Rond de tafel met Deltanatuur delta natuur Eiutfosn-niEuws Wi De vloer gezogen en de eettafel gedekt voor vijftien. We worden door Ella de Wit royaal ontvangen op het akkerbouwbedrijf van haar en haar man Ajé. Onder de kerstboom en onder het genot van een stevige erwtensoep ontstaat een even stevige discussie over Deltanatuur. Na een brede arm zwaai stuiteren de kerstballen door de kamer. Gelukkig kunnen ze bij De Wit wel tegen een stootje! Een rondetafelgesprek over Deltanatuur op de boerderij van Ajé de Wit. In de Zuiderdieppolder? Maar dat is toch het hol van de leeuw? Nee, meer het 'Lagerhuis' van Paul Witteman. Stevige meningen vinden er een luisterend oor. "Wij gaan discussies met de streek niet uit de weg," verzekert projectleider Deltanatuur Carel Harmsen. De toekomst van de akkerbouw Deltanatuur en recreatie Deltanatuur en ganzen De Haringvlietsluizen op een kier PAGINA 13 DINSDAG 30 DECEMBER 2003 'Een stevig gesprek en dito erwtensoep' Aan de tafel zitten de akkerbouwfamilies van Ton Buijs en Ajé de Wit uit de Zuider dieppolder, dijkgraaf David Goekoop en de burgemeesters Greet de Vries-Hommes (Middelhamis) en Ton van Pelt (Oostflak- kee). Verder schuiven aan: Pim Balde van de natuurvereniging VNLGO, Gert de Groot van Natuurmonumenten, Ruud de Vos van aannemer AVK, en Carel Harmsen, de pro jectleider van Deltanatuur. Akkerbouw zal altijd belangrijk blijven op het eiland. Maar naast traditionele bedrij ven komt er meer aandacht voor nieuwe of streekgebonden gewassen. En: combinaties met recreatie en natuurbeheer. Mevrouw Buis heeft het daar toch moeilijk mee. "Mijn man is in zijn hart boer en wil het land bewerken. Die is geen campingbaas." De familie Buijs was in de jaren zeventig - samen de overburen De Wit - pionier in de Zuiderdieppolder. "We hebben dit hier in cultuur gebracht." Geen wonder dat de natuurplannen niet met gejuich worden ont vangen. Zoon Marco Buijs staat op het punt om zijn vader op te volgen. Ook hij is liever 'hon derd procent boer'. "Maar er is een verschil. Of je 10 procent recreatie erbij doet of dat het 80 procent van je bedrijf uitmaakt... Maar uiteindelijk denk ik dat akkerbouw in deze polder niet samengaat met Deltana tuur." Inderdaad, vindt ook Carel Harmsen van Deltanatuur: "Die grote buitendijkse natuur met brak water en getij combineert niet met akkerbouw,". Maar voor wie het wil, zijn er kansen. Gert de Groot van Natuurmonumenten: "Je ziet op andere plaatsen dat neveninkomsten uit campings uitgroeien tot een hoofdinkomen. En denk eens aan de verbouw van streekge bonden producten. Er zijn boeren die daar goeie omzetten mee maken." David Goekoop: "En? Hoe vaak per jaar eet u zeekraal?" Tja, de markt valt een beetje tegen. Dijkgraaf David Goekoop: "De haringvlietsluizen op een kier: okée, mits zoet water duurzaam is geregeld. Burgemeester Greet de Vries-Hommes: "Traditionele akkerbouw blijft mogelijk, nieuwe teelten en recreatie zijn een uitdaging. niJksHiKrii»! dliactia Zuid-HoJland. au Vaivniglng NiluurmanumaMin. SKchling H Obi* p>rti|*r hobtxn au ovarliflpirtnais In Gert de Groot en Ajé de wit. Gert de Groot: "Gelukkig staat de boer niet meer alleen. Natuurmonumenten en Deltanatuur zoeken naar oplossingen voor ganzenproblemen. "Maar dat kan veranderen," meent Greet de Vries-Hommes. "Zeekraal is nu een deUca- tesse die Albert Heijn importeert. Er is dus een markt die kan groeien. Samen met recre atie kan het een mooi inkomen opleveren. Voor wie traditionele akkerbouw wil bedrij ven, moeten we een alternatieve plek zoeken op dit eiland." Dat