Gemeenteraad van Goedereede worstelt bij het aan elkaar knopen van de eindjes Ook gemeente Goedereede moet fors bezuinigen... Bewindvoerder Irak heeft speciale band met Ouddorp i i Wooïd I Daad Kees Ihrman van Forddealer Witvliet valt weer in de prijzen als receptionist Algemene beschouwingen begroting 2004: Eilandelijke LPG-tankstations voldoen aan eisen EiiAraiBf-raEuws doeree Overf lakkee Goeree A Overf lakkee Christenunie Topadviseur Tribute of Appreciation PAGINA 11 VRIJDAG 19 DECEMBER 2003 Bijna drie maanden nadat de begro ting voor 2004 werd aangeboden behandelde vorige week donderdag de gemeenteraad van Goedereede deze begroting. Dit uitstel kwam door dat de raad eerst de kwestie rondom de vermogensverklaring van de UFA wilde behandelen. Als gevolg van die behandeling moest er ook een nieuwe wethouder gekozen worden, maar de begroting die inmiddels wat is aangepast wegens veranderde omstandigheden en inzichten kon dan toch in een vier uur durende vergadering worden behandeld. De fracties hebben hun algemene beschouwingen geschre ven, het college gaf vervolgens ook schriftelijk hier hun reactie op. Zo werd tenslotte donderdag monde ling de puntjes op de i gezet. Uit deze discussie hebben wij voor de lezers wat krenten eruit gevist. Bij het begin van de behandeling van de begroting gaf Moerkerk van de ChristenU- nie aan dat er al jaren een financieel beleid is gevoerd 'met een gouden randje'. "Wij hebben al jaren geprobeerd een sober beleid gepropageerd, maar meestal tevergeefs. En nu er versoberd moet worden komt het neer op de schouders van ons als burgers van Goedereede", zo hield hij het college voor. Mevrouw Van den Heuvel van het VGB verzekert Moerkerk dat door de vorige wet houder alle lucht uit de begroting is gehaald. Zij maakt zich ernstig zorgen over de financiële positie van de gemeente en er zal geen ruimte meer zijn om nog iets te doen. "2004 wordt een jaar van stilstaan en stilstaan is achteruitgaan", aldus mevrouw Van den Heuvel. .Fractieondersteuning In het nieuwe dualistische bestel kan iedere raadsfractie de beschikking krijgen over een fractiebudget. Nu blijkt in de praktijk dat alleen de PvdA er iets van heeft gebruikt; de andere partijen daarentegen hebben het geld bedrag nog niet gebruikt. Het CDA gaf toe het bedrag te hebben teruggestort en ook het VGB is voornemens dit te doen. Het voorstel van het college was dat deze fractieonder steuning geheel afgeschaft zou worden. Maar deze gang van zaken werd het college niet in dank afgenomen. Omdat het college dit zonder overleg met de fracties had beslo ten en dit schoot bij SGP-er Noordhoek in het verkeerde keelgat. "Het college heeft volgens mij wel erg gemakkelijk geschrapt", aldus Noordhoek, volgens hem was het fat soenlijker geweest om er eerst met de frac ties over te spreken. Wel zagen de meeste raadsleden de nood zaak om een plafond vast te stellen. Zodat, als de fracties kosten maken deze toch tot een zeker bedrag vergoed worden... Mis schien moeten ook sommige fracties nog een cursus volgen hoe een efficiënte besteding van het fractiebudget kan leiden tot een bete re betrokkenheid van de burgers bij de gemeentepolitiek. Dit mag toch wel wat kos ten...? De communicatie naar de burgers toe laat volgens SGP-er P.C. Grinwis veel te wensen over: "Het blijkt nog steeds dat de zaken niet goed geregeld zijn, daarom geeft de SGP het college mee dat in begin 2004 de communi catie met de burgers op de rit moet staan". Evenals andere fracties is ook de SGP niet tevreden met