1 1 H Auto over de kop l 1/ Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes V ..m^M Prijswinnaars bij VW/ANWB Overflakicee Kunst en kitsch in bibiiotiieek Goeree »- k t- 1 *".''.^'-,' 1 t 1 *<LaJl^ i U wilde toch meer gaan bewegen? ord collectant Oudjaarsverhaal, opgedragen aan een ieder die het leest en verstaat ^^^^^^^L. -'* ^^^^1 I^^^^^H ^^^^^Hw^^ Riv' ^^4^^^l Zweedse reuzenpuzzel voor de feestdagen vochtmaat etage T------ voorz. rund T------- sterk godin Insect y zoogdier VOOfZ. T vis deksel stel de oudere plank heeriljk achter wier getij diva projectiel wenk T vrucht slee water in N.-Brab. dagblad lastbrief spil vaartajig T planeet lldw. 1 voodüj heide erg ontelbaar T T pi. In N.-HOII. roofvogel T------- 'T afgod beet oud gediende skirf T 2 vreemd zangstem 4 lekkernij grond soort frisdrank dokter T zangnoot zitplaats keur aarzeling helden dicht siaglnstr. eivormig 3 traject boom 16 boom ruw muurholte hevig vr. maat landbouw- werktuig proef Inspectie vogel vraagstuk voh offertafel uitroep onder andere hetzelfde vanaf y titel snijmes pers.vnw overste T kleverige vloeistof fakkel T afgelegen T hofstede nevel T pi. in N. Brabant T varkens- hok Vluchtige stof wagen zangnoot T zat Ierland zangstem tlidelljl< in orde 6 T kringloop 5 tegenval - Ier militair kaartspel sportart. onmeetb. getal T levens- iuctit sleep T vroeger naschrift bemoe digen let wel Frans lidw. rijksgr«ns onzin laatstle den stift boom dag T T------ barsten nikkei kant kruiderij water in Utrecht T bevesti ging uitbouw bloem T rugzak grondtoon vrucht T plezier 15 k. 7 T preekstoel 17 gewoon vruchten- nat schop veerkracht slot wond- ïocht pers.vnw. hoop vermaken T weigering k>opvogei schrap duingras oven priester T het Oosten reeds maan- stand Ned. rivier voorz. 9 T 8 tegenover hetzelfde T militair regerings reglement grond lang speelplaat -------T riv. In Italië fam. lid hert -------T pijnkreet boerderij- grond -T hartelijk melkkiler zeilschip bevel onkel Eur. land immer gat T oplos middel gewricht nummer kleding stuk 12 godin kleur 13 kieiaarde zeepwater T nakroost Vlakte- maat 11 godin kilogram T pers.vnw. bijb. fig. pi. In Duitsland 14 Vis vernissen kerel 10 hevige dieren geluid titel de jonge re gesteente mondwa ter daar in memoriam elektrode pers.vnw. heilige numero kijker gelijk vogel T koolstof pers.vnw boeren - zit schrijfta fel selderij 21 afgemat kanon naad uitroep ader kiem vervoers- mij. bijbeldeel gods dienst uitgeteld dyne reeks dwarshout selenium binnens huis 20 19 uier neon bevel zenuw voorz. pi. In N.-Brab. signeren rtrafdier 18 O P&P 02 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 In de feestmaand december heeft gediu-ende twee weken een aantal gouden letters in de VVV/ANWB winkel in Middelhamis gehangen, gestaan of gele gen. Klanten konden ze zoeken en van de gevonden letters een korte zin maken. Het bleek nog een hele puzzel, maar doorzetters kwamen toch op de juiste zin: Goede Reis ANWB. Uit de inzenders met het goede antwoord zijn drie prijswinnaars getrokken. De drie gelukkigen krij gen elk een exemplaar van de gloednieuwe ANWB Stratenatlas de luxe. De winnaars zijn: Hannie Vroegindeweij, Patrick de Jong en dhr/mevr. L.T.D. Peeman. Zij hebben allen schriftelijk bericht ontvangen. Wist u dat collecteren een heel gezonde bezigheid is? Het Is goed voor de been- en armspieren, vooral als de collectebus gaande weg voller raakt. Komt u in de week van 14 t/m 20 maart graag in beweging als colleaant voor het Reumafonds, meldt u zich dan aan bij mevrouw Geertje van den Berg, 020 - 5896471. {Reumafonds ^*- Sterk iftbeweqrnq Dinsdagmiddag 3 februari 2004, vanaf 14.00 uur, organiseert bibliotheek Goeree, in samenwerking met de ANBO 50-1- vereniging een kunst- en kit- schmiddag in de bibliotheek aan de Hofdijksweg in Ouddorp. Vóór de pauze zal mevrouw Roozendaal, taxateur te Mijnsheerenland, vertel len over haar werk. Na de pauze is er de moge lijkheid tot het laten taxeren van de meegebrach te voorwerpen. Toegangskaarten ad 2 per per soon (incl. koffie/thee) zijn te koop aan de baüe van de