Epilepsie: i Intensieve veehouderij lieeft een toeltomst in Nederland Wijster genomineerd voor Europese Dorpsvernieuwingsprijs 2004 Ministerie van VROIVI start met verminderen van regels ^1 Tuinderskassen vol met verrasingen Bethlehem soms ben je er even niet bij De Herders Eleictrisclie apparaten gratis inleveren Ikazia eerste volledig fllmloze ziekenhuis van Rotterdam Geboortekaartj es? Nieuwe uitgave van 'Vrienden van het Platteland' EUAfflDBf-niEUWS Veerman trekt regeling chloorthalonil in Wet gelijke behandeling ooic voor wonen Minister Dekker en staatssecretaris Van Geel zijn gestart met het schrappen en samenvoegen van de VROM-regels. Het kabinet heeft ingestemd met hun plan om in de komende vier jaar zo'n honderd regels te schrappen en nog eens hon derd andere regels samen te voegen. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) telt nu nog zo'n 400 regels. Word donateur «giro 222111 Het Ikazia Ziekenhuis in Rotterdam en Kodak hebben vorige week een overeenkomst gesloten over de leve ring, implementatie en het beheer van het zogenaamde Kodak Direct- View System 5 PaRIS. Met dit sys teem, dat in april 2004 operationeel is, wordt de afdeling Radiologie vol ledig gedigitaliseerd. Gebr. de Waal Drukkerij PAGINA 21| DINSDAG 23 DECEMBER 2003 De intensieve veehouderij heeft toekomst in Nederland. Dat is een van de conclusies die het kabinet trekt uit het brede debat dat afge lopen najaar is gevoerd over de intensieve veehouderij. Volgens het kabinet kan dat in een 'veehouderijkolom' (producenten, slachterijen, verwerkers, detailhandel, etc.) die kwahteit produceert en die met service en uitgekiende logistiek opereert op de Noordwest-Europese vers- en gemaksvoed- selmarkt. Een intensieve veehouderij die in zijn ondernemen duurzaamheid en dieren welzijn centraal stelt. Een intensieve vee houderij bovendien die de consument een steeds ruimere keuze biedt en maatschappe lijk verantwoord ondernemen invult zó dat de burger er trots op kan zijn. Dit toekomst perspectief wordt in grote lijnen ook gedra gen door een belangrijk deel van de betrok ken partijen in de kolom en door maatschap pelijke organisaties en daardoor wint het aan kracht, constateert het kabinet. Het kabinet meent dat voorkomen moet worden dat de intensieve veehouderij in zijn huidige vorm naar elders gaat. Dat zou slechts het pro bleem verplaatsen naar andere landen. Geen blijvende toekomst ziet het kabinet voor bedrijven die weigeren de ernst van de situ atie op langere termijn in te zien. De toekomst van de intensieve veehouderij is nu weliswaar zorgwekkend met proble men op het vlak van de afzetmarkten, het milieu en de maatschappelijke acceptatie. Zorgen genoeg om de stormbal te hijsen, aldus minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaüteit in een brief aan de Tweede Kamer over de uitkomsten van het nationale debat over de sector. Maar als nieuwe wegen worden ingeslagen door de diverse partijen is er zeker toekomst. De ver antwoordelijkheid daarvoor ligt bij de kolom. De overheid heeft geen dirigerende rol bij het aanpakken en oplossen van de problemen van de intensieve veehouderij. Wel wil de overheid het kader geven én ver beteren waarbinnen de partijen in de sector kunnen opereren. Het kabinet wil in EU-ver- band scherpere normen stellen voor dieren- De wereld wordt door God bemind, dat zegt ons Bethlehem. Daar werd geboren 't Goddelijk Kind daar kreeg God's liefde stem. De engelen juichten in die nacht van 't Goddelijk welbehagen. Hij Die de wereld redding bracht, heeft in de mens behagen. God Zelf kwam neer in Bethlehem in Christus, in Zijn Zoon. Elk die gelooft en buigt voor Hem, zingt mee op luide toon de lof van Hem, het Koningskind, nu Vorst en aller Heer', Die hemel, aarde samenbindt. Eens brengt heel d'aard Hem eer. welzijn, milieu en sociale aspecten en tege lijkertijd ruimte geven aan ondernemer schap. Daarnaast wil de overheid actief initiatieven van derden steunen die gericht zijn op ver nieuwing, voor zover dat