Overdenking AMNESTY-ACTIE voor jonge 'jfj^ mensenrechtenactivisten ^ïr uit de Heilige Schrift VGB legt rekenschap af over '6 november' aan de burgers van gemeente Goedereede EIIAIIDBI-niEtJWS arwasvLEKKEN Kerstgala in Goede Herderkerk Rotterdam 12 december op D'n Diek in Middelharnis VERVOLGVERHAAL KOEKlOilKI mtizaHEC viK vtns mipn^i Gekrookte riet en rokende vlaswiek MIDDELHARNIS - In veel landen is daadwerkelijk opkomen voor men senrechten een zaak van risico's lopen. Velen die in de frontlinie stelling dur ven nemen tegen onrecht, discriminatie, achterstelling en armoede ervaren dat aan den lijve. Zij worden geconfronteerd met bedreiging, arrestatie en marteling. En dat ondanks dat op 9 december 1998 de VN de Verklaring over de Verdedigers van de Mensenrechten aanvaardden, waarbij regeringen werden verplicht om mensenrechtenactivisten te beschermen. De 10-decem- ber-actie van Amnesty International zal dit jaar in het teken staan van aan spreken van nalatige regeringen op hun verantwoordelijkheid. 10 december -jaarlijkse actiedag Mensenrechtenactivisten - Wie zijn ze? Petities naar 10 landen Voor informatie over het lidmaat schap van Amnesty International en/of actief deelnemen aan acties kan men terecht op www.amnesty.nl of www.amnesty.flak kee.net. Ook kan men bellen met Annet T\iinen- burg, tel. 485452. PAGINA 5 VSUDAG 5 DECEBflBER 2003 Tijdens de gemeenteraadsvergade ring in Goedereede van dinsdag, waarbij een nieuwe wethouder werd gekozen, nam liet Verenigd Gemeente Belang, de gelegenheid te baat om rekenschap af te leggen over het func tioneren en aftreden van 'haar' wet houder P.T. Grinwis, na het aanne men van een motie van wantrouwen in de raadsvergadering van 6 november. Fractievoorzitter de heer P. Feller richtte zich tijdens zijn verklaring niet alleen tot de voor zitter en daarmee tot de raadsleden, maar over hun hoofden heen, ook tot de burgers van de gemeente Goedereede. Want volgens het VGB waren diezelfde burgers sinds '6 november' in het ongewisse gelaten over wat er aan de hand is met de bewuste vermogens- Vjerklaring. Dit komt - aldus het VGB - door de 'absolute radiostilte' vanuit het gemeente bestuur. Daarom vond Feller het hoog tijd dat er rekenschap werd afgelegd. Feller nam ruim de tijd om in een helder betoog het een en ander uit de doeken te doen. "Er is veel gebeurd wat het bevat tingsvermogen van onze fractie te boven gaat", aldus Feller. Zijn fractie heeft zich verbaasd over het moment waarop de frac ties van de PvdA, VVD en ChristenUnie kozen voor het behandelen van de Vermo gensverklaring. In augustus was immers tij dens een besloten raadsvergadering beslist dm eerst de onderhandelingen tussen de gemeente, de Rabobank Westflakkee en de UFA (Visafslag) af te wachten. "Zelf heb ik navraag gedaan en mijn bezorgdheid geuit over de belangenbeschadiging van de betrokken partijen, bij de heer Bakelaar en gevraagd waarom volgens deze partijen de kwestie nu op de agenda moest, terwijl er anders was afgesproken". PvdA'er Bakelaar verklaarde vervolgens aan Feller, dat wat hem betreft het er alles mee te maken had dat hij grote onvrede had met de gepresenteerde begroting en heel veel moeite had over het late inlichten van de raad over de Vermo gensverklaring door de beide verantwoorde lijke portefeuillehouders, wethouder Grin wis en burgemeester Sinke. Volgens Feller had Bakelaar aangegeven de begroting op deze wijze niet te kunnen en willen behan delen. In coalitieverband werd, volgens Feller, ook gesproken over het behandelen van de Ver mogensverklaring. Het bleek dat de CDA- fractie het een moeilijk punt van dat wethou der Grinwis de raad te laat had