klinkt goed, maar Ton Buijs weet uit ervaring dat beschikbare ruimte vaak wordt ingenomen door vermogende onteigende boeren uit de Randstad. Een probleem waar de politiek ook gpen antwoord op heeft. "Je ziet dat ook op de huizenmarkt. Onze star tershuisjes worden duur door randstedelin gen gekocht," Greet de Vries-Honunes ziet het met lede ogen aan. Gelukkig is het Ajé de Wit gelukt om een ander bedrijf op het eiland te vinden. "Als de maatschappij hier natuur wil en bereid is die kosten te betalen, dan doe ik een stapje opzij." Zijn bedrijf aanpassen en in de Zui derdieppolder blijven, zag hij niet zitten. "Andere gewassen zou ik alleen willen ver bouwen als daar een markt voor is. Exten sieve veeteeh is niets voor mij. Die langhari ge runderen met die grote hoorns, daar moet ik niks van hebben! Ik ben akkerbouwer in hart en nieren." Kinderen uit de Randstad komen steeds min der in de natuur. Melk komt uit een fabriek, natte voeten haal je in een tropisch zwempa radijs. Daarom wil Deltanatuur mensen natuurervaring teruggeven. Struinen dus. En kanovaren, of fietsen. Kinderen uit de streek hebben al kennis gemaakt met Deltanatuur. Scholen bezoch ten massaal onder leiding van een gids de Westplaat Buitengronden. Straks moeten ook mensen van buiten de regio komen. Pim Balde: "Schitterend. Maar ik blijf me zorgen maken. Steeds meer groen verdwijnt onder parkeerplaatsen." Kinderen hebben, zo meent Balde, open ruimte nodig om zich te kunnen ontwikkelen. "Ook de mensen hier aan tafel herinneren zich vast nog wel hun jeugd. Hoe heerlijk kon je hier buiten dijks spelen? En dat is voor veel kinderen niet meer weggelegd." Aaimemer Ruud de Vos herinnert zich inderdaad hoe spannend het buitendijks was met een paar meter tijverschil. "Niet hier hoor, maar aan de overkant. Ik speelde graag in de grienden." Het is goed dat hij dat weer een beetje kan terugbrengen in de streek. Ook mevrouw Buijs vindt het wel mooi dat kinderen de natuur intrekken. "Maar waar om moeten die stedelingen dan juist hier naar deze polders komen? Het is misschien eigenbelang. Maar er is toch al heel veel natuur op Flakkee?" Burgemeester Ton van Pelt van Oostflakkee legt uit: "Met het terugbrengen van verloren natuur schaad je het eiland niet." Je moet wel zorgen voor evenwicht, vindt hij. Niet dat één partij zijn zin gaat doordrijven en ande ren de dupe worden. Van Pelt zoekt daarom naar combinaties. "De gemeente moet daar in veel meer regie krijgen. We willen als vier gemeenten op dit eiland recreatie en toeris me stimuleren. Natuur, landbouw en recre atie kurmen best samen." Inderdaad. "We krijgen als regio nu onvol doende ruimte voor recreatie. Plannen komen te moeilijk van de grond," valt Greet de Vries-Hommes haar collega bij. "Als de boer in zijn huidige vorm moet wijken, dan is extensieve recreatie het beleg op de boter ham" Er zijn wel pogingen om tot combinaties te komen. Zo noemt Ton van Pelt een plan uit zijn gemeente Oostflakkee. Daar wilde men in polder Den Bommel een golfbaan combi neren met waterberging en natuur. "Na twee jaar blijkt het om fmanciële redenen niet haalbaar. Helaas, de partijen zijn niet bij machte om daar gezamenlijke belangen te combineren." Ook Carel Harmsen van Deltanatuur vindt Ruud de Vos. het jammer dat het niet lukte. Maar, zo zegt hij, uit de haalbaarheidsstudie bleek de com binatie minder hoge ogen te gooien dan ver wacht. "Het is niet alleen een geldkwestie. Door de combinatie van verschillende func ties bleek de kwaliteit van het geheel onvol doende te zijn." Met andere woorden: een golfbaan die water opvangt is niet aantrekkelijk genoeg voor èn golfers èn dijkgraven èn natuurliefhebbers. "Maar we hebben wel afgesproken dat de Deltanatuur-grond die we daar hebben voor lopig beschikbaar blijft voor nieuwe ontwik kelingen," verzekert Carel Harmsen. Als er iets gespreksstof oplevert aan tafel, dan is het wel de gans. Er is erkenning gegroeid van het ganzenprobleem en dat is het begin van een oplossing. Toch denkt nie mand dat die er snel zal zijn. Dijkgraaf David Goekoop gooit meteen de knuppel in het 'ganzenhok". Hij verbaast zich over de vele vlaggen in het land. "Niet omdat we blij zijn, maar vanwege de ganzen. Daar moet iets aan gedaan worden." Onlangs suggereerde iemand de dijkgraaf zelfs om iedereen maar een gratis gevulde gans te schenken voor de feestdagen. Er zijn er tóch genoeg. Ton Buijs kan als akkerbouwer in de Zui derdieppolder meepraten: "Het groeit ons boven het hoofd. Eerst overwinteraars maar nu ook de 's zomerse broedparen." Gelukkig staat de boer niet meer alleen. Natuurmonumenten wil voorkomen dat boe ren de dupe worden van het ganzenbeleid. Gert de Groot: "De grauwe gans wordt nu bedreigd door haar eigen succes." De wetge ving jo-joot op en neer en de weerstand tegen de gans neemt almaar toe. "Dat is ook voor ons een zorg, maar een echte oplossing is er nog niet." Ook Deltanatuur ziet dat de overzomerende gans als een probleem. Carel Harmsen: "Zodra wij ergens voorstellen doen, ont- Ni Pim Balde. staat er oppositie vanwege de ganzenover- last." Deltanatuur maakt daarom nieuwe namurge- bieden voor ganzen onaantrekkelijk om er te broeden. Ook is samen met de provincie een nul-telling gedaan waarmee de uitgangssitu atie is vastgelegd. "Dan kun je exact vast stellen of het ganzenprobleem toeneemt. Maar helaas, het eiwitgehalte van gewassen op de akker is nu eenmaal hoger dan in de natuur." Ajé de Wit zichzelf: "Ik vind dat degene die Haringvliet. Waarschijnlijk komen getij en zout terug. En wat dan? Dijkgraaf David Goekoop heeft nog steeds gemengde gevoelens over het Kierbesluit. "Ik wil garanties voor zoet water op ons eiland. Zonder dat we voor de kosten opdraaien van de aanpassingen aan de zoet watervoorziening." Maar de 'Kier' ligt vast in een regeringsbesluit. "Dat steun ik loyaal. Maar de Staat zal toch echt voor voldoende fmanciële middelen moeten zorgen." Goe koop is wel blij dat er combinaties gemaakt kunnen worden met de gelden van Deltana tuur. Zo kan met de hulp van Deltanatuur het krekenstelsel nieuw leven worden ingebla zen. Zoet water kan via de kreken tot in de zuidelijkste uithoeken van eiland komen. "Worden we ook minder afhankeUjk van het met blauwalg vervuilde Krammer-Volke rak." Een prima kans dus, om natuuront wikkeling te combineren met boerenbelan- gen. Natuurlijk mag de verzilting in het westelijk Haringvliet niet teveel oprukken naar het oosten. Wat dat betreft is de voorgenomen aanleg van de zoetwatervoorziening langs de Haringvlietdijk een goede stap. Er is dan altijd - ook tijdens droge zomers - voldoen de watervoorraad. "Dat is maximale bescherming voor bestaande akkerbouwers in het 'oude land'." Greet de Vries Hommes: "Maar de kier is nataurlijk ook een deel van de oplossing van een ander probleem. Het Volkerak is verpest door de blauwalg die dit jaar ook in het Haringvüet opdook. Dynamiek en beweging zijn in deze wateren hard nodig als we, naast de landbouw, ook de recreanten willen behouden." De buitendijkse waterkwaliteit is dus net zo belangrijk en daar draagt de kier aan bij. Ton van Pelt: "Iedereen begrijpt