w - Jubilarissen geiiuldigd bij Fanfare 'De Hoop' uit Steiiendam tijdens Nieuwjaarsconcert in Ouddorp Wie durft...? Waarom ik blijf Hoofdprijs Feestmaandactie brengt Nieuwe Tongse naar Gran Canaria! 1 Vrijwilligers zijn het cement van de samenleving {WOOTÖ^ EIIMIDBI-raEUWS Knutselmiddag bij 'de Zwaluw' Cassettebandjes referaat ds. C. J. P. van der Bas In deze tijd van het jaar vinden er veel traditionele gebeurtenissen plaats. Zo ook zaterdagavond bij Fanfare 'De Hoop' uit Stellendam. De eerste zaterdag van het nieuwe jaar is al meer dan twintig jaar de avond voor het Stellendamse orkest, waarop het Nieuwjaarsconcert wordt gegeven. En een ook al even traditioneel onderwerp is de huldi ging van een aantal jubilarissen. Webmaster Bejaardenmïddag C.V.B. Goeree Overf lakkee <s Goeree Overf lakkee Ingezonden: Waarom ik blijf Duivententoonstelfing P.V. 'de Combinatie' _^>Fias4fe3ifed DINSDAG 6 JANUARI 2004 ^^M De jubilarissen, v.l.n.r.: Piet van LentêïhWt ^^H John Breur, en Albert Hakvoort. W i it Wel werd er met een traditie gebroken, want werd in vorige jaren dit Nieuwjaarsconcert gehouden in de gemeenschapsruimte van het 'Mavo-gebouw' in Stellendam; dit jaar werd er - noodgedwongen - westwaarts uitgewe ken naar het MFG Dorpstienden in Ouddorp. Volgens voorzitters Stefan Moricz was ver plaatsing van het Nieuwjaarsconcert nodig in verband met de steeds scherper wordende veiligheidsvoorschriften in de accommoda ties en de Mavo in Stellendam bleek niet aan de voorschriften te voldoen om een dergelijk groot evenement te herbergen. Wel laat het bestuur weten dat volgend jaar alles in het werk zal worden gesteld om het Nieuwjaars concert weer in Stellendam plaats te laten vinden. Jeugdorkest Na de ongeveer driehonderd aanwezigen het allerbeste te hebben toegewenst, was het de beurt aan het Jeugdorkest van 'De Hoop'. Voorzitter Moricz wees op het feit dat er deze avond afscheid genomen moest worden van de dirigent van het jeugdorkest Michiel van Vliet. Het was de laatste avond dat deze het jeugdorkest dirigeerde, het bestuur is naarstig op zoek naar een goede vervanger voor deze jonge dirigent. Traditioneel was de eerste helft van de avond voor het Jeugdorkest, er werd geo pend met een klassiek werk: 'Rondo' van Henry Purcell. Van Vliet maakte het publiek duidelijk dat dit eigenlijk de discomuziek is van vier eeuwen oud. Vervolgens werden de twee werken gespeeld - King Arthur Suite en Dineke Dues - die later dit jaar op het fes tival zullen worden uitgevoerd. Na hït optreden van het Jeugdorkest was het tijd voor de 'senioren' 'De Hoop'. Na het eerstenummer werd de uitvoering onderbro ken ori enkele jubilarissen te huldigen. Albert Hakvoort en John Breur werden voor het voetlicht gehaald. De broer van Albert, Tjerk Hakvoort, bleek eveneens tot de jubi larissen te behoren, maar laatstgenoemde stelde geen prijs op de belangstelling, hem zal het onderscheidingsteken in besloten kring worden overhandigd. Evenals vorige jaren was ook deze keer de heer Landwehr van de KNF weer naar Goe- ree-Overflakkee gekomen. Hij verklaarde de aanwezigen dat hij dit iedere keer weer met plezier doet en hij wees erop dat de fans van 'De Hoop' ook in 2004 weer wat kunnen verwachten van het orkest. De leden van de KNF zijn voornamelijk vrijwilligers die hun bestuurlijk werk en de actieve beoefening van het muzikantschap belangeloos verrich ten, daarbij worden ze door het kantoorper soneel en de vakmensen, zoals juryleden en dirigenten ondersteund, aldus Landwehr. En van die vrijwilligers werden zaterdag avond er weer enkelen in het zonnetje gezet en kregen