ingelicht. Maar op de vraag van Feller of het CDA nog vertrouwen had in de VGB-wethouder, ver klaarde Van Oostenbrugge dat er geen reden was om dit vertrouwen op te zeggen. Twijfel bij CDA Toen de datum van 6 november naderde ont stond er volgens Feller bij het CDA steeds meer twijfel over het late informeren van wethouder Grinwis. Feller verklaarde dat hij gevraagd had of er nieuwe feiten waren. De fractie van het CDA gaf toen aan dat er spra ke was van wat onderlinge wrijving binnen de leden van het college. Gaandeweg werd het de VGB-fractie duidelijk dat wethouder Grinwis toch de motie van wantrouwen moest krijgen. "Tragisch en onbegrijpelijk" noemt het VGB het aannemen van de motie op 6 november. "De heer Grinwis was ten tijde van de ondertekening van de Vermogensver klaring niet eens lid van het toemnalige col lege. Het simpele boetekleed wat aangetrok ken werd door de burgemeester voor het niet informeren werd gewaardeerd en vond men voor dat moment voldoende, maar het toege ven van Grinwis van zijn foute inschatting was bij lange na niet genoeg. Deze motie was een snoeiharde afstraffing voor zijn rol in het hele verhaal", aldus Feller. Hij vroeg zich af of er bij de verschillende raadsleden niet meer andere motieven speel den bij het aanvaarden van motie. "Er is wel licht een stok gevonden om de hond te tf, -•<»1 "•1 J*^^ >•- »»»^'»«£-. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending Compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Vrienden brachten voor ons uit Rusland een houten pop mee, waarin een andere zat en dfiarin weer een kleinere, en zo 12 in totaal. Er zou een Russische sage aan verbonden zijn, maar die hadden zij niet verstaan. Kent u dat bijbehorende verhaal:' Antwoord: Die poppetjes heten 'koeklosj- ki', dat is het meervoud en verkleinwoord van 'koekla' (pop). Ze komen oorspronke lijk uit de Oeral en zijn elk uit één stuk hout gesneden. Men zet alle mannetjes naast elkaar in volgorde van klein tot groot en ver telt dan het verhaal over de alles ver slindende beer. Het begint met een vliegje dat aas eet, maar deze vlieg wordt door een spin gegrepen. De spin wordt door een pad opgehapt en die verdwijnt in de maag van een slang. De slang wordt opgepeuzeld door een vogel en die vogel wordt door een kat gevangen. De kat vormt de maaltijd van een vos. De vos valt ten prooi aan een wild Avijn. Dat zwijn wordt gegeten door een mens, maar de mens wordt op zijn beurt ver slonden door de grotere bruine beer, die in Rusland als machtigste van alle dieren werd beschouwd. Al vertellende schuift men de poppen in elkaar, zodat uiteindelijk de groot ste overblijft. Wie niet precies tot 12 komt, kan er een dier bijvoegen. Vroeger waren alle poppen dierenfiguren, maar in de huidi ge vorm passen al die gelijke figuren beter in elkaar. Ik heb een afwasmachine gekocht, gebruik de voorgeschreven was- en glansmiddelen, maar krijg mijn bestek er telkens gevlekt uit. Wat kan er aan de hand zijn? Antwoord: Omdat u niet opgeeft van welk materiaal uw bestek vervaardigd is, kunnen wij uitsluitend enige algemene opmerkingen maken. Echt zilver bijvoorbeeld kan reeds donkere vlekken vertonen onder invloed van de zwavel verbindingen die in de. atmosfeer voorkomen. Het wordt ook snel aangetast door het oxaalzuur in rabarber en dergelijke groenten. Blijft tafelzilver enige tijd liggen voor het wordt afgewassen, dan kunnen de daarop aanwezige voedselresten ontleden en kan het zilver door zuren en zwavelverbin- dingen donker kleuren. Dergelijke vlekken kunnen met een zilverpoetsmiddel worden weggepoetst. Voor een aantal zilverlegerin gen en verzilverde vorken, messen en lepels geldt het