Overdenking Open dag Visserijschool uit de Heilige Schrift Drukwerk Kruistocht \marJLeniitgtad EiuunoBn-niEuws HET rJpJKVENSTER Orgel en bariton concert in Breepleinkerk Sing-in te Dirksland om in te lijsten VERVOLGVERHAAL puzznaoEK óezocht Liocttcras nmi-MmMittnü ouoi pomi '7 GEHim UaN OE HOLUOPS vniHLEGdEm f/O00v mi iiHEEPïEi Vanwaar komt onze hulp? Mii-ümpEiKam H0° IN OE SCHMUVI n^i Gebr. de Waal Drukkerij (0187)47 10 20 «I^aiga-^rilogie - deel 1 JOH.aV£ENHor PAGINA VRIJDAG 16 JANUARI 2004 Blik op kerk ^Ni en samenleving [j - Veiligheid - Criminaliteit - Winkeldieven - Privacy De verschillende politieke partijen hebben in hun beginselprogramma de veiligheid van de burger opgenomen. En zeker in de ver kiezingstijd schermen ze daarmee en worden er grote beloften gedaan dat ze daar in de toekomst prioriteit aan zullen geven. Het nieuwe jaar is ook zo'n gelegenheid om te laten weten dat de overheid de veiligheid van de burger hoog in het vaandel heeft staan. Burgemeesters en commissarissen van politie hebben meestal in hun nieuw- jaarsspeech wel een paragraaf die hoge ver wachtingen wekt. Soms heb ik de neiging te denken dat ze alleen maar een proefballon netje oplaten om eens te zien hoe de bevol king daarover denkt. Dat was ook begin deze maand het geval. Eerst was er een enorme discussie over de zogenaamde 'kliklijn'. Burgers die bang zijn voor represaillemaatregelen van de crimine len kunnen nu zonder vrees verdachte perso nen aangeven. De M-lijn (Meld Misdaad Anoniem), die eerst slechts regionaal func tioneerde, is nu landelijk geworden. Daarnaast kwam de Utrechtse commissaris van politie, Vogelzang, met de suggestie, de foto's van veelplegers, de zgn. 'draaideurcri minelen' te publiceren, bijvoorbeeld in een supermarkt. De voorzitter van de winkeliers vereniging deed er nog een schepje boven op: winkeldieven zouden moeten worden opgesloten in een kooi, tot de komst van de politie. De overige winkeliers hebben hem overigens dat voorstel niet in dank afgeno men! Een en ander bleek een dankbaar gespreks onderwerp te zijn. Het is voor iedereen dui delijk dat winkeliers en burgers de zoge naamde 'kleine criminaliteit' meer dan zat zijn. De winkeliers omdat ze voor miljoenen schade üjden en het winkelend publiek omdat het zich bedreigd en onveilig voelt. Geen wonder dat van alle kanten geroepen wordt dat er iets aan gedaan moet worden. Temeer daar volgens de middenstand de te hulp geroepen politie vaak verstek laat gaan. Het is natuurlijk onverdraaglijk wanneer een winkeldief in z'n kraag gepakt wordt en de poUtie komt niet omdat ze te druk is met andere zaken! Dan moetje ook niet 'ach en wee' roepen wanneer de getroffenen eigen rechter gaan spelen. Dat is één van de bezwaren die tegen deze plannen worden ingebracht. Dat criminelen aan de schandpaal worden gezet en het mik punt worden van het winkelend publiek. Natuurlijk heeft in een rechtsstaat ook een misdadiger recht op privacy. Maar de veilig heid en de bescherming van de burgers zijn ook grote goederen. Daarom is het een uit daging voor politie en justitie om er iets aan te doen. Waarnemer l».".'>.>.'.^.,'>*<t,, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Een lezeres van onze krant vraagt zich af of iemand nog het Nederlands Puzzelboek van Van Kraal, destijds uitgegeven door Elmar Rijswijk in bezit heeft. Ze wil het graag kopen, wilt u het verkopen dan kunt u con tact opnemen met de redactie. Mijn lidcactiis bloeit prachtig, maar de nieu we knopjes die er aan komen blijven klein en slap en vallen af. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Het afvallen van knoppen na de eerste bloei van lidcactussen is een bekend verschijnsel, vooral als zij het veel te goed hebben. Waarschijnlijk schiet de bloeikracht na de eerste bloei wat te kort. U kunt probe ren de planten na de eerste bloei drie a vier dagen rust te geven op een koelere stand plaats met weinig water en beslist geen mest. Mogelijk zal het hervatten van gieten en mesten de nieuwe knoppen dan tot bloeien brengen, maar een aantal zal toch afvallen. Het werkt ook gunstiger wanneer u in de bloeitijd eenmaal in de 14 dagen of minder mest geeft i.p.v. eenmaal per week, waar door het gevaar van overvoeren en daarmee het ontstaan van te veel knoppen, wordt ver minderd. Is het echt zo dat de anti-aanbaklaag in pan nen en tosti-ijzers kankerverwekkend is als dit loslaat en als je er per ongeluk van eet? Antwoord: We krijgen vaker brieven van lezers die iets hebben 'horen zeggen'. Gelukkig blijken die praatjes vaak loze geruchten te zijn. Vooral de vrees voor ern stige ziekten doet sommige mensen de wild ste geruchten verspreiden. Let wel: als bepaalde gebruiksvoorwerpen wérkelijk enig gevaar voor de volksgezondheid zou den opleveren, waren ze door onze overheid wel gelijk verboden en uit de handel geno men! Pannen en bakvormen met een anti- aanbaklaag van polytetrafluoretheen zijn al meer dan 30 jaar in gebruik zonder dat iemand er ooit ziek van is geworden. Dat de bodem eerst ruw wordt en de anti-aanba klaag mogelijk loslaat, komt door slijtage. Wat er aan materiaal wordt afgeslepen, kwam hoofdzakelijk met uw vaatwasmiddel en het afwaswater in uw gootsteen terecht en is heus niet giftig. Ook het resterende metaal van de pan zonder die anti-aanbaklaag blijft normaal bruikbaar. Natuurlijk kunnen de spijzen zonder die teflonlaag geleidelijk wél gaan aanbranden. Die slijtage moet u bij nieuwe pannen voorkomen door geen meta len lepels en schuimspanen, sterke afwas- middelen, schuursponsjes, e.d., te gebrui ken. U kunt de binnenzijde maar beter met keukenpapier uitvegen en met heet water omspoelen. In eenfotolijst kwamen wij het bijgevoegde insect tegen. Wat kan het zijn? Antwoord: Helaas is het insect zodanig beschadigd bij ons aangekomen dat onze entomoloog met geen mogelijk kon achter halen wat voor een insect het was. Het is om daarom aan te bevelen om insecten in een stevig doosje aan ons op te sturen. Weet u waar ik een cursus kalligrafie kan volgen? Antwoord: U kunt een cursus volgen (om er Op vrijdag 30 januari geeft Martin Man een orgelconcert in de Breepleinkerk in samen werking met de baritonzanger Karel Bogerd. Naast de gebruikelijke verzoekimpovisaties door Martin, is op de avond de zanger te beluisteren met zijn warme baritonstam. Hij zingt liederen uit het geestelijke en klassieke genre. Organist en bariton hebben samen een breed repertoire opgebouwd waaruit zij een selectie hebben gemaakt. Voor aanvang is er de mogelijkheid verzoe ken in te dienen die door Martin op het orgel worden gespeeld. Karel Bogerd is sinds tien jaar actie als zanger. Hij heeft vele zangles sen gevolgd en geeft regelmatig concerten. Tevens treedt hij op als solist bij kooruitvoe ringen. De CD's die hij heeft gemaakt zijn in de Breepleinkerk verkrijgbaar. Het concert begint om 20.00 um-. De toegang bedraagt 7,- voor volwassenen en 3,- voor kinderen onder de 12 jaar.Kaarten zijn verkrijgbaar aan de deur vanaf 