Raad Dirksland stelt begroting vast Rotai^clubs doen Speel- en belevingstuin 'de Regenboog' mooi bedrag cadeau Oud papier Middelharnis Ophalen oud papier SRA Jongerenavond ïn Sommelsdijk Urker Mannenensemble naar Dirksland! Als laatste in rij - tevens erg laat dit keer - hield de gemeenteraad van Dirks land haar begrotingsvergadering dit jaar, vorige week donderdagmiddag en - avond. Een vergadering over de programmabegroting 2004 en de meerjaren raming 2004-2007. Ditmaal ging het er anders aan toe dan anders. Geen 'tijds verspilling' meer aan het voorlezen van algemene beschouwingen van de afzonderlijke politieke partijen, waarvan men immers reeds vóór de vergade ring kennis heeft genomen. En ook geen mondeling eerste termijnbeantwoor- ding ter plekke meer door het college, maar gewoon een schriftelijke eerste reactie aan de raadsleden, eveneens vóór de te houden begrotingsvergadering. Daardoor kon tijdens de vergadering meteen begonnen worden met de beraadslagingen, "in de hoop" - zo stelde het college - "op een zinvol debat over de hoofdlijnen van het beleid". Een debat waarin de politieke partijen niet alleen het college van repliek dienen, maar waarin ze ook ingaan op eikaars beschouwingen en opvattingen, zo mogelijk gepaard met het indienen van amendementen of moties. Maar, zo moest raadsvoorzitter burgemeester Stoop naderhand concluderen, op die manier heeft de raad 't niet gedaan. Gaan voor Go(u)(l; Stefan Aartsen in Doopsgezinde Kerk Dirksland Gemeentebelangen Christenunie Langdurigheidstoeslag Belastingen D'n Diek in Middelharnis is een begrip. Nu, maar zeker ook in het ver leden was het een ontmoetingsplaats voor velen uit Middelharnis en eigen lijk voor met name de jeugd van het hele eiland. 'Even naer d'n diek' of 'ik zie je vriedagaevend wel op d'n diek' zijn en waren veel gebezigde uitspra ken op Flakkee. Flaneren over of win kelen op D'n Diek; voor zowel de jeugd als de ouderen heeft D'n Diek een bepaalde aantrekkingskracht. Wél werd in meerdere termijnen ingegaan op eikaars gedachtegoed, waarbij vele zaken die reeds in de algemene beschou wingen tot uitdrukking waren gebracht, opnieuw werden gehoord. En over die beschouwingen heeft u in Eilanden Nieuws van vorige week dinsdag al het nodige kun nen lezen. Een greep daaruit was het. En zo ook nu 'een greep' uit de beraadslagingen. PvdA In een gloedvol betoog liet als eerste PvdA- er Robijn nogal wat zaken de revue passe ren. En - zullen we 't ietwat ondeugend zo neerschrijven? Ja, inderdaad: tussen de regels door klonk best wel door dat.eigen lijk alléén de Pju^tij van de Arbeid weet hoe 'i moet! Immers, zei hij niet dat de VVD in haar beschouwingen alleen maar vragen stelt, zonder echter een eigen mening te geven? "De VVD vraagt alleen maar naar de mening van het college, maar zeg nu zélf eens wat je er van vindt...!" En dat de beschouwingen van Gemeentebelangen eigenlijk meer op een verkiezingsprogram ma lijken, waarbij ze hier en daar zelfs wat van de PvdA hebben gepikt? En dat de 16 vragen in de beschouwingen van het CDA voor de burger onbegrijpelijk zijn en ner gens op slaan? Ja, ook het college had er naar Robijn's zeggen maar een 'korte, weinig onderbouwde en humorloze' boel van gemaakt, in haiU" schriftelijke beantwoor ding. Maar gelukkig noemde hij méér. Zo vroeg hij aandacht voor de kosten van de dienstau to voor de Officier van Dienst van de brand weer. Met het ingaan van de Officier van Dienstregeling (één Officier van Dienst in de regio) moet aan deze functionaris een dienstauto ter beschikking staan. Van het totaalbedrag daarvan, 70.000, blijkt 60% neergeteld te moeten worden voor hoog waardige apparatuur