zelfde. Is het heft van een mes van zilver en het lemmet van roestvrij staal, dan kunnen er door zgn. contactcortosie op het grensvlak van beide metalen vlekjes ont staan. Daarom moeten verschillende metaal soorten besUst gescheiden in de korven van een afwasmachine worden gelegd, want als De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 slaan". Het VGB denkt dat het stemgedrag bij de diverse partijen gebaseerd is op de opgelopen frustraties en teleurstellingen van de vorige coalitieonderhandelingen. Ook Bakelaar wist van verklaring Sprekend over de kandidaatstelling van Bakelaar vond Feller het vreemd dat juist Bakelaar naar voren werd gedragen in de plaats van Grinwis. Want volgens hem wist ook - toenmalig - wethouder Bakelaar af van de Vermogensverklaring. Daarom had hij liever gezien dat de PvdA met een wet houder van buiten de raad was gekomen. Tijdens de behandeling van de begroting voor 2004 op 11 december zal er nog uitge breid teruggekomen worden op de collegeaf spraken en de veranderingen in de begroting. Pianist Jan Mulder geeft een kerstconcert met leden van zijn orkest 'Het Mulder Cons ort' op zaterdag 13 december in de Goede Herderkerk te Rotterdam. De kerk is gelegen nabij de A 20 afslag Centrum. Mulder heeft weer een bijzonder programma weten samen te stellen met zeer fraaie kerst- muziek en een aantal composities van de nieuwe cd Grandezza. Meer daarover kunt u lezen op wwwjan-mulder.nl Er is geen kle dingvoorschrift. De zaal gaat open om 19.15 uur. Aanvang 20.00 uur. De kerk is goed verwarmd. Toegangsprijs 15,00 inclusief garderobe, programmaboekje en korting op de cd Écos- saise Christmas. U kunt kaarten reserveren via www.concertticket.nu. Wees op tijd aanwezig; uw reservering geeft geen recht op een gereserveerde plaats! Meer informatie via telefoon 0343 431571. er zilver en stalen bestek in één vak terecht komen, kunnen er op alle aanrakingspunten dergelijke corrosieplekken te zien zijn. Ook op voorwerpen van uitsluitend roestvrij staal kan zich dat verschijnsel hier en daar voor doen, maar dat is een kwestie van kwaliteit van het bestek. De zorg die tijdens de fabri cage wordt besteed aan het spanningsarm gloeien van het staal, blijkt namelijk van grote invloed te zijn op de corrosiebesten- digheid. Machinaal afwassen dumt immers veel langer dan met de hand vaatwassen en er treden grote temperatuurswisselingen bij op. Aluminium pannen zullen na een beurt in de afwasmachine ook een kleurverande ring ondergaan en/of een dof(fer) aanzien krijgen. Minder goede kwaliteit plastic schaaltjes kunnen door de hoge temperatuur vervormen, ofwel de kleuren vervagen. Het is daarom van belang bij de aanschaf van bestek, pannen en ander keukengerei om materiaal te vragen dat bestand is tegen behandeling in een afwasmachine. Ik mag geen zuur voedsel meer gebruiken in verband met een maagzweer. Wat moet ik dan met die zure (extra) vitamine C aan? Antwoord: Vitamine C is niet alleen in de vorm van ascorbinezuur, maar ook als het niet-zuurvormende natriumascorbaat of cal- ciumascorbaat te koop en dat is even effec tief als de zure tabletjes die u eerst nam. Waar komt toch de voornaam Jaspar van daan? Antwoord: Jasper en Gasper komen, met al hun verbasteringen als Gasparin en Jesper en de vrouwelijke vormen als Jappe, Jasperina, Kaspertsje, enz., uit Caspar, in het Latijn: Casparius. Een bekende Caspar was één van de Drie Wijzen (of Koningen) uit het oosten, die zijn naam zou danken aan het Perzische woord 'kandschar', dat schatbewaarder betekende. "Het gekrookte riet zal Hij niet verbreken, en de rokende vlas wiek zal Hij niet uitblussen. (Jesaja 42:3) Deze woorden, gesproken