het feit dat het gemeenteblad vrijwel niet meer verschijnt. Grinwis vroeg of een en andere niet op een andere manier geregeld kan worden via de streekpers. Brandweerkazerne centraal? Van Oostenbrugge van het CDA pleit voor een onderzoek naar de bouw van één centra le brandweerkazerne voor de twee blusgroe- pen voor Goedereede en Ouddorp. Het CDA wil graag een onderzoek instellen naar een strategische plaats en de mogelijkheid tot vorming van een kazerne. Wel verduidelijk te Van Oostenbrugge dat hij niet de intentie heeft om twee korpsen samen te voegen. Ook zou er gekeken kunnen worden of bij de eventueel te bouwen kazerne ook een ambulancepost kan worden gevestigd. G. Moerkerk voorziet problemen: "als je alleen maar kijkt naar de competitie die er is tussen de blusgroepen van Middelhamis en Sommelsdijk". Volgens hem zou iets derge lijks ook in Goedereede voorkomen als er twee groepen in een gebouw plaatsnemen. Volgens Moerkerk kan een dergelijk samen gaan alleen maar slagen als men doordron gen is van de hoge kosten die de burgers op moeten brengen. Het onderzoek komt er in ieder geval! Begraafplaatsen Diverse partijen hebben vragen gesteld over de toegankelijkheid van de begraafplaatsen. Die vragen waren de SGP uit het hart gegre pen. Ook Noorthoek pleit niet alleen voor een rolstoelvriendelijke toegankelijkheid. Maar ook over het feit dat bij het delven van graven de grond op andere graven terecht. "Het zou verbeterd worden, maar er gebeurt niets! Ga ook eens met het personeel om de tafel zitten, want die denken: laat ze maar kletsen in de raad. Ik wil harde toezeggin gen, want ik vind het meer dan erg", aldus Noorthoek en ook de andere partijen denken hetzelfde hierover. Wel gaf mevrouw Van den Heuvel aan dat het wel moeilijk zal zijn om geld in de begroting te vinden. G. Moer kerk vindt het niet goed dat er mensen zijn die niet zonder begeleiding bij het graf van zijn of haar geliefde kunnen komen. Wethouder Van Oosterom beloofde namens het college dat er spoedig iets zal gebeuren aan de verbetering van de begraafjjlaatsen in de gemeenten. Verder werden er nog tal van andere voor stellen door de raad 'gewikt en gewogen' en met wat geringe wijzigingen werd de begro ting voor 2004 uiteindelijk toch nog 'op de drempel' vastgesteld. Evenals andere gemeenten op Goeree- Overflakkee, moet ook de gemeente Goedereede in het jaar 2004 fors bezuinigen. Dit blijkt uit de Program mabegroting voor 2004: Er moet maar liefst 1.269.000 worden bezui nigd. Op donderdag heeft de gemeen teraad zich over deze begroting gebo gen. Maar zoals gebruikelijk hebben de raadsfracties eerst hun Algemene Beschouwingen gegeven op de begro ting voor volgend jaar. De gestelde vragen in de Beschouwingen zijn door het college beantwoord. En, mede naar aanleiding van deze beantwoor ding, voerde de raad vorige week donderdag een discussie, waarna ze vervolgens de begroting vast stelde. Uit de Algemene Beschouwingen van de raadsfracties zetten wij voor u de belangrijkste punten op een rij. De beschouwingen zijn begin oktober geschreven, en zijn daarom geda teerd. Zoals bekend is door de wet houderswisseling zowel de positie van het VGB en de PvdA veranderd. SGP Volgens de Staatkundig Gereformeerden hebben zij een dualistische beschouwing opgesteld: er zijn zo weinig mogelijk vragen gesteld, maar ze zouden wel graag over hun zienswijze willen discussiëren. Zij spreken daarom de verwachting uit dat deze beschouwing een reactie uitlokt van de andere raadsfracties. Daar er in september