PvdA 'Prins Maurits' IVliddelliarnis: gewoon en toch bijzonder Schaken en dammen in Ouddorp EliM1E»af-l1IEUW5 De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Gevonden voorwerpen Wlat gaat de PvdA in 2004 doen? We willen beginnen om u en uw dierba ren een gelukkig 2004 toe te wensen. Werkgelegenheid en startende ondernemers Betaalbare woningen in alle kernen Betaalbare en goede kinderopvang Collectief Vraagafhankelijk Vervoer Jongerenaetiviteiten en verenigingsgebouwen Centrum Werk en Inkomen functie op Qoeree-Overflakkee Kleine projecten bij u in de buurt, de brom- en fietsenstalling in Mehthuizen Jonge socialisten Flakkee Bakfiets op Oeltgensdag en Bommelse dag c« c« c« :i '•^,jf 4> ^j» ^i* 9 *s k* «r* K' «c* k* k* k* k* k* k* PAGINA? VRUDAG 9 JANUARI 2004 Fractiegewijs De PvdA zal in 2004 de sociaal-democratische idealen duidelijk kenbaar gaan maken in de dorpen en buurtschappen van Oostflakkee en het gemeentehuis. Er zullen door de PvdA moties en initiatiefvoorstellen v/orden inge diend die gebaseerd zijn op de deze idealen. In eerste instantie om ze te verwezenlijken maar ook om duidelijk te maken waar wij voor staan. Hierbij denken we aan de volgende onderwer pen: De PvdA vindt werk belangrijk. Voor Oostflak kee is een sterke landbouw en de ontwikkeling van toerisme en recreatie essentieel. Maar er is een bredere economische basis nodig en daar om vinden we de ontwikkeling van het regio nale industrieterrein in Oude Tonge zeer belangrijk. De bedrijven die zich daar willen vestigen zullen bij voorkeur wél moeten bijdra gen aan de lokale werkgelegenheid. Er zal kri tisch gekeken worden naar bedrijven die een kleine bijdrage leveren in de werkgelegenheid maar een aanslag doen op het milieu en een onevenredige verkeersbelasting geven. Startende lokale ondernemers zouden op het industrieterrein onder gunstige voorwaarden een contract met de gemeente moeten kunnen afsluiten voor bedrijfshuisvesting, belastingsta rieven en financiering. Het midden- en kleinbe drijf wordt gezien als de banenmotor en de PvdA is van mening dat de gemeente deze groep tegemoet moet komen. Heeft u plannen laat het ons weten! Landelijk beleid dat momenteel wordt voorbe reid maakt beperkte uitbreiding van het wonin gaanbod voor Oostflakkee in de toekomst wel licht mogelijk. Momenteel onderzoekt het col lege mede op initiatief van de PvdA de moge lijkheid naar woningbouw in Achthuizen, Den Bommel en Ooltgensplaat. Wij vinden dat tenminste 35% van de totale waarde van de woningen moet bestaan uit betaalbare woningen voor starters. Projectont wikkelaars hebben vaak maar één doel: de maximale opbrengst per vierkante meter grond, de gemeente moet hier paal en perk aan stel len. Als kinderopvang gecombineerd zou worden met basisonderwijs en andere voorzieningen, wordt het eenvoudiger ze te verwezenlijken. Bijkomend voordeel is dat door onderlinge samenwerking de kwaliteit van deze voorzie ningen kan worden vergroot. In 2003 werden investeringen van de gemeente in betaalbare kinderopvang door de meerderheid van de raad in Oostflakkee tegen gehouden. Met de komst van de nieuwe Wet Werk en Bijstand (WWB) zal het onderwerp in 2004 opnieuw actueel worden. De dorpen in Oostflakkee moeten bereikbaar blijven ook voor mensen zonder auto'. Vaak zijn dat ouderen en scholieren. Gegeven de beperkte reizigersstroom is het laten rijden van de klassieke gele streekbussen nauwelijks of niet rendabel. Door de inzet van taxibusjes en belbusjes kan er een flexibeler systeem komen, dat meer is gebaseerd op de vraag van indivi duele reizigers en waarbij de tarieven zo dicht mogelijk bij die van het landelijke openbaar ver/oer liggen. In 2004 zal dit collectief vraag afhankelijke vervoer hopelijk van de grond komen. De PvdA wil de SWO en in het bijzonder drs. Anne Verhey (directeur) en de vrijwilligers complimenteren met het initiatieven die momenteel voor de jongeren van 12 tot 18 jaar worden genomen. Twee raadsleden bezochten de inloopavond en waren onder de indruk van de betrokkenheid van de vrijwilligers en de ple zierige ambiance en de