Intensievere aanpak verslaving onder jongeren in 2004 van start Kerstboomactie 7 januari 2004 Werkzaamheden onderhoudsdienst (december) Af Leden van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp komen weer op oude vertrouwde plaats bij elkaar Subsidie ieefbaariieid icieine icernen toegeiiend eiiaudbmiieui/s Het is genade dat we dit mochten doen Hier is leven te vinden! Dat ruim je natuurlijk zelf op... Cttërainator Net als in voorgaande jaren worden de kerstbomen binnen de gemeente Middelhamis col lectief ingezameld. Iedereen die twee kerstbomen inlevert, ontvangt een zwemkaartje voor De Staven GEMEENTE lODELHARNIS Kon. Julianaweg 45,3241 XB Middelhamis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.nl Helder kleuren Vrijwilligers PAGINA? DINSDAG 23 DECEMBER 2003 Middelharnis in het nkows... Preventie, bulpverlentng en band- having. Dat zijn de drie sporen in bet plan van aanpak voor de ver slavingsproblematiek op Goeree- Overflakhee, dat onlangs is ver sebenen. In bet plan, dat vanaf begin 2004 in de praktijk wordt gebracbt, is sprake van een inten sivering van de al bestaande aan pak. Het plan is gemaakt door de werkgroep Verslavingsproblema tiek Goeree-Overjlakkee, waarin gemeenten en professionals (waaronder de GGD en DeUaBtm- man) zijn veriegenwoordigd. De bestaande activi teiten op het gebied van de verslavingspre ventie en hulpverle ning worden geken schetst als niet vol doende voor een adequate aanpak van de verslavingsproble matiek op het eiland. Er is meer nodig om met name het gebruik van harddrugs onder jongeren het hoofd te kuimen bieden. Eerder dit j-aar, in februari, hield de politie een aan tal drugsdealers aan bij enkele scholen in Middelhamis. Dat was een bevesti ging van het beeld dat het gebruik van harddrugs onder jongeren op Gocree- Overflakkec aan de hoge kant is. Daar komt nog bij dat het onderwerp verslaving alhier veelal moeilijk be spreekbaar is en clat de drempel richting de hulp verlening als hoog wordt ervaren; men loopt niet gauw met problemen 'te koop'. In het plan van aanpak is veel aandacht voor pre ventie op school, in de vrije tijd en in het gezin. Preventie is in de eerste plaats voorlichting - zowel richting de jeugd als richting de ouders en andere betrok kenen - en het aanreiken van gedragsal ternatieven. Daarbij komt een analyse van de oorzaken van drugsgebruik. Ondanks goede voorlichting zal een deel van de jongeren toch verslavende mid delen gaan gebruiken. Daarom is, naast preventie, een goede organisatie van de hulpverlening nodig. De hulpverlening moet bekend en bereikbaar zijn, laag drempelig, en snel en adequaat inzet baar. Ook moet het verwijzen goed gere geld zijn. Het derde spoor is handhaving, een taak van de politie en het Openbaar Ministerie. Het gebruik en de handel in illegale middelen is immers strafbaar. De al lopende activiteiten op het gebied van verslavingspreventie en hulpverle ning worden met ingang van 2004 uitge breid en meer op elkaar afgestemd. Een belangrijke toevoeging is de aanstelling van een coördinator voor 1,5 dag per week. De coördinator gaat voor twee jaar aan de slag en coördineert alle activiteiten, vormt loka le netwerken om de afstemming en samen werking te bevorderen, geeft vorm aan de bewustwordingscam pagne, evalueert de aanpak en komt met aanbevelingen. Verder zal het aantal ouderavonden wor den uitgebreid en komt er een ouder cursus. Op de basisscholen wordt het weerbaarheidsspel Superheld aangebo den. De GGD en DeltaBouman gaan voorts aan de gang met preventie op hangplek ken. Het jongerenwerk gaat de cursus 'Opkomen voor jezelf aanbieden en De Hoop breidt de voorlichting in het ker kelijk jeugdwerk uit. Een andere activi teit, gericht op een betere afstemming en samenwerking tussen professionals, is het coördineren van lokale netwericen en het aanbieden van een inleidende cursus per netwerk. De intensivering van de aanpak, die naast de hier genoemde nog enkele acti viteiten bevat, kost bijna 65.000 euro per