Zuid-Hollandse met achterstand - musea kampen Erfgoedhuis helpt Beheer genetische bronnen meer in teken van biodiversiteit Stijgende kostprijs eist van melk veehouder duidelijke strategie EIUUraDBI-lliEUWS Dagboek van Jantine van Heemst EIIAtlDEtl-rJlEÜWS Dag 1: zaterdag 5 juli Dag 2: zondag 6juli Dag 3: maandag 7 juli Dag 4: dinsdag 8 juli Dag 5: woensdag 9 juli Dag 6: donderdag 10 juli Dag 7: vrijdag 11 juli Dag 8: zaterdag 12 juli Dag 9: zondag 13 juli Het Erfgoedhuis Zuid-Holland heeft dit jaar een enquête gehouden onder de Zuid-Hollandse musea. Het doel van de enquête was een inventarisa tie te houden op het gebied van con servering (van zowel objecten en collecties maar ook van het pand zelf), en van registratie van de objec ten. Stand van zaken Aanpak in de toekomst PAGIN/ DINSDAG 23 DECEMBER 2003 Een paar weken werken in een ontwikkelingsland World Servants is een interkerkelijke organisatie die bouwprojecten realiseert in ontwikkelingslanden. Met een groep van 37 jongeren gaan we drie weken naar Ghana, in West-Afrika. We gaan naar de noordelijke provincie, naar het dorp Gbungbaliga. We zullen daar een unit gaan bouwen waar vier gezinnen van docenten kunnen wonen. Het belang van dit project is dat leraren meestal ver van het dorp wonen omdat zij, gezien hun positie in de gemeenschap, niet in een hutje kunnen wonen. Hun geloofwaardigheid zou daarmee weg zijn. De gedachte daar is: hoe zou jij onze kinderen kunnen onderwijzen als je zelf ook in een hutje woont?! Misschien een raar idee voor ons, maar daar liggen de onderlinge verhoudingen anders dan hier. Het probleem zit vooral in de weers omstandigheden, gecombineerd met de infrastructuur. Tijdens het regensei zoen, dat ongeveer een halfjaar duurt, zijn de wegen niet begaanbaar en kun nen de leraren die tien kilometer verderop in een stadje wonen dus niet naar het dorp om les te geven. Nu krijgen zij een 'normaal' huis om in te wonen, vlak bij de school, zodat de kinderen ook tijdens het regenseizoen les krijgen. We wer ken samen met AGREDS. Dit is een niet bij de overheid aangesloten ontwikke lingsorganisatie op kerkelijke grondslag. Haar missie is te strijden tegen honger, analfabetisme, ziekte, uitbuiting en armoede. Ons vertrek is een dag uitgesteld door de vlieg maatschappij, maar dan eindelijk is het zover. Op zaterdag 5 juli stappen we in het vliegtuig richting Accra, de hoofdstad van Ghana. Het is een uur of zes, zeven vliegen. Na deze, toch best wel korte vlucht, komen we aan op Koto- ko, het vliegveld van Accra. Spannend! De komende drie weken zullen we hier dus leven en werken tussen de Ghanezen! We stappen het vliegtuig uit en gelijk valt de hitte als een klamme deken op ons. Dat het zó warm zou zijn.hm, dat had ik toch niet echt verwacht. Het is zo'n drukkende hitte en dats avonds. dat belooft nog wat! Het is al donker als we op onze bagage wachten in de aankomsthal. AUe tassen zijn er.met uitzondering van die van Carmen! Na wat overleg met de KLM krijgt ze een noodpakketje en wordt er verteld dat de tas morgen aan zal komen, met de volgende vlucht. Omdat we zelf nog twee dagen in de bus zullen zitten en echt moeten vertrekken morgenvroeg, gaan Joseph, onze 'gastheer'en de directeur van AGREDS de tas ophalen en brengen hem mee naar Yendi. De bus staat al inmiddels al vier uur op ons te wachten als we instappen. Ik sta nog even buiten bij de bus als er een vrouw naar me toekomt. Ze zal niet ouder zijn geweest dan ik zelf. Op haar rug draagt ze een kindje. Met een verlegen glimlach vraagt ze hoe ik heet. (Deze vraag kan ik na drie weken bijna niet meer horen