Nieuws Groene ruimte en Bloemen en tuincentrumbranche Megamenu op Valcantiebeurs stilt informatiehonger Mbo opleidingen in de eigen regio: s -'"^ EiiAtmai-iiiEtjws Een beroepsopleiding volgen in Oude Tonge? Dat kan bij bet Albeda College 3GC cl uit de kerken Oud papier Melissant Doemiddag vrijdag 16 januari 2004 Economie Welzijn college Bemiddeling 'Iron Night' 'r^^ï^ -. --,.,. ^^s^ Massage... Eigen smaak PAGINA 11 VRIJDAG 9 JANUARI 2004 Het Albeda College Oude Tonge heeft een uitstekende naam op het gebied van middelbaar beroepsonderwijs; dat geldt zeker voor de locatie Oude Tonge waar economische en sociaal pedagogische opleidingen worden aangeboden op niveau 2, 3 en 4. Bedrijven en decanen hebben veel waardering voor de kwaliteit van de opleidingen en de zorg die het Albeda College in Oude Tonge als kleine locatie aan individuele leerlingen kan geven. Binnen economie kan op verschillende niveaus en in verschillende richtingen wor den gestudeerd. Op niveau 2 wordt de opleiding tot bedrijfsadministratief en com mercieel administratie medewerker aange boden. Op niveau 3 en 4 kan na het Ie leerjaar gekozen worden voor voortzetting in de secretariële, de commerciële of de bedrijfs- administratieve richting. In de regel worden de niveau 2 opleidingen in 2 jaar en de overige in 3 of 31/2 jaar afge sloten. In het algemeen geldt dat teiuninste 20% van de opleiding aan BPV (stage) wordt besteed. Na het behalen van het diploma op niveau 2 kan de studie vervolgd worden op niveau 3 of 4. Bezitters van het diploma op niveau 4 zijn toelaatbaar tot diverse HBO opleidingen, waar reeds een groot aantal van onze oud- leerlingen met succes afstudeerde. Door de kleinschaligheid van de locatie is er veel aandacht voor de individuele leer ling. Zo zijn er o.a. begeleidingslessen in het rooster opgenomen. Opleidingen tot sociaal pedagogisch werker (SPW) worden op twee niveaus verzorgd. SPW-niveau 3 duurt 21/2 jaar en is gericht op de kinderopvang, het basisonderwijs en assistent in de gehandicaptenzorg. Vanaf augustus 2004 start bij voldoende aanmeldingen, de opleiding SPW-3 in deel tijd. De deelnemers gaan 1 middag en avond per week naar school en gaan 1 dag per week op stage. SPW-niveau 4 duurt 3 jaar en richt zich op cursisten die willen afstuderen in de rich ting woonbegeleider en activiteitenbege leider. Gedurende de opleiding wordt er ongeveer 35 tot 40% van de tijd besteed aan de be-roepspraktijkvorming ofwel stage. Dit betekent dat de cursist veel praktijkervaring opdoet om zich het vak zo goed mogelijk eigen te maken. Na het behalen van het diploma kun je als vol waardige beroepskracht aan het werk. Maar er zijn ook diverse doorstroommo gelijkheden naar het hbo. Daarnaast start, bij voldoende aaimieldin- gen, ook de opleiding Helpende Welzijn (niveau 2). Dit is een goede voorbereiding op het werken bij instellingen of voorzie ningen waar mensen verblijven die hulp, ondersteuning of begeleiding nodig heb ben. Het traject beslaat een uitgebreid vak gebied, waardoor doorstroming naar een opleiding binnen de richtingen welzijn, gezondheidszorg of dienstverlening op niveau 3 mogelijk wordt. De opleiding duurt twee jaar en is geschikt voor leerlin gen die net niet voldoen aan de instroomeis voor SPW-niveau 3. De open dagen van het Albeda College, Mercuriuslaan 16 te Oude Tonge zullen gehouden worden op vrijdag 23 januari 2004 van 14.00-20.00 uur, zaterdag 24 januari van 10.00-13.00 uur en op donder dag 18 maart van 14.00-21.00 uur. NED. HERV. KERK Beroepen: te Bennebroek, ds. W.M. Schinkelshoek te CoUjnsplaat; te Wijnjew- oude, ds. J. de Roo te De Hoeve. Aangenomen: naar Haaften, ds. G. Mulder te Uddel. Bedankt: voor Ede (wijkgemeente 2), ds. T.C. Verhoef te Giessen-Oudekerk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Assen-Kloosterveen, ds. S. de Jong te Buitenpost; te Dronten, ds. C.J. Mewe te Spakenburg-Zuid. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Alkmaar (fed.gem. CGK/NGK), kandidaat M. de Kreek te Dor drecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenzande, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland, die bedankte voor Stol- wijk. Bedankt: voor Aalst, voor ICruiningen en voor St. Annaland, ds. G. Mouw te Uddel; voor Kootwijkerbroek, ds. A.H. Verhoef te St. Catharines (Ontario-Canada); voor Poor- tugaal en voor Rotterdam-Centrum, ds. M. Karens te Werkendam; voor Tricht-Gelder- malsen, ds. C. de Jongste te Tholen; voor Vlaardingen, ds. W. Harinck te Woerden. GEREF. GEMEENTEN NEDERLAND Beroepen: te Temeuzen, ds. J. Roos te Opheusden. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Werkendam, ds. D. Monster te Bameveld. Op zaterdag 10 januari wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Melissant. Het ophalen begint om 09.00 uur. Wilt U het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten. Bij voorbaat dankt voor uw medewerking. Binnen de Groene School Sommelsdijk heb je verschillende mogelijkheden om een opleiding te volgen in het MBO. De eerste is de beroepsbegeleidende leerweg, voorheen leerlingstelsel genoemd. "Werkend Leren" is een veel gebruikte omschrijving voor deze leerweg, waarbij je 1 dag per week naar school gaat en daarnaast minimaal 20 uur bij een bedrijf werkt in de door jou gekozen vakrichting. Het is dus geen stage lopen, want je hebt een arbeid scontract! Wil je niet meer elke dag naar school en liever een opleiding waarbij je vanuit de praktijk leert, dan is de beroepsbegeleidende leerweg voor jou een juiste keuze. Deze opleiding biedt naast de beroeps gerichte vakken ook de algemeen vor mende vakken Nederlands, Engels, Wiskunde, PC gebruik, MCK en Biologie. Een tweede leerweg is de beroepsopleidende leerweg, ofwel dagschool. Bij deze leerweg ga je 3 of 4 dagen per week naar school en heb je 1 of 2 dagen per week beroepsprak tijkvorming, voorheen stage genoemd, bij een bedrijf in de door jou gekozen vakricht ing. Deze leerweg is voor jou een goede keuze als je geïnteresseerd bent in een brede opleiding en nog niet direct wil werken. Naast de beroepsgerichte vakken, waar bij theorie en praktyklessen elkaar afwis selen krijg je ook les in algemeen vor mende vakken, zoals Nederlands, Engels, Wiskunde, PC gebruik, MCK en Biologie. OPLEIDINGEN GROENE RUIMTE Assistent medewerker groene ruimte Deze opleiding is bestemd voor leerhngen die voor de basisberoepsopleiding te weinig vooropleiding hebben. Het programma is gericht op het aanleren van een aantal prak tijkhandelingen in het groen. Dit moet je in staat stellen om onder begeleiding werkza amheden te verrichten. Medewerker hovenier of medewerker groenvoorziening/woonomgeving Met deze opleiding kun je bijvoorbeeld medewerker worden op een hoveniersbedri- jf, bij een gemeentelijke plantsoenendienst of een recreatieschap. In deze opleidmg ligt het accent op de ver zorging van bestaande groenprojecten, zoals tuinen, recreatieterreinen en gemeentelijke plantsoenen. Je leert over het onderhouden van kruidachtige gewassen, houtige gewassen en technische werken. Vakbekwaam hovenier De opleiding is gericht op het zelfstandig uitvoeren en beoordelen van hovenierswerk. Als voorman/hovenier moet je het werk voorbereiden. Ook moet je het werk verde len onder je medewerkers en voer je samen met anderen het werk uit. Je wordt opgeleid tot vakbekwaam hovenier, voorman en zelf standig hovenier. Het werk is erg gevarieerd. Zo leer je planten, maaien, snoeien, ontwerpen, aan leggen, adviseren, uitvoeren en calculeren. Vakbekwaam groenvoorziener/ medew erker woonomgeving Met deze opleiding kom je zover datje zelf standig werkzaamheden in de groen voorziening bij particulier groenvoorzien- ingsbedrijven en gemeentelijke plantsoe nendiensten kunt uitvoeren en beoordelen. Als voorman of werkleider moet je het werk voorbereiden, het werk onder je medewer kers verdelen en het samen met anderen uitvoeren. Meer dan een hovenier moet de groenvoorziener kennis hebben van grootschalige groenelementen en goed op de hoogte zijn van de inheemse flora en fauna. In de niveau 