Groei in Dirltslandse woonzorgcomplexen Kerstzangavond Overdenking uit de Heilige Schrift Leefbaarheid kleine kernen Aanval op onveiligheid in Zuid-Hollands openbaar vervoer Woord Daad Schaatsen met OJW EliAfOai-IIIEIJWS ECHTE PLÜMPUDDfNC Heiv. Kerk Sommelsdijk roruoEMEMitfora ooGiUMtPinmnm Uit de put Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee PAGINA 5 VRUDAG 12 DECEMBER 2003 De drie 'woonzorgpariijen' in Dirksland bekrachtigen hun samenwerking. V.l.n.r.: de heer Brinkman, mevrouw De Bruine en de heer Verwijs. De bouw van het Woonzorgcomplex nabij Zorgcentrum Geldershof in Dirksland nadert zijn voltooiing. De bewoners kunnen hun woningen binnenkort betrekken. Het complex bevat 21 zorgwoningen en 14 appartementen voor cliënten van de Stichting Sjaloom Zorg. De woningen zijn gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging Dirksland. Gel dershof zal, in samenwerking met Sjaloom Zorg, uitvoering geven aan de zorg en dienst verlening. De bewoners kunnen gebruik maken van alle faciliteiten van Geldershof. Voor de toekomst staat weer een dergelijk project op stapel, namelijk op de locatie van de huidige basisschool aan de Irenelaan te Dirksland. Architectenbureau Bom te Middelhar- nis heeft een plan ontworpen voor 16 woonzorgwoningen, 12 woningen voor begeleid wonen, een recreatieruimte, een zusterpost en een aantal andere ruimten. Ook bij dit com plex zal de woningbouwvereniging de bouw van de woningen voor haar rekening nemen en zullen Geldershof en Sjaloom Zorg de zorg en diensten verlenen. Deze week hebben de betrokken partijen, te weten de directeur van Woningbouwvereni ging Dirksland, mevrouw M.W. de Bruine, de directeur van Geldershof, de heer L,J. Ver wijs en de directeur van Sjaloom Zorg, de heer H. Brinkman, een samenwerkingsover eenkomst ondertekend. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Bij Engelse familieleden werd op kerstavond vaak de plumpudding 'vlammend' opge diend. Ik weet dat 't een heel karwei is, maar hoe maak je nu zo'n échte plumpudding? Antwoord: Daarmee wordt vaak 1 2 weken voor Kerstmis begonnen, zodat smaak en geur van de kruiden goed op het deeg inwerken. Er zijn allerlei familietradi ties, maar hier volgt een origineel en veel gebruikt Brits recept. Roer voor 4 personen 3 eieren glad door 100 gram witte basterd- suiker, snij 100 g kalf niervet fijn in 50 g bloem en meng dat met 500 g in Üeine stuk jes gesneden goudreinetten, 150 g verkrui meld wittebrood, 100 g sultanarozijnen en 100 g ontpitte tafelrozijnen, 100 gram kren ten, 100 g gesnipperde stemgember, 50 g fijn gesneden sukade, 100 g gemalen ofwel fijn gemaakte amandelen en 50 g oranjesnippers en werk dat door elkaar met 1 dl bier, 1 dl cognac, 1 dl rum, 1 dl gemberstroop, 1 thee lepel nootmuskaat, 1 theelepel kaneel, een snuifje gemalen kruidnagel, de geraspte schil van een gewassen citroen en een mes punt zout. Dit zo lang mogelijk op een koele plaats laten staan, zodat de gehele massa de juiste smaak krijgt. Voor de maaltijd het deeg au bain marie koken. De Engelsen gebruiken daarvoor een schone doek, waar van het middendeel met boter bestreken en met bloem bestrooid wordt, zodat er niets van de pudding in het water terechtkomt. Kneed een bal van het deeg en leg die op deze plek. Knoop de doek dicht met touw en laat de pudding in een grote pan kokend water 3 4 uur raeekoken. Op het juiste tijd stip de massa op een schaal uitstorten, met poedersuiker bestrooien en met rum overgie ten, deze op een veilig plekje aansteken en brandend op tafel plaatsen. Geef er afzon derlijk een abrikozensausje bij. Ik moet i.v.m. mijn bloedsomloop een water bed kopen, maar ik ben bang dat op een kwa de dag het bedwater