door de profeet Jesaja, waren in eerste instantie gericht tot het joodse volk in ballingschap. Door hun afval van God en het niet luisteren naar Zijn stem, had dat volk Zijn toom over zich gehaald. Hun dienen van God was enkel een uitwendige aangelegenheid. Schijn zonder zijn. Zonder iimerlijke beleving. Als straf op hun zonden waren zij gedeporteerd naar Babel. Maar dan blijkt, dat de ontrouw van het volk de trouw van God niet opheft. De Heere ontfermt Zich over zijn volk. Hij gedenkt aan zijn Verbond. Het BondsvoUc mag terug keren naar het vaderland. Daartoe gebruikt de Heere de Perzische koning Cyrus (Kores) als zijn knecht, zonder dat deze daar notie van heeft. Maar dan, geleid door de Geest van de pro fetie, mag Jesaja profeteren over een andere Knecht! Over de grote Knecht, de Heere Jezus Christus. Jesaja 42:1-12 is één lofzang op de Messias die Israël verwacht en in Wie al de volken van de aarde gezegend zullen worden. Hoe zal deze Knecht des Heeren te werk gaan? Dat lezen wij in onze tekst: "Het gekrookte riet zal Hij niet verbreken, en de rokende vlaswiek zal Hij niet uitblussen. 'Gekrookt riet' en: 'rokende vlaswiek'. Dat zijn de twee beelden waarmee bepaalde mensen worden aangeduid. Riet is broos. Het biedt weinig weerstand. Terwijl de diep gewortelde eikenboom zelfs ruwe stormen weerstaat, wordt de rietstengel licht door de wind heen en weer bewogen. En gekrookt of geknakt riet deugt nergens meer toe. De mensen zijn geneigd het als waardeloos weg te werpen. De rokende vlaswiek is de pit van de tuitlamp waarmee in het Oosten de woning werd verlicht. Door gebrek aan de nodige ohe, flikkert de pit nog flauw, maar zal spoedig uitdoven. De huisvrouw is geneigd die rokende vlaswiek maar te doven. Niet alle gelovigen hebben een sterk geloof Er zijn ook zwak- of kleingelovigen. De opgeroepen beelden van het 'gekrookte riet' en de 'rokende vlaswiek' hebben betrekking op deze zwak- of kleingelovigen. Neen, ze zijn niet ongelovig, maar htm geloof is inge zonken. Gebogen onder een diep besef van hun zon den, mishagen en veroordelen zij zich. Ze roepen om genade, maar zonder veel ver wachting. Anderen zijn teneergeslagen, omdat ze weinig vorderen in de heiligma king. In plaats van meer heilig, worden zij meer onheilig. Weer anderen moeten klagen over verachtering in de genade. Het was hun vroeger beter dan nu. In de tijd van de eerste liefde mochten ze dicht bij de Heere leven. Genoten zij vrede door het geloof in de Heere Jezus Christus. En nog, als in de prediking de dierbaarheid, de algenoegzaamheid, beminnelijkheid en goedheid van de Heere Jezus wordt voorge steld, drinken zij het Woord in als een dorsti ge het water. Maar zij verkeren in onzeker heid omtrent hun eeuwige toekomst. Ze mis sen de zekerheid van het geloof Twijfelen of ze wel deel hebben aan de Heere Jezus en al Zijn weldaden. Ze vrezen zich te bedriegen voor de eeuwigheid. De satan valt hen aan. "er is voor u geen heil". Er is de strijd tegen de wereldse begeerlijkheden en het eigen zondige vlees. Geheel ellendig, zien ze hun beeld getekend in het gekrookte riet en de rokende vlaswiek. Maar hoor nu wat Jesaja mag profeteren van de Heere Jezus Christus: "Het gekrookte riet zal Hij niet verbreken, en de rokende vlas wiek zal Hij niet uitblussen". Welk een bemoedigende omschrijving van het geduld en de liefdevolle teerheid van de Heere Jezus. Hij wil mensen, die verslagen zijn over hun zonden, die hopen op genade maar nog zo weinig het heil in Christus zich durven toe-eigenen, troosten met de verzeke ring, dat Hij het gekrookte riet niet zal ver breken en de rokende vlaswiek niet zal uit blussen. De mensen, ook de 