ïfili?lic*li9iiijik!* HAMEETEMAN J Meer toerisme gewenst, zonder aantasting liaralcter Overflaldiee Eidajndelijk nieuws f mwmmmsï 15% Korting 565,- 650,- 795,- 825,- 905,- 995,- 1100,- 1195,- 1395,- 1485,- 1695,- 1695,- 1695,- 1895,- 1895,- 1895,- 1907,- 3195,- v.o.f. Woninginrichtingsbedrijf m Actie Boeren Planten Bomen loopt nog 3 weken EIIAIfDBI-tttlËI Computermeubels KörtiJi^ctt ^eiiieit aüeettop voorradige an^^iett 2'/é-2-zits GENUA 214-2-zits OSLO 2!4-2-zits BORDEAUX 3-2-zits RENE 3-2-zits TINA 21é-2-zits SYLVIA 3-2-zits SABRINA 214-2-zits SIMONE 2'A-2-z\Xs LOM BAK 3-2-zits IJSLAND 3-1-1-zits BREDA 214-1-1-zitsANJA 21é-2-zits MONACO 234-2-zits ELBA 3-2-zits HAUDIN 3-2-zits ATLANTIC 21é-1-1-zitsR0MA 2lé-1-1-zitsESCALE 2lé-1-1-zits HARM 2^i-1-1-zitsMÜNCHEN 3-1-1-zitsSAMPDORIA NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU Dorpsweg 1 3253 AG Ouddorp. Tel. (0187)68 12 88 rnta Bungalows De toerist Bestel nu streekeigen plantmateriaal voor het voorjaar Groen platteland Drukkerij Gebr. De Waal Waar zijn ze mee bezig? PAGINA 8 VRUDAG 16 JANUAia 2004 BUFFETKAST Arizona 100 breed geloogd grenenvan 739- NU OfUg' BUFFETKAST Den Pasar 120 breed koloniaalvan 844- NU 4ZZ)' AANBOUWWAND Muiti 200 breed beukenvan 1244- NU D I Zg' KAST NoStica 163 breed blank patinévan 1157- NU 9Z3y' VITRINEKAST Topaz 100 breed blank patinévan 1277- NU 999g' DRESSETTE Dorkin ISS breed E50 patinévan 1299- NU 999y' KAST Baronie I8O breed ESOvan 1428- NU 1069}' KAST Florence 183 breed Blank patinévan 1884- NU 1599)' TOOGKAST Gemonde 194 breed E50 patinévan 2285- NU I 939j' 3-deurs LINNENKAST Nostica 150 breed, blank patinévan 843- NU D99g' LEDIKANT Nostica 160x200, Incl. nachtkastjes, blank patiné.....van 737,- NU 399y' 3-deurs LINNENKAST Paris 210 breed, geloogd grenenvan 1425,- NU I I 99|' LEDIKANT Paris Incl. nastkastjes, 160x200, gelood grenenvan 925,- NU f 99)' 3-deurs LINNENKAST Kappa 150 breed, kersen/crèmevan 695,- NU 599)' LEDIKANT Colorado incl. nachtkastjes, 140x200, kersen/crèmevan 470,- NU 099)' LEDIKANT Ellen incl. nachtkastjes, 160x200, beukenvan 365,- NU Z99)' LEDIKANT Jazz incl. nachtkastjes, 160x200, alp. witvan 739,- NU D49)' LEDIKANT Manhattan incl. nachtkastjes, 160x200, beukenvan 722,- NU Off)' LEDIKANT Bergen Incl. nachtkastjes, 160x200, geloogd grenenvan 690,- NU 999)' LEDIKANT Suzanne incl. nachtkastjes, 140x200, alp. witvan 715,- NU 399)' LEDIKANT Agnes incl. nachtkastjes, 140x200, alp. witvan 813,- NU 599)' LEDIKANT Capri incl. nachtkastjes, 160x200, alp. witvan 1099,- NU 079)' I Q stof, groen/gele ruitvan 1610,- groene bloem/stipvan 815,- stof, I.beigevan 1066,- stof, beigevan 1000,- stof, blauw/grijsvan 995,- pitriet met stofvan 1105,- stof, groene ruitvan 1393,- blauwe streepvan 1226,- stof, bruin/beigevan 1376,- grenenvan 1695,- E50, bruin ledervan 1450,- stof, blauw/grijsvan 1779,- stof, antraciet/grijsvan 2282,- blank patiné stof groen ...van 2064,- licht beige ledervan 2085,- blauw ledervan 2132,- stof, beigevan 2195,- stofvan 2339,- beige ledervan 2555,- senior, blank patinévan 2934,- blauw leder alcantaravan 3726,- STELLENDAM - Goeree-Overflakkee is een prachtig eiland, vol rust, stilte en openheid. Meer mensen zouden daar van moeten kunnen genieten. Het toe risme en de recreatie op het eiland mogen toenemen, maar zonder dat het unieke karakter van het landschap wordt aangetast. Een gecontroleerde impuls, dat is het centrale thema van de Uitwerking Toeristisch Recreatieve Ontwikkeling Overflakkee