omdat iedereen dat hon derd keer vraagt, maar dit was nog maar de eer ste keer.We maken een praatje, voor zover dat kan. Ze vertelt dat ze in Accra woont. Ver volgens vraagt ze me om geld. Altijd moeilijk wat je dan moet doen. Alleen is het hier niet zo verstandig om uit te gaan delen. Er lopen nog honderd van deze mensen rond en als je de ene wat geeft, kun je de andere 99 niet overslaan. Op naar ons guesthouse! Wat een heerlijke kamers! Lekkere driepersoonsbedden, maar wat belangrijker is: een ventilator aan het pla fond... Er zijn zelfs douches! Dat is even genieten, want waarschijnlijk zullen we dat niet vaak meer zien. Al heel vroeg vertrekken we richting Tamale. De tweede stad van Ghana, die ongeveer op de helft van onze route ligt. Alles wordt weer ingeladen in de bus. Nog even gemeten van het uitzicht en de koele ochtendwind.,., dan de bus in en rijden! De komende kilometers wordt er veel gezongen, gekletst en heel veel gesla pen! Toch wel mooi om dwars door het land te rijden. Je ziet echt heel veel! Tot Tamale is er een geasfalteerde weg, daarna wordt het slech ter. Dus vandaag nog niet zoveel gehobbel. Accra is heel groot, dus het duurt even voor we de stad uit zijn. Wat een indrukken, nu al! Kleurig geklede mensen, duizenden taxi's en buiten de stad is alles mooi groen. Palmbomen, bananenbomen en nog heel veel groen waar ik geen naam van weet. We zitten aan het eind van het regenseizoen dus vandaar dat alles er zo mooi uitziet. We maken tijdens de busrit kennis met Bash en Felice (buschauffeur en 'co-driver'). Bash is een buschauffeur uit Accra, hij rijdt dus nor maal in de stad en niet door het hobbelige en zanderige platteland. En de bus.'much too slow'! Maar we zullen het er mee moeten doen. Onderweg stoppen we bij een dorpje. We heb ben sandwiches meegekregen vanuit Accra en nu gaan we dus even de benen strekken en lun chen. Vlakbij staan kinderen te kijken hoe we in een kring gaan zitten en gaan eten. Toch een raar gevoel is je je boterham in je mond stopt en er staan misschien wel tachtig kinderen naar je te kijken. Waarschijnlijk hebben ze zondag school gehad want ze zien er allemaal heel net jes uit. De zon staat loodrecht boven ons en brandt op ons hoofd; daarom willen we ook wel weer snel door. Voor we weggaan natuur lijk nog even een sanitaire stop. Bash brengt een groepje dames naar de 'dorps-wc'. Een paar tellen later komen ze kokhalzend terug- rennen. Nadat ze vertellen wat ze daar gezien hebben heeft iedereen.'gegeten en gedron ken'! Snel weer door naar Tamale! Aan het eind van de dag komen we daar aan. Eerst eten en de avondsluiting. Die wordt opgeschrikt door een enge grote torachtige vlieg! De avond wordt afgesloten met opgetrokken benen en. een angstige blik! Deze ochtend hebben we ons eerste GMG- gesprek. In kleine groepjes wordt dan een onderwerp behandelt over het geloof, dit in combinatie met wat we meemaken tijdens het project. Al vroeg vertrekken we naar Yendi - onze verblij^laats voor de komende drie weken! Als de rit voorspoedig verloopt, kunnen we nog naar de watervallen van Kintampo. Onderweg verbaas ik me over de winkeltjes langs de weg. Niet om hoe ze eruit zien, dat ze zo klein zijn als een gemiddelde eettafel, niet om wat ze allemaal verkopen, maar om hun namenAan de ene kant is het heel erg grappig, maar aan de andere kant laat het tevens zien hoe de mensen hier geloven. Zo rijden we langs de 'My Lord - Motors', de 'Sweet Jesus- fast- food', 'God's time is the best - ventures' en links en rechts worden we ingehaald door 'In God we trust - taxi's'Dc neem me voor om al deze namen