waarmee deze sjees dient te zijn uitgerust. Prima. "Maar dan blijft er toch nog 28.000 over. Een aardige middenklasser!", vindt Robijn. "En waarom moet Dirksland dan voor een vierde deel bij dragen in de kosten, en niet volgens de gebruikelijke verdeelsleutel?" Burgemeester Stoop antwoordde dat vooralsnog geen ver deelsleutel toe te passen is omdat het nog onvoldoende helder is in hoeverre de inzet van de Officier van Dienst gelieerd kan wor- dei] aan de afzonderlijke gemeenten. "Een verdeling in vier gelijke delen lijkt dan ook het meest realistisch", maar daar was Robijn - en ook de heer Kalle (SGP) - het niet mee Stefan Aartsen. De Grieken en Romeinen waren verzot op sport en spel. Het Nieuwe Testament bevat daarom verschillende gedeelten die hier op inspelen. De apostel Paulus legt de lat hoog in het christenleven; het gaat om overwinnen en het behalen van de erekrans! Dat lukt alleen als je dagelijks werkt aan je geestelij ke conditie en leeft volgens Gods spelregels. Van 13 tot 29 augustus 2004 vinden in Athe ne de Olympische Spelen plaats. Vanwege deze spelen heeft de Doopsgezinde Gemeen te Ouddoip als motto voor het jaar 2004 gekozen voor het thema 'Gaan voor Go(u)d'. ledere zondagavond in januari (en later verspreid door het jaar) worden spre kers uitgenodigd om over dit thema te spre ken. De eerste spreker in deze serie diensten is de Nederlands kampioen en Europees jeugd- kampioen zwemmen Stefan Aartsen. Stefmi Aartsen verdeelt zijn tijd tussen zijn rechten studie in Rotterdam, zijn activiteiten in het kader van zijn geloofsovertuiging en het zwemmen. Iedereen is van hiu^te welkom op zondag 4 januari a.s. -aanvang 18.30 uur - deze bij zondere dienst mee te maken in het kerkge bouw Vim de Doopsgezinde Gemeente aan de Doipstienden 3 te Ouddorp! eens. En wat die aanschafprijs betreft: "als 't lager kan, dan proberen we dat", zei Stoop. Ook de verbouwing van het gemeentehuis werd te berde gebracht. Bij monde van Robijn vindt de PvdA het goed dat het colle ge - zoals het in zijn schriftelijke beant woording liet weten - nog eens naar alterna tieve verbouwmogelijkheden kijkt, daar er kennelijk niet zoveel draagvlak is voor de thans bestaande plannen, met aan de achter zijde een aanbouw midden op de Nieuw straat. Wethouder Koningswoud gaf daarop aan dat tijdens een eerstkomende commis sievergadering hierover wellicht wat meer gezegd zal worden. "Ook wij zijn niet doof en blind voor de bezwaren uit de omgeving." Én Robijn informeerde naar wat de gemeen te met de rijksbijdrage heeft gedaan die ze ontving ten gunste van de sociale minima en die in 2003 aan deze groep ten nutte moest komen. SGP Vervolgens raadslid Kalle. Wellicht pogend om een even gloedvol betoog te houden dan de voorgaande spreker, moest Kalle wat tijd betreft zelfs door de raadsvoorzitter 'tot de orde' worden geroepen daar hij - zoals par tijgenoot Baan even later zou zeggen - niet te stoppen leek. "Met een stortvloed van woorden lijkt 't erop dat hier de grootste par tij ook het hoogste woord heeft!", moest Baan constateren. "Zelfs de punten waar over fk het vanmiddag zou hebben, heeft hij al gehad..." Dus deed Baan er verder het zwijgen maar aan toe; 't gras was voor z'n voeten weggemaaid. Kalle zei van de 'niet-vrijwfllige' samen werking tussen de eilandelijke gemeenten - hij bedoelde natuurlijk de 'niet-vrijblfjven- de' samenwerking - dat 't maar "een mistig en vaag gebeuren blijft. Steeds hoor je: 'het komt eraan, het komt eraan'maar we zien er nog steeds niks van". Burgemeester Stoop liet hierop weten dat de raadsleden binnen kort een gemeenschappelijke regeling tege moet kunnen zien met concrete voorstellen tot