door Landwehr het onderschei dingsteken van de KNF opgespeld, Land wehr noemde Albert Hakvoort en John Breur echte vrijwilligers, die niet werden aangewezen, maar op eigen initiatief de han den uit de mouwen hebben gestoken. Hij noemde dergelijke vrijwilligers 'het cement van de samenleving'. De afgevaardigde van de KNF noemde Hak voort een uitstekend muzikant, die al jaren verschillende bestuursfuncties heeft uitge oefend, waarbij ook het tijdelijk uitoefenen van de voorzittersfunctie behoorde. Hak voort bleek vele activiteiten te hebben ont plooid, zoals het organiseren van bingo avonden en hij was samen met de mede-jubi laris Breur de motor achter de inmiddels vermaarde popconcerten van 'De Hoop'. Maar toch is hij een trouw bezoeker van de repetities gebleven. Naast een gewaardeerd musicus van 'De Hoop' blijkt ook dat John Breur zijn sporen heeft verdiend in nevenactiviteiten voor de vereniging. Hij is als 'webmaster' verant woordelijk voor de website van 'De Hoop' en hij zorgt bij grote evenementen voor de PowerPoint presentaties. Maar ook Breur blijkt een uitstekende basblazer te zijn. Tegen de gewoonte in bij dergelijke huldi gingen voerde deze keer dirigent Arie Stolk wel het woord tot de jubilarissen. Hij meld de dat hij voor deze twee 'bijzondere krach ten' wel een uitzondering wilde maken. Hij verzekerde dat Albert Hakvoort, meer geld in het laatje bracht dan de dirigent, want Hakvoort was ook deels verantwoordelijk voor het innen van sponsorgelden. Als de financiële nood aan de man was, reageerde Hakvoort volgens Stolk "als een kolonel in oorlogstijd die meedeelde dat het leger aan de verliezende hand was. Hij kon op deze wijze de club weer motiveren om tocfi door te gaan", aldus Stolk. Voor het Nieuwjaarsconcert was de dirigent nog eens in zijn plakboek gedoken "wie houdt er nu een plakboek van zijn werk bij?" zo vroeg hij zich af. In dit plakboek had hij foto's gezien van beginjaren tachtig, waarin opzienbarend veel "kleine jongetjes verstopt waren achter grote tuba's". Eén van die jon getjes bleek John Breur te zijn. Iimiiddels is deze basmuzikant gegroeid als mens en als muzikant. Hij ontving voor zijn jonge kinde ren alvast wat kleine speelgoed muziekins trumenten, zodat ook de jonge Breurtjes alvast in de voetsporen van de ouders kun nen treden. Want Stolk veronderstelde dat bij Breur in het verleden ook de belangstel ling wel is uitgegaan naar het "kleine meisje met de grote sax", wat inmiddels zijn vrouw is geworden. Secretaris in het zonnetje Er bleek nog geen einde te zijn gekomen aan de huldigingen tijdens het Nieuwjaarscon cert, want één van de jubilarissen, Albert Hakvoort nam het woord en hij riep de secre taris van 'De Hoop', de heer P.A. van Len ten naar voren. Het vele werk wat door Piet van Lenten voor 'De Hoop' is gedaan, bleek wel te zijn opgemerkt, maar men heeft het in Stellendam wellicht heel gewoon geworden, dat Piet de administratie verrichtte. Nog maar kort zijn de bestuurders van het orkest er achter gekomen dat Van Lenten al dertig jaar in het bestuur zit. En om iets van die dankbaarheid te tonen kreeg ook Piet de onderscheiding opgespeld. Hakvoort dankte namens het bestuur de heer Van Lenten voor het vele werk dat hij heeft gedaan voor het Stellendamse orkest. Nadat deze huldiging van de jubilarissen van de Stellendamse vereniging, werd het con cert voortgezet door het Fanfareorkest, waarbij velen genoten van het professionele werk wat Stolk en de zijnen ten gehore brachten. Deze professionaliteit zou zeker niet bereikt zijn zonder de inzet van de vele vrijwilligers, waarvan er zaterdag enkelen in het zonnetje werden gezet. Op zaterdag 17 januari organiseert het IVN weer een jeugdactiviteit. In deze tijd van het jaar is het vaak koud en regenachtig. Daar om blijft men deze keer binnen om de natuur te ontdekken. Het IVN heeft de afgelopen tijd braakbaUen van uilen verzamelt. Die zullen 17 januari worden uit elkaar gepeu terd om te kijken wat er zoal inzit. Het is echt een verrassingspakketje! Ben je nieuwsgie rig geworden en wil je ook zo wijs worden als een uil? Meld je dan snel aan! Plaats: o.b.s. 