'De geschiedenis waar iic toe beli wil iic doorgeven aan liet nageslaclit' LEZING Jeugdhulp- verlning Amateur-historicus David Hoogzand: EIIAIIDBn-IIIEUWS David Hoogzand heeft onlangs zijn vierde boek gepubliceerd: 'Zoals het is gebeurd'. Het beschrijft, tot in beklemmend detail, de letterlijke en emotionele schade die de watersnoodramp van 1953 op Goeree-Over- flakkee veroorzaakte. Eerdere boeken van hem handelden over de Twee de Wereldoorlog, schippers en schepen en over de landbouw. Ze spelen zich onveranderlijk af op Goeree-Overflakkee, en meestal ging aan de publikaties een serie artikelen in Eilanden-Nieuws vooraf. Hoogzand is een voormalige landarbeider, die zich het schrijven zelfheeft aangeleerd en er ver mee gekomen is. Zijn boeken zijn keer op keer regionale best sellers. En met elkaar vormen zij een oeuvre, waarin de brede stroom van het echte leven alsnog is gedocumenteerd. Feitelijk bedrijft Hoogzand geschiedkundige journalistiek, over de herinneringen en kleine gebeurte nissen van gewone mensen. Tegenwoordig zijn boeken daarover nogal in zwang, vroeger verdwenen die verhalen in het afvoerputje van de tijd. Maar wie is nu eigenlijk David Hoogzand zelf? Wat drijft deze man, 75 jaar, om almaar weer het eiland af te struinen, gedreven op zoek naar per sonen, anekdotes en feiten die de eilandhistorie aanschouwelijk en aan grijpend maken? Is het een hang naar nostalgie of de onverbiddelijk drift om het allemaal vast te leggen, voordat het voorgoed voorbij is? Met tegenzin gaf Hoogzand toestemming voor een interview. 'Nou ja, dan moet het maar.' Want zo groot als zijn bijdrage is aan de streekhistorie, zo bescheiden is hij er onder gebleven. Landarbeider Gratis Razzia's Watersnood Nageslacht Onmisbaar Balpen Ger. Gem. Hieuwe Tonge Uitslag kerstspring- concours Manege Oostmoer Ophalen oud papier Ouddorp PAGINA 23 DINSDAG 30 DECEMBER 2003 ^fc JH verklaart hij. "Misschien speelt mee dat d door Gert van Engelen In de auto, op weg naar zijn geboortedorp Sommelsdijk, wijst hij naar links. Daar heeft hij nog als koeienwachter gewerkt. Verder op, rechts, noemt hij leeftijd en karakteris tieken van een zekere polder. 'Van 1492, nooit bebouwd geweest.' Een fietser van middelbare leeftijd passeert hem. 'Die staat ook in mijn boek over 1953. Wat die heeft meegemaakt, verschrikkelijk.' Hij neemt een bocht en moet plotseling glimlachen. Hij ziet een andere fietser. 'Da's nog een school kameraad van me.' Hij steekt zijn hand op. De rit heeft nog geen vijf minuten geduurd, maar het is meteen duidelijk: David Hoog zand weet - bijna meter voor meter - bij zonderheden op te dissen. Hij bezit een encyclopedische kennis, die hij moeiteloos en gul deelt. Mijn hoofd tolt. Voor het geslacht Hoogzand is Sommelsdijk al generaties lang het epicentrum. David Hoogzand werd er geboren in 1928, als vier de kind in een gezin van zeven jongens en één meisje. Zijn vader was een transportar beider, die zich later ontwikkelde tot zelf standig landbouwer. Op zijn twaalfde moest de jonge Hoogzand 'naar het land'; dat was de gewoonte destijds. Hij werd landarbeider. Aan scholing zat er voor hem niet meer in dan de lagere landbouwschool. Terugkij kend: "Ik had veel meer onderwijs moeten hebben, maar dat ging niet in