Hervormde gewetensbezwaarden waren in Middelharnis bijeen MS Lotgenoten School blijven in een mediacultuur 'Tijdig zeggen wat je doet en op tijd doen wat je zegt' EiuarniBi-raEuws Loco-burgemeester Slootweg tijdens nieuwjaarstoespraak: Opgave voor regionale Evenementenkrant EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Rotterdammer gaat in zee mosselen kweken Kleding inleveren voor 2e hands kleding- beurs Ophalen oud papier Dirksland PAGINA 2 DINSDAG 13 JANUARI 2004 Zaterdag 3 januari jl. kwamen vele hervormde gewetensbezwaarden uit de regio in de liervormde kerli van Middelharnis bijeen. Voor de samen komst, die gepland stond in de Hoek steen, week men naar de kerk uit van wege de enorme belangstelling. De kerk was voor tachtig procent gevuld. God's leiding Niet venvarren Wettig besluit en Reformatie Niet vervolgen Kerkenraad in meerderheid niet mee Kerkenraad in meerderheid wel mee Individuele gewetensbezwaarden Strijdigheden MIDDELHARNIS - Het was niet burgemeester De Vries-Hommes die tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middelharnis, vorige week maandag in het gemeentehuis te Middelharnis, een nieuwjaarstoespraak hield maar loco-burgemeester Slootweg. Mevrouw De Vries was wegens ziekte verhinderd. Jaarwisseling Hard gewerkt Niet eenvoudig Veel op stapel GOEDEREEDE - Rotterdammer P. Buizer gaat mosselen in zee kweken op zes kilometer uit de kust van Goe- ree. Hij verwacht binnen vier jaar een productie te halen van één miljoen kilo. Niet eerder zijn mosselen op zo'n grote schaal in zee gekweekt. Dat bericht meldde de PZC vorige week. De afgelopen periode heeft een ieder kunnen genieten van de gezellige feestdagen die het afgelopen jaar afsloten. Nu is het echter weer tijd om vooruit te blikken, want: het zoiner- seizoen komt er weer aan! En sneller dan u denkt. AMERSFOORT - Hoe overleeft een school alle onderwijsveranderingen? Onder de titel 'Identiteit onder invloed. School blijven met ICT en media' heeft het Instituut voor Cul- tuurEthiek een rapport uitgebracht dat scholen wil stimuleren het unieke karakter van de eigen school niet te laten ondersneeuwen onder allerlei hypes. Niemand kan de invloed nege ren van een snelle samenleving, de vele media of de decreten van het ministerie van OCW. Maar wie voor leerlingen en ouders een herkenbare onderwijscultuur wil handhaven, moet helder maken waarin die school cultuur dan zo bijzonder is: heb je werkelijk iets bijzonders over te dra gen? Ds. C. Gielen, de plaatselijk hervormd pre dikant te Middelharnis, opende de vergade ring. Men zong Psalm 42 vers 3 en 5. Met het lezen van Psalm 43 en gebed werd de samenkomst voortgezet. Ds. Gielen verzorg de een overdenking naar aanleiding van Psalm 43. Het gebed tot God werd onder streept. Om Zijn leiding gaat het. De bede om Zijn licht en waarheid is bij herhaling nodig. Hoe donker de weg ook zijn kan en hoe groot de nood ook is, als het gaat om de omstandigheid waarin de Hervormde Kerk door het Synodebesluit van 12 december gekomen is, onder Gods leiding is de weg te gaan. Dat is goede leiding. Als het Licht, dat is Christus, over het pad schijnt en als de Waarheid, dat is Christus, het pleit voert, dan hoeft de ziel niet te vrezen. De weg is in ootmoedigheid te gaan, de weg is in afhan kelijkheid van Hem te lopen. De predikant riep de aanwezigen op om niet op de omstandigheden te zien, maar op de Koning der Kerk, Die de Nederlandse Hervormde Kerk in ons land plantte. Hij zal voorzien en Hij zal sterken en leiden. Na deze openingswoorden ontving ds. C.J.P. van der Bas het woord. Hij hield als lid van het Comité tot Behoud van de Hervormde Kerk de lezing 'Nu de PKN een feit wordt.hoe verder?' De inleider begon zijn