'Stellegors', Bosschieters- straat 12, Stellendam; Aanvang: 13.30 uur; Duur: ca. twee uur; Deelnamekosten: 1,50; Aanmelden bij: VW-kantoor, tel.: 0187-681789. SOMMELSIJDK - Op 14 januari is er van 14.00-15.30 uur weer een knutselmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar in het Wijk- gebouw van 'de Zwaluw' aan de Sperwer te Sommelsdijk. De middag staat in het teken van vogels. Komen jullie ook? De deelna mekosten bedragen 1,00 voor leden en 1,20 voor niet-leden. Verder is ook alle hulp welkom. MIDDELHARNIS - De afdeling Middel- hamis/Sommelsdijk van de Christelijke Vrouwenbond nodigt u uit op dinsdag 13 januari a.s. in verenigingsgebouw 'de Hoek steen' te Middelhamis. De heer en mevrouw Van Heiningen zullen dan dia's vertonen van hun reis naar China en zullen iets vertel len over de Bonisa zending. Aanvang 14.30 uur. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op maat. co Bandjes van de regionale voorlichtingsbij- een-komst,gehouden op 3 januari 2004 in de Hervormde Kerk te Middelhamis, over 'Nu de P.K.N, een feit wordt.Hoe ver der?' zijn verkrijgbaar bij J. van der Groef, Wilgenlaan 32, 3241 BS Middelhamis, tel. (0187) 482618. Een verslag van de bij eenkomst volgt later. Onderstaand de con tactpersonen. Voor Ooitgensplaat en den Bonunel: C. J. Bos, Roodekruislaan 8, 3257 KG Ooitgensplaat, tel. 0187-632558. Voor Oude Tonge en Achthuizen: P. T. Bakker, Neptunuslaan 53, 3255 TP Lectori Salutem! De artikelen in uw blad - 'SoW fusie een feit: hoe nu verder' (waarin ds, D. Heems kerk uitvoerig werd geciteerd vanuit de Veluwse kerkbode) en 'Gereformeerd beke ken', verschenen op 30 december jl., bij elkaar meer dan anderhalve pagina - geven mij aanleiding u het geschrevene van de hand van prof. dr. A. de Reuver onder uw aandacht te brengen. Dit met het verzoek om deze bijdrage, die o.a. ook verscheen in de Hervormde Kerkbode, weekblad voor de Ned. Herv. Kerk op de Veluwe, nl. op 2 januari 2004, binnenkort te plaatsen in uw blad. Wellicht dat dit het evenwicht in de berichtgeving over de SoW-problematiek ten goede komt in Eilanden Nieuws. Het lijkt me goed om zowel het gevoelen van degenen die niet mee kunnen de PKN in, als van hen die de kerk niet kunnen loslaten, weer te geven. Van prof. De Reuver vernam ik dat hij geen bezwaar maakt tegen publica tie van zijn artikel in uw blad. Met dank bij voorbaat voor plaatsing. Ds. A.P. Voets Ned. Herv. predikant te Middelhamis Op de vraag waarom ik in de kerk blijf, wil ik met enkele overwegingen proberen te reageren. De geloof dat er slechts één motief is om een kerk te verlaten, namelijk wanneer men op schriftuurlijke gronden ervan over tuigd is dat ze tot een valse kerk is ontaard. Omdat onze kerk dat naar mijn overtuiging niet is, hoop ik haar trouw te blijven. Dus niet omdat ze een zuivere kerk zou zijn. Dat is ze niet. In leer en leven gedoogt ze zaken die naar bijbels en confessioneel criterium niet mogen. Er zijn besluiten gevallen waar door ook ik, met vele anderen, herhaaldelijk in grote verlegenheid ben geraakt. Wanneer breekt het moment