van het Streekplan Zuid-Holland Zuid. Deze uitwerking is eind vorig jaar vastgesteld door Gedeputeerde Staten en ligt nog tot 30 januari ter inzage. Dinsdag gaven gedeputeerde Van der Sar en burge meester De Vries (gemeente Middelhar- nis) een toeUchting op het stuk in een volgepakte Delta Expo in Stellendam. Via de Uitwerking van het streekplan (2000) moet het mogelijk worden om de sector toe risme en recreatie te laten groeien op Over flakkee, en daarmee de economische struc tuur van het eiland. De Kop van Goeree valt er buiten, want voor dit deel van het eiland is eerder al een toeristisch-recreatieve visie vastgesteld. "Dit is een heel mooi gebied", zei burgemeester De Vries dinsdagavond namens de gemeenten op het eiland. "En dat willen we graag zo houden, maar er moet ook wat kunnen gebeuren. We willen hier werkgelegenheid creëren, zodat het voorzie ningenniveau op het platteland intact blijft. En zodat Goeree-Overflakkee - als gevolg van de vergrijzing - niet het Rorida van zuidwest Nederland wordt." Open ruimte De agrarische functie blijft in het midden deel van het eiland voorop staan. "Het agra risch grondgebruik is en blijft de drager van de open ruimte op Goeree-Overflakkee", meldt het streekplan. Burgemeester De Vries zei in dat kader dat agrariërs de hel pende hand moet worden geboden als de ontwikkelingen daarom vragen. "Wat we moeten voorkomen is watje in Frankrijk wel ziet: braakliggende stukken land en verpau pering." De Uitwerking stuurt aan op een uitbreiding van de verblijfsrecreatie op het eiland door middel van campings, bungalows en jacht havens. Daarbij moet versnippering worden tegengegaan. De Vries: "Dat leidt tot margi nale bedrijfsvoering, die afbreuk doet aan de landschappelijke kwaliteit." De kwaliteiten van Overflakkee trekken volgens de opstel lers van de Uitwerking vooral jonge gezin nen (veelal liefhebbers van sportieve vakan ties) en senioren (heel vaak fietsers en wan delaars). De toerist kan straks - als de Uitwerking van het streekplan lokaal wordt ingevuld zoals gepland - terecht in drie 'concentratiegebie den' Voor het thema 'water, strand, duinen' moet liij zijn in en rondom Stellendam. "Een uitbreiding van de watersport is het uit gangspunt", meldde burgemeester De Vries, die daarmee onrust wekte bij ten minste één visser in de zaal. Avondvoorzitter Goekoop, de dijkgraaf, wist die onrust echter weer te teimrien met de opmerking dat het niet de bedoeling is "de visserij de nek om te draai en". Overigens worden er op het gebied van recreatie en toerisme grote mogelijkheden toegedicht aan de 'hals' tussen de Kop van Goeree en Overflakkee. Een tweede concentratiegebied bevindt zich tussen Herkingen en Battenoord. Het thema liier is 'water, rust en landschapsgebonden sport'. Op het programma staan de uitbrei ding van de jachthaven van Herkingen en meer verblijfsrecreatie (kampeerplaatsen en vakantiebungalows). Dit vooral omdat dit deel van het eiland, gezien de mindere kwa liteit van het grondwater, minder geschikt is voor de landbouw. Voorts wordt het moge lijk gemaakt de golfbaan bij Melissant uit te breiden van 9 naar 18 holes én aldaar - als financiële drager - een hotel te realiseren. Buiten het tweede concentratiegebied, maar binnen het thema, kunnen Oude Tonge en Ooltgensplaat aan de gang met een facelift van de watersporthavens. Het derde thema is 'water, stedelijke cultuur en comfort'. De toerist zal die elementen vooral vinden in en rond Middelhamis. De