te gaan onthouden... Geweldig toch? Het is te laat om nog naar de watervallen te gaan, dus maken we een korte sanitaire stop. We hebben toch liever de bosjes dan een dorps-wc. De weg wordt steeds slechter en we hobbelen richting het Noorden. Elke keer moe ten we stoppen omdat we langs een politiepost komen. Die controleren of je wel verzekerd bent. Gelukkig mogen we doorrijden nadat er eens goed gekeken is naar al die bleke mensen achter de raampjes, die nieuwsgierig naar bui ten kijken. Yendi! Kinderen rennen naar de straat als onze bus voorbijrijdt. Ze roepen en zwaaien, som migen salueren zelfs. Wij zwaaien enthousiast terug. Gaaf! Om al die lachende gezichtjes te zien. Stephen, de chief van AGREDS voor ons pro ject, laat ons de vertrekken zien. In het ene huis komen de meiden - die overtuigend in de meerderheid zijn - en in een ander, kleiner huisje de jongens. We slapen op matrasjes op de grond én er hangt een ventilator aan het pla fond! Tenminste..., bij de dames! (Sony, heren.) Uitslapen tot half zeven! Heerlijk een halfuur langer dan de gewoonte zal worden. En dan het ontbijt. We waren al gewaarschuwd op het voorbereidingsweekend, maar dit was echt: vier grote schalen rijstepap stonden dampend op ons te wachten. Tja, je moet toch eten 's morgens... Met veel moeite ging de rijstepap naar binnen. De eerste hap om het te proeven, de tweede om eraan te wennen en de derde en tevens laatste om het af te leren. Het GMG gesprek ging over 'here to serve'. Wat houdt dat nu precies in, hoe kunnen we dienen in Ghana? De ochtend is een ochtend om even bij te komen en kermis te makeOn met de kinderen uit de omgeving. Eén meisje uit onze groep is hier vorig jaar ook geweest en ze kermen haar nog! Allemaal roepen ze: 'Tineke! Tineke!" Tegen de anderen zeggen ze: "HeUo! What's your name?" Geen idee of ze wel weten wat het betekent, maar als ze je naam weten dan blijven ze die roepen. De kinderen vinden het erg leuk dat we er zijn. Bij het gebouw lopen veel geiten rond. Gewoon los, zoals ook in de rest van Yendi, op straat, naast de straat, bij de huizen en soms, als ze de kans krijgen, in de huizen. Dan komen er donkere wolken aan en stort onze eerste tropische regenbui neer! Wat een grote druppels! Al snel worden er emmers en schalen buiten gezet om het water op te van gen. Het is de bedoeling dat we 's middags eerst op bezoek gaan bij de District Chief Exe cutive en dan naar Gbungbaliga; het dorp waar we de huizen zullen gaan bouwen. Eerst wordt iemand vooruit gestuurd om onze komst aan te kondigen en dan kunnen we vertrekken. In een overheidsgebouw, waar erg inspirerende pos- tets hangen met de tekst 'be punctual at work' en 'never be late', etc., lopen we naar boven. Eerst de mannen en dan de vrouwen. Als de laatste vrouwen binnenkomen zitten de man nen al aan tafel en de vrouwen erachter, op stoelen of op de grond. Het kantoor is meteen vol. Er volgt een toespraak die we heel beleefd aanhoren. We letten erg op onze houding (niet met de benen over elkaar en onderuit gezakt zitten) en luisteren naar de DCE, die ons vertelt dat we van alle kanten beschermd worden en dat er een avondklok is om 22.CX) uur. Deze is ingesteld om de onrusten te voorkomen die een jaar geleden begonnen zijn toen de Disticts Chief werd vermoord. Als Willem-Jan (onze hoofdleider) met zijn speech begint, wordt de videocamera tevoorschijn gehaald en tot ieders verbazing houdt de DCE tijdens de toespraak van WJ de camera vlak voor zijn neus! Het kost de grootste moeite om niet te lachen. Dan vertrekken we, eerst de mannen en dan de vrouwen. Na de groepsfoto gaan