering. Wandelend door de straten rond het ziekenhuis had hij een 'studie' gemaakt naar het parkeren aldaar. Gerekend over drie drukke dagen berekende hij een gemiddelde van 173 geparkeerde auto's per dag aan de Tramweg, Julianalaan, Paulina van Weel laan, Stationsweg, Boezemweg, Secretarie weg, Kaai en het voorste gedeelte van de Verdilaan; de Westhavendijk behaalde een 'score' van 18 auto's. Op het eigen parkeer terrein van het ziekenhuis had De Blok 147 auto's geteld, zodat - berekende hij - buiten het ziekenhuistenein nog voor zo'n 190 auto's parkeergelegenheid moet worden gecreëerd. In totaal gaat het dus om ca. 340 auto's. Een mooie oplossing dacht De Blok te zien in een parkeergarage aan de Paulina van Weellaan, op het stuk grond van mevrouw Kooman. Daar zou dan een parkeergarage gebouwd kunnen worden zo groot als maar nodig is, met een ingang aan de Paulina van Weellaan en t.z.t. evt. ook aan de Katte- wacht, als daar de ClOOO verdwenen is. Het zou volgens hem de meest ideale oplossing zijn: alles rond het ziekenhuis én op loopaf stand. En tevens zouden hiermee in één keer de parkeerproblemen uit het dorp verdwenen zijn. "Wat zou het mooi zijn als mevrouw Kooman bereid zou zijn dit stuk grond, in navolging van Paulina van Weel, te schen ken of te verkopen en daarmee de vele bezoekers van het ziekenhuis een groot ple zier te doen," aldus De Blok, die van mening is "dat een goed gesprek hierover zeker op zijn plaats zal zijn." Als alternatief had hij een parkeerplateau bedacht dat vanaf het ziekenhuisterrein tot half over de boezem steekt, het gedeelte van de boezem tussen de bushalte en de Westha vendijk. Parkeergelegenheid creëren in het Boezemplantsoen zou volgens De Blok onvoldoende oplossing bieden. Twee andere insprekers, de heren De Bakker en Groenendijk - allebei omwonenden van het ziekenhuis - meenden dat de belangrijk ste oorzaak van het tekort aan parkeergele genheid op het ziekenhuisterrein gelegen is in het feit dat het ziekenhuispersoneel 's morgens vroeg al zóveel parkeerplaatsen inneemt dat het er de rest van de dag tobben geblazen is. Als de auto's van het personeel nu eens m'et meer op het ziekenhuisterrein zouden worden gezet, maar elders in de omgeving - met name de beide 'peekaaien' langs de haven werden genoemd, dan zou den de parkeerproblemen al een heel eind zijn gereduceerd, zo meenden beide spre kers, terwijl De Bakker ook het Boezem plantsoen als mogelijkheid noemde. "Dat wordt toch alleen maar gebruikt door men sen die er hun hond in uitlaten." Daarnaast zei hij te vinden dat het ziekenhuis zelf voor voldoende parkeergelegenheid moet zorgen. "Het aantal parkeerplaatsen voor een zieken huis is gerelateerd aan het aantal bedden; het moet dus zélf voor voldoende faciliteiten zorgen. Wij moeten het probleem dus daar leggen waar het ook hoort!" Om na te gaan hoe men over een en ander dacht, volgde onder leiding van voorzitter GeiTit Robijn een samenspraak tussen de dorpsraadleden. Ook zij hadden zo hun gedachten over hoe mogelijk aan een oplos sing zou kunnen worden gewerkt, en daarin viel veel overeenstemming te bespeuren met hetgeen de insprekers ook naar voren had den gebracht. Antoinette van Kampenhout vond het idee van een 'Boezemplateau' wel een geschikte optie, evenals die van een parkeergarage aan de Paulina van Weellaan. Maar dat laatste was voor Jeanette Speksnijder eigenlijk onbespreekbaar. "Dan haal je al dat autoblik, met de bijbehorende verkeersbewegingen, juist verder het dorp