19.15 uur. Op vrijdag 30 januari is er van 19.00 tot 2Q.0Q uur weer een sing-in in de Ned. Herv. kerk van Dirksland. Muzikale medewerking wordt verleend door de plaatselijke praiseband 'Image'. De col lecte die zal worden gehouden, is voor de helft bestemd voor de nieuwbouw van verenigingsgebouw 'Onder de Wiek', de andere helft is voor de aanschaf van mate riaal van praiseband 'Image'long en oud hartelijk welkom. maar een paar te noemen) bij het NTI, post bus 2222, 2301 CE Leiden, tel: 071- 5610077. Bij Grafikal Vormgeving, Paande renstraat 20, 2396 EC Koudekerk a/d Rijn, tel. 071-3415216, e-mail: info@grafikal. Bij NHA Postbus 7006 5980 AA Panningen. Maar misschien is het voor u interessant als u eerst contact opneemt met de kalligrafi sche vereniging Mercator, M. v.d. Voort- plein 8, 865 BH Tienray; tel. 0478-691446; e-mailadres: mercator@wanadoo.nl. In de jaren zeventig kocht ik potjes met aluin en borax voor een creatieve hobby. Kunt u me vertellen waarvoor deze stoffen dienden en of ik ze nog gebruiken kan? Antwoord: Aluin of te wel kaliiraialumini- umsulfaat wordt gebruikt als plakmiddel voor bladgoud of -zilver, maar ook voor het reinigen van metalen (100 g per liter water, verhitten tijdens gebruik). Borax (natrium- boraat) is een wit mineraal. Bij verhitting smelt het borax en wordt helder. Er ontstaat een glasachtige laag die sterke oxidatie voorkomt en het vloeien van metaal bevor dert. Borax wordt ook wel gebruikt om mie ren te verdelgen, aluin als grondverbeteraar. U kunt de stoffen nog wel gebruiken, doet u dit niet dan u kunt u ze het beste in de klein- chemisch afvalbak deponeren. Waarom zou een opgerolde haring 'rol- mops' heten? Antwoord: Volgens de etymologica omdat het eerste deel komt van (op)rollen, en het tweede deel vermoedelijk van mop, dat o.m. brok, klomp en kluit betekent. Waarom moeten flessen wijn beslist liggen en mogen ze niet enige tijd rechtop staan? Antwoord: Omdat bij staande flessen de kurk uitdroogt en er dan teveel lucht bij de wijn kan komen. En: laat ze zo lang mogelijk stil liggen. Ik verzamel streepjescodes. De meeste beginnen met 87, maar waar komen die met begincijfers 30, 40, 50, 54, 84 en 90 van daan? Antwoord: De landencode 30 duidt op Frankrijk, 40 op de Duitse Bondsrepubliek, 50 op Groot-Brittannië, 54 op België, 84 op Spanje, 87 op Nederland en 90 op Oosten rijk. Als u de verpakking goed belqjkt, vindt u op de buitenlandse etiketten wel vermeld waar het product gemaakt is. Psalm 121 In een mensenleven zijn er vele bedreigin gen. En deze bedreigingen en zorgen worden in Psahn 121 aangeduid met de bergen. De bergen vormen een bedreiging omdat ze een onherbergzaam stuk natuur zijn, waar het voor een mens moeiüjk is om te leven en om aan voedsel te komen. Maar de bergen zijn ook de verblijfplaats van de rovers, die de reizigers overvallen en soms zelfs doden. Op de bergen waren ook de offerplaatsen voor de afgoden. In de bergen was er de bedreiging van de machten die zich tegen de Heere keer den en die de mensen wilden wegtrekken van de Heere om hen in him macht te krijgen. En dezelfde bedreigingen zijn er nog steeds voor ons mensen. De zorgen en angsten van enkelingen en groepen richten zich op ons bestaan dat bedreigd wordt door velerlei ziekten en allerlei vormen van lijden, ook bedreigd wordt door natuurrampen. We leven allen maar in een heel betrekkelijke veüigheid en ieder ogenblik wordt ons leven bedreigd. Naast de dreiging van de natuur is er de drei ging