voorlichting met te zeggen dat de inleidende woorden van zijn collega Gielen de toon hadden gezet. Het diepste was daarmee gezegd. Daarna sprak hij uit dat het hem verdrietig stemde dat hij die morgen in Middelharnis moest zijn: het verenigingsbesluit van drie kerken maakte dit noodzakelijk. Ds. Van der Bas memoreerde dat er veel gebeden was. In gebedsstonden en samen komsten was te proeven hoe hoog de nood gerezen was. De nood die ook alles te maken heeft met onze eigen zonden in ambtelijke en persoonlijke zin. Het is schuld op onze rekening, want de besluiten vielen in wettige vergaderingen van onze kerk. We bekom merden ons te weinig om het geheel van onze kerk. En wie kan zeggen dat hij altijd in de rechte gestalte in de binnenkamer gevon den werd? Vervolgens wees dominee Van der Bas erop dat we hier niet moeten doorvloeien. Dingen mogen niet worden verward. Dat gebeurt helaas. Als niet weinigen concluderen dat het ontstaan van de nieuwe kerk een symp toom van oordeel is, dan is het niet juist daar de conclusie aan te verbinden dat we dus ons door dat synodebesluit moeten laten leiden. Alsof we naar dit besluit mee zouden moeten gaan de Protestantse Kerk in Nederland bin nen. Volgens de inleider komt dat voort uit door- vloeien. Men verwart de dingen. Gods Voor zienigheid is niet hetzelfde als Zijn bevel. Wanneer God dit als een oordeel over ons doet komen, betekent dat niet dat God ons gebiedt om deel uit te gaan maken van de kerk die mensen hebben bedacht. Is dit besluit van onze synode iets van een oordeel Gods over ons, dan blijft staan dat God van chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall: AIgemeen@gebr-devifaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttaneven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen voorden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 ons gehoorzaamheid eist. Gehoorzaamheid aan Zijn geopenbaarde wil, aan Zijn heilig Woord. Het kan niet zijn, dat God door mid del van een oordeel ons ertoe zou dringen om Hem ongehoorzaam te worden. In verge lijking met onze zonden en schulden heden in de NHK, kan het niet zijn dat God ons ertoe dringt om onze zonden en schulden te vermeerderen. Het is ongerijmd om dat zelfs maar te denken. Een en ander veronderstelt dat we het toe treden tot de PKN houden voor een daad van ongehoorzaamheid jegens God de HEERE. De inleider sprak uit het diep te betreuren dat het Moderamen van de Synode de vele smeekbeden die 12 december werden gedaan niet wilde honoreren. Er is intens gesmeekt om breuken te voorkomen. Maar het lijkt er op dat men wil voortgaan op de ingeslagen weg en geen enkele handreiking wil doen aan gewetensbezwaarden die de Hervormde Kerk niet kunnen prijsgeven. Dat brengt de vraag op tafel hoe wij nu met de gegeven situatie hebben om te gaan met het definitieve besluit van de generale syno de tot vereniging van kerken. Ds. Van der Bas stelde vervolgens de vraag: Is het een wettig besluit? Een wettig besluit, dat door een kerkelijke vergadering bij (gekwalificeerde) meerderheid genomen is, behoort door het geheel van de kerk te wor den aanvaard. Maar dan moet het wel aan de algemene basisvoorwaarden voldoen die voor elk kerkelijk besluit gelden. Hierbij is het ontzettend belangrijk te luisteren naar de mannen van de reformatie. Zij protesteerden tegen de zienswijze van de rooms katholieke kerk op ambtelijke vergaderingen. In de rooms katholieke kerk was en is elk besluit van een concilie altijd wettig en ieder moe(s)t zich daaraan onderwerpen. Juist dit laatste bestreden de reformatoren. In artikel 7 van de Nederlandse Geloofsbelijde nis staat dan ook dat niets gelijkgesteld mag worden met de Goddelijke Schriftuur, ook