Uitwerking maakt het mogelijk hotels, vakantiebungalows en ligplaatsen toe te voe gen, plus de reaüsering van een grootschalig maritiem service- en dienstencentrum en de uitbreiding van het strandje bij het haven hoofd van Middelhamis. Verder mag het zogenoemde agrotoerisme een impuls krijgen (waaronder kleinschalig kamperen en Bed Breakfast), evenals het recreatief routenetwerk van fiets- en wandel paden. Burgemeester De Vries pleitte er tij dens haar toelichting voor om clusters nieu we bungalows in handen te geven van één eigenaar c.q. verhuurder. Daarmee neemt het aantal toeristen op Overflakkee toe en zou ook het bestedingsniveau hoger liggen. "Daar heeft het eiland het meeste aan." Gedeputeerde Van der Sar ("Ik behoor tot de doelgroep en dat zal ik goed onthouden") legde uit hoe het stuk tot stand is gekomen, hoe de integrale afweging van belangen heeft plaatsgevonden en hoe het vervolg is. Over dat laatste meldde hij dat er tot 1 febru ari bedenkingen kunnen worden ingediend tegen de Uitwerking. Vervolgens schrijven Gedeputeerde Staten een nota van beant woording, waarna in mei de definitieve vast stelling volgt. "Dan hebben de gemeenten een basis voor hun bestemmingsplannen." Van der Sar noemde ook een aantal projec ten die minder goed in het streekplan passen. Zo zijn de ontwikkeling van het recreatie park Akkerleeven (bij Dirksland) en de 'afronding' van Nieuw-Zeeland (bij Middel hamis) niet gewenst omdat deze plannen de mimtelijke kwaliteit - met name de open heid - van het landschap teveel zouden aan tasten. Hetzelfde geldt voor de realisering van landgoederen in de polder Den Bommel. De aanleg van een jachthaven bij de gorzen en slikken van Battenoord is om een andere reden minder gewenst: de Vogel- en Habita trichtlijn. Uit de vragen die burgemeester De Vries en gedeputeerde Van der Sar vanuit de zaal op zich afgevuurd kregen, bleek dat er over het algemeen een zekere instemming bestaat met de gepresenteerde visie. Kritische bij dragen waren er wel over onder meer het heikele punt van de permanente bewoning van recreatiewoningen en het 'schrappen' van Akkerleeven. "Er zijn al investeringen gedaan", klonk het over het laatste. Maar Van der Sar was onverbiddelijk: "Het gaat hier om een ontwikkeling die niet aansluit bij de criteria die we hanteren". Raadslid Van Es (VVD, gemeente Middel hamis) kwam op de proppen met een tegen strijdigheid, die hij ontdekt had in de visie. "Het middengebied moet opengehouden worden, maar bij Stellendam en Middelhar- nis staat u toch ontwikkelingen toe." Van der Sar vond de gemaakte keuze verdedigbaar, maar adviseerde Van Es om een bedenking in te dienen. Nog een kritische noot kwam uit de mond van de heer Zeelenberg. "De toerist is bij het afwegen van criteria totaal overgeslagen. De toerist gaat naar plekken die leuk zijn. Met zijn wensen is geen rekening gehouden, de toerist is niet serieus genomen. Ik ben dan ook bang dat de resultaten van dit plan over tien jaar nauwelijks meetbaar zijn." Burge meester De Vries, die ontkende dat de mening van de toerist niet bekend is, dacht daar duidelijk anders over: "Dit prachtige eiland onderscheidt zich door de stilte en de ruimte. Dat moeten we zo houden, laten we ons gezond verstand gebruiken." Waarmee ze impliciet aangaf dat Goeree-Overflakkee het niet moet hebben van grootschalig ver tier. Dijkgraaf Goekoop sloot de avond in Delta Expo af met een wens: "Dat iedereen in Nederland zegt 'we gaan naar dat mooie Zuid-Hollandse eiland' en niet 'we gaan naar Zeeland'." De actie Boeren Planten Bomen van Land schapsbeheer Zuid-Holland loopt nog 3 weken. Dat betekent dat nu het moment is om het gratis boekje Boeren Planten Bomen aan te vragen, zodat in maart met het aan planten kan worden begonnen. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekeigen stmiken en bomen aan te plan ten. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van streekeigen struik- en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmogelijkheden en de betekenis voor natuur en landschap. Bestelformulieren kunnen tot vrijdag 13 februari 2004 ingeleverd worden, waarna het plantmateriaal enkele weken later thuis wordt bezorgd. Ook gratis advies (telefo nisch of aan huis) over wat nu aan te planten is mogelijk. Wacht met het aanvragen van advies niet tot het laatste moment! Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerderij, streekeigen sier- bomen en -struiken op het erf, jonge boom pjes op een niet-gebmikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij en het erf aanzienlijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur! Het plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenommeerde kwekers. Het boekje geeft goede instructies voor de aan plant, verzorging en bescherming. Het boekje is aan te vragen bij Landschaps beheer Zuid-Holland, www.landschapsbe- heer.nl/zuidholland of via telefoon 0182 - 683 670. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 S?aSMDSRWIJS In deze rubriek besteden we aan dacht aan een computerspel voor de jeugd. We nemen samen met de jeug dige lezers een kijkje in het wereldje van de persoontjes van het spel, maar ook willen we op deze wijze ouders inzicht geven in de achtergronden van het spel. Zo zal worden beoor deeld of het spel geschikt is voor de leeftijdsgroep waar het voor bedoeld is, maar ook of het doel van de edu catieve spelen kan worden behaald. We proberen een zo helder mogelijk beeld te geven van de vormgeving van het spel, waarbij ook wordt gelet op de aanwezigheid van geweld en grof taalgebruik. In eerste instantie zullen spelen van de firma Transpo- sia uit België worden behandeld. Ga je mee...? .met Barbie op zoek naar het paard Lucky. Het paard van haar vriendin is verdwenen en aan jou de taak met Barbie op zoek te gaan. Eerst moet natuurlijk het paard goed worden ver zorgd en trekje zelf je leukste kleren aan. Je mag zelf een paard uitzoeken en het een naam geven. Op het pad door de bossen vind je allerlei sporen en moet je zelf soms flink puzzelen om de oplossing te vinden. Maar ook staan je allerlei leuke werkjes te wachten. Maar een beetje haast is wel geboden, want Lucky moet meedoen aan een belangrijke race. De mensen in het bos willen je wel helpen, maar dan moetje ook wel eens wat voor hen doen. Barbie Horse is een spel met paarden in de hoofdrol, waarin leuke opdrach ten voorkomen. Beoordeling Het spel is bedoeld voor kinderen vanaf vijfjaar en is door de combi natie van paarden en Barbie met name voor meisjes erg leuk. In het spel zitten veel leerzame elementen, maar het is vooral leuk en spannend. Er komt geen grof taalgebruik in voor, Barbie is een lief en zeker geweldloos typetje. Conclusie Barbie Horse is een leuk spel, met aardige beeld- en geluidseffecten, waar meisjes tussen 5 en 12 jaar dol op zullen zijn. Het spel is ondermeer verkrijgbaar bij Boekhandel Vroegindeweij op D'n Diek te Middelhamis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8