juridisch en finan cieel mogelijk is. Voor de inspanningen van de overheid zullen bestaande middelen wor den benut en zal geput worden uit gelden bestemd voor de overgang naar een duurza me landbouw alsmede uit een extra bedrag van 22,5 miljoen euro. Kaders verbeteren Naast scherpe Europese normen wil het kabinet ook betere ketengarantiesystemen die de transparantie bevorderen en duidelij ke labels waardoor de consument kwaliteits- onderscheid tussen producten kan maken. Bij nieuwe dierziekteuitbraken zal waar mogelijk worden geënt in plaats van het op grote schaal doden van gezonde dieren. Het kabinet wil nieuwe vestigingsruimte bieden voor bedrijven die nu in de knel zitten, onder meer via de reconstructieplannen. Onderwijs en onderzoek krijgen een nieuwe impuls, belemmerende regels worden waar mogeUjk weggenomen. Het kabinet ziet af van de meermalen geop perde mogelijkheid van een prijscorrigeren- de (consumenten-) heffing. Zo'n heffing mag aantrekkelijk lijken, luj stuit op grote juridische en handelstechnische bezwaren. Bovendien leidt hij tot veel extra administra tieve lasten en zal hij ook voor de boer niet de verwachte effecten hebben, blijkt uit een nieuw LEI-rapport. Initiatieven steunen De overheid zal nieuwe initiatieven steunen waar mogelijk. Dergelijke initiatieven moe ten voldoende breed en serieus zijn, meerde re partijen in de kolom betreffen, ambitie tonen, heldere afspraken bevatten en bij voorkeur gebaseerd zijn op zelforganisatie. Willen ze voor overheidssteun in aanmer king komen moeten ze daarnaast bijdragen aan verbetering op meerdere fronten of aan grote verbeteringen op één front. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit trekt de Regeling vrij stelling chloorthalonil teeltseizoen 2(X)3 in. Veerman heeft dat besloten op verzoek van de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO). LTO, de verzoeker om de vrijstellingsrege ling, heeft het ministerie schrifteUjk ver zocht de regeling voor het gebruik van het gewasbeschermingsmiddel chloorthalonil in te trekken. Dit vanwege het feit dat chloort halonil op dit moment in het teeltseizoen geen of nauwelijks een meerwaarde in de landbouw heeft. Eerder deze maand had Veerman vrijstelling verleend tot 1 februari 2004 voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen waar chl oorthalonil in zit. Het gebruik van chloortha lonil was sinds 12 augustus 2003 verboden. Het dorp Wyster is door het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit genomineerd voor de Europese Dorpsvernieuwingsprijs 2004, die in de herfst van 2004 wordt toegeliend. Wyster is vandaag una niem voorgedragen door een jury onder voorzitterschap van Fien Mei- resonne, oud-directeur van de Stich ting Recreatie. De Europese Dorpsvernieuwingsprijs wordt tweejaarlijks uitgeschreven door de Europaische Arbeits Gemeinschaft Landent- wicklung und Dorfemeuerung te Wenen. Deze organisatie is opgericht in samenwer king met de Europese Unie om de vernieu wing van het landelijk gebied te stimuleren. Met de Dorpsvernieuwingsprijs worden ini tiatieven beloond van kleine(re) woonker nen met een eigen grondgebied, identiteit en sociale structuur. LNV organiseert de Nederlandse deelname. Alle dorpen en ker nen in Nederland zijn uitgenodigd voor deel name, 13 dorpen en kernen hebben zich aan gemeld, te weten: Schermer, Nagele, Komhom, Eastermar, Sumar, Bellingwedde, Meddo, Gasteren, Prinsenbeek, Mariahout, Zierikzee, Wijster en Helden. De beoordeling is verricht door een nomina tiecommissie bestaande uit vertegenwoordi gers van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaüteit, het ministerie van Volkshuisvesting, RuimteUjke Orde ning en Milieubeheer, het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en ver tegenwoordigers van de LandeUjke Vereni ging voor Kleine Kernen en de Stichting Recreatie, Kennis- en Innovatiecentrum. Bij de beoordeling van de inzendingen heeft de nominatiecommissie vooral gekeken naar de activiteiten en initiatieven die leiden tot verhoging van de ecologische en sociale kwaliteiten van het dorp, de werkgelegen heid en behoud en ontwikkeling van het landschap om het dorp heen. Het moest gaan om projecten met een brede integrale visie, gericht op duurzame ontwikkeUng en geken merkt door fantasie, moed en uniciteit. Behalve op basis van het ingezonden schrif telijk materiaal heeft de jury haar oordeel ook gestoeld op bezoeken aan de dorpen. Wijster is een esdorp met zo'n 10(X) inwo ners, waarvan 600 in de kern en 400 in het buitengebied. 