een integriteitscode voor de bestuurders van Goedereede is vast gesteld door de Goereese politici vindt de SGP dat een dergelijke code er ook voor de medewerkers van de gemeente dient te komen "om de integriteit van de bestuurlijke en ambtelijke organisatie te waarborgen". De SGP herinnert aan het feit dat de provin cie heeft gesteld dat de bestuurlijke eilande- lijke samenwerking voor 1 januari 2004 gestalte moet krijgen. Maar de realisering van een dergelijke samenwerkingsvorm moet wel snel ingevoerd worden. De communicatie binnen het bestuur van de gemeente laat volgens de SGP nog al eens te wensen over. Regelmatig wordt de raad geconfronteerd met overschrijding van de budgetten. Zij ziet daarom graag een tijdige mformatie naar de raad, zeker bij grotere projecten. Ook de informatie naar de burgers kan volgens de SGP beter. Ze pleit ervoor om het gemeenteblad weer te laten verschij nen, zeker gezien het feit dat niet elke burger in staat is om de website te raadplegen. Voor degenen die wel de website raadplegen, dient deze actuele informatie te bieden, zoals verslagen van raads- en commissievergade ringen. Ook in het kader van de combinatie naar de burger toe pleit de SGP er voor om voortvarend te werk te gaan met de vormge ving van een PubUeksbalie in het gemeente huis en niet te wachten op een eventuele verbouwing in de toekomst. In haar beschouwing pleit de SGP voor een eilandelijke rekenkamer. Een rekenkamer is met ingang van 1 januari 2006 wettelijk ver plicht. In het dualistisch bestel is het mogelijk gemaakt dat de raadsfracties de beschikking hebben over een 'fractiebudget'. De fracties krijgen financiële middelen om hun werk zaamheden uit te voeren. Ook de raad van Goedereede heeft een dergelijk budget inge steld. Het college meent nu in haar bezuini gingswoede dit fractiebudget terug te draai en, zonder overleg met de fracties en dat is tegen het zere been van de SGP. Oneens is de SGP het met het plan van het college om de bibliobussen in Goedereede en Goedereede-Havenhoofd te laten ver dwijnen. Liever zagen zij eerst het eerder toegezegde onderzoek. De SGP is een groot voorstander om de ouders te betrekken bij een jeugdbeleid in de gemeente. Ook voor kerkelijke instellingen moet hier een rol zijn weggelegd, aldus de SGP'ers. Van de gang van zaken rondom de ontwik keling van Wozoco's, worden de SGP'ers niet vrolijk. Zij betreuren de gang van zaken en roepen college en raad op om gezamen lijk de schouders onder de plannen te zetten, zodat er snel woningen voor de doelgroep kunnen worden gebouwd. Tenslotte erkent de SGP-fractie dat zonder de hulp van God niets kan worden onderno men, daarom vragen ze om Zijn wijsheid en kracht. CDA De CDA-fractie van de gemeente Goederee de wijst erop dat, gezien de economische ontwikkelingen, het logisch is dat het ambi tieniveau en het beleid van de gemeente, drastisch dient te worden bijgesteld. In haar beschouwing dient de fractie daarom voor stellen in die tot een dergeUjke bijstelling dienen te leiden. Ook het CDA in Goederee de vindt dat er snelheid moet worden gemaakt met eilandelijke samenwerking. Ondanks dat het er op lijkt dat geen van de eilandelijke gemeenten samenwerking baseert op spontane behoefte. "In de discus sies van velerlei aard komt nog altijd naar voren dat het voelt alsof het ons door andere overheden wordt opgedrongen, en dat we feitelijk het liefst alleen zouden willen samenwerken op die terreinen waar we direct zelf beter zouden worden van samen werking", aldus de CDA'ers. "Op