zo'n groot gezin. Ik heb veel zelfstudie gedaan, in de vorm van cursussen." In 1970 maakte hij een overstap. Hij trad aan als administratief medewerker bij het ener giebedrijf Emgo in Middelhamis, de voorlo per van Eneco. Hoogzand verheugde zich op de nieuwe baan. "Het ging niet meer in de landbouw. Ik vond er geen emplooi meer. Door de mechanisatie en de rationalisatie is alles verdrongen. Eerst de landarbeiders, toen de kleine boertjes, nu zijn de grote aan de beurt." In 1988 ging hij vervroegd met pensioen, als zestigjarige. Anderen gaan dan enkele tempi lager leven, Hoogzand niet. Daar is zijn karakter niet naar, bovendien had hij nog veel te doen. Gemeenteraadswerk bijvoor beeld. Hoogzand was in 1958 raadsüd geworden, tóen nog in Sommelsdijk, namens zijn eigen Lijst Hoogzand. Na de gemeentelijke herindeling in 1966 dook hij op in de raad van Middelhamis. Hij hield het 36 onafgebroken jaren vol. Zijn partij, omgedoopt tot Algemeen Burger Belang, heeft op haar hoogtepunt drie zetels gehaald. Gedurende één periode is Hoogzand wet houder geweest. Zelfs landelijk bekeken is 36 jaar toch een ongewoon lange periode? Hij knikt, maar zwijgt. Na aandrang ver strakt zijn gezicht, en wordt zijn toon afge meten. "Ik ga niet meer over de politiek pra ten. Ik heb er afstand van genomen. Ik wil nog wel dit zeggen: Onderiing gaat het er onmenselijk aan toe - in de politiek in het algemeen en bij de partijen in het bijzonder. Voor de rest zegt ik er niets over." Doorvra gen heeft zichtbaar geen zin: hij vouwt zijn armen afwerend voor zijn borst. Nog een reden waarom David Hoogzand als gepensioneerde niet terugzakte, was dat hij het plezier van schrijven had ontdekt. Hier over is hij aaimierkelijk mededeelzamer. "In het begin, in 1960, schreef ik in het Eilan den-Nieuws stukjes over de natuur. Met name over het ongebreidelde gebruik van chemische stoffen in de landbouw. Dat ging helemaal verkeerd. Ze spoten maar raak, zonder acht te slaan op de gevolgen. Ik wist er wel wat van; ik had immers landbouwles gehad. Gelukkig is dit nu allemaal veranderd en verbeterd." 'Van lieverlee' breidde Hoogzand het aantal onderwerpen uit; hij was allerminst eenken- nig. "Ik ging andere stukjes schrijven, uit sluitend voor het Eilanden-Nieuws. Over de schaatserij, de folklore, het leven op het land. Ik weet het eigenlijk lüet meer. Wat geschreven is, is voorbij. De kijk alweer vooruit." Hij is niet geschoold in het schrij ven. Het is hem aan komen waaien en het gaat hem makkelijk af. "Je pakt pen en papier; daar heb ik geen moeite mee. Ik weet dat sommige mensen de grootste moeite hebben met het schrijven van een brief, maar ik sta er niet bij stil. Maar schrijf dat maar niet op; het staat zo opschepperig." Zijn interesses bleven zich verdiepen, en dat weerspiegelde zich in zijn verhalen. Wat evenwel niet veranderde, was dat Hoogzand gratis schreef. "Ik heb er nooit ene cent voor gevraagd', openbaart hij. "Mensen denken dat ik er veel geld aan verdien, maar ik heb altijd pro deo geschreven. Ik vond het gewoon leuk. En ik kan u verzekeren: heel veel mensen hebben die stukjes uit de krant geknipt en bewaard. Dat heb ik vaak genoeg moeten horen. Op den duur krijg je ook van zelf een vaste lezerskring; daar kan ik u