n«rrfCii3 \>J Opzienbarende vondst in Kwade Hoeic verraadt dat er iets grondig mis is Informatieavond stand van zaken 'Zoetwatervoorziening' f:)S<^ B 6 Godsdienst in het Grondvest Sportvïsbootje in moeilijkheden De Hoop naar topconcours Gewoon Kees... innaard OPEL Nieuws Rattenplaag in Dirksland? MAKELAARDIJ OBILITEITSCENTRUM Nijverheidsweg 4, Dirksland Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! ERA (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 actief in beeld en geluid OTaxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? i^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVEID» TEL. 0342-405 140 Vrijdag 5 december 2003 76e jaargang nr. 7262 Wie het handboek der Geschiedenis van het Vaderland van mr. Groen van Prinsterer nazoeld op de ontstaansgeschiedenis van onze staat, stuit binnen een paar regels op de dragende fac toren: geloof godsdienst. Dat valt aan te vullen, dat valt te nuanceren, maar het valt niet te nege ren. Het kan ook niet anders. Wij - nuchtere wester lingen van de 21e eeuw - kunnen ons nauwe lijks voorstellen dat het dagelijks leven was .doortrokken van de invloed en/of de beleving van godsdienst Eerst dicteerde de rooms- kathoiieke kerk eeuwenlang het openbare en geestelijke leven. Rond de eeuwwisseling naar de 16e eeuw is het de Hervorming die door de prediking van de rechtvaardiging door het geloof de mens terugwerpt op de soevereiniteit van God en zijn eigen verantwoordelijkheid. Het is ook de tijd van het Humanisme, maar ook dat kent de wortels van de religie. In de beschrij vingen wordt het wel het godsdienstig humanis me genoemd. Kortom de zestiende eeuwer is een religieus mens. Dat geldt niet alleen voor de bevolking van de Lage Landen, die zich opmaakt voor de strijd tegen het machtige Spanje, maar voor heel de toenmaals bekende westerse wereld. Momenteel staat de Europese grondwet op sta pel. Daarin Is deze joods-christeiijke wortel uit gebannen. Alles wat momenteel in zwang is aan denkrichtingen heeft blijkbaar invloed gehad op de ontstaansgeschiedenis van wat uiteindelijk Verenigd Europa moet heten. Het christelijk geloof natuurlijk ook wel, maar dat kun je niet noemen. Dat wordt genegeerd met een beroep op de scheiding tussen kerk en staat Dat zal waar zijn, maar dan geldt het wel voor het heden. Die schelding in de historie projecte ren is zoiets als geschiedvervalsing. Onze minister-president Balkenende is een moedig man. Hij durft thema's die tegen het algemeen geldende denken ingaan te benoe men en houdt in voorkomende gevallen ook vol. Dat maakt hem politiek kwetsbaar. Je zult maar een kabinet moeten leiden dat snoeihard moet bezuinigen. Je zult maar een kabinet moeten leiden dat, los van die bezuinigingen, zich opmaakt om de samenleving terug te werpen op de eigen verantwoordelijkheid, op echte solida riteit. Balkenende moet daarbij het liberale gedachte goed en de gedachte van een verantwoordelijke samenleving vanuit christelijk perspectief, bin nen eenduidig beleid zien te houden. Dat op zich is al reden voor veel kritiek. Zijn gereformeerde achtergrond maakt het alleen maar erger, althans dat vindt men. En zo ontstaat het beeld van een premier, die tegen beter weten in op Europees niveau zich druk maakt voor een thema dat er niet toe doet Die bij herhaling stelt dat er in het Europese Grondvest een verwijzing moet staan naar de joods-christelijke wortels van de landen die nu weer min of meer verenigd zijn. Dat is een the ma dat niet meer speelt Balkenende moest beter weten. Als hij dan drie, vier of hoeveel