3 opleidingen wordt aan de commerciële kant ruim aandacht besteed. Zo is het certificaat Algemene Ondeme- mersvaardigheden (AOV) een onderdeel van het opleidingsaanbod. Je kunt hiermee bijna elk soort eigen bedrijf beginnen. Een allround opleiding dus. Medewerker bloemen- en tuincentrum branche Je leert eenvoudige voorkomende werkza amheden in een bloemenzaak uit te voeren, zoals het maken van corsages, boeketten, bloerastukjes en overig wiiikelbloemwerk. Verder wordt er aandacht besteed aan de presentatie en verzorging van bloemen en planten. Het vakmanschap en de creativiteit van de bloemist en de medewerkers bepalen de aantrekkelijkheid en de toegevoegde waarde van het bloemwerk. Daarnaast bestaat de vakbekwaamheid uit de wijze waarop de bedrijfsvoering plaats vindt. Aan het eind van je opleiding kun je er zeker van zijn dat je heel wat werkzaamheden op het terrein van bloemschikken en -binden aan kunt. Vakbekwaam medewerker bloemen- en tuincentrumbranche In deze opleiding leer je allerlei bloemwerk maken, maar ook uitvoeren van grotere pro jecten, zoals presenteren /etaleren van een standin richting. Wil je eventueel later een eigen bloemenwinkel beginnen dan is naast de praktische vaardigheden, ook de economis che kennis van belang. Creativiteit en vakkennis gaan dus hand in hand. Naast de technieken van bloembinden, vormgeving, raaterialenkennis en de verzorging van kamerplanten en snijbloemen krijg je ook onderwijs in kunstgeschiedenis. Toelatingseisen Als je een opleiding wilt gaan volgen via de beroepsbegeleidende leerweg (BBL) start je met de basisberoepsopleiding. Een goede basis is een VMBO-diploma met de vakken Nederlands, wiskunde en biologie, maar dit is niet verplicht. Na het behalen van het diploma basisberoepsopleiding kun je doorstromen naar een hoger niveau. Elk niveau duurt ca. 2 jaar. Afhankelijk van je vooropleiding kan het soms beter zijn om met de assistentenoplei ding op niveau 1 te beginnen. Voor het volgen van de basisberoepsoplei ding via de beroepsopleidende leerweg niveau 2, (BOL) zijn dezelfde toelatings eisen van toepassing als bij de BBL, maar je moet wel tenminste 16 jaar zijn. Er is veel vraag naar werknemers in de groene sector. De kans op een baan is dan ook groot. Men kan gaan werken als: medewerker hoveniersbedrijf, zelfstandig hovenier, medewerker plantsoenendienst, medewerker recreatiegebied, medewerker aanleg en onderhoud sportterreinen, groot groen voorziener, medewerker tekenkamer, enz. Met deze opleiding zijn er volop mogeUjkheden om aan een baan te komen. Men kan gaan werken als: medewerker bloemist, medewerker op een tuincentrum, medewerker interieurbeplanting, medew erker op een veiling, medewerker bij een groothandel, enz. BEROEPSBEGELEIDENDE LEER WEG IN HET BEDRUTSLEVEN Het is voor bedrijven en instellingen aantrekkelijker geworden om iemand in dienst te nemen via de Beroepsgerichte Leerweg (BBL). De BBL is een vorm van werkend leren. De deelnemer werkt in een bedrijf of instelling en gaat gemiddeld één dag in de week naar school. Voor bedrijven en instellingen is de BBL belangrijk omdat het een mogelijkheid biedt om aan vakbek waam personeel te komen. Bovendien kun nen werkgevers die iemand via de BBL in dienst hebben jaarlijks een bijdrage in de kosten krijgen. DE TOETSING Tijdens en aan het einde van een deelkwali ficatie wordt getoetst of je de handeUngen van de deelkwalificatie en de daarbij behorende kennis en inzichten beheerst. Als je alle voorgeschreven deelkwalificaties van de opleiding hebt, ontvang je het diplo ma. Eenmaal behaalde deelkwalificaties blijven altijd geldig. Je kan vanuit het dagonderwijs (BOL) behaalde deelkwalifi caties meenemen naar het deeltijdonderwijs (BBL) en andersom. GROENE SCHOOL SOMMELSDIJK De school behoort tot de Edudelta Onderwi jsgroep. Deze is verantwoordelijk voor de uitvoering van het onderwijs in het kader van het voorbereidend middelbaar beroeps onderwijs (VMBO), het middelbaar beroep sonderwijs (MBO) en een groot aantal cur