die wij mensen voor elkaar vormen. Mensen zijn vaak rovers voor elkaar en staan elkaar dikwijls naar het leven. We zien dat in het geheel van de volkerenwereld, maar ook in het leven van de enkeling. Er is een felle concurrentiestrijd, vooral bij de toenemende werkeloosheid, en er is een competitie om vooral maar bij te blijven. Er moeten allerlei cursussen gevolgd worden om bij te blijven. en dat heeft vaak weer gevolgen voor het samenleven met elkaar binnen de maatschap pij en ook binnen het gezin. Door de concur rentiestrijd en door de onderlinge competitie ontstaat er dikwijls vervreemding van man en vrouw, ouders en kinderen. En ook van collega's op het werk. Wij mensen vormen maar al te dikwijls een bedreiging voor elkaar. We proberen zoveel mogelijk voor onszelf te verwerven, ons zoveel mogelijk veilig te stellen, met alle mogelijke middelen, omdat we ons bedreigd voelen, maar juist daardoor vervreemden we nog verder van elkaar en gaan we de ander steeds meer zien als onze vijand. Daarnaast is er de dreiging van de machten. We worden bedreigd omdat er ook in onze tijd zoveel dingen zijn die moeten, omdat het in is, omdat het bij onze tijd past, omdat iedereen het doet. Het wordt steeds moeilij ker om een eigen leven te leiden. Steeds ster ker is er het gevaar dat de media voorschrij ven hoe we moeten leven en hoe we ons leven moeten inrichten. Als een dreiging komt het op ons af, omdat we allen daarin meegesleept dreigen te worden en er in ten onder dreigen te gaan. De machten en de afgoden van onze tijd willen ons leven bepa len en ons aan zich onderwerpen. Daarbij voelen we ons bedreigd door de grote wereldmachten, leven we onder de angst voor een grote oorlog die ook ons leven vol komen kan vemietigen. Tegenover al de dreigingen die op ons afko men, staan we met vrees en beven, we voelen ons er niet tegen opgewassen, en we gaan in onverschiUigheid ten onder of we zoeken naar hulp om ons heen. Vanwaar zal onze hulp komen? Ondanks alle vooruitgang die er is en ondanks alle toename van kennis en wetenschap, voelen we ons net als de pel grims die uit Jeruzalem, de veihge stad, weer het gevaarlijke bergland moesten doortrek ken. Vanwaar zal de hulp komen? Onze hulp kan alleen komen van de Heere, Die hemel en aarde geschapen heeft. Bij de Heere is hulp voor ons mensen, want Hij is de Schep per van hemel en aarde. Alle bedreigingen die op ons af komen zijn uiteindelijk afkom stig vanuit het geschapene, en zijn zo ook onderworpen aan de Heere. De Heere heeft de macht om ons te beschermen en Hij wil ons ook beschermen. Niet zo dat we nooit moeilijkheden zullen kennen en nooit met de bedreigingen te maken hebben, maar wel zo dat de machten die er zijn ons niet wezenlijk kunnen raken, onze ziel niet kunnen ver woesten. In Christus is God met ons. Immanuël. God de Zoon wilde in onze nood komen, in onze schuld, en Hij wilde leven temidden van de bedreigingen die op ons afkomen. In Christus is God tot ons gekomen, opdat wij ons door Hem laten redden en laten bevrijden uit onze nood en uit onze wanhoop. In Christus wil God onze Vader zijn en wil Hij in alle dingen voor ons zorgen. God komt tot ons in onze zonden, on onze nood en in onze ellende opdat we daarin niet zullen omkomen, maar ons laten meenemen naar Gods toekomst. De toekomst verliest dan veel van haar dreiging, omdat we door Gods genade mogen weten dat de toekomst in handen van de Heere ügt en dat Hij ons zal bewaren en geleiden ook op de weg naar die