samenwerking. Graag ziet Kalle een rui mere openstelling van het gemeentehuis voor burgers, althans van bepaalde afdelin gen, eventueel ook in andere woonkernen. En wat hem betreft moet er prioriteit worden gegeven aan de aanleg van een rondweg om Herkingen, zéker met het oog op uitbreiding van de jachthaven. Verder ziet hij bij evene menten graag mobiele openbare toiletten geplaatst én pleitte hij voor verbetering van de veiUgheid van de Staakweg. Overigens sloot Kalle zich aan bij Robijn, dat ook hij graag alternatieven ziet voor de verbouw plannen van het gemeentehuis. Maar ronduit verbaasd was hij te moeten vernemen over een verhuizing van de bibliotheek, terwijl hij daarover - als bestuurslid daarvan - nooit eerder iets had gehoord. Dat moest de wet houder nog maar eens uitleggen. VVD Namens de VVD liet ook de heer Driesprong weten de dienstauto voor de Officier van Dienst van de brandweer wel duur te vinden. "Maar", zo liet hij erop volgen, "'t zal wel nodig zijn. De brandweer moet goed kunnen functioneren." En ja, toeristenbelasting zo zeer verhogen dat je - zo vreesde de liberaal - de toeristen weghoudt, "dan ben je niet goed bezig!" Van het CDA snapte Driesprong trouwens niet hoe het zich voorstelt op de brandweer "winsf te kunnen maken, zoals het in zijn beschouwingen formuleerde. "Brandweer 'kost' alleen, daar hondje niet aan over." CDA Maar dat kon CDA-er Tieks wel even uitleg gen. Het is immers niet ondenkbaar dat, als je samenwerkt, je dingen efficiënter kunt aanpakken of zelfs kosten kunt besparen; en daar zit dan je winst in. Daarop liet burge meester Stoop zelfs weten dat de brandweer commandant van Middelhamis momenteel een studie maakt naar de eventuele moge lijkheden tot samenwerking. Evenals Kalle pleitte ook Tieks voor een grotere veiligheid van de Staakweg, voor een ruimere open stelling van het gemeentehuis en wees ook hij erop dat, als er niks gebeurt op het gebied van niet-vrijblijvende samenwerking, "we tot één gemeente zullen worden veroor deeld, zoals ook in de Hoekse Waard is gebeurd". Ook sloot Tieks zich aan bij de Dinsdag 6 januari wordt in heel Middelhar nis oud papier opgehaald. U wordt verzocht het papier duidelijk aan de kant van de weg te zetten, zodat het niet over het hoofd wordt gezien tijdens het voorbijrijden van de ophaalauto. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk in de Ned. Herv. kerk van Middelharnis. In Dirksland zal a.s. zaterdag het oud papier weer worden opgehaald. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur gebundeld aan de weg te zetten, waarvoor de vrijwilligers u bij voorbaat danken. aandacht die Robijn reeds vroeg voor de sociale minima. (Ja, als er al enkele sprekers vóór je zijn geweest, dan ga je dingen herha len.) Verder staat Tieks alleen belastingver hoging voor "als 't beslist noodzakelijk is", hij ziet ook graag dat er een spreekuur komt van de buurtagent en dat aan een oplossing wordt gewerkt voor de parkeerproblematiek in de Voorstraat te Dirksland, bijvoorbeeld door eenrichtingverkeer. In herhaling vervallen, daar zag de heer Leenders van Gemeentebelangen niet veel heil in. "Er is al zo veel gezegd". Maar wél wilde hij gezegd hebben dal hij het college in zijn schriftelijke beantwoording onvol doende in vindt gaan op de algemene beschouwingen van de raad. En: graag ziet hij dat in de gemeente Dirksland ook op zon dag evenementen georganiseerd kunnen worden. Goed, in herhaling vervallen of niet, beide Christenunie raadsleden - de heren Brugge- man en Toes - maakten er een soort samen spraak van en lieten daarbij geen onderwerp onvermeld. Ook de ChristenUnieleden maken zich sterk voor verruimde