LITIE Ta.»*rr na 'Dit is een verschrikicelijii mooi beroep, omdat je intensief met mensen omgaat' Meer geld voor groen in regio Recent verleden: Oude jaar 2003 0900-8844 Tank benzine per 1 januari ruim 2 euro duurder Ophalen oud papier TOTALE LÊÊG VÊRKOOPL Kerstdiners voor en door ouderen groot succes! Tuinieren in uw vrije tijd? Huisarts Bron met pensioen Bijeenkomst Comité tot behoud van de Hervormde Kerk Piet en Corrie Vogelaar in Flakkeecialiteiten Nieuwjaarsontmoeting gemeente Oostflakkee Goedereede MAKELAARDIJ Jaaroverzicht met drie burgemeesters Inbraak slijterij Man licht gewond na aanrijding Proces-verbaal voor overtreden sluitingstijd ERA (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Het kabinet heeft besloten om mee te betalen aan het Project Main- portontwikkeling Rotterdam (PMR). Dat zijn positieve geluiden voor de provincie Zuid-Holland. Naast de economische ontwikke ling van het gebied, door de aanleg van de Tweede Maasvlakte, bete kent het ook een stap dichterbij de realisatie van 750 ha groen, aan de noordrand van Rotterdam en op Midden-Usseimonde. Dinsdag 30 december 2003 74e jaargang nr. 7268 Er is een boek dat laren geschiedenis vemoordt onder de titel: 'Recent verleden'. Voor de tiistoricus gaat tiet dan over net vergleden decennia. De vastlegging van de gebeurtenissen is nog sterk gekleurd door de directe inkleuring door zowel de sclirijver als de lezers. Pas na jaren, soms na eeuwen is het mogelijk meer objectiviteit te betrachten. De hartstocht van het directe beleven, de intensiteit van leven, de vreugde, de angst die ermee gepaard gaat, is dan echter dik wijls vervluchtigd tot droge opsommingen; tot statis tieken of eindeloze beschrijvingen. Recent verleden zegt een heleboel over gisteren en eergisteren. Over het leven bij ons in de straat, in het dorp, in de stad. En ook over dat van tante Marie in Rotterdam, oi neef Jan, die momenteel in Irak verblijft vanwege de vredesmissie. Al die belevenissen bijeen vormen het recente verleden van al die mensen, die zelf nooit met naam of toenaam in de geschiedenis boeken zullen staan, maar die toch de hartslag van de samenleving meebepaien. Het betreft ons allen. Soms stijgen die belevenissen uithoven het gewone van alle dag. Wat heet gewoon? Wat voor de één In het afgelopen jaar een hoogtepunt was, of dieptepunt, is voor de ander niet meer dan een hobbeltje op het levenspad. Maar goed, soms stijgen die belevenissen uit boven dat van het gewone. Een blad als 'Eilanden Nieuws' legde het dan vast. Met de regelmaat van de klok werd verslag gedaan van wat met die regelmaat niet overeenkwam, maar ons allen wel interesseert of bezighoudt. Even waren we deelgenoot van lief en leed van anderen. Even namen we kennis van recent verleden in gezin a, of familie b, gemeentebestuur c. Soms waren het onbekenden en gingen we over tot de orde van de dag. Soms betrof het iemand van nabij en deelden we in de vreugde en het verdriet. Eenjaar 'Eilandennieuws', een jaar recent verleden. Een jaar de advertenties van geboorte en dood. Een jaar boekstaving van vreugde en verdriet. Missctiien waard om in dit nummer herhaald te worden. Mis schien vergeten; bestemming: oud papier Toch ook een jaar geschiedenis van al die mensen die onze gemeenschap vormen, die leefden. Mensen die met hun eigen geschiedenis, de historie van 'f eiland schreven. Die via die historie invloed hadden in ons land. Die door wel of niet te stemmen politieke invloed hadden op partijomvang en persoonlijke carrière. Die vóór of tegen een fusieproces tussen kerken waren. Ga zo maar door Wie