'vrome' mensen, zijn geneigd het kleingeloof ver weg te wer pen. Ze meten de mens naar door hen bepaal de maatstaven. Wie daar niet geheel aan vol doet, wordt afgeschreven. Ze breken met ruwe handen graag kapot, wat ze niet voor vol laten meetellen. Geheel anders gedraagt zich de Heiland. Hij ontfermt Zich over het ellendige en verlore ne. Tijdens zijn rondwandeling op aarde, raakte hij de melaatse aan en genas hem. De zondares, dat geknakte riet, gemeden door de mensen, sprak Hij vriendelijk toe en gaf haar Zijn vrede. De tollenaren waren veracht en gehaat, maar Jezus at en dronk met hen. Hij nam de boetvaardige moordenaar aan het kruis, die rokende vlaswiek, mee naar het Paradijs. De Heere ontfermt Zich over het kleine, het nietige en zwakke, over dat wat niets is in zichzelf. "Hij zal geduld hebben met de zwakheid der arme zondaren, en Hij zal hun verslagen geweten verkwikken en hen ver troosten door de belofte van de vergeving hutmer zonden", (kantekeningen bij de S.V.) Hij is nabij de gebrokenen van hart en de ver slagenen van geest. Hij is de Hogepriester, Die medelijden heeft met onze zwakheden. (Hebr. 4:15). De vraag is niet of ons geloof groot of klein is, de vraag is, of ons geloof een waar geloof is, gewerkt door het Woord en de toepassing door de Heilige Geest. "Een zwak geloof geeft een mens net zozeer een aandeel aan Christus als een sterk geloof, ofschoon het niet dezelfde vreugde ver schaft". (J. C. Ryle). En ook dit: "We dwalen grotelijks als wij de eerste bewegingen van een ziel naar Christus niet aanmoedigen". Misschien wordt ons zwak geloof door de mensen ver weggeworpen. Laat dan de gedachte ons troosten, dat de Heiland het gekrookte riet niet verbreekt en de rokende vlaswiek niet uitblust. Hij heelt het gebroke- ne; Hij blaast door de Heilige Geest de vlas wiek aan, tot deze weer licht geeft, licht van leven, lieven loven. Dit woord is geen lofzang op het zwakke geloof Het is veelmeer een lofzang op de barmhar tigheid van de Messias, Die gekomen is om het zwakke te sterken. Zijn liefde wordt niet verbroken, ook niet door onze ontrouw en ons soms zo kille hart. De Heere laat niet varen wat Zijn hand begon. Van die trouw, zingen wij, vol verwachting: "De Heer' is zo getrouw als sterk. Hij zal zijn werk voor mij volenden en bidden tegelijk: "Verlaat niet wat uw hand begon, O, Levensbron, Wil bijstand zenden (Psalm 138:4, berijmd) B. H.H. 10 december is de dag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, in 1948 op die dag door de VN aangenomen. Jaarlijks is deze dag voor Amnesty Interna tional een bijzondere actiedag. Om practi- sche redenen wordt de 'viering' ervan soms enkele dagen verschoven; dit jaar door de Groep Goeree-Overflakkee van Anmesty dus naar vrijdag(avond) 12 december. Op d'n Diek zullen dan aan het winkelend publiek kaarsen worden uitgereikt met daar aan bevestigd de slogan 'Gerechtigheid Wereldwijd'. Ook zal het winkelend publiek worden gevraagd de Amnesty-actie voor mensenrechtenactivisten te ondersteunen door enkele petitieUjsten te ondertekenen die zullen worden toegezonden aan regeringen die het minder nauw nemen met de bescher ming van mensenrechtenactivisten. Recht op onderwijs, vrijheid van meningsui ting, andere fundamentele vrijheden - Ze behoren gemeengoed te zijn en aan niemand te worden onthouden. Maar helaas is zo'n sitaatie meer uitzondering dan algemeen. Mensenrechten worden bedreigd en aangetast door superioriteitswaan, machtshonger. armoede en nog tal van andere factoren. Een onrecht dat wereldwijd miljoenen slacht offers maakt. Gelukkig stellen ook overal ter wereld miljoenen andere mensen, bekend of onbekend, individueel