niet in kerkelijke vergaderingen. Gods Woord alleen is de waarheid en daarom ver werpen wij van ganser harte al wat met deze onfeilbare regel niet overeenkomt, gelijk ons de apostelen geleerd hebben Dus elk besluit van een kerkelijke vergadering, ook van een synode, moet getoetst worden aan het heilig en onfeilbaar Woord van God. Alles wat met dat Woord niet overeenkomt, dient verworpen te worden. Voor kerkorde- Hjke bepalingen zijn er zo dingen nadrukke lijk verwoord in artikel 32 van diezelfde belijdenis. Het Gereformeerd Kerkrecht en ook de bekende godgeleerde Gisbertus Voetius zeg gen dan ook dat het Woord van God in abso lute zin bindt. Daarom geldt: Wie zou bewe ren, dat kerkenraden en personen onder geen voorwaarde ongehoorzaam mogen zijn aan besluiten van de kerk, die zou het werk van de Reformatie daarmee veroordelen. Er is een uiterste situatie gekomen. Onze synode besloot tot een nieuwe kerk, op basis van een nieuwe kerkorde, met een nieuwe, gedeelde grondslag. Een kerk waarin waar heid en dwaling, gehoorzaamheid aan Gods wet en ongehoorzaamheid daaraan, gelijke rechten zullen hebben. En waarin iedereen die toetreedt, of het nu met zijn geloofsbelij denis, zijn doopbelofte of zijn ambtsgelofte is, erkennen en respecteren moet dat zulks in de nieuwe kerk bijbels en wettig plaatsheeft. Met Bilderdijk, met Groen van Prinsterer en met Gunning is te zeggen: Dat is niet des kerks. Waar tot zoiets besloten wordt, daar is geen sprake van een hervormde kerk, ook niet van een algemeen christelijke kerk. Dat is een onmogelijke kerk. Een kerk waarin we naar eer en geweten voor God geen deel van kunnen uitmaken. Vergadert Christus zo Zijn gemeente? Met een beroep op Gods hei lig Woord en het persoonlijk geweten kan een kerkenraad, kan een ambtsdrager, kan een gemeente, kan een gemeentelid voor Gods aangezicht er toe besluiten om zich naar het synodebesluit niet te voegen. Dat kan een gemeenteUd ook doen ten aanzien van zo'n kerkenraadsbesluit. Men kan voor de beslissing komen te staan Gode meer gehoorzaam te zijn dan de mensen. De vraag spant, aldus de inleider, hoe we hebben te handelen. Een kerkenraad die in meerderheid besluit niet mee te gaan naar de PKN maar her vormd te blijven op basis van de hervormde kerkorde en de hervormde grondslag, moet de gemeente informeren van zijn beslissing in de kerkbode of met een kanselboodschap op zondag of op een daarvoor uitgeschreven gemeenteavond. Zijn besluit moet hij binnen 30 dagen schriftelijk aangetekend aan de synode van de NHK meedelen. Het bezwaar tegen het verenigingsbesluit en het niet mee gaan naar de PKN als kerkenraadsbesluiten moeten goed genotuleerd worden in het ver slag van de kerkenraadsvergadering. De ker kenraad behoort mensen de gelegenheid te geven om schriftelijk en ondertekend ken baar te maken in dezen het besluit van de kerkenraad niet te zullen volgen. Het is belangrijk een balans op te maken per 30 april a.s. en de gelden op de rekening vóór 1 mei voorlopig niet te gebruiken. Wanneer een kerkenraad geen besluit open baar maakt, moet volgens het rapport van de Generale Synode uit 2001 worden gezegd dat de kerkenraad meegaat: 'Besluit de synode tot vereniging van kerken, dan hoeft een kerkenraad niets te besluiten. Elke ker kenraad en gemeente wordt als vanzelf mee genomen in het besluit van de synode.' Stel dat een kerkenraad meedeelt in meer derheid mee te willen gaan naar de PKN, wat moet een gewetensbezwaarde dan doen? Vooropgesteld: een meerderheidsbesluit van de kerkenraad geldt in principe voor de gehele gemeente die aan hem is toever trouwd. Heeft een besluit uw instemming, dan hoeft u niets te doen. Maar wanneer dat besluit uw instemming niet heeft, dan