dat de del tawerken voor de noodzakelijke veiligheid zorgen. Maar achteraf gezien zijn ze te gehaast aangelegd met onvoorziene gevol gen. Maar nu moeten we oppassen voor te gehaaste tegenmaatregelen. Als je bijvoor beeld zout water toelaat in de Krammer-Vol kerak, dan verdwijnt de blauwalg, maar ont staan er misschien weer nieuwe ecologische problemen." Marco en Ton Buijs. de ganzen houdt ook verantwoordelijk is voor de schade. Als er op een boerenbedrijf koeien ontsnappen, is de boer toch ook ver antwoordelijk?" Maar ja, ganzen zijn wild. Ze vhegen en landen waar ze willen... "Ze zijn niet wild," vindt een stellige Ajé de Wit, "het zijn standganzen, ze overzomeren." Want als het probleem zich alleen 's winters zou voordoen, zou er nog mee te leven zijn. "Het is duidelijk, het dreigt uit de hand te lopen", vindt ook Pim Balde van natuuror ganisatie VNLGO. Maar is het geen centen kwestie?. "Als de boer voldoende wordt gecompenseerd is hij toch tevreden?" Gedeeltelijk zegt 'akkerbouwer Ton Buijs: "Want als voor je ogen een jaar werk wordt opgevreten, ben je als boer niet gelukkig." "Je wordt bovendien niet volledig gecom penseerd," meent Ajé de Wit. "En wij willen geen onbezoldigd ganzenwachter zijn." Zou een quotum iets oplossen? Daarover wordt al door jagers en boeren gesproken en ook natuurbeheerders praten mee. "Het is ook bij Natuurmonumenten een hot item," verklapt Gert de Groot. Een quotum betekent onder meer bejagen. Ganzen zijn intelligent en door de jacht leren ze snel waar ze wel en niet veilig kunnen foerageren. Maar de hagelpatroon is volgens Gert de Groot van Natourmonumenten een oplossing die maatschappelijk niet wordt geaccepteerd. "Het valt niet goed bij onze achterban, die wil dat we van de ganzen afblijven. We zijn nu wel bezig om de pro blemen bespreekbaar te maken. Maar het kost tijd." "Maar die maatschappij woont wel vaak in de stad," concludeert Greet de Vries Hom mes. "Men begrijpt de plattelandsproblema- tiek niet." Volgens de burgemeester is er met de verantwoordelijke ambtenaren en ook de natuurorganisaties wel te praten. De conclu sie is dat de erkenning van het probleem er is, maar de oplossing nog niet. Zowel de publieke opinie als de regelgeving moeten om. Een taak voor de gekozen bestuurders bij het Rijk en de provincie, zij moeten dit probleem maar eens op de publieke agenda zetten. Een belangrijk thema deze middag is het "Wat dat betreft nemen we nu toch de juiste stappen?" denkt Gert de Groot hardop. "We gooien niet alles zo maar open. De 'kier' is een klein experiment, zonder onomkeerbare gevolgen en met behoud van alle veiligheid. We gaan nu ervaring op doen met iets wat voor relatief weinig geld al veel kan opbren gen." David Goekoop: "Dat vind ik ook, mits op het eiland de zoetwatervoorziening duur zaam is zeker gesteld. Niet met een buis die over 50 jaar op kosten van de eilanders moet worden vervangen. Ik zie veel in de combi natie met Deltanatuur: een open, binnendijk- se zoetwatervoorziening in combinatie met natuur." Het gesprek zit er op. Ook al lopen de belan gen uiteen, het staat een gemoedelijke uit wisseling van standpunten niet in de weg. Er staat nog een kruidenbitter op het program ma. Het horloge wordt geraadpleegd en de werkplek roept. Voor de één is dat de tractor, voor de ander het bureau. De borrel? Die is voor een volgende keer! Reageren op Deltanatuur? Of wilt u ook VFCl eens meepraten? Stuur dan een e-mail naar deltanatuur lnvzw.agro.nl of bel naar 078-6395467. on van Pelt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13