N De hele winter mooi Varen naar de wintervogels Brandend Klaas Jan Mulder geeft Nieuwjaarsconcert in Laurenskerk Rotterdam Gevolgen Europese Kaderrichtlijn Water voor landbouw, natuur, recreatie en visserij De ware Herder Een advertentie in Eiianden-Nieuws heeft altijd succes Eenkuddeüd Dinsdag 23 december 2003 eiuvudeii tllEUWS chr. streekblad op ger^ormeerde gramtstag voor de zutd-hoUondse en zeeuvise eOanden Groeten uit Ih^=^3^ (12) - door: Jan Both Weer zo'n pittoresk plaatje: de Kaai- dreef circa 1920. Deze ansichtkaart laat overduidelijk zien welk een invloed beplanting en water op de woonomgeving kan hebben. De Kaai- dreef bestaat immers nog steeds en de meeste huisjes op deze ansicht staan er nog. Toch, als we thans de Kaai- dreef bekijken vanaf de Oostdijk, moeten we niet direct aan dit plaatje denken. Op de vorige ansichtkaart zagen we tussen de twee gerestaureerde huizen een weg lopen. Dat is het zogenaamde Dreefslop, een slop dat ons leidt naar de Kaaidreef en de Oostelijke Achterweg. Dat de Kaaidreef al enkele eeuwen oud is, blijkt uit een contract uit 1738. Jasper Pieterse de Bruijne was des tijds eigenaar van een bleekveldje en Leen- dert Janse Vink van een boomgaard ten wes ten van de KaaidreefZij verleenden aan de eigenaren van landen en boomgaarden aan de oostzijde de overpad middels een brugge tje over "des landts wateringe", liggende langs de KaaidreefZij moesten daartoe bij dragen in de jaarlijkse onkosten van de brug en de daar staande poort met de eigenaar van het eerste huisje samen onderhouden. Het is goed mogelijk dat de huisjes met hun.topge- veltjes uit het begin van de achttiende eeuw dateren. Achteraan heeft nog een groep van zes kleine huisjes gestaan - De Plaetse - maar die zijn in de jaren vijftig van de twin tigerjaren afgebroken. Het achterste, grote re huis dateert uit het begin van de twintigste eeuw. f Het water langs de Kaaidreef had geen naam; het werd gemakshalve ook maar de Kaaidreef genoemd. Deze sloot liep enigs zins parallel aan de Steneweg en kwam uit eindelijk uit op de Stoofkreek. In de jaren dertig van de twintigste eeuw liep er onder- langs de Oostdijk nog open water als ver lengde van De Vliegers, die tot voor eenjaar of vijftien nog liep tot aan het vroegere tram bruggetje bij de Oostdijk. Zowel het water van de Kaaidreef als het water onderaan de Oostdijk moet sinds de bedijking van Mid- delhamis van groot belang zijn geweest voor de afwatering van de polder. Onder de Oost dijk zat en zit een uitwateringssluis op de haven van Middelhamis. In de archieven komen we tegen dat deze in 1609 in hout werd uitgevoerd en in 1685 in steen is ver nieuwd. De sluis was voorzien van een hou ten vloeddeur en een houten schuif. Na de stichting van het poldergemaal - in 1913 - werden de deur en de schuif uit de sluis ver wijderd. Hierdoor ontstond een geheel open overwelfde koker. In het gemaalje aan de Oostelijke Achterweg was van oorsprong een Dingler-dieselmotor van 70 pk met een centrifugaalpomp geplaatst. Om overlast voor de buren van dit motor- en watergewelii te beperken, was een stevige fundering noodzakelijk en moest de "afvoerleiding van de afgewerkte gassen reiken tot ten minste 10 m boven den vloer van het raachi- nelokaal". De karakteristieke schoorsteen IVüuidrBtf MiT>!iK5.HAKN!S was dus eigenlijk de uitlaat van de dieselmo tor; er heeft nimmer een stoommachine in het gebouwtje opgesteld gestaan, zoals som migen beweren. Op 21 augustus 1941 ont plofte de dieselmotor. Hierbij vielen geen gewonden, maar de schade aan de motor was onherstelbaar. Er werd daarna overgescha keld op elektriciteit. In het kader van de algehele reconstructie van de watergangen in de Menheerse Polder vond aan het eind van de jaren dertig niet alleen een verandering van de onderbema- ling plaats, maar werden de in gebruik zijn de drie soorten watergangen teruggebracht naar één: de hoofdwatergangen. Het open water onderlangs de Oostdijk kwam hierbij te