jaar. De vier gemeenten op Goeree- Overflakkec dragen de helft van de kos ten; de provincie Zuid-Holland de ande re helft. Kerstbomen inleveren is mogeUjk op woens dag 7 januari 2004 aan de Oosthavendijk te Middelhamis. De Oosthavendijk Ugt achter winkelcentrum D'n Diek en is te berei ken via de Kaai te Som- melsdijk. Men kan daar terecht van 1300 tot 16.00 uur. Inwoners van Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe-Tonge kunnen de kerstbomen inleveren bij de gemeentelijke werkplaats in hun woonplaats, ook van 1300 uur tot 16.00 uur. AUe ingeleverde kerstbomen zullen, als de windrichting gunstig is, dezelfde dag wor den verbrand om 18.00 uur. De gemeente zamelt de kerstbomen col lectief in omdat ze via de container moei lijk af te voeren zijn. De geschetste manier van inzamelen en opruimen is snel en brengt een aanzienlijke besparing van de reinigingskosten met zich mee. Vuurwerkafval Elke jaarwisseling weer steken we met z'n allen een grote boeveelbeid vuurwerk af. De een wat uitbundi ger dan de ander. Iedereen is daar vrij in. Maar: met het wegebben van bet vuurwerkkabaal komen door gaans alle activiteiten tot stilstand Het achterblijvende afval vormt de stille getuige van het vuurwerkple- zier. Deze vuurwerkresten bezor gen de gemeente een verwaarloos de aanblik. Bovendien vervuilen ze het milieu én leveren ze mogelijk gevaar op, zeker voor kleine kinde ren! Dat moeten we samen niet willen. Naast de gemeente hebben in de eerste plaats de burgers hierbij een taak en verantwoorde lijkheid. Daarom roept het gemeentebestuur alle inwoners op zowel de lusten als de lasten van het afsteken van vuurwerk te aanvaarden. Met andere woorden; niet alleen lekker genieten van knallen en flitsen, maar na afloop ook even de rommel opruimen! Heeft u goede voornemens voor het nieu we jaar? Laat dit er één zijn; 'ik ruim zelf mijn vuurwerkafval op'. De gemeente wenst u een goede jaarwis seling in een gezonde, schone en veilige gemeente. het vervangen van beplanting - snoeien en dunnen van beplanting - renovatie van plantsoenen - verzamelen van zwerivuU allemaal zaken waar we deze maanden veel aandacht en tijd aan besteden Er wordt groot onderhoud aan verschillende watergangen en singels toegepast in en langs de gemeente. Hierdoor kan er enige hinder ontstaan door vuUe straten en werk verkeer etc. Wij vragen hiervoor uw begrip. Na negen maanden gekerkt te hebben in de Sporthal 'Dorpstienden' konden zaterdagmiddag de Ouddorpse Gere formeerden hun oude vertrouwde plaats weer innemen. En blij waren de kerkleden, want hoe goed ze ook in de Sporthal zijn ontvangen, hun 'echte kerk' staat toch enkele honderden meters verder aan het parkeerterrein Dorpstienden. De kerk is grondig gerenoveerd, ook het orgel heeft een grondige vernieuwing ondergaan. Voor ds. CO. Kant, de predikant van Gere formeerd Ouddorp was het een bijzondere dag. Voor het eerst kon hij de Ouddorpse gelovigen van de kansel van hun eigen kerk toespreken. Om met de woorden van burge meester Sinke te spreken; "Kant was een sporthaldominee". Dankbaar was dominee Kant voor het vele werk dat er door bouwers en vrijwilligers aan de kerk was besteed. Dubbel dankbaar was de predikant als hij in de kranten las dat in Irak Christenen vervolgd worden om hun geloof en dat er in Indonesië Christenen om het leven zijn gekomen bij aanslagen. "We mochten in alle vrijheid en rust en met heel veel vrijwilligers werken aan de verbouwing van het kerkgebouw. Waar hebben we dit aan verdiend? Nergens aan want het is gena de van God geweest, dat dit werk kon gebeu ren". En vanuit de dankbaarheid daarvoor heeft de kerkenraad besloten om niet te beginnen met toespraken, maar met een dienst van dank en lofprijzing, waar aan ook het kerkkoor 'Canticum' haar medewerking verleende. Kanselbijbel Omdat volgens ds. Kant een eredienst niet kan zonder het Woord van God, werd in de dienst de kanselbijbel weer gelegd op de plaats waar hij hoorde: de kansel, dit werd door twee jonge leden van