door het plafond over mijn bankstel en dure vloerbedekking stroomt. En zijn er nog andere nadelen? Antwoord: Die angst is overbodig. De moderne waterbedden zijn omgeven door solide folie, dat bij lekkage het uitstromende water opvangt. Belangrijker is het draagver mogen van de zolderkamervloer, waarop u het gekozen bed wilt plaatsen, want dit kan met ombouw zo'n 800 kg wegen. Daarbij komen nog de gebruikers en de overige slaapkamermeubelen. Omdat u naar de nadelen vraagt, moeten we ook het stroom verbruik noemen, dat nodig is om circa 500 liter water op een aangename temperatuur boven 20° C te houden. En Uchaamsbewe- gingen van een bedgenoot veroorzaken een golfslag, die echter in de modeme producten snel gedempt wordt. Wilt u die bewegingen niet, dan kunt u beter 2 éénpersoons exem- Zingt u graag? Tot eer van God? Kom dan op zaterdag 20 december naar de Ned. Hervormde kerk te Sommelsdijk! Er zal dan een kerstzangavond gehouden worden; aanvang 19.30 uur. Medewer king aan dit concert wordt verleend door de koren 'Opent U mijn mond' o.l.v. Leo Pronk en 'Con Amore' o.l.v. Willem- Arie den Hertog. Orgel en piano zullen bespeeld worden door Ron van Ommen en Leonard Duynkerke. Trompettist tij dens deze zangavond is Hans Kom. De opening, het appèlwoord - met als the ma 'Zingen in de nacht' - en de sluiting zal ds. W. Meijer uit Yerseke verzorgen. Tijdens de zangavond zal er een collecte gehouden worden ter bestrijding van de onkosten. Ook de Stichting 'Wereld Wij de Zending' zal aanwezig zijn met een cd-tafel. Bent u/jij al enthousiast gewor den? Van harte welkom! Heb je alles al in gereedheid gebracht, want morgen is het écht zover! Om 12.00 uur ver trekken we met een dubbeldekkerbus vanaf 'de Hoeksteen' in Middelharnis richting Den Haag. Om 12.15 uur kun je ook instappen aan de Schaapsweg, tussen Den Bommel en Ooltgensplaat. De deelnamekosten voor het schaatsen bedragen 8. Wil je skiën, dan moetje dat zelf regelen, de kosten bedragen dan rond de 25 plus een borgsom van 20, dus zorg datje genoeg geld bij je hebt. Als je niet kunt skiën, raden wij je aan om te gaan schaatsten! Om 17.00 uur hopen we weer terug zijn bij 'De Hoeksteen', waar de soep dan klaarstaat. Heb je nog vragen? Bel Piet (484845) of Jantine (483526). Tot morgen! Het OJW-team plaren kiezen. Daarin ligt u rustiger en kunt u de eigen watertemperatuur kiezen. Overi gens bestaan er ook lichtere waterbedden. Er is zelfs een systeem, dat kan worden inge bouwd in bestaande ledikanten, bijv. met slechts 100 liter water in banen in een één persoons raatras, en dus beter geschikt voor uw zolder. Op de zaak heb ik met zeer grote getallen te maken, soms met 20 en meer cijfers voor de komma. Hoe moet ik die uitspreken? Antwoord: Verdeel de cijfers vanaf de komma in groepjes van drie, bijv. 12.345.678.901.234.567.890. Dan luidt de uitspraak 12 triljoen 345 biljard 678 biljoen 901 miljard 234 miljoen 567 duizend en achthonderdnegentig. Staan er cijfers vóór die triljoenen dan heten ze in groepjes van drie en van rechts naar links gezien: triljard, quadriljoen, quadriljard, quintiljoen. Is het mogelijk na verlies van een oog met dat van iemand anders te gaan zien? Antwoord: Oogtransplantaties blijven uit zonderingen, want bij een oog kan vaak wor den volstaan met vervanging van de lens. In de meeste gevallen en met name bij staar kan de oogchirurg de vertroebelde lens verwijde ren en een kunstlens inplanten. Dat wordt in Nederlandse oogklinieken regelmatig gedaan. Jaarlijks worden zo'n 18.0(X) kunst- lensjes geplaatst en er zijn wachtlijsten voor de patiënten die zich met zo'n eenvoudige ingreep willen laten helpen. Grotere opera ties komen ook voor, maar uitsluitend in