Jongeren gemeente Middelharnis vieren jaarwisseling in De Staver Overdenking Schaken en dammen in Ouddorp uit de Heilige Schrift Wintervogels ontdekken in Kwade Hoek EIIHraiBI-IIIEIJWS KMnnuooonQuc miKE Kar? KEUSTPUT Ml IN Ot HIMG ffOOM GÜOin HOUDEN piOitinm ULEUÓELLOZE BLIIDLUIS Met een eed beloofd Dammen Schaken GiniEN PMNENl Uitslagen schaken: PAGINA 5 VRUDAG 19 DECEMBER 2003 MIDDELHARNIS - De Gemeente Middelharnis organiseert in de nacht van het oude op het nieuwe jaar een Oud Nieuw Party voor de jeugd vanaf veertien jaar in 'het Prieel' van recreatiecentrum 'De Staver'. De entree is gratis en om 00.30 uur wordt het feest geopend met een groots vreugdevuur op het parkeerterrein bij De Staver. Bovendien is er gratis vervoer heen en terug voor de jonge ren uit de dorpen Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet. Evenementenorganisator Ab van der Valk van Happy Music is verantwoordelijk voor de inhoudelijke kant van het feest. Hij zal de hele nacht 'lekker in het gehoor liggende muziek' draaien, wat volgens hem genoeg zegt voor degenen die bekend zijn met de activiteiten van Happy Music. Wie boven dien vóór 1,30 uur op het feest aanwezig is, ontvangt twee consumptiebonnen gratis. Het feest duurt tot 4.30 uur; op elk gewenst moment is er vervoer terug naar de zojuist genoemde dorpen. Burgemeester G. de Vries-Hommes is zegt blij te zijn met de organisatie van het feest, waarbij ze vooral haar complimenten uit spreekt naar het management van De Staver en Happy Music. "Op korte termijn moest er veel geregeld worden, maar bij allen was de insteek 'we gaan ervoor!' Samen met het jongerenwerk Góeree-Overflakkee, de poli tie en de brandweer hebben we om de tafel gezeten om te kijken wat aantrekkelijk is voor de jeugd en wat haalbaar is. Het is voor het eerst dat onze gemeente een dergelijk feest organiseert, maar we hopen dat het zó goed zal verlopen dat het een structurele activiteit wordt. In Melissant bijvoorbeeld is eerder een oudejaarsfeest gehouden dat door velen als positief is ervaren. Bij dit feest in Middelharnis zien we zeker openingen om er een geslaagd evenement van te maken." Ontmoeting Het is een ieder bekend dat er elk jaar met oud en nieuw veel overlast is, die ook veel kosten met zich mee brengt. "Door middel van dit feest hopen we de orde beter te kun nen handhaven doordat dit op één punt is geconcentreerd en de horeca de hele nacht is gesloten. Uiteraard zijn de politie en brand weer in de gehele gemeente paraat in geval van calamiteiten. Met dit feest willen we de jongeren een plek aanbieden waar ze elkaar kunnen ontmoeten. Regelmatig bereiken ons berichten dat er voor jongeren weinig te doen is. Wij vinden het ook begrijpelijk dat de jeugd elkaar wil ontmoeten, en op dit feest is daar zeker de gelegenheid voor. De omwonenden zijn door middel van een brief ingelicht over het feest en we zullen de grootste zorg betrachten om overlast tegen te gaan", aldus de burgemeester. Volgens Jaap Viergever, manager van De Staver, zal het met de geluidsoverlast van de muziek mee vallen, omdat het Prieel in tegenstelling tot de sport- en tennisballen goed geïsoleerd is. Vuurwerk is binnen niet toegestaan en wordt dan ook in bewaring genomen. De gehele nacht is de Hakkeese Beveiligingsdienst aanwezig en ook op de bussen rijdt stan daard een beveihgingsmedewerker mee. De opstapplaats in Nieuwe Tonge is op de Bushalte Oudelandsedijk om 00.15 uur. In Stad aan het Haringvliet vertrekt de bus om 00.30 uur op de hoek Vrouwtjesweg/Nieuw straat naar het feest. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Veel kaarsen gaan walmen, of verspreiden een nare lucht als je ze uitblaast, met de vin gers uitknijpt of met een ouderwetse dover dooft. Weet u soms een methode die geen walm of nare geur afgeeft? Antwoord: De één vindt die geur van nagloeiende pitten juist passen bij de sfeer van kerk en kerstfeest, maar anderen hebben last van die lucht. U kunt dat walmen en geu ren echter wel voorkomen door de branden de pit met een stomp voorwerp ineens onder het gesmolten kaarsvet bovenop die kaars te duwen. Gaat u deze kaarsen weer aansteken, dan haalt u de pit eerst met een lucifer omhoog. Ik zoek een gezellig, aanhankelijk poesje. Heeft dat te maken met ras, kleur of geslacht, of is het een kwestie van opvoe ding? Antwoord: Perzen zijn doorgaans erg zacht aardig, maar hun vacht vergt dagelijks onderhoud. Siamezen zijn niet altijd mak en mauwen veel. Onze Europese korthaar ver toont door ontelbare kruisingen een mengel moes van kleuren en karakters. Gecastreerde katers zijn in het algemeen huiselijker en worden mak en aanhalig. De opvoeding speelt natuurlijk een grote rol. Op boerderij en laat men de katten met 't oog op de mui zen soms zelf hun kostje opscharrelen en dan zien we ze verwilderen en tot ongenaakbare rovers uitgroeien. Hoofdzaak is, dat u veel thuis bent en het dier aan vaste regels went en goed voedt. Bestudeer ook eens een boek je over de hebbelijkheden en onhebbelijkhe den van katten en wat daaraan te doen is, zoals 'Het eerste gewin is kattegespin' van kattenkenner W. Geldof (uitg. Het Spec trum). De onberekenbare factor is echter dat de meeste katten zich niet zo sterk aan de mens hechten als een hond en liefst hun eigen gang gaan. Het dresseren van katten is vrijwel onmogelijk. Ik hoorde over kerstputten. Hebben die met Kerstmis te maken Antwoord: U bedoelt een kersteningsput, dus de waterput of bron waaruit de evange liepredikers hier in de eerste eeuwen na Christus water schepten om bekeerlingen te dopen. Bekend zijn de Bonifaciusput in Dokkum en de Willibrordusputten in Deur- ne, Diesen, Geisteren, Heiloo, Maashees, Oss, Stamprooi, Vanray en die in de Onze- Lieve-Vrouwekerk te Maastricht. Een aantal van die bronnen was voorheen gewijd aan heidense goden. De aanduiding kerst- (enings)put stamt dus uit de tijd dat het Christendom in ons land vaste voet aan de grond kreeg. Een aantal ervan wordt nog regelmatig bezocht door zieken die het water genezende kracht toeketmen. Een oude ligusterhaag kreeg een open plek, die niet meer dicht wil groeien. Moet ik die In de wintermaanden vinden veel vogels een overwinteringsplek in het vogelrustgebied van Kwade Hoek. Veel ganzen en andere vogels brengen hier de winter door. Bij laag water zijn aUerlei vogelsoorten te ontdekken op het slikgedeelte van dit gebied. Wilt u eens gaan kijken wat voor vogels hier alle maal verblijven en wat meer te weten komen over deze winterbewoners? Dan kunt u op 10 januari mee met de excursie van Natuur monumenten. Om 9.00 uur vertrekt de boswachter vanaf de dijk bij de buitenhaven van Stellendam naar het rustgebied. De excursie zal onge veer twee uur duren. Als u mee wilt kunt u zich aaimielden bij de VVV Ouddorp aan Zee, telefoon 0187 681789. De excursie kost voor leden van Natuurmonumenten 4,-, niet-leden betalen 7,- en kinderen t/m 12 jaar 2,-. Goede wandelschoenen zijn aan bevolen. Een verrekijker komt heel goed van pas. Voor meer activiteiten kan er gekeken wor den op www.natuurmonumenten.nl. takken daar deze winter terugsnoeien Antwoord: Nee, dat mag niet bij (kans op) vorst, dus wacht daarmee tot het einde van maart, na de vorstperiode. Knip of zaag dan van alle takken tweederde deel af en knip ook de zij scheuten van de hoofdtakken terug tot er 2 3 knoppen aan overblijven. Bestrijk de snoeiwonden gelijk met een wondbehan- delingsmiddel. Vervang een dode stam door een nieuwe. Maak zonodig een sleuf langs beide zijden van de haag op zo'n 50 cm afstand. Steek daar de wortels door en vul die sleuf met wat goed verteerde mest, dan kunnen nieuwe haarwortels de gehele heg tot nieuwe groei brengen. Wij tobben altijd met een stortvloed van groene naalden uit de kerstboom op (en in!) de wollen vloerbedekking. Die krijgen wij er lastig uit. Hoe houden we die boom langer 'vers'? Antwoord: Koop die spar laat, uit de laatst aangevoerde voorraad (dan zijn ze meestal ook goedkoper). Kies een boom met kluit. Is die er niet, keep dan direct na aankoop het zaagvlak iets in en zet haar op een koele plaats in zo'n speciale houder (of emmer) met water, waarin u een scheut glycerine hebt gedaan. Haal de fijnspar pas een paar dagen voor Kerst naar de (niet al te) warme kamer en tuig hem op met laag gedraaide kachel of thermostaat. U kunt uw kerstboom dan tot Driekoningen in de kamer houden. Is er een middel om de verschijnselen van psoriasis bij de vingertoppen te camoufle ren? Dit omdat ik een beroep heb waarbij door mensen opfnijn handen gelet wordt. Antwoord: Psoriasis is een chronische huid ziekte die wordt gekenmerkt door een opval lende, zilverkleurige schilfering van rode vlekken, die bij voorkeur op de ellebogen en knieën voorkomt maar ook op andere plaat sen van het lichaam, zoals u beschrijft bij de nagels. De huidarts heeft blijkbaar alle bekende behandelingen geprobeerd, echter zonder succes. Helaas is er geen kruid tegen deze ziekte gewassen. Een combinatie van zonlicht en zeelucht wil nog wel eens hel pen. Dit is in het bijzonder te vinden bij de Dode Zee in Israël. Wellicht wil de ziekte kostenverzekering financieel bijdragen. Toen ik de bladluis op mijn kamerplanten te lijf ging, ontdekte ik exemplaren met en zon der vleugels. Hoe kunnen die vleugelloze beestjes naar mijn huis toe gekomen zijn? Antwoord: De groene bladluizen die 't eerst bij u arriveerden, kwamen wel op vleugels vliegend bij u binnen, maar als die beestjes zich op een blad naar hun smaak hebben gevestigd en veel plantensap zuigen, krijgen zij nakomelingen zonder vleugels, want die zijn daar op die plant niet nodig. Pas als de sapstroom mindert, bijv. doordat teveel lui- zendochters er elkaar verdringen, ontstaat er weer een gevleugelde generatie. En die jon gere kinderen emigreren vervolgens naar een ander plantenparadijs. "(opdat Hij...) gedachtig ware aan de eed, die Hij Abraham, onze vader, gezworen heeft ons te zullen geven..." (Lukas 1:72 en 73) Het is bekend: de priester Zacharias moest voor straf ophouden met tegenspreken. Hij moest leren instemmen. God heeft hem onderwezen. Hij mocht met eigen ogen zijn zoon zien, merken dat God gedacht aan Zijn genade! En hij zag dat wat God deed, in het licht stond van Gods eed! Wanneer zweren mensen een eed? Als ze God als Getuige er bij roepen. Eerder dan bij een bijzondere zaak mag dat niet. Vervuld met de Heilige Geest zag Zacharias het: Wat er gebeurde was niet minder dan de in]o.Ssing van Gods belofte aan Abraham die Hij met een ééd had bevestigd! Gods eed..., welke eed? Genesis 22 zegt het ons: "Ik zweer bij Mij zelf, spreekt de HEERE... voorzeker De zal u grotelijks zegenen!" God sprak van een tal rijk nageslacht en voegde daar