leeft, schrijft geschiedenis Dat geldt tante Marie, dat geldt president Bush, dat geldt Saddam Hussein. Wie leeft, ervaart geschiedenis. De gebeurtenissen om de hoek, die wethouder die.maar ook de ziek te Sars, de aardbeving in Iran, die zelfmoordaanslag in TelAviv. Het jaar 2003 is alweer bijna recent verleden. Nog even terugkijken: tjonge, was dat óók dit jaar? Krant dicht, journaal uit, de beste wensen, vuurwerk en dat 2004 ons het goede zal brengen. Dat was het dan. Het jaar 2003 is alweer bijna recent verleden. We kij ken terug. Wonden die geslagen zijn, voelen ais schroeiplekken. Er was in andere gevallen reden te over om dankbaar te zijn. Het recente verleden van de één spreekt van armoede, van werkeloosheid, van wao, van ziekte, van rouw, vanmedeleven van de kerk, de buren? Het recente leven van de ander behelst weivaart, voorspoed, gezondheid, we hadden weer eens geluk en we potten het op..., we deelden met de ander, dichtbij: veraf Het jaar 2003 is alweer bijna recent verleden. We kij ken terug: jaar van onze Heere, Anno Domini 2003. Het sprak van Zijn vaderlijke hand die ons leven leidt door rouw en vreugde; voorspoed, tegenspoed. Het sprak van Zijn hand die geschiedenis schrijft en ons daarin onze plaats geeft. leder die dit leest heeft zijn eigen recent verleden: Anno Domini 2003. ieder die dit leest heeft - zo God het geeft - een nabije toekomst: Anno Domini 2004. Dat 2004 deel van een gezegend leven mag zijn. Twee mensen zijn zaterdag 3 januari om 09.00 uur bij Jan Lodder te gast in zijn pro gramma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flak- kee. Het zijn Piet Vogelaar en Corrie Voge- laar-Matsinger uit Dirksland. Piet werkt als klusjesman, timmerman en metselaar. Cor rie is huisvrouw. Maar samenwerkend zetten zij zich in voor de arme medemens. Ze gaan naar Roemenië om te helpen bij de reparatie van kindertehuizen. Ze gaan naar Indonesië om te helpen bij de reparatie aan bejaarden tehuizen. En alsof dat nog niet genoeg zou zijn, gaan zo ook naar China om te helpen bij de reparatie van kindertehuizen en het evan geliseren van hun geloof. Zaterdag vertellen zij hun bijzondere levensverhaal. De herha ling is dinsdag om 18.00 uur. Op maandag 5 januari 2004 om 19.30 uur vindt in het cultureel centrum 'Grutterswei' te Oude Tonge de traditionele nieuwjaars ontmoeting van de gemeente Oostflakkee plaats. Zoals gebruikelijk houdt de burgemeester een toespraak, waarbij hij niet alleen een terugblik werpt op het afgelopen jaar, maar ook ingaat op de ontwikkehngen voor het komende jaar. De nieuwjaarsontmoeting heeft echter voor al de functie om in een ongedwongen sfeer burgers, vertegenwoordigers van verenigin gen en instellingen te ontmoeten en de hand te drukken. Tussen 19.30 en 22.00 uur is iedereen van harte welkom om nieuwjaarswensen uit te wisselen. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDE TONGE - Politiepersoneel van het district De Eilanden stelde dinsdagmorgen, naar aanleiding van een inbraakmelding, een onderzoek in een slijterij in de Dabbestraat in. Men had een raam geforceerd, waarna uit het pand diverse flessen alcoholhoudende drank werden weggenomen MIDDELHARNIS - Een 33-jarige automo bilist uit Nieuwe Tonge raakte donderdag middag omstreeks één uur licht gewond na een aanrijding op de Zuidelijke Randweg. De man reed over de Zuidelijke Randweg, raakte op het vochtige wegdek in een slip, gleed de berm in waarna hij met de auto op zijn kop in de sloot belandde. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis en kon na behandeling weer naar huis keren. De auto raakte total loss. MIDDELHARNIS - De eigenaar van een cafee aan het Vingerling heeft dinsdag 23 december een verklaring op het politiebu reau moeten afleggen over het overtreden van de sluitingstijden. Zaterdag 20 decem ber omstreeks kwart voor drie controleerden surveillerende politiemensen dat het café zich voor de tweede keer dit jaar niet aan de sluitingstijd hield. Tegen de eigenaar is pro ces-verbaal opgemaakt. Een volle tank benzine wordt met ingang van 1 januari 2004 ruim twee euro duurder. Voor dieselrijders is de verhoging iets minder, maar nog altijd dik anderhalve euro. Dat is het gevolg van de verhoging van de accijnzen die de overheid elk jaar doorvoert. Het loont dus de moeite nog even voor de jaarwisseling de tank vol te gooien. Met ingang van 1 januari 2004 worden de accijnstarieven op benzine en diesel aange past als gevolg van de jaarlijkse indexatie. Die indexatie wordt door de overheid beschouwd als een soort inflatiecortectie. Frappant is dat de prijzen van motorbrand stof juist wordt meegenomen in de bereke ning van de inflatie. De accijns op eurolood vrij-benzine stijgt per 1 januari 2004 met 3,5 eurocent per liter, inclusief BTW. Voor diesel is dat 2,7 euro cent. Dat is het gevolg van een accijnsverho ging van 1,5 eurocent per liter benzine en van 0,8 eurocent per liter diesel door de jaar lijkse indexatie, in combinatie met het per 1 januari 2004 beëindigen van de accijnssti- rauleringsregelingen voor laagzwavelige diesel en benzine. Die laatste maatregel laat de accijns stijgen met iets meer dan 1,4 euro cent per liter. In 20134 gaat de bezitter van een benzineauto die het nationaal gemiddelde van 13.000 km per jaar rijdt, bij een gemiddeld verbruik van 1:13, dus 35 meer aan accijns betalen. Voor een dieselauto is dat zelfs 45 (op basis van 30.000 km, gemiddeld verbruik 1:18). Uitgaande van de huidige marktprijs van 1,12 per liter euroloodvrij, wordt dan 74% van de benzineprijs bepaald door over- heidsbelastingen (accijns, voorraadheffing en BTW). De BOVAG-afdeling Branche Behartiging Tankstations (BBT), branche-organisatie voor pomphouders, pleit al jaren voor afschaffing van de automatische indexatie. Andere landen kennen die immers ook niet. "Voor je het weet, lopen de prijsverschillen met het buitenland weer huizenhoog op. Daarvan zijn de pomphouders in de grens streek dan weer de dupe. Wij vinden dat er Europese accijnzen moeten komen, zodat er sprake is van eerlijke concurrentie. Een ander groot voordeel is dat dan voor een eventuele Europese kilometerheffmg ook geen ingewikkelde systemen en tolkastjes in de auto nodig zijn", aldus Erik de Vries, secretaris van de BBT. De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kunt u er bijzetten. Gelieve het oud papier vóór 8.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM Hoe kijken de burgemeesters van de gemeenten Dirksland, Middelhamis en Oostflakkee terug op het jaar 2003? Dat hoort u op vrijdag 2 januari tussen 10.00 en 12.00 uur op Radio Flakkee. Met Gerard de Gooijer praten ze in de studio na over aller lei voorvallen die op ons eiland plaats von den en werpen ze beslist ook een blik op de toekomst. De burgemeester van Goedereede was verhinderd. DIRKSLAND nog 3 dagen open! Alle KINDER KLEDING ongeacht de prijs: Ruim 250 ouderen uit heel Nederland hebben maandagavond 22 december kosteloos een kerstdiner aangeboden gekregen. Onder het motto Reik elkaar de hand werden ouderen uit heel Nederland gastvrij onthaald in 11 Van der Valk restaurants. Vrijwilligers van het Nationaal Fonds Oude- renhulp en de ouderenbonden PCOB, UnieKBO en ANBO