Winnaars kerstprijsvraag Rabobank Fiakkee Oost Terugblik Stichting OZO op 2003 Overdenking Maria (UI) De Kriekel 2003 was succes uit de Heilige Schrift Agenda's gevraagd Spullen inleveren voor kleding- en speelgoed beurs U zoekt iets speciaals voor uw drukwerk? Eindejaarsbal Albeda College levert geld op voor Calando Traditionele kerstzang op 't Marktveld in Sommelsdijk Kerstfeest Gebr. de Waal PAGINA 5 DINSDAG 23 DECEMBER 2003 Prijswinnare.s Wilma Vi.wer (l.) uit Den Bommel met Janine Ihrman van Rabobank Fiakkee Oost. Ook dit jaar wist een groot aantal bezoekers van de gezellige kerstmarkten in Nieu we Tonge en Den Bommel de weg naar de stand van Rabobank Fiakkee Oost te vin den. En vélen deden enthousiast mee aan de prijsvraag, waarbij mooie, traditionele kerstprijzen te winnen waren. De rfiedewerkers van Rabobank Fiakkee Oost hadden diverse vragen opgesteld met betrekking tot de bank. Veel deelnemers hebben de vra gen prima weten te beantwoorden! Uit alle inzendingen zijn de volgende prijswin naars naar voren gekomen: Wilma Visser, Dorien Both en A. Bogerman (allen uit Den Bommel) en de dames N. Exalto, J. van Eesteren-Goense en M. van Weenen uit Nieuwe Tonge. Allemaal hartelijk gefeleciteerd met de prijzen! Prijswinnaars F am. Exalto (l.) uit Nieuwe Tonge met Marleen de Wit van Rabobank Fiakkee Oost. HELLEVOETSLUIS - Rond de jaarwisseling gonst het van de rela tiegeschenken. Velen zitten weer opgescheept met dubbele zakagen da's. DeltaBouman ggz biedt u opnieuw de gelegenheid om deze overtollige zakagenda's 2004 een goede bestemming te geven. DeltaBouman ggz (voorheen Delta Psy chiatrisch Ziekenhuis) zoekt voortdurend naar mogelijkheden om haar langdurig opgenomen patiënten actief te betrekken bij het maatschappelijk leven. De agenda training is daar een voorbeeld van. Om dit ook in het nieuwe naar weer gestalte te kunnen geven, hebben de patiënten van DeltaBouman ggz weer een nieuwe zak agenda nodig. De financiën laten het vaak niet toe om er zelf een aan te schaffen. Net als in voorgaande jaren roept Jan Looij, maatschappelijk werker bij DeltaBouman, iedereen op om overtollige zakagenda's af te geven bij de receptie of op te sturen naar het ziekenhuis in Hellevoetsluis (Goudes- Op zaterdag 6 maart wordt er weer een twee dehands Kleding en Speelgoedbeurs gehou den. U kunt nu uw SCHOON gewassen dames- en kinderkleding inleveren: 50% voor u en 50% voor ons. Speelgoed, fietsen, rolschaatsen, poppenwagens enz enz...alles is welkom. Inleveren op de maandelijkse verkoping van 10 tot 11 uur: 3 januari 2004 en 7 februari 2004 in het gebouw van de Oer. Gemeente Chr. De Vrieslaan 38 in Middel- harnis. Overgebleven kleding en goederen gaan naar Roemenië. We hopen op net zo'n goe de en gezellige opkomst als vorig jaar. Voor vragen kunt u contact op nemen met M. Osseweijer. tel 0187 489656. teinstraat 13223 DA). Ook grotere partij en zijn welkom. In vorige jaren hebben alle agenda's (waarvoor dank hun weg gevonden binnen het ziekenhuis, ook nu wordt ernaar uitgezien. Op het Albeda College te Oude Tonge wordt traditioneel op de laatste donderdag voor de kerstvakantie nieuwjaarsbal gehouden. Veel leerlingen - en met name oud-leerlingen - wisten de weg naar school weer te vinden. Vanuit de leerlingen was het initiatief geno men om - net als vorig jaar voor speel- en belevingstuin 'De Regenboog' - ook nu weer een deel van de opbrengst te bestem men voor een goed doel. Zo gaat dit jaar een bedrag van 100 naar Roparunhospice 'Calando' te Dirksland. Tijdens de avond zelf werden er lichtjes te koop aangeboden voor het Sophia Kinderziekenhuis. Op Tweede Kerstdag zal christelijk vocaal ensemble 'One More Voice' weer zingen op