moet u wel iets doen en liefst zo spoedig mogelijk. Bedenk daarbij het woord van de Heere Jezus: 'Alle dingen dan, die gij wilt, dat u de mensen zouden doen, doet gij hun ook alzo; want dat is de wet en de profeten.' Over onze eigen handelwijze hebben we verantwoor ding af te leggen ten overstaan van Hem. Dat mag ons voorzichtig maken. Voorzichtig in onze standvastigheid. Een minderheid in de kerkeirraad die niet mee kan, moet in alle openheid de eigen onmogelijkheid om toe te treden tot de PKN bekend maken. Met de redenen die men daarvoor heeft. De meerderheid mag worden gevraagd, zo nodig meer dan eens, de een heid in de kerkenraad en de gemeente te bewaren door met de minderheid van de ker kenraad achter te blijven. Te blijven buiten de PKN. Principieel en praktisch vanwege het feit dat de eenheid van de plaatselijke gemeente van hoger belang moet worden geacht dan de eenheid met een kerkverband. Zeker wanneer dat kerkverband zich verder van Gods Woord verwijdert dan dat het hui dige verband dat al doet. De kerkenraad deelt het meerderheidsbesluit aan de gemeente mee door een kerkbodebe- richt, een kanselboodschap of op een gemeenteavond. De belijdende leden en vol wassen doopleden weten daarmee hoe het er voor staat. Bezwaarde kerkenraadsleden kunnen de meerderheid van de kerkenraad vragen informatie van verschillende zijden aan de leden te verstrekken. Dat kan natuur lijk geweigerd worden en dan kan het ervan komen dat u als bezwaard kerkeittaadslid kenbaar maakt dat u zich in geweten gedron gen weet als gemeentelid (en niet zozeer uit hoofde van uw ambtsdrager zijn) andere gemeenteleden van de door u gewenste informatie te voorzien. Bij de uitvoering hiervan is het belangrijk de gemeenteleden te schrijven dat de kerkenraad van uw activi teit op de hoogte is gebracht. De inleider ging verder nog in op het overleg over het houden van diensten, over de behui zing en inkomen van predikant en koster. Ook kan het gebeuren dat in een spannings volle situatie een bijzondere visitatie wordt aangevraagd. Daar kan geen ambtsdrager zich wettig aan onttrekken. We raden dat ook af, want dan maakt u zich als ambtsdra ger luchtwaardig. Het is goed te weten dat een afvaardiging van de visitatoren provinci aal geen besluiten kan nemen over een ker kenraad en over een gemeente. Ze kan slechts de kerkenraad en de gemeente van pastoraal advies dienen. De inleider riep op behoedzaam te zijn met de Commissie van bijzondere zorg. Deze commissie is name lijk ingesteld op basis van de overgangsbe palingen die bij de kerkorde van de PKN zijn aangenomen. Bewillig daarin niet zonder u terdege te laten informeren door derden. Dat zou eeïi"bestuurslid van het Comité tot behoud van de NHK of een lid van de advi serende juridische commissie die dit Comité in het leven heeft geroepen kunnen zijn. Een kerkenraad die in meerderheid besloten heeft niet mee te gaan, is in ieder geval te adviseren met deze commissie niet in gesprek te gaan. De inleider sloot dit onder werp af met te zeggen dat kerkenraadsleden in minderheidssituaties er goed aan doen om in de grootst mogelijke openhartigheid naar de anderen in de kerkenraad hun weg te gaan. Heimelijk overleg moet niet plaats hebben. Wie in geweten de stap naar de PKN niet kan maken, in gehoorzaamheid aan de Koning der Kerk, dient de koninklijke weg te bewandelen in alle dingen! Daarna benaderde ds. Van der Bas de situ atie van gemeenteleden die menen te weten dat geen enkel kerkenraadslid in hun gemeente de stap naar de PKN niet maken zal. Het is belangrijk om uw kerkenraad zo spoedig mogelijk schriftelijk naar zijn posi- tiebepaUng te vragen. Is die openbaar, dan is het dienstig om per ommegaande schriftelijk