grote opkomst. De inloopavonden worden gemiddeld door zo'n tachtig jongeren bezocht en voorziet duidelijk in een behoefte. De PvdA is wel van mening dat een eigen plek voor de jeugd in de toe komst de voorkeur heeft, al kan deze wel in een bestaand gebouw worden gerealiseerd. Niet alleen in Oude Tonge, ook in de andere kernen zou een dergelijke ruimte tot stand moeten komen. De SWO. de jeugdwerkers met hulp van vrijwilligers en jongeren zelf kunnen initiatieven tot een succes maken. De PvdA is voor een bloeiend verenigingsleven maar vindt dat groepen of personen niet uitgesloten mogen worden hier zal in 2004 kritisch op moeten worden gelet bij het toekennen van subsidies. In het debat op 18 december heeft de landelij ke PvdA gepleit voor een ruimere bevoegdheid van met name CWI en gemeenten om te expe rimenteren met het uitbesteden van taken onderling. Deze ruimte heeft de staatssecretaris thans geboden. Ook buiten de CWI-locatie kan in een experiment de intake plaatsvinden. Momenteel moeten inwoners van Oostflakkee naar het Zuidplein voor een intake gesprek bij het CWI het vroegere arbeidsburo), het zou goed zijn om deze intake functie op Coeree- Overflakkee te hebben. De PvdA wil graag samen met u het wonen plezieriger maken. Aan de ene kant door na te denken over ontwikkelingen op langer termijn waarbij provinciale en landelijke politiek soms nodig zijn aan de andere kant door projecten die bij een meerderheid in de gemeenteraad relatief simpel te realiseren zijn. De brom- en fietsenstalling in Achthuizen is een voorbeeld van een klein project dat veel gemak geeft. Zo zijn er natuurlijk veel initiatieven denkbaar. U kunt ze eenvoudig kenbaar maken bij het frac tiesecretariaat van de PvdA, we laten u direct weten wat we ermee gaan doen. Wij verwachten in 2004 de nodige acties van Jaap Gebraad en de Jonge Socialisten. Eerder kon je al een stuk lezen over jongerenhuisves ting maar er zijn tal van andere uitdagingen. Ben je jong en ben je het zat om aan de zijlijn te blijven roepen, twijfel niet langer en probeer zaken voor elkaar te krijgen, meld je aan via: jsflakkee@hotmail.com of bel 06-46068129. Onze rode bakfiets levert al drie jaar een her kenbaar straatbeeld op tijdens de Bommelse en Oeltgensdagen. De bakfiets is zo het sym bool geworden voor ons werk buiten het gemeentehuis. Daarom zijn we begonnen met de Bakfiets Nieuwsbrief die vanaf nu vier keer per jaar gaat verschijnen. We zullen u op de hoogte houden van de verrichtingen van onze raadsleden in de gemeenteraad van Oostflak kee. Verder besteden we aandacht aan de loka le politiek in het algemeen en brengen u op de hoogte van de activiteiten van de afdeling. In de eerste brief laten we u weten hoe de kaarten zijn verdeeld in Oostflakkee en geven we een overzicht van 2003. U kunt de Bakfiets nieuwsbrief gratis per post of e-mail ontvangen als u zich hier voor opgeeft. De tweede uitgave zullen we ver spreiden tijdens de markt in Den Bommel. PvdA Oostflakkee Fractie-secretariaat p/a Langstraat 46 3256 AM Achthuizen Tel: 630176 E-mail: toon@meeirwsen-pvda.nl Website: www.flakkee.net/PVDAoostflakkee STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Allereerst wil ik u namens alle bewo ners van De Dierenstee een heel geluk kig en gezond 2004 toewensen en wij hopen dat weer veel dieren by u een nieuw leven kunnen beginnen. Wij zijn in 2004 gestart met een groot aantal gevonden konijnen, een achttal achtergelaten bij een school in de Hoeksche Waard. Geluk kig heeft een aantal kinderen zich het lot van deze dieren aangetrokken en hebben ervoor gezorgd dat de dieren niet verhongerden. Later werden de konijnen bij ons gebracht en wij hopen dat zij weer gauw een nieuwe en deze keer een goede baas vin den. Het zijn acht konijnen van ongeveer een jaar, mannetjes en vrouwtjes, wildkleur, zwart, bruin, en wit/bruin, vriendelij ke dieren, ge-wend om geaaid te worden. Dan zijn er nog vier konijnen die bij ons gebracht zijn, ook vriendelijke dieren. Wij vragen nog eens uw aan dacht voor Harley, een Thaise Ridgeback, d.w.z. een hond met een streep