Politie Rotterdam-Rijnmond ziet terug op bijzonder succesvol jaar Kruistocht mar LeHifigrad Korpschef Aad Meijboom: 'Alles uit de kast voor veiligheid' Hoe het ook kan met oudejaarsnacht Derde Wereldwerk SVIK succesvol EHIUniSI-IIIEUIi/S Nieuwjaarsreceptie Hervormde Gemeente Nieuwe Tonge adopteert Boyarka Radio Flakkee Donateursdag 2003 groot succes: Nationale voor leesdagen 2004 VERVOLGVERHAAL De Politie Rotterdam-Rijnmond kan terugkijken op een bijzonder succesvol jaar. Het korps pakte in 2003 tientallen procenten meer verdachten van strafbare feiten op dan met het Openbaar Ministerie was afgesproken In de zogenaamde prestatieafspraken. Korpschef Aad Meijboom zei in zijn nieuwjaarsbijeenkomst met de pers dan ook 'alles uit de kast' te halen voor veiligheid. Als voorbeel den van de vernieuwende aanpak van het korps noemde hij onder meer de Actie Focus, de ASO-aan- pak, de Horkenlijn, de Blauwe Verrassing, de Actie Hamerslag en het preventief fouilleren. Geweldsmisdrijven Ingezonden: NIEUWE TONGE - Jongelui, jullie ontvangen van ZAJW de beste wen sen voor het nieuwe jaar en tevens een hartelijk welkom voor zaterdag 10 januari a.s., om vanaf 19.30 uur in de sporthal aanwezig te zijn! 'Het lijkt wel of het ieder jaar groter wordt' •nfaiga-^rilogie deel 1 JOH.G..YEENHÖF PAGINA 5 DINSDAG 6 JANUARI 2004 Uit prognoses voor 2003 blijkt dat het korps (dat als eerste korps in Nederland in februari van dit jaar een convenant afsloot met de ministers van Justitie en BZK) de meeste landelijke en regionale doelstellingen ruim schoots heeft gehaald. Terwijl het aantal aangiften in 2003 licht is gedaald naar 120.000 (in 2002: 123.000), is het aantal aangeleverde verdachten bij het Openbaar Ministerie sterk toegenomen. Zo werden 6000 meer verdachten van misdrij ven bij justitie aangeleverd dan in 2002 (een stijging met 29 procent), en werd het streef getal van 24.000 zelfs nog met 2000 over schreden. Het aantal verdachten van overtredingen steeg in 2003 naar ruim 32.000 (in 2002: 21.()00), een toename van 52 procent. De doelstelling voor 2003 (24.000) is hiermee ruimschoots gehaald. Voor drugs- en overlastgerelateerde feiten zijn in 2003 12.000 verdachten aangeleverd bij justitie, in plaats van de afgesproken 8.8()0, een stijging van 22 procent. Het aan tal CJIB-delicten (Centraal Justitieel Incasso Bureau) steeg met 42.000 tot 845.000. Het aantal verdachten van geweldsmisdrij ven dat bij justitie werd aangeleverd was in 2003 bijna 7.000 (in 2002: 4657), waaronder 25 procent jeugdige verdachten. De doelstel ling om 15 procent jeugdige geweldsplegers naar justitie te brengen, is dus gehaald. De stijging van het aantal verdachten van geweldsmisdrijven wordt grotendeels ver oorzaakt door een sterke stijging van het aantal aangiften voor mishandeling en bedreiging. Een mogelijke verklaring hier van is de sterk geïntensiveerde aandacht voor 'geweld achter de voordeur'. Elke interventie hierbij leidt bij ons korps tot ver volging. Voor de verdachten wordt tegelij kertijd een hulpverleningstraject ingezet, al dan niet onder dwang van het Openbaar Ministerie. Van de in 2003 opgenomen 120.000 aangif ten kwamen er ruim 23.500 telefonisch of via internet binnen. Hiermee maakt deze eenvoudige aangifteprocedure voor de inwoners van de politieregio iijmiddels bijna 20 procent van het totaal uit. Dat daarbij het aantal aangiften Ucht is gedaald, en dat uit onderzoek blijkt dat de aangiftebereidheid