het Marktveld in Sommelsdijk, aan het ein de van de Voorstraat, bij de Nederlandse Hervormde Kerk. One More Voice is een koor met op dit moment negen enthousiaste en getalenteerde zangers o.l.v. Willem Chr. Meyboom. Op het Marktveld zullen christe lijke kerstliederen gezongen worden, waar van een aantal met samenzang. Om eventu ele kou te verdrijven wordt zal er voor heer lijke warme chocolademelk worden gezorgd met wat lekkers erbij. De kerstzang begint rond 17.15 uur zal tot ca. 18.00 uur duren. U bent van harte welkom! Evenals voorgaande jaren was ook 2003 een memorabel jaar voor wat betreft de hulp aan de Oekraïense ouderen. Vol goede moed mocht in het afgelopen jaar de hand aan de ploeg geslagen worden. Want één ding is zeker: de projecten voorzien in een behoefte en dat wordt door heel goed begrepen! Ook dit jaar werd St. OZO in staat gesteld haar werkzaamheden in Oekraïne te ver richten. Met niet aflatende ijver werd gewerkt aan de bouw van het verzorgings huis. Momenteel is men bezig, zolang het weer het toelaat, met het aanbrengen van het dak. Ook het voedselproject loopt geheel naar wens. Vanwege zijn vele werk zaamheden als bouwcoördinator bezorgt Jenö nu de vele pakketten niet tweeweke lijks, maar maandelijks. Het enige nadeel hiervan is dat de ontmoeting met de doel groep minder is, maar hiervoor is van hun kant alle begrip. Het is en blijft voor hem een dankbare bezigheid om de ruim 200 ouderen, alleenstaanden en gezinnen te voorzien van een lichtpunt in hun moeilijke omstandigheden. Het schooltje in Eszény kan, mede dankzij de maandelijkse gift van St. OZO, in stand gehouden worden. Aan gezien deze school voor een belangrijk deel moet draaien van ouderbijdragen, is dit een verlichting van veel ouderlijke zorgen om hun kinderen onderwijs te laten ontvangen. Alle medewerkers van St. OZO beseffen dat zij alleen kurmen werken bij de gratie van giften. Ook in dit jaar werden vele Euro's ontvangen. Het is hartverwarmend hoe gul er gegeven wordt, wanneer mensen geconfronteerd worden met de armoede die in Oekraïne heerst. Of het nu is door per soonlijke benadering, de video of diapre sentatie, zangavonden, automatische incas so, verkoop van zelfgemaakte kaarten, etc, altijd weer staan de medewerkers versteld van de opbrengsten. Ook de drie werkbe zoeken werden, dankzij de medewerking Lukas 2:11 Het Kerstfeest is vooral het feest van de gro te verwondering. God de Zoon wordt mens en wil in onze wereld komen. Hij legt alle heerlijkheid af en Hij wordt mens, Hij komt in onze wereld en in onze nood om ons te redden en ons een nieuwe toekomst te geven. Als we naar onszelf kijken en als we om ons heen kijken, dan is dat niet voor te stellen. Wij hebben het er toch niet naar gemaakt dat God naar ons omziet. Als we zien hoe het in deze wereld is, hoe het in de kerk is en hoe het in ons eigen leven is, dan kunnen we niet verwachten dat God naar ons wil komen. Toch is de verkondiging van het Kerstfeest dat God naar ons omziet, naar ons toekomt om ons te redden uit onze ellende en ons het heil te schenken. Dat de Heere ons heil en onze redding op het oog heeft als Jezus Christus wordt geboren dat blijkt duidelijk uit de drie namen die de engel bekend maakt aan de herders in de vel den van Efratha. De eerste naam luidt: Zaügmaker. Hij brengt het heil, waarna de eeuwen door gezocht is. Wij zouden het hier goed kunnen hebben, maar onze ellende is dat er altijd iets aan mankeert. Door de zon de is alles aangetast, en nu is er niets meer dat helemaal goed is. Wij willen gezond zijn, maar we zijn met elkaar ongeneeslijk ziek. Er is al zoveel vergeefs gedokterd in de loop der geschiedenis. We verlangen ernaar dat er