openstel ling van het gemeentehuis, uitbreiding van het gemeentehuis - maar alleen als er gega randeerd kan worden dat de eerste tien jaar geen gemeentelijke herindeling te verwach ten is, de rondweg om Herkingen en verbe tering van de veiligheid van de Staakweg (kruising N215). Verder was het de heer Bruggeman die graag, zoals hij zich aan de raadstafel al vaker heeft geuit, meer blauw op straat ziet, de wijkagent. En nu recentelijk duidelijk is geworden dat de kierstand van de Haringvlietsluizen werkelijk doorgaat, nam de heer Toes de gelegenheid te baat om de verfraaiing van de Dirkslandse haven nog eens onder de aandacht te brengen. Wethou der Koningswoud verklaarde in dat verband "niks te beroerd te zijn om hierover nog eens met het waterschap te gaan praten". Ook de verantwoordelijkheid van de gemeente voor het voorkomende zwerfvuil, en het uitplaat- sen van milieuhinderlijke bedrijven uit de dorpskern zijn voor de ChristenUnie belang rijke aandachtspunten. Zoals pas geleden ook al het geval was, kreeg wethouder Sandee ook tijdens deze raadsvergadering het even zwaar te verduren toen de discussie zich oplaaide rond het niet uitbetalen van de Langdurigheidstoeslag - een toeslag voor langdurig werklozen, bedacht door Staatssecretaris Rutten, en uit te betalen in 2003. De wethouder ging er vanuit dat deze toeslag ook in januari 2004 betaald kon worden, "dat is maar vier weken later". Bovendien dacht hij zich daarvoor te kunnen beroepen op wettelijke bepalingen. Maar daarop kreeg hij de raad over zich heen. Want die wettelijke bepalingen, waar op de wethouder z'n argumenteringen stoel de ten aanzien van de Langdurigheidstoe slag, hadden betrekking op een ander regi me, op 2004. En in heftige zo niet verontwaardigde toonsoorten probeerde de raad dit de wethouder duidelijk te maken. De heer Leenders eiste zelfs "een keiharde toe zegging van de wethouder dat de Langdurig heidstoeslag nog dit jaar wordt uitbetaald, ook al is het jaar bijna om!" Wethouder San dee besloot daarop de normbedragen voor degenen die langer dan 60 maanden werk loos zijn dan toch nog maar in 2003 betaal baar te stellen, wat hem van de heer Leen ders welgemeende felicitaties opleverde voor "deze bijzónder goede en wijze beslis sing..." Alle partijen plaatsten wel kritische noten bij de voorgestelde belastingverhogingen: ver hoging van de toeristenbelastingen, afval stoffenheffing en een boventrendmatige ver hoging van de OZB. Toen echter, na gevoer de discussies, het college ter zake met een aanvullend voorstel kwam, werd dit met een meerderheid van stemmen aangenomen, behelzende onder meer: - een beperkte verhoging van de Toeristen belasting voor 2004 tot 0,14 p.p. per overnachting (was 0,36); - een beperkte stijging van de Watertoeris tenbelasting voor 2004 tot 0,14 p.p. per etmaal (was 0,36); - een beperkte stijging van de Forenzenbe- lasting ten opzichte van 2003 van 36,96; - ten aanzien van de forenzenbelasting een differentiatie op te nemen voor (sta)cara- vans ter grootte van 75% van het tarief voor woningen; - bij het vaststellen van de programmabe groting 2004 de te derven belastingop brengsten ad 14.000 te dekken uit de stelpost voor nieuw beleid. Zo stelde Dirksland weer een sluitende begroting vast. Misschien is deze vraag: 'Kan ik heilig zijn voor God?' wel een levensvraag voor jou. Misschien zetje wel alles op alles om heilig voor God te worden. Je probeert, je wenst, je hoopt, je belooft en je beult jezelf er voor af. Of misschien heb je de strijd al opgegeven en zegje: 'Ach, met mij wordt het toch niks. Ik heb het al zo vaak geprobeerd. Ik heb al zo vaak beloofd: Heere, morgen gebeurt het niet meer.' Ma;u- de