we richting Gbungbaliga. We zijn heel erg benieuwd naar wat we daar gaan zien. Het is een klein dorp met vooral hutjes. De ron de hutjes hebben een rieten dak en staan in groepjes bij elkaar. Daar woont dan een hele familie. Overal lopen geiten, maar vooral kin deren, heel veel kinderen. Vlakbij de bouw plaats is een vergadering aan de gang. De oud sten zitten in het midden vooraan, en eromheen zitten of staan de mannen, daarachter de vrou wen en de kinderen. Wij gaan eerst naar de bouwplaats kijken. De fundering ligt er al en het lijkt een heel groot gebouw te worden! De kinderen lopen met ons mee, nog een beetje onwennig staan we elkaar aan te kijken. Dan maar een liedje zingen: hoofd, schouders knie en teen, knie en teen.Alle kinderen willen je een handje geven en al snel staat iedereen met twee kinderen aan de hand. Wat een droppies! Na een tijdje worden we voorgesteld aan de gemeenschap. WUlem-Jan vertelt wat we komen doen en vanuit welke motivatie. We worden welkom geheten en gaan dan weer terug. Het was een lange middag met vooral: veel wachten.even weimen aan die cultuur! Vandaag de eerste bouwdag! Om dat te vieren (of iets anders) zijn er pannenkoekjes bij het ontbijt. Dat smaakt toch wat beter dan de rijs tepap. Eerst hebben we GMG en daarna ver trekken we naar de bouw. Dat betekent: alle maal in de bus; de meest misselijke mensen moeten bij een raampje zitten, voor het geval dat.Maar gelukkig viel het best mee. Dan komen we aan bij de bouwplaats. Vlakbij staan wat bomen, onder de boom legt Justin, onze technisch leider, uit wat we precies gaan doen. De Ghanese bouwlieden worden voor gesteld en we worden in groepjes opgedeeld. Het eerste wat moet gebeuren, is een latrine bouwen! Een groepje van vier mensen gaan een stuk verderop (maar niet té ver) een gat graven voor de latrine. Dan moeten er stenen gesjouwd worden; wat zijn die zwaar...! 2fe worden met de hand gemaakt en Uggen dan drie dagen te drogen in de zon. Ze zijn 50 cm lang en ongeveer 30 cm hoog en.heel erg zwaar!Dan kan er begonnen worden met het metselen, het timmeren van houten kistjes voor de latrines voor bij de huizen, en het zagen van planken voor de vloer. Ondertussen moet er veel gedronken worden, héél veel! We worden opgevrolijkt door een muziek- groepje. Drie mannen maken muziek die erg hard is met constant hetzelfde ritme. Dat wordt ook even wennen, denk ik! Af en aan rennen er mensen naar de pasgebouwde wc, de meesten zijn op tijd. Na een dag hard werken is het fijn om naar 'huis' te gaan. Uitgeput komen we weer in Yendi aan en het liefst ploffen we allemaal op onze matrasjes. Maar we zijn natuurlijk heel smerig van het zand, cement en zweet dat we toch Uever een douche nemen. We moeten het doen met water uit een kraantje; hoofd eronder haar natmaken boven een emmer, kraan dicht, shampoo in je haar, kraan open, haar uitspoe len en met het water wat er in de emmer zit, kun je jezelf wassen. Het water is best koud, maar dat is helemaal niet verkeerd op zo'n warme dag! Om acht uur is er een verrassing: lekker koude cola of f anta! Vlakbij zijn er twee winkeltjes, en die worden dus vanaf vandaag elke dag bezocht door dorstige Nederlanders! Om zes uur opstaan! En als je als staflid dag- leiding hebt, dan moet je wat eerder opstaan om iedereen te wekken. Niet iedereen heeft even lekker geslapen, 's Nachts stond er een rij voor de wc met mensen met darmproble men. tja.Bij het ontbijt hebben we weer rijstepap, 't is nog steeds een uitdaging om meer dan drie happen naar binnen te krijgen! Gelukkig hebben we er ook brood bij. De dagspreuk vandaag is: 