Werken in de zoii;! Elllira3B!4niEUW5 Kiezen voor ZORG!! Voetje voor voetje leren wij lopen. Maar aan die voetjes, die ons dagelijks overal brengen waar wij willen, kan van alles mis zijn. Wij mensen, van jong tot oud, kunnen met onze voeten heel wat te stellen hebben. En dan...? Dan ga je naar de pedicure! \:v. i" c« *s» n .>i 9 ^ii 'f^^ «i. «r «S' i& t& i& i& fs K' K* K' K' STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Ieder voor zich? Kiezen voor zorg! Basale zorg Aandacht voor betere zorg NPV helpt zorgen! VKUDAG 5 DECEMBER 2003 Voetje voor voetje Toen Nel Blanken-Roos en haar man de voormalige kruide nierswinkel aan de Hobius de Krijgerlaan in Sommelsdijk koch ten, begonnen zij dat pand grondig te verbouwen. Tegen de tijd dat de verbouwing ten einde liep, begonnen ze te fantaseren over wat ze met het vroegere magazijn zouden gaan doen. Deze ruimte, vroeger in gebruik als opslag en flessenspoelplaats, was best geschikt om iets bijzonders te worden, vonden Nel en Han. Nel, die als jonge blom koos voor de verpleging, hield van bezig zijn met mensen, en dan het liefst met het nauwkeurig verzorgen van kleinschalig werk. Wondverzorging was dan ook haar favoriete terrein: "De hou van peuteren", zegt ze zelf. Toen zij zich in eens beschikbaar stelde als proefkonijn voor één van de plaatselijke pedicures, die een 'slachtoffer' zocht voor haar examen, rolde Nel min of meer toevallig het wereldje van de pedicure binnen. Het gepriegel interesseerde haar mate loos en zo kon het gebeuren dat ze met de examenkandidaat mee ging naar school, en, gedreven door 'enorme kriebels', al snel zelf bij de opleiding zat. Twee jaar lang zette ze zich in om het vakdiploma voor pedicure te behalen. En meteen was voor het hele gezin Blanken duidelijk waarvoor de nog ongebruikte ruimte achter de gezellige woonkeuken zou gaan dienen: een eigen pedicurepraktijk. Zodra Nel haar papieren had, was het zaak om cliënten aan te trekken. Dat had ze vrij snel voor elkaar; inmiddels heeft ze een goed florerende praktijk. In het bestand zitten natuuriijk ook eenmalige behandelingen, waar door Nel ook nog plaats heeft voor nieuwe klanten. In het bestand zit zelfs iemand uit Delft, die regelmatig in Sommels dijk op familiebezoek komt en Nel als pedicure heeft uitverko ren. Nel zit nu dik twee dagen per week vol. Bovendien werkt ze eens per drie weken 's avonds, op de maandag of de donder dag. Normaal gesproken komen de cliënten in de praktijk voor een behandeling. Maar voor mensen die beslist niet van huis kunnen, wil Nel best een uitzondering maken; daar gaat ze graag even heen. Verder werkt ze de bij Hemesseroord en in het ziekenhuis in Dirksland. "Mensen die je daar meemaken, zien je wel zitten als je 'zelfs' in een ziekenhuis mag werken", zegt Nel. "Dan denken ze al gauw: 'dat moet een goeie pedicure zijn." "Om meer bekendheid te geven aan de grote variatie aan behan delingen waarvoor men bij mij terecht kan, hebben we een poos geleden in Sommelsdijk een folder bezorgd. Vanaf maart 2003 staat er ook een bord in de voortuin, waarbij regelmatig mensen blijven staan. 