te kennen te geven dat u zich niet kunt laten meenemen de PKN binnen, en dat u her vormd wenst te blijven. Een en ander onder tekend door alle volwassenen in uw gezin die met u instemmen en met vermelding van de personen onder de 18 jaar onder doop naam en vermelding van geboortedatum. Ook mag de kerkenraad worden gevraagd omwille van de eenheid van de gemeente met u (en anderen) achter te blijven en zich niet mee te laten nemen de PKN binnen. De plaatselijke eenheid moet de kerkenraad zwaarder wegen dan de landelijke. U mag de kerkenraad schriftelijk vragen informatie van meerdere zijden aan de gemeente aan te reiken. Als de kerkenraad weigert dit te doen, is het aan te bevelen om het met mede weten van de kerkenraad zelf ter hand te nemen. Misschien delen anderen met u de nood waarin u verkeert. U roept andere gemeenteleden op om zich schriftelijk te melden bij het meldpunt van het Comité tot behoud van de NHK. Dit om te zijner tijd enig inzicht te hebben in het aantal personen dat de stap naar de PKN niet kan maken. Als er duidelijkheid ontstaat en er blijken vele gemeenteleden met u te zijn die ook niet mee kunnen, dan kunt u met de kerkenraad in gesprek gaan en verschillende dingen over leggen. Met name als het ook gaat om de toe komst van u en de anderen. Het is belangrijk voorzichtig en ootmoedig hier de weg te gaan. Het is een geestelijke zaak. Wordt er gescholden, scheldt niet terug. Wordt er ver dacht gemaakt, betaal niet met gelijke munt terug. Wordt er op een oneigenlijke manier met u gehandeld, neem niet dezelfde midde len ter hand. Zoek in onderworpenheid aan God en aan Zijn onfeilbaar Woord beschei den maar beslist uw weg te gaan. Of beter gezegd: Zijn weg te gaan. Er is zo gemakke lijk iets van ons menselijke, zondige vlees dat opspeelt in tijden van spanning en zorg. Zeker wanneer het zoiets teers betreft als de kerk. En de kerkelijke gemeente, waar we misschien al ons leven lang toe behoren. Het gebed van Psalm 141 vers 2 mag gebeden zijn en van Psalm 17 de verzen 3 en 4 zen den we daarbij op. Na de lezing was er gelegenheid tot het stel- Slootweg greep in zijn rede nog even terug naar die van vorig jaar. Toen werd als adagi um voor het tóen pas begonnen jaar 2003 gesteld: 'Zeggen watje doet en doen watje zegt'. Niettemin, zo zei hij, moest geconsta teerd worden dat Middelharnis hierin nog niet geheel is geslaagd. Als teer punt van de organisatie - nog steeds, zowel bestuurlijk als ambtelijk - noemde hij de planning in de tijd en een accurate afhandeling van proce dures. Wat Slootweg betreft zou daarom het adagium dat voor 2003 werd nagestreefd, voor het pas begonnen 2004 als volgt kun nen worden aangepast: 'Tijdig zeggen watje doet en op tijd doen wat je zegt. Tijdens zijn terugblik op het voorbije jaar, zag de loco-burgemeester als eerste op de relatief goed verlopen jaarwisseling in de gemeente Middelharnis, kennelijk mede te danken aan het feest dat bij wijze van expe riment voor jongeren georganiseerd werd in 't Prieel van recreatiecentrum 'De Staver'. Deze bijeenkomst werd druk bezocht en door de jongeren ook gewaardeerd, terwijl de geluidsoverlast voor omwonenden bin nen de perken is gebleven. "Wat dat betreft kan van een succes worden gesproken", aldus Slootweg. Daartegenover staat dat er toch nog flink gestookt werd binnen de gemeente én dat in Stad aan 't Haringvliet zelfs de ME nog in moest grijpen. "Jammer dat dit nodig was!" Woorden van grote waardering had de loco-burgemeester voor brandweer en politie, beveiligingsdienst, personeel van 'De Staver' en voor de eigen buitendienstmedewerkers, tijdens de oude jaarsnacht. "Vooral in Stad, maar ook in Sommelsdijk zijn ze de hele nacht in touw