andere dag was het weer mis.' Herkenbaar vanuit je eigen leven? Kom dan op 14 januari naar verenigingsge bouw Vita Nova aan de van Aerssenstraat in Sommelsdijk. Daar hoopt kand. G.R. Mau- ritz uit Rotterdam een lezing te houden over het onderwerp: 'Wat betekent heiligmaking in het leven van alle dag?' De avond begint om 19.30 uur. Jong en oud is van harte welkom! Voor meer informatie over de SRA kijk je op website www.jongerenavonden.nl, of je belt: 0187-681342. U wordt eraan herinnerd dat morgen, zater dag 3 januari, het bekende Urker Mannen Ensemble naar Dirksland komt. Onder lei ding van dirigent Piet Jan Leusink en met medewerking van organist Martin Mans zul len de Urker zangers er 's middags om drie uur een veelbelovend - concert geven. Toegangskaarten zijn nog in voorverkoop verkrijgbaar bij: VVV te Middelhamis, Boek- en Muziekhandel Van der Boom te Sommelsdijk, en boekhandel 'De Luifel' te Dirksland. Ook telefonisch kunnen kaarten worden gereserveerd: 0525-684819, en via de website: www.urkermannenensemble.nl. Aan Speel- en belevingstuin 'de Regenboog' te Middelhamis werd vonge week dinsdagmid dag een mooi bedrag ten goede gedaan van maar liefst 10.000. De gezamenlijke Rotary- clubs van Goeree-Overtlakkee en de Hoekse Waard hadden deze som geld bijeengebracht door middel van hun midzomerfeest - dat afgelopen zomer in 'de Staver' te Middelhamis werd gehouden - en een oldtimerrit, die door de Hoekse Waard werd gereden. Dankbare gebruikers van 'de Regenboog' namen de cheque dinsdagmiddag in ontvangst. (Foto Pers- huro Flakkee.) Groeten uit grootmoeders tijd (13)-door: Jan Both D'n Diek bestaat uit twee gedeelten: de Westdijk (het dubbele gedeelte) en het Zandpad. Het is eigenlijk de oude zeedijk van de polder het Oudeland van Middelhar nis uit 1465, de Oudelandsedijk. Op deze ansichtkaart zien we het Zandpad ongeveer ter hoogte van de Fa. Buijsse. Dat D'n Diek is uitgegroeid tot hèt winkelcentrum van het eiland is niet van vandaag of gisteren; reeds rond 1900 was de Westdijk in feite al de hoofdstraat van het dorp. Zeker na de komst van de RTM, waarbij Middelhamis meer en meer het middelpunt van het eiland werd. Passagiers 'op doorreis', die nog enige tijd moesten wachten eer hun tram of de veer boot vertrok, bezochten dikwijls de West dijk om wat inkopen te doen. Hierdoor werd D'n Diek ook interessant voor grotere, lan delijke firma's, waarvan dan ook enkele filialen (bijvoorbeeld 'De Gruyter' in 1934) in Middelhamis werden gevestigd. Toch waren de winkeltjes uit die tijd klein van stuk, soms was het niet meer dan een apart kamertje van een huis. Dergelijke dorpswin keltjes waren in de regel slechts eenmansbe drijfjes, vaak gedreven door een vrouw (veelal een weduwe), die zo alleen of met haar gezin probeerde rond te komen. In de loop der jaren zijn deze huisjes samengevoegd, vergroot en talloze malen verbouwd, zodat het aanzien van de West dijk en het Zandpad totaal is veranderd. Er werden niet alleen voormalige woninkjes verbouwd tot winkel, maar er verschenen ook hele nieuwe winkelpanden. Op D'n Diek vinden we nog enkele winkels, die gro tendeels hun oude uiterlijk hebben behou den, totdat ook zij zullen worden ver bouwd. Een officiële koopavond bestond vroeger niet. 