in", terwijl ze dat juist liefst buiten het dorpscentrum houdt en graag het verkeer direct ziet aansluiten op de doorgaande wegen. Demping van het boe zemgedeelte tussen de bushalte en de West havendijk daarentegen ziet ze beter zitten om daar de benodigde parkeervoorziening te realiseren, met een groenhaag eromheen zodat het geen storend zicht zal zijn op al dat autoblik. De optie 'Boezemplateau' vond Kees Kieviet echter minder fraai, vanwege het in dat geval verloren gaan van een stukje karakteristiek dorpsgezicht; maar voor het overige kon hij zich wel verenigen met de gedachtegang van Jeanette Speksnijder, met die variant dat hij parkeervoorzieningen op de 'peekaai' ook prima vindt aansluiten op de doorgaande weg. Pieter Struik leek een pai'keervoorziening op de grond van mevrouw Kooman juist het meest geschikt, zéker in combinatie met het vervallen van kleuterschool 'het Startblok' aan de Katte- wacht en de daarbij gelegen ClOOO te zijner tijd. Maar of die grond aan de Paulina van Weellaan verkregen zou kunnen worden? Daar plaatste hij nogal wat vraagtekens bij. Maar óók zou hij het mooi vinden als het parkeerprobleem op het ziekenhuisterrein zélf opgelost kon worden. En daarmee was Aart Lugthart het van harte eens: "'t Is een probleem van 't ziekenhuis, waar 't dorp mee opgezadeld wordt." Maar de omgeving al te zeer ontsieren met parkeergarages, dat vond hij ook maar niks. Net zo min als het prijsgeven van het Boezemplantsoen. "Dat heijben we een aantal jaren geleden met z'n allen gewild en daar ook geld voor uitgege ven, en nu zou je zo'n fraaie groenvoorzie ning weer wegdoen..." Dat vindt hij geen beleid. Dan liever weerszijden van de haven, beide 'peekaaien' dus, geschikt maken als parkeergelegenheid voor het ziekenhuis, compleet met goede bewegwijzering. En dat gevoelen had ook Tineke den Ouden, die er overigens voor waarschuwde dat er nogal wat protesten en mogelijk zelfs planschade- claims van omwonenden te verwachten kun nen zijn als gekozen wordt voor een par keerplateau boven het boezemgedeelte. Zo waren er dus nogal wat uiteenlopende gedachten, zéker toen vanaf de publieke tri bune ook nog een niet vooraf aangekondig de inspreker zich meldde en van Robijn het woord kreeg: "Waarom niet buiten het dorp een parkeerplaats maken en daarvandaan een busje heen en weer laten pendelen naar het ziekenhuis?" Uit de dorpsraad kwam toen zelfs Antoinette van Kampenhout nog met het idee om gebruik te laten maken van het parkeerterrein van de nieuwe Gerefor meerde Gemeente aan de Mozartsingel. Al met al werd het er dus niet gemakkelijker op om richting gemeenteraad een eenslui dend advies te formuleren. Kees Kieviet stelde daarom voor om de gemeenteraad te adviseren om in volgorde van voorkeur de besproken mogelijke oplossingen nader te laten onderzoeken. Pieter Struik daarentegen vond dat je 't daar alleen maar moeilijker mee maakte: "We moeten proberen om tot Gebr de Waal Drukkerij g Langeweg 13 ifj 3245 KE Sommelsdijk ;Jj Postbus 27 i;^: 3240 AA Middelhamis K| Tel: (0187)47 10 20 p Fax: (0187) 48 57 36 i! 1 KILO e: In het Eilanden-Nieuws leest u alles over de regionale gebeurtenissen en hun achtergronden. Wordt ook abonnee, en geniet mee. 