geweest." Iets verder terugblikkend dan de jaarwisse ling kon Slootweg concluderen dat in het afgelopen jaar veel en hard is gewerkt, zowel binnen als buiten het gemeentehuis, zowel betaald als onbetaald. "Veel is er gedaan voor het instandhouden, verbeteren en verder uitbouwen van de gemeenschap en de gemeenschappen die Middelharnis vormt en vormen." En veel is er dan ook tot stand gekomen. En de loco noemde een en ander. "Het prachtige nieuwe gebouw van de RGO is geopend, 'Holland/Zeeland' komt nu let terlijk van de grond, 's Lands Haven kwam tot stand, een belangrijk deel van de riole ring in Nieuwe Tonge werd vernieuwd en ook werd een aantal wegen verkeersveilig ingericht." En dan nog allerlei plan- en besluitvorming, én het intensief werken aan de invoering van een reorganisatie binnen het gemeentehuis, "die onze organisatie in kwantitatief en kwalitatief opzicht aan moderne eisen kan laten voldoen." En niet te vergeten de invoering van het dualisme, en het tot stand komen van de programmabe groting. "U weet wel, dat is de begroting die door de Raad wordt op- en vastgesteld; zij is er gekomen door inspanning en medewer king van de raadsleden, bijgestaan door ambtenaren, en dat is voor onze regio uniek!" Een vooruitblik op het pas begonnen 2004 deed Slootweg opmerken "dat de wereld er niet eenvoudiger en veiliger op wordt. Vor men van dreiging van en mét terreur lijken uit onze wereld niet meer uit te bannen." Verder aandacht voor de 'restauratie' van het oude Europa en de ontwikkelingen bin nen de Europese Unie. En het feit dat het Nederland in economisch - en daarmee financieel - opzicht niet voor de wind gaat. Ook op sociaal en sociaal-cultureel gebied zijn er de nodige uitdagingen het hoofd te bieden, zo zei hij. Als belangrijk voorbeeld noemde hij "dat we samen op zoek moeten naar het vaststellen van voor onze samenle ving funderende waarden en normen, en in relatie daarmee zou ook een eind moeten worden gemaakt aan de al dan niet vermeen de gedoogcultuur, waarbij wel vastgehou den zou moeten worden aan ons poldermo del..." Ook aan de eigen gemeente gaan al deze ont wikkelingen niet voorbij. "Er breken mage re jaren aan; op een aantal beleidsterreinen moest een bezuiniging worden doorgevoerd, waardoor alle wensen van verenigingen en instellingen niet konden worden gehono reerd. We zullen op de kleintjes moeten let ten en zelfs soms ingrijpende keuzes moeten maken." Eilandbreed zal dit jaar meer inhoudelijk en praktisch invulling moeten worden gegeven aan de al zo lang besproken intergemeente lijke samenwerking. De bedoeling is dit te doen door een aanpassing van het ISGO, dat met ingang van dit jaar ook een zelfstandige ambtelijke organisatie kent, aldus Slootweg. Als verdere ontwikkelingen die dit jaar bin nen de gemeente op stapel staan, noemde hij onder meer de start van de uitbreiding van de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis en het ontwikkelen van plannen voor uitbreiding van de J.C. van Gentschool te Sommelsdijk, het starten van de renovatie van D'n Diek en de demping van een deel van het havenkanaal achter D'n Diek, zodat daar. riolering kan worden aan gelegd en er woningbouw en de nodige infrastructuur kan worden gerealiseerd. "Wat dat alles betreft zal 2004 een belang rijk jaar zijn voor de fysieke structuur van de gemeente Middelharnis." Ook voor Stad aan 't Haringvliet ligt het bestemmingsplan bij de provincie en kan dit naar verwachting dit jaar definitief worden vastgesteld, zodat hier ook weer enige woningbouw plaats kan vin den. Bij het vele dat op stapel staat, wenste de loco-burgemeester alle betrokkenen veel wijsheid en sterkte toe. "Bij dit alles gaat het er om dat we onze gemeente zo