eindelijk vrede zal zijn op deze aarde. Vrede tussen mensen onderling en vrede tus sen volkeren. Maar we horen dagelijks weer van haat en nijd en oorlogen. De groten en de sterken beloven wel van alles, maar zij bren gen de hel in plaats van het paradijs. De boodschap van de engel is nu dat het Kind dat geboren is in Bethlehem ons de heilstaat kan binnenvoeren. Dit Kind kan en wil ons zalig maken. Alleen dit Kind kan ons open baren dat God een andere bedoeling met ons heeft, dan de machtigen op deze aarde. Waar dit Kind komt wordt ons bestaan, dat vol is van zorg en moeite, vol van desillusie en een zaamheid, vol van onszelf, vol van God. Wie de naam van dit Kind werkelijk hoort, met het hart hoort, die komt vanuit de nood van het eigen leven tot dit Kind dat heil en red ding brengt voor een wereld verloren in schuld en voor een mens, die in zichzelf niet kan bestaan. De tweede naam luidt: Christus. Deze naam is verbonden aan de verwachting van het Joodse volk. Hij is in de harten gelegd door God Zelf. Maar niet de wijze waarop de Joden hun Mes sias verwacht hebben, doch de wijze waarop God Zijn messiaanse beloften vervult, ontsluit ons het geheim van de naam. Gods weg tot Israël gaat over het ambt van de profeet, de priester en de koning. Als de Gezalfde, dat is de Gehoorzame, geleid door de Heilige Geest, gaat en is het Kind van Maria de weg waarop God met Zijn volk verzoend wordt... Wie deze naam noemt, die komt na een lange dool tocht eindelijk thuis. De derde naam luidt: Heere. Dat is voor de Jood God in eigen persoon, en voor de bewo ners van het romeinse rijk, voor wie Lukas schreef, is het de hoogste titel van de keizer. Eén ding mag ook ons duidelijk worden: dit Kind heeft ontvangen alle macht in hemel en op aarde. Dit Kind komt ons leven opeisen voor Zijn Rijk. En Hij vindt ons de moeite waard om tot ons te komen en naar ons hart te vragen. Hij kent ons. Hij weet van ons en Hij vraagt ook nu weer naar de liefde van ons hart. Met de belijdenis 'Jezus is de Heere' heeft de oude kerk, die ons Kerstfeest niet kende, toch Kerstfeest gevierd, Christusfeest. Wie de naam van dit Kind noemt, buigt zich onder het gezag van deze Profeet, Priester en Koning en knielt neer met de wijzen uit het Oosten en met de herders uit de velden van Efratha. Zo gaat de blijdschap voluit klinken in de proclamatie van de namen. Voor wie? Voor u, zegt de boodschapper van God. Voor de herders in het veld, voor mensen in zonde en nood. In de stad van David, die hoewel hij een groot zondaar was, toch de man is naar Gods hart. In de stad, die het Kind geen plaats bood. In het Bethlehem van de kinder moord. Naar onze berekening de meest ongeschikte plaats van de wereld, naar Gods berekening precies de plaats waar het Woord vlees moest worden en de belofte vervuld moest worden. God is royaal met het heil van deze onuitput telijke namen. Het is voor u. En wie het hoort, die springt op van vreugde. 'Heden'. Dat is meer dan een datum of een jaartal. Het bete kent dat God al een eeuwigheid op ons wacht. Daarvan zingen de engelen. Want het is mid dag geworden in de nacht. "Dit is de dag, die de Heere gemaakt heeft, laat ons op dezelve ons verheugen en verblijd zijn." "Komt wilt u spoeden naar Bethlehem." Komt laten wij aanbidden dit Kind dat mens werd tot ons behoud, dat ons wil verlossen uit alle nood en ons wil vervullen met Zijn genade. Dirksland, ds. J. Willemsen Ze reisde met haast, haar voeten snelden langs het pad. Ze droeg de allergrootste Schat, verwonderd en verbaasd. Haar gang was zo licht: ze móest het gaan zeggen, haar hart openleggen, verwanten verhalen het blijde bericht, van het Goddelijk Kind, Dat zij mocht verwachten, de