OJW FILM Uitbreiding gemeentehuis ricliting Nieuwstraat gaat niet door De Motte' overhandigt boeken Commissaris van de Koningin Kruistocht ftaar lew'ftgrad EiuunDEn-niEuws Bijzondere schilderijententoonstelling in Oude Tonge gratis toegankelijk Uitslagen Manege Oostmoer VERVOLGVERHAAL Kunstgalerie voor 't eerst op Goeree-Overflakkee: 'Normen en waarden' bij SGP-kiesvereniging Subsidie vrijwilligers werk van Provincie Sfeervolle nieuwjaarsreceptie bij IVO in Ooitgensplaat •Zfaiga-^rilogie deel 1 JOH. GJffiENHOF PAGINA 5 DINSDAG 20 JANUARI 2004 In m.f.g. 'De Grutterswei' te Oude Tonge organiseert kunstgalerie Aquarius uit Nieuw Vennep voor de eerste keer een schilderijenverkooptentoonstelling. Op zaterdag 24 janu ari tussen 12.00 en 17.00 uur zijn de werken van verschillende Nederlandse en buiten landse kunstenaars te bewonderen. Van landschapsschilderijen tot stillevens, van impressionistische werken tot hedendaags modem, alles is ruim vertegenwoordigd. Bezoekers kunnen zowel zeer gedetailleerde klassieken als krachtige, kleurrijke abstrac- ten aanschouwen. Naast de algemene onderwerpen zijn er ook veel bijzondere thema's (zoals Parijs, paarden, of ballet). Aquarius verwerft wereldwijd werk van gevestigde en aankomende kunstenaars. De schilderijen zijn er in allerlei formaten. Ook zeer grote doe ken! Deze keer zijn er veel exclusieve schilderijen. Eventueel mogen belangstellende kunstliefhebbers geheel vrijblijvend het uitgezochte doek mee naar huis nemen om te kij ken of het past bij het interieur. Een schilderij inruilen behoort ook tot de mogelijkheden. Op deze manier kan men op een voordelige wijze iets nieuws voor aan de muur verkrij gen. Bovendien geven de kunstenaars momenteel kortingen tot 35%. Deze galerie expo seert al jarenlang overal in het land. De tentoonstellingen worden vaak druk bezocht door jong en oud. De entree tot deze bijzondere expositie is gratis, iedereen is van harte wel kom. Voor meer informatie kan men bellen naar 0252-675747 of een kijkje nemen op de website van de galerie: www.schilderijenkijken.nl. Hallo allemaal. Het heeft weer even geduurd, maar aan staande zaterdag is het weer zover: OJW. Jullie zijn allemaal weer van harte welkom in de Hoeksteen. Maar let op, in plaats van 20.00 beginnen we deze keer iets vroeger, namelijk om 19.30. De zaal is vanaf 19.00 open, zorg datje op tijd bent. De film die we deze avond laten zien is "The Pianist". De kosten bedrag 1 euro 50. Nog nooit op het OJW geweest, maar toch wel nieuwsgierig? Je bent van harte welkom. Allemaal komen dus! Tot zaterdagavond!?! Hartelijk filmgroet, het OJW-team. Morgen, woensdag 21 januari, organiseert de SGP-kiesvereniging van Goedereede 'God, Nederland en Oranje' een bijeen komst roondom het thema 'Normen en Waarden in de samenleving'. De roep om normen en waarden zijn de afge lopen jaren veel gehoord. De politiek heeft zich hierover gebogen, commissies zijn ingesteld. Maar wat wordt er concreet gedaan? Ook de Reformatorische Maat schappelijke Unie heeft zich, vanuit bijbels perspectief, verdiept in de waarden en nor men. De SGP-Kiesvereniging 'God, Nederland en Oranje' te Goedereede nodigt daarom graag een ieder uit om over dit onderwerp verder na te denken. Spreker is de heer M. v.d. Zwan van de RMU. Na de pauze is er gelegenheid om verder met elkaar te spreken over dit onderwerp. De avond wordt gehouden in Verenigingsge bouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3, Oud- dorp. Aanvang 19.30 uur. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven F3, F5 en F7, gehouden op zaterdag 17 januari in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef F3a. Pascalle Valstar, Bessie, 242 pnt; Thalonja Slui, Mickey Boy, 228 pnt; Yara v. Noort, Bennie, 226 pnt; Anouk Bienefelt, Carola, 223 pnt; Esmee de Keizer, Snoopy, 222 pnt; Nelleke de Ruijter, Rosalie, 220 pnt; Linsey Hopman, Snoopy, 220 pnt; Eline de Weerd, RosaUe, 220 pnt; Mariska Lucas, Daisy, 220 pnt; Sabrina Klein, Dyna mite, 218 pnt; Malou Wenders, Katinka, 217 pnt; Sarah ICroesbeek, Lady, 214 pnt; Mima Korte weg. Dynamite, 211 pnt; Hilde Struik, Rosalie, 207 pnt. Proef F5a. Nadie Hobbel, Tazz, 241 pnt; Chayenne Beijer, Tazz,240 pnt; Laura Goense, Tazz, 229 pnt; Manon Zwanenburg, Tazz, 227 pnt; Sylvia de Waard, Tazz, 227 pnt; Elieske Krijgsman, Rosalie, 224 pnt; Chantal Jansen, Rosalie, 215 pnt; Diedrik Hoek, Tirza, 215 pnt; Amy Schults, Snoopy, 214 pnt; Adriaan Hoek, Mickey Boy, 214 pnt; Anne Krijgsman, Snoopy, 202 pnt. Proef F7a. Mariska v. Groningen, Annabel- le, 234 pnt; JuUette Kamp, Amber, 229 pnt; Amande v. Santen, Rody, 224 pnt; Noelle Markenstein, Tazz, 224 pnt; Eline Bestman, Tazz, 217 pnt; Daisy Argoudelis, Anousch- ka, 214 pnt; Irina v. Namen, Carola, 213 pnt; Kirsten Bubbert, Katinka, 208 pnt; Lavina Burgers, Rody, 208 pnt; Anne v. Middel koop, Rosalie, 207 pnt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben in totaal bijna 190.000 euro subsidie gegeven aan projecten voor versterking van het vrijwilligers werk. De projecten hebben betrek king op activiteiten die de vrijwilli- gersinfrastructuur versterken en nieuwe doelgroepen bij het vrijwilli gerswerk betrekken. Er is voor der tien projecten zo'n 320 duizend euro subsidie aangevraagd. De projecten lopen sterk uiteen. Zo wordt bijvoorbeeld subsidie toegekend aan de pro vinciale steunfunctie PJ Partners. Deze wil meer samenhang in het aanbod van deskun digheidsbevordering voor vrijwilligers in de provincie Zuid-Holland brengen. Het vrij willigerswerk in de provincie Zuid-Holland kent een veelheid aan beschikbare cursus sen. Die kennen veel overlap. Door die veel heid weten vrijwilligers en vrijwilligersor ganisaties de meest geschikte cursussen niet meer te vinden. Het aanbod lijkt ondoorzich tig en niet goed op elkaar afgestemd. Met behulp van de subsidie wordt een provincia le ondersteuningsstructuur opgezet, van waaruit samenwerking en informatie-uitwis seling kan plaatsvinden en deskundigheids bevordering van vrijwilligersorganisaties kan worden georganiseerd. Het beschikbare cursus- en trainingsaanbod wordt duidelijk beschreven en toegankelijk gemaakt voor vrijwilligers in Zuid-Holland. Een andere organisatie die subsidie ontvangt is de Dordtse Welzijnsorganisatie. GS stel len een subsidie beschikbaar voor het project Maatschap in Betrokkenheid. Dit project heeft tot doel samenwerkingsverbanden tus sen het bedrijfsleven en vrijwilligersorgani saties of maatschappelijke projecten in de regio Drechtsteden te stimuleren. Uit onder zoek blijkt dat veel bedrijven bereid zijn in maatschappelijk betrokken te willen investe ren. Vrijwilligersorganisaties weten echter moeilijk van dit potentieel aan vrijwilligers werk gebruik te maken. Bedrijven en de vrij willigersorganisaties weten elkaar vaak moeilijk te vinden. De provincie Zuid-Hol land subsidieert de Dordtse Welzijnsorgani satie om een regionale makelaarsfunctie te vervullen en zodoende kansen op samenwer king tussen bedrijfsleven en vrijwilligersor ganisaties beter te benutten. Het gemeentehuis, met rechts het woon/winkelpand waarin thans de uitbreiding wordt gepland. DIRKSLAND - De gemeente Dirksland heeft