hebben de kerstdiners georganiseerd. Zij zorgden ook voor vervoer en de invulling van een gezellige avond met zang, muziek en de voordracht van een kerstverhaal. De actie maakt deel uit van een groot landelijk project dat beoogd te voorkomen dat oude ren in een isolement geraken. Leden van de ouderenbonden worden daarbij betrokken om op lokaal nivo activiteiten te onderne men die eenzaamheid kunnen voorkomen en bestrijden. Door bezuinigingsmaatregelen van het kabinet worden ouderen nog meer belemmerd in het onderhouden van sociale netwerken en contacten. Dat was voor Fonds Ouderenhulp en de ouderenbonden een extra reden om dez actie te organiseren. De kerstdiners werden erg gewaardeerd door zowel deelnemers als vrijwilligers die het diner ter plaatse organiseerden. De actie Reik elkaar de hand werd mede mogelijk gemaakt door Van der Valk en Unigarant. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 SOMMELSDIJK - Iets voor u om in de bui tenlucht uw vrije tijd door te brengen? Tui nieren is een gezonde wijze van ontspannen, genietend van het voorjaar en gelijktijdig genieten van uw zelfgekweekte groenten en fruit. Vereniging 'Klein Grondbezit Som- meldijk" heeft nog een enkel perceel tuin- grond vrij, gelegen aan de Molenweg te Sommelsdijk. Voor informatie en verhuur kunt u contact opnemen met de secretaris van de vereni ging. Bram Grit, tel. 0187-483253. OUDDORP - Over sommige gebeur tenissen zou hij wel een hele avond kunnen doorvertellen. Zonder moeite kan de 61-jarige Ouddorper een vuist dik boek vullen met de talloze bijzon dere voorvallen, sappige anekdotes en tot de verbeelding sprekende ontmoe tingen, die voortvloeien uit meer dan dertig jaar dokteren. Maar op dit moment prijsgeven aan de openbaar heid, nee, dat doet hij niet. "Te her kenbaar." Huisarts Wim Bron gaat met penisoen. Het is de dag voor kerst; hij heeft zojuist zijn laatste visi tes gereden. Thuis wacht een goed glas rode wijn. En een gesprek met de krant. Eigenlijk is Duinzicht al dicht, maar voor zijn afscheidsreceptie wilden ze de deuren nog wel een keer opendoen. Vandaag, 30 december, gaat het gebeuren. "De zie er wel een beetje tegenop", bekent Wim Bron. "Maar aan de andere kant is het ook leuk om de mensen nog even de hand te drukken. Trouwens, van veel patiënten heb ik de afge lopen weken en maanden al afscheid geno men. Gewoon, tijdens het werk. Nu zal ik me niet meer als dokter, maar als 'gewoon mens' thuis moeten zien te voelen in het dorp. Of ik een echte Ouddorper ben gewor den? Nou, de echte Ouddorpers zelf zeggen dat je als 'overkanter' nooit 'een echte' wordt. Maar zelf heb ik het gevoel dat ik hier aardig m'n draai heb gevonden." Wim Bron streek 31 jaar geleden neer in Ouddorp. "Eerst vijfjaar in het centrum van het dorp, de laatste 26 jaar hier, aan de Oude Nj'euweiandseweg. We zitten hier tweehon derd meter van de zee, helemaal aan de rand van het dorp. Ja, in het begin was dat wel een beetje een bezwaar, maar de nieuwbouw kwam in eerste instantie ook deze kant op. Bovendien: steeds meer kwam men met de auto naar dé praktijk." De eerste jaren had dokter Bron een praktijk aan huis aan de Hazersweg. "Maar op een gegeven moment werd die praktijk afge keurd door de inspectie. De wachtkamer, spreekkamer, onderzoekskamer en apotheek besloegen samen 28 vierkante meter. Na vijf jaar kwamen we hier, aan de Oude Nieuw- landseweg, en had de praktijk een opper vlakte van 180 vierkante meter. Sinds een paar weken is de nieuwe praktijk geopend aan de Dorpstienden; die is 400 vierkante meter groot." Duikgeneeskunde Ouddorp was in 1972 de