'Als ik ik ben omdat jij jij bent, en jij jij bent omdat ik ik ben, dan ben jij niet werkelijk jij en ik niet werkelijk ik. Maar als ik ik ben omdat ik ik ben, en jij jij bent omdat jij jij bent, dan ben jij werkelijk jij en ik werkelijk ik!' Het ging erover hoe je in een groep bent en of je jezelf kunt zijn in een groep. Dan weer snel naar de bouw! De hoeken zijn al een stuk hoger gemetseld door de Ghanezen en daardoor kunnen wij ook lekker verder. De taken worden verdeeld over ziek - zieker - ziekst. De zieken kunnen best cement maken en metselen, de ziekeren kuimen onder de bomen zagen en timmeren en de zieksten, tja.die zitten onder de boom en rennen naar de wc, maar ze mogen ook ijzervlechten! Zo doet toch iedereen wat. Het werk vordert heel goed en de samenwerking met de Ghanezen is ook echt samen werken. Zij zijn echt bereid om ons dingen te leren en uit te laten proberen! Als het dan lukt om een steen goed neer te leggen, dan is iedereen blij. Er wordt heel wat af gela chen om elkaar. Ze vinden ons 'pregnant fish', zwangere vissen dus... Tja..., als je de hele dag met een fles water loopt dan schijnt het dat je daarop lijkt omdat die ook de hele dag water drinken...; het zal wel! Het metselwerk loop wel wat vertraging op omdat mister Philip, die ons helpt vanuit AGREDS, er vandoor is met de sleutel van het cementhok! Erg jammer, maar we zullen even moeten wachten tot hij weer terug is. 's Middags is er weer kinderwerk. Ook dat is even wennen. Tweehonderd kinderen en één leraar is een lastige verhouding, maar toch werkt het! Hosea, de leraar, krijgt ze allemaal stil. Er komen veel kinderen uit de omgeving. De meesten gaan niet naar school en juist voor hen willen wij de tijd die we er zijn heel bij zonder maken. Voor het bijbelverhaal doen we eerst een intro ductiestukje met twee handpoppen, felgekleur de vogels met de namen 'Piet en Roos'ze ver tellen elke dag een beetje over Nederland. Dan zingen we liedjes met elkaar. Het groepje dat ingedeeld is voor het kinder werk heeft een bijbelverhaal voorbereid en gaat dat uitspelen. Geboeid blijven de kinderen kijken en luisteren naar Hosea, die het verhaal vanuit het engels in het Dagbani vertaalt. Hosea stelt nog wat vragen om te kijken of de kinderen het verhaal begrepen hebben en dan is het tijd voor het werkje. Ze gaan een kleur plaat maken over het verhaal. (Het is lastig om wat uit te delen aan al die grijpgrage handjes!) Veel mensen zijn ziek, het hjkt ook alsof het niet veel beter wordt. Een aantal is opgeknapt maar dan zijn de volgende aan de beurt. Daar naast hebben Bontje, Baukje, Laurette en Pie- ter een oogontsteking! In het ziekenhuis heb ben ze zalf gekregen; na een dag of drie, vier moet het dan over zijn. Het bouwen schiet goed op. De samenwerking met de Ghanese bouwlieden gaat fantastisch. Het is gewoon gezellig en soms zijn we meer aan het kletsen dan aan het werk, maar ondertussen werken zij hard door en proberen wij daar iets van over te nemen. We krijgen wel het commentaar dat we veel pauze nemen - 'n halfuurtje 's morgens, voor de lunch en 's middags, dat valt toch best mee! - en dat we drinken als 'pregnant fish'. Naast het praten wordt er natuurlijk ook veel gezongen. De Ghanezen proberen het ook en wülen de liedjes graag leren. Zo staan we dan 's middags zij aan zij, wit en zwart of eigenlijk allemaal grijs van het stof, liedjes te blèren. Er worden zelf verzoeknummers aangevraagd. Na het opruimen van het materiaal gaan we naar Yendi. Lekker schoon worden, en eten! Het is weekend! Vandaag is het 'complimen- tendag'. Tijdens het GMG vanmorgen hebben