'De schouders eronder' is karakteristiek voor de bewoners van dit typi sche Drentse dorp. Verscheidene (grote) projecten zijn uitgevoerd in het dorp om de leefbaarheid van de kern te vergroten en het cultureel erfgoed te behouden. 'Opvallend is dat Wijster zijn identiteit met even veel gemak versterkt met elementen uit het verle den, zoals archeologische vondsten, als met elementen uit het heden, zoals de meeuwen die op de afvalverwerking afzijn gekomen', constateert de jury in haar rapport. De Wet geUjke behandeling op grond van een handicap of chronische ziekte (WGBH/CZ) gaat ook gelden voor wonen. De uitbreiding van deze wet tot wonen zal echter niet zo ver gaan dat een verhuurder verplicht wordt de woning aan te passen aan de handi cap van de huurder. Voor dit soort woningaanpassingen blijft de Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) gelden. Dit schrijven staatssecretaris Ross-Van Dorp van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en minister Dekker van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer namens het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer. De WGBH/CZ is per 1 december van dit jaar in werking getreden. Het gaat hierbij om een zogenoemde aanbouwwet. In eerste instantie geldt de wet alleen voor de terreinen arbeid en beroepsonderwijs en in latere instantie voor openbaar vervoer. Met deze wet wor den de rechtspositie en de mogelijkheid van gehandicapten en chronisch zieken om vol waardig te participeren, belangrijk verbe terd. Er wordt verder gekeken of en hoe de reikwijdte van de wet naar andere maat- schappeUjke terreinen kan worden vergroot. Huidige stelsel wonen Bij het huidige stelsel zijn er op het gebied van het wonen een aantal faciliteiten voor mensen met een handicap: het Bouwbesluit stelt regels aan het aanpas baar bouwen van woningen. Dat betekent dat bij bouw van woningen rekening wordt gehouden met eventuele latere aanpassingen voor bewoners met een handicap. Verder gelden via het Bouwbesluit eisen voor de toegankelijkheid van gebouwen voor rol stoelgebruikers; met de WVG kunnen specifieke woningaan passingen worden aangebracht, die zijn toe gesneden op de handicap van de bewoner; er bestaan faciliteiten met uitzonderingen ten gunste van de gehandicapten in het huur recht, bij de huursubsidie en bij de fiscus; op grond van de huisvestingswet kunnen gemeenten bij woningtoewijzing voorrang geven aan mensen met een handicap; woningcorporaties geven speciale aandacht aan de huisvesting van ouderen en gehandi capten. Dit is vastgelegd in de rijksregels voor corporaties en in afspraken over 'wonen en zorg' die corporaties met gemeenten en met zorginstellingen hebben gemaakt. Wat er verandert Door de WGBH/CZ uit te breiden op het punt van wonen kan een verhuurder bijvoor beeld niet weigeren om zijn woning te ver huren aaa een gehandicapte yan>vege diens handicap. Dit verbod geldt ook voor kamer- Consumenten kunnen vanaf 13 augustus 2004 hun oude elektrische apparaten gratis inleveren bij de gemeentelijke mllieustations. Het gaat om apparaten zoals koelkasten, televi sies, wasmachines, haarfohns, scheer- apparaten, koffiezetapparaten, rook melders, computers, printers en tele foons, maar ook om TL-buizen en spaarlampen. De ministerraad heeft ingestemd met een voorstel van staatssecretaris Van Geel van Volkshuisvesting, Ruimtehjke Ordening en Milieubeheer (VROM), dat deze gratis inza meling regelt. In de huidige situatie kan het voorkomen