keer dan ook dat thema noemt, lijkt het wel alsof hij zeurt. Nederland als het jengelende jongetje, h/linister-president Balkenende verdient een beter beeld. Hij heeft groot gelijk. Niet alleen omdat wij ervan overtuigd zijn dat de christelijke religie een wezenlijke rol speelde in het verle den. Ook omdat het weglaten van die notie geschiedvervalsing is. Bovenal omdat het negeren - meer kan het niet zijn - van de hand van God in de geschiedenis betekent dat ook het hele waarden- en normen patroon van de samenleving gefundeerd wordt op de het drijfzand van het menselijk denken. Zondag 30 november, op het eind van de ochtend, bevond het sportvïsbootje 7460 YD uit Schiedam zich met twee personen aan boord ongeveer 3 mijl noordelijk van de uiterton, toen er problemen ontstonden met de motor. Via de Kustwachtpost in de vuur toren van Ouddorp werd de hulp ingeroepen van de Stellendamse reddingboot. De bemanning werd tegen twaalf uur opgepiept en voer 10 minuten later uit. Na twintig minuten waren ze ter plaatse, brachten een sleepverbinding tot stand en sleepten het scheepje naar de haven van Stellendam, waar het in de buitenhaven werd afgeleverd. De geredden zegden toe donateur van de KNRM te worden. STELLENDAM - Enkele dagen geleden heeft Fanfareorkest De Hoop uit Stellendam de eervolle uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het KNFM-topconcours te Arnhem op 27 maart 2004, waar om de KNFM-landstitel gestreden zal worden. De vereniging komt uit in de hoogste amateur afdeling, de Vaandelafdeling, in welke afde ling men in 1983, 1989, 1997 en 2000 al KNFM-landskampioen werd. Het zal sinds 1981 de 21e keer worden dat dirigent Arie Stolk en zijn muzikanten naar Anihem zul len trekken om de muzikale degens te krui sen met een aantal andere orkesten. De Hoop verdiende haar plaats in Arnhem op grond van de prachtige prestatie op het KNFM- concours te Zaandam, waar men met 91,17 punten een eerste prijs met onderscheiding van de jury bij elkaar speelde. Op het a.s. topconcours wordt de concurtentie gevormd door fanfareorkesten uit Numansdorp, Zuid- Beijerland, Castricum en het Friese Eestrum. De muzikale voorbereidingen zullen één dezer weken siarten, hoewel men in Stellen- dam ook de nodige tijd en energie zal willen besteden aan het speciaal voor hen geschre ven concourswerk 'Songs of Sorrow and Joy' van de Nederlandse componist Micha Hamel. De compositie ligt sinds kort op de lessenaar en blijkt een verrassend en afwis selend stuk te zijn, dat de nodige studie ver eist, maar naar uitdagingen is men bij De Hoop altijd op zoek. In de verenigde vergadering van het Water schap werd melding gemaakt van grote aantallen bruine ratten die de omgeving van Dirksland tertoriseren. Wie deze rat ten, of muskusratten, signaleert, wordt ver zocht dit te melden aan het Waterschap. Deze zal dan voor bestrijding van het ongedierte zorg dragen. Dat kan met de meerderheden van de 'dag' ver anderen. Wie de geschiedenis kent, weet ook wanneer de kerk faalde. Het kan overigens geen kwaad ook goed te onthouden waar zij een heel positieve rol speelde. Als dienaren falen, is nog niet gezegd dat hun heer niet deugt Ondanks alles, blijven wij van mening dat Euro pa niet alleen gebaat is bij de erkenning van haar christelijke wortels, maar nog meer bij de dienst van Goden de doorwerking daarvan in het open bare leven. Donderdag 11 december a.s. worden de plannen gepresenteerd voor de Integrale Zoetwatervoorziening Goe- ree-Overflakkee. De bijeenkomst vindt plaats in het Waterschapshuis, Dwarsweg 40 