toekomst toe. De Heere wil voor de Zijnen zorgen. De Heere zorgt voor Zijn kerk in haar geheel, maar Hij kent ons ook persoonlijk en Hi wil ook voor ons persoonlijk zorgen. En juist als we aan het begin van een nieuw jaar vooruit zien, ook vooruitzien naar de wederkomst van Jezus Christus, mogen we elkaar erop wijzen dat de Heere aan de Zijnen denkt en voor hen wil zorgen. Hij heeft Zijn Zoon tot ons gezonden om ons te redden, en daarom mogen we erop vertrouwen dat Hij ook ver der voor ons zal zorgen en ons mee zal nemen naar Zijn grote toekomst. Als we bij de Heere schuilen zijn we veilig, ook te mid den van de grote dreigingen van onze tijd. Dirksland ds. J. Willemsen Een vriendin gaf mij een anti-Rimpelcrème die helemaal niet hielp. In de winkels zijn die flesjes erg duur. Weet u een natuurlijk (en betaalbaar) middeltje om een gladde huid te behouden? Antwoord: De praktijk wijst helaas uit dat zelfs de gebruikers van allerlei diure zalfjes en smeerseltjes nooit een behoorlijk of afdoend resultaat boeken. Wel kunt u rim pelvorming enigermate voorkomen en tegengaan door bij zoimeschijn uw gezicht zoveel mogelijk in de schaduw te houden en uw huid niet met de hand in plooien te duwen (zoals sommige mensen tijdens hun werk of in zorgelijke omstandigheden vaak doen). Houd uw huid soepel en enigszins vettig met een klein likje gewone óngeparfu- meerde crème of een erikel druppeltje olie als ze i.v.m. uw leeftijd droog aanvoelt, want eén droge huid verliest haar elasticiteit. Heeft de thermometer in ons land wel eens boven de veertig graden Celsius aangewe zen buitenshuis? Antwoord: Wij hebben het door het K.N.M.I. laten nakijken, maar de hoogste temperatuur die sinds 1854 in de schaduw op een geijkte thermometer werd gemeten, bedroeg 38,6° C; dat was op 23 augustus 1944 in Wamsveld (bij Zutphen). Waarom maakt een mug zo'n afschrikwek kend zoemend geluid bij het vliegen en hoor je vliegen en vlinders nooit vliegen Antwoord: Dat geluid ontstaat door het bewegen van de vleugels. Als die 450 keer per seconde heen en weer gaan, horen we het normale gezoem waarmee ze de aandacht van soortgenoten trekken. Die kwaadaardige hoge toon horen we bij circa 500 slagen p/sec. De huisvlieg bereikt slechts 350 sla gen en veel vlinders halen niet meer dan 7 tot 10 vleugelslagen p/sec. Tijdens de open daii v<in iJ< X'nsenjM hooi :al er ook een demonsuaue 'netten maken' zijn. Jongeren en ouderen die iets meer wil len weten over de visserij krijgen vol gende week vrijdag en zaterdag de kans om hun kennis te vermeerderen. Op vrijdag 23 en zaterdag 24 januari houdt het Scheepvaart en Transport College, afde ling visserij de jaarlijkse open dagen. Op zaterdag zijn er tal van activiteiten van 10.00 tot 14.00 uur. Zo zijn er demonstraties visnetten maken en repareren; vis fileren, panklaar snijden, bak ken en.eten. Er is ook een mogelijkheid voor een vaartocht met de viskotter OD 50 en de GO 32 kan bezichtigd worden. Verder zijn er presentaties van de volgende bedrijven: Holland Nautic met elctronische kaartplotter en navigatieapparatuur; Maas kant Scheepswerf; Productschap Vis; Coö peratie Westvoom; Van Voorden scheeps- schroeven, scherfijsmachines, enz.; Visaf- slag UFA met een presentatie vissoorten en Radio Holland met Radar, echoloden visop- sporing apparatuur. Vissers en leerlingen van de school geven demonstraties, waarbij ook de modernste visserijsimulator van Europa bezichtigd kan worden. Natuurlijk kan er ook alle informa tie