'Voetje voor Voetje', zie je ze dan denken, waar heb ik die naam eerder gezien? Het is natuurlijk een naam die grappig aandoet bij alle leeftijdscategorieën. Mijn cliënten variëren in leeftijd van 4 tot 94 om zomaar te zeggen; voor de jongste heb dan ook een speciale knuffel in de behandelkamer, en de oudste is zelfs nog ouder dan 94!" Reumapatiënten die zelf hun voeten niet meer kunnen verzorgen, zijn bij Nel ook aan het goede adres. De veronderstelling dat het werk van een pedicure alleen bestaat uit nagels knippen en het verwijderen van eelt en likdoorns berust op een misverstand. "Natuurlijk doe ik ook dat. Net zoals het polijsten van de nagelplaat, de behandeling van voetschim mel en extreem transpirerende voeten en het behandelen van ingroeiende nagels en kalknagels. Maar feitelijk begint de pedi cure al bij voorlichting over goed schoeisel, een goede voetver zorging en een goede houding. Als voeten pijn doen, kan onze lichaamshouding ongemerkt veranderen. En dat kan op zijn beurt weer voor knie-, heup- en rug- of nekklachten zorgen. Zelfs kleine kindjes kunnen al nare voetproblemen hebben of gezondheidsklachten die in de voetjes ontstaan. Het is dan ook heel belangrijk dat kleine kinderen goede schoentjes dragen." "Verder kan de pedicure een gespecialiseerde behandeling ver zorgen, die de klachten ondersteunend behandelt. Die speciali saties volgde ik al vrij snel na het behalen van het basisdiploma. Ik was voor mijn basisopleiding pedicure al begonnen met het aanleren van voetreflexologie, dat is een speciale voetreflex- massage. Het leek me interessant om dat als eerste te leren. Het is een bijzondere voetbehandeling, die eigenlijk los staat van het pedicure zijn. Op de voetzool zitten vele drukpunten, die elk op zijn eigen manier in verbinding staan met klieren, organen en andere delen en functies in ons lichaam. Door deze punten te behandelen met massage, druk en warmtetoevoer, kunnen des betreffende organen dusdanig worden gestimuleerd dat verUch- ting van klachten wordt bewerkt. De behandeling vindt plaats in een heel rustige omgeving en wordt als zeer ontspannend erva ren. Voldoende tijd en aandachtige zorg zijn de sleutelwoorden voor een geslaagd contact en een tevreden cUënt, zo is mijn ervaring. De behandeling, waarvoor ik om en nabij een uur uit trek, is voor veel mensen een moment van rust in hun gejaagde bestaan. 'Effe relaxen', zeggen ze vaak. Klachten die middels de voetreflexmassage behandeld kunnen worden zijn onder andere migraine, vermoeidheid, darmstoomissen, astmatische aandoeningen, whiplash, RSI, bekkeninstabiliteit en stress. Daarnaast kan ik ook klachten of aandoeningen signaleren die mogelijk door een arts behandeld moeten worden. De massage is dus geen geneeswijze, maar kan wel helpen te genezen en sti muleert het lichaam optimaal te functioneren. Overigens: als er geen klachten zijn, heeft de massage ook een weldadige uitwer king." De praktijkruimte van Nel Blanken ziet er licht, fris en schoon uit. "Daar hou ik van", zegt ze resoluut. "De ben erg gesteld op hygiëne. Ik werk ook altijd met handschoenen aan en een mond kapje voor. Na de behandeling van een cliënt gaat de apparatuur ook meteen in de ultrasone - een apparaatje dat grondig reinigt en deels ontsmet. Daarna wordt alles nog eens gedesinfecteerd met alcohol en mag het onder een schone doek wachten op een volgende cliënt." In de kamer staan twee behandelstoelen, een bureau, een nieuw keukenblokje en aan de muur hangen natuur lijk de vakdiploma's. Een stereotorentje geeft aan dat het belui steren van muziek tijdens een behandeling tot de mogelijkheden bestaat. Voorts is het een echte behandelkamer, die er professio neel uit ziet met alle instrumentjes, tangetjes en overige appara tuur, zoals de speciaal ontworpen voetbaden, die Nel gebruikt bij de zogenaamde voetpakkingen. Hierbij ondergaan voeten een kalmerende of juist verwarmende pakking, of desgewenst een paraffinepakking, die zorgt voor een betere doorbloeding en een verzachtend en ontspannen gevoeLgedurende langere tijd. Elders staat apparatuur voor een harsbehandeling van de onder benen, spullen