Milieu, Onderwijs en Bijstand in Raad Oostflalcltee Superpolitiek Grootse kerstbomenverbranding in Sommelsdijk 'De toekomst lachend en zelfstandig tegemoet zien!' Kruistocht Maar leMittgrad Bijverdiensten in de landbouw Geef u op voor de cursus reanimatie! Burgemeester Van Pelt tijdens nieuwjaarstoespraak: VERVOLGVERHAAL Milieu Dat was bij de bespreking van het agenda punt waarbij de raad gevraagd werd om het milieu-uitvoeringsprogramma 2004 vast te stellen. Daarin werd ook gesproken over 'leren voor duurzaamheid'. En in dat ver band moest raadshd Meeuwsen (PvdA) con stateren dat het nu juist de gemeente is die in het kader van energiebeheer géén zonnep anelen op de uitbreiding van het gemeente huis laat aanbrengen, terwijl een gemeente - zo stelde hij - daarin nu j uist het goede voor beeld zou kunnen geven. Zonnepanelen zou den zich volgens Meeuwsen na tien jaar terugbetalen. De heer Van Gurp (SGP) vond echter dat zijn collega-raadslid dan maar eens aan moest tonen dat dalrdoor de gemeentelijke energienota omlaag zou gaan; kennelijk geloofde die daar dus niet zo in. En inderdaad, raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt liet weten dat er bij de voorberei dingen van de ver/nieuwbouw van het gemeentehuis wel degelijk naar zonnepane len was gekeken, maar dat deze zich pas na dertig jaar zouden terug verdienen, terwijl ze al na twaalf jaar vervangen zouden moeten worden. Vandaar. Onderwijs WWB Nieuwjaarsconcert Muziekvereniging Apollo •afa-iga-^rilogie - deel 1 De gemeenteraad van Oostflakkee heeft zijn eerste vergadering in 2004 er alweer opzitten. Nu nog gehouden in de grote commissiekamer van het gemeentehuis te Oude Tonge, maar dat zal dit jaar wellicht veranderen als naar verwachting rond de zomer in ieder geval de ver/nieuwbouw van het gemeentehuis zal worden opgeleverd. Naar de uitbreiding daarvan werd trouwens ook verwezen tijdens de beraadslagen gedurende de vergade ring. Maar dit agendapunt ging niet over de ver bouwing van het gemeentehuis, maar over het milieu-uitvoeringsprogramma en de daaraan gekoppelde beleidsnotitie 'Bran chegerichte Aanpak', aan de hand waarvan te controleren bedrijven worden geselec teerd en milieucontroles worden uitgevoerd. Na een pleidooi van raadslid mevrouw Van Rossum (CDA) richting het ISGO om bij de uitvoering van controles bij bedrijven toch vooral ook "de nodige klantvriendelijkheid te betrachten, zodat controles niet over hoe ven te komen alsof er een soort overval bij misdadigers wordt uitgevoerd", stemde de raad in met de voorliggende Milieu-uitvoe ringsprogramma en de selectiemethodiek Branchegerichte aanpak. Verder heeft de raad deze vergadering het zgn. Integraal Huisvestingsplan Onderwijs vastgesteld; dit ten behoeve van de onder- wijshuisvesting (zowel in kwalitatief als kwantitatief opzicht), meerjarenonderhoud en onderwijskundige vernieuwingen. Voor dit laatste stelde de raad tevens een fictief budget van 300.000 beschikbaar, te dek ken uit de reserve Nieuwe beleidsinitiatie ven. En voor de uitvoering van de nieuwe wet 'Wet Werk en Bijstand' (WWB) - die per 1 januari jl. is ingegaan en een aantal andere wetten vervangt, waaronder de Algemene Bijstandswet - stelde de raad donderdag avond de kaders vast, naar in de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden reeds uitvoerig was besproken. Een en ander is noodzakehjk omdat onder de WWB gemeenten de mogelijkheid krijgen om een groot aantal zaken zelf te regelen in verorde ningen en beleidsregels. Om de