vervallen. Aannemer A.J. Dijkers werd belast met de vervaardiging en de aanleg van een enorme ondergrondse koker van gewapend beton. Met de werkzaamheden is men in 1937 gestart en het jaar erop was het werk geklaard. Het water langs de Oostdijk was niet meer te zien, maar het was en is er nog steeds. Het water langs de Kaaidreef was echter niet afgesloten of vervangen door een ondergrondse koker. Bij de bema- ling van de polder werd dit water niet meer ververst. In april 1939 bleek de stank voor de bewoners van de Kaaidreef en directe omgeving bij tijd en wijle ondragelijk te zijn. Bij het water onderlangs de Oostdijk kon het eertijds ondanks de regelmatige bemaling ook bar zijn. Talloze riolen liepen immers op deze watergang uit. Op het hoek je waar deze foto gemaakt is, kwamen beide watergangen samen en hoopte het vuil zich op. Deze plek was een waar eldorado voor ratten. De bewoners van de Kaaidreef, blij met de verdwijning van het open water langs de Oostdijk, verzochten aan het gemeentebestuur of ook de watergang vóór hun huis kon worden gedempt. Het gemeen tebestuur, begrijpende dat zulke toestanden niet meer van die tijd waren, besloot de watergang tot zo'n twintig meter voorbij de bebouwing te dempen en over te gaan tot de aanleg van een riolering waarop de huisjes aan de Kaaidreef konden worden aangeslo ten. De grond werd gratis beschikbaar gesteld door het polderbestuur. Met het verdwijnen van de twee watergan gen, de bruggetjes en de bomen heeft de Kaaidraaf veel van zijn schoonheid inge boet. Het woongerief van de bewoners is echter enorm toegenomen: geen stankover last, geen rattenplaag en geen gevaar voor spelende kinderen meer. Toch, de schilders die zo nu en dan dit plekje op het canvas vereeuwigden, lieten de Kaaidreef voortaan links liggen, er werden geen ansichtkaarten meer van gemaakt, de huisjes raakten in verval. Waarom de hele handel niet afbre ken en het zaakje onderaan de Oostdijk vol zetten met nieuwbouw? Zo moet er weleens over dit eigenaardige gebiedje, direct ten oosten van de kern van Middelhamis, zijn gedacht. Maar de laatste tijd verkeren de woningen op de Kaaidreef weer in goede toestand. Het gemaaltje pompt niet meer, maar is getransformeerd tot woning. De Kaaidreef is nog«leeds-een dreef, niks geea straatstenen of asfalt, maar gewoon grind als wegverharding. Kaaidreef en de erach ter liggen boomgaarden, tuinen en hofjes vormen een oase van rust, juist achter de altijd drukke Voorstraat, de haven en op een steenworp van D'nDiek. De voor het autoverkeer afgesloten Oost dijk met karakteristieke dijkwoningen, de Oostelijke Achterweg met de houten schu ren en de voormalige wagenhuizen, het zicht op de achterzijde van de eeuwenoude patriciers-zwoningen aan de Voorstraat, het doorkijkje naar de haven, de soms aan de dijk grazende geit(en), het (helaas verwil derde) gemeentebos, de eigenaardig ten opzichte van de overige bebouwing gepro jecteerde huizen van de Kaaidreef.Kort om, de kleinschaligheid en diversiteit van dit gebied, daar kan toch geen planoloog tegenop. Wat de Wildeman is voor Som- melsdijk, is dit gebiedje voor Middelharnis. Het is bovendien een eeuwenoud voorbeeld hoe de periferie van de dorpen op Flakkee eruit moet hebben gezien: kleine percelen hofland, boomgaarden en spontaan gereali seerde bebouwing langs een pad, dreef of watergang. Publicatie van Streekmuseum Goeree-Overflakkee Ook in de winter is er nog voldoende ideur te vinden. Deze twee Pieris-struiken, zorgen ook in donkere tijden voor een vrolijke aanblik. Het genieten begint al in het najaar als de bloemknoppen erin zitten en het loopt door tot het voor jaar, als de knoppen opengaan en de jonge scheuten de meest prachtige kleuren vertonen. Pieris Pieris, ook wel struikheide genoemd, is een populair wintergroen struikje. Er zijn veel variëteiten die al in het begin van de herfst mooie roze of witte trossen met bloemknopjes vormen. Zet eens een varië teit met roze knoppen zoals