susactiviteiten. Onder Edudelta hoort een vijftal scholen thuis: De Gaarde in Baren- drecht. Groen College Goes, Groene School Sommelsdijk, de VÏiedberg in Goes en de LTS in Middelhamis. Steeds meer deelnemers kiezen voor een opleiding aan de Groene School in Som melsdijk. Deelnemers zijn afkomstig van Goeree Overflakkee, Schouwen Duiveland, Tholen, St. Philipsland, West-Brabant en Voome- Putten. Wij organiseren op vrijdagmiddag 16 janu ari 2004 een DOEMIDDAG voor bloem schikken en groene ruimte van 14.00 uur tot 17.00 uur. Aatmieldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de administratie van de school. Kom ook op de OPEN DAG op zaterdag 17 januari 2004 van 10.00 uur tot 15.00 uur. Fervente zonzoekers komen alleen al aan de Zuid-Europese stranden volop aan hun trekken. door John de Rijke UTRECHT - Om uw reislust op te wekken is niet meer nodig dan op z'n minst een dag de Vakantiebeurs bezoeken. Waarheen u ook wilt, op welke manier en welke soort recreatie u prefereert, in de Jaarbeurshallen wordt u een menu voorgeschoteld dat zijn weerga niet kent. Elk type globe trotter komt er aan zijn trekken, dus zeker u en ik die nu eenmaal elk jaar opnieuw op zoek gaan naar het ultie me vakantieplekje. In hartje winter, dat wel, maar per slot gaat het om de voorpret. Fervente zonaanbidders wacht als altijd een scala aan ideale strandbestemmingen. Om maar te zwijgen over de avonturen die kun nen worden beleefd als u van plan bent om eindelijk eens dé reis van uw leven te boe ken. Voor de een is dat IJsland, voor de ander Bonaire, voor weer een ander wellicht China en zelf houdt u misschien wel het meest van een solo trektocht te voet of per fiets naar Schiermonnikoog of desnoods naar Spanje, als u veel wilt zien maar toch niet tè lang wilt wegblijven. Waarvoor u ook kiest, de Vakantiebeurs 2004 heeft weer een uitgebreide menukaart voor u in petto, met een wintersportvakantie als voorgerecht, een zwoele zomervakantie als hoofdgerecht en als afsluitend toetje een lekker weekendje weg in het najaar. Kortom, uw honger naar informatie kan in elk geval tussen 14 en 18 januari afdoende worden gestild. Een gewel dig 'warm en koud' buffet staat dan voor u en heel reislustig Nederland klaar. Aan u om uit de diverse smaken te bepalen waar in eer ste instantie uw voorkeur naar uitgaat. Een fijne vakantie, zeker weten! Op de jaarlijkse toeristische manifestatie in de Domstad wordt het totale aanbod per hal, overzichtelijk naar bestemming, gepresen teerd. Sowieso krijgt u uit de eerste hand actuele en directe informatie van mensen uit het beoog de vakantieland zelf. Ook uit de tien tot de EU toegetreden Oost-Europese landen. U komt in contact met zowel regionale als lan delijke verkeersbureaus, hotelketens, VVV's, toeroperators, vervoersmaatschap pijen, campingbedrijven en ga zo maar door. En uiteraard wordt veel aandacht besteed aan vakantie in Nederland. Voor ons klaar- blijkeUjk nog steeds de belangrijkste bestemming, in het bijzonder als het gaat om daguitjes naar strand, bos, dierentuin, muse um, pretpark of stadsbezoek. Om te bemid delen is vanzelfsprekend de ANWB present en niet op de laatste plaats vanwege haar nieuwste serviceverlening in de vorm van Pharos-reizen. Dit zijn via internet te boeken (auto)reizen in eigen land en de buurlanden België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Terwijl de boerengastheer een oogje toeknijpt, vermaken de kinderen zich op de pas gemaaide alm. Verkeersainl SalzburgerlandI Oostenrijk, Italië, Duitsland en enkele bestemmingen in Kroatië. Trouwens, ook ACSI Caravan Camper Rally's komt in 2004 met veel nieuwtjes en dan met name op het gebied van kampeerreizen. Als u meer wilt weten over rally's naar bijvoorbeeld de Baltische Staten, St.Petersburg en Toscane of sportieve wandel-, cq fietsrally's, enkele daarvan worden aangeboden met de moge lijkheid om alleen met de auto te rijden, (voor info: www.acsi-rally.com) Het beste uit Polen wordt u voorgeschoteld door de Poolse Organisatie voor