Deitanatuur ontmoetVader en zoon Buijs: "Ik heb al meer dan veertig jaar geploegd in de Zuiderdieppolder" 6.VANWUK delta natuur c. kasteleinbanden Qeztgmdt ^rstdagcn Voorspoedig 2004 Fam. J. van der Slik luchtvervuiling en Kerst-Expositie in Theetuin 'De Bongerd' Mannenkoor *Ons Koor' «It X~ Betere doorstroming studentenhuisvesting Kabinet gaat verzuring aanpakken Over Deltanatuur Prettige Kerstdagen Gelul<l<ig Nieuwjaar gezegende Kerstdagen voorspoedig nieuwjaar BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM i prettige Feestdagen en een veilig en gezond 2004 Gods zegen voor de kerst en 't nieuwe jaar 2004 (prettige CK^stda^en en een <^oorspoetftg 2004 De uitstoot van luchtvervuilende stoffen wordt teruggedrongen. Om verzuring en luchtvervuiling tegen te gaan moet de uitstoot van de lucht vervuilende stoffen omlaag. Per sec tor heeft het kabinet maxima vastge steld aan de uitstoot van zwaveldioxi den, stikstofoxiden, ammoniak en vluchtige koolwaterstoffen. "Volgens mij moet het kunnen." De rijp ligt wit op de kluiten. De lucht is strak blauw. In de verte ligt de dijk als een dun grijs streepje in de nevel. Twee mannen stampen op de aarde. "Hier is het nog hard bevroren." Ze moeten het ploegen nog even uitstellen. Deltanatuur wil natuur maken In de Zuiderdieppolder. Het liefst een groot en aaneen gesloten areaal zilte getijden- natuur. Maar dat betekent een claim op boerengrond. Voor sommigen Is het een kans elders opnieuw te starten of het bedrijf te stoppen. Voor anderen wordt de toekomst onzeker. Want meer grond voor de natuur houdt in: minder plek voor de boer. Wat betekent dit voor de boer die de plannen treft? Deltanatuur gaat op bezoek bij pioniersfamilie BuIjs. Vader Ton Buijs verklaart zijn situatie met een tegenspraak: "We zitten hier in de polder omdat de Haringvlletslulzen tot stand gekomen zijn. Maar omdat met het kierbesluit het beheer van deze sluizen anders wordt, moeten we weer weg." De Zuiderdieppolder is net als alle andere ten noorden van Dirksland in de loop van 150 jaar In cultuur gebracht. Als werkverschaffing werden tot in de jaren '50 dammetjes gelegd waartussen het land aanslibde. Na bekading ontstonden er buitendijkse weidegronden die overgingen In riet en slikken. "Je kunt het je nu niet meer voorstellen, maar de boeren uit Mellssant liepen met hun koelen over de provinciale weg naar deze domeingronden om het vee te welden. Op deze bult achter ons bedrijf, met de naam 'Den Heuvel', stond een soort bouwkeet waar de opzichter van domeinen kantoor hield." Op zijn zestiende kwam Ton BuIjs van school. Hij verloor meteen zijn hart aan de Zuiderdieppolder, waar zijn vader al vanaf 1945 enkele percelen grond pachtte. "Welbeschouwd ploeg ik hier nu 42 jaar." Na het gereedkomen van de Haringvlletslulzen volgde al snel de ruilverkaveling. "Ik kon bij de ruilverkaveling solliciteren naar een compleet bedrijf hier." Het was een enorme kans voor het vrij kleine versnipperde boerenbedrijf van BuIjs. Hij verruilde zijn bedrijf In Melissant aan de, toen al, steeds drukker wordende Provinciale weg voor een grote kale vlakte in de nieuwe polder. "In Mellssant zou ik het als boer nu niet meer gered hebben. Maar hier kregen we alle ruimte om een groot en goed bedrijf op te bouwen." Vader en zoon Marco blikken over hun akkers. Jonge grond met goede afwate ring, geen zoute kwel en altijd voldoende zoet water om te beregenen. Ook als het erg droog Is. Marco BuIjs: "Het Is de beste landbouwgrond van deze streek" Eerst dacht de familie Buijs dat het Deltanatuur om een strook natuur ging langs de dijk van het Haringvliet. "Dat heeft ook effect op je bedrijf, maar daar zou je nog mee kunnen leven. Maar de hele polder?" Ton BuIjs blijft even stil en zegt dan: "Ik ben niet tegen de natuur. Al die ganzen blijven we ook nog wel de baas. Die sluizen op een kier gaat ook nog wel. Daar kun je maatregelen op nemen met de aanleg van een zoetwaterkanaal. Dat je buitendijks dingen wilt veranderen en dat daar ook de waterkwaliteit beter van wordt, begrijp Ik ook. Maar waarom wil je die natte, zilte natuur binnendijks halen?" Inmiddels hebben hierover toch eerste, verkennende gesprekken tussen de familie BuIjs en Deltanatuur plaatsgevonden. De boeren staan open voor gesprekken, maar de situatie Is erg complex. Bedrijfsverplaatsing of -beëindiging gaat bij Deltanatuurprojecten op basis van