emstige gevallen, bijvoorbeeld na een onge luk. en verlossen zou al degenen, die met vreze des doods door al hun leven der dienstbaarheid onderworpen waren, (Hebreeën 2:15) "Wij zijn niet bang!" dat zeggen we wel eens. Niet bang? Nooit? Dat lijkt mooi! Toch is het dat niet altijd. Als je ondertussen rustig zonder God probeert te leven ben je echt niet te benijden. Steek je je hoofd in het zand, slaapje in de top van een mast! Stel daarom de vraag: "Waarheen gaat mijn reis? Wat zal het zijn als mijn levensdraad zal zijn afgesneden?" Dat is geen verkeerde vraag, al proberen we die vaak wel te over stemmen. Vrees voor de dood, wat wordt er precies mee bedoeld? Het gaat dan niet over de angst voor de licha melijke nood die soms aan de dood vooraf gaat. Of over "de angst voor het onbekende". Maar vrees voor de dood, omdat ons gewe ten zegt, dat wij schuldig zijn tegenover God. Angst voor de dood als de straf van God, Die ons mensen eens goed had gescha pen. Angst omdat we slaaif van de duivel geworden zijn. Herkent u dat? Of wilt u eigenlijk van geen schuld weten? In het laatste geval keert u zich niet alleen af van wat Gods wét zegt, maar wilt u ook niet weten van Gods Evangéhe. Gods Evangelie komt met troost. Mensen die zich niet met iets van hun eigen doen en laten kunnen troosten ontvangen die. Is dat zo bij u? Dat u gelooft dat dat u het helemaal moet hebben van wat de Zoon van God kwam doen? Want wat kwam Hij doen? Een voorbeeld kan er iets van laten zien. Stel, dat iemand die goed gewaarschuwd was, gevallen is in een diepe, modderige put. Hij kan er niet meer uit, en zakt in de modder. Levensgevaarlijk! Elke beweging maakt het alleen maar erger. De enige manier van redding is, dat er een ander, die sterker is, ook in de put komt en hem er uittilt, maar dan wel zelf in die gevaarlijke put wegzakt... Nu, zo is de Heere Jezus gekomen uit de hemel. Hij, de Zoon van God, werd mens. Hij daalde af in de put. Denk eens aan Zijn wieg. Het was een kribbe! Daar lag een Kind, de Zoon van God, en toch ook: Echt Mens. Denk eens aan Zijn leven, velen lachten om Hem en haatten Hem. Het deed Hem pijn. Hij was echt Mens, en angst ging aan Zijn dood vooraf. Toen Hij stierf, stierf Hij tussen twee moordenaars, ffij werd met de misdadigers gerekend. Zo kwam Hij in de plaats van hen die Hij kwam redden! De Zoon van God had het voor Zichzelf niet nodig dat Hij in een kribbe gelegd zou wor den. Hij behoefde niet aan het kruis de helse smart te lijden voor eigen zonden, o nee. Hij had immers Zijn Vader en Zijn naasten echt hef. Hij was zonder zonde! Hij kwam om de zondaren zalig te maken. Daarvoor nam Hij vlees en bloed aan, werd Hij Mens. Daarom leed Hij als Mens angst en pijn. Ja, de "vreze des doods" werd Zijn deel! Zo heeft Hij de duivel overwonnen! Zo heeft Hij de helse straf gedragen! Daarom riep Hij uit aan het kruis, niet: "Het is verloren!" maar: "Het is volbrécht!" Hij is Mens geworden om te doen wat geen Hogepriester ooit deed: Zichzelf offeren! Zie, zo is er behoud. Zo is er eeuwig leven: "En gelijk Mozes de slang in de woestijn ver hoogd heeft, alzo moet de Zoon des mensen verhoogd worden, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwi ge leven hebbe!" Een getrouw en barmhartig Hogepriester, om in plaats van het voUc te sterven. Kajafas, de hogepriester, had gezegd "dat het ons nut is, dat er één Mens voor het volk ster- ve, en het gehele volk niet verloren ga!" (Johannes 11:50) Maar hij, Kajafas, wilde niet zélf die éne zijn. Het zou ook niet geholpen hebben. En daarom moeten we op die andere Hoge priester letten, op Jezus. Niet de dood weg duwen, door op te gaan in werk of vermaak. Niet de schuld verdoezelen maar Hem ons