deze basis zal nooit een goede samenwerking tot stand komen", zo verzuchten de Christen Demo craten. Voor het CDA is het geen probleem om het fractiebudget te schrappen. Zij nemen alvast het voortouw en zullen het budget dat nog niet is gebruikt laten terugvloeien, "omdat alle kleine beetjes helpen. Het CDA pleit verder voor een centraal gele gen brandweerkazerne voor Goedereede en Ouddorp, dit uit oogpunt van kostenoverwe ging en efficiënte hulpverlening. Een locatie nabij de voetbalvelden in Ouddorp zou hier zeker geschikt voor zijn. Met klem wijst het CDA erop dat de komen de jaren er vooral gebouwd moet worden voor starters en andere minder kapitaal krachtige doelgroepen omdat onder deze groepen de grootste woningnood bestaat. Een opmerkelijk initiatief van de CDA-frac tie is de suggestie om aan de stranden betaald parkeren in te voeren. Zo kan de dag- recreant ook bijdragen aan het economisch klimaat van de gemeente. "Deze groep recreanten besteedt nauwelijks in onze gemeente, terwijl er intensief gebruik gemaakt wordt van onze voorzieningen". Het CDA geeft het college zelfs een opdracht mee om binnen vijf jaar een per manente vestiging van de peuterspeelzaal in Ouddorp te realiseren. Zij denkt dan niet aan het voormalige postkantoor aan de Duinker kerweg, maar aan de huidige brandweerka zerne in Ouddorp, als deze vervangen zou zijn. "Veel geschreeuw en weinig wol", zo schet sen de CDA'ers de discussie rondom de realisering woonzorgcomplexen zij raden het coUege aan om spoedig tot daden over te gaan. Aan het slot wenst de CDA-fractie ieder wijsheid en bescheidenheid toe en Gods onmisbare ondersteuning. PvdA De Partij van de Arbeid heeft wat rekenwerk verricht en dient aan het begin van hun beschouwing een achttal voorstellen in, die in totaal een besparing van 400.800 zou den opleveren. Een verhoging van 15% van de OZB wordt hiermee voorkomen. Verder hebben de Goereese socialisten nog drieën dertig vragen die het college dient te beant woorden. In de PvdA Algemene Beschouwingen is een wat verbeten toon richting het college te proeven. De PvdA vraagt wat er achter de opmerking van het college schuilt waarin ze stelt "dat de financiële positie van de gemeente Goedereede beduidend anders is dan recent werd verondersteld". In de begroting stelt het college dat er 'waar schijnlijk' thema-avonden zullen worden georganiseerd, rond de veiligheid in de gemeente. De PvdA pleit ervoor om het woord 'waarschijnlijk' te schrappen, maar het gewoon te doen! Verder vindt de PvdA het onbegrijpelijk dat het college met het Verkeerscirculatieplan een aanvang wil nemen, zonder ook maar enige financiële onderbouwing. De voorgestelde bezuinigingen in de 'zorg en welzijn hoek' zijn de PvdA'ers een doom in het oog. Het college stelt voor om de standplaatsen van de bibUobussen in Goede reede en Goedereede-Havenhoofd op te zeg gen. De fractie vraagt hoe het college dit gemis wil oplossen voor de genoemde ker nen. Ook het verminderen van de subsidie voor de Kunststichting kan niet de goedkeu ring van de PvdA wegdragen. De fractie zag Uever dat er over de hele linie bezuinigd zou gaan worden. Dus over alle verenigingen en stichtingen die subsidie ontvangen. Een gemis vindt de fractie het dat er geen sprake is van seniorenbeleid. Samenvattend noemt de PvdA het beleid van het college asociaal, als voorbeeld noemt de partij de verhoging van de begrafenisrechten (62%), de hondenbelasting (90%) en de ver hoging van de woonlasten met 17%. VVD De beschouwingen van de fractie van