eerste echte huis artsenpraktijk van Wim Bron. Voordat hij op Goeree van start ging, was hij een paar jaar marinearts geweest en had hij in enige prak tijken waargenomen of als invaller gefun geerd. "Ik ben twee jaar dokter geweest bij de onderzeedienst. Dat was spectaculair, een bijzondere tijd. De heb er veel mogen leren op het gebied van de onderwatergeneeskun- de en de duikgeneeskunde. Nee, nu hoef ik die kennis bijna nooit meer te gebruiken. Hooguit eens een keer bij een duiker met caissonziekte." Zijn keuze voor Ouddorp was een bewuste keuze. Bron zet zijn wijnglas op tafel en zegt: "Het was altijd mijn ambitie om in een plattelandspraktijk te werken. Ik wilde de huisartsengeneeskunde namelijk zo breed mogelijk uitoefenen, mét verloskunde en mét een apotheek. In de stad was dat toen tertijd al niet meer mogelijk. Maar op het platteland wel. Via via hoorde ik dat hier een praktijk vrijkwam. Ik was ooit één keer op vakantie geweest in Ouddorp, dus ik had het dorpje al een keer gezien." Het was - mede door de nabijheid van de zee - aantrekkelijk Huisarts Wim Bron met echtgenote (foto: Persburo Flakicee). Hoeveel geld het Rijk beschikbaar stelt is nu nog niet bekend. De minister van Ver keer en Waterstaat gaat hierover de komende maanden in gesprek met de pro vincie Zuid-Holland en de gemeente Rot terdam. Het Rijk gaat meebetalen aan de Tweede Maasvlakte, aan betere benutting genoeg om er aan de slag te gaan. En er nooit meer te vertrekken. Op de vraag of de huisarts dertig jaar gele den een autoriteit was in Ouddorp, ant woordt Bron bevestigend. "Eep soort autori teit, ja. Maar de Ouddorpers zijn wel altijd op een gezonde manier kritisch. Ze accepte ren veel van je als je je werk - in hun ogen - goed doet. Vanaf het begin heb ik me hier thuis gevoeld, en erg op m'n gemak. Ik heb altijd geprobeerd zo gewoon mogelijk te doen en m'n patiënten niet alleen als patiënt te zien, maar ook als mens. Dit is een bui tengewoon plezierige bevolking om het beroep van huisarts uit te oefenen; je krijgt namelijk al heel snel een goede band met de Ouddorpers." Verschraling Hij kwam naar Ouddorp vanwege de volle breedte van de huisartsengeneeskunde. Maar in de loop van dertig jaar is er wel het nodi ge veranderd. "Gelukkig heb ik het nog heel lang mee mogen maken. Dat het nu weg is, is jammer. Tot eenjaar of tien geleden had ik een apotheek en tot voor twee jaar hoorde ook de verloskunde er nog bij. Dat het nu weg is, vind ik een verschraling van het vak. De prenatale hulp, de bevalling, het kraam bed, het zuigelingenbureau en het kleuterbu- reau - ik deed het allemaal. Dan leer je een gezin van heel nabij kennen. Nog een veran dering is de komst van de huisartsenposten. Ze zijn wel noodzakelijk, maar ook die pos ten brengen een beetje verschraling van het beroep met zich mee. Ik wil niet afgeven op die huisartsenposten, hoor. Als ze er niet zouden zijn, zou de huisartsengeneeskunde in veel gebieden op het platteland in het gedrang komen. Er is bijna niemand meer die continu zorg kan leveren. Meer dan 50 procent van de huisartsen in opleiding zijn vrouwen. Die willen parttime werken en niet 7 keer 24 uur dienst doen." Zijn bezwaar tegen de huisartsenposten ver woordt Bron met een voorbeeld. "Als iemand op zondag overlijdt, krijg je maan dagochtend om half elf een uitdraai uit de computer. Die lees je, en dat was het dan. Je bent niet meer betrokken. De continue zorg, die je altijd voor je patiënten had, is verdwe- van de huidige ruimte en aan de aanleg van 750 hectare nieuwe natuur- en recre atiegebieden rond Rotterdam. Aan de