gekregen worden over de opleiding aan de school. De school is gelegen aan de Deltahaven 4 in Stellendam (binnenhaven). De mannen mogen iimikken. Model, een hele slag om hun as draaiend, waarbij luid 'hoooooi!' wordt geroe pen. Dan hollen ze zo hard ze kunnen naar biimen. Op de kamer wordt alles gepoetst en gewreven. Plotseling schettert de schelle stem van Schreijer door het gebouw. Hij is op inspectie en heeft in de loop van een geweer een stofje ontdekt en brult nu dat er een zandverstuiving in het wapen zit. Een drietal slacht offers heeft hij op zijn inspectietocht gevonden. Deze moeten nog voor het eten naar buiten om strafoefenin- gen te maken. Met volle bepakking moeten ze op de grond Uggen en zich met de armen weer omhooghef- fen. Dit gebeurt terwijl de korporaal telt: "Een, twee, drie vier", tot twintig, waarbij het tempo steeds wordt opgevoerd. Als de oefening, naar de mening van Schreijer niet vlot verloopt, scheldt hij de mannen uit op een manier, die meer dan vernederend is. Als ze eindeUjk hun opdracht naar wens hebben vol bracht, moeten ze nog drie maal roepen: "De ben een viezerik." Dan mogen ze naar binnen om opnieuw hun wapens te poetsen en hun kleding te reinigen. De compagnie maakt zich klaar om eten te gaan halen. De kans is groot, dat de drie gestraften te laat bij de veldkeuken zullen komen en naast de maaltijd grijpen. Wie te laat is, wordt gewoon overgeslagen. Door hun kameraden worden ze geholpen met het schoonmaken van de spullen, die overigens best in orde waren. Maar de korporaal moest zijn slachtoffers hebben; men weet dat en houdt er rekening mee. Juist op deze manier wordt echter teamgeest gekweekt. De mannen voelen zich door het lot verbonden. Vandaag is hij het, maar morgen ben ik het die geholpen moet worden. Nauwelijks zijn de uitrustingsstukken van de gestraf ten klaar of in de deur van de loods klinkt de stem van een van de corapagniesergeanten: "Vijfde compagnie, aantreden voor etenhalen!" Er gaat een luid gejuich op; niet omdat men zo verheugd is, maar het hoort erbij. Hoe harder er geschreeuwd wordt, des te beter is het. Met de etensketel in hun hand hollen de maimen naar buiten. Ze gaan in het geüd staan en als de laatste zich heeft aangesloten, wordt er genummerd waarna ze naar de keuken marcheren. Het menu bestaat uit een paar sneden kuch en een schep koolsoep. Rij voor rij loopt langs de keukenwa gen. Ieder krijgt zijn keteltje volgeschept. Met hun maaltijd gaan ze naar het gebouw terug om die daar op te eten. Terwijl de waterige soep wordt gelepeld, wordt er ineens, luid 'Opstaan' geroepen. De compagniesergeantmajoor treedt binnen: "Hoe smaakt het eten matmen?" "Heerlijk majoor", roepen ze, zoals hun dat is geleerd. "Zijn er nog klachten?" "Nee majoor, er zijn geen klachten." "Doorgaan." De majoor verlaat de kamer en begeeft zich naar het volgende vertrek. Ook daar smaakt het eten heerlijk en er zijn geen klachten. Na het eten worden bestek en etensketels afgespoeld in emmers warm water, waarvan er per compagnie twee beschikbaar zijn. Als het etensgerei opgeborgen is, blijft er nog even tijd over om een praatje te maken en een sigaret te roken. Met de avondoefening in het vooruitzicht, zijn de gesprekken niet al te optimistisch. De soldaten voelen zich niet op hun gemak. Hier en daar wordt fluisterend overlegd of er een mogelijkheid is om zich te drukken. Als er werkelijk met scherp geschoten wordt, zal er geslopen moeten worden, daar de kans op verwonding niet