de VVD beginnen met een compUment aan het college. De liberalen vinden dat de leesbaar heid van de programmabegroting goed ver beterd is. Dit staat in tegenstelling tot de positie van de gemeente, volgens de VVD. In korte vragen 'loopt' de fractie door de begroting heen: Zij noemt de eilandelijke samenwerking 'veel geschreeuw en weinig wol'. Voor wat betreft het Verkeers Circulatie De afgelopen maanden zijn er in de pers regelmatig berichten te lezen omtrent de veiligheid van de LPG tankstations in Nederland. Met name de oprukkende woningbouw ver oorzaakt nog al eens problemen omdat de afstand tussen woonhuizen en LPG tanksta tions te gering wordt zodat niet meer aan de vereiste veiligheidsafstanden kan worden voldaan. Door het Ministerie van VROM is er lande lijk onderzoek gedaan naar veiligheidsaf standen van LPG tankstations en woonhui zen. Het bleek dat ruim tweehonderd LPG tankstations niet meer aan de nieuwe veihg- heidsnormen voldoen omdat het vulpunt binnen een straal van 25 meter van woon huizen staat. De overheid zal hiervoor een saneringsoperatie in gang zetten. Op Goeree-Overflakkee voldoen de LPG tankstations wel aan de scherpere veilig heidseisen. Omdat veiligheid nauw samenhangt met de naleving van de veiligheidsvoorschriften zal het ISGO in januari alle LPG tankstations controleren op de naleving van alle milieu voorschriften. W3 o QQ ro Plan raadt de WD aan voorzichtig met dit plan om te gaan. Gezien de niet zo rooskleu rige financiële situatie van de gemeente dient alleen het hoognodige te worden uitge voerd en ook het opnieuw inrichten van de parkeerterreinen dient sober te geschieden. De VVD-fractie vraagt de gemeente af of hoe het zit met de dingen die gratis kunnen voor de burgers. Zij doeh op de klantvrien delijkheid jegens de burgers en het op tijd beantwoorden van brieven en vragen. Graag wil de VVD geïnformeerd worden over de uitbreiding van Ouddorp, ook ovei de plannen voor Oosterpark zouden de libe ralen graag worden bijgepraat, VGB In een lijvige bijdrage laat - toen nog colle gepartij - Verenigd Gemeente Belang haar licht schijnen over de programmabegroting van de gemeente Goedereede. Deze keer - in tegenstelling tot andere jaren - een weinig kritische beschouwing. Gezien het feit dat de 'tijden van voorspoed achter ons liggen', staat het VGB een duide lijke bezinning en tijdig bijsturen van het lopende beleid voor. Het VGB vindt het inzicht in de activiteiten van het ISGO te beperkt. Ze vraag wat "het college denkt te gaan doen om te bewerk stelligen dat vanuit het ISGO meer wordt aangetoond over hetgeen men voor onze gemeente doet en de mate van efficiëntie en wat dat voor ons oplevert doordat wij deze taken bij het ISGO hebben ondergebracht". De fractie juicht het toe dat er in 2004 bur geravonden zullen worden georganiseerd rondom het thema 'veiügheid'. Ofschoon de partij van Feller en Van den Heuvel het toejuichen dat gemeenteUjke ver enigingsgebouwen bedrijfsmatiger zullen worden geëxploiteerd, waarschuwt zij er wel voor dat dit niet ten koste moet gaan van de maatschappelijke functie van de gebouwen. Het VGB pleit verder voor een blijvende aandacht voor een goede ontwikkeling van het Plan Nieuwe Oostdijk in Goedereede, want daar ontbreekt het nog altijd aan goede tweede ontsluiting. Ook de Christenunie is sober in haar Alge mene Beschouwingen. De partij gaat 'vra genderwijs' langs de hoofdfuncties in de begroting. Zij nodigt ook de coUega-fracties uit om gezamenlijk in de raad tot standpun ten te komen, In de