Commissaris van de Koningin verricht officiële opening RGO Fakkelwake voor mensenrechtenactivisten Minimarkt lil Zweedse ambassadeur te gast in Oude Tonge in Ouddorp verdwijnt voorlopig niet Zwarte Pion 1 neemt 'dubbel' revanche Jongerenreis naar Taizé EIIAra3B1-mEltW5 Johan Vreugdenhil PAGINA 7 DINSDAG 16 DECEMBER 2003 MIDDELHARNIS - Het schitterende gebouw van de Rijkscholengemeen- schap aan de Koningin Julianaweg in Middelharnis is, hoewel al langer in gebruik, nu ofHcieel geopend. Vrij dagmiddag waren vele genodigden gekomen om dit speciale moment bij te wonen. De Commissaris van de Koningin, de heer J. Franssen viel de eer te beurt om de openingshandeling te verrichten. Middels enkele penseel streken leverde hij de voltooiing van het originele en prachtige kunstwerk dat in de centrale hal hangt. Door de leerlingen en het personeel werd een 952 tegeltjes tellend schilderwerk gecreëerd, dat als een grote patch- workdeken de muur siert. De school is nu ook in het bezit van een nieuw logo. Het is ontworpen door een leer ling, Anita de Vries, "en beeldt een dynami sche school uit waar toekomst met betrek king tot plaatsing in de maatschappij is gewaarborgd", aldus burgemeester G. de Vries-Hommes. Zij vertelde de school een fraai complex te vinden waar een ieder in onderwijsland een gezonde jaloezie bij zal voelen. "Het is een mooie school, maar de plek die hij op Goeree-Overflakkee inneemt, is toch de verdienste van u", waarbij ze doel de op de rector en het (onderwijzend) perso neel. Bij de totstandkoming van een goed verloop van de opening werd overigens een prachtig staaltje van samenwerking met andere scho len getoond. Zo waren de bloemstukken gemaakt door leerlingen van de Groene School en werd de catering verzorgd door leerlingen van de Technische School. Hier bij wees rector Thea de Wit de gasten op het feit dat op het eiland niet alleen cognitief maar ook creatief onderwijs wordt gegeven. Emancipatie Bij een officiële opening horen sprekers en cadeaus, en die waren er vele. De heer J. Franssen betoogde dat hij het extra leuk vond dat hij de school mocht openen. Lange tijd is hij als beleidsmedewerker binnen het onderwijs werkzaam geweest; hij heeft dan ook nog steeds hart voor het onderwijs. Kort ging hij in op de geschiedenis van de Rijks scholengemeenschap Goeree-Overflakkee (RGO). De Rijksscholen zijn, zoals de naam al in zich draagt, gesticht door het Rijk omdat de bijzondere en openbare scholen in die tijd geen initiatieven toonden tot het stichten van vervolgonderwijs. Volgens Franssen heeft de school een geweldig effect gehad in het vergroten van het zelfvertrou- Met enkele penseelstreken verrichtte de commis saris de openingshandeling (foto: Persbureau Flakkee) wen en zelfbewustzijn én aan de emancipa tie van vele mensen. Ook ging hij in op de identiteit van de school. Die komt bijvoor beeld tot uiting in over wat je vindt over de opvoeding van jonge mensen, regels met betrekking tot de omgang met en respect hebben voor elkaar. Volgens hem is de school niet langer een verzameling lokalen, maar is het meer en meer een leergebouw met grote en kleine ruimten om meer dan alleen onderwijs te kunnen geven en ontvan gen. Want dat is allesbepalend voor de vor ming van het karakter en de identiteit van de leerUngen. De commissaris sprak de hoop uit dat de docenten en leerlingen op deze centrale plek op Goeree-Overflakkee een geweldige periode zullen hebben en gevormd worden in de breedste zin van het woord. Sociale functie Namens het samenwerkingsverband hield ook de heer L. Schoonwater, de directeur van de Groene School, een toespraak. Hij complimenteerde de rector met het school gebouw, het prachtige schoolplein en de vele, door het hele gebouw aangebrachte internetaansluitingen. Hij sprak over een stuk jaloezie op het gebouw, zij