kaders van de raad helder te krijgen had het ambteUjke apparaat een discussienotitie opgesteld, opgebouwd uit verschillende onderdelen aan de hand waarvan vragen werden geformu leerd waarmee, door beantwoording daar van, de raad de kaders aan kon geven. Zoals gezegd, was in de commissie dit onderwerp al uitvoerig besproken, zodat er deze verga dering niet al te diep meer op in werd gegaan. Wel spraken mevrouw Campfens (VLO) en mevrouw Van Dijke (PvdA) de wens uit dat te zijner tijd eilandelijk uniform aan de uitvoering van de WWB gestalte gegeven zal gaan worden. Voor het opgestelde discussiestuk, de dis cussienotitie, kreeg het ambtelijk apparaat overigens alle lof van de raadsleden. Wijkgroep Middelhamis-Zuid en Peuter speelzaal Pippeloentje organiseren ook dit jaar weer een beurs voor tweedehands (kin- der)speelgoed. De verkoop van het speel goed zal plaats vinden op vrijdag 30 januari 2004 van 19.00 tot 20.30 uur in het nieuwe wijkgebouw aan de Doetinchemsestraat te Middelhamis (naast de Agrimarkt). Mensen De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee houdt op dinsdag 27 januari a.s. haar eerste bijeenkomst in 2004, in verenigingsgebouw 'de Schakel' te Dirks- land, aanvang 19.30 uur. Als inleider zal deze avond mevrouw ir. Margareth van Loenhout aanwezig zijn. Zij zal spreken over het onderwerp 'Verbreding in de land bouw' (o.a. kinderopvang, camping. Bed Breakfast, etc.), dit naar aanleiding van een artikel in het tslad 'Boerderij', waar in een artikel de tien lucratiefste bijverdiensten voor landbouwers werden genoemd. Mevrouw Van Loenhout zal hier nader op ingaan, niet alleen over de inkomsten, maar vooral ook over de mogelijkheden, wetge ving, regels en voorwaarden, onduidelijkhe den en beperkingen. Iedereen is hartelijk welkom tijdens deze bijeenkomst in Dirks- land. Daarnaast worden er ook de traditionele Praatbijeenkomsten gehouden, op dinsdag 13 januari a.s. in 'De Grutterswei' te Oude Tonge en op donderdag 15 januari a.s. in 'Melishof te Melissant. Beide bijeenkom sten beginnen om 13.30 uur. Ook hier bent u welkom. die speelgoed (spelletjes, boeken, videoban den, skeelers e.d., maar ook kinderfietsen, skelters, driewielers o.i.d.) willen verkopen, kunnen dat op woeijsdag 28 januari 2004 van 9.00 -11.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur inleveren bij de zaal van de wijkgroep op de bovenste verdieping van het nieuwe wijk gebouw aan de Doetinchemsestraat. 1/3 deel van de opbrengst is voor de peuterspeelzaal en de wijkgroep, 2/3 deel is voor de inbren ger van het speelgoed.Speelgoed dat niet verkocht is, kan op maandag 2 februari tus sen 19.00 en 19.30 uur weer worden opge haald. Alles wat dan niet wordt opgehaald gaat naar een kindertehuis in Roemenië. Voor informatie over de beurs kunt u contact opnemen met Simone Kiewiet (484415) of Liesbeth Geriings (483352). OUDDORP - Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn, of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend, maar kan niet uit een boekje worden geleerd. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld 4 tot 6 uur duurt (twee avonden). Toelatingsei sen zijn er niet. De cursus is natuurlijk voor al belangrijk voor famiUeleden van hartpa tiënten, maar ook voor mensen in het onder wijs, openbaar vervoer, taxichauffeurs, sporttrainers en winkelpersoneel. Meer weten? Informeer bij de plaatselijke Vrienden van de Hartstichting, tel. 0187- 681811, mevr. H. van der Wende-Klijn. De cursus vindt bij voldoende deelname plaats in Ouddorp op 26 januari en 9 februari 2(M)4. Kosten voor de hele cursus bedragen 16. Zaterdag 17 januari hoopt Muziek vereniging ApoUo uit Nieuwe Tonge een nieuwjaarsconcert te geven. Dit jaar bestaat Apollo 80 jaar en zij beginnen dit jubileumjaar met een concert in samenwerking met Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht uit Heerjansdam. E.M.M, heeft vorig jaar haar 95 jarig bestaan gevierd. Deze vereniging bestaat uit een fan fare en een Drumband/slagwerkgroep. Zij verzorgen optredens bij o.a. Koninginnedag, lampionoptocht, dodenherdenking, concer ten en uitvoeringen. E.M.M, is in Heerjans dam een bekend gezicht en niet weg te den ken uit het dorp. Eigenlijk is E.M.M, dus een vergelijkbare vereniging als Apollo in Nieu we Tonge, alleen is E.M.M, fanfare met koperinstrumenten en Apollo harmonie, koperinstrumenten aangevuld met houtin strumenten. Wilt u het verschil eens horen? kom dan zaterdag 17 januari luisteren naar het leuke gevarieerde programma wat deze verenigin gen zullen gaan brengen in Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge. De zaal is open om 19.30 uur en het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Apollo wil gelijk van de gelegenheid gebruik maken om sponsors via de sponsorloterij te bedanken voor hun financiële steun het afgelopen jaar. Als u gekeken hebt naar het programma "de Trap" op SBS heeft u kunnen zien dat de vereni ging net niet gewonnen heeft. Dat was heel jammer, want ze hadden graag de kas wat aangevuld, maar helaas. Ook bedankt Apol lo de donateurs voor hun bijdrage en natuur lijk ook de verdere begunstigers die de ver eniging een warm hart toedragen. Graag beginnen wij met u allen het nieuwe jaar met ons concert, dus mogen wij u verwelkomen de 17e? Om het ledental weer wat aan te vullen start er dit voorjaar een blokfluitgroep bij muziekvereniging Apollo. Als de groep de beginselen van de muziek onder de knie heeft kan worden overgestapt op een instru ment naar keuze. Vooral klarinetten zijn er hard nodig binnen de club, maar ook het groot koper zou aanvulling kunnen gebrui ken. Apollo zoekt dus nieuwe leden, jong en oud is welkom om eens tijdens onze repeti tieavond op maandag van 19.30 uur tot 21.30 uur te komen luisteren en verdere inlichtingen te vragen. Dat mag overigens ook telefonisch bij Hans Bruggeman (tel. 0187-651748) of bij Helma Kievit (tel. 0187-652354), ook voor het aanmelden voor de blokfluitgroep. Muziek maken is een leu ke hobby, waar je niet snel te oud voor bent. Het eerstvolgende optreden van de harmonie zal zijn op vrijdag 26 maart as. als de jaar lijkse uitvoering gegeven zal worden. Dit jaar staat deze avond in het teken van de dans. Verschillende muziekstukken is Apol lo al aan het instuderen. Wat dacht u van de Lambada, de rock and roll, maar ook de cha cha cha komt langs. Bent u al nieuwsgierig geworden? Op eerder genoemde telefoon- M's. zijn al kaarten te bestellen voor deze avond. Zet u de datum vast in uw agenda, want het zal een leuke gevarieerde avond worden die u zeker niet mag missen. De leer lingen die al een poosje les hebben bij Apol lo zullen zaterdag 20 maart in de schijnwer pers worden gezet. Hier bent u natuurlijk ook van harte welkom. U ziet Apollo heeft al een drukke agenda, wij hopen u te mogen begroeten tijdens deze optredens. Het radioprogramma Superpolitiek van Radio Superstar is het programma wat de luisteraar in de gelegenheid stelt om vragen en opmerkingen bij de politiek van de gemeente Middelhamis te