van slachtoffers is toegenomen, is een ver heugende ontwikkeling te noemen, aldus korpschef Meijboom. Het aantal aangiften van overvallen (- 23 procent) en van straatroof (-11 procent) is in 2003 sterk gedaald. Ook het aantal aangiften van woninginbraken (9.193) daalde met II procent. De aangiften van diefstal uit of vanaf een auto daalden met 15 procent tot 24.168. Het aantal aangegeven diefstallen van of vanaf motorvoertuigen (4.204) was in 2003 20 procent lager dan in 2002 en ook van zak kenrollen werd aanzienlijk minder aangifte gedaan dan in 2002: - 26 procent. Een stijging is te constateren bij het aantal aangiften van geweldsdelicten, dat toenam met 12 procent. Het grootste deel hiervan betreft aangiften van bedreiging 36 pro cent) en mishandeling (+18 procent). Ook het aantal aangiften van fietsendiefstal steeg in 2003 (met 35 procent tot 12.236). Van vernieling werden 6 procent meer aangiften opgenomen (14.024). Het aantal telefonische meldingen bij het korps daalde in 2003 met II procent tot 818.939. Bij het noodnummer 112 kwamen voor de prioriteiten I 2 (hoge prioriteit, zoals ongevallen met slachtoffers, overvallen en vuurwapengeweld) 66.300 meldingen bin nen, waarvoor in 83.4 procent binnen 15 minuten een wagen ter plaatse was. Voor de prioriteit 3 4 (lagere prioriteit, waaronder verkeersstremmingen en diefstal uit auto), waarvan 137.900 meldingen werden gedaan, was in 84,9 procent van de gevallen politie- hulp aanwezig binnen de 30 minuten. Bij deze ontwikkeUngen kan nog worden vermeld dat het aantal dodelijke slachtoffers van misdrijven in de regio Rotterdam-Rijn mond daalde van 41 in 2002 naar 30 dit jaar. Veel dodelijke slachtoffers vielen in de rela tionele sfeer. 'Alles uit de kast' Het korps heeft in het afgelopen jaar bewe zen met succes voor een vernieuwende aan pak te hebben gekozen. Zo keurde de rechter de harde ASO-aanpak van 'scooterhufters', waarbij na één waarschuwing scooters desnoods in beslag worden genomen, onlangs goed. Een aantal scooterrijders raakte zijn bezit voorgoed kwijt, anderen kregen een flinke boete. De Horkenlijn (die kan worden gebeld door politiemensen die op straat horkerig ver keersgedrag waarnemen) werd in de drie maanden dat de lijn bestaat, 1160 keer gebeld, wat leidde tot 831 extra bekeurin gen. Onder de codenaam Blauwe Verrassing wer den bij acties in 2003 tientallen achterstalli ge boetes geïnd, horeca- en andere controles uitgevoerd en vele preventieadviezen gege ven. De Actie Hamerslag zorgde ervoor dat enke le tientallen 'plankzaken' bij het korps in zeer korte tijd werden weggewerkt. De mogelijkheid in een aantal daartoe aan gewezen gebieden preventief te fouilleren werd 85 keer toegepast, waarbij 24.000 per sonen werden gefouilleerd, 872 wapens in beslag werden genomen en 876 personen werden aangehouden. Het nut van preventief fouilleren werd vorige week nog eens bewe zen toen bij een actie in Rotterdam-West bij één persoon negen vuurwapens en munitie werden aangetroffen. Tenslotte leverde de in het najaar van 2002 binnen het korps ingezette Actie Focus (met meer doelmatigheid en effectiviteit van het politiewerk als belangrijkste doel) het korps 100 extra dienders op straat op. Betere overheid bij samenwerking tussen ketenpartners Veiligheid is een veelzijdig vraagstuk, waar voor intensieve samenwerking tussen part ners van groot belang is. Prestatieafspraken vormen daarbij een belangrijke basis omdat