het een gezonde, en merkte gekscherend op: "Eerder op de open dagen konden we de ouders erop wijzen dat, als zij erover twijfelden welke school hun kind moest kiezen, dat ze onze school maar moesten kiezen omdat wij één gebouw hebben, zoals ze op de basisschool gewend waren, en niet meerdere zoals julUe in de oude situatie. U snapt wel dat het nu op de open dagen in de lokalen zal wemelen van de kuikentjes en de lammetjes om het voor toekomstige leerlingen aantrekkelijk te maken". Mevrouw Wieringa van de Oudercommissie begon haar speech met een opsomming van materieel. "Naast dit alles is er rust, vertrou wen en duidelijkheid gerealiseerd, het is de leerling die hier centraal staat. Maar voor de leerlingen zelf zijn toch de klasgenoten het leukste aspect op school, de sociale functie, het zien en gezien worden. In het verleden moest er door de verspreide gebouwen onderling veel afgesproken worden. Dat hoeft niet meer, want iedereen ziet elkaar nu op het centrale schoolplein." Om het voor de leerlingen nog aantrekkelijker te maken, werd door de oudercommissie een aantal picknicktafels geschonken die op een maquette waren aangebracht om zo een indruk te geven hoe de tuin eruit kan komen te zien. Junior adspirantleden van Amnesty International - staand up de trap - laten zich niet over het hoofd zien. Ze deelden kaarsen uit. Op d'n Diek in Middelharnis gaf jl. vrijdagavond de eilandelijke Amne- stygroep weer acte de presence. Aan het koopavondpubliek werd onder het motto 'Gerechtigheid wereldwijd' ondersteuning gevraagd voor de Amnesty actie voor mensenrechtenactivisten. Op een decemberavond op straat handtekeningen verzamelen op petitielijsten is niet altijd een een voudige zaak. Maar de voorspelde regen en wind lieten wat op zich wach ten en zo konden enige honderden steunbetuigingen worden toegevoegd aan de ongeveer 200.000 andere, die Amnesty-Nederland met de '10- december-actie 2003' wist te verzamelen. Tijdens de donderdagmiddag gehou den gemeenteraadsvergadering in Goedereede bleek dat de Minimarkt, die vrijdags op het parkeerterrein Dorpstienden wordt gehouden, niet zal verdwijnen. Tijdens het punt dat handelde over de aan passing van de marktverordening, in ver band met de realisatie van de weekmarkt in de Ring van Ouddorp, vroeg SGP-er P.C. Grinwis naar het voortbestaan van de Mini markt op vrijdag. Zijn partij vindt het een goede zaak dat er een weekmarkt op Oud dorp komt, wel vindt Grinwis dat de mini markt op vrijdag zal moeten verdwijnen, want het aanbod is groot in de omgeving. Een ander agendapunt vroeg om een bijdra ge van de gemeente in de kosten die een realisering van een dergelijke markt vergen. Het deed de heer Van Oostenbrugge (CDA) deugd dat er op 1 april wordt begonnen met de markt. Hij was dan ook - evenals de ande re partijen - voor kredietverlening. Hij erkende dat dit niet budgettair neutraal kan, daarom is hij blij dat de Ouddorps onderne mersvereniging om een bijdrage is gevraagd. Van Oostenbrugge denkt dat de totstandkoming van een weekmarkt een goe de bijdrage is voor revitalisering van de dorpskern van Ouddorp. Volgens verantwoordelijk wethouder T.A. Bakelaar het is onmogelijk om de Minimarkt op vrijdag op te heffen. Met de kraamhou- ders - die een voorkeursrecht op dinsdag is aangeboden - is afgesproken, dat als de gewone markt niet zal lopen zij weer terug kunnen naar de vrijdagmarkt. Inmiddels hebben ongeveer dertig belangstellenden interesse getoond voor een plaats op de weekmarkt. lll Op D.V. 20 december aanstaande wordt door het Open Jeugd Werk een avond geor ganiseerd over de gevaren van media, muziek en computer. De avond heeft dan ook als thema 'Vurige pijlen van satan in media, muziek en computer'Johan Vreug denhil is de spreker en zal ons dingen laten horen en zien van de pijlen die de satan