aan toe: "En in uw Zaad zullen alle volken van de aarde gezegend worden!" De grote Zoon uit Abrahams talrijk nage slacht! Dat is Gods eed aan Abraham, die behoort bij Zijn Verbond. Wat dat zegt? Dat het de HEERE ernst is met de inlossing van Zijn belofte: "Zou Ik het zéggen, en niet dóen?! Het spreken, en niet bestendig maken?!" Bij de belofte gaf Hij Zijn eed (Hebreeën 6). Hij staat Zelf garant voor Zijn Woord! Opvallend is, dat juist nu Zacharias het éne ging geloven en mocht zien -de geboorte van zijn zoon Johamies- hij ook oog kreeg voor de üilossing van Gods andere beloften. Dat vervuld werd wat de HEERE sprak: "Daar zal Ik David door Mijn kracht een hoorn van rijkdom, eer en macht doen spruiten uit zijn nageslacht!" (Psalm 132:11, berijmd) Alles wat de HEERE met Israël deed naar Zijn Verbond zette zich voort in wat de HEERE in Zacharias' dagen ging doen door Zijn Zoon! Die kwam bevrijden. Om Hem te dienen. En ook "om kennis van de zaligheid te geven in vergeving van de zonden" Daar sprak Zacharias even verder ovn. Uit Leviticus 26 blijkt: Bevrijding van de vijan den en vergeving van de zonden zijn verbon den. Wie zou zeggen:'k Erken nüjn schuld, die U tot straf bewoog!" zou mogen merken, dat de HEERE zou denken aan Zijn Ver bond! Zacharias sprak er vol vreugde van! Ja, toen Zacharias weer kon spreken was het eerste wat hij deed: God loven. Niet tegenspreken, maar góéd spreken van de HEERE! Wat een verandering: "Geloofd zij de HEERE vanwege Zijn trouw!" Dat is de taal van het geloof. Dat klemt zich vast aan de beloften van de HEERE. Nee, niet altijd ongestoord, dat niet. Had de HEERE Zelf niet Zacharias weer in het rech te spoor gebracht, wat had er dan van terecht gekomen?! Een mens is van zichzelf geneigd te rade te gaan bij eigen inzichten. Dus bij z'n verdor ven verstand, dat zegt: "Hoe kan dat nu?!" Toen Zacharias van het éne afgeholpen werd, ging hij ook het dndere belijden: Elizabeth en hij een kind? Werkte God dat door de onmogelijkheden bij hem en Eliza beth heen? Dan zou het gehele Woord van God in vervulling gaan! Dan zou hun zoon de wegbereider wezen, van de Koning, Die zeker komen zou! Was het reddingswerk van Gods Zoon al te zien? Nee, dat niet. Maar de engel had het gezegd, het strafteken was uitgekomen. God zóu Zijn Woord waarmaken. Zijn eed houden! Dat is geloven: Tegen je eigen berekeningen heen oog krijgen voor de vervulling van Gods beloften. Dat gaat door schommeUngen heen, het is een aangevochten zaak. Bij de één wel meer dan bij de ander. Maar -hoe dan ook- het geloof komt tot de lof van God! Vanwege Gods trouw! Zo sprak hij van verlossing en van kermis van de zaligheid in de vergeving van de zonden. En hij doet dat in het meervoud. Stemt u het Zacharias toe, dat u het daar van hebben moet? Daaraan kun je namelijk zien hoe je eigen weg is. Door de onmogelijkheid van Abraham, van Zacharias, van u en van mij heen, zegen! Dan schaam je je, dat je getwijfeld hebt aan Gods macht en doet het je verdriet, dat je geen zicht had op Gods trouw. Maar ook: Dan loof je God en zing je van Zijn Kind, het Lam, dat God tot een verlos send Brandoffer zond! Dan loof je, net als de priester Zacharias, God Die Zichzelf een Lam tot een brandoffer voorzag. Is dat niet de rijkdom van Gods genade?! Micha, één van de profeten, sprak er van: "Wie is een God gelijk Gij, Die de ongerech tigheid vergeeft, en de overtreding van het overblijfsel van Zijn erfenis voorbijgaat?! Hij houdt de toom niet in eeuwigheid, want Hij heeft lust aan goedertierenheid. Hij zal Zich over ons weder