vele anekdotes over vertellen, tot aan het verma kelijke toe." Gaandeweg vond Hoogzand zijn toon. De aarzelende krantenstukjes over uiteenlo pende, losse onderwerpen maakten plaats voor zelfverzekerde series over geschied kundige gebeurtenissen. Onvermijdelijk zat er een heus boek aan te komen. Het eer ste werd 'Blijvend Gedenken', dat in 1992 in een oplage van 1500 exemplaren ver scheen. Hoogzand had het niet aangelegd op een boek, vertelt hij. Hij werd zelfs aanvanke lijk niet gedreven voor een bepaalde histo rische nieuwsgierigheid. Het is louter toe val dat hij naam is gaan maken, zijn ken merkende geschiedkundige journalistiek. "Ik begon over de Tweede Wereldoorlog te schrijven uit persoonlijk motief. De raz zia's maakten op mij als jongen grote indruk - dat alle jongens en mannen uit het dorp werden opgepakt. Hetzelfde geldt voor het neerschieten van vliegtuigen, dat was dramatisch." Hij onderzocht de razzia's op Goeree-Over- flalckee en verzamelde documentatie over alle neergestorte vliegtuigen. Dat leidde tot een serie in het Eilanden-Nieuws, wekelijks een pagina, een jaar lang. "Van het een kwam het ander. Het groeide. De kreeg er reacties op, meestal in aanvullende zin. En tóen heb ik besloten een boek te schrijven over de Tweede Wereldoorlog op dit eiland. Dat was, zo rond 1990, de aanzet. Het boek is bijzonder goed ontvangen." Zijn tweede boek, 'De blijde aankomst', heeft eenzelfde ontstaansgeschiedenis. Opnieuw vormden persoonUjke ervaringen de grondslag voor een artikel over de bin- Hoogzand fk verhandelt de gebeurtenissen tijdens de rampdagen op Goeree-Ovetflakkee. David Hoogzand in de polder, de plek waar hij het liefst vertoeft, de plek ook waar hij als landarbeider zijn werkzame leven begon. "Ik wil graag het streekeigene bewaren, en dat zit in de geschiedenis. nenscheepvaart van Sommelsdijk: "Mijn vader was transportarbeider; die moest op de kaai schepen lossen en laden. Zand en grind, eierkolen, stukkool en kunstmest. Af en toe moest ik hem de boterhammen met thee gaan brengen. Zo raakte ik geïmponeerd door het leven op de kaai. Elk dorp, behalve Melissant, had in die tijd een kaai. Het was er altijd gezellig en bedrijvig. De was er graag." Hoogzand schreef dat eerste artikel, en woelde daarmee onwillekeurig reacties los. "Ik dacht: Mijn heden, nu kan ik weer opnieuw beginnen. De ben in de schippers- wereld terechtgekomen." Hij trok er weer op uit en verzamelde per dorp gegevens en gebeurtenissen, over schippers en schepen. Het boek kwam uit in 1995, en werd grif ver kocht. "De heb veel plezier beleefd aan dat boek, en er veel nieuwe vrienden door gekregen", zegt Hoogzand. Twee jaar later presenteerde hij 'Op goede gronden', dat voor Hoogzand een vertrouweUjke thema had: de landbouw. Dit boek is volledig uit verkocht. En onlangs scheidde Hoogzand dan zijn vierde boek af: 'Zoals het is gebeiu-d'. Het is een hartverscheurende, nauwgezette recon structie van de watersnoodramp op Goeree- Overflakkee. "Het is een boek naar mijn hart", zegt Hoogzand erover, maar ook een boek dat hem bij het schrijven ervan soms hevig heeft aangegrepen. Twaalf jaar geleden wilde hij dit boek al schrijven. "Mijn boek over de Tweede Wereldoorlog is destijds goed ontvangen. Het is een naslagwerk