's Zaterdagsavonds was het op D'n Diek het drukst, daar werd vertier gezocht door jong en oud. Van winkelsluiting was nog geen sprake en het werd meestal wel een uur of elf eer het weer mstig was en de laat ste huisvrouwen hun boodschappen hadden gehaald, er waren er die in de late avond nog voorraad moesten inslaan voor de aanstaan de zondag. Niet de Voorstraat van Middelhamis, waar eens de weekmarkt werd gehouden, maar de Westdijk werd de belangrijkste straat van Middelhamis. daar klopte dus het hart van het dorp. Ja, de Voorstraat was veel deftiger, daar woonde de dorpsehte. Op D'n Diek ontmoet te men elkaar en veel eerste kennismakingen tussen potentiële echtparen vonden plaats op D'n Diek. Er werd dan ook wel gesproken van de huwelijksmarkt van Flakkee. Bekijken we de ansichtkaart eens goed, dan zien we links dat het Beneden Zandpad - de vroegere lijnbaan - nog niet is afgegraven. Let op het geringe hoogteverschil tussen Zandpad en Beneden Zandpad! Het achter ste huis is de kapperszaak van Krijger. In die tijd woonde er muziekleraar Vletter, die het ook heeft laten bouwen. Daarnaast woonde de joodse godsdienstonderwijzer David Sla ger met naast hem de joodse school. De pan den zijn afgebroken. De eerste steen van de schooi is ondergebracht in de collectie van het Streekmuseum. Het volgende hoge pand is de voormalige joodse synagoge, nu de winkel van Zeeman. De eerste steen voor de synagoge werd gelegd op 2 april 1842. Boven de deuren stond in het Hebreeuws: "Weet voor Wien ge staat! Ik stel den Eeu wige geduriglijk van mij." Na de Tweede Wereldoorlog is de Israëlitische gemeente van het eiland opgeheven, omdat bijna alle Flakkeese joden in de concentratiekampen werden vermoord. Dan volgt een rijtje kleine huisjes waarin onder meer varkenshandelaal' A. Krijgsman (staat in witte kiel voor de deur) en boek handelaar Vermeulen woonden. Vermeulen was antirevolutionair. Bij een verkiezing is de voorpui van zijn winkel met koolteer besmeurd. Ja, vroeger kon het vaak aardig tekeer gaan in de politiek. Als u de kranten uit die tijd leest, dan wordt het al snel duide lijk dat de strijd vaak op het scherpst van de snede werd gevoerd. Deze huisjes zijn afge broken evenals de vroegere woning van omroeper, nachtwaker en logementhouder Piet Korteweg. Je kon bij hem overnachten voor 50 cent. gratis koffie, maar het eten was voor eigen rekening. Ook het huisje van kip- penhandelaar Jacob Albregts heeft plaats moeten maken voor nieuwbouw. Hier verre zen de winkels van Snijder. Campfens en de slagerij van Blaak, later IJsseldijk. Herinnert u de stenen koeienkop nog in de voorge\'el? Het hoge gebouw is de sigarenmakerij van de gebroeders Verrijp. In 1905 dienden zij voor hun 'fabriek' een aanvraag in voor een hinderwetvergunning. Volgens de tekening was op de begane grond de woning en een winkel, terwijl op de eerste verdieping de Men'eerse Havanna's werden gemaakt. Nu zit hier juwelier Keuvelaar. Daarnaast het logement/hotel van Joh. Hanson, later café Reijngoud en Van der Weide. In Middelhar nis was rond 1920 een groot aantal logemen ten en kroegen, misschien wel meer dan dat er tegenwoordig horecagelegenheden zijn. Naast het logement zien we nog de winkel van Kees van Hoften. Kees was schoenma ker en barbier. Ter herkenning van een bar bier (kapper) hing er vaak een gekleurde stok of een scheerbekken aan de gevel. Van Hoften had een scheerbekken aan de gevel. De mannen kwamen hier hun baard afsche ren. Een barbier werd ook wel eens spottend de 'plokbaes' genoemd. Daamaast zien we nog een stukje van de woning van A. van der Stad de petroleumhandelaar. Een ansichtkaart als deze roept eerst als we hem nader bekijken enige herkenning met de huidige situatie op. We realiseren ons dan gelijk hoeveel er veranderd is in pakweg tachtig jaar. Er zijn nu plannen om D'n Diek weer een facelift te geven. Het is te hopen, - dat de bomen die nu op het Zandpad staan, -1 gehandhaafd blijven, dan herinnert er toch I nog iets aan vroeger. Publicatie van Streekmuseum Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 12