voor esthetische nagelcorrectie: een verfraaiing van beschadigde teennagels of voor de behandeling van schim melnagels. Verder staan er veel potjes, tubes en zalfjes, waaron der een speciale behandellijn voor de voetverzorging van diabe tespatiënten, die driekwart van de rekening vergoed krijgen ais ze verzekerd zijn bij OZ. Andere zorgverzekeraars zijn vaak bereid de behandeling geheel of gedeeltelijk te vergoeden; hoe dat zit, staat de polisvoorwaarden. Nel is ook aangesloten bij Pro Voet, de beroepsorganisatie voor pedicuren. En wie lid is van Gezondheidsservice van de Zorg en Welzijn Groep kan bij haar terecht voor korting op de behande ling. Wist u trouwens, dat er een pedicurecheque bestaat? Bij deze. Inwisselbaar bij Nel of, als het om de nationale cheque gaat, ook bij andere praktijken. Naast de nationale pedicureche que zijn bij Nel verwenbonnen van 'Voetje voor Voetje' te koop vanaf €7,50. Om bij te blijven op haar vakgebied bezoekt Nel de jaarlijkse vakbeurzen in Arnhem en Leiden. Daar bUjf je op de hoogte van de nieuwste snufjes op allerlei gebied, van stoelen tot zalfjes om zo maar te zeggen. Verder houdt ze diverse bijscholingen bij die via Pro Voet te volgen zijn. Nel heeft nog wel plannen voor de toekomst: "Tegenwoordig is er bij de afwerking van de behan deling veel vraag naar verfraaiing van de nagels. Natuurlijk vind ik het dan leuk om de nagels van een al dan niet gekleurd lakje te voorzien. Dat bracht mij automatisch op de gedachte om naast pedicure ook aandacht te gaan besteden aan manicure; de verzorging van de handen. Ook het verzorgen van workshopjes zie ik in de toekomst wel zitten. Ja, zo iets lijkt me nog wel eens leuk. Mijn werk is echt veelomvattend. Heerlijk!" In De Dierenstee maken wij genoeg dingen mee met dieren waarbij je denkt: moet dat nou op zo'n manier? Maar toen enige tijd geleden Mientje bij ons werd binnengebracht, sprongen bij iedere vrijwiUi- ger de tranen in de ogen. Mientje is een kleine cyperse poes van onge veer vier jaar. Zij was zwanger en haar liefhebbende baas had een tewaaie dag, dus dan pak je gewoon je poes in een boodschappentas en smijt haar van drie hoog op straat, maar voor je dat doet, brandje nog even haar staart met een aansteker kaal. Hartstikke leuk! Helaas hebben de kittens de vreselijke val niet overleefd, maar Mientje is nu weer beter. Zij zit veilig bij ons en wij zoeken voor haar een Uefheb- bende baas. Heeft u interesse in Mientje? Denkt u er dan wel aan dat zie op dit moment vreselijk bang is en een tijd nodig zal hebben om weer vertrouwen in de mensen te krijgen. Maar met een hoop liefde en veel geduld zal dit wel lukken en dan heeft ze nog een flink aan tal fijne jaren bij een warm gezin. Ook voor Gompie zoeken wij een leuke baas, een cypers-witte poes van acht jaar. Zij is een beetje bang van kinderen en komt liever niet buiten. Ben je een echte vent, een beetje een macho, acht jaar, cypers-wit en beslist geen kroelkat, maar ga je liever je eigen gang, noemen ze je Lotje. Lot houdt niet van kinderen en komt liever niet buiten en hij heeft ook liever geen andere kat in de buurt. Voor hem een huis waar hij alleen de baas is. Ook Micky en Minnie zoeken samen een leuke baas. Micky cypers-wit, tien jaar oud. Mmme schilpad, negen jaar oud. Deze twee dieren willen graag samen blijven. Zij zijn vriendelijk, komen graag op schoot en komen alleen buiten als het zomer is. Zoekt u een leuke hond of een lieve kat? Kijkt u dan eens in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Telefoon 0186-655150. Onze openingstijden: maandag tot en met zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. I