aandeel en inzet van elk van de partners goed zichtbaar wordt. Korpschef Meijboom stelde in dit verband de scepsis die landelijk is geuit tegen de invoering van prestatiecontracten, niet te delen. Integendeel, de ervaring in het korps Rotterdam-Rijnmond is juist dat resultaataf spraken de organisatie dwingen om kritisch naar zichzelf en naar de overige partners in de veiligheidsketen te kijken. De politie is één van de vele actoren die een bijdrage leveren aan het verbeteren van de veilig heidsgevoelens. Daarom is goede samen werking met alle partners bij de bestrijding van overlast en criminaliteit, een noodzake lijke voorwaarde. Voor de justitieketen kan in de regio Rotter dam-Rijnmond worden vastgesteld dat het begin daarvan goed is georganiseerd. De streefcijfers voor het aatüeveren van ver dachten worden ruimschoots gehaald. De volumeafspraken tussen het Openbaar Ministerie en de zittende magistratuur heb ben gezorgd voor een spectaculaire toename van de zittingscapaciteit bij de rechtbank. Wanneer nu ook nog de celcapaciteit verder wordt uitgebreid, zal de tenuitvoerlegging van de straffen eveneens op orde zijn. Ook in de zorgketen is onlangs een begin gemaakt met prestatiecontracten. Hiermee kan een bijdrage worden geleverd aan een sluitend pakket van maatregelen woot ver schillende doelgroepen. De waarde van convenanten en prestatieaf spraken is in de regio Rotterdam-Rijimiond inmiddels gebleken. Zo heeft het convenant met openbaar vervoersbedrijf RET (dat onder meer voorziet in het plaatsen van tour niquets bij de metro-ingangen en het inzet ten van conducteurs in alle voertuigen) geleid tot meer veiligheid in het openbaar vervoer. Hetzelfde kan worden gezegd van het onlangs met de NS afgesloten convenant voor de Hoekse Lijn. Het convenant met de Rotterdamse dienst Stadstoezicht zorgt voor meer 'schoon' in de stad. Het convenant met de Belastingdienst zorgt voor praktische afstenmiing en vergroot daarmee wederzijds de effectiviteit van het optreden. In het vorige week ondertekende convenant met het MKB is geregeld dat het midden- en kleinbedrijf zelf een aantal preventieve maatregelen neemt en stunuleert wat de politie in aansluiting daarop doet. Dat het werkt wanneer partners elkaar aan heldere afspraken houden, blijkt uit de resul taten op het Centraal Station, dat voor het eerst in jaren weer veilig wordt genoemd door de mensen die er dageUjks komen. Het bhjkt ook uit de resultaten die zijn behaald in het Oude Noorden, waar de overlast in korte tijd sterk is teruggedrongen. Daarbij blijft de eigen verantwoordelijkheid van burgers en ondernemers noodzakelijk, aldus korpschef Meijboom. 'Veihgheids- consumenten' die ervan uitgaan dat 'de poU- tie het maar moet oplossen', kutmen op wei nig begrip rekenen van de Poütie Rotterdam Rijnmond. En juist daar scheppen convenan ten ook duidelijkheid: ieders rol en verant woordelijkheid worden erin vastgelegd. Resultaten in 2004 voortzetten Met voldoening kan het korps Rotterdam- Rijnmond dus stellen dat de gemaakte pres tatieafspraken in 2003 ruimschoots zijn gerealiseerd. Daarmee gaat het korps door in 2004, maar het zal - samen met de parmers - ook meer maatwerk gaan leveren, zowel bij toezicht als bij handhaving. Gezagsonder mijnend gedrag wordt niet geaccepteerd. Er wordt ook opgetreden tegen kleine vergrij pen. Preventieve fouilleeracties zijn een bruikbaar instrument gebleken, dat het korps blijft toepassen. Het