geworden. Ik vond dat er ook zo'n boek moest komen over de watersnood. Van tevoren begreep ik dat je daar behoorUjk veel tijd mee kwijt was, aan voorbereiding. Je schrijft over mensen, en dan moetje goed uitkijken. Je mag niet bele digend zijn of spottend. Ik zei tegen mijn vrouw: 'De ga in Oude-Tonge beginnen', want daar lag het zwaartepunt van de ramp." Hoogzand kreeg echter weinig medewer king. Mensen waren er nog niet aan toe om over hun angstige, traumatische belevenis sen te vertellen. Hoogzand respecteerde dat. "De heb een paar verhalen geschreven, maar die heb ik in de la gelegd." Vorig jaar mei pakte Hoogzand zijn oude voornemen weer op. De watersnoodramp was in 2003 vijftig jaar geleden. Wellicht dat de herdenking de overlevenden over hun aarzeling heen hielp, redeneerde hij. "De stapte naar Hans ViUerius, de hoofdredac teur van het Eilanden-Nieuws, en stelde hem een serie voor. Dat wilde hij wel." Lezers werden opgeroepen om mee te werken en tot zijn verbazing was er nu massale respons. Hij begreep niet goed wat er veranderd was. "Misschien dat het magische getal van vijf tig een rol heeft gespeeld; dat zou kuimen. Misschien lag het er ook aan dat ik door de voorgaande boeken meer bekendheid had gekregen. Zo van: Die man kun je het ver haal toevertrouwen." Tientallen gesprekken voerde Hoogzand, wat resulteerde in een serie van 34 wekelijkse afleveringen. Die lokte weer vele reacties uit, die hem ertoe brachten om voor het boek aanvullende interviews te doen. Hoewel hij het leed opte kende in een sobere, ongepoUjste stijl, zijn sommige verhalen onverdraaglijk ontroe rend. Welke gebeurtenis heeft u het meest beroerd? "Dat is niet toe te spitsen op één verhaal. Er was zo oimoemelijk veel leed. Maar bij het schrijven heb ik wel eens de pen neergelegd. Het greep me zo aan. Dan moetje een poos je wachten." U sprak mensen die pas na vijftig jaar ein delijk, en gedetailleerd, over hun drama's durfden te vertellen. Hoe reageerden zij daar zelf op? "Als ik bij ze kwam, het De ze maar praten. De stelde weinig vragen. De voelde aan dat men het verhaal persé wilde vertellen, ze wilden het overleveren. Er zijn zelfs mensen bij mij thuis geweest. Ze móesten hun ver haal kwijt. En na afloop waren ze ontzettend bUj dat ze het eindeUjk hadden kunnen ver tellen." Uw serie was zo opzienbarend dat het NOS- Joumaal er eind januari een item aan wijd de. Dat was voor u, bij alle droefenis die u beschreef, zeker wel een hoogtepunt? Hij schudt zijn hoofd. "De heb 't eerst gewei gerd. De voelde er niets voor. Ik zit veel lie ver in de tuin." Meent u dat? "Er komen zoveel mensen op het Journaal. Voor mezelf vond ik het onbelangrijk." Hoogzand is gepast trots op zijn laatste boek. Niet omdat hij het heeft geschreven. "Ik ben niet blij dat fle de verhalen heb geschreven, wel dat ze geschreven zijn. Ik vond het van groot belang dat er een boek kwam over mensen die de watersnood zelf hebben meegemaakt. Het is nu vastgelegd, het nageslacht kan het nu opslaan. Mijn vrouw en ik zouden graag een boekje lezen over de Tachtigjarige Oorlog op Goeree- Overflakkee. Dat is er niet. Daarom is het goed dat er boeken zoals over de water snoodramp worden nagelaten." De Ramp is dit jaar waardig herdacht. Maar 1 