veilig en leefbaar mogelijk houden en maken. Samen hebben we, elk op onze eigen plaats, daaraan te werken. Bovenal wens ik u daarbij de zegen van God, Die alle dingen regeert." De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van MS Lotgenoten is op donderdagmiddag 15 januari om 14.00 uur in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk. Belangstellen den zijn hartelijk welkom. Voor meer inlich tingen kunt u bellen naar Karin Schippers, tel. (0187) 499000, of Ankié Posthuma, tel. (0187)486155. Buizer, die techneut en zelfstandig onderne mer is, heeft vorig jaar een proef uitgevoerd. Aan vijf meter lange palen die als dobbers met de zee meebewegen, bevestigde hij tou wen waarop mossellarven zich vastzetten. Het experiment was zo succesvol dat Buizer een vergunning heeft aangevraagd voor een constructie van honderd in zee drijvende palen. Hij wil komend voorjaar beginnen en verwacht dit jaar een eerste oogst op de mos selveiling in Yerseke te brengen. Uiteindelijk wil Buizer tienduizend palen in zee aanbrengen, waarvoor volgens hem een oppervlakte van één vierkante kilometer nodig is. Op zee stelt dat volgens hem niets voor. Hij moet een milieueffectrapportage maken om te kunnen uitbreiden. Daar begint hij dit jaar mee. De productie die Buizer voor ogen heeft, één miljoen kilo mosselen per jaar, is fors. De totale aanvoer in Yerse ke liep de afgelopen jaren uiteen van 100 miljoen kilo in 1999 tot 45 miljoen kilo in 2002. De Rotterdammer heeft zijn licht opgesto ken bij Zeeuwse mosselkwekers voordat hij vorig jaar met zijn proef begon. Ze gaven hem geen schijn van kans. In Zeeland wor den wel hangcultuurmosselen gekweekt, maar dat gebeurt op beschutte plaatsen. Mosselen kweken in open zee is volgens de kwekers vragen om problemen. Buizer zegt niet te betwijfelen dat zijn project slaagt. De tijd zal het leren. len van vragen die soms schrijnende en pijn lijke situaties blootlegden. Kerkenraadsle den en gemeenteleden voelden zich soms monddood gemaakt. Uit de beantwoording bleek dat ook de handreiking van de Synode en een beleidsplan in een gemeente niet toe reikend waren. De PKN is nu eenmaal een kerk waarin verschillende leringen, die hoe wel met elkaar in strijd, bestaansrecht heb ben. Het tekenen van een verklaring bete kent ook de erkenning en het wettigen van leringen waar anderen zich voor verklaren. Gereformeerden mogen gebonden zijn aan de gereformeerde belijdenis als zij maar erkennen dat het anderen, die andere dingen leren, niet uitsluit. Aan het einde noemde ds. J.C. den Toom, hervormd predikant te Sommelsdijk, nog meldpunten waar gewetensbezwaarden terecht konden. Hij bedankte de inleider voor zijn inleiding en beantwoording van de vragen en vroeg de aanwezigen nog eenmaal samen te zingen. Daarna eindigde ds. C.J.P. van der Bas met voorbede en dankgebed. vH Vandaar dat de VVV Zuid-Hollandse Eilan den nu reeds actief is in het verzamelen van evenementen voor haar evenementenkrant 2004. Deze evenementenkrant wordt gratis aan de balie van alle VVV's in de regio ver strekt en is zeer populair onder zowel de plaatselijke bevolking als de vele toeristen die onze regio jaarlijks bezoeken. De krant verschijnt maandelijks en iedere week wordt een deel hiervan in een aantal plaatselijke kranten gepubliceerd. Dus: organiseert u een evenement, beurs, braderie, markt, expositie, voorstelling of een anderszins voor een groter publiek aan trekkelijke happening? Meld het dan, zodat dit opgenomen kan worden in het bestand om uw evenement actief te promoten.. U kunt dit schriftelijk doen; VVV Zuid-Hol landse Eilanden Kantoor Brielle Postbus 46 3230 AA Brielle, per e-mail brielle@vvvzhe o.v.v. "Evene- mentenlijst" of telefonisch: 0181-475475. Vergeet niet een contactpersoon telefoon nummer te vermelden! Op 6 maart wordt er weer een tweedehands Kleding en Speelgoedbeurs gehouden in het gebouw van de Ger. Gemeente aan de Chr. De Vrieslaan. U kunt nu uw SCHOON gewassen dames- en kinderkleding inleveren. 