we het over complimenten gehad en hebben we elkaar complimenten gegeven. Geweldig om mensen zo te zien stralen als ze van hun groepsgenoten welgemeende en persoonlijke complunentjes krijgen. Eigenlijk voel ik nu pas goed hoe moe ik ben. M'n matrasje op de vloer ziet er zo heerlijk uit, dat ik echt zin heb om er de hele dag op te blijven liggen, lekker onder de ventilator... Sommigen gaan naar Yendi om even winkels te kijken, of de markt te bezoeken, 's Middags spelen we onder de bomen aan de zijkant van het gebouw 'levend kwartet'; we worden gadegeslagen door een stel kinderen, dat ons heel erg verbaasd bestu deert. Af en toe rent er iemand weg naar de wc ja, dat gaat in het weekend ook gewoon door. Carmen is vandaag jarig! Vannacht hebben een paar meiden haar klamboe versiert met slingers en ballonnen, en vanavond krijgt ze een echte verjaardagstaart, gebakken door Mary! Het ziet er geweldig uit, rose en blauw, en smaakt erg zoet! Nadat ze de kaarsjes heeft uitgeblazen en een wens heeft gedaan, wordt de taart in stukjes gesneden en uitgedeeld. 's Avonds is er een dansfeest voor de jongeren uit Yendi, waarvoor we zijn uitgenodigd. (De ben zelf niet geweest, maar hoorde achteraf dat het best 'apart' was, én dat er veel handtastelij- ke jongens en meisjes waren. Ook vandaag mogen we iels later opstaan! Lekker rustig ontbijten en dan in de bus. Geen GMG vandaag, maar een kerkdienst in Gbung baliga. We zijn benieuwd! Niemand weet waar de dienst gehouden wordt, maar we worden we de goede kant op gestuurd en uiteindelijk zijn we er. Onder wat bomen staan bankjes; links zitten de vrouwen, rechts de mannen en aan de zijkant de kinderen. Wij moeten vooraan zitten en letten niet zo op die man/vrouwverdeling. Willem-Jan mag beginnen, daarna is er een voorganger uit Tamale. Het was een mooie dienst waarin ook veel gelachen werd. We werden gevraagd om wat te zingen, en dat deden we dan ook maar.Ik schaam me diep als ik ons gelegenheidskoortje vergeüjk met de gemeenteleden. Wat klonk dat vals! Toen de collecte: al dansend en zingend werd het geld voorin de kerk gebracht. Na anderhalf uur was de dienst afgelopen en gingen we naar huis. Het was best warm weer en ik voelde me echt beroerd. Gelijk maar naar bed gegaan, 's Avonds was ik echt ziek, de volgende in de rijToch nog het kinderwerk voorbereid voor morgen, en dan slapen; hopen dat het morgen over is! (vervolg in Oudejaarsnununer) Uit de resultaten blijkt dat de achterstand in Zuid-Holland soms verontrustend is: met name op de onderdelen lichtmeting en licht- beheersing scoren de musea niet zo hoog. Waar musea zich terdege bewust zijn van de gevaren van klimaatschommelingen en on gedierte is er voor lichtbeheersing nog niet zoveel aandacht. Daarnaast heeft maar de helft van de musea een calamiteitenplan. Dat is niet veel, zeker na alle aandacht op dit onderwerp door een aantal calamiteiten in de musea de afgelopen twee jaar. Ook het beleid t.a.v. conservering blijft vaak achterwege: slechts een minder heid van de musea is er planmatig mee bezig. Bij het registreren van objecten bij binnen komst wordt vaak goed begonnen: beschrij vingen, akten, inventarisboeken en digitale registratie: het wordt vaak allemaal gedaan. Toch valt het met de collectieregistratie tegen in de praktijk: veel musea werken met eigen databases, die snel verouderen. Daarnaast is de technische ondersteuning bij een eigen ontworpen database niet verze kerd. Door de huidige techniek en de goede computerprogramma's is het wenselijk en mogelijk dat musea overstappen naar ge standaardiseerde software voor collectiere gistratie, zoals bijvoorbeeld die van Adlib. Ook gestandaardiseerde trefwoordenlijsten, zoals de door het Getty Institute overgeno- men en vertaalde methode Art Architectu re Thesaurus, de AAT, bieden vele voorde len, waar nog maar een kwart van de musea van profiteert. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland heeft door de resultaten van deze enquête een goed over zicht gekregen van de punten waarop musea nog kunnen verbeteren. Vaak is het pro bleem meervoudig: of er is geen apparatuur voorhanden (vaak door geldgebrek), of het ontbreekt aan interne menskracht die er goed mee om kan gaan. Uit de respons blijkt gelukkig wel dat musea veel plannen en ideeën hebben om te kunnen voldoen aan de voorwaarden voor museum registratie, maar dat ze op bepaalde punten hulp behoeven. In de komende jaren willen de museumcon sulenten nog meer dan voorheen hun exper tise delen met de museummedewerkers. Daartoe is niet alleen het cursusaanbod voor 2004 uitgebreid en toegesneden op de groot ste verbeterpunten, maar ook worden nog meer dan eerst informatiemiddagen op de werkvloer georganiseerd waarbij vakmede werkers elkaar kunnen ontmoeten, en prakti sche tips van professionals krijgen. Daarnaast biedt het Erfgoedhuis Zuid-Hol land natuurlijk advies-op-maat. Door alle contacten die de consulenten hebben met de musea, maar ook met de Vereniging van Musea in Zuid-Holland, de Nederlandse Museumvereniging en het Landelijk Contact van Museumconsulenten hebben zij een bre dere overkoepelende visie op de problemen waar kleine en middelgrote musea vaak tegenaan lopen. Door deze intensieve deskundigheidsbevor dering waar het Erfgoedhuis Zuid-Holland de komende jaren op inzet wordt getracht de achterstand bij de Zuid-Hollandse musea weg te werken. De doelstellingen van de overheid bij het beheer van voor de landbouw belangrijke genetische bronnen worden breder. Ging het vroeger vooral om de beschikbaarheid van uitgangsmateriaal voor de Nederland se land- en tuinbouw, nu speelt internatio nale medeverantwoordelijkheid voor de agrobiodiversiteit en voor het culturele erf goed een steeds grotere rol. De aansturing van conservering en beheer van bronnen wordt daardoor complexer. Bovendien moeten de algemene doelstellingen voor een duurzaam gebruik nog worden ver taald in concrete acties, op basis van plan nen die in internationaal overleg worden vastgesteld. Dat blijkt uit een rapport van het LEI over de manier waarop de conser vering van genetische bronnen in Neder land is georganiseerd. Het werd geschre ven in opdracht van het ministerie van LNV. Aan de studie werkten ook onder zoekers mee van CGN (Centrum voor Genetische Bronnen, Nederland), evenals het LEI onderdeel van Wageningen UR. In het onderzoek zijn de verschillende organisaties die betrokken zijn bij het behoud van genetische bronnen in de land bouw in kaart gebracht. De samenstelling van de grote groep personen en instanties die zich hiermee bezighoudt is gevarieerd. Het beheer van genetische bronnen gebeurt voor een deel op commerciële basis met het oog op de benutting van het materiaal in de land- en tuinbouw. De bedrijven die zich hierop richten zijn in het algemeen sterk internationaal georiënteerd en de overheid heeft maar beperkte moge lijkheden om hun gedrag te beïnvloeden. Beheer op niet-commerciële basis gebeurt door uiteenlopende betrokkenen zoals tuinders en kwekers, ideële organisaties, onderzoeksinstellingen en genenbanken. Beheer van genetische bronnen in land- bouwsystemen (in situ) wordt steeds belangrijker naast beheer door middel van genenbanken (ex situ). Dat