noordrand van Rotterdam zijn twee gebie den gepland, in de Schiezone en in de Schiebroekse en Zuidpolder; ten zuiden van Rotterdam is een gebied gepland op Midden-IJsselmonde plus een Groene Verbinding over de A15 en Betuwelijn. Gedeputeerde Van Heijningen is ver heugd over de kabinetsbeslissing. "Wij zijn al enkele jaren bezig met de voorbe reidingen voor het aanleggen van 750 hectare natuur- en recreatiegebied. Het kabinet heeft eerder dit jaar de plannen hiervoor vastgelegd in een Planologische Kernbeslissing. Dat was een belangrijk besluit, maar de financiën waren toen nog niet geregeld. Ik ben blij met de financië le toezegging die het kabinet nu heeft gedaan. De aanleg van 750 hectare natuur en recreatie is belangrijk voor de leefbaar heid in de regio Rotterdam. Ik vertrouw erop dat de onderhandelingen met het Rijk tot een goed resultaat zullen leiden." nen." Natuurlijk is het zwaar, 7 keer 24 uur klaar staan voor je patiënten, maar dat hoort bij het vak, vindt de Ouddorpse huisarts. "Toen we met z'n tweeën gingen werken - met collega Jansen - had ik elke veertien dagen een weekend vrij. Ach, het is zwaar, maar het is ook een verschrikkelijk mooi beroep, waarin je ontzettend veel plezierige dingen meemaakt. Omdat je intensief met mensen omgaat. Ik heb veel stervensbegelei ding gedaan, maar ook 1100 bevallingen." Vijf speciaUsten De grootste verandering in ruim dertig jaar is misschien nog wel de komst van allerlei medische en paramedische voorzieningen. Wim Bron: "Toen ik hier kwam had je geen verpleeghuis, geen 'Calando' en één wijk zuster. Geen RIAGG, geen RIO, geen maat schappelijk werk en een ziekenhuis met maar vijf specialisten. Een neuroloog was er niet. Eens in de zoveel tijd verzamelde ik m'n neurologische patiënten en ging met ze naar een neuroloog uit Den Haag, die hier een vakantiehuisje had. Mogelijkheden om röntgenfoto's te maken waren er niet en er was ook geen laboratorium in die tijd. Het is haast niet meer voor te stellen, maar je was in die tijd niet in staat om iemands bloedsui- ker te bepalen; je moest het maar een beetje regelen met urineonderzoek." Ideaal was het niet, maar volgens Wim Bron had die situatie ook een duidelijk voordelige kant: "Je hoefde maar weinig te vergade ren." Leuke dingen doen Vandaag is het afscheid in Duinzicht. Toch is het geen definitief afscheid. Eén dag in de week - van acht tot vijf - blijft Bron aan het werk. De rest van de tijd gaat hij "allemaal leuke dingen" doen. "Meer varen, genieten van de tuin en van de natuur. Vakanties hou den en het wijngaardje bijhouden, dat ik samen met een paar vrienden heb in Italië." Hopelijk komt er ook nog tijd beschikbaar voor het schrijven. Want een boek met voor vallen, anekdotes en ontmoetingen uit een periode van meer dan dertig jaar dokteren op het platteland, dat zal zeker de nodige lezers opleveren. De nieuwe kerk, de PKN, gaat op 1 mei a.s. van start. Het fusiebesluit is geno men. Kerk-orde, ordinanties en over gangsbepalingen zijn vastgesteld. Voor ambtsdragers en gemeenteleden die daar door in gewetens-nood verkeren, heeft het Comité tot behoud van de Nederland se Hervormde kerk een bijeenkomst georganiseerd, die zal plaatsvinden op zaterdag, 3 januari a.s. in het Hervormde Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' te Middelhamis. Ds. C.J.P. van der Bas uit Woudenberg hoopt dan op de vragen die er zijn, nu de PKN een feit is geworden, antwoord te geven. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. De zaal gaat om half tien open. Iedereen is hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1