Toerisme, in hal 2. Met veel genoegen zal men u attent maken op de verschillende cultuurrijke ste den en de niet minder interessante laagvlak- ten met in het noorden talrijke meren en in het zuiden schilderachtige bergketens waar het vooral in de winter goed toeven is. De sneeuw ligt er meestal van december tot begin april en langlauf- en skiliefhebbers hebben dan routes van vele tientallen kilo meters tot hun beschikking. Het ongeveer 1000 km van Nederland verwijderde Polen zal u wat dat betreft graag verwelkomen; u kunt rekenen op comfortabele accomodaties, heerlijke gerechten en natuurlijk de traditio nele Poolse gastvrijheid. Het dichtstbijzijnde wintersportgebied is overigens het zonder vignet via Duitsland te bereiken Kleinwassertal in Oostenrijk. (820 km). Met 120 km pistes, 52 kabelbanen en liften een schitterend oord om naar hartelust te kunnen carven, snowboarden en niet te vergeten wandelen. Op 7 februari is het Iron Night, een soort hef tige vorm van wedstrijden op board en ski en ergens rond eind maart kuimen amateurs en i^tTNIHI <i ^M. '^^%S^I ^-'^ ^^^i^^i ^^^Kk,- K^P^ - «s. .fe ■■f'^ j Tijdens 'Iron Night' kun je proberen de stunts van echte snowboardkampioenen na te doen. professionals zich op het legendarische par cours op de Hohen Ifen bij wijze van homma ge meten met snowboardhelden van weleer... Zo zijn er overal in de wereld wel dingen te beleven die de moeite van een soms verre en moeUijke reis dubbel en dwars waard zijn. Het aanschouwen van de in het Chinese Xian opgegraven terracotta legers is een van de spectaculaire toeristische attracties. In hal 12 kunt u er meer over te weten komen, evenals nieuws over 'Amazing Thailand' waarvan de contacten met onze V.O.C, date ren uit 1604. Qua natuur en cultuur een rijk gezegend land waar je niet op uitgekeken raakt. Zoals op het smaragdgroene centraal gedeelte met de vele rijstvelden, de goudge le stranden (met voor wie actief bezig wil zijn o.a. zeekajakken en diepzeeduiken) als ook op het kosmopolitische Bangkok met zijn indrukwekkende tempels, paleizen en... Thaise massage. U kunt het op de Vakantie beurs aan den lijve ondervinden! Andere trekpleisters waarvoor uw belangstel ling zal worden gevraagd zijn Indonesië en het Caribisch gebied dat zich onderscheidt van wege de ruime mogelijkheden voor windsur fen, snorkelen en diepzeeduiken. U kunt van af het strand van Bonaire in het heldere water rond dit eiland een directe ontmoeting hebben met meer dan 350 verschillende vissoorten en last not least het prachtige, als Wereld Erfgoed genomineerde koraal bewonderen. Als vakan tiebestemming heeft Bonaire nog niets aan populariteit ingeboet. Alleen KLM vliegt er wekeüjks al tien keer rechtstreeks naar toe en dat wil toch wel wat zeggen. Aan de andere kant kun je een menu met nog zoveel zorg samenstellen, smaken verschil len. Daarom is de Vakantiebeurs een prima platform. U kunt althans uit een schijnbaar doolhof de voor u enig juiste bestemming halen om op een aantrekkelijke manier toch een paar weken uit de voeten te kunnen. Het zij naar Salzburgerland of Zuid Tirol, hetzij naar Griekenland dat in 2004 op de Olympi sche toer gaat. Tenzij u uw zinnen hebt gezet op Italië dat het agrotoerisme in de schijn werpers heeft gezet, zoals verblijf op een boerderij, de kennismaking met de streek producten, de volkscultuur, het handwerk, culinaire geneugten en oude volksgebrui ken. In hal 1 is de stand gesitueerd van het Italiaans Verkeersbureau. Groter dan ooit, want de vertegenwoordigers van Bella Italia hebben u ditmaal heel wat te laten zien. De openingstijden van de Vakantiebeurs zijn op woensdag 14 en donderdag 15 januari van 10.00 tot 18.00 uur, op vrijdag 16 janu ari van 10.00 tot 22.00 uur en tijdens het weekend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 11,- per per soon. Senioren 60+ betalen 9,50, kinderen van 4-14 jaar en houders van een CJP 8,50. Een gezinskaart voor 2 volwassenen 2 kin deren kost 28,50.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11