past in het stre ven naar een brede benadering van de agrobiodiversiteit, waaraan ook een meer multifunctionele landbouw moet bijdra gen. De toenemende belangstelling voor biologische landbouw, streekproducten en landschappelijke kwaliteit zou een stimu lans kunnen vormen voor meer lokale acti viteiten om de diversiteit te behouden. Daaraan wordt ook bijgedragen door niet- commerciële beheerders van genetische bronnen, die zich vooral richten op behoud van het biocultureel erfgoed. Actieve betrokkenheid van de overheid blijft belangrijk om de versnipperde activiteiten en doelstellingen te bundelen tot concrete acties voor duurzaam beheer. De kostprijs van melk op gespecialiseer de melkveebedrijven is de laatste jaren aanzienlijk gestegen, tot gemiddeld 48 eurocent per kilo in 2002. Er doen zich echter grote verschillen voor tussen bedrijven. Op het kwart van de bedrij ven met de laagste kostprijs bedraagt deze gemiddeld 41 cent, op het kwart met de hoogste kostprijs is dat 64 cent. In 2002 ontving de melkveehouder ruim 34 cent voor een kilo melk. Door dit ver schil wordt de flnanciële weerstand van bedrijven aangetast en zal de bedrijfs overname steeds moeilijker verlopen. Deze situatie vraagt van de ondernemer een duidelijke strategie, waarin hij zijn persoonlijke sterke punten benut maar ook consequent over de hele Unie naar kostenbesparing streeft. Dat conclu deert het LEI (onderdeel van Wagenin gen UR) in een onderzoek dat werd uit gevoerd in opdracht van het Product schap Zuivel. De inkomens en de financiële weerstand van gespecialiseerde melkveehouders lopen terug. Uit een internationale vergelijking over de jaren negentig blijkt dat de positie van Nederland in die periode ook is ver slechterd ten opzichte van omringende lan den. De laatste jaren komt het gezinsinko men op de bedrijven met een hoge kostprijs voor bijna de helft van buiten het bedrijf; zonder dat inkomen zouden op veel van deze bedrijven grote betalingsproblemen ont staan. De bedrijven hebben weinig ruimte voor investeringen of het opvangen van tegenvallers. Door negatieve besparingen vermindert het eigen vermogen van deze bedrijven. Bedrijven met een lage kostprijs zijn in het algemeen groter en intensiever dan die met een hoge kostprijs. Vooral de arbeidskosten per kilo melk dragen aan de verschillen bij, maar ook andere kostenposten verschillen belangrijk. Bedrijven met een lage kostprijs hebben de afgelopen jaren relatief veel vreemd vermogen aangetrokken, vooral voor de aankoop van grond en quotum. Maar de moderniteit van de bedrijven liep terug, wat er op wijst dat de komende jaren veel zal moeten worden geïnvesteerd in huisvesting en melkinstallaties. Ondernemers die een lage kostprijs realise ren, blijken in de praktijk vaak te kiezen voor een consequente, integrale strategie van kostenbesparing, met veel aandacht voor arbeidskosten. Een integrale aanpak van problemen is belangrijk; als de onderne mer zich blindstaart op één aspect van het bedrijf zoals bedrijfsgrootte, melkgift per koe of milieuresultaten, leidt dat meestal tot hogere kosten. Dit betekent niet dat iedere melkveehouder precies dezelfde strategie moet volgen. Strategisch ondernemerschap vraagt inzicht in eigen vaardigheden, inzicht in veranderingen in de omgeving, en inzicht in de sterke en zwakke punten van het bedrijf. Op die basis moet de melkveehouder voortdurend zijn eigen specifieke sterke punten benutten, nieuwe vaardigheden ont wikkelen en binnen zijn eigen strategie zoe ken naar de beste invulling voor kostenbe sparingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 31