zijn plannen om het gemeentehuis uit te breiding richting Nieuwstraat losgelaten. Dit uitbreidingsplan, waarbij een aanbouw van het gemeentehuis midden op de Nieuwstraat terecht zou komen, riep nogal wat weerstand op bij omwonenden. De gemeente heeft nu een alternatief plan en zoekt uitbreiding te realiseren in het rechts van het gemeentehuis gelegen woon/winkelpand (vanaf de Voorstraat gezien). Het is niet de meest ideale oplossing, vindt de gemeente, maar ze wilde zich ook niet als doof houden voor de signalen uit de burgerij. Het aanpassen van het wooii/winkelpand naast het gemeentehuis past geheel in het bestaande bestemmingsplan. Naast een interne verbouwing van het pand zal ook de voorgevel ervan worden aangepast. Daar voor staat een tekening model van hoe de situatie vroeger was - met smallere ramen in de voorgevel en een deur in het midden - zodat te zijner tijd e.e.a. zo optimaal mogelijk in het straatbeeld van de Voorstraat zal passen. Vrijdagavond 9 januari hield de tennisver eniging in Ooitgensplaat een nieuwjaars receptie in hun nog feestelijk versierde clubhuis aan de Sportlaan. Veel tennisle- den maakten van deze gelegenheid gebruik om elkaar op een prettige manier hun beste wensen over te brengen. Tevens is het een opstapje naar de algemene ledenvergadering die dit jaar op dinsdag 3 februari 2004 wordt gehouden in de kanti ne van het tenniscomplex. De voorzitter, Ger Molendijk, liet in zijn nieuwjaarstoe spraak het afgelopen seizoen nog in het kort de revue passeren maar het meest sprak tot de verbeelding de activiteiten die het komende seizoen gaan plaatsvinden. Naast allerlei tennisactiviteiten is het belangrijkste gegeven de uitbreiding en renovatie van het clubhuis dat op de alge mene ledenvergadering wordt gepresen teerd. Met dit ambitieuze plan moet het de komende 25 jaar mogelijk zijn het tennis in Ooitgensplaat veilig te stellen. Daarom is het van essentieel belang dat er zoveel mogelijk leden op deze belangrijke verga dering aanwezig zijn. Bovendien komen ook de financiën aan bod van het afgelo pen jaar en de begroting voor het nieuwe seizoen. In 2005 wordt mogelijkerwijs het 30-jarig jubileum gevierd in het totaal ver nieuwde clubhuis. De opkomst op de nieuwjaarsreceptie was alweer groter dan het jaar ervoor en het is duidelijk dat de club leeft. De sfeer was bijzonder gezellig, er waren hapjes en andere lekkernijen ter wijl de voorzitter, namens de vereni- ging,de aanwezigen een drankje aanbood. In de kleine uurtjes werd deze eerste acti viteit van het jaar dan ook op een prettige manier afgesloten. Tijdens de 'ontmoeting met het maatschappelijk middenkader" van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer J. Franssen was ook 'De Motte', de Historische Vereniging voor Goeree-Overflakkee aanwezig, deze vereniging hoopt dit jaar haar vijf endertig jarig bestaan te vieren. Samen met de heer Kr. Tanis van de VLGO de Vereni ging van Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee, spraken zij met de Commissaris over de oudheidkundige, culturele en natuurlijke rijkdommen van Goeree- Overflakkee. Ze vonden bij de heer Franssen een aandachtig gehoor omdat, zoals bekend, zijn voorgeslacht nauwe banden heeft met Goeree-Overflakkee. Tijdens het gesprek liet Franssen blijken ook goed op de hoogte te zijn van achtergronden van de regio. Namens 'De Motte' overhandigde de heer J. Klepper de Commissaris drie boeken die door de ver eniging zijn uitgegeven: 'Sprekend verleden', 'Van Meestoof tot Deltawerken' en 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee'. Ook