'VLIETO' Ooltgensplaat pB Husqvarna Viking studio dealer en Pfaff Nu alle Husky star naaimachines met 20% KORTING bel snel voor een afspraak naar I VLIETO Tel. (0187) 485222 zie www.vUeto.nl =-=\/"" Onze showroom op Molendijk 25 is na afspraak geopend! zo compact mogelijke adviezen te komen." Daarom werd geïnventariseerd welke oplos singsmogelijkheden binnen de dorpsraad het meeste draagvlak hadden, en daarvoor zou de gemeenteraad worden geadviseerd een en ander nader te laten onderzoeken. Zo zou in volgorde van voorkeur worden voorgesteld om op zo kort mogelijke termijn de parkeer problemen op te lossen door: 1) beide 'pee kaaien' als parkeerplaats in te gaan richten en in overleg met de ziekenhuisdirectie die ten volle te laten benutten door het zieken huispersoneel, of 2) het Boezemplantsoen prijs te geven voor parkeergelegenheid, eventueel afgeschermd met een groenhaag eromheen, of 3) een parkeergarage te laten bouwen op het ziekenhuisterrein. In de gemeentepolitiek leeft al jaren de vraag of er in Dirksland een JOP moet komen en, zo ja, waar. Maar ook: zo nee, wat dan? Dit punt stond donderdagavond ook op de agen da van de dorpsraad. Insprekers hadden zich hier niet voor aangemeld, dus kon met een onderlinge samenspreking worden volstaan, ten einde ook hier weer tot een advies rich ting gemeenteraad te kunnen komen. Jeanette Speksnijder en Tineke van den Ouden vroegen zich af of de dure investe ring, die een JOP met zich meebrengt, wel opweegt tegen het gering aantal jongeren - ca. 10 - dat ervan gebruik zal maken. Kan dat geld niet beter worder aangewend voor een ander soort voorzienin i ten behoeve van de jeugd? Bijvoorbeeld een jeugdhonk, waar dan tevens enige vorm van toezicht is. Daar bij zou Kees Kieviet graag van een jonge renwerker horen wat in dezen de behoeften van de jeugd zijn. De op de tribune aanwezi ge jongerenopbouwwerker Ben van Stijn kon daar, op verzoek van voorzitter Gerrit Robijn, meteen op ingaan. Hij zei dat het inderdaad slechts om een Heine groep jeugd gaat, die belang bij een JO!' zou hebben. Als alternatief leek het hem ei n goede zaak om een ruimte in 'het Startblok' te reserveren om daar een deel van het jongerenwerk in te realiseren. "Maar als je iets doet, dan wel in het dorp en niet daarbuiten Echter, heeft de jeugd er wel trek in om on Ier begeleiding in 'het Startblok' aanwezig ie zijn?, zo vroeg Pieter Struik zich af. Volgens Van Stijn heb ben jeugdigen die begeleiding liever niet, "maar breng ze gewoon zelfverantwoordelijk heid bij voor hun eigen honk", zo stelde hij. En binnen gezelligheid zoeken in plaats van buiten, dat willen ze wél. "Zorgen ze meteen buiten niet meer voor overlast, en heb je er tóch een beetje toezicht op." Ook in Oude Tonge wordt aan zoiets gewerkt, en daar zijn al heel veel gegadigden voor. "Zo zou in Dirksland op de woens dag-, vrijdag- en zaterdagavon den iets georganiseerd kunnen worden, afliankelijk van het aan tal vrijwilligers dat daartoe beschikbaar is", opperde de jon gerenopbouwwerker. Maar zijn er dan geen problemen te ver wachten in verband met de ver schillende leeftijdscategorieën en de verschillende verlangens die dat met zich meebrengt?, zo vroeg Kees Kieviet. Maar Van Stijn ziet daarin juist een stok achter de deur dat jeugd goed met elkaar en elkanders verschillende verlangens om leert gaan. Desnoods zou voor verschillende avonden verschillende program ma's kunnen worden georgani seerd. En natuurlijk zal er altijd een categorie blijven die op iets anders uit is, "maar je moetje niet blindstaren op een paar raddraai ers", zo rondde Gerrit Robijn de besprekingen af. In dezen kan de gemeenteraad dus binnenkort een advies van de dorpsraad verwachten voor het opstarten van jongerenwerk van uit 'het Startblok'En op verzoek van Kees