opstaand haar op zijn rug. Hij is 11 maanden en achtergelaten in de Hoek sche Waard. Het is een hond die uit de grote stad komt en door zijn baas niet erg vriendelijk is behandeld. Harley is donkerbruin, middel groot en het is beslist geen hond voor een gezin met kinderen of een beginner. Heeft u belangstelling voor deze aparte hond, komt u dan eens kijken. Oscar is een hollandse herder, nog vrij jong en ook door zijn baas achtergelaten in de Hoeksche Waard. Deze hond is erg enthousiast en daarom nog niet geschikt voor een gezin met kinderen. Hij moet nog worden opgevoed en voor hem zoeken wij een baas die veel ervaring heeft met honden. Bart is een blonde labrador retriever van 6 jaar, een vriendelijke enthousiaste hond, die eigenlijk in ieder gezin geplaatst kan worden, lief voor kinderen en voor katten, hij kan alleen thuis blijven. Het is een echte gezinshond. En dan hebben wij nog Desi, een kruising, kort, bruin, gesteriliseerd, ruim 9 jaar oud, en niet zo groot. Zij is lief voor kinderen, maar heeft een hekel aan andere honden en katten. Voor Desi zoeken wij een plaatsje in een rustig gezin. Quinta de oude bouvier, Eelke de friese stabij en Marlon de krui sing bouvier wachten ook nog steeds op een nieuwe baas. U vindt deze dieren in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Niet voor de school leren we, maar voor het leven. Dat geldt ook voor een 'gewone' scholengemeenschap, waar alle kinderen van de basisschool ver der kunnen. De "Prins Maurits" in MiddeUiarnis is zo'n 'gewone' scho lengemeenschap. Vrijwel alle school typen zijn erin vertegenwoordigd: vwo, havo, vmbo-theoretisch, vmbo- beroepsgericht (zorg welzijn, mode commercie), Iwoo en Praktijkon derwijs. En geleerd moet er worden. Het motto van de school is: een school waar je wijzer wordt. Maar het leren van 2003 is toch wel wat anders dan het leren van vroeger: het is inderdaad sterk op het leven gericht. Heel duidelijk is dat in de beroepsvoorbereidende richting, in het vmbo. De praktijkvakken zijn eigenlijk niet anders dan simulaties van de werkelijkheid. Daarvoor is de school heel modem uitgerust met praktijklokalen. Aller lei beroepsvaardigheden voor de zorg en de handel komen er aan de orde: koken met de modernste apparatuur, patiënten tillen uit een ziekenhuisbed, zelf ervaren hoe het lopen met een rollator aanvoelt, beademen, creatief textielverwerken, verkoopgesprek ken houden, boekhouden. De school onderhoudt ook tal van contacten met instellingen en bedrijven die de leerlin gen later als arbeidsmarkt dienen. En mis schien nog wel belangrijker dan het school se leren is het leren dat de leerlingen doen op de stages: in de laatste 2 klassen van het VMBO en van het Praktijkonderwijs is stage een wezenlijk onderdeel van de opleiding. Dan is de school eigenlijk al een beetje over gegaan in "het leven". Ook op de theoretischer opleidingen van de Klas 3 vmbo Zorg Welzijn van de "Prins Maurits moet ook leren om met kinderen te werken. Maar hoe leer je dat als je stage in een bejaardentehuis plaatsvindt? Door zelf een kinderfeestje te organise ren. Samenwerking met een bevriende basisschool levert snel 27 kleuters op. Altijd in voor een feestje! Maar hoe je ze van 9 tot 12 uur moet bezighouden, is een probleem voor de klas. Daarover wordt lang nagedacht, gepraat en vergaderd. Uiteindelijk staat het feest er. Als een huis. Geen mooiere beloning dan de vraag die met glinsteroogjes wordt gesteld: "Doen we dat morgen weer, juf? "Prins Maurits", vmbo-theoretisch, havo, vwo, waar het leven nog zo ver weg lijkt, komt eveneens de praktijk van het dagelijks leven al snel om de hoek kijken. Soms is dat de praktijk van het studieleven, want veel leerlingen van havo en vwo gaan nog een lang traject in het hbo of op de universiteit volgen. Tijdens de schoolloopbaan wordt Je neemt niets meer aan.Christine Verboon uit Nieuwe Tonge en Dinant Struijk uit Nieuwerkerk, leer lingen van atheneum-6 van de "Prins Maurits,zijn bezig met hun EXO voor biologie: een experimen teel onderzoek dat voor de vakken biologie, natuurkunde en scheikunde