begroting wordt gepleit voor versobe ring en efficiëntie die 'soms eenvoudig samen kunnen'Fijntjes herinnert de Chris tenunie eraan dat zij al jaren lang heeft gesproken over nut en noodzaak maar "Jam mer dat dit in de 'goede' jaren niet of nau welijks bespreekbaar was". De Christenunie dringt er op aan om bij de totstandkoming van eilandelijke samenwer king een einddatum als stok achter de deur te houden; dit om stroperige beleidsvorming te voorkomen. Uit de programmabegroting blijkt dat er bij het ISGO een versoberingmaatregel nodig is, die 25.000 bespaart. "Is er de afgelopen jaren dan altijd te ruim begroot?" zo vraagt de fractie van Moerkerk en Goemaat zich af De partij pleit er verder voor om - als bij nieuwbouw de oude brandweerkazerne vrij komt - het gebouw een maatschappelijke functie zou moeten krijgen. Het Verkeers Circulatie Plan kan volgens de Christenunie gedeeltelijk in de ijskast. Door alleen maar geld te besteden aan lopende zaken, de uitrit van het parkeerterrein aan de Duinkerkerweg en de bewegwijzering zou 100.000 bespaard kuimen worden. Ook pleit de partij nogmaals voor een goede toegankelijkheid van de begraafplaatsen. De fractie zegt er weinig voor te voelen om twee compleet nieuwe scholen in Stellen- dam te bouwen en heeft hier andere ideeën over. "Woningbouwplannen worden wat ons betreft te veel opgehangen aan beeldkwali- teitplannen, wat de snelheid van bouwen enorm beïnvloed. Ons voorstel is de Wozo- co woningen alleen te bouwen op het Shell- terrein, in combinatie met de evt. nieuwe plaimen van de Woningbouwvereniging. Dinsdagochtend was bij Automo bielbedrijf Witvliet B.V. in Middel- harnis alles in gereedheid gebracht voor een te vieren feestje. En weer stond deze ochtend receptionist Kees Ihrman in de schijnwerpers. De service-manager van Ford Nederland, de heer W. J. Hoomoet, was naar Middelhar- nis afgereisd omdat receptionist Kees Ihr man al voor de derde keer in de prijzen is gevallen. Voor verschillende categorieën werd ook dit jaar weer door Ford Nederland een wedstrijd uitgeschreven. Eén van die categorieën was de 'receptie'. Uit de eerst gehouden voorronde bleek dat de beheerder van de receptie van Automobielbedrijf Wit vliet, Kees Ihrman, bij de vijftien beste van Nederland behoorde. Vervolgens werd tij dens een nadere proef in Nieuwegein uit genoemde groep weer de drie besten gese lecteerd. En uit de uitslag bleek dat Kees Ihrman de derde plaats had bereikt. De heer Hoomoet overhandig! Kees Ihrman de beker en de reischeque. Derde maal Volgens de heer Hoomoet was dit een hele prestatie, zeker gezien het feit dat de opga ven, die de receptionisten moesten verwer ken, moeilijker waren dan de vorige jaren. Namens de Ford-organisatie kreeg Ihrman een beker en een reischeque, ter waarde van 5(K) euro overhandigd. Directeur J. van der Made van Automobiel bedrijf Witvliet, vond het een hele prestatie dat Ihrman voor de derde maal het 'erepodi um' mocht beklimmen. Van der Made wees op de goede verstandhouding binnen het bedrijf, dat volgend jaar haar tachtigste ver jaardag als Ford-dealer raag vieren. "Mede door jou en het gehele personeel staan we sterk en kunnen we onze klanten goed van dienst zijn", aldus Van der Made. Hij bepaalde zijn collega's bij de uitspraak: "Een klant is pas tevreden als hij geheel tevreden is". Tenslotte spoorde hij Kees aan om 'op te gaan naar de vierde prijs op rij'. Kort voordat de Amerikaanse ambassadeur L. Paul Bremer (I.) ons land verliet, kreeg Bram Bom een Tribute of Appreciation, ter