in Middelharnis en begint om 19.30 uur; de zaal is open vanaf 19.00 uur. De zoetwatervoorziening op Goeree-Over- flakkee wordt aangepast. Dat is nodig om de kwaliteit van (landbouw)water zeker te stel len én te verbeteren. Een en ander hangt samen met het besluit om de Haringvliet- sluizen op een kier te zetten waardoor het huidige zoetwaterinnamepunt verzih. Daar naast is behoefte aan bergings- en bufferca paciteit voor respectievelijk natte en droge perioden. In de afgelopen maanden zijn de plannen voor de zoetwatervoorziening ver der uitgewerkt. Waar mogelijk zijn wensen en ideeën van belanghebbenden en bewo ners in de inrichtingsplannen opgenomen. Als het Haringvliet weer brak wordt, moet de zoetwatervoorziening op Goeree-Over- flakkee worden aangepast. Gestreefd wordt naar een andere, meer duurzame manier van waterbeheer. De Integrale Zoetwatervoor ziening combineert daarom het beheer van drink- en landbouwwater met natuur en recreatie. Een duurzamer waterbeheer in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Deha is nood zakelijk om (toekomstige) waterproblemen het hoofd te blijven bieden. Meer namurlijk en dynamisch waterbeheer voorkomt een verdere achteruitgang van de waterkwaliteit en de ecologie (blauwalg, vis- en vogelsterf te). Hierdoor kan de leefbaarheid van de streek op termijn onder druk komen te staan. Behalve dat het eiland er met het project een nieuw en gevarieerd natuurgebied bij krijgt, biedt het plan juist ook mogelijkheden voor recreatie. Tijdens de informatieavond op 11 december zullen de inrichtingsplannen worden gepre senteerd en toegelicht. Belangstellenden krijgen volop gelegenheid om met leden van de projectgroep Integrale Zoetwatervoorzie ning van gedachten te wisselen. Verschil lende bestuurders zoals mevrouw Dwars- huis, gedeputeerde van de provincie Zuid- Holland, en de wethouders van der Kamp en Slootweg van de gemeente Middelharnis alsmede de heer Goekoop, dijkgraaf van het waterschap Goeree-Overflakkee, zullen aan wezig zijn om vragen te beantwoorden en uitleg te geven. In het project werken de provincie Zuid- Holland, Rijkswaterstaat, Deltanatuur, het waterschap Goeree-Overflakkee, de ge meenten Middelharnis en Dirksland en het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden samen. www.cormelissant.nl Autobedrijf Cor Melissant 0187-6015 98 Flakkee Caravans 0187-60 5191 Cor Melissant Tweewielers 0187-601706 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM 't Gebeurde ongeveer een maand geleden, op Goeree-Overflakkee, en 't stond geschre ven in SGP-blad 'De Banier'. Loopt op een zaterdag in Stad aan 't Haring vliet een al wat oudere boer - al in z'n goeie pak en met pet op - pardoes en in levende lij ve tegen niemand minder aan dan de Minis ter van Landbouw, de heer Veerman. En ja, wat zegje dan ineens? Minister? Hoogheid? Excellentie? Of gewoon "m'near"? De goe de man wist het echt niet en vroeg het de minister zelf maar: "Meneer Veerman, hoe moet ik u nu aanspreken? Met 'excellentie', of 'hoogheid'of 'mijnheer' Het antwoord van de minister zal even verbazingwekkend zijn geweest dan de ontmoeting met zijne excellentie zelf: "Zeg maar Kees. COMBI 'r fefo-urvice I OinDOtP- Wtthlraol 3S Td. (CI1I7) 6tl All U37U Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxaleur. lid NVM 0187-476555 Altijd 60 kwaliteitsoccasions met 6 tot 12 maanden BOVAG-garantie. Kijk op vt^wv^^.axxiaulo.nl of kom langs! Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 MAKELAARDl, Middelharnis B.V. Voor de koop of verlcoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA iWiddelhatnis Tel. (0187) 482606 www.ope1nieuws.nl ^1^ H^ HMV w 1 www.opeinieuws.nl Actueel Nieuws Vacotures Shop Evenementen Infomnatie Opel Linkz en vonzettiprekendal onz« occasions tnd. Mo REGISTERACCOUNTANTS Afgelopen zomer zijn op Goeree- Overflakkee twee planten ontdekt die daar nooit eerder voorkwamen. De zee venkei welteverstaan en de struikaster, een naam die speciaal ervoor verzonnen is, want er was nog geen Nederlandse naam voor deze Noord-Amerikaanse plant. Goeree-Overflakkee heeft kort om een nieuw woord veroorzaakt. Beide zeldzame planten werden aangetroffen in de Kwade Hoek, één van de weinige overgebleven buitendijkse natuurgebie den, vlakbij Goedereede. Ze kwamen er op eigen kracht, als zaad drijvend op zeewater, en wisten zich er voortvarend te aarden. De man die ze aantrof is dr. Ruud van der Meijden, planten- taxonoom van het Nationaal Herbari um in Leiden. Dat de zeevenkei en strui kaster op Goeree-Overflakkee groeien, is floristisch-wetenschappelijk nogal belangwekkend, en dat geldt al hele maal voor de struikaster: de vondst was de eerste ooit in Nederland. Maar: hun aanwezigheid verraadt tegelijkertijd dat er iets grondigs mis is met de wereldtemperatuur. De opwarming van de aarde doet zuidelijke planten klaar blijkelijk oprukken naar het noorden, en dat is verontrustend. In Eilanden- Nieuws een exclusieve reportage over een opzienbarende vondst. Voorne Ruud van der Meijden (1945), grijs baardje, gemoedelijk voorkomen, woont 'aan de overkant': in Oostvoome. Decennia lang verbleef hij in Leiden, in de buurt van het Rijksherbarium, waar hij zich als planten- taxonoom, vroeger 'plantensystematicus' geheten, bezig hield met het rangschikken van de soorten. Nog steeds is Van der Meijden verbonden aan dit instituut, dat een onderdeel is van de universiteit, maar het is niet meer zijn persoonlijke leefomgeving. Drie jaar geleden verhuisde hij naar Voorne, een regio die hem als wetenschapper tintelt. "Als kind zocht ik al planten", zegt Van der Meijden, die is geboren in Rotterdam, "en Voorne was toen een topgebied. Het is dat nog steeds trouwens. De natuur is er zó mooi." Door de verhuizing kwam Van der Meijden middenin het gebied te zitten dat hem zo jong al verrukte, en waar hij als 58- jarige nog immer met onverflauwde passie rondloopt. "In feite zoek ik al vijftig jaar in Voorne." Voorne een dynamisch natuurgebied? Wie in de verte al die woest vlammende pijpen ziet, krijgt toch andere associaties. Wat maakt Voorne dan zo opmerkelijk? Van der Meijden toont zich in zijn antwoord meteen de toegenegen docent: "Dat weten we niet zo goed. Zelf denk ik dat het komt doordat het gebied niet is ontwaterd door drinkwateront trekking. Voorne ligt in de monding van de Rijn en de Maas, twee rivieren die voortdu rend hun bedding verlegden, waardoor er steeds laagjes tussen kwamen. Het feit dat de waterhuishouding van Voorne, voor Neder landse begrippen, ongestoord is gebleven, is een belangrijke verklaring dat de natuur er zo bijzonder rijk is. Plus het bodemtype. Voorne is nat en kalkrijk, waardoor er veel meer soorten groeien dan in een natte en kalkarme bodera." Snuffelen Zijn voorliefde voor Voome heeft Van der Meijden niet eenkennig geinaakt. Hij geeft zijn ogen ook beroepsmatig de kost op Goe ree-Overflakkee; sterker: overal waar hij vertoeft, ook tijdens vakanties, kan hij het niet nalaten een stuk grond systematisch af Ï!SS?5S*tgg5^^^= Ruud vwi der Meijden verkent mei enkele vrijwilligers een gebied: "Je zit wel eens een halfuur