Pieris japonica 'Debutante' naast de Pier is 'Purity' met witte knoppen. Verrassend is dat uit de roze knopjes toch vaak witte bloemetjes tevoorschijn komen in het voorjaar. De roze kleur wordt veroorzaakt door de kleur van de buitenste bladen van de knop. Bladverkleuring Niet alleen de herfst geeft mooie kleuren. Zeker even mooi kan de bladkleur van jong uitlopend blad zijn. En ook hierbij speelt de Pier is een toonaangevende rol. Er zijn heel wat soorten bij waarvan de jonge scheuten in het voorjaar de meest schitterende kleuren rood, brons, oranje of geel laten zien. Vaak is al uit de naam af te leiden om weUce kleur scheuten het gaat. Bij de 'Forest Flame' verkleuren de jonge scheuten als vlattmietjes van dieprood naar zalmroze naar licht geel. Letterlijk paradepaardje is de nieuwe Pieris 'Bonfire'. Deze plant heeft in november al prachtig rode bloemtrossen die rechtop staan als een 'vlam'Dit maakt het tot kerstplant bij uitstek, omdat de takjes ook in kerststukjes kunnen worden verwerkt. In de tuin gaan de knopjes vanaf eind februari open en worden de sneeuwwitte bloemen zichtbaar, die aangenaam geuren. Iets later in het voorjaar ontvouwt zich het steem^ode jonge blad. Deze twee Pierisplanten vormen samen een warme combinatie. Natuurlijk zijn er nog meer winterbloeiers of besdragende planten die een plaatsje op het terras verdienen. Bijvoorbeeld Skimmia japonica met de roodbruine trosjes of Skimmia reevesiana met de mooie rode bessen en winterheide doen het ook goed in een pot op het terras. staatsbosbeheer organiseert, ook in januari 2004, weer twee vaartochten. De eerste vaartocht is op zaterdag 17 januari 2004 en heeft als bestemming het Haringvliet-HoUands Diep. De tweede vaartocht is op zaterdag 24 janauri en heeft als bestemming het Krammer-Volkerak. Duizenden ganzen, eenden, zwanen en stelt lopers overwinteren ook deze winter in het Haringvliet-HoUands Diep of in het Kram mer-Volkerak. U kunt de foto's uitgebreid bekijken tijdens twee vaarexcursies met een comfortabele rondvaartboot. De boottocht voert langs de platen, slikken en grasgorzen die Staatsbosbeheer beheert en natuurlijk is ook de boswachter aan boord. Hij vertelt over de vogels en over ver schillende natuurontwikkelingsplannen. Ook het Kierbesluit voor de sluizen in de Haringvlietdam komt ter sprake. Met een beetje geluk zien we ook een zeearend of slechtvalk. De tochten zijn niet alleen interessant voor ervaren vogelaars, maar ook voor begiimen- de vogelkijkers. De rondvaartboot 'De Avontuur' vertrekt om 10.00 uur uit de haven bij Willemstad Vesting. De boot is om 16.00 uur weer terug in Willemstad. Met deze boot worden de tochten van 17 en 24 januari gevaren. De rondvaartboot heeft een kleine keuken en een bar aan boord. Belangstellenden voor deelname aan de vaartochten van 17 en 24 januari dienen zich telefonisch aan te melden bij het VVV in Willemstand, tel.: 0168-476055. Deelname kost 12,- per persoon. Een lunchpakket kost 5,50. Aanbevolen wordt goede winterkleding aan te trekken en een vertekijker mee te nemen. De tochten zijn geschikt voor rolstoelgebrui kers. Het woord 'branden' heeft op het eerste gezicht een ongunstige lilank. In de win termaanden lijkt de negatieve betekenis nog sterker; Je hoort van branden die huis en haard in de as leggen. 'Brand, brand!' klonk vroeger de roep. Brand wordt van oudsher gevreesd, de maatregelen ertegen hebben oude papieren. Als de voorschrif ten in de loop der tijden niet verbrand zijn, kunt u ze raadplegen. Soms zijn het branderige papieren met een verschroeide rand die nog rulken naar onheil uit vroe ger tijden. Brandhaard en brandbrief zijn bekende woorden. Kijken wij nog op van de zoveelste brandhaard in de wereld en nemen wij nog kennis van brandbrieven? Hebben wij meer op met brandkasten, of met een glaasje brandy? Spreekwoorden en gezegdes met 'brand' zijn er genoeg. Wij gaan niet moord en brand schreeuwen, maar een brandende kwestie in de brandende zon