Groeten uit I grootmoeders tijdi (9) - door: Jan Both Als je rond 1900 aan het eind van de Voorstraat linksaf de Ring in reed, zag je dit: een cirkelvormige straat met aan de buitenzijde eeuwenoude punt- gevels en aan de binnenzijde een gras veld met talloze bomen. Op dit kerk hof, waarlangs kort daarvoor nog een kerkgracht liep, staat als 'nieuwig heid' een sierlijke muziektent. Zowel de muziektent als de oude woningen zijn verdwenen. De (huidige) Ring van Middelharnis telt beduidend min der oude bebouwing als die in Som melsdijk. Nu is de Ring van Middel harnis nooit echt helemaal bebouwd geweest, zeker niet op de schaal zoals dat in Sommelsdijk is gebeurd. Middelharnis is anders gegroeid dan Som melsdijk, waar op een groot deel van het kerkhof - waaronder de Dubbele Ring, Kerkstraat en Marktveld - al vrij vroeg hui zen werden gebouwd. Middelharnis ontwik kelde zich meer rond de haven. De wonin gen op deze foto zijn wel al heel oud. Het meest linkse huis en de woning derde van links zijn in het begin van de jaren twintig van de twintigste eeuw vervangen door nieuwbouw. Het huis daartussen is het oude gasthuis. Bij gasthuis moeten we in eerste instantie denken aan een ziekenhuis, maar uit een reglement inzake het gebruik van dit pand uit 1784 blijkt dat het in de eerste plaats onderdak bood aan weeskinderen, alhoewel het toch niet als weeshuis te boek stond. Het pand was eigenlijk een multifunctioneel armenhuis. In het reglement staat feitelijk niets vermeld over het verplegen van personen. Wel staan de taken van de huisvader en -moeder uit voerig omschreven. Zij dienden er onder meer voor te zorgen dat de weeskinderen op een keurige en godsdienstige wijze werden opgevoed. Gegeten werd er om 8.00, 12.00 en 20.00 uur. Spelen was alleen voor de kleintjes, de oudere kinderen moesten naar school. Als zij de school hadden doorlopen, werd er naar werk gezocht. In 1816 ver scheen een nieuw reglement betreffende het gebruik van het gast- annex weeshuis. Hier in is wel een artikel opgenomen waarin het (mede)gebruik als ziekenhuis wordt genoemd. We lezen: "De vreemdelingen welke weegens ziekte in dit gestigt zoude behooren te worden opgenomen zullen in het daartoe geschikte ziekenkamertje wor den verzorgd, en door zorg van den binnen- vader en moeder met overleg van Regenten jiife*::^^ Middelharnis - Ring worden opgepast." In de jaren vijftig van de negentiende eeuw is het gasthuis, in verband met de ingebruikname van een weeshuis op de Voorstraat, niet meer als weeshuis of als wat dan ook in gebruik. De gemeente ver huurt het dan aan particulieren: de voorka mer met kantoortje en een gedeelte van de zolder aan nachtwaker Johannes Wittekoek en het achterste deel aan Abraham van Leeu wen, agent van politie. Beide heren hadden samen het medegebruik van regenbak, wei- put, secreet en erf. Enkele jaren nadien wordt het gehele pand verhuurd aan veld wachter Machiel 'Verspille. Hebben we hier te maken met het eerste politiebureau te Middelharnis? In het verhuurcontract was nog opgenomen, dat "bij onverhoopt ontstaan van Cholera ziekte in deze gemeente het gehuurde op eer ste aanzoek van Burgemeester en Wethou ders van Middelharnis door den huurder zonder enige tegenspraak of vergoeding van huur dadelijk zal moeten worden ontruimd en verlaten, ten einde tot Cholera hospitaal te kuruien worden ingericht." In het begin van de twintigste eeuw was er in het gasthuis een soepkokerij, die de minder bedeelden van soep voorzag. In de crisisjaren was het pand in gebruik als stempelhok voor de vele werklozen. In welk jaar het gasthuis werd afgebroken