Hoop der geslachten, door Wie God Isrel's zaad, de Zijnen bemint. Als men haar ziet, beeft hun hart, gaat men danken met lovende klanken; dan legt zij haar hart in een jubelend lied: Mijn hart prijst hoog de Heer'; Hij heeft aan mij gedacht. Hij toont Zijn arm met kracht. Elk brengHem juichend eer! van bedrijven, vrijwel kosteloos Eifgelegd. Graag wil St. OZO haar hartgrondige dank uitspreken tot iedereen die ervoor gezorgd heeft dat zij haar werk kan uitvoeren én continueren, in de hoop dat u in 2004 opnieuw bUjk zult geven van uw betrok kenheid op de hulp aan uw arme naaste in Oekraïne. Dit aUes overziende past het de medewer kers van St. OZO haar dank uit te spreken tot God. Het zijn inmiers Zijn zegenende handen die over alle werkzaamheden zijn. Het is zéker de ervaring dat er ook in Oek raïne mensen zijn, die weten dat er over "het volk dat in duisternis wandelt, een groot Licht opgegaan is"! Met deze Kerstgedachte wenst St. OZO al haar betrokkenen toe: Gezegende Kerstda gen en een voorspoedig 2004. Open speldag Na een zeer geslaagde open dag met heel veel positieve reacties van zowel de (jeugd)-leden als de ouders volgt hier de uitslag van de .spelletjes. Het team dat de meeste punten bij elkaar had ge.^peeld was groep 8 met Michelle, Maaike, Chantal, Stefanie, Bart en Carola. Zij hadden 1245 punten. Tweede werd groep 11 met 1234 punten. In dit team zalen Anouk. Daphne, Domini que, Elise. Groep 14 werd derde met 1171 punten. Deze punten werden hij elkaar gespeeld door Amber, Sylvia Richelle en Sarah., Lupi, Vivian, Siehe en Erwin. Het was, volgens De Kriekel 'een ontzettend leuke en sportieve apen dagwaarbij de financiële steun van Albert Heijn en inzet van trainers, hulpouders en jeugdleden onmisbaar was. Bedankt! Eén van de activiteiten van de Open speldag van De Kriekel. Bel (0187) 47 10 20 of mail naaralgcmeen@gebr-déll Drukkeri) 65- Straks wordt ze immers geconfronteerd met iets wat haar altijd aangrijpt, en dat haar nu dubbel aan zal grijpen, omdat het familie is. "Jan", kermt het in haar, maar ogenschijnlijk lijkt ze zeer kalm. Heeft Frederik het toch in de gaten? Even kijkt hij haar aan. Niet meer dan een ogenblik, maar het is genoeg om verder te kunnen. Ze pakt de mand van de grond en inspecteert of er gras aan zit. Hij is droog. Het is ook zulk mooi weer. Ernst gaat hen voor het huis in. "Je woont hier prachtig. Ernst", zegt Frederik. "Ja, hè, we hebben het ook geweldig naar onze zin." Ze komen in een ruime hal. Hij is kunstzinnig inge richt. Echt Hildes smaak, denkt Toke. Gezellig is het hier. Dan lopen ze achter Ernst de trap op. Thonia loopt achter Frederik. Toke volgt als laatste. "Kilde, er is bezoek voor je", zegt Ernst om de hoek van de deur. Dan zwaait hij de deur wagenwijd open. Frederik duwt Thonia als eerste naar biimen. "Tante Thonia! Wat een verrassing", zegt Hilde blij. Het doet Thonia goed, deze hartelijke ontvangst. "Gefeliciteerd met je zoon, Hilde", zegt ze en ze kust, al is het wat beschroomd, Hilde op haar wang. "Dank u wel. Echt fijn, dat u er bent en tante Toke." Die is nu aan de beurt. "Ik hang er maar bij", zegt oom Frederik om de emoties in te dammen. "Dacht u dat? Ik weet niet of u dat straks nog zult zeggen", zegt Hilde alleen maar. Frederik feliciteert haar ook. Willem, denkt hij, als hij naar het kleine hoopje mens in de wieg kijkt. Jan.Willem, gaat het door Toke heen en ze houdt de rand van de witte, tulen wieg stevig vast, zodat ze het ijzver voelt. Willems kleinkind, voelt Thoiüa en ze veegt snel langs haar ogen. Dat hoeft niemand te zien. Ernst sleept al met stoelen. Even kijkt hij Hil de aan. "Zeg jij het zo maar", beduidt die. "Straks." Hij zal hen eerst