brandt op de tong. Brandewijn, brandgang en brand- klok zijn bekende woorden. Bij het laatste wordt de klepel in hoog tempo tegen de rand van de klok geklepperd. Iedereen wist wat dit betekende: onraad. Dan werd een menselijke ketting gevormd en leren emmertjes werden doorgegeven. Iedereen kent de uitdrukking: hij is uit de brand. Iets anders is de vraag of u brandschoon bent. Het woord brand heeft nog meer betekenissen. Naast de brandbrief is er brandende liefde, een plant uit het geslacht van de koekoeksbloem. De woestijn van het leven is als brandend zand, afgewisseld met oases die ervoor zorgen dat de reizigers niet omkomen in de brandende hitte. De pelgrims branden van verlangen naar het einde van de reis. In deze tijd van het Jaar zien we overal brandende kaarsen. Dat is een mooi gezicht. Licht met behulp van vlammetjes heeft iets in onze over-verlichte tijd. Ze wijzen de weg In de duisternis en de don kerheid van de tijd. Maar is er ook een brandend hart? Van kaarslicht naar hèt Licht? Het is de bekende zinsnede die hoort bij de donkere dagen voor Kerst. Maar het is wel een indringende vraag. Een vraag ook die niet onbeantwoord kan blij ven. Ook in onze tijd zijn er reizigers met bran dende harten. Zij zien met brandend ver langen uit naar de viering van de geboor te van Hem, die zegt: 'Ik ben het licht der wereld: die Mg volgt, zal in de duisternis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben'. Dan wordt de zinsnede: 'Kind, komt Gij ditmaal in ons hart,in hun leven vervuld. Als In onze harten ook dèt verlangen leeft, worden wij, net als zij, als kaarsjes brandend in de nacht. Kerst. De tafel is gedekt, de kaarsen bran den. Naar Wie gaat ons verlangen uit? De bekende organist Klaas Jan Mulder geeft op zaterdag 3 januari 2004 zijn Tradi tioneel Nieuwjaarsconcert op het orgel van de Grote- of St. Laurenskerk te Rotter dam. Vele liefhebbers van orgelmuziek staan elke eerste zaterdag van het nieuwe jaar weer in grote getale in de rij voor dit unieke concert op het grootste kerkorgel van Nederland. Tijdens het Nieuwjaarsconcert van het nu bijna afgelopen jaar telden de organisatoren bijna 1200 bezoekers! Klaas Jan Mulder heeft een gevarieerd pro gramma samengesteld met orgelwerken van o.a. J.S. Bach (fantasie en fuga g-moll), M. Reger en L. Vieme. Ook zal Mulder op zijn eigen bekende wijze improviseren. Eveneens ontbreekt samenzang niet op het programma. Kaarten zijn verkrijgbaar uit sluitend aan de kerk vanaf 19.15 uur. Het concert begint om 20.15 uur. De kerk is ver warmd. Toegangsprijs 8, (65+/CJP 6). Implementatie van de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) in Nederland kan grote gevolgen heb ben voor de landbouw. Dat blijkt uit een quick-scan van Alterra van Wageningen UR, Aquarein, gevolgen van de Europese Kaderrichtlijn Water voor landbouw, natuur, recreatie en visserij. Om in Nederland tot een goede ecologische toestand van de oppervlaktewateren te komen moet bij de in deze studie gemaakte veron derstellingen de emissie van nutriën ten drastisch worden gereduceerd. De Europese Kadertichtlijn Water heeft als doel duurzaam gebruik van water te bevor deren en de kwaliteit van watersystemen te beschermen en waar mogelijk te verbete ren. De implementatie van de KRW in Nederland is de verantwoordelijkheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De KRW kan ook gevolgen hebben voor de beleidsterteinen van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Daarom heeft LNV aan Altena gevraagd op korte termijn de mogelijke gevolgen van de KRW voor de sectoren landbouw, natuur, recreatie en visserij inzichtelijk te maken via een quick-scan. In de quick-scan zijn de voor de uitvoering van de KRW noodzakelijke stappen doorlo pen om de gevolgen van de richtlijn te ver kennen. Omdat de KRW vraagt verontreini gingen aan de bron aan te pakken, is voor de landbouw als bron van zowel gewasbe schermingsmiddelen als nutriënten verkend hoe de voor de