is niet helemaal duidelijk; in ieder geval vóór de Ramp. Er heeft jarenlang een schutting voor de lege ruimte gestaan. In het begin van de jaren zestig verrees hier een nieuwe woning. Het vierde huis van Unks is het woonhuis behorende bij één van de vele dorpsboerde rijen. Alleen al aan de Ring zijn er nu nog drie als zodanig te herkennen. Helema^ rechts, verscholen achter de bomen op het kerkhof en de muziektent, staat nog het 'Groote Huys' of het zogenaamde 'Ouwe Baks'. Dit zeventiende-eeuwse gebouwen complex heeft in 1910 plaats moeten maken voor een winkelpand (thans brandweerka zerne). Verder zien we op deze sfeervolle ansicht kaart de eerste muziektent van Middelhar nis. David de Graaff is aan het eind van de negentiende eeuw met een lijst door het dorp gegaan om geld in te zamelen voor het oprichten van een muziektent. Het ingeza melde bedrag was echter bij lange na niet genoeg en toen heeft landbouwer Cornells Slis het ontbrekende (aanzienlijke) bedrag gegeven onder de uitdrukkelijke voorwaar de, dat de tent geplaatst zou worden op een plaats waar hij het vanuit zijn huis kon zien staan. Nu woonde Slis destijds in het pand waarin nu het advocatenkantoor van Den Hollander gevestigd is. Deze voorwaarden zijn door de heer De Graaff aanvaard. Een officiële overdracht aan muziekfanfare Sempre Crescendo heeft nooit plaats gevon den. In de jaren twintig ging de muziektent tekenen van verval te vertonen. In 1924 besloten enkele heren, onder voorzitterschap van P. van Oudgaarden, een verloting te houden, waarvan de opbrengst kon worden aangewend voor de bouw van een nieuwe muziektent ten behoeve van Sempre Cres cendo. Deze muziektent kwam te staan op het Burgemeester Boumanplein, waarna de muziektent aan de Ring verdween alsof hij er nooit had gestaan. Publicatie van Streekmuseum Goeree-Overflakkee Door gebrek aan personeel, gebrek aan geld en gebrek aan capaciteit en ruimte komt de zorg steeds meer onder druk te staan. Dit signaleert de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV). Zelfs de meest elementaire zorg, de basale zorg, komt in het geding. De meest en nog steeds meer gehoorde term in de zorg is: "We komen zo". Dit is vervelend voor patiënt en personeel, maar ook zorge- l^k voor de zorg van morgen. De NPV wil geen pleidooi voeren voor de recente acties en stakingen die gericht zijn op meer salaris. Het is niet dat de NPV, wer kend uit het christelijke oogmerk, het zorg- personeel geen goed inkomen gunt, maar de NPV ziet een bredere ontwikkeling. Dat is de ontwikkeUng van beknibbelen en dat jaar na jaar. De ene efficiëntieslag is nog niet ingevoerd of de volgende herstructurering is aan de beurt. In de sameiüeving is minder aandacht voor de medemens. Het individualisme viert hoogtij: ik moet werken, ik moet op vakan tie, ik moet veel verdienen, ik moet en ondertussen verkwijnt de medemens. Gaat een tweede baan, een tweede auto, een groot huis, een indrukwekkende noemt u maar op) vóór een beetje aandacht voor de mede mens? De maatschappeUjke ontwikkeling veroorzaakt ook een harder wordende samenleving. Richtinggevende poUtiek wordt niet gewaardeerd. De mens stelt zijn eigen richtlijnen, herkenbaar aan "ik vind of "dat maakt ik zelf wel uit". Een gevolg is ook, in combinatie met doorgaan de vergrijzing, dat meer mensen eenzaam zijn en aangewezen zijn op de professionele zorg. Door alle negatieve publiciteit is de aantrek- keüjkheid van de zorg afgenomen. Veel scholieren kiezen, in de Ujn van de geschet ste samenleving, voor een flitsende, snelle baan met veel status en aanzien. Ondertus sen komen veel jongeren terecht in