leven bloot leggen. Aan Hem Die raad weet met schuldigen. Die Mens werd, en afdaalde in de ruisende kuil en het modderig slijk. Zo is er de troost van Gods ontferming. Die troost geeft ook steun voor hier en nu. Bij het wisselen van de geslachten, als niets en nie mand hier zijn stand behoudt. Ook heel con creet in het treuren over een geliefde. Maar als je in Hem je heil vindt, geeft dat ook vrij moedigheid met het oog op je eigen sterven. Het gebed zal verhoord worden van ieder die, ziende op Jezus, bidt: "Rots der eeuwen, in Uw schoot berg mijn zifie voor den dood!" Daarom, smeekt u: "Och, HEER, och wierd mijn ziel door U gered!"? Dan hoort God en zegt Hij: "Vreest niet!" Wat is Hij uw vertrouwen waard, ja, al uw hef de! En zo - zo alleen - zult u van "de tweede dood", het eeuwig verderf, nfet beschadigd worden! Herkingen, A. van Wijk Vanaf deze maand kunnen projec ten die een bijdrage leveren aan de versterking van de vitaliteit en de leefbaarheid in kleine kernen weer een beroep doen op de subsidierege ling Leefbaarheid Kleine Kernen. Het gaat hierbij om projectsubsidies voor initiatieven die het woon- en leefklimaat verbeteren. De leefbaarheid en vitaliteit van het platte land staat onder druk, met name als gevolg van een verslechtering in bereikbaarheid en toegankelijkheid van voorzieningen in klei ne kernen. Met de subsidieregeling Leef baarheid Kleine Kemen levert de provincie Zuid-Holland een bijdrage aan het behoud van voorzieningen zoals winkels, zorg- steunpunten en dorpscentra in kleine dorps gemeenschappen. In totaal is in deze tran che (1 december 2003 tot 1 maart 2004) ruim één miljoen euro beschikbaar voor dergelijke projecten. Voorwaarden Een subsidieaanvraag moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo is er alleen geld beschikbaar voor eenmalige projecten in kemen met minder dan 5.000 inwoners, waarvan het projectresultaat binnen een jaar gereaMseerd wordt. Ook moet er sprake zijn van een effectieve bijdrage aan de ver betering van de leefbaarheid binnen de ker nen. Daarbij is betrokkenheid en steun van de plaatselijke bevolking van groot belang. De maximaie subsidie bedraagt 50% van de totale kosten met een plafond van 45.378.00 per aanvraag voor onderzoeks projecten en van 136.134.00 per aanvraag voor uitvoeringsprojecten. Aanvraagprocedure 2e Tranche 2004 De subsidie kan aangevraagd worden door rechtspersonen (gemeenten, stichtingen, verenigingen) zonder winstoogmerk. Kijk voor meer informatie op website Het college van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-HoUand heeft een pakket van maatregelen vast gesteld dat de sociale veiligheid in het openbaar vervoer moet verbeteren. GS denken daarbij aan het gericht inzetten van toezichthoudend personeel op plaatsen en tijdstippen wanneer dat nodig is, opleidingen en cursussen voor rijdend en toezichthoudend personeel, het opstellen van huis- en gedragsregels, voorlichting en communicatie aan doel groepen en voorkoming van vandalisme en grafnti in voertuigen. De maatrege len zijn tot stand gekomen op basis van voorstellen van de vervoerders en afge stemd met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dit ministerie stelt 781.000 euro beschikbaar voor de uit voering van de maatregelen, die in 2004 worden gestart. Het verbeteren van de sociale veiligheid in het openbaar vervoer in de provincie Zuid- Holland is noodzakelijk. Bijna één op de twee buschauffeurs heeft te maken met inci denten. Het streven is om dat terug te bren gen tot één op de vier in 2005. In de Drecht- steden, Alblasserwaard en Vijfheerenlanden is de sociale onveiligheid in bussen en bij haltes het grootst. Goeree en de Hoeksche Waard hebben de laagste