februari komt er alweer aan. Is '1953' naar uw mening afdoende herdacht? "Als je de ramp hebt meegemaakt zoals mensen het mij hebben verteld; herdenk je die eigenlijk elke dag. Voor hen zal het nooit afgelopen zijn. Zij dragen het hun hele leven mee. Het komt altijd weer boven. De won den zijn geheeld, maar de littekens doen bij aanraking nog even zeer. Die mensen heb ben geen officiële herdenking nodig. Velen doen er ook niet eens aan mee; die schreien in stilte en afzondering. En vergeet ook dit niet: als er storm wordt opgegeven, zijn er na verklaart hij. "Misschien speelt mee dat de mechanisatie de landbouw heeft verdron gen, maar ik denk dat het ook komt doordat De niet zo technisch van aard ben." Vindt de redactie van het Eilanden-Nieuws al die handgeschreven kopij niet lastig? Dat moet allemaal ingetikt worden. Schouderophalend: "Ze kennen mijn hand schrift. En de boeken worden door kennissen van mij op een schijfje gezet." U bewijst nu al vanaf 1960 dat u kunt schrij ven; toch noemt u zichzelf geen journalist of auteur. Waarom niet? "Van professie ben ik geen van beide. Die mevrouw van het NOS-Joumaal, Pauüne Broekema, heeft het misschien goed gezegd. Ze noemde mij een amateur-historicus. Maar zo noemde zij mijzelf weet ik niet wat ik ben." Na vijf boeken mag u zich toch wel schrijver noemen? "Dan heb je geschreven." Is dit bescheidenheid? Staat op de omslagen van uw boeken, en onder uw artikelen, daar om ook 'D. Hoogzand' in plaats van uw vol le naam? "Op de titelpagina binnenin noem ik wel mijn volledige naam. Ik weet niet waarom ik me verder D. Hoogzand noem. De wil me in ieder geval niet opdringen. Als je een krant leest, zoek je iets van je gading. Als ze dan een stuk van mij lezen, vind ik dat fijn. Maar ik zeg er niet bij dat ze 't móeten lezen." Voor de volledigheid: Hoogzand geeft zijn boeken steevast in eigen beheer uit. Ook daar wordt hij geen cent wijzer van. "De onkosten komen er wel uit." David Hoogzand is een toonbeeld van bescheidenheid. Maar niet uit te vlakken valt dat hij op Goeree-Overflakkee markante geschiedschrijving heeft bedreven. Hij heeft het eiland ervoor afgegraasd en hij heeft het toch allemaal maar vastgelegd. In die zin heeft hij de streekhistorie aangevuld en ver rijkt; zijn boeken zijn zonder meer als onmisbaar te beschouwen. Hij heeft het gedaan, en niemand anders. De vraag die resteert is: Wat dreef hem om zich op de streekgeschiedenis te concentre ren? Nostalgie of geschiedkundige nieuws gierigheid? Hoogzand zegt dat het een combinatie is: "Natuurlijk ben ik geïnteres seerd in de streek. Ik ben niet voor niets zo lang raadslid geweest. Maar bovenal zou ik zo graag het streekeigene willen bewaren. En dat zit in de geschiedenis. Veranderin gen bouwen nieuwe geschiedenis op, maar als bejaarde maak ik daar geen deel van uit. De geschiedenis waar ik wel toe behoor, die wil ik graag doorgeven aan het nageslacht. En daarin ben ik, denk ik, redelijk geslaagd." De boeken waarin Hoogzand de historie van de streek heeft vastgelegd. vijftig jaar nog een heleboel die niet naar bed gaan." Vier boeken omvat het oeuvre van Hoog zand, althans officieel. Hij heeft tussendoor nog een vijfde geschreven, maar dat is intern gebleven. Dat boekje heet 'Van vader op