denkbeeldig is. Alleen Karl-Heinz maakt zich geen zorgen: "Wat de korporaal vertelt is allemaal lariekoek. Ze gaan aan ons geen kogels verspillen, daarvoor zijn we te kostbaar. Vergeet niet vrienden, dat we in Rusland nog het een en ander hebben op te knappen. Wie zal daar de vui ligheid opruimen? Wij toch zeker!" Buiten heerst er al een gespannen drukte. De compag nieën die in de verdediging gaan, worden voor de lood sen opgesteld. Ze zijn volledig bewapend. Vooraan in de troep zes lichte M.I. mitrailleurs over de schouders van de schutters; achter hen de helpers met elk een kist munitie en het geweer aan de riem. De onderofficieren en korporaals hebben een machinepistool voor de borst en verschillende soldaten dragen kruiselings banden mitrailleurmunitie. Bevelen kliiiken. Dan marcheert de ene compagnie na de andere af op weg naar het oefenterrein, ergens in de Poolse vlakte. Een uur later is het tijd voor de aanvallende compag nieën om uit te rukken. Ze hebben geen wapens, maar wel hebben ze al hun bepakking mee te torsen. Als ze zijn aangetreden, wordt meegedeeld wat het doel van de oefening zal zijn. Ergens zit de vijand. Men wil weten wie het is en waar hij zich verborgen houdt. De vijand moet worden aangevallen. Echter zonder wapens en er moeten gevangenen gemaakt worden. Deze gevangenen moet men bij de comman doposten afleveren. Het is al schemerig als ze zich op weg begeven naar de plaats van bestemming. Aan de bosrand treffen ze hun conunandant en de rest van de officieren aan. De com mandopost waar straks de krijgsgevangenen heen gebracht worden, wordt ingericht. Per peleton moeten ze de vijand zoeken en overvallen. Waar die zich ver borgen houdt, weet natuurlijk niemand. Zaak is om gedekt te blijven, daar een eventuele beschieting niet erg aanlokkelijk is. De aanval zal alleen door soldaten worden uitgevoerd, zelfs de korporaals blijven achter. Dit zeer tot ongenoegen van Karl-Heinz, die er grote prijs op zou stellen zich samen met het zwijn in het veld te bevinden. Maar Schreijer beent met statige pas rond; hem kan niets gebeuren. Hij geeft de mannen nog enkele aan wijzingen, daar ze geheel op eigen initiatief moeten opereren. Dan komt het bevel: Aanvallen! Diep voorovergebogen gaan ze op zoek naar een vij and, hoewel ze geen flauw vermoeden hebben waar die zich ophoudt. Eenmaal uit het gezicht van de officie ren, zegt Franz: "Jongens, we moeten met krijgsge vangenen terug komen, daar is geen ontkomen aan. We kunnen hier niet ergens wegkruipen en wachten tot de oefening is afgelopen, hoe graag we dat zouden wil len." "Ze hebben het zaakje geniepig in elkaar gezet", mop pert Peter Mayer. "Luistert nu eens", herneemt Franz, "als het werkelijk waar is dat er scherpe patronen tussen de losse flodders zitten, moeten we zekerheid hebben over de verblijf plaats van de vijand." "Kun jij ruiken waar die kerels zitten?" vraagt Karl- Heinz. "Ec heb lang genoeg in het bos gelopen om te kuimen zien waar mensen zijn geweest." Peter Mayer zegt: "Jawel Franz, maar hoe denk je een spoor te vinden van onze maats, die wie weet waar in deze oneindigheid verborgen zitten?" "Laten we er achter zien te komen, hoe ze naar het veld zijn gelopen. Ze hebben niet de gewone route gevolgd, dat is zonder meer aan te nemen." Er wordt instemmend geknikt; al begrijpen ze niet waar Franz heen wil. "Kijk, het is zo, dat de voorsprong in tijd die de ande ren hebben, vrij gering is. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5