50% voor u en 50% voor ons. Speelgoed, fietsen, rolschaatsen, poppenwa- gens enz alles is welkom. Inleveren op de maandelijkse verkoping van 10 tot 11 uur op 7 februari 2004 in het gebouw van de Ger. Gemeente Chr. De Vrieslaan 38 in Middelharnis. Inleveren kan ook dagelijks aan de Lijsterbesweg 61 te Middelharnis, graag even bellen van te voren (489656). Overgebleven kleding en goederen gaan naar Roemenië. We hopen op net zo'n goede en gezellige opkomst als vorig jaar. Voor vragen kunt u contact op nemen met M. Osseweijer, tel 0187 489656. In Dirksland zal a.s. zaterdag het oud papier weer worden opgehaald. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur gebundeld aan de weg te zetten, waarvoor de vrijwilügers u bij voorbaat danken. De ondertitel 'School blijven met ICT en media' geeft aan dat het rapport niet begint bij de technische onderwijsvernieuwingen, maar aan de kant van het onderwijs zelf. Dan blijkt dat niet alleen technische innovaties het karakter van hét lesgeven beïnvloeden, maar minstens zo sterk veranderende onder wijskundige opvattingen. Sterker: de term 'les geven' zelf lijkt bijna een verouderde aanduiding, het draait nu om individuele leerwegen en onderwijs op maat. Zoals som migen een schoolbord bekijken als een pri mitieve versie van een beeldscherm. Het rapport typeert de westerse beeldcultuur met de trits 'veel, vlug en vrij'. Tegelijk sig naleert het de behoefte aan diepgang, meer duurzaamheid - ook in relaties - en echt heid. Door bij deze behoeften aan te sluiten kan een school eigen accenten of prioriteiten aanbrengen in het schoolverlatersprofiel. zoals het aanleren van zelfdiscipline of gevoel voor nuance. Een andere aanbeveling van het rapport is het bespreekbaar maken van identiteitsgevoelige zaken in de vorm van 'structureel identiteitsberaad'niet enkel brandjes blussen wanneer bijvoorbeeld ouders klagen, maar bijvoorbeeld elk half jaar alle medewerkers van de school betrek ken bij het vaststellen van beleidsvoorne mens over zaken die de identiteit van de school raken. Identiteit - breed opgevat als de hele schoolcultuur - vraagt onderhoud. Het project MediaEducatie is een samenwer kingsproject van reformatorisch en gerefor meerd vrijgemaakt onderwijs en het Instituut voor CultuurEthiek. Het beoogt een kruisbe stuiving van praktijk en theorie, nader: onderwijspraktijk en theoretische bezinning op mediagebruik. Het rapport dat nu ver schijnt is het eindproduct van het weten schappelijk onderzoeksdeel van het project. Eind maart volgt een presentatie van de bij behorende lesmodules die in het onderwijs kunnen worden gebruikt. Tevens wordt ook een docentenmodule aangeboden, met behulp waarvan scholen voor eigen leer krachten een bezinningsmiddag kunnen organiseren rond media-gebruik. Vrijdag 6 februari aanstaande zal het rapport Identiteit onder invloed' worden gepresen teerd op een gelijknamig symposium in Put ten, gencht op leidinggevenden met ICT in hun portefeuille. De auteur, drs. ir. R A Nij- hoff, zal dan de hoofdlijn van het rapport schetsen. De hoofdspreker prof. dr k H Jochemsen (Professor G.A. Lindeboomin stituut) zal de discussie verbreden met de vraag: heeft identiteit nog invloed in een postmoderne zorg- en welzijnsector^ Ook worden deelsessies georganiseerd gericht op de verschillende sectoren: onderwijs zor" en politieke of maatschappelijke organisa-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2