van koffie voorzien. Daarna wil hij het vertellen. Hij is er zelf ook zo vol van. Het is HU- des idee. Hilde, zijn vrouw, de moeder van zijn jon gen. Zijn eigen moeder is gisteren meteen wezen kijken, samen met Hildes ouders. Die hadden haar opgehaald. En nu zijn oom Frederik, die hij bijna als vader be-schouwt, en tante Toke, van wie hij zoveel houdt, er al. Hij is ook blij, dat tante Thonia er bij is. Hij voelt ook altijd goed, dat zij een zus van zijn vader is. Vooral als ze over vroeger vertelt. "Zal ik je even helpen?" vraagt Toke, als hij opstaat om voor de koffie te zorgen. "Dat hoeft niet, hoor, tante", antwoordt Ernst, maar Toke staat toch op. Fijn, denkt Hilde, dat tante Toke even helpt. Die man van me is ook behoorlijk van slag. Bovendien gaat het bedienen hem nog niet zo geweldig goed af. In de keuken smeert Ernst beschuit en strooit er muisjes op. "Het zijn blauwe", zegt hij. "Ja, dat hoort zo", antwoordt Toke, terwijl zij de koffie inschenkt. Hij kijkt naar haar smalle rug. Hoe zal ze straks reageren? Moeder huilde, toen ze het hoorde. Zo blij was ze erom. Tokes hand trilt iets, als ze de beschuit vastpakt. De muisjes rollen over de grond. "Die zuig ik straks wel op", zegt Ernst. "Er zijn er al meer gegaan de laatste dagen." "De vind het toch zo enig, dat u er bent", zegt Hilde. Haar ogen stralen Toke tegen. Ernst zit met Frederik te praten. Je zit daar wel druk te praten, denkt Hilde, maar je gedachten zijn bij straks. Dat weet ik zeker. Zo goed heb ik je de laatste jaren wel leren kennen. Ze mijmert even terug over de tijd, dat ze deze men sen heeft leren kennen. Het is nu drie jaar geleden, dat tante Toke alleen maar 'Welkom hier'tegen hen zei. Twee woorden, maar die kwamen uit de grond van haar hart. Er is een hechte band tussen hen ontstaan. Regelmatig hebben ze oom Frederik en tante Toke bezocht. Ook gingen ze bij tante Thonia op bezoek. Moeder vergezelde hen vaak. "Jammer, dat moeder er nu niet is", zegt ze daarom. "Ze is gisteren met mijn ouders geweest. Misschien komen ze vanavond nog een poosje." "Ze was zeker wel blij met de kleine?" "Nou en of." Toke vist de mand tevoorschijn. "Dit is voor jou", zegt ze en ze stapelt een zak sinaasappels, kiwi's en een doosje eieren op Hildes bed neer. "En hier heb je wat voor de kleine", zegt ze en over handigt Hilde een pakje. Hilde wikkelt het papier eraf. Er komt een tuinbroek met een trui te voorschijn. Voorop staat een tractor. "Prachtig. U hebt die trui toch niet zelf gemaakt?" vraagt Hilde, die het kunstwerk bekijkt. "Jawel", antwoordt Toke. "Schitterend. Hoe hebt u het voor elkaar gekregen?" vraagt Hilde bewonderend. "Och", zegt Toke, maar ze is blij, dat Hilde de trui mooi vindt. Het is een heel werk geweest. "Ik heb ook wat meegebracht", zegt tante Thonia en geeft haar pakje. "O, wat een prachtig cadeau. Dat is veel te erg, tan te", zegt Hilde. "Kijk eens. Ernst. Dit is voor onze Jan-Willem." Na haar woorden is het opeens doodstil in de slaap kamer. "Hoe... hoe heet jullie kindje?" komt dan fluiste rend Tokes stem. "Jan-Willem Frederik", neemt Ernst het woord, die ziet hoe geschrokken Hilde kijkt. Ze heeft immers per ongeluk gezegd, wat hij zou vertellen. Hij pakt het kind uit de wieg en reikt het Frederik aan. "Onze zoon heet naar uw kindje. Hij stopt even, omdat het hem enorm aangrijpt zijn altijd opgewekte oom zo ontroerd te zien. "Hij heet ook.naar mijn vader", zegt hij dan, "en naar u... die zich als een vader over mij heeft ont fermd." Een grote hand houdt de kleine bundel stevig vast en grijpt met de andere de hand van de vader. "Bedankt, m'n jongen!" kan Ernst nog net verstaan. EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5