of in georganiseerd verband, zich teweer tegen dit otffecht. Deze mensen - mensenrechtenactivisten - spelen een cruciale maar vaak gevaarlijke rol in een streven naar samenlevingen waarin mensen rechten niet langer geschonden worden. Som migen van hen krijgen wereldbekendheid: Nelson Mandela, de Dalai Lama, Aung San Suu Kyi, om maar enkele namen te noemen. Heel veel anderen doen hun werk in vols trekte anonimiteit. Mensenrechtenorganisa ties maar ook kerken en vakbonden proberen hen bij te staan door regeringen aan te spre ken op hun verantwoordelijkheid om actief een bijdrage te leveren aan de bescherming van deze mensen. Ze baseren hun oproep op de VN-Verklaring over de Verdedigers van de Mensem-echten. De petities waarvoor op 12 december ook op D'n Diek ondersteuning wordt gevraagd stuurt Amnesty International naar de rege ringen van: de Filippijnen, Indonesië, de Democratische Republiek Congo, Zimbab we, Wit-Rusland, Turkije, Algerije, Israël en de Bezette Gebieden, Colombia, Guatemala. -60- Zelf houdt hij ook van dieren, maar Heleen is zo pre cies. Die wil absoluut geen hond of kat in huis. Toch, als Heleen haar kind met Tombo ziet spelen, kijkt ze er wel wat anders tegenaan. Voor Elske zou het inderdaad goed zijn, denkt ze. En als Tombo ook haar om aandacht vraagt, streelt ze zijn brede kop. De hond legt zijn logge poot even vertrou welijk op haar been. "Braaf beest", zegt ze en ze klopt hem op zijn rug. Dan ziet Tombo zich genoodzaakt de poot nog eens stevig op haar neer te zetten. Ze duwt hem niet weg, ook al blijft hij een poos zo zitten. "Zullen we een eind gaan lopen?" vraagt Toke in de loop van de middag. "Daar heb ik wel zin in. Jij dan. Heleen?" vraagt Rob. "Jawel", zegt ze, maar het klinkt niet erg enthousiast. Maar als ze in het bos lopen, moet ze toegeven dat het heerhjk is. Tombo springt om hen heen en verdwijnt af en toe ook in het struikgewas om even later wild blaffend te voorschijn te komen. Hij blijft vooral bij Elske in de buurt. "Jullie zijn goede vriendjes", zegt Toke tegen haar. "Ik wou, dat Tombo van ons was", antwoordt het meis je. "Dat grijp ik", zegt Toke, "maar wij willem Tombo voor geen goud missen. Hij is een beetje ons kind." "Heeft u dan geen echt kindje?" vraagt Elske. "Nee", antwoordt Toke zacht. "Wij hebben geen kind." Ze heeft wel een kind, maar dat leeft niet meer. Daar wil ze dit jonge mensenkind niet mee belasten. Boven dien zou Elske nog meer vragen gaan stellen, als ze dat wist. Frederik heeft het gehoord. Hij kijkt schuin ach terom en houdt zijn pas in, zodat hij naast haar komt te lopen. Even rust zijn hand op de hare. De anderen heb ben het niet gehoord. Ze zijn vol aandacht voor de omgeving. Het is ook een schitterend gezicht al die sneeuw op de bomen en struiken. De ongerepte paden, waar nog niemand op gelopen heeft. "Dat pad is zo schoon. Rob, zie je het", fluistert Heleen, "Zo onbezoedeld. Dat heeft nog geen mens vernield." Hij begrijpt, dat ze meer bedoelt met deze opmerking. Hij zou haar willen helpen, maar hij kan het niet. Wat moet het diep zitten, dat het geen dag, zelfs geen minuut uit haar gedachten is. Hij moet toch maar niet te lang wachten om hulp te zoeken, neemt hij zich voor. Hij graait wat sneeuw en pepert Elske ermee in. Het kind heeft rode wangen van de opwinding en van de buitenlucht. "Dit moesten we veel meer doen", zegt hij. "Elske ziet er nu zo gezond uit. Jij trouwens ook." "Voor jou is het ook goed", antwoordt ze. Fijn, dat ze ook aan hem denkt. Vaak zit ze in hetzelf de kringetje, dat draait om de ellende die ze meege maakt heeft. "We moeten er maar een gewoonte van maken om eUce zaterdagmiddag een eind