op deze wereld afvuurt. Iedereen, jong en oud is op deze avond uitgenodigd. Voor jullie, jon ge mensen is het goed om te komen omdat jullie waarschijnlijk het meest in aanraking komen met deze media. Voor u, oudere men sen is het eveneens goed om te komen, u krijgt een beeld van wat media, muziek en computer met mensen, dus ook met uw kin deren kan doen. Vanaf 19.00 bent u van harte welkom in De Hoeksteen aan de Ring in Middelharnis, we starten om 19.30. Voor informatie kunt u bellen naar Gert van Nieuwaal 0187- 484075. Allemaal van harte welkom! De wedstrijd tegen Ashtapada uit Hoogvliet werd over twee avonden afgewerkt. Op de tweede avond, 11 december, wist de 'tweede helft' van de acht teamleden de achterstand (2,5-1,5), die de eerste vier teamleden de week daarvóór hadden opgelopen, volledig weg te werken. Door tweemaal winst met wit en tweemaal remise van de zwarten, kwam de eindstand uiteindelijk op 4,5-3,5 in het voordeel van de Zwarte Pion 1. Hierdoor handhaaft deze zich in de top van het klasse ment. De tweede revanche was dat met deze overwinning de nederlaag van vorig jaar werd weggepoetst! Maar erg gemakkelijk kwam het allemaal niet tot stand. Allereerst was daar (weer) het dwalen door de krochten van HoogvUet op zoek naar de speelzaal: een speeltuinkantine die tussen de flats verscholen ligt en waar bij navraag slechts weinig Hoogvlieters weet van hebben. Eenmaal een kwartier te laat begonnen, bleek dat Ashtapada vastbesloten was de voorsprong van die week daarvoor te behouden. Bram zette met zwart zijn geliefde Tarrasch neer, kwam aardig door de opening en won in het middenspel zelfs een pion. Wit had echter compensatie en bood vanaf dat moment om de paar zetten remise aan. Ver volgens kwam er een eindspel met koning, paard en twee pioimen tegen koning en toren op het bord. Dit werd remise doordat zijn tegenstander zijn toren gaf voor de laatste zwarte pionnen. Ivo had irmiiddels goed om zich heen geke ken en gezien dat hij iets moest verzinnen om de remiseachtige stand, die hij met wit op het bord had, te veranderen in een kans rijke. Hij slaagde daar in - bijna zijn gehele bedenktijd opsouperend - en prompt ging zijn tegenstander in Ivo's tijdnood in de fout. Na de tijdcontrole won Ivo bij mataanval minimaal een stuk en kreeg hij de hand aan gereikt van zijn tegenstander. Maart van der Waal, de andere witspeler deze avond, had al op de achtste zet een stuk extra, maar omdat zwart hiervoor twee pion nen en een taaie stand ter compensatie had, was Maart daar lange tijd helemaal niet zo Vorige week dinsdag was de Zweeds ambassadeur, de heer Skala, te gast in Oude Tonge. Tijdens een feestelijk programma in m.f.g. 'Grutterswei' nam hij een boek in ontvangst over de geschiedenis van de Zweedse wonin gen van woningbouwvereniging Woongoed Flakkee. In het kader van de nieuwbouwplannen in Oude Ton ge, waar Woongoed Flakkee aan de Julianastraat 18 houten geschenkwo ningen uit Zweden gaat vervangen door 28 moderne Zweedse woningen, heeft de gemeentearchivaris van Mid delharnis Jan Both in opdracht van Woongoed Flakkee de geschiedenis van deze woningen vastgelegd in een boekje, genaamd 'De Zweedse wonin gen van Woongoed Flakkee'. Com pleet voorzien van foto's, geeft het een uniek stukje geschiedenis weer van de houten woningen op Goeree-Over flakkee, met het accent op de Zweedse woningen in Middelharnis en Oude Tonge van Woongoed Flakkee. In de grote zaal van de 'Grutterswei', sfeer volle en in Zweedse stijl versierd, werden zo'n 120 genodigden getrakteerd op een gevarieerd programma. Onder hen waren de burgermeesters van Middelharnis en Oost- flakkee, de loco-burgermeester van Goede reede, een aantal wethouders, bewoners en ex-bewoners, personeel en relaties van Woongoed Flakkee én natuurlijk de Zweed se ambassadeur en zijn