bibliotheek in Ouddorp, of te reserveren via tel: 0187-667744. Duik uw zolder op en neem spuUen mee; wie weet, bent u onbewust de bezit ter van een kostbaar stuk! De Pelgrim door dr. Pieter Vis Het was koud, mistig en een huiveringwek kende stilte heerste over het bergland met zijn vele bossen. De mensen van het berg land zaten in hun verwarmde huizen bij het behaaglijke vuur en koesterden zich aan de haard. Niemand waagde zich buiten in dit miezerige weer. Op het bergpad, dat naar de hoogste top in de omgeving leidde, was het doodstil. De vogels zongen niet, iedereen zweeg; maar neen, daar kraakte wat. Het was alsof een voetstap zich langzaam voortsleep te over het krakende sneeuwlandschap. Dichterbij kwam het geluid en uit de mist doemde een mannengestalte op. 't Was een lange, maar gebogen kerel met een groot pak op zijn rug. In zijn ene hand houdt hij een stevige knuppel vast, waar hij zwaar op steunt, met zijn andere hand tast hij af en toe wat rond, waaruit blijkt dat hij niet veel licht meer in de ogen heeft. De man vervolgt onder diep zuchten zijn eenzame weg. Zo loopt hij nu al dagen, al weken, al maanden en wanneer zal het verlossende einde komen? Hij denkt aan de tijd, dat hij zijn wandeling begon. Hij weet het nog, veerkrachtig was hij, vol idealen. Hij herinnert zich nog het ogenblik dat zijn oude voorganger hem zijn pak had gegeven met de woorden: "Kerel, hier is je pak, draag het en met Gods hulp zal het gaan". Hij denkt er nog aan, hoe hij even geglimlacht had bij het zien van het nietige buideltje dat hem was overhandigd: "Zou dat zó mogelijk zijn, het dragen van dit pakje?" En hij was op weg gegaan. Aan vankelijk met veel moed en energie. Met een vaste blik in de ogen, met een vriende lijk woord voor wie hij op zijn weg tegen kwam, met een lach voor wie treurden en met een behulpzame hand waar steun nodig was. Vooral toen de lente begon, was zijn tocht bijna een feestwandeling. 's Morgens vroeg stond hij op en genoot van het ge kwinkeleer der vogels en het zachte ritselen van jonge groene bladeren; overdag koes terde hij zich in de beschermende warmte van de zon en 's avonds genoot hij van de stilte der zonsondergang waarin een mens zich zo dicht bij God en zijn natuur kan voe len. Toen kwam de zomer. De zon begon fel te branden. Hij moest ervaren hoe hij meer dan anders zijn pak moest neerzetten om er even van uit te rusten, van het pak, zijn pak. Zijn voorganger had hem gezegd: "Pas wanneer de helft van de tocht achter de rug is, mag je het pak openmaken". Tot nu toe had hij zijn nieuwsgierigheid bedwongen. Maar op één van die stille juninachten, wanneer de zon het kortst slaapt, had hij de zware touwkno- pen losgemaakt en het pak geopend. Het bleek verschillende dozen te bevatten. En het wonderlijke was, dat het steeds meer dozen bleken te zijn. Op de eerste stond: 'Levensmoed'. Hij opende de doos en begreep dat hij de helft van de levensmoed die hij had meegekregen, onbewust gebruikt had. Hij prees zich gelukkig dat hij nóg zo'n hoeveelheid had had, want nu hij het tweede gedeelte van zijn tocht nog moest afleggen, zou die helft zeker voldoende zijn. Hij sloot de doos weer en opende een tweede: 'Ener gie'. Ook deze doos was nog voor de helft gevuld. Dus zou hij ook nog energie genoeg hebben om deze tocht te volbrengen. De der de doos werd geopend: 'Gezondheid'. Tot zijn verbazing was déze doos voor tweeder de leeg! Hij overwoog: "Ik heb teveel van mijn lichaam geëist en er te weinig voor gezorgd. Dat zal tijdens de tweede helft van mijn tocht beter worden." Hij bedacht zich hoe hij maar al te vaak omwegen had gemaakt omdat de natuur zo mooi was, maar dat was wel ten koste van zijn vermoeide Uchaam gegaan. Dus in het vervolg: recht op het doel aan. Hij wist dat moed en energie zijn gezondheid zouden bevorderen. De vierde doos was nu aan de beurt: 'Opge wektheid'. Ook deze doos was al voor twee derde leeg. Hij zou moeite hebben om het kleine rantsoen te verdelen, maar: het móest. De volgende doos was; 'Overleg'. Gelukkig was deze nog bijna vol. Tot nu waren hem nog