brengen. ledere week zijn er drie partijen aanwezig in het Diekhuus om de gang van zaken te bespre ken. Superpolitiek is er iedere vrijdag van 19.00 uur tot 20.00 uur. Aanstaande vrijdag 16 januari zijn vertegenwoordigers van ABB, PvdA en CDA te gast. De presentatie ligt in handen van Jan van Dop en Berend- Jan Bruggeman. Op teletekst-pagina 814 van Kabelkrant GO kunt u vanaf heden informatie vinden omtrent de programma's van Radio Superstar. Voor de tweede keer organiseerde de gemeente Middelhamis een grote kerstboomverbranding, afgelopen woensdagavond nabij het industrietertein achter de Sommelsdijkse haven, 's Middags al kon den de kerstbomen worden ingeleverd op de plaats waar 's avonds de rode haan erin zou gaan, en massa's werden er aan gesleept. Jong en oud reed af en aan; vaders met auto's en aanhangwagentje en kinde ren lopend of met skelters, al of niet voorzien van een karretje. En met vereende krachten werd zo een giga brandstapel opgebouwd die voor 's avonds heel wat beloofde... De gemeente had er heel wat aan gedaan om de verbranding te doen slagen. Net als vorig jaar werd een vrijkaartje voor zwembad 'de Staver' uitgereikt voor twee ingelever de kerstbomen. Met deze actie wil de gemeente bereiken dat hei dorp in één keer geschoond wordt van alle afgedankte kerstbomen, zodat daarmee in het dorp niet veel meer valt te stoken. En net als vorig jaar was deze aanpak ook nu weer een geweldig succes. Toen waren twee zeer jeugdige inwoners van de gemeente Middelhamis trouwens wel erg enthousiast: zij leverden samen maar liefst 210 kerstbomen in! Daar konden ze een aardig poosje voor zwemmen... Uiteindelijk werd het dit jaar een brandstapel van 5000 bomen die in vlanmien opging, naar schatting voor een totaalbedrag van zo'n 100.000 euro aan kerstbomen. De gemeente is dan ook zeer tevreden over het resul taat van de actie. (foto Persburo Flakkee) Terugblikkend op het zojuist vergle den jaar, noemde burgemeester Van Pelt van de gemeente Oostflakkee dit "een zeer bewogen jaar", toen hij vorige week maandagavond zijn nieuwjaarsrede uitsprak tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Oostflakkee, die ditmaal in 'de Grutterswei' te Oude Tonge werd gehouden. Herdenkingsj aar Eenjaar dat in de herimiering zal blijven als het jaar van de herdenking van de water snoodramp van 1953. Natuurlijk stond de burgemeester in dit verband stil bij de aan wezigheid van Hare Majesteit de Koningin tijdens de Nationale herdenking op 1 febm- ari in Oude Tonge. Maar ook bij hetgeen in breder verband rond de rampherdenking werd georganiseerd, zoals tentoonstellingen, e.d. "We wilden een gelegenheid scheppen waarbij iedereen die de ramp heeft meege maakt een moment zou kunnen vinden om het leed te verwerken", zo lichtte hij toe. Daarop aansluitend memoreerde hij aan de onthulling van Hulpverlenersmonument aan de Kolfweg in Oude Tonge, die enkele maanden later plaatsvond. "Naar mijn mening is het goed geweest dat wij, en daar mee bedoel ik zeker ook de generaties die de ramp niet hebben meegemaakt, even stil staan bij het leed dat buiten ieders schuld - want zo categoriseer ik een natuurramp - over ons kan komen." En zo kwam Van Pelt bij de actualiteit inter nationaal, ook een natuurtamp, de aardbe ving in Iran. "Een ramp die zijn weerga niet kent en die wellicht 30.000 tot 50.000 men senlevens heeft gevraagd. Dat is tussen de 20 en 30 maal zoveel dan er hier tijdens de februariramp zijn omgekomen. Het is wel ver weg maar ik denk dat velen van ons