te gaan lopen en jij gaat voor taan eUce middag een half uur wandelen." "Dan zal ik toch een hond aan moeten schaffen", zegt Heleen. "Krijgen we een hond!" gilt Elske, die dat net hoort. "Dat weet ik niet, hoor", antwoordt Heleen, maar ze is er niet zo afkerig meer van als ze altijd geweest is. "Af, zegt Elske tegen Tombo. De grote hond luistert perfect. "Blijf!" zegt ze dan en ook daar gehoorzaamt hij aan. Het is een mooi gezicht om het meisje met het dier bezig te zien. "We moeten zo langzamerhand teruggaan", zegt Toke. "Anders hebben we straks geen tijd meer om rustig brood te eten." Als ze bij de boerderij aankomen, willen Rob en Heleen afscheid nemen, maar daar wil Toke niets van weten. "Jullie eten een boterham mee. We vinden het juist zo gezellig, dat jullie er zijn. Ik heb er helemaal op gere kend", zegt ze ten overvloede. "Dan doen we het", antwoordt Rob. "Hoi, hoi!" roept Elske en trekt Tombo aan zijn oor. "Voorzichtig zijn, Elske. Tombo is heel lief, maar als je hem per ongeluk pijn doet, zou hij kunnen bijten", zegt Toke. "Maar ik wil hem helemaal geen pijn doen", zegt Els ke. "Dat weet ik wel, maar dat begrijpt een hond niet. Het is en blijft een dier." "Maar wel een lief dier", zegt Elske. "Dat is zo", antwoordt Toke. "Kom, jij mag me helpen tafeldekken. Dat kun je vast wel. Jij bent zo'n grote meid." Het is heel gezellig met z'n allen. Toch moet Toke onder de maaltijd vaak aan Willem denken. Anders vroeg ze Thonia en hem altijd samen met Kerst. Dat is voorbij. Maar als Willem inderdaad goed heen is, mag ze hem niet terug verlangen. Ze mist haar zwa ger echter meer dan ze zeggen kan en Frederik heeft ook veel aan hem verloren. Hij is stiller de laatste tijd. Het verlies heeft hem zeer aangegrepen. Hij is nu ook de laatste man van het geslacht Van Woudri- chem. En al zegt hij het niet, ze voelt, dat hij de laat ste jaren over het voortbestaan van de boerderij inzit. Frederik leest het Kerstevangelie. Elske luistert heel aandachtig. Haar donkere ogen zijn onafgebroken op Frederik gericht. Ze heeft verbaasd gekeken, toen Fre derik hardop voorging in gebed. Als Frederik gaat dan ken, is er weer even de verwondering. "Papa praat nooit hardop", zegt ze, als hij het gebed beëindigd heeft. "De wou, dat papa het ook deed." Er valt een ongemakkelijke stilte. "Ik moet naar m'n vee mensen", zegt Frederik. Hij neemt hartelijk afscheid van zijn gasten. "Mag ik weer met Tombo spelen?" vraagt Elske "Nog even. We gaan zo naar huis", antwoordt haar moeder. "De vind het hier juist zo fijn. De wil hier graag blijven", zegt Elske. "Mag het mevrouw?" Toke wordt er verlegen van. "Het mag, hè?" Dan ga ik de hele dag met Tombo spe len", houdt de kleine vol. "En met de poes", zegt Toke. "Heeft u ook een poes? Mag ik die ook eens zien?" "Een andere keer, Elske", zegt Heleen. "We gaan nu naar huis." "Maar ik wil zo graag hier blijven. Waarom mag het niet?" vraagt Elske. Haar lip trilt. "Daarom niet", antwoordt Heleen. Ze kijkt Rob hulpzoekend aan. Ze kan haar kind toch zomaar niet bij vreemden achterlaten? Hij weet toch, wat er gebeurd is. Als ze nu even met Rob kon over leggen. Rob ziet de vragende blik in haar ogen. Toke ziet het ogenspel tossen die twee en begrijpt. Heleen heeft zoveel meegemaakt in haar jonge jaren. Ze is het vertrouwen kwijt. Het zal lang duren, voordat ze dat weer terugheeft. Als ze het ooit terugkrijgt.Daarom zwijgt ze en vraagt aan Elske of ze mee naar de poes gaat kijken. Het kind is daar direct voor te vinden. Rob en Heleen moeten dit zelf uitzoeken. Het is hun kind. "Doe het maar gerust", zegt Rob zacht tegen Heleen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5