maar zeer kleine moeilijkheden ont moet, dus was overleg niet zozeer nodig geweest. Het was allemaal nogal meegeval len. Hij was blij, want met overleg zou hij de toegemeten rantsoenen kunnen verdelen. Voorlopig was dit genoeg. Vijf dozen had hij gezien en de volgende dozen zouden later komen. Van deze dag af maakte hij geregeld verschillende dozen open. Zo kwamen aan de beurt zijn vijf zintuigen, waarover hij niet ontevreden hoefde te zijn. Alleen zijn ogen maanden tot voorzichtigheid. De zomer maanden openbaarden de man dus hóe het met hem stond. Maar tot zijn verbazing waren er ook dozen die steeds zwaarder werden in plaats van lichter! Zo was er de doos: 'Ervaring'. En één waarop stond: 'Levensrijpheid'. Daar door ontdekte hij meer ervaring en levens rijpheid te hebben gekregen en was daar dankbaar voor. Én er waren ook dozen die nü eens licht, dan weer zwaar waren: 'Geloof, 'Vertrouwen', 'Hoop' en 'Verwachting'. Soms waren ze bijna leeg, maar dan weer plotseling vol. De last daarvan voelde hij niet. Hij was dank baar wanneer deze dozen hem genoeg gaven. Maar er waren ook enkele dozen die hij ni'et durfde te openen... Dat waren de dozen: 'Dood', 'Verdriet', 'Zonde', 'Haat' en 'Onrecht'. Het lag niet in zijn aard om na te denken over de dood. Wie had hem eigenlijk verdriet, haat en onrecht aangedaan? Maar in de snelvallende gurige herfst, toen de blade ren vielen en de natuur haar volle rijke kleed afdeed en de stormen kwamen en men hem als een bedelaar voor de poort het staan, werd de doos 'Verdriet' wel zwaar en toen hij zag hoe meedogenloos mensen tegenover elkaar waren, werd ook het pak 'Haat' bijna niet te dragen. Toen hij eens beticht werd van diefstal van een kip, terwijl hij er niets mee te maken had gehad, raakte de doos 'Onrecht' zó vol, dat het deksel nauwelijks dicht kon. In die lange maanden, die voorbij gingen, ontmoette de moede pelgrim een goede reis gezel, waarmee hij samen opwandelde. Doch tijdens een vreselijke sneeuwjacht kwam zijn metgezel er niet doorheen... Toen werd het pak 'Dood' het zwaarst van alle pakken. Ook het pak 'Verdriet' was al even zwaar. De pelgrim zuchtte diep en zet te zijn pak eens op de grond. Inderdaad, zijn pak was wél heel zwaar geworden. Ja, zijn voorganger had gelijk gekregen. Toen open de hij de doos 'Moed'. Gelukkig was die nog niet leeg. En ook 'Energie' had hij nog. "Volhouden", dacht hij dus; hij had immers bijna de top bereikt. Plotseling begon de mist op te trekken. En werd de omgeving zichtbaar. De zon brak stralend door. Ofschoon hij doodmoe was, opende hij nog éénmaal het pak, en zag tot zijn verbazing zag dat.alle dozen leeg waren. Op één gro te doos na; en di'e was helemaal vol. Hij had hem nooit durven openen, maar wist wel dat die nü eens voller, dan leger was geweest. En hoe zwaar déze doos ook leek, toch was hij lichter dan de lichtste doos was. Erop stond 'Liefde'. Plotseling stond er naast hem een jonge man. En nu wist de oud geworden man het. Déze werd zijn opvolger. Zijn eigen taak was ten einde. Zwijgend maakte hij de doos vast op de rug van de jongeling en drukte hem een kus op het voorhoofd. Toen viel de mist weer over het gehele land en was de oude man plotseling verdwenen. Zwijgend ver volgde de jonge man. Nieuwjaar geheten, zijn eenzame, onbekende weg. 1 HERKINGEN - Oinstreeks het middernachtelijk uur, van vorige week maandag op dinsdag, is aan de Zuiddijk tussen Herkingen en Dirksland een automobiliste uit Her kingen met haar auto van de dijk afgereden. De oorzaak van dit eenzijdige ongeval zal nog door de politie worden onderzocht, maar zeker is dat de bestuurster een boompje heeft omgereden en met de auto op de kop onderaan de dijk is beland. De vrouw heeft zelf de hulpdiensten kunnen waarschuwen en hen zelfs via de telefoon naar de plaats van het ongeval kuimen begeleiden. Toen de brandweer en ambulance ter plaatse waren, wist ze zelf uit haar voertuig te komen. Naar het zich liet aanzien, raakte de vrouw niet al te zeer verwond (foto: Persburo Flakkee).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 15