ontfermen; Hij zal onze ongerechtigheden dempen; ja Gij zult al hun zonden in de diepten van de zee weipen. Gij zult Jakob de trouw. Abraham de goedertie renheid geven, die Gij onze vaderen van oude dagen af gezworen hebt!" (Micha 7) Ga je de verwonderlijke trouw zien, de onverdiende goedheid en dat jegens schuldi ge mensen, die van nature God van ontrouw diuren betichten, dan weet je: "Zijn waar heid wankelt nimmermeer!" Zo ga je van harte meezingen met Zacharias: "Geloofd zij Israels grote God!" Herkingen, A. van Wijk Bij de dammers was het een beperkt pro gramma, daar ook voor hen de winterstop is begonnen. J. Moerkerk won door een schijf winst in het middenspel van Van den Ouden en gaf dit materiële voordeel niet meer uit handen. C. Mierop speelde een goede partij, maar liet zich uiteindelijk toch vastzetten, waardoor K. Tanis met drie punten naar huis kon gaan en eveneens goede zaken deed voor het klassement. Uitslagen dammen: J. van den Ouden - J. Moerkerk 0-3 K. Tanis - C. Mierop3-0 Bij de schakers waren ook de nodige afwezi gen, maar toch was er een goede opkomst. Blijkbaar hadden de heren en dame het ver slag van de afgelopen ronde zich aangetrok ken want er vielen veel remises te noteren en slechts twee beslissingen. Men raadt mij glaskeramiek pannen aan voor gebruik in de magnetron. Ze zouden keihard zijn, dus bestand tegen krassen en zuren. Zijn dergelijke pannen beter dan gla zen schalen bij magnetrongebruik? Antwoord: Glaswerk heeft als voordeel, dat u het kookproces kunt volgen zonder een deksel op te lichten. Glaskeramiek lijkt meer op porselein. Indien zich er geen metalen handgrepen of dergelijke aan bevinden, kunt u beide in uw magnetron gebruiken. Men kan deze materialen zo hard maken, dat zuren er niet op inwerken en er niet gauw krassen op komen. Wel moet u er rekening mee houden dat dergelijke pannen breekbaar zijn en geen al te grote temperatuurwisselin gen kunnen verdragen. Doch dat geldt alleen bij de vaatwas, want in de magnetronoven worden schalen en pannen niet verhit. Maart Breen en Wim van Geelen kennen elkaar al wat jaartjes, dus elkaar vertassen in de opening zit er niet meer bij. De Zwarte Leeuw is een moeilijk te kloppen verdedi ging en hier was het al niet anders. Maart had te weinig aanknopingspunten voor de aan val, dus was remise een logisch gevolg. Arie Baas speelde met wit tegen Jaap Santi- fort. Een gesloten Siciliaan waarin beiden met de rem erop speelden, tentninste dat gevoel overheerste bij de toeschouwers - of was het dat beiden respect voor elkaar heb ben? Hoe dan ook, de partij liep spoedig naar remise. Eeuwit Santifort had een prettig ogende stel ling tegen Hans van Meenen. Laatstgenoem de moest flink aan de bak om zijn verdedi ging sluitend te houden. Eeuwit's conmien- taar na afloop van de partij, die uiteindelijk in remise eindigde: "ik stond goed, maar om te winnen heb je genoeg hersens nodig en dat ontbeer ik". Ook Willy Tanis-Koole kwam niet verder dan remise tegen Krijn van der Wende. Een Siciliaan, waarin wat geruild werd, een plaagstootje over en weer, maar geen van beide kon het juiste plan vinden. Beide von den elkaar beter staan op het moment dat de partij eindigde. En dan is remise misschien wel een wijs Salomonsoordeel. Van Esvelt kwam ook al niet verder dan remise tegen Albert Schaefer. Wederom haalde Albert het middengambiet van stal en verkreeg hiervoor een licht initiatief op de witte koningsvleugel. Hans gaf op het juiste moment de pion terug; wat overbleef was een potremise stelling. Hans van Calrathout probeerde