uitgevoerd moet worden. Een krantenartikeltje over de vieze vaatdoek bracht hen op het spoor. Gemiddeld wordt eens per veertien dagen de vaatdoek vervangen door een schone. Een geweldige woon- en verblijfplaats van bacteriën. Huisvrouwen spoelen hem natuurlijk goed uit, maar helpt dal? Via een tiental experimenten onderzoe ken ze hoe je in het dagelijkse leven het best een zo schoon mogelijke vaatdoek kan krijgen. Eens per week spoelen? Dagelijks? In warm water? In koud water? Met schoonmaakmiddel? Laten drogen? Van elke methode worden van het spoelwater de bacteriën op kweek gezet. Door het tellen van de bacterie- koloniën kunnen ze aangeven wat de beste methode is. Daarbij komen allerlei scheikundige en biolo gische vaardigheden en methoden om de hoek kijken. Het wordt met foto 's en al vastgelegd in een uit voerig verslag. Dinant denkt datje zo wel op een wetenschappelijke manier leert denken. Omdat je het ook moet uitvoeren spreekt hel hem erg aan. Als toekomstig chirurg zal hij deze werkwijze zeker kun nen gebruiken. Vooral de vaardigheden. Christine, die ook medicijnen wil gaan studeren, leert er voor al van om vragen te stellen bij de gewoonste dingen. "Je neemt niets meer aan.De vaatdoek kan ove rigens beter met koude water uitgespoeld worden dan met handwarm water. Dat is in elk geval iets om ter harte te nemen. veel aandacht besteed aan allerhande vaar digheden, die a.s. studenten moeten beheer sen: zelfstandigheid, wetenschappelijk den ken, presentatievormen, leren omgaan met ICT, etc. In de hoogste leerjaren mondt dit uit in sec torwerkstukken, profielwerkstukken en eigen experimenteel onderzoek. Dat zijn nog wel geen proefschriften, maar de leerling moet wel aantonen, dat hij in samenwerking met een ander een zinvol onderzoek kan opstellen en door logisch redeneren en het doen van experimenten tot verstandige con clusies kan komen. Zo gewoon is leren dus tegenwoordig niet meer. Of misschien is het juist wel gewoner dan ooit. Trouwens: er blijft op de Prins Maurits volop aandacht voor de dingen die tot de algemene ontwikkeling van elke Nederlander horen: het leren van één of meer buitenlandse talen, wis-natuur- en scheikunde, geschiedenis, aardrijkskunde, een goede culturele vorming. Met name op het laatste gebied is er de afgelopen jaren geweldig veel kaalslag geweest. Het komt voor dat a.s. universitaire studenten nog nooit iets van Vondel gelezen hebben, of niet meer schilders uit de Gouden Eeuw kun nen noemen dan Rembrandt. Op de Prins Maurits vinden ze zulk soort dingen tot de basisbagage behoren van een goede algeme ne ontwikkeling. Museumbezoek, culturele vorming, concerten (zelf geven of bezoe ken), keuze voor alle creatieve vakken, grondige CKV-lessen dragen daartoe bij.. De "Prins Maurits" probeert op te leiden voor het leven. En dat doe je niet zomaar. Het leven vraagt om een visie. Dat is voor de "Prins Maurits" de christelijke levensbe schouwing: mensen zijn op aarde om God te dienen en zorg voor elkaar en de schepping te hebben. En dat is ook iets wat geleerd wordt. Dat is het draagvlak van de school en maakt dat de school gewoon, maar tegelij kertijd bijzonder is. Als de "Prins Maurits" als een christelijke school naar buiten treedt, voelt ze zich niet beter, maar wil ze wel graag laten weten: wij proberen onze leerlin gen het leven in te laten gaan met een visie, die gedragen wordt door de Bijbel. Niet voor de school leren we, maar voor het leven. En leven is meer dan kennis, geld of macht.. Schaken Het voornemen van de schakers in Ouddorp om zich in de strijd te mengen voor de bovenste plaatsen in de RSB competitie kan wederom een jaar in de koelkast gezet wor den na de 5,5-2,5 nederlaag uit bij 't Sprin gende Peert in Strijen. Voorafgaand aan het nieuwe seizoen werd de lat hoog gelegd, maar de klad zat er al in na de onverwachte nederlaag thuis tegen De Penning uit Rozen burg, afgelopen november. Enigszins gehan dicapt (Arie Baas afwezig i.v.m. ziekte) werd de reis naar Strijen aanvaard. Na enig zoeken naar de speellocatie werd de strijd aangevangen, maar na de