zoon', en schetst de ontwikkeling van de famiUe Hoogzand. "De Hoogzands zijn een kleine familie. Als u een Hoogzand tegen komt, IS het familie." Een zesde boek is vooralsnog niet in de maak. Hoogzand: "De zou nog veel meer willen schrijven, maar ik weet niet of 't allemaal kan. De tijd moet je wel worden gegeven. Of dat zo is, weet ik niet, en waarover De ga schrijven, weet ik ook niet. De ben eigenlijk te veelzijdig. Dat is een belasting." Waar komt dat toch vandaan, die mateloze werklust? "Toen ik twaalf was, had ik eens op een dag veel werk verricht. Mijn vader kwam kijken. Daar was ik blij om, want dan kon hij zien wat De zoal had gedaan. Hij zei toen: 'Je moet maar nooit denken dat je genoeg gedaan hebt.' Dat was zijn psychologische aai over mijn bol. Die uitspfaale is mijn cre do geworden. Mijn vader had een enorm werktempo; dat zit een beetje in de genen. De werk veel, en ik werk snel. Maar ik zórg ook voor werk. Want ledigheid is des duivels oorkussen." Bij al zijn werk gebruUet Hoogzand nog onverstoord een ouderwetse balpen, zo kan onthuld worden. De pc, internet, e-maUen, scannen - hij is er volstrekt onkundig van. "De heb een gruweUjke hekel aan machines". Hij is verknocht aan het eiland, en op het eiland aan de polders. Het is een band die in zijn kindertijd ontstond en de navelstreng is met geen betonschaar door te knippen. Hoogzand heeft heus wel door dat het Goe ree-Overflakkee van vroeger definitief is verdwenen. Hij mist de dorpsdialecten, het karakteristieke van elk dorp afzonderlijk en hij beklaagt zich over het verkeer: "Als ik nu naar de bakker ga, loop ik vijf keer het risico overreden te worden." Maar keime- lijk biedt het eiland zelfs in huidige staat hem nog genoeg voldoening. "Met de (drie) kinderen en samen met mijn vrouw heb ik mooie buitenlandse reizen gemaakt", luidt zijn ode aan het eiland. "Wij zijn blij als we in een ander land mooie dingen kunnen zien, maar bij terug keer ben je nóg blijer dat je weer thuis bent. Je kunt maar op één plaats wonen, en voor mij is dat Goeree-Overflakkee. Hier heeft de autochtone bevolking nog een bepaalde vorm van saamhorigheid. Ze spreken nog hetzelfde dialect en ze hebben ongeveer dezelfde belevenissen achter de rug. Dat bindt." Het interview neigt ten einde. "Eén ding wil ik nog wel zeggen", breekt Hoogzand in. "De heb altijd veel steun gehad aan mijn vrouw, in menig opzicht. Want tja, je moet het alle maal maar goedvinden." Zijn echtgenote, Maartje van Nimwegen (1942), loopt precies op dit moment langs. Samenzweerderig fluistert ze: "Sommige mannen moetje ook de ruimte geven." Op uimodiging van vrouwenvereniging 'Kleine kracht' van de Geref. Gemeente te Nieuwe Tonge hoopt op 5 januari a.s. mevrouw A.M. van Houdt - psychologe en gedragstherapeute van 'Eleos' - aldaar een referaat te houden over het onderwerp 'jeugdhulpverlening'. Aanvang 20.00 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Uitslag van het kerstspringconcours, klassiek en puissance parcours, verre den op Tweede Kerstdag 2003 in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Uitslagen klassiek concours: Rubriek O, beginners pony's/shetlanders, 20 - 40 cm. 1. Melissa v. Toledo, Blacky; 2. Marielle Smit, Heidy; 3. Meggie v. Assen, Roy; 4. Sylvia