aan dat een zieke, ver zwakte kerk de grens overschrijdt en vals wordt? Gaandeweg begon echter vooral een andere vorm van onzuiverheid voor mij te wegen. Ik bedoel de imierlijke verzwakking van onze eigen hervormd-gereformeerde beweging. Aan stoere, zelfs stemmingmakende taal ontbreekt het niet. Aan organisatietalent evenmin. Maar hoe schaars is de waarachti ge godsvrucht geworden, die zich ten over staan van heel de kerk vertaalt in een authen tiek getuigenis, dat werft en inwint. De kerk, dat zijn wij. Wie in de kerkelijke spiegel kijkt, ziet zichzelf. En wie ogen in zijn ziel heeft, ziet daar niet het gelaat van een recht zinnig mens die denkt de kerk te kunnen red den, maar een grote zondaar die het nooit en nergens redt, zichzelf niet en de kerk niet. En hij bidt: 'God, wees mij de zondaar genadig, en wees het ook geheel Uw kerk'Door deze crisis gaat de kerk heen, gisteren en vandaag, dat wU zeggen dat zij staat in de lichtgloed van Gods oordelen. Hier geldt: 'Gij zijt die man'. Ik ben het. En ik kan slechts roepen: 'Zo Gij, Heere, de ongerechtigheden gade slaat, Heere, wie zal bestaan? Maar bij U is de vergeving'Alleen zo kon en kan ik in de kerk blijven: van genade levend. Zowel voor als na de twaalfde december. - Echter, de vraag was eigenlijk niet hoe ik er blijf, maar waarom. Allereerst omdat ook deze kerk de Heilige Schrift erkent als de enige bron en norm van de verkon diging. Zolang zij daaraan is te houden, is zij ondanks haar onzuiverheid, geen valse kerk. - Ten tweede omdat in haar grondslag ondubbelzinnig wordt beleden dat ons heil hangt aan God Drie-enig (klassieke symbolen), dat Christus onze enige troost is (HC), dat de Geest in onze harten het goddelijk gezag van de Schrift betuigt (NGB), dat het genade is om genade te ontvangen en te beamen (Dordt) en dat de goddeloze gerechtvaardigd wordt door geloof alleen (Augustana). - Ten derde omdat ook deze kerk de plek is die we niet hebben gezocht voor ons gemak, maar waar we zijn gezet onder het kruis, aangevochten van binnen en van buiten, geroepen tot bekering, trouw en dienstbetoon. Dat de fronten zich zullen verscherpen, is geen reden tot vlucht en verraad. Kerkzijn en kruisdragen zijn niet los verkrijgbaar. - Ten vierde omdat er geen houdbaar argu ment is om nu een kerk te verlaten waar in ik voorheen meende te moeten blijven. Welke historische bedenkingen men ook tegen de fusie kan opperen - wanneer dit historisch besef van de vaderlandse kerk tot een ideologie uitgroeit, raakt het zicht op de werkelijkheid vertroebeld. Zelf heb ik hierover lang geaarzeld. Thans geloof ik oprecht dat de Hervormde Kerk in haar concrete gestalte niet is opgehouden te bestaan, maar dat deze kerk zich heeft uit gesproken om gefuseerd voort te gaan. - Het laatste motief dat ik noem, is een ervaringsgegeven, in de letterlijke zin. De zondag voor 12 december werd het ons in gebed, gezang en prediking gegeven, te ervaren dat de Heere tegenwoordig was. En de zondag daama? Eveneens. Zouden wij weggaan, waar de Heere blijft? Dat Hij er ook morgen zal zijn, kan niemand claimen. God laat zich niet commande ren. Hij laat Zich inwachten en inroepen. In het gebed van de onwaardige: "O Heere, hoor! o Heere, vergeef! o Heere, merk op en doe het.om Uws zelfs wil, o mijn God!" A. de Reuver, Delft Oude Tonge, tel. 0187-642098. Voor Stad a.h. Haringvliet: L. van Oudenaren, Boudewijnstraat 23, 3243 AD Stad aan 't Haringvliet, tel. 0187-611529. Voor Goedereede: C. de Geus, Beresteijn 9, tel. 0187-493679. Voor Sonunelsdük: J. Driece, Dubbele Ring 15, 3245 AD Sommelsdijk, tel. 0187-482149. Voor