dat consumenten moeten betalen als zij hun afgedankte apparatuur bij de gemeente willen inleveren. Vanaf 13 augustus 2004 moeten detaillisten ook 'om-niet' oude TL-buizen en spaarlam pen innemen wanneer consumenten bij hen nieuwe exemplaren kopen. Dit is eerder al geregeld voor andere apparaten zoals koel kasten, televisies en computers. Een deel van de producenten/importeurs bekostigt de inname en verwerking van de afgedankte apparatuur door bij de aankoop een verwij deringsbijdrage in rekening te brengen. De nieuwe regelgeving vervangt de huidige regelgeving over afgedankte elektrische apparaten (Besluit beheer wit- en bruingoed) en voorziet tevens in de beperking van het gebruik van gevaarlijke stoffen zoals lood, kwik en cadmium in nieuwe apparaten. De nieuwe regels vloeien voort uit Europese regelgeving. verhuurders. Verder komt er de plicht om doeltreffende aanpassingen aan te brengen voor de persoon met een handicap. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen immate riële en materiële aanpassingen. Voor mate riële aanpassingen (bijvoorbeeld de woning toegankelijk maken voor rolstoelgebruikers) blijft de WVG gelden. Voor immateriële aanpassingen biedt de WGBH/CZ uitkomst. Zo'n aanpassing kan bijvoorbeeld zijn de toestemming van de verhuurder om een scootmobiel te stallen op een plek waar het verboden is fietsen neer te zetten. Het kan ook betekenen dat verhuurders of eigenaar bewoners een visueel gehandicapte met een bUndengeleidehond niet de toegang tot een woongebouw mogen weigeren, ook al geldt daar een verbod op huisdieren. Voor - in dit geval - de visueel gehandicapte moet dan een uitzondering worden gemaakt. Het wetsvoorstel om de WGBH/CZ uit te breiden met wonen zal de komende maan den worden voorbereid. Naar verwachting kan deze uitbreiding van de wet op z'n vroegst in 2005 in werking treden. Voor burgers en ondernemers zijn tot op heden de regels voor ruimte, milieu en voor wonen van het ministerie van VROM niet altijd eenvoudig en helder. Burgers, bedrij ven en bestuurders moeten zich aan vele wetten en besluiten houden, aan diverse instanties en via verschillende procedures toestemming vragen en op grond daarvan vaak aan tegenstrijdige voorschriften vol doen. In het Hoofdlijnenakkoord is daarom afgesproken de regels van het rijk in den brede tegen het ücht te houden, de wettelij ke plicht om beleidsnota's uit te brengen zoveel mogelijk te schrappen en de admini stratieve lasten te verlagen. Het ministerie van VROM presenteerde eerder dit jaar een plan om het aantal regels op het ministerie met bijna de helft terug te brengen. De ministerraad heeft nu inge stemd met het plan van aanpak (meerjaren- progranmia). Omdat de vereenvoudiging van de regelin gen niet ineens kan worden gerealiseerd, ligt de prioriteit bij aanpassingen die de meeste besparingen opleveren voor het bedrijfsleven, de burgers en de decentrale overheden. Ook de projecten die knelpun ten voor de woningbouwproductie moeten wegnemen, hebben voorrang. Het ministe rie van VROM verwacht de meeste aanpas singen in de periode 2004-2008 door te kunnen voeren. De regels die onder handen worden genomen, zijn in drie categorieën ingedeeld. Categorie 1 bevat de regels waarmee al een start is gemaakt, of waar mee in 2004 kan worden gestart. Categorie 2 bevat regels waarvan de uitwerking niet in 2004, maar nog wel in deze kabinetspe riode wordt gestart. Categorie 3 bevat regels waarvan de uitwerking pas na deze kabinetsperiode gestart kan worden. Enkele voorbeelden van projecten waar mee al begonnen is of waar op korte ter mijn mee begonnen wordt (categorie 1): het schrappen van regels over milieube leidsplannen; het vereenvoudigen van de Wet geluidhin der en het opnemen van die wet in de Wet miheubeheer; het ontwerpen van een eenvoudiger rege ling die in de plaats komt van het huidige Bouwstoffenbesluit; het samenvoegen van regelingen met miUeueisen voor verschillende bedrijfstak ken; het onderbrengen van bouwtechnische eisen uit