flying squad (dat in 2003 42 keer in actie kwam) zal in 2004 opgaan in de nieuw te vormen ROG, de Regionale Ondersteunings Groep. Vanzelfsprekend is het, naast het behalen van goede resultaten, van groot belang dat de burgers ook op straat het effect van het politieoptreden merken. Het korps zal zich daarom eerst en vooral blijven richten op personen die veel overlast en criminaliteit veroorzaken, veelplegers en risicojongeren. De persoonsgerichte aanpak heeft zijn waar de bewezen en daar gaat de politie Rotter dam-Rijimiond dus mee door. Burgers en ketenpartners zullen actief wor den benaderd met informatie over wat ze van het korps mogen verwachten. De maandre- suhaten die in 2(K)3 al regionaal op internet verschenen, zullen in 2004 ook per district op internet te zien zijn. Met gericht lokaal onderzoek zal de tevredenheid van de bevol king over de afhandeling van aangiften en meldingen worden gemeten. Twee maal per jaar zuUen de buurtagenten bijeenkomsten organiseren waar zij in recht streeks contact met de burgers ervaringen kunnen uitwisselen en vragen kunnen beant woorden. Het poütiekorps Rotterdam-Rijn mond gaat in 2004 door op de in 2003 inge slagen weg. Ondanks dat het in een paar dorpen op Goe- ree-Overflakkee behoorlijk onrustig was met oudejaarsnacht, is er toch ook door veel jongeren een gezellige jaarwisseling ge vierd. In MeUssant werd voor de tweede keer in een grote tent op het voetbalterrein de jaar wisseling gevierd en dit jaar was er voor het eerst in sportcomplex 'De Staver' in Mid- delhamis, gelegenheid om de jaarwisseling te vieren. Meer dan duizend jongeren zijn na het mooie vuurwerk, dat overal volop is afgestoken, naar deze gelegenheden gegaan om daar met z'n allen gezellig wat te drin ken, te dansen en naar muziek te luisteren. Dus zeker aanbevolen om dit volgend jaar weer te herhalen en misschien nog wat uit te breiden naar andere dorpen, zodat er een alternatief is voor de jeugd en men niet de hele nacht op straat behoeft te slenteren en in de verleiding komt om dingen te doen waar de meesten later spijt van hebben. Wel moet vermeld worden, dat voor dit hele gebeuren in Melissant en Middelhamis de medewerking van het personeel, de brand weer en de politie zeer goed was. Voor deze uitstekende samenwerking wil de Flakkeese BeveiUgings Dienst een ieder die hieraan heeft meegewerkt, dus ook de jeugd heel hartelijk bedanken! Flakkeese BeveiUgings Dienst Den Bonunel Van Elke, Maartje, Kees, Jantine, Jeroen en Lisette, Rien en Corrie. Toen na de val van het communisme in Oek raïne vrijheid kwam om er het Evangelie te verkondigen, begon de baptistengemeente van Kiev dit in de dorpen in de omgeving te doen. Boyarka is één van die dorpen. De eer ste leden van de gemeente waren broeders en zusters die in Boyarka woonden en die voor heen verschillende gemeenten in Kiev bezochten. Wat begon als een klein groepje van twintig gelovigen, is inmiddels uitge groeid tot een gemeente met 170 leden (70% vrouw, 30% man), 's Zondags worden de diensten bezocht door ruim twee honderd mensen. De zondagsschool heeft vijftig leer lingen en er zijn ongeveer twintig jongeren in de gemeente. Ds. Valeriy Mikhaylenko, die de gemeente leidt, liet stichting Kom Over En Help in 2001 weten dat het kerkgebouw veel te klein was geworden. Buiten, achter de kerk, staan rijen banken opgesteld. Tijdens de dienst wordt de achterdeur open gezet, zodat de kerkgangers die buiten