eerste kop koffie zaten de Ouddorpers al snel tegen bedenke lijke stellingen aan te hikken. Misschien dat de reis vermoeiender was dan gedacht, maar uiteindelijk wist alleen Peter Derrez zijn tegenstander te overmeesteren en wisten Willem-Jan Tanis, Jan Verzijden en Frans Troost er nog remises uit te peuren. Jaap Santifort, Reinier van der Wende, Eddy Der rez en Kees van den Nieuwendijk moesten de koning uiteindelijk omleggen. Uithuilen en de komende wedstrijden er opnieuw tegenaan, al was het maar om zo hoog moge lijk te eindigen, heren! Huishoudelijk werd er ook op bescheiden schaal geschaakt, maar wel op het scherpst van de snede. Hans van Meenen verdedigde zich met zwart met zijn geliefde Aljechin, maar kwam gaandeweg een paar pionnen achter. Ogenschijnlijk had Hans compensa tie in actief stukkenspel, maar Albert reken de diep en wist uiteindelijk met secuur spel de vis op het droge te krijgen. Misschien een kentering voor Albert na weken van nederla gen. Krijn van der Wende versloeg Eeuwit Santi fort, Een Philidor waarin zwart passief stond en bleef gedurende de gehele partij. Met een leuke combinatie wist Krijn materiaal te winnen en ondanks verwoede pogingen van Eeuwit kon hij het tij niet meer keren. Willy Tanis-Koole wist met de nodige zweetdruppels een halfje op haar conto bij te schrijven. Een aangenomen damegambiet waar haar tegenstander Piet Speelman lekker uit de opening kwam en middels een pion vorkje een stuk wist te winnen. Daarna wist Willy genoeg tegenspel te ontwikkelen opdat Piet niet anders kon dan te kiezen voor een half ei. Bonne Faber versloeg Gert-Jan Zonneveld in een zéér onderhoudende partij. Een Sveshnikov waarvan de eerste 11 zetten bin nen een paar minuten op het bord stonden, maar waarna elke volgende zet op een weeg schaal gelegd moest worden om niet in het nadeel te komen. Een ietwat verkouden Zon neveld maakte het eerste foutje en kwam niet meer los uit de omsingeling van de witte stukken. Borme heeft genoeg technische bagage om de vis op het droge te krijgen, ondanks tegenstribbelen van zwart. Jan Grinwis verdedigde zich met het aange nomen damegambiet tegen Hans van Esveld; lange tijd ging het gelijk op, maar Jan vergat zijn c-pion op te spelen en deze werd uiteindelijk zwak. Hans wist zijn torens op de c-lijn te verdubbelen en een pionnetje mee te snoepen. Een blunder van Jan maakte abrupt een einde aan een leuke partij. Uitslagen schaken 17e ronde: Albert Schaefer - Hans van Meenen .1-0 Krijn van der Wende - Eeuwit Santifort 1-0 Piet Speelman - Willy Tanis-Koole .rem Bonne Faber - Gert-Jan Zonneveld .1-0 Hans van Esveld - Jan Grinwis1-0 In de maand december 2003 zijn de volgen de gevonden voorwerpen aangemeld bij het Politieburo te Sommelsdijk: Middelhamis, ring 2003433904; Armband 2003454373. Ouddorp, DVD 2003448771. Ook zijn er diverse sleutels gevonden. De voorwerpen kunnen worden bekeken in het buro te Sommelsdijk tussen 10.00 en 17.00 uur. Dammen Bij de dammers valt er ook in het nieuwe jaar niet te spotten met de top drie. A. de Mik sr deed zijn best tegen zijn zoon,maar deze was hem te slim af en had als eerste de pun ten binnen. De nummer 1 blijft op koers! K. Tanis stuitte bij J. Moerkerk op felle tegenstand. Uiteindelijk wikkelde hij af naar een overmachteindspel van vier daimnen tegen één dam. De cfrie punten waren daar mee voor Klaas. J. van den Ouden en W. van Schie kozen voor een flankspelpartij. Het ging lang gelijk op, alleen verbruikte Van den Ouden zoveel tijd, dat hij de laatste 15 zetten in 5 minuten moest doen. De stelling was dermate gecom pliceerd, dat hij de goede zetten niet meer vond en de vlag moest strijken. H.M. Floresteijn had zes weken niet meer gedamd en speelde tegen C. Mierop - altijd een lastige tegenstander om van te winnen. Uiteindelijk wist Mierop te wiimen; door dit resultaat veliest Floresteijn de aansluiting bij de eerste drie! De uitslagen: A.P.C. de Mik - A. de Mik 3-0 K. Tanis - J. Moerkerk 3-0 J. van den Ouden - W. van Schie 0-3 C. Mierop - H.M. Floresteijn 3-0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7