herinnering van de samenwerking en als blijk van waardering voor speciale verdiensten (foto: René Oudshoorn). De hele wereld heeft afgelopen weekend de man gezien die met "We hebben 'm" de arrestatie van Saddam Hoessein wereldkundig maakte. Dit grote nieuws werd in huize Bom vanuit Ouddorp met meer dan gewone belangstelling gevolgd. L. Paul Bremer III (61), sinds mei jl. de Amerikaanse bewindvoerder in Irak, is namelijk een goede vriend van de Ouddor- per Bram Bom. Beiden kennen elkaar bijna twintig jaar. Dreiging In 1983 werd Paul Bremer III door president Ronald Reagan benoemd tot ambassadeur in Nederland. Bom zegt hierover: "dat was een woelige tijd. Het anti-Amerikanisme vierde hoogtij. De plaatsing van kruisraketten in Nederland was bijna dagelijks voorpagina nieuws. De koude oorlog met de Berlijnse muur als symboliek daarvan, was een serieu ze dreiging voor west Europa. Met ambassa deur Bremer als initiatieftiemer werd gezocht naar p.r. mogeMjkheden om de anti- Amerikastemming in Nederland om te bui gen naar wederzijds begrip tussen beide lan den." De zeer pragmatische en intelligente Bremer zag dat een evenwicht gevonden moest worden tussen de militaire, economi sche en politieke belangen tussen de Ver- enigde Staten enerzijds en Europa ander zijds. Daarbij zou de steun van de media en particuliere organisaties een belangrijke rol kunnen spelen, meende Bremer. Bram Bom was in die periode onder meer bestuursvoor zitter van een non-profit organisatie die tot doel had de vriendschappelijke, zakelijke en diplomatieke betrekkingen met Nederland en de V.S. te bevorderen. In het kader van tertorisme- en drugsbestrij ding organiseerde Bom in de jaren tachtig en negentig, in samenwerking met de FBI, stu dieprogramma's naar de Verenigde Staten. Politiecominissarissen, rechters en officie ren van justitie waren zijn klanten. Bom zegt hierover: "met genodigden uit hetzelfde cir cuit en speciale gasten uit andere disciplines kwamen we met ambassadeur Bremer regel matig bij elkaar op de Amerikaanse ambas sade, in het Promenade hotel of in zijn woonresidentie. Aansluitend was er dan vaak een lunch of diner. Tussen de gangen door was er gelegenheid om de gasten toe te spreken. Het was voor mij een heel interes sante periode." Na zijn ambassadeurschap in Nederland werd Bremer topadviseur van president Reagan op het gebied van terroris mebestrijding. In 2002 stelde de Amerikaan se president George Bush hem aan als advi seur van de commissie voor Binnenlandse Veiligheid. Deze commissie werd opgericht als reactie op de aanslagen van 11 september Kort voor zijn vertrek uit Nederland ontving Bom uit handen van ambassadeur Bremer een Tribute of Appreciation, ter herinnering van de samenwerking en als blijk van waar dering voor speciale verdiensten. Bremer bezoekt ons land nog regelmatig en spreekt de Nederlandse taal tot in de perfectie. Dat komt hem goed van pas, want in zijn strijd tegen het terrorisme communiceert hij veel met Nederland. Daarnaast is hij ook nog commissaris bij Akzo Nobel. Ruim twee jaar geleden werd Bremer nog naar Neder land gehaald om een avond te vullen over het onderwerp terreurbestrijding. Zijn echt genote Frances Breraer vertrouwde Bom enkele jaren geleden toe dat ze Nederland erg missen. Bom: "er is een tijd van komen en van gaan. Dat is soms wel eens moeUijk, vooral met vrienden, maar met de huidige communica tietechnieken, zoals internet, is de wereld een stuk kleiner geworden."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11