zitten de dienst kun nen volgen. Vooral 's winters is dat een groot probleem. Men diende een plan in voor de bouw van een kerkzaal naast het hui dige kerkgebouw; daarnaast wil men het huidige kerkgebouw verbouwen en er enke le zaaitjes in maken zodat de verenigingen en zondagschool daar kutmen samenkomen. Eind 2(K)3 besloot de diaconie van de Ned. Het jaar 2003 is voor Stichting SVIK, afde ling Derde Wereldwerk een goedgeslaagd jaar gebleken. Samen met Johan Wachters woonachtig in Mali (noordwest Afrika) die op 30-jarige leeftijd als ontwikkeüngsmedewerker zijn leven dienstbaar wilde maken in één van de armste Sahel-landen van Afrika, zijn er diverse projecten met groot succes gereali seerd. Bovendien blijkt de lagere school die in 2002 gebouwd is goed te lopen en mis schien zelfs wordt uitgebreid. In 2003 heeft Johan dankzij diverse acties van stichting SVIK een handgraanmolen- project opgestart. Op de foto is een prototype te zien van een handgraaimiolen die in 2004 in productie gaat. In een opgerichte werkplaats met vak bekwame mensen zullen deze molens gebouwd en verkocht worden aan geziimen. De produktie van deze molens zal 2 belang rijke doelen vervullen, n.l het creëren van werkgelegenheid middels het bouwen van de handgraanmolens en het ontlasten van zwaar vrouwenwerk, het stampen van de gierst (dagelijkse voeding). Een ander project is de gezondheidspost in Kati, de werk- en woonplaats van Johan Wachters en zijn gezin. In een dorp waar geen enkele medische voorziening was is het nu mogelijk dat geïmpregneerde mus- kietoetten aan moeders en jonge kinderen uitgedeeld worden en malariatabletten ver strekt worden aan hen die geen 0,50 kun nen betalen voor een handjevol tabletten dat het leven kan redden. DIRKSLAND - Traditioneel is oudejaars dag bij Radio Flakkee de dag dat deze loka le omroep haar donateurs in de watten legt. Veel donateiurs zaten ook dit jaar weer aan de radio gekluisterd om mee te dingen naar de vele prijzen die door de eilandelijke mid denstand ter beschikking waren gesteld. Met als klapper een digitale fotocamera ter waar de van 400 ter beschikking gesteld door foto Theis te Sommelsdijk. Ook aan huis kregen de donateurs bezoek. In ieder dorp op Goeree-Overflakkee waar donateurs van Radio Flakkee wonen, is het mobiele team - Oscar van Dijk en Peter Remis - met een Karels-mobiel bij hen aan de deur geweest. Dat de bezochte mensen dit konden waarderen, merkten Oscar en Peter wel duidelijk aan de reacties: bij veel van de bezochte families werden ze verzocht om even binnen te komen. En de pakketten, die gevuld werden, waren weer groter dan vorig jaar. "Het lijkt wel of het ieder jaar groter wordt" was dan ook de uitspraak die regel matig in de studio door de microfoon klonk. Radio Flakkee bedankt alle sponsors voor hun bijdrage, zonder deze sponsors kon deze dag nooit een succes worden. Sponsors waren: Nipius Banket te Ouddorp, Foto Klein te Middelhamis, Recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk, Keizer huishoude lijke artikelen te Stellendam, Natuurfarm De Herv. Kerk te Nieuwe Tonge om via de Stichting Kom Over En Help een partners hip met Boyarka aan te gaan, met als doel de bouw van de kerkzaal en de verbouw van het huidige kerkgebouw te financieren, en om in verdere noden van de gemeente te voorzien, zoals winterhulp. Daarnaast is het contact met de gemeente Boyarka een belangrijk onderdeel van het partnership; dit zorgt