de milieuregelgeving in het Bouwbesluit; het landelijk uniformeren van bepalingen over brandveilig gebruik en slopen van gebouwen; het vereenvoudigen van de Huisvestings wet; het vereenvoudigen van de Wet voorkeurs recht gemeenten; het tot stand brengen van een 'VROM-ver- gunning' waarin de bouwvergunning, de miUeuverguiming en andere vergunningen op het terrein van VROM worden samen gebracht. Het meerjarenprogramma zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Nationaal Epilepsie Fonds De Hacht van het Kleine 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900 821 24 11 (€o,io per minuut) Postbus 270 3990 GB Houten www.ep1lepsie.nl VOOR GOB)E[>0EL£N Het Ikazia Ziekenhuis is dan het eerste zie kenhuis in Rotterdam en omstreken met een volledig gedigitahseerde afdeling Radiolo gie. Het systeem zorgt voor enorme efficien- cyvoordelen door optimalisatie van het logistieke proces, en verhoogt de kwaliteit van de zorg doordat bijvoorbeeld de kans op medische fouten tot een absoluut minimum teruggebracht wordt. Het PaRIS systeem van Kodak bestaat eigenlijk uit twee aparte systemen die ten opzichte van elkaar gesynchroniseerd zijn: - PACS staat voor Picture Archiving and Conmiunication System en zorgt voor het feitelijk digitaliseren van de radiologie; - RIS staat voor Radiology Information Sys tem en zorgt in combinatie met PACS voor optimale digitale gegevensstromen. Het Ikazia Ziekenhuis is erg blij met de digi talisering van de radiologie. "Het systeem van Kodak zal ons qua interne processen en düs in de zorgverlening richting patiënt aan zienlijke voordelen opleveren. De patiënt profiteert omdat door PaRIS bijvoorbeeld uitslagen van onderzoeken sneller bekend zijn en de juiste patiëntgegevens altijd auto matisch bij de juiste foto's staan. De foto's en bijbehorende dossier hoeven niet meer heen en weer getransporteerd te worden tus sen de afdeling Radiologie, poliklinieken en operatiekamers. Ook de cormnunicatie- mogelijkheden tussen de specialisten zullen aanzienlijk toenemen. Dit alles terwijl de beeldkwaliteit uitstekend is", aldus mr. R.P.D. Kievit, arts. Algemeen Directeur van het Ikazia Ziekenhuis. "In vergelijking met de andere aanbieders die we om advies gevraagd hebben, bleek de geïntegreerde oplossing van Kodak verreweg het meest geschikt". Ook Frank van Ravels, Picture Archiving Communication System (PACS) Consultant bij Kodak, is een tevreden man: "Deze over eenkomst met Ikazia is voor ons opnieuw een bevestiging dat het PaRIS systeem meer dan voldoet aan de behoeften in de markt. De afgelopen weken hebben het ziekenhuis De Heel Medisch Centrum in Zaandam (8 december) en het Wilhelmina Ziekenhuis in Assen 15 december) ook een dergeUj k geïn tegreerd systeem van Kodak in gebruik genomen. De Reinier de Graaf Groep (eèri ziekenhuis met vier vestigingen in Delft, Voorburg en Naaldwijk) heeft het afgelopen jaar al naar volle tevredenheid gewerkt met het PaRIS systeem. Ook in 2004 zullen we met meerdere ziekenhuizen in gesprek gaan'" Door de complexiteit ervan vergt het imple menteren van een PaRIS omgeving een aan tal maanden. Het Ikazia ziekenhuis is al in oktober begonnen met de voorbereidingen voor het RIS, dat waarschijnlijk in januari al operationeel is. Daarna volgt de implemen tatie van het PACS, die zo'n drie maanden zal duren. In april 2004 worden beide syste men geïntegreerd en is het Ikazia volledig digitaal. Het waren harde, ruwe mannen, men ging voor hen opzij: veracht, verstoten, uitgebannen, ze hoorden er niet bij. Ze hoorden niet bij hogen, rijken, bij edelen, welgesteld; maar God liet hen Zijn liefde blijken, het grote nieuws werd 't eerst aan hén verteld. Ze werden in een zee van licht gezet, terwijl de engelen zongen; het Eer zij God werd ingezet met jubelende tongen. God openbaart Zijn heilsbesluit, de heerlijkheid des Heeren bant alle nacht en duister uit voor wie God's heil begeren. Ze hoorden, 't oog gericht naar boven, hoe God verloren mensen mint. Hun hart liep vol van