de gemeente gedaan. Jan Westhoeve en Niels Voogd, Ds. Kant hield een korte overdenking naar aanleiding van enkele verzen uit psalm 16. Waarbij de vreugde uit vers 9 centraal staat. "Waarom zijn we hier vanmiddag, waarom is er zoveel tijd gestoken in de verbouwing van dit kerkgebouw, waarom zijn er zoveel vrijwilligers op de been geweest?" Een ver tegenwoordiger van D*66 noemde enkele weken geleden premier Balkenende en minister Donner ouderwetse stoffige negen tiende eeuwse gereformeerden. "Wat is er toch met ons aan de hand? Waarom zijn wij eigenlijk hier" zo vroeg de predikant zich af. "Ik moest denken aan de Heere Jezus, toen meerderen Hem de rug toekeerden, bleven Zijn discipelen bij Jezus. Jezus vroeg moe ten jullie ook niet weggaan. En toen zei Pet rus, Heere waar zullen wij heengaan? Want Gij hebt woorden van eeuwig leven. Het ant woord wat Jezus gaf; "Ik ben de waarheid en het leven" is het woord wat ons bezielt". Samen met collega predikant ds. J. Smink van de Doopsgezinde gemeente beziet ds. G. C. Kant (rechts) het fraaie resultaat. Volgens de Ouddorpse predikant werd er tijd, geld en energie gestoken in de verbouw van de Kerk "omdat wij het echte leven zoe ken". En voor dat leven komen de gemeen teleden iedere zondag naar de kerk. De gemeente viert, volgens Kant, het leven. "Bij de Doop vieren we met z'n allen dat dit nieu we leven opgenomen mag zijn in het ver bond van Jezus met Zijn kerk. Ook in een huwelijksdienst wordt gevierd dat de Heere God deze mensen liefde heeft gegeven. Als iemand belijdenis van zijn geloof in deze kerk aflegt dan vieren we dat de Heere God door wedergeboorte en door Zijn Heilige Geest nieuw leven heeft gegeven aan de mens. Als we in deze kerk bij een begrafenis afscheid nemen van iemand die in het geloof van de Heere Jezus is heengegaan dan zeg gen we ook dat het leven niet zo maar afge lopen is, maar dat het echte leven doorgaat in het nieuwe leven. Daarom hebben veel vrij willigers uren en zweetdruppeltjes in deze kerk gestoken", aldus Kant en daarom zien we als kerkeUjke gemeenschap de toekomst met vertrouwen tegemoet opdat hier leven gevonden wordt. "We zijn als gereformeerden geen wereld vreemde mensen die ons temgtrekken in ons eigen cultuurtje", verzekerde de Ouddorpse pastor. "Wij willen mensen zijn die midden in het leven staan. Dit bhjkt ook uit het zin gen van Uederen. Maar wij komen hier elke zondag bij elkaar omdat we trouw bhjven aan het Woord van de Heere God. Want hier is leven te vinden! En daarom zijn wij springlevend. Omdat de Heere Jezus Chris- tas Heer is van onze Kerk!" De predikant sprak de wens uit dat nog velen naar het ver nieuwde kerkgebouw zullen komen om het echte leven te vinden. Er is door de vele vrijwilligers de afgelopen negen maanden heel veel werk verzet. Vol gens een plan van de architecten Bom en Drexhage is het kerkgebouw zodanig ver bouwd dat de ruimte beter benut wordt. De entree aan de Dorpstienden is geheel ver nieuwd en ruimer gemaakt. Boven die entree is er een mime vergadermimte gecreëerd. Een behoorUjke ruimte, die zeker nodig zal zijn als straks in mei de Gereformeerde Kerk van Ouddorp zal opgaan in de nieuwe ftote- stantse Kerk er komen dan nog wat kerken- raadsleden bij omdat dat dan ouderling kerkvoogden verpUcht zullen zijn. Iets wat de Gereformeerde Kerk momenteel niet kent. Ook is de mimte voor de crèche geheel ver nieuwd, wat resulteerde in een gezeüige speelomgeving voor de kleinste leden van de gemeente. Hoeveel werk er is verzet bleek uit de dank woorden die werden gesproken door Jos Braber, de voorzitter van de commissie van Beheer en Linus Hoek namens de vrijwilü- gers. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het vernieuwde 'frisse en heldere kerkgebouw' te bewonderen. De heer Braber, dankte allen die hun mede werking hebben verleend aan het totstandko men. De medewerking bestond uit hand- en spandiensten verlenen bij de bouw, maar ook het gereedzetten van stoelen in Dorp stienden. Braber heeft door het bezoek tij dens de werkzaamheden van de vele vrijwil ligers kennisgemaakt met een typische Oud dorpse lekkernij: 'bolussen ondersteboven gesmeerd met veel slagroom'. Hij memo reerde aan de vele acties die zijn gehouden om het bedrag voor de verbouwing bij elkaar te krijgen. Verder was er dankbaarheid voor de velen die financieel hebben bijgedragen om tot het schitterende resultaat te komen. Ook de heer Hoek dankte de vele vrijwilli gers, die er alles aan hebben gedaan om 'zoveel mogelijk werk uit handen van Bouwbedrijf Van der Linde te houden'. Met als uiteindelijk resultaat dat er ruim 72.000 euro is uitgespaard door het vrijwilligers werk. Namens de burgerlijke gemeente Goederee- de bood burgemeester C. Sinke 'zijn gemeente' een cheque aan, die gebruikt zal worden voor een nader te bepalen doel. Hij vond het resultaat schitterend geworden, hij verwacht dat sommigen van de gereformeer den de eerste tijd in het vernieuwde kerkge bouw nog wel een ontheemd gevoel zullen hebben. Hij prees de frisheid van het resul taat en de goede akoestiek. Hij veronderstel de dat er een man in het midden van de aan wezigen is die wellicht wat minder blij is en dat zou Wils Hohil zijn, de beheerder van Sporthal De Dorpstienden, die in al die negen maanden de Gereformeerde kerkgan gers onderdak heeft geboden. "Het had zijn aparte charme als er in de zomer zo'n zeven a achthonderd aanwezigen een plaatsje von den in Dorpstienden, waar het Woord van God op zich best khnkt, maar het hoort toch thuis in dit gebouw", aldus de burgemeester. Tijdens zijn toespraak wees Sinke op de kwaliteitsverbetering die plaatsvindt op het Dorpstiendenplein; het pas geopende medi sche centram, de uitbreiding van de Doops gezinde Kerk, de verbouwing van de school en nu de heropening van de Gereformeerde Kerk. Na dat de dienst van dank en lofprijzing was afgesloten, was er alle raimte voor de belangstellenden om de prachtige, doelma tig ingerichte kerk te bewonderen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben vijfhonderduizend euro beschik baar gesteld om de leefbaarheid in kleine kernen te bevorderen. Het bedrag vormt een bijdrage aan maar liefst 29 ingediende pro jecten, verdeeld over de provincie. Van het geld worden trapveldjes aangelegd, dorps huizen opgeknapt of onderhoud aan een zwembad mogelijk gemaakt. De provincie Zuid-Holland heeft een subsi die ingesteld waarmee leefbaarheidprojec- ten in kleine kernen kunnen worden onder steund. In totaal is voor 2004 ruim ander half miljoen euro beschikbaar om het voorzieningenniveau in kleine gemeen schappen in de provincie in stand te hou den. Het gaat hierbij om projecten zonder winstoogmerk, die een effectieve bijdrage leveren aan de verbetering van de leefbaar heid in kleine kernen. Kleine gemeenschappen hebben vaak moeite het hoofd boven water te houden. Het inwonertal stijgt niet, omdat er geen nieuwe woningen mogen worden gebouwd. Verantwoordelijk gedeputeerde Lennie Huizer: "Kleine kernen hebben daardoor soms moeilijkheden het voorzieningenni veau, bijvoorbeeld een bibliotheek in stand te houden." Vandaar dat de provincie Zuid- Holland als onderdeel van de Algemene Subsidieverordening een subsidietitel heeft opgenomen. Hieruit worden leefbaarheid- projecten in kleine kernen gesubsidieerd. In totaal is in 2004 ruim anderhalf miljoen Euro voor dergelijke projecten beschikbaar. Voorwaarden Een subsidieaanvraag moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo is er alleen geld beschikbaar voor pro jecten in kernen met minder dan vijfdui zend inwoners. Ook moet er sprake zijn van een effectieve bijdrage aan de verbetering van de leefbaarheid binnen de kleine ker nen. Daarbij is betrokkenheid en steun van de plaatsehjke bevolking van groot belang. De maximale subsidie bedraagt 50% van de projectkosten met een plafond van 45.378,00 per aanvraag voor onderzoeks projecten en van 136.134,00 per aanvraag voor uitvoeringsprojecten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7