vrouw. Huiskamergesprek Het programma begon met een huiskamer- gesprek met drie Oude Tongenaren, waarbij het accent lag op de Zweedse woningen in de Julianastraat. Rond de tafel zaten de heer Dies van den Ouden, een bewoner van het eerste uur, de heer Daan van Kempen, die als jongeman heeft meegebouwd aan de wonin gen en mevrouw Corrie van der Welle-Win- kels, die als kind haar jeugd heeft doorge bracht in één van de Zweeds woningen. Dies vertelde smakelijk over hoe mensen destijds dachten over zo'n houten woning. Mensen vroegen hem of hij in een houten schuur ging wonen. Maar Dies wist wel beter. Hij had zich goed laten informeren over de degelijkheid en het comfort. Ook speelde mee dat zo'n woning toen goedko per was dan een stenen huis: f 1.000 voor de woning en f 1.400 voor de grond. Daan gaf aan dat de woningen als bouwpakket ver scheept waren en ter plekke werden opge bouwd. Hij heeft als jongeman de daken gelegd en de binnenbetimmering gedaan. Uniek was het dubbelglas, de douche en het roestvrijstalen aanrecht in de keuken. Corrie begon te glimmen toen zij vertelde over haar jeugd. Maar liefst acht kinderen werden er geboren in de Zweedse woning van de fami lie Winkels. Uitbreiding van de woning was dan ook noodzakelijk. Birmen werden ver schillende kleine slaapverblijven getim merd, denk hierbij aan een verblijf onder het trapgat. Maar het mooiste was het huisje dat vader en moeder in de tuin hadden gemaakt. Een kopie van het woonhuis. Dat was het kamertje van Corrie en haar zus! In de buurt werd dan ook al gauw gesproken 'het houten huis en het huisje'. De laatste tijd deed 'het huisje' dienst als volière. De ambassadeur van Zweden krijgt het eerste exemplaar van het boekje 'De Zweedse woningen van Woongoed Flakkeeuitgereikt. Beeldverhaal Na dit huiskamergesprek werden de geno digden door middel van een beeldverhaal - gerealiseerd door Jaap Reedijk en Marijn Pannekoek - meegenomen, terug in de geschiedenis. Het dorp Oude Tonge, vóór en na de ramp, kwam op indringende wijze in beeld, inclusief de Julianastraat van toen en nu. Tenslotte werd ook een tipje van de slui er opgelicht van de nieuwbouwplannen waaraan wordt gewerkt. Immers, de bestaan de Zweedse woningen verdwijnen, om plaats te maken voor nieuwe. De komende week kunt u op de kabelkrant het beeldver haal terugzien. Vervolgens gaf de schrijver van het boek. Jan Both, aan de hand van foto's een verhandeling over houten huizen, speciaal die op Goeree-Overflakkee. Erkentelijkheid Daarna nam de voorzitter van de raad van bestuur van Woongoed Flakkee, de heer Simon van Nieuwaal, het woord. Op ver zoek van de Zweedse ambassadeur deed hij zijn toespraak in het Engels. In zijn speech gaf Van Nieuwaal blijk van de enorme waardering die er, ook na 50 jaar, nu nog steeds uitgaat van de bevolking van Goeree- Overflakkee wegens de schenking door Zweden van de woningen na de Water snoodramp. Deze gedachte, de geschiedenis en de emotionele waarde van dit geschenk, heeft Woongoed Flakkee ertoe gebracht om deze geschiedenis vast te leggen in een boek én om in de Julianastraat nieuwe moderne Zweedse woningen terug te bouwen in plaats van de oude. Aansluitend overhandig de Van Nieuwaal het eerste exemplaar van het boek aan ambassadeur Skala. Déze echter hield - tot ieders verrassing - zijn toespraak en dankwoord in het Neder lands Hij gaf aan zeer vereerd te zijn met de uitnodiging om naar Oude Tonge te komen. De Randstad trekt vaak meer de aandacht, maar het platteland heeft ook veel te bieden, zo zei hij. In het voorjaar was hij betrokken geweest bij de officiële herdenking van de Watersnoodramp. In goed gekozen bewoor ding gaf hij weer hoe de Zuid Hollandse Eilanden en Zeeland geleden hadden onder de ramp. Verder ging hij in op de bijzondere band tussen de Nederlandse en Zweedse bevolking. En