de harde zakenwereld, waarin het over het algemeen is: iedereen voor zichzelf! De juiste zinge- ALARM! Er zijn nog 44 maagkrampen, 13 verlceersongevalien, 271 bevallingen ei 3 onbekende ziektes voor u Spreek, uw naam en telefoonnummerin en u wordt no^EZE MAAND ten^gebeJd I ving is ver te zoeken. Het vechten om bij te blijven en om niet uit de toon te vaUen. Uit komen voor onze principes? Opkomen voor de minder sterken? Inzet zonder tegenpresta tie? In veel functies worden essentiële ele menten gemist, bijvoorbeeld warme betrok kenheid of oprechte waardering. En dit zijn nu juist zaken waarin de zorg uitblinkt. Natourlijk is niet iedere patiënt even dank baar voor de ontvangen hulp, maar over het algemeen is er ondanks alle drukte ook ruim te voor contact. Er zijn ontzettend veel uit dagende en motiverende functies! Er moet niet alleen gedacht worden aan de hand-aan- het-bedfuncties, maar er zijn ook vele mooie kaderfuncties. Met name voor mensen met een HAVO-vooropleiding zijn er mogelijk heden te over. Denk gerust aan werk binnen de zorg. Neem eens een kijkje in een zorgin stelling, stap over de drempel! Vraag infor matie aan de decaan over werken in de zorg. Het is écht geen tweede- of derderangs werk! "We komen zo" kan dan plaats maken voor bijvoorbeeld: "Ik ben over drie minuut jes bij u". Voor velen is 'basale zorg' een veel gehoor de, maar toch nog onduidelijke kreet. Van daar dat de NPV dit graag even toelicht. Basale zorg is de meest elementaire, de meest vanzelfsprekende zorg. Denk hierbij aan: eten, drinken, een schoon bed, schone kleren, toiletbezoek en persoonlijke aan dacht. Er is geen mens die deze zaken wil en kan missen. NormaUter zijn het uitsluitend tijden van oorlog die de meest basale zorg aantasten. Deze vanzelfsprekende zaken worden in Nederland steeds minder vanzelf sprekend. Door alle ontwikkelingen komt de basale zorg ter discussie. De situatie is zelfs Nederlandse Patiënten Vereniging zo zorgelijk dat de NPV 'basale zorg' als jaarthema heeft gekozen. Aan alle fronten wordt bezuinigd: ziekenhuizen, verzor gingstehuizen, verpleegtehuizen, huisartsen, ambulances en noemt u maar op. Aan de ene kant is bezuinigen niet erg, maar als dit jaar na jaar wordt herhaald, worden de meest essentiële zorgtaken aangetast. Na enige tijd werkt dit bijvoorbeeld door in overbelast en gedemotiveerd personeel. Ook onderzoeks budgetten wor den gekort. Dit moet doorbro ken worden! De NPV vraagt daarom uw aandacht. De vraag naar zorg zal in de toekomst niet afne men, maar zelfs explosief groeien. Daarom moet het tij nu gekeerd worden. Het NPV- rapport 'Zorgen voor morgen' is onder de aandacht van de landelijke politiek gebracht. Het lijkt ver van het bed, maar de ontwikke- üngen raken vroeg en laat ons allemaal. Het is niet de zorgverzekeraar of de financier, maar de patiënt die de eerste plaats verdient! De Nederlandse Patiënten Vereniging wil een bijdrage leveren aan verantwoorde zorg van voldoende capaciteit. Het motto daarbij is: "Ieder mens mag er zijn!" Vindt u dat ook? Wih u de NPV steunen? De NPV zoekt leden en vrijwilligers. Vrijwilligers om de hulpbehoevende te helpen. Het gaat de NPV om de waarde van en de zorg voor het men- seüjk leven. Al meer dan 20 jaar wil de NPV zich hiervoor inzetten. Geen eenvoudige taak. Toch w.il de NPV haar geluid laten horen, ook richting politiek. Deelt u de zor gen van de NPV? Voor lidmaatschap (slechts 10,- per jaar) kunt u terecht bij het secretariaat van de NPV afdeling Goeree- Overflakkee, Specht 2, 3245 TN Sommels dijk, telefoon 0187-483620.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7