Nieuwe Tonge: C. van Alphen, Gen. Snijdersstraat 6, 3244 BC Nieuwe Tonge, tel. 0187-651832. Postduivenvereniging 'de Combinatie' te Middelhamis organiseert op 10 januari a.s. haar jaarlijkse tentoonstelling. In tegenstel ling tot de voorgaande jaren wordt deze ten toonstelling ditmaal niet in recreatiecomplex 'de Staver' te Sommelsdijk gehouden maar in het inmiddels gerenoveerde clubhuis 't MeMiuusje, Edison 14 te Middelhamis, op industrietertein 'de Oostplaat'. De duiven worden op vliegwaarde gekeurd. Voor het publiek is het clubhuiss avonds vanaf 19.00 uur geopend. Dan zal ook het Rad van Avon tuur draaien, waarmee prachtige prijzen kunnen worden gewonnen. MroDELHARNIS - De Feestmaandactie van de Midden standvereniging Middelharnis zit erop. Afgelopen maand kregen klanten bij aankoop een kaartje uitgereikt, dat ze na het invullen van naam- en adresgegevens weer in konden leveren. En dan maar hopen dat je de hoofdprijs hebt...! Afgelopen vrijdag werd die getrokken door notaris C.N. Schuring te Middelharnis, uit een stapel van maar liefst hon derd vijftigduizend(!) kaartjes - het dubbele aantal ten opzichte van de laatste enveloppenactie van de middenstand- vereniging. En de hoofdprijs ging naar... de famiUe Van Moort-Looij te Nieuwe Tonge, die 'em gisterenmorgen in ontvangst mocht nemen in het kantoor van Rabobank Mid delharnis: een door reisbureau Globe verzorgde vakantiereis naar een bekend vijfsterren clubhotel in Gran Canaria! Onder het voorwendsel dat ze de hoofdprijs hadden gewonnen van de Rabobank Nieuwjaarsloterij - die natuurlijk in 't geheel niet bestond - werd de familie Van Moort maandagmorgen naar de Rabobank te Middelhamis gelokt: de hoofdprijs was op hun rekeningnummer gevallen, zo werd verteld. En dat, terwijl de Van Moortjes helemaal geen bankrekeningnummer hebben bij de Rabobank in Middelhar nis.Daarom bekende directeur M.J. de Nijs die morgen maar eerlijk dat ze de familie Van Moort eigenlijk een beetje 'bedrogen' hadden, maar van die hoofdprijs, dét was wél waar. 'Kom maar eens even mee', zal De Nijs waarschijnlijk hebben gezegd toen hij de wat in ver warring gebrachte prijswinnaars naar een vertrek bracht waar de gigantische stapel kaartjes op de grond lag uitgestort, veilig bewaakt door de eveneens aanwezige notaris Schuring en voorzitter Daan Buij- ze van de Middelhamisse middenstandvereniging. Ja, en die kaartjes kwamen de prijswinnaars wel bekend voor. Ze hadden er één van DA Hisschemöller op d'n Diek gekregen en daar weer ingeleverd, natuur lijk niet vermoedend dat hen dit een reis naar Gran Canaria zou bezor gen. Maar mevrouw Van Moort wist het meteen al: "Daer gae 'k niet heen oor!" De mot de meule en de toren van Nieuwe Toenge keime zie- je, aores wor 'k ziek.Maar gelukkig dat dochter Paulina erbij was, want die had er wél oren naar. Ze had voor de komende zomer al wel een reis naar Afrika gepland, samen met een vriendin, maar kreeg er nu dus onverwacht een tweede verre vakantiebestenmiing bij. Ze mag zelf bepalen wanneer ze gaat, zei Rabodirecteur De Nijs, die ze alvast een heel goede reis en veel genoegen toewenste. Namens de DA mocht Daan Buijze nóg een cadeaupakketje overhandigen. En toen mevrouw Van Moort daar een fraaie handdoek m zag zitten wist ze 't wéér meteen: "Die houw ik wél zelf!" De enorme stapel kaartjes, waaruit de familie Van Moort als hoofd prijswinnaar tevoorschijn kwam, met daarachter v.l.n.r.: notaris Schu ring Daan Buijze, de heer en mevrouw Van Moort, Paulina van Moort en directeur De Nijs van Rabobank Middelhamis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 3