het wel tegen Willem-Jan Tanis. Hans speelde de Colle-opening - toch wel een witte raaf in de schaakarena - in de hoop Willem-Jan te ver rassen. Deze speelde echter actief tegen en na een grote afruil stond de uitslag hier ook vast: remise. Kees van den Nieuwendijk mocht het opne men tegen Bonne Faber. Een Ben-Oni, waarin wit alles in de strijd gooide om de zwarte koning in zijn hemd te zetten. Dat lukte bijna,maar Kees deed een slechte zet en kwam uiteindelijk niet verder dan remise. Wel een boeiende partij om te volgen! Peter KHnk versloeg moeizaam Adam van Huizen, die deze avond opzichtig in de fout ging en een stuk achter kwam. Peter had het op momenten beter kunnen doen, maar de winst kwam niet in gevaar. Gert-Jan Zonneveld kwam heel ver tegen Jan Verzijden; een Spaanse partij waar zwart zich het lelijke f6 dacht te veroorloven. Wit kwam een pion voor, maar onder druk van de klok verspeelde hij dit kostbare kleinood en moest instemmen met het remiseaanbod van zwart. Het debuut van damkampioen Arie de Mik in de schaakcompetitie viel niet mee. Tegen stander Jan Grinwis kwam een pion voor en wist dit materiële voordeel uiteindelijk te verzilveren. Zo heeft de vereniging één schaker die redelijk kan dammen en één (eigenlijk twee, Wim van Schie meetellend) dammer die redelijk kan schaken. Een uni cum?! Tot slot speelden Frans Troost en Piet Speel man een boeiende partij. Frans had grote druk, maar Piet was zéér vindingrijk in het vinden van de juiste verdedigingszetten. Remise derhalve. Maart Breen - Wim van Geelen rem Arie Baas - Jaap Santifortrem Eeuwit Santifort - Hans van Meenen .rem Willy Tanis-Koole - Krijn v. d. Wende rem Hans van Esvelt - Albert Schaefer .rem Hans V. Calmthout - Willem-Jan Tanis rem Kees V. d. Nieuwendijk - Bonne Faber rem Peter Klink - Adam van Huizen1-0 Gert-Jan Zonneveld - Jan Verzijden rem Jan Grinwis - Arie de Mik 1-0 Frans Troost - Piet Speelmanrem -64- Dominee ziet de wisselingen op het gezicht van de vrouw voor hem. "Wilt u nog wel dat ik bel?" vraagt hij. Ernst voelt zich net een kind, dat eigenlijk niet mee mag luisteren. Heel stil zit hij op de brede venster bank van de studeerkamer. Opeens is er een smalle hand, die de zijne omklemt. Wat een kracht zit er in die smalle handen, denkt hij. Hij kijkt en ziet Hildes liefde voor hem in haar ogen. Dan vergeet hij even de zorgen om moeder. "Jawel", antwoordt Maria zacht op de vraag van de predikant. Dominee toetst het nummer in. Het toestel gaat drie, vier keer over. Misschien zijn ze bij Thonia, denkt dominee. Dan is er opeens de zware stem van Frederik van Woudrichem aan de andere kant van de lijn. "Goedemorgen, Van Woudrichem", zegt dominee. "Ja, u hoort het goed." "Nee, dat zal wel. Het is ook niet mijn gewoonte om deze dagen te bellen." "Ja, het zijn drukke dagen. Ik wil ook niet langs komen, maar hier zit wel iemand, die graag bij jullie op bezoek komt." Even weet hij niet goed hoe hij verder zal gaan. "Het is een bekende van uw broer Willem", vervolgt hij dan. "Zij komt uit Duitsland. Komt het uit, dat zij met haar.zoon en diens verloofde langskomt?" "Ja. O, is Thonia er ook? Och, dat geeft niet. Het was ook haar broer" "Fijn, dan hopen ze er over een kwartier te zijn." Er valt een stilte als de dominee de telefoon neerge legd heeft. Hij kijkt naar de vrouw tegenover hem. Ze bUkt hem rustig aan, maat ziet erg wit. "Ik heb de weg voor u gebaand", zegt hij zacht. Hij drukt haar bemoedigend de hand, als hij haar uit laat. "De verwacht u nog een keer", zegt hij tegen Ernst. "Daar hoop ik gebruik van