werd het eerste exemplaar van de nieu we folder/brochure van De Motte overhandigd. Op de foto neemt Franssen de boeken in ontvangst uit handen van Hans Klepper, links Krijn Tanis van VLGO. Daaruit kunnen we afleiden, dat ze ook niet zo heel ver weg kunnen zijn. Er zit ook beslist geen hele compag nie bij elkaar. Ze zullen groepjes over behoorlijke onderlinge afstand verspreid hebben. Dat kost tijd en ze moeten zich ook nog ingraven. We kunnen dus aan nemen dat de tegenstander veel dichterbij is, dan we vermoeden. Als er echt met scherp geschoten wordt, moeten we hier niet zoeken, want achter ons is de com mandopost. Die leggen ze niet in het schootsveld van de mitrailleurs." Er gaat een goedkeurend gemompel op. Franz kan er nooit ver naast zitten. "Ga verder", dringt Ernst Schlössel aan. "Nu, dan moeten ze links of rechts van de commando post zitten. Rechts is te dicht bij het kamp; dat zullen ze niet hebben gedaan. Dan blijft over: de linkerzijde van de commandopost." Wat Franz zegt, lijkt erg aannemelijk; zelfs Karl-Heinz weet er niets tegen in te brengen. Ze gaan op weg. Sluipend langs lage heuveltjes bege ven ze zich naar de plaats waar een uitgangspunt gevonden moet worden. Het blijkt dat Franz de zaak goed heeft doorzien. Als ze de plaats waar de commandopost is opgesteld voorbij zijn, duurt het niet lang meer of Franz blijft staan. Vaag is in de schemer te zien, dat het taaie gras is vertrapt. Er is een spoor dat recht naar achter loopt. "Kijk", wijst hij, "daar zijn ze heen gegaan." De andere jongens komen in een kringetje om hem heen staan. "Laten we het spoor volgen. Misschien kunnen we, voor het helemaal donker is, vaststellen waar de maats zich hebben verborgen. In het duister moeten we hen zien af te leiden, terwijl een paar anderen achter hen moeten zien te komen." Dit voorstel vindt algemene bijval. Voorzichtig volgen ze nu het spoor dat zich slingerend voor hen aftekent. Het begint nu steeds donkerder te worden zodat voort- maken geboden is. Na een minuut of tien zien ze op een paar honderd pas afstand een glooiing in het terrein. Het kan haast niet anders of daar moet de 'vijand' zich verborgen hou den. Ze hurken bij elkaar om te overleggen. Om aan de weet te komen waar de tegenstander zit, moet die uit zijn tent gelokt worden en dat zullen Franz en Franck op zich nemen. De anderen zullen, als de 'vijand' zich heeft verraden, een omtrekkende beweging maken en proberen een paar gevangenen te maken. Franz, het brein van de groep, bereikt met Franck een heuveltje, waar ze goed gezien kunnen worden. Hij blijkt goed geraden te hebben. Op het hoogste punt geeft hij zich aan de vijand bloot. Meteen begint op nog geen honderd meter afstand, een mitrailleur te ratelen. Ze laten zich op de grond vallen en horen een paar keer hoe fluitend een kogel over hun hoofd gaat. "Dus toch", zegt Franck, die met een bedenkelijk gezicht zijn maat aankijkt. "Aan het geluid te oordelen, ging het salvo er hoog overheen. Wat het gericht schieten betreft, geloof ik, dat ze het ginder wel een beetje aan de hoge kant hou den", glimlacht Franz. Het is hun duidelijk, dat ze door hun lotgenoten niet zonder meer beschoten zullen wor den. Ze wachten tot het helemaal donker is geworden. Ook op andere plaatsen wordt nu geschoten. Na een poosje gerust te hebben gaan ze naar de ande ren terug. Daar blijkt dat Karl-Heinz er op z'n eentje op uit is om gevangenen te maken. Nu eens hier, dan weer ergens in de verte ratelt een mitrailleur of kraken karabijnschoten. Tegenover hen verstomt na enige tijd het vuren. Ze vragen zich af