score als het om de verlichting van de haltes gaat. Het voorkomen van zwartrijden, agressie, vandaUsme en graffiti kan volgens GS wor- www.zuid-holland.nl/gebieden. Voor een informatiebrochure en aanvraagformulier kunt u ook contact opnemen met de provin cie Zuid-Holland, Informatiepunt Leefbaar- heidsubsidie Kleine Kemen, postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon 070- 4417717. Aanvraagformulieren moeten vóór 1 maart 2004 zijn ingediend. den bereikt door meer toezichthouders in te zetten. Maar er is meer nodig. Verantwoor delijk gedeputeerde Mamix Norder zegt daarover: "Ook het aanbrengen van came ra's in bussen en bij haltes, het ophangen van duidelijke huisregels in de bussen en het geven van cursussen in conflictbeheersing en klantvriendelijkheid aan het personeel helpt daarbij. En de sociale veiligheid wordt verder vergroot door beschadigd of beklad materieel door vervoerders direct te laten vervangen." Een in het oog springende maatregel is voor lichting, bijvoorbeeld in asielzoekerscentra en op scholen. Mensen die net in Nederland zijn, blijken onvoldoende bekend met ons openbaar vervoersysteem. Er is sprake van onbegrip, wat soms uitmondt in vervelende discussies of zelfs verbaal geweld. Jongeren veroorzaken soms irritatie door luidruchtig gedrag of maken zich schuldig aan vandalis me of graffiti. Vaak zijn ze zich niet bewust van de financiële consequenties van hun daden. Via voorlichting zullen vervoerders trachten deze vorm van onveiligheid in te dammen. Een efficiënte aanpak van onveiligheid vergt goede afspraken tussen partijen. Het heeft bijvoorbeeld weinig zin om schade op de daders te verhalen als justitie daar geen prio riteit aan geeft. Gedacht wordt daarom aan het opstellen van zogenoemde veiligheidsar- rangementen tussen vervoerders, gemeen ten, politie en justitie. ■62- Het gebabbel van Elske is niet van de lucht. Tombo zit trouw naast haar stoel. "Heeft Tombo goed op je gepast?" vraagt hij. "Ja", zegt Elske."En hij heeft goed naar u geluisterd. Hij is helemaal niet uit zijn mand gekomen." "Het is een gehoorzame hond", zegt Frederik. "Maar we moeten opschieten. Het is zo kerktijd." "Mag ik weer mee?" vraagt Elske. "Ja", antwoordt Toke. "Komt u niet bij mij zitten?" vraagt ze, als Toke haar in de gordel helpt. "Straks", antwoord Toke. "Als we teruggaan. Dan komt er een mevrouw mee naar ons toe. Die mag dan voorin zitten." Het is druk in de kerk. Er zijn veel vreemden. "Die ken ik", wijst Elske. Toke haalt het vingertje zacht naar beneden, maar ze kijkt wel de richting op, die Elske wijst. "Dat meisje met dat zwarte haar", zegt Elske en ze wil weer wijzen. Toke ziet geen meisje, maar ze ziet wel wat anders. Ze schrikt zo hevig, dat ze niet meer aan Elske denkt. Daar is hij weer! Wie is dat toch? denkt ze geschokt. Verbeeldt ze het zich, of kijkt die man echt hun richting op? "Frederik", fluistert ze, maar er komt geen geluid over haar lippen. Ze staart enkel naar dat smalle, bekende gezicht. Een kinderhand trekt aan haar arm. "Ziet u het?" vraagt het kind. "Ja", antwoordt ze maar om ervan af te zijn. Ze ziet ook iemand, maar waarschijnlijk niet degene die het kind bedoelt. Steeds moet ze naar de persoon kijken. Zo Thonia hem ook zien? vraagt ze zich af. Ze kijkt naar Thonia, maar die kijkt recht voor zich. "Tante Toke. Welke vers gaan we zingen?" vraagt Elske zacht. Ze kijkt verstrooit naar het psalmbord, maar geeft geen antwoord. "Welke?" houdt Elske aan. "Nu laat Gij Heere Uw knecht", fluistert ze dan. "Dat ken ik. Dan kan ik weer meezingen", zegt het kind blij. "Fijn, hè?" antwoordt ze, maar haar gedachten zijn aan de overkant bij de donkere man. Ze snapt niet, dat Frederik en