blij geloven; ze snelden naar het Christuskind. Verblijd, door 't Goddelijk bericht snellen de herders voort; hun harten vol van vreugd en licht, ze dragen 't Goddelijk woord. Ze hebben 't wonder God's gevonden, het Goddelijk Kind lag in een stal. Hij, Die God's volk van smet en zonden verlossen en bevrijden zal. Ze klagen niet, ze vragen niet, ze knielen bij het Kind, waarin God hen Zijn liefde biedt omdat Hij zondaars mint. Dan gaan ze stralend door de nacht, niets dat hun vreugd' verstoort. De wereld wordt God's heil gebracht op vleugels van het Woord. Nog klonk hen Eer zij God in d'oren, ze gingen heel de omtrek rond; want alle mensen moeten horen de boodschap uit der engelen mond. Bij ons heeft u een ruime keus en natuurlijk uitstekende service! Achter de glazen ruiten van tuin bouwkassen in Nederland gaat een verrassende wereld schuU. Tïiinders steken dag in dag uit de handen uit de mouwen om smaakvolle groten, prachtige snijbloemen en onverwach te potplanten te kweken. In het fleurige boek 'Vertassende kassen' vertellen tuinders dat ze voortdurend op zoek zijn naar nieuwe smaken en nieuwe kleuren. De tomaat is een mooi voorbeeld. De tijd dat er maar één soort tomaten te koop was, ligt ver achter ons. In groentewinkels en supermarkten zie je dat de tuinders door hun inventiviteit en vakmanschap een groot aantal verschillende soorten tomaten met heerlijke smaken en mooie vormen weten te kweken. Vlees- en trostomaten (gangbaar en biologisch), cherry-tomaten. Tasty Tom tro stomaten en ga zo maar door. En behalve de rode tomaat, zijn er inmiddels ook gele en zelfs paarse tomaten verkrijgbaar. Bijna allemaal in Nederland gekweekt en geplukt. Voordat al die verschillende soorten tomaten en andere groten en bloemen in de winkels hggen, hebben ze al een lange weg afgelegd. In het boek 'Verrassende kassen' komt dat uitgebreid aan bod. Tuinders vertellen bij voorbeeld hoe ze nuttige insecten inzetten 'om schadeUjk ongedierte te bestrijden. Of waarom ze 's avonds het gordijn dichtdoen. En dat een tuinder 'met groene vingers' - een teken van goed vakmanschap in de teelt - niet meer voldoende is. De teler van groen ten, snijbloemen en planten houdt tegen woordig veel meer rekening met de klanten, veelal supermarkten. Voor de consument betekent dit dat er veel meer keuze is. In het boek over de glastuin bouw wordt dat ook door onafhankeüjke deskundigen erkend. Een van hen is Ronald Kunis, chef-kok van het befaamde restaurant De Kas in Amsterdam. Hij zegt: "De Neder landse tuinbouw levert mooie spullen. Dat moet ook wel, want mensen worden zich steeds meer bewust van wat ze eten". De glastuinbouw is ook economisch van groot belang. Ze houdt veel mensen aan het werk en de handel in tuinbouwproducten levert een grote bijdrage aan de Nederlandse inkomsten. Maar Uefst zestig procent van de wereldhandel in bloemen loopt via Neder land. Ook de Nederlandse tuinbouwkennis is uniek. Overal ter wereld zorgen Nederlan ders voor een professionalisering van de teelt in kassen. Oog voor wensen De tuinders in het boek maken duidelijk dat de glastuinbouw een innovatieve sector is. Ze zijn niet alleen op zoek naar nieuwe geu ren, kleuren en smaken. De tuinders werken ook aan nieuwe technieken om bijvoorbeeld het energieverbruik te optimaliseren. In de toekomst kan de kas zelfs energie gaan leve ren aan woningen en kantoren. Maar ze laten ook blijken oog te hebben voor wensen die de maatschappij aan de tuinbouw stelt. Nog niet alle wensen zijn ingevuld, zo büjkt uit 'Vertassende kassen'. Maar er wordt aan gewerkt. In ieder geval toont het boek dat de wereld van de glas- uitnbouw kleurrijk is en vol verrassingen zit. Het boek is een uitgave van Stichting Vrien den van het Platteland. Deze organisatie zet zich in voor een duurzaam en vitaal platte land. Kijk voor meer informatie op www.vriendenvanhetplatteland.nl. Het boek is voor 22,50 verkrijgbaar in de boekhandel. ISBN: 90215 4484 9.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 21