zich een voorstelling kunnen maken van het leed dat daar de mensen getroffen heeft." Voorkomen Hier vandaan trok de burgemeester een andere lijn door naar het heden. "Misschien vind ik het daarom wel zo onvoorstelbaar dat mensen elkaar zoveel leed kunnen berokke nen, terwijl dat voorkomen kan worden. Natuurrampen zijn niet te voorkomen, hoog stens kunnen de gevolgen beperkt worden door adequaat optreden, maar elkaar bestrij den, zowel op grote als op kleine schaal, is een onzinnige bezigheid. Tijdens de Kerst dagen worden oorlogen 'even' Stilgelegd en bij de Nieuwjaars viering wensen we elkaar in veel verschillende bewoordingen 'veel heil en zegen' toe. Zou het niet diooi zijn als we net zouden doen alsof alle dagen Kerst dagen zijn en we iedere dag weer aan een Nieuwjaar beginnen?" En zo kwam Van Pelt heel dicht bij huis: de mentaliteit, het gedrag van een aantal bur gers uit zijn eigen gemeente tijdens de laat ste jaarwisseling. "Wellicht kanjdan ook een volgende jaarwisseling binnen onze gemeente het karakter krijgen van een feest en niet van een burgeroorlog, zoals het de afgelopen jaarwisseUng in Ooltgensplaat leek. Jongeren die, onherkenbaar vermomd, onze vrijwillige brandweerliedeii en de poli tie belagen en slopend en brandstichtend door het dorp trekken, passen niet in onze maatschappij. Laten we daar duidelijk in zijn!" Op stapel Voomitblikkend op het pas begonnen jaar verheugde Van Pelt zich nu reeds op begin zomer, wanneer het nieuwbouwgedeelte van het gemeentehuis zal worden opgeleverd. "Een hele opluchting, daar het nu dikwijls - in figuurlijke zin natuurlijk - vechten is om het beetje ruimte dat er is." En hieraan gekoppeld: een nieuw onderkomen voor de Openbare Bibliotheek van Oude-Tonge. En verder de reaUsering van het plan Suijs- senwaerde en dan als eerste de woonwijk Crispijn; alsook de uitbreiding en herinrich ting van het Koopplein aan de Dabbestraat, met twee grote supermarkten en een aantal kleine winkelunits samen met veertien wooneenheden, die de omgeving een heel ander gezicht zullen geven. Maar eok van belang voor de economie van Oostflakkee - de ontwikkeling van het Regionaal Bedrijventerrein, tussen de Blau we Pannenweg en de Oudelandsedijk. "Het zal een bedrijvenpark worden waar het niet alleen goed werken zal zijn, maar wat ook buiten de werktijden plezierig is om door heen te lopen of te fietsen." En verder het zorgcentrum, dat gepland is aan de Van Halenstraat en steeds meer vorm begint te krijgen. De woningbouw echter blijft een zorgen kind, zo liet Van Peh weten. "Dat heeft te maken met de geringe toewijzing die wij krijgen. Maar wat er wordt gebouwd, kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan." Robuust "Met alles wat dit jaar in Oostflakkee te gebeuren staat, laat deze gemeente zien dat zijn robuust is", zo liet een tikkeltje trotse burgemeester Van Pelt aan het eind van zijn betoog horen. "Zij kan de uitdaging van de komende jaren aan en is zeer dynamisch. En voor de zaken die wij écht niet alleen kunnen - die zijn er ook - hebben wij een nieuwe vorm van intergemeentelijke samenwerking uitgewerkt, die in februari/maart de commis sies en de raden zal passeren. Dan zal ook op die punten er geen twijfel meer over bestaan dat Oostflakkee de toekomst lachend en zelfstandig tegemoet kan zien! En dat is belangrijk om het overzicht, de grip op het geheel, te behouden. Niet alleen voor de gemeentelijke bestuurders of de organisatie, maar uiteindelijk is dat het belang voor alle inwoners