vrijwilligheid. Maar Buijs vindt dat in zijn situatie de compensatie onvoldoende Is om een gelijkwaardig alternatief mee te financieren. "Ik wil hier niet weg, echt niet. Deltanatuur zal over de brug moeten komen met een goed alternatief. Je gaat toch niet verplaatsen als je er op achteruit gaat?" Toch blijven vader en zoon realistisch en kijken om zich heen. Als ze weg moeten, dan het liefst naar een nieuw en groot bedrijf op het eiland. Vader Ton: "Maar 70 hectare hier is vaak beter dan 100 hectare elders." Zoon Marco: "Ik ben ook op bedrijven wezen kijken In de Verenigde Staten, Oost Duitsland en Frankrijk. Maar dan kom je er toch achter dat je helemaal niet wilt emigreren. De cultuur Is anders, het boeren Is anders. Het enige alternatief voor ons ligt hier op het eiland." Wat de situatie niet makkelijker maakt Is het feit dat het bedrijf binnen een paar jaar over zal gaan van vader op zoon. Vader Ton; "Toen ik in '78 hier startte, keek ik ver vooruit. Niet alleen mijn generatie, maar ook die van mijn zoon zou hier gaan boeren. De bedrijfs opvolging kan financieel het best geregeld worden op deze plek." Marco: "Maar wat als al je buren vertrekken? Dan krijg je gatenkaas, de hele samenhang verdwijnt uit de polder. De burenhulp en de bedrijvigheid verdwijnen, je blijft alleen achter." Ton: "Net als boer Vos, die alleen op Tiengemeten zit." Een combinatie van natuur en een boerenbedrijf wijst zoon Marco niet meteen af. "ik zou het erbij willen doen." Maar de combinatie met boeren lijkt hem niet haalbaar als Deltanatuur kiest voor de meest verregaande variant van de plannen. "In natte en zilte omstandigheden Is hier niet meer te boeren. Je wordt dan een soort opzichter in een foerageergebied, dat heeft niets meer met boeren te maken." Is er dan helemaal geen oplossing? Vader en zoon zijn even stil. Dan stellen ze vast dat Deltanatuur met Initiatieven moet komen. Er zullen in ieder geval nog veel goeie gesprekken moeten volgen. Onrustig lopen ze een rondje over het erf. Eigenlijk willen de mannen gaan ploegen. Bokjes kijken nieuwsgierig op een zekere afstand toe. Een man laadt een kar met l<achelhout: stormschade van eerder dit jaar Achter de gehaven de bomen: witberijpte akkers, zo ver als we kunnen zien. Ton BuIjs kan van iedere glooiing in het land de geschiedenis aflezen. Kades die verdwenen, dijken die kwamen, slikken die landbouwgrond werden. "Ik heb de polder uit het water zien verrijzen. Zie Ik hem straks weer onder water verdwijnen? West-Nederland verstedelijkt in hoog tempo. Er is behoefte aan natuur voor ontspanning en ruimte voor waterberging. De deltawerken hebben voor veel veiligheid gezorgd. Dat zal ook zo blijven. Er Is echter ook een keerzijde aan de Indamming: veel kenmerkende getijdennatuur ging verteren. Daarom is het project Deltanatuur gestart, voor mens, dier en plant. ttri n*i Utniilirt* van INV^oirKtl* Zi, It LinMI^k O«m«0 piotinat Zult- Zuia-Ho)iindi LinOichap i ■luraWUTO. wiiancnapiM' Overheden en maatschappelijke organisaties werken in Deltanatuur samen aan de ontwikkeling van robuuste, waterrijke natuur in de mondingen van Rijn en Maas. Als de zeearmen weer open zijn kan de ecologie zich herstellen. Planten en dieren, die bij getijdengebleden horen, komen terug. Rond 2010 is samen met de streek zo'n 3000 hectare nieuwe natuur gemaakt in de Zuid- Hollandse Delta. Samen met de streek betekent: elkaar opzoeken. Daarom publiceert Deltanatuur over een aantal ontmoetingen met betrokken streekbewoners. Wat vinden we eigenlijk van Deltanatuur? Gaan de plannen niet ten koste van de veiligheid in het gebied? Blijft er wel ruimte voor de boer? Mogen we straks die gebieden nog wel in? Reageren op Deltanatuur? Of wilt u Deltanatuur ook wel eens ontmoeten? Stuur dan een email naar deltanatuur@lnvzw.agro.nl of bel naar 078 - 63 95 467 Dirigent, bestuur en leden van het wensen u en een Familie, vrienden en diënten wensen wij en een Voorstraat 41 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 48 26 14 Fax (0187) 48 45 20 Direl<tie en medewerkers wensen u Gerard Walschapstraat 18, 3245 MD SOMMELSDIJK. Tel. (0187)48 39 54 Woonvoorziening voor mensen met een verstandelijke liandicap, maar óók met mogelijkheden Stoofhoek 2 3245 XR SOMMELSDIJK wenst al haar relaties wederkerig Wij wensen u en een Nicolaas Beetsstraat 213245 RD Sommelsdijk - r* ■O Langeweg 27 - 3245 KE Sommelsdijk Tel. (0187) 