tenslotte overhandigde de ambassadeur een exemplaar van het boekje aan de burgermeesters van Oostflakkee en Middelharnis en de loco-burgermeester van Goedereede. Aanwinst In een ingelaste pauze speelde het Duo Noordwest traditionele Scandinavische luister- en dansmuziek. Dat viel duidelijk - en natuurlijk - in de smaak van de Zweedse ambassadeur, die na afloop nog even met het duo in gesprek ging. Na de pauze presenteerde architect Wol- brand van der Vis de eerste tekeningen van hoe de nieuwe Zweedse woningen aan de Julianalaan in Oude Tonge er uit zouden kunnen gaan zien. De plaatjes lieten driedi mensionaal zien hoe de woningen gesitueerd worden. Woningen met lage dakhellingen, balkonnetjes, doorkijkjes, luifeltjes en typisch Zweedse kleuren. Zo'n 28 stuks, koopwoningen, starters woningen, senioren woningen en huurwoningen. Ook burgermeester Van Pelt van de gemeen te Oostflakkee gaf zijn visie op het geheel. Hij benadrukte de zorgvuldigheid die betracht dient te worden bij dit bijzondere project. Met name voor de oudere bewoners, die verhuizen moeten. Voor hen liggen er veel emoties op de plek waar ze nu wonen. De gemeente Oostflakkee en Woongoed Flakkee hebben hierin dan ook een grote verantwoordelijkheid, zo liet hij weten. Maar, gelet op de samenwerking tot nu toe gaf de burgermeester aan hier gerust op te zijn. In ieder geval vindt hij dit nieuwe pro ject een aanwinst voor de woonkern Oude Tonge. Het 'huiskamergesprek' op het podium van de 'Grutterswei', met Dies van den Ouden, Daan van Kempen en Corrie van der Welle-Winkels. gelukkig mee. Pas na de 35e zet na de tijd controle wist hij - mede doordat zijn tegen stander een belangrijke pion het slaan - een aanval te creëren, waarna het ook gauw gedaan was. Nu hoefde alleen Jan Moedt nog remise te spelen. Jan had met zwart in een Scandinaviër weinig weten te bereiken tegen het degelijke spel van zijn tegenstan der. Maar in het eindspel met dames en ongelijke lopers hield hij het ook zelf met gemak remise en was op die manier de winst een feit. Borden: 1. Lendert van de OudenO 2. Bram Mourik0,5 3. Ivo Lagendijk 1 4. Martin Verohne1 5. Jan Moedt0,5 6. Cesar van Prooijen O 7. Maart van der Waal1 8. Johan du Pree0,5 Je bent tussen de 16 en de 30 jaar? Dan moetje even opletten! De oecumenische werkgroep Goeree-Over flakkee organiseert volgend jaar een jonge renreis naar Taizé. Taizé is een dorpje, dat op een prachtige heuvel is gelegen in Bourgondië, Frankrijk. Tevens vind je daar een plaats waar het geloof op een bij zondere manier beleefd wordt. Een interna tionale groep van broeders uit verschillende kerken probeert daar gestalte te geven aan een christelijke gemeenschap. In Taizé kun nen jongeren uit verschillende landen en culturen elkaar ontmoeten. Dagelijks zijn er ontmoetingen, gesprekken en studies. Ook de maaltijden zijn gezamenlijk. Hoogte punten van de dag zijn de drie gebedsdien sten in de verzoeningskerk op het terrein. Veel jongeren komen met nieuwe inspiratie uit Taizé weer thuis. Vaak met het plan om snel weer terug te gaan. Het blijkt dat de sfeer van gebed in Taizé diepe lagen in (jonge) mensen aanboort. De reis zal plaatsvinden van donderdagmorgen 8 juli tot zondagavond 11 juli. WiJ je meer weten? Pak dan even je agenda erbij. Zon dag 25 Januari 2004 19.30 uur in de gere formeerde kerk van Middelharnis, is er een promotieavond voor de reis. Er zal een videofilm worden getoond en je kunt vragen stellen aan Ds. Leen Jan Lin- gen. Hij is al meerdere keren naar Taizé geweest. Een speciale folder over de reis is ook te downloaden vanaf de website van de gereformeerde kerk Middelharnis: www.gk-middelhamis.nl kijk vervolgens bij de rubriek overige info - oecumene. Kijk ook op internet: www.gk-middeUiamis.nl of www.taize.fr

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7