van onze gemeente," zo besloot Van Pelt. De enige van het groepje die blijkbaar geen vermoeid heid kent, is Karl-Heinz Stiermann, een kermisreiziger en boeienkoning. Hij ligt met de handen onder zijn hoofd, een sigaret in zijn uiterste mondhoek, met half gesloten ogen, als een roofdier, dat zijn prooi bespiedt, naar korporaal Schreijer te gluren. Tussen zijn tanden sist hij: "Zwijn!" Het woord dat bijna fluisterend wordt uitgesproken, houdt een diepe minachting in en vertaadt een gevoel van machteloosheid tegen de fanatieke Hitlerman. Het vijftal dat samen een groepje vormt, kijkt als door een wesp gestoken op, als ze de woorden van Karl- Heinz horen. Met een verschrikte blik staren ze hem aan. Als deze uitdrukking hun superieuren ter ore zou komen, betekent dat minstens een nacht strafdienst, wat inhoudt dat er vele uren achtereen met volle gevechtsbepakking moet worden hardgelopen. Karl-Heinz ziet de geschrokken gezichten van zijn lot genoten en grijnst: "Ik hoop dat ik met dat ventje eens mag afrekenen." In zijn ogen komt een blik vol haat en terwijl de sigaret naar de andere mondhoek verhuist, stoot hij er andermaal vol haat uit: "Goor varken." Franz, die de gedachtengang van deze simpele jongen heel goed kan volgen, tracht hem een beetje te kalme ren: "Neem het hem niet te kwalijk, Karl; de vent weet niet wat hij doet. Opgegroeid in een maatschappij, waarin het gif hem met de paplepel is ingegoten, denkt hij alleen maar goed te doen." Karl-Heinz trekt een grasspriet uit de grond en breekt die met heftige rukjes kapot, waarbij opnieuw de siga ret naar de andere mondhoek verhuist. De woorden van Franz bereiken het tegendeel. In de ogen van Karl-Heinz komt een wrede glans en diep uit zijn keel gromt hij: "Ik zeg jullie: laat die schurk nooit in mijn vingers komen." Hij maakt daarbij een draai ende beweging met zijn geweldige knuisten, als had hij de korporaal tussen zijn vingers geklemd. Dan spuugt hij het peukje uit en drukt het met zijn duim onder de grond. Peter Mayer heeft het gesprek nadenkend aangehoord. Blijkbaar kan hij de gedachten van beiden niet volgen. Terwijl de vakbondsman Ernst Schlösser om het voor val glimlacht, weet de organist Franck Muller dat Franz geUjk heeft. "Tracht je toch te beheersen, Karl; je kunt er toch niets tegen doen." Maar deze woorden missen hun uitwerking geheel. Stiermatm stuift op: "Zwijnen zijn het, allemaal." Franck begrijpt dat hij het gesprek een wending moet geven, daar een woedeuitbarsting van de onberekenba re Karl-Heinz bittere gevolgen voor hen allen kan heb ben. Hij gooit het over een andere boeg: "Jongens, hoe zou den onze vrouwen het maken?" Er volgt een kort zwijgen; hij heeft een onderwerp aan geraakt, waarover ze liever niet spreken. Immers, vele uren zijn ze in gedachten thuis bij vrouw en kinderen. Maar in hun soldatenwereldje wordt daar niet over gesproken. Vrouwen, kinderen, verloofden, thuis; alle maal dingen die diep in het hart zijn weggeborgen, als een kostbare schat; een geheim waarover men niet lichtzinnig spreekt. Allen hebben hun zorgen over alles wat ze achterlieten. Zullen ze hen die ze liefhebben ooit terug zien? Karl-Heinz glimlacht: "Kerel, maak je geen zorgen, de vrouwen vermaken zich wel zonder ons." De doorgaans stille Peter Mayer draait zich met een ruk om en stuift woedend op; "Vent, wat heb jij eigen lijk voor opvattmgen? Besef je wel wat het betekent om vrouw en kinderen te moeten achterlaten? Mijn vrouw draagt de verantwoording voor de boerderij, die ze