voor een eigen project in de gemeente van Nieu- we-Tonge, waarvoor men actie voert. Het versterkt de onderlinge band in de gemeente en zorgt voor een stuk bewustwording op het gebied van hulpverlening en zending. Wilt u deze hulpverlening daadwerkelijk steunen, dan kunt u een gift overmaken op bankreke ningnummer 1409.33.972.van de penning meester hulpgroep Nieuwe Tonge t.n.v. K.BoUe (inzake Boyarka), H.J. van Beieren- laan 57, 3244 XH Nieuwe Tonge. De handgraanmolen uit het project. Met de regentijd binnen enkele maanden voor de deur is de kans op besmetting van Malaria (een infectieziekte veroorzaakt door de anofelesmug) groter. Bij dezen doet de Stichting Verenigd in Kracht een dringen beroep op u: help ons deze medicijnpost ook in lOOA in stand te houden! Rek. nmr. 31.41.09.773 t.n.v. Johan Wachters. Boed te Nieuwe Tonge, De Bottelier te Som melsdijk, Bakkerij Bleumink te Stellendam, Cl000 te Ouddorp, Volvo Karels te Nieuwe Tonge, Plus Tessemaker te Stellendam, Gall Gall te Oude Tonge, VW Ouddorp aan Zee, Foto Hameeteman te Ouddorp, Jaap Boone Elektro te Stellendam, Doe Land Van Damme te Stellendam, Slijterij de Molen te Nieuwe Tonge, Formido Middelhamis, Bak kerij Koese te Sommelsdijk, Foto Theis te Sommelsdijk, Café 'de Tram' te Nieuwe Tonge, Expert Van der Groef te Dirksland, Provak te Dirksland, Ruitersport Dieren speciaalzaak Van der Helm te Sommelsdijk en Albert Heijn Kabegro BV te Middelhar- nis, Ouddorp te Oude Tonge, OUDDORP - Bibliotheek Goeree organi seert in het kader van de Nationale Voor leesdagen 2004 (27 januari t/m 7 februari) een voorleesontbijt voor peuters en kleuters in de bibliotheek. De Nationale Voorleesda gen zijn in het leven geroepen om meer aan dacht aan het voorlezen voor peuters te besteden. De bibUotheek maakt hier een feest van. Voor de ouders van peuters ligt deze dagen in de bibliotheek het gratis 'kleintje boek' klaar. Een boek met voorlee- stips en mooie afbeeldingen uit de nieuwste prentenboeken. Aan de Nationale Voorlees dagen is tevens een leuke actie voor de peu ters gekoppeld. De kinderen die tijdens deze dagen gratis) lid worden van de bieb krij gen als welkomstgeschenk een vingerpopje in de vorm van een mol (zolang de voorraad strekt). Deze mol is de hoofdpersoon in het prentenboek 'Ik wil de maan', geschreven door Jonathan Emmett. Dit boek is gekozen tot prentenboek van het jaar. Het voorleesontbijt, wat geldt als start van de Nationale Voorleesdagen, wordt gehou den op dinsdag 27 januari, vanaf 9.00 uur in de bibliotheek aan de Hofdijksweg in Oud dorp. Ouders/verzorgers van peuters kunnen zich voor het voorleesontbijt ontbijt gratis opgeven in de bibliotheek in Ouddorp, of telefonisch kaartjes reserveren, tel: 0187- 667744. Tijdens dit ontbijt zal het prenten boek 'Bc wil de maan' worden voorgelezen. Na het ontbijt kunnen de peuters, met hun ouders/verzorgers, in de bibliotheek op ont dekkingstocht gaan. Op verschillende plaat sen in de bibliotheek hggen 'doe-boekjes' en andere opdrachten klaar die uitgevoerd kun nen worden. Ook zal deze morgen Dikkie- Dik nog langskomen, waar de kinderen mee op de foto kunnen. Reserveer snel voor dit ontbijt want: vol is vol! Als Franz denkt het pleit gewonnen te hebben en overeind komt om naar de hond te gaan, blijkt dat toch niet mogelijk. Het dier stuift achteruit en begint opnieuw verwoed te blaf fen. Franz geeft de moed niet op, hij wil zo graag een blijk van herkenning