Kieviet, tijdens de rondvraag aan het eind van de vergadering, zal er ook aandacht worden gevraagd voor afdoende achterpadenverlichting in Dirks land Zuid, met name ook bij seni- orénwoningen, zo bleek de behoefte. Het waterschap nodigt u uit om één van de informa tie avonden bij te wonen op: maandag 26 januari voor West of dinsdag 3 februari 2004 voor Oost. De avond begint maandag 26 januari om 1 9.30 uur in het verenigingsgebouw Eben Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp en op dinsdag 3 februari om 19.30 uur in het waterschapshuis, Dwarsweg 40 te Middel- harnis. De zaal is open vanaf 19.00 uur en iedereen is well<om. Om u een indruk te geven wat er deze avond besproken wordt, volgt hieronder per pro grammaonderwerp een korte toelichting. Fusie waterschappen De eerste spreker in het programma is de heer Van Gerdingen, secretaris-directeur van het waterschap. Hij vertelt over de laatste ontwikkelingen rond de fusie van het waterschap Hollandse Delta. Het maaibeleid De heer Schrijver, sectorhoofd beheer uitvoering bij het waterschap gaat in op het maaibeleid. Hij behandelt wat het maaibeleid inhoudt, welke werk zaamheden het waterschap rond het maaien uitvoert en wat het waterschap van landeigenaren rond het maaien venA/acht. Daarbij bespreekt hij de toepas sing van de keur; wat daarin staat en hoe men met de keur moet omgaan. Ontwikkelingen rond veiligheid en wateroverlast De heer Stoutjesdijk, sectorhoofd planvorming en ondersteuning bij het waterschap houdt een inlei ding over de ontwikkelingen die voor het eiland van belang zijn en hoe het waterschap en andere over heden daarop de plannen afstemmen. Het kierbesluit en de gevolgen Al geruime tijd treft het waterschap voorbereidingen voor wanneer de Haringvlietsluizen open gaan en een deel van het Haringvliet zout wordt. De plannen zijn om een groot zoetwateraanvoerkanaal langs de noordrand van Flakkee te maken. Stoutjesdijk behan delt deze plannen en bespreekt de nieuwste ontwik kelingen. Blauwalgenproblematjek Afgelopen zomer waren de blauwalgen weer een groot probleem in de zoete wateren rond het eiland, vooral Ooltgensplaat had overlast in de haven. Het waterschap heeft maatregelen genomen, maar voor een lange termijn oplossing moet er meer gebeuren. De blauwalgenproblematiek en de gevolgen voor het hele eiland passeren deze avond de revue. Waterbergingsprojecten Het waterschap zet zich continue in voor het creëren van extra waterberging om tjjdens hevige regenval of droogte over buffers te beschikken. Waar mogeijjk wordt deze ruimte multifunctioneel ingezet. Stoutjes dijk gaat in op projecten welke afgelopen Jaar zijn afgerond, welke aankomend jaar worden uitgevoerd en wat de mogeijjkheden zijn voor particulieren rond gesubsidieerde waterbergingen. Werken aan waterkeringen Waterkeringen waren afgelopen Jaar vaak in de media, zoals de dijkafschuiving van Wilnis. Stoutjes dijk gaat in op de veiligheid van de waterkeringen op Goeree-Overflakkee en neemt daarbij zowel de duinen op de Kop onder de loep als de dijken op Flakkee. Programma 19.30 Ontvangst welkom - 19.45 Ontwikkelingen fusie waterschappen 20.00 Het maaibeleid toepassing keur 20.30 Ontwikkelingen rond veiligheid en wateroverlast Het Kierbesluit en de gevolgen Blauwalgenproblematiek Waterbergingsprojecten Werken aan waterkeringen 21.15 Pauze 21.30 Discussie en vragen 22,00 Afsluiting Wilgenstraat 1, OOSTERI^ND Telefoon (0111) 641213 6415 06

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6