de Waard, Bennie; 5. Gemma Wooldridge, Spirit. Rubriek 1, beginners pony's, 30 - 60 cm. 1. Irina van Namen, Bennie; 2. Evelien Alrae- kinders, Katinka; 3. Florine v.d. Ven, Ben nie; 4. Lisa Uijtewaal, Daisy; 5. Melissa Wooldridge, Spirit; 6. Denise v.d lersel, Lexy; 7. Martine Campfens, Hilde; 8. Niels Knape, Sarina; 8. Simone Blom, Arcilla. Rubriek 2, pony's, 40 - 70 cm. 1. Jelmer Hoekstra, Surprice; 2. Martine Campfens, Quint; 3. Natasja v. Antwerpen, Constance; 4. Evelien Almekinders, Hilde; 5. Arenda Evers, Nicky; 6. Irina van Namen, Carola; 7. Leonie Paulessen, Goldfever. Rubriek 3, pony's, 60-80 cm. 1. Joyce Blom, Kimberley; 2. Juliette Kamp, Amber; 3. Melissa v. Leenen, Bloowy; 4. Jelmer Hoek stra, Lucky Luke; 5. Willianne Hoek, Jessi ca; 6. Antonia Hoek, Yorca; 7. Carola v. Leenen, Gist; 8. Jolanda Post, Easy; 8. Samantha Lugthart, Sparky; 8. Melissa Wooldridge, Stefie; 8; Diedrik Hoek, Quint. Rubriek 4, beginners paarden, 60-80 cm. 1. Marissa Komhoom, Joletta; 2. Karmie Stroeve, Shorea; 3. Krista Post, Macho; 4. Martine v. Tor, Niwona; 5. Lianne Blom, Landela; 6. Mandel Komhoom, Jolette; 7. Priscilla Steens, Aphrodite; 8. Marijke v. Tor, Niwona; 9. Astrid Roskam, Olivier; 9. Erik Plaggenborg, Luuk; 9. Denise Blom, Oüver; 9. Michelle Ales, Luuk. Rubriek 5, paarden, 70 - 100 cm. 1. Yoni Hoekstra, Foxy Lady; 2. Lienke Luthart, Lavendel; 3. Ko Kwartel, Picoboe; 4. Eve lien Almekinders, Anouschka; 5. Marije Bakker, Jarmantha; 6. Kmin v. Toledo, Par does; 7. Yoni Hoekstra, Donja; 8. Nikita Boshoven, Agnetos; 9. Janinka v. Klochum, Nozem; 10. MeUssa v. Toledo, Kyran; 11. Stef Nelisse, Silver Shadow; 12. Louise Platter, Kiwan. Rubriek 6, paarden, 100-120 cm. 1Roxan- ne de Ruiter, Hidalgo; 2. Daniella Nouta, Saillant. Uitslagen puissance parcours: Rubriek 0.1. Marielle Smit, Heidy, 50 cm; 2. Xena Evers, Fleurtje. Rubriek 1/2. 1Irina van Namen, Carola, 100 cm; 1. Arenda Evers, Nicky, 100 cm; 3. Donja Verolme, Seb, 90 cm; 3. Martine Campfens, Quint, 90 cm; 5. Irina v. Namen, Daisy, 60 cm. Rubriek 3. 1. EveUen Almekinders, Anou schka, 130 cm; 2. Juhette Kamp, Amber, 120 cm; 2. Samantha Lugthart, Sparky, 120 cm. Rubriek 4/5. 1. Nikita Boshoven, Agnetos, 140 cm; 2. Kruin v. Toledo, Pardoes, 130 cm; 2. Lienke Luthart, Lavendel, 130 cm; 4. Priscilla Steens, Aphrodite, 110 cm; 5. Roxanne de Ruiter, Hidalgo, 100 cm. Op zaterdag 4 januari komt de Kon. Beatrix- school in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles s.v.p. uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook Uw karton inleveren.VriendeUjk verzoek is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kUo. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken deponeerden worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. GeUeve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd. (Belt u dan: 682124, 683676 of 682490.) Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakeUjk zijn als zich ongevallen voor doen, dus landeren jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zuDen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over 2003 t/m de maand november is 116 containers, 421.720 kg, 20.179,35. De opbrengst over de maand december was bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 23