vinden. Een büjk dat hij hier nog niet is verge ten. "Waidmann, kom dan jongen, ken je het baasje niet meer?" De hond kwispeh opnieuw. Terwijl Frans met de hond bezig is, gaat de deur open en komt Elsa naar buiten om te zien waarom de hond zo blaft. Er komen, nadat Franz voor de dienst is opgeroepen, niet zoveel mensen meer bij haar. De oorzaak weet ze maar al te goed. Haar man Violde geen nazi zijn, ze mogen nog dankbaar zijn dat alles zo goed is afgelopen. Als hij in een van de strafcompagnieën geplaatst was, zou dat gelijk gestaan hebben met de doodstraf. Nu bestaat er nog een kans dat Franz het er levend zal afbrengen. Ze loopt naar de zandweg om de hond te txjepen en ziet het dier, wantrouwend, maar toch kwispelend met zijn stomp je staart. Haar man, die wat verder staat, kan ze nog niet zien. Dan.plotseling wordt ze warm en koud tegelijk. Het bloed stijgt naar haar hoofd en de grond onder haar voeten begint te golven. Ze moet zich aan de spijlen van het hek vasthouden om niet te vallen. Duidelijk hoort ze de stem van haar man die tegen de hond praat "Waidmann, kom dan jongen." Ze gaat naar de weg en ziet de zwaar bepakte soldaat staan. "Franz!!!" Ze stoot de naam van haar man als een benauwde kreet uit. "Franz, oh Franz!" Midden op de zandweg omhelzen ze elkaar, twee jonge mensen die eenjaar lang gescheiden zijn geweest. De hond, die niet weet wat er eigenlijk aan de hand is, blaft om het tweetal heen. Hand in hand gaan ze naar binnen, waar Elsa hem helpt met het afhangen van zijn ransel. "Zo, die rommel zullen we wegbergen tot je weggaat; zolang je hier bent wil ik niet aan de oorlog herinnerd wor den." Elsa stopt de spullen in een kast en sluit de deur. De tijd dat Franz thuis is, zal maar heel kort zijn. Twee dagen, dan moet hij naar de kazerne terug. Zal ze hem daarna ooit weer zien? Ondanks de vreugde van de thuiskomst is er een beklemmend gevoel. Twee dagen en nachten, hoe kort duren die! Franz moet vertellen wat hij de laatste tijd heeft beleefd. "Waarom heb je niet geschreven datje met verlof kwam", vraagt Elsa. "We wisten het gistermorgen pas. Eerst dachten we dat het een oefening zou zijn; we moesten in voUe gevechtsbepak king aantreden, toen werd ons pas meegedeeld, dat het de staf behaagd had ons twee dagen naar huis te sturen. Een bijzondere gunst. We hadden niet anders gedacht, dan dat we rechtstreeks naar Rusland zouden vertrekken. Wat er na ons verlof gaat gebeuren, is onduidelijk; we moeten ons melden ergens in het oosten aan de Poolse grens." "Gaan jullie dan naar Rusland?" "Nog niet, waarschijnlijk eerst nog een opleiding ergens in Polen", troost hij haar. Elsa weet niet zo vlug wat ze moet zeggen. Ze begrijpt dat Rusland beslist het einddoel zal zijn. Franz merkt het zwijgen van zijn vrouw en weet wat de reden is: "Maak je niet ongerust meisje, er kan nog van alles gebeuren. Misschien komen we wel in een arbeids- commando en dan hoeven we niet naar het front." Elsa slaakt een diepe zucht: "We moeten vertrouwen heb ben, we hebben ons leven niet in eigen hand." Ze kijkt Franz diep in zijn ogen, hij houdt zich flink, al spreken zijn ogen boekdelen. Dan kan ze zich iriet meer beheersen en slaat haar armen om zijn hals: "Oh Franz, waarom moeten we dit allemaal meemaken? Wanneer zal er aan deze ellende een eind komen?" Hij kan geen woorden vinden om haar te troosten. Hij weet beter nog dan zij wat hun lot zal zijn. Voor hen is er weinig hoop om van