te maken. Bedankt voor uw medeleven, dominee", zegt Ernst. "Ik wü graag nog eens met u spreken. Kunt u mij ook de weg wijzen naar de boerderij van mijn oom?" Dominee hoort het woord 'ook'. De man is geïnte resseerd in het geloof van zijn vader, gaat het door hem heen. Och, Van Woudrichem, wat heb je veel gemist door je eigen falen, denkt hij. Hij pakt een blocnote van het bureau en tekent met enkele schetsen de weg naar de boerderij. "Dus deze weg vervolgen, dan de tweede weg rechts, dat is de Middenweg. Die moet u uitrijden. Aan het einde daarvan moet u links een lange weg inslaan. Er staat maar één boerderij. Ze wonen heel vrij." Ernst bestudeert het papiertje aandachtig. Dan weet hij het. De dominee sluit de zware pastoriedeur ach ter hen. Het spijt Ernst, dat het bezoek voorbij is. Hij zou uren met deze man willen praten. Niet alleen over zijn vader. Met een blik in de spiegel ziet hij het bleke gezicht van zijn moeder. Er zal heel wat door haar heen gaan op dit moment. Jaren zullen wegvallen. Wonden opengaan. En vader zal er niet meer zijn. Niet jong, maar ook niet oud. Dit weten doet pijn. "Moeder", zegt hij enkel. Ze glimlacht. Ze zal niet alleen zijn. Haar zoon is bij haar. "De Middenweg, nu linksaf." Aan het einde van de laan ligt een mooie, oude boer derij. Vredig Ugt hij daar onder een witte, wollige muts. Op het erf rent een grote zwarte hond achter een kat aan. Hij blaft, als hij de auto gewaar wordt, maar een forse man roept hem tot de orde. De keu kendeur gaat open. Een blonde vrouw verschijnt in de opening. "Welkom hier", zegt ze enkel. HOOFDSTUK 34 Zijn we er bijna, Frederik?" vraagt Toke "Ja, volgens mij is het nog een kwartier", ant woordt hij. Thonia wordt steeds stiller, hoe dichter ze bij hun reisdoel komen. "Het is gelukkig mooi weer", zegt Toke. "Ja, dat is wel fijn met zo'n reis", komt Thonia's stem. "Wil jij even op de plattegrond kijken, Toke?" vraagt Frederik. Ze moet even puzzelen, maar dan kan ze uitleggen hoe hij verder moet rijden. Ze zijn er binnen het kwartier. Ze rijden de laan op en zien het grote huis om de hoek verschijnen. "Ze wonen hier mooi", zegt Toke. "Nou", beaamt Frederik. "We zijn mooi op tijd", vervolgt hij, als hij op het dashboardklokje kijkt. "Het is precies tien uur." Toke zet haar rieten mand even in het gras en neemt het pakje aan, dat Thonia in de hand heeft. Dan helpt ze haar uit de auto. "Ik ben stijf geworden van het zitten", zegt Thonia. "Het is ook een heel eind. Op de terugweg ga jij voorin, hoor", zegt Toke. "Dat zullen we nog wel zien", antwoordt Thonia, maar ze is het niet van plan. Achter het huis klinkt geblaf en even later verschijnt een zwarte Labrador. "Dat is Stelle", zegt Toke. "Zo noemen ze haar. Kom maar, Stella." Het dier snuffelt even aan hen en schijnt dan wel vrienden te willen worden. "Stelle", klinkt opeens een mannenstem. Ze kijken naar de kant waar het geluid vandaan komt. Dan ziet hij hen. "Nee maar, wat een verrassing." Toke ziet de blijdschap in zijn ogen. Ze ziet meer. Ernst is ontroerd, dat ze er nu al zijn. "Gefeliciteerd, jongen", zegt ze dan en geeft hem een zoen. "Dank u wel, tante Toke. Ja, dank u, oom Frederik." Daarna feliciteert Thonia hem. Ook haar begroet hij hartelijk. "Hilde zal niet weten wat ze ziet", zegt Ernst. En u zult niet weten wat u hoort, denkt hij, maar dat zegt hij niet. Toke voelt, dat Thonia erg tegen dit moment op ziet. Zelf doet ze het ook, maar ze geeft Thonia haar arm, hoewel ze Frederiks arm vast zou willen grijpen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5