Thonia niets zien. Dat iedereen niet naar de man zit te kijken. Dominee preekt die ochtend over de Engelenzang. Toke probeert haar aandacht erbij te houden. Geluk kig lukt dat nog wel, maar af en toe moet ze naar de overkant kijken. Of ze wil of niet. De man kijkt nu echter hun richting niet meer op. Hij luistert aandachtig. Heel aandachtig zelfs, alsof hij er moeite voor moet doen. Wie is die vreemdeüng toch, die zo bekend Ujkt? Dominee zou het antwoord kunnen geven, maar dat weet Toke niet. Ze denkt, dat zij de enige is, die de man opgemerkt heeft. Ze weet niet, dat dominee hem allang heeft her kend. Hij is büj de man onder zijn gehoor te zien, samen met een jonge vrouw. Waarschijnlijk zijn verloofde. HOOFDSTUK 33 Het orgel speelt de lofzang van Zacharias, als de kerkgangers het gebouw verlaten. "Die ken ik ook", zegt Elske, maar Toke heeft even geen aandacht voor haar. Ze wil weten, waar de man blijft. Toch schrikt ze, als ze opeens vlak bij hem loopt. Willem. Dat is precies Willem, denkt ze ontzet. Ze volgt de man, die in gezelschap bhjkt van twee vrouwen. Een jonge en een oudere vrouw. Als een droom loopt ze achter hem aan. Ze moet uitwijken voor andere kerkgan gers. Dan is ze de man uit het oog verloren. Ze kijkt wanhopig in het rond, maar kan hem niet meer ont dekken. Een blauwe auto start vlak naast haar. Ze kijkt verschrikt opzij. Dan ziet ze in een flits de man zitten. Naast hem zit een jonge vrouw. Ze staat met een mk stil, zodat een vrouw tegen haar op botst. Ze kijkt en probeert daardoor de aandacht van de man te krijgen, maar hij spreekt tegen de vrouw achterin de auto. Ze diuft niet tegen het raam te tikken, al wil ze dolgraag contact met de man heb ben. Maar wat moet ze zeggen? Ze kan moeilijk zeggen, dat hij precies op haar zwager Ujkt. Hij zou vreemd opkijken en misschien verwonderd ant woorden: "O, dat zou wel kunnen. Je hebt wel meer dubbel gangers op de wereld." Daarmee zou zij het kunnen doen en zich vresehjk schamen. De wagen rijdt iets naar voren om tussen de rij auto's in te kunnen komen. Dan ziet ze opeens het Duitse nummerbord. Nu wil ze tikken. Ze wil weten, maar het is te laat! De auto rijdt en ze kan moeilijk achter de wagen aanrennen. Bovendien heeft ze Elske aan de hand. Het kind zou niet weten wat haar overkwam. Diep in gedachten loopt ze naar de plaats waar hun auto staat. "Waar ga jij naar toe?" hoort ze Frederik vragen. Ze is de auto voorbij gelopen. In de auto is ze stil. Elske leunt vertrouwelijk tégen haar aan. Toch kan ze er niet van genieten. Haar gedachten zijn bij de blauwe auto met zijn inzittenden. De auto vervolgt zijn weg naar de vakantiebunga- low. "Wat mooi is het hier toch", verzucht Hilde en strekt haar benen naar de gaskachel, die een behaaglijke warmte van zich geeft. "Nu moest het eigenüjk nog gaan sneeuwen. Dan kregen we echt Kerst", vervolgt ze dromerig, terwijl ze haar hand naar Ernst uitstrekt. Hij drukt die hand. Dan staat hij op. "Je kutje zin nog wel eens krijgen", antwoordt hij. "Het is er koud genoeg voor en de lucht ziet grijs." Hij loopt naar het keukentje. Hij is in gedachten bij het gehoorde van deze morgen. Het was niet mak kelijk dat te volgen. De taal vormde een belemme ring. Bovendien leek het hem heel anders dan wat zij gewend zijn om te horen. Hij schenkt het water op de koffie. Binnen hoort hij de stemmen van moeder en Hilde. Halsoverkop zijn ze deze dagen hier naar toe gegaan. Hij wilde het zo graag. Moeder keek wat vreemd toen hij het voorstel deed, maar ze weigerde niet. Hilde begreep het. Hij wil graag in de omgeving vertoeven, waar zijn vader geleefd heeft en waar nu zijn famiüe nog woont. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5