het front terug te komen. Zij zijn immers de mannen die voor de nazistaat niet deugen en daarom op deze manier uit de samenleving weggewerkt moeten wor den. Elsa heeft haar hoofd tegen zijn schouder gelegd. Hij slaat zijn arm om haar heen en streeh zacht haar blonde haren. Er wordt weinig meer gesproken. AUes wat nu nog gezegd wordt zou teveel zijn. Rusland, oostfront. Als een spookbeeld dringt de realiteit hiervan zich aan haar op. Nog nooit is ergens zo vreselijk gevochten als daar. De berichten die ze ervan ontvangen zijn vaak onjuist. De toestand is ernstig. Het Duitse leger krijgt in Rusland flinke klappen te incasseren. Op veel plaatsen hebben de Russen de Duitse legers verslagen. Door de Rijksminister van propaganda. Dr. Goebbels, wordt dat volgens plan temgtrekken genoemd. Later wordt Elsa wat rustiger en het is al donker, als ze nog met elkaar zitten te praten. In de tijd dat Franz weg was, is er ook zoveel gebeurd. Ze vertelt dat ze door de mensen in het dorp wordt gemeden. "Ze zijn bang Franz, bang dat de indruk gewekt wordt dat ze vrienden van ons zijn. Je weet, dat kan kwalijke gevol gen hebben. Daarom gaan ze mij uit de weg. Zelfs een gesprek maakt al verdacht en verraders lopen er overal rond. O, wat is er toch van ons en ons land geworden! De mensen zijn net slaven, Franz. Slaven die als kanonnevlees worden opgeofferd. Je oude vrienden durven niet meer met je om te gaan; de partij mocht er eens wat achter zoeken. Je kunt dat hun eigenlijk niet kwaüjk nemen. Wie verdacht is, wordt vandaag of morgen het slachtoffer van de nazi' s." Franz knikt. Zijn gedachten dwalen terag naar het dorp. waar hij vanmiddag zelf heeft ondervonden hoe het is, als oude bekenden je uit angst negeren. "Ze kunnen het ook niet helpen. Wie niet danst naar de pij pen van het regiem, wordt buiten spel gezet en kan op represailles rekenen." Het is al bijna bedtijd als ze aan tafel gaan. Elsa heeft Franz z'n lievehngskost klaar gemaakt: groentesoep, gebakken aardappelen met sla en compote van veenbessen. Er komt zelfs nog een stukje varkensvlees op tafel. Het is heel erg laat als ze naar beJd gaan en daar wordt het gesprek nog lange tijd voortgezet. De volgende morgen voelt Franz zich niet erg op z'n gemak, maar hij laat dat aan Elsa niet merken. Reeds maakt hij zich zorgen over het afscheid dat spoedig zal komen. Elsa doet opgewekt, maar hij kent haar te goed om niet te weten, dat achter die opgewektheid een grote wanhoop schuil gaat. In het dorp is men van het verlof van Franz op de hoogte. Toch is er niemand van hun vrienden en bekenden die hen komt bezoeken. 2£lfs zijn allerbeste vrienden laten zich niet zien. Op de avond van de tweede dag begint Waidmann heftig te blaffen, als er iemand op de zandweg aankomt. Even later wordt er op de deur geldopt. "Er is iemand", zegt Elsa geschrokken, "misschien iemand van de poütie of de SS die naar jou komt vragen Franz." Er kan in het Duitsland van 1943 van alles gebeuren. Alle kleur trekt uit haar gezicht weg en ze kijkt haar man angstig aan. "Wie kan er zijn?" Er is niemand van hun vrienden, die het zou durven wagen te komen. Ze verwachten dan ook weinig goeds van dit bezoek. Een ogenblik kijken ze elkaar besluiteloos aan. "De zal wel even gaan", zegt Franz en loopt naar de deur. Elsa houdt de adem in en verwacht dadelijk schreeuwende stemmen te zullen horen. Nog even blaft de hond. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5