ecologische doelstellingen vereiste waterkwaliteit voor deze stoffen kan worden gerealiseerd. Twee ambitie niveaus voor ecologische doelstellingen zijn beschouwd: een 'goede ecologische toestand' en een 'zeer goede ecologische toestand' Het gebruik van gewasbeschermingsmidde len in de aardappelteelt, waartoe de studie is beperkt, lijkt bij ambitieniveau 'goede eco logische toestand' geen grote problemen voor de realisatie van de KRW te leveren. Voor een 'zeer goede ecologische toestand' zijn meer emissiereducerende maatregelen nodig omdat zonder deze maatregelen de gekozen norm op meer plaatsen wordt over schreden. Voor nutriënten zijn voor het bereiken van een 'goede ecologische toestand' forse ingrepen nodig. Op tweederde van het land bouwareaal kunnen de doelstellingen niet worden gerealiseerd met alleen ingrepen in de grondgebonden landbouw. Als het ambi tieniveau 'zeer goede ecologische toestand' landelijk- wordt nagestreefd, blijkt het erg moeilijk de ecologische doelen te realise ren, zelfs niet nadat in heel Nederland de grondgebonden landbouw uit productie is genomen. Uit de resultaten van de Alterta-studie blijkt dat de opgaven om de KRW voor 2015 te realiseren erg groot zijn. Daarom lijkt het nastreven van hoge ecologische doelen in een beperkt aantal gebieden realistischer. Het indelen van Nederland in kleinere deel gebieden maakt maatwerk mogelijk; gerichte ecologische doelen en gebiedsspe cifieke maatregelen. Hierdoor lijken ook de gevolgen voor de sector landbouw te kun nen worden gedifferentieerd. Uit de studie blijkt dat vaak fosfaat maat gevend is om ecologische doelstellingen in het oppervlaktewater te realiseren. Fos- faatvoortaden in de bodem en kwel dragen voor een aanzienlijk deel bij aan de uit spoeling van fosfaat. Het milieueffect van brongerichte maatregelen in de landbouw is daardoor beperkt. Effectgerichte maat regelen zijn perspectiefrijker. De effecten hiervan zijn voor Nederlandse omstandig heden echter niet goed bekend. Deze ken nis is echter nodig om tot gebiedspiannen te komen. Effectgerichte maatregelen om milieudoel stellingen te realiseren kunnen tegelijkertijd een positieve bijdrage leveren aan herstel van de morfologie, natuur, landschap, recreatie en visserij. De samenstellers van het rapport bevelen aan deze aspecten inte graal mee te nemen bij het zoeken naar geschikte maatregelen. Wij mensen zijn net als de schapen, we dwalen af en merken 't niet En we staan ons te vergapen aan alles wat de wereld biedt De trouwe herders in de weiden die laten we voor wat ze zijn 't Deert ons niet zo als w'afgaan glijden, maar 't doet de Herder toch zo'n pijn Toch laat Hij ons de vrije teugel al gaat Zijn hart vol weemoed mee Tot w 'als een vogel met één vleugel, wanhopig roepen, ach en wee Maar onze stem komt dan niet verder dan tot de afgedwaalde groep van and're schapen zonder Herder, die 't storend vinden dat geroep Waar vind men nu de goede Herder, men is nu te ver afgedwaald En toch alleen kan men niet verder, waar nu echte hulp gehaald Doch dan opeens, in al ons vrezen klinkt daar een stem, ons welbekend Iemand is een boek aan 't lezen, men hoort de woorden, zie Ik zend een Herder die steeds trouw zal leiden de kudde die is afgedwaald In groene liefelijke weiden worden ze weer thuis gehaald Dat klinkt troostend maar die Herder, hoe bereikt Zijn stem ons ooit Uit zichzelf kan men niet verder, men weet het zeker, nooit, nooit, nooit. Eén ding vergeet men, deze Herder is al zo lang naar ons op zoek Die wou zonder ons niet verder, want in Zijn zeer betrouwbaar Boek Staat Zijn barmhartigheid beschreven, Zijn liefde en Zijn eeuwige trouw Dat Hij een schaap nooit op zou geven die hulp van Hem begeren zou Met gevaar voor eigen leven komt Hij ons reddend tegemoet Het wordt een Goddelijke bevrijding, maar 't kost de Herder wel Zijn bloed Om schapen die zo tegenstreven, als verlosten te doen leven. f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 23