nu alleen met de kinderen moet beheren. Toen ik nog thuis was, werkten we samen van de vroege mor gen tot de late avond. Nu moet ze alles alleen doen." Het hoofd van Peter heeft een dieprode kleur, zijn stem beeft van verontwaardiging. Uit zijn woorden is op te maken, dat hij zich zorgen maakt over het werk thuis. Een taak, die zwaar op de schouders van zijn vrouw mst. Hij draait zich weer om en hult zich in stilzwijgen. Met nietsziende ogen tuurt hij naar de bosrand. Zijn gedachten dwalen af naar huis, waar hij weet dat de zorgen zijn vrouw spoedig boven het hoofd zullen groeien. Om zijn mond komt een bittere trek. De anderen zwijgen. Al wat nu nog gezegd wordt, zal teveel zijn. De soldaten zien, dat de vierde compagnie zich gereed maakt om af te marcheren. Ook hun offi cieren en onderofficieren zijn zich aan het verzamelen. Kapitein Schmidt, hun compagnie commandant, staat glimmend gepoetst te wachten tot zijn troep zal aantre den. De mannen gaan alvast op hun knieën zitten, om dadelijk als daartoe het bevel wordt gegeven, in de looppas naar de verzamelplaats te kunnen reimen. Kor poraal Schreijer loopt met statige passen heen en weer. Dan klinkt snerpend het fluitje en een stem bmlt: "Aantreden!" De vijfde compagnie vliegt overeind en holt naar een van de sergeanten, die als kopman is gaan staan. Naast de sergeant moeten allen zich opstellen. Stram in de houding, met het hoofd naar rechts, wacht de sergeant tot allen zich hebben aangesloten. Als de compagnie in het gelid staat bmlt hij: 'Tellen." De man naast hem roept: "Een", de daarop volgende: twee, drie, vier, vijf, tot de laatste toe. Als het aantal klopt, buldert de sergeant-majoor; "Compagnie rechtsom, voorwaarts marrrrrs!" NauweUjks is de troep in beweging of vooraan roept een van de sergeanten: "Een lied!" Meteen zingt hij, waarbij de compagnie inzet: "Daar tussen sneeuw en ijs, daar bloeit mijn edelweiss." Dicht aaneengesloten stappen de soldaten, als waren ze op een paradeveld. Zelfs na een zware oefening moet een Duits soldaat een voorbeeld zijn. Daarom zingen de mannen, daarom lopen ze fier rechtop, hoewel ze zich van moeheid bijna niet op de been kunnen hou den. Als ze in het kamp komen, vertelt men dat er hun nog een aardige verrassing te wachten staat. Voor ze mogen uittreden om naar hun verblijf te gaan, komt korporaal Schreijer met de orders voor de avond. "Eerst wordt alles schoongemaakt en gepoetst. Jullie hebben precies twintig minuten om dat te doen. Daar na eten halen. Om tien uur aantreden voor een nacht oefening, die zal duren tot de ochtend." Schreijer glundert als hij de gezichten van de soldaten ziet. Verder legt hij uit wat het doel van de oefening zal zijn: "De eerste en derde compagnie zullen zich ergens in het veld ingraven; de overige compagnieën moeten ongewapend aanvallen. Het doel is om met krijgsge vangenen temg te komen." Even wacht Schreijer, kijkt de rij langs en vervolgt: "Om de oefening zo natuurgetrouw mogelijk te laten verlopen, zal door de verdedigers worden geschoten, met één scherpe patroon op tien losse flodders." Weer stopt hij en geniet van de uitwerking van zijn woorden. "Er wordt gericht geschoten en als er doden of gewonden vallen, is dat jullie eigen schuld; een bewijs dat er niet goed geoefend is. Dan zal er herha ling plaatsvinden, net zolang tot alles loopt als een ge smeerde machine." Voldaan kijkt hij naar de soldaten. Dan buldert hij; "Begrepen?" "Jawel korporaal." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5