48 65 90 telefax (0187) 48 08 48 Wij wensen u allen Bedankt voor uw vertrouwen In 2003. www. g. van wijk aanhangwagens.nl De ministerraad heeft op voorstel van minister Donner van Justitie en minis ter Dekker van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer inge stemd met een wetsvoorstel tot wyzi- ging van het Burgerlijk Wetboek (Huur studentenwoning). Het wetsvoorstel beoogt de doorstroming in voor studenten bestemde woonruimte te bevorderen. Het voorstel komt er op neer dat de verhuurder van een studentenwoning of - kamer de huurovereenkomst kan beëindigen als de studie van de huurder is beëindigd. De verhuurder kan zich er dan op beroepen de ruimte nodig te hebben 'voor dringend eigen gebruik', waaronder ook wordt verstaan de verhuur aan een andere student. De ministerraad heeft ermee ingestemd dat het wetsvoorstel voor advies aan de Raad van State zal worden gezonden. De tekst van het wetsvoorstel en van het advies van de Raad van State worden pas openbaar bij indiening bij de Tweede Kamer. Een pakket van maatregelen van staatssecre taris Van Geel is door de ministerraad goed gekeurd. De verdere uitwericing vindt de komende jaren plaats. Daarbij Icrijgen de sectoren zoveel mogelijk vrijlieid om zelf invulling te geven aan de plafonds, maar de plafonds zelf staan niet ter discussie. Om de uitstoot van zwaveldioxiden terug te dringen zijn er verschillende maatregelen mogelijk. Te denken valt aan de overgang op gasstook of ontzwavelde stookolie door kolencentrales en de introductie van zwave- larme benzine. Om de uitstoot van stikstofoxiden terug te dringen zijn er verschillende mogelijkheden. Naast emissiehandel door de industrie, zal met name de verkeerssector een bijdrage moeten leveren. Begin volgend jaar zal in de nota verkeersemissies worden aangegeven hoe de uitstoot van luchtvervuilende stoffen door het verkeer omlaag moet. Om de uitstoot van ammoniak terug te drin gen zal met name de landbouw een bijdrage leveren, o.a. door aangescherpte regels voor het uitrijden van mest. Om de uitstoot van vluchtige koolwaterstof fen temg te dringen stelt het kabinet voor om de Europese richtlijn voor verven uit te brei den met cosmetica, lijm en schoomnaakmid- delen. Ook het aanscherpen van de eisen voor kachels en de overschakeling op pro ducten met minder oplosmiddelen behoort tot de mogeüjkheden. Met de voorstellen wordt invulling gegeven aan de internationale verplichtingen uit de Europese NEC-richtlijn en het Gotenborg protocol. In de NEC-richtlijn is vastgelegd dat Nederland in 2010 niet meer dan 50 kilo- ton zwaveldioxide, 260 kiloton stikstofoxi den, 128 kiloton ammoniak en 185 kiloton vluchtige organische stoffen mag uitstoten. De uitstoot van stikstofoxiden en vluchtige organische stoffen door verkeer en industrie en ammoniak uit de landbouw is een hard nekkig milieuprobleem. De emissies leiden tot ademhalingsklachten, schade aan natuur, verslechtering van grondwaterkwaliteit en schade aan gebouwen en materialen. Het gesprek van Niels Snoek- Niels Snoek, sinds 1987 woonachtig in Dirksland, houdt zich bezig met het schil- deren van spirituele onderwerpen. Voor hem is vooral de sfeer van een schilderij belangrijk: het kan je iets laten zien dat je gewoonlijk niet ziet. Hij gebruikt allerlei materialen en technieken in zijn series. Voor de Kersttijd en Jaarwisseling is een serie van engelen wel zeer toepasselijk. Het zijn echter geen engelen in de traditionele zin, maar meer een soort lichtwezens, die ter wille van de herkenbaarheid de uiterlij ke kenmerken van mensen hebben. In vele culturen komen we teksten en mythen over deze wezens tegen, die in donliere tijden symbool staan voor brengers van licht en vrede, gezondheid en voorspoed, kortom van al het goede, dat wij elkaar bij een jaar wisseling toewensen. Behalve deze serie schilderijen is er een nieuwe collectie keramiek van Hannie Speelman te bewonderen, evenals sieraden van Mareike van Buuren, zodat een bezoek aan de theetuin weer zeer lonend is. In de Kerstvakantie (tot en met 10 januari) is Theetuin "de Bongerd", Molendijk 65, Herkingen (tel.0187 66 93 27), geopend: dagelijks van 10.30 tot 20.00 uur, maar....gesloten: donderdag 25 december (Ie Kerstdag) en 8 januari 2004. Meer informatie: www.theetuin-de-bongerd.nl, Niels Snoek: www.reugieuze-spiritaelekunst.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 19