wat daarvan de reden kan zijn: Zou het Karl-Heinz gelukt zijn om krijgsgevangenen te maken? Wat ze voor onmogelijk hielden, gebeurt. Zijn ervarin gen als kermisreiziger komen hem hierbij goed van pas. Zijn onbegrensde brutaliteit stelt hem in staat om dingen te doen, die een ander mens niet in z'n hoofd zou halen. Na een kwartiertje komt hij terug met vier krijgsge vangenen. Hun mitrailleur draagt hij triomfantelijk over zijn schouder. De krijgsgevangenen hopen dat ze na de oefening naar bed mogen en dat dit niet al te lang meer zal duren. Immers, ze zitten samen in het zelfde schuitje, waarom zouden ze het elkaar dan moeilijk maken? Tot ze in de buurt komen, waar de officieren zijn, lopen ze gemoedelijk samen op, maar bij de com mandopost worden de gevangenen met de handen omhoog en veel geschreeuw afgeleverd. Ze brengen uitvoerig verslag uit. De patronen worden geteld en als blijkt dat er genoeg geschoten is, zonder dat er doden zijn gevallen, stemt dat tot tevredenheid. Het is vroeg in de morgen als de mannen eindelijk, door en door vermoeid, in het kamp terug komen. De oefening is geslaagd, maar er zal een herhaling plaats vinden, met de korporaals en de onderofficieren erbij. Dit ter controle of alles dan weer zo perfect zal gaan. Dit wekt groot ongenoegen. Alleen Karl-Heinz grijnst: "Ik hoop dat ze mij een mitrailleur in m'n handen geven.wie weet?" In zijn ogen komt een koude, wrede glans. Nog een maand worden ze afgebeuld. Dan merken ze dat er veranderingen op til zijn. Op de staf vinden besprekingen plaats en wat opvalt is, dat Schreijer zich rustiger gedraagt dan anders. Dan, op een morgen krij gen ze te horen: Over enkele dagen zal het bataljon met een speciale bestemming vertrekken. Elsa Fischer is in de groentetuin aan het werk. Ze heeft wat aardappelen uit de grond gehaald en die in een mandje gedaan. Nu wil ze nog wat schoffelen tussen de late groente; de tuin moet er net zo netjes bij liggen als toen Franz nog thuis was. Het is in de huidige omstandigheden zaak, zelf wat achter de hand te heb ben. De rantsoenen worden steeds minder, terwijl de prijzen onrustbarend stijgen. ledere maand kan ze op het postkantoor geld halen; het salaris van Franz. Het is niet veel om van rond te komen, maar dankzij de tuin en het feit dat de bosar- beiders haar vaak van wild of iets dergelijks komen voorzien, kan ze het hoofd boven water houden. Boven de heuvels, waar de regels minder streng zijn, gebeurt wel eens iets wat tegen het principe is van het regiem. Wie controleert er of er zo nu en dan een wild varken, hert of reebok verdwijnt? De wildschuts? Wie dat gelooft is een dwaas. Ook deze mensen zijn op een karig rantsoen gesteld. Mannen met glanzend gepoet ste laarzen, behangen met hakenkruizen en onder scheidingstekens komen de herten schieten. De wildschuts en boswachters, die er andere opvattin gen op na houden, zien dat alles met lede ogen aan. Maar men kan nu eenmaal niet verlangen dat mannen, die met inzet van al hun kunnen het wild verzorgen het dan moeten laten afschieten door mensen die nauwe lijks het verschil kunnen zien tussen een edelhert of een reebok. Zeker, sinds maarschalk Goering de jachtzaken behar tigt zijn de normen voor het jachtgebeuren heel scherp gesteld. Er moet in hoge mate selectief worden gescho ten. En daaraan houden de jachtschuts zich heel nauw keurig. De gastjagers mogen de meest miserabele her ten afschieten. Ze worden nadien hoffelijk door het jachtpersoneel gefeliciteerd en het wild wordt keurig voor hen ontweid. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5