te staren om alles te kunnen determineren" te snuffelen op planten. Het is een ingebak ken gewoonte, die hem tot een gezagheb bend plantenexpert heeft gemaakt. Het wetenschappelijke boek 'Heukel's Flora" staat op zijn naam, Goeree-Overflakkee is zo'n gebied waar Van der Meijden ook al vijftig jaar trouw komt. Uit persoonlijke nieuwsgierigheid, maar ook in functie: Van der Meijden is - vanzelfsprekend - aangesloten bij de Stich ting Floristisch Onderzoek Nederland (Flo- ron). Zo'n achthonderd actieve vrijwilligers inventariseren op verzoek van Floron de Nederlandse flora, op dit moment bestaande uit circa 1400 soorten planten. De vrijwilli gers - voor buitenstaanders klinkt dit onge looflijk - verkennen Nederland per vierkan te kilometer. Het land is daartoe opgedeeld in 40.000 vakken ofwel kilometerblokken. Elk jaar noteren zij de soorten die daar voor komen. Hun waarnemingen, honderddui zenden per jaar, worden verwerkt in geauto matiseerde bestanden. Zo ontstaat een momentopname van de Nederlandse flora, gegevens waarmee de overheid en particu liere instellingen perfect uit de voeten kun nen. Van der Meijden doet in zijn vrije tijd mee aan zulke inventarisaties. Hij heeft dan een zogeheten streeplijst in de hand, waarop alle Nederlandse planten staan in hun Latijnse benaming. "Ik loop door zo'n gebied, alleen of met een groep, en streep alles aan wat ik zie. Zo'n vierkante kilometer kost veel tijd. Je zit weleens een half uur te staren, om alles te kunnen determineren." Kruipend, lopend, bukkend werkt hij zijn vak af. "Het schiet niet erg op, je doet een hele dag over een vierkante kilometer." Van der Meijden keert steeds terug. Per sei zoen en om de vier jaar. "In het voorjaar, de zomer en de herfst heeft de flora wisselende aspecten, en om die veranderingen te kunnen registreren, moet je vaak teruggaan. Eens in de vier jaar doe ik daarnaast een herhalings opname, en dan zie je de grote verschillen. Vooral in de Kwade Hoek, waar de vegetatie nogal in beweging is." En zo belandt hij bij die zondoorstoofde dag, vrijdag 15 augustus. De dag dat hij zijn legendarische vondst deed. Boekje Van der Meijden was weer eens 'op excur sie', wat in floristische kringen een andere betekenis heeft: niet zomaar wat plezierig ronddarren, maar nauwgezet observeren. ■"4':-.-: - '*s^ B De struikaster op de Kwade Hoek: dit is de allereerste j^ vondst in Nederland. -V& i- Lopend door het getij dengebied zag hij het onmiddellijk: een zeevenkei (Crithmum maritiraum). Nog nooit was deze plant waar genomen op Goeree-Overflakkee. "De zee venkei is van oudsher erg zeldzaam in Nederland. We kennen de soort al lang. De naam staat al sinds 1825 in het boekje. De laatste jaren is het aantal vindplaatsen echter toegenomen. Zo zijn er bijvoorbeeld vond sten gedaan in het noorden. Maar dit is de eerste op de Kwade Hoek, überhaupt op Goeree. Ongetwijfeld zullen zaden van de zeevenkei wel vaker zijn aangespoeld bij de Kwade Hoek. Maar toen sloegen ze niet aan, of de plant is kort daarna weer doodgegaan." Dezelfde dag, iets verderop, deed hij nóg een verbazingwekkende ontdekking, veel opzienbarender: de struikaster. "Ik reageer de heel enthousiast. De zeevenkei is al bij zonder, de struikaster had ik nooit verwacht. Dit is de allereerste vondst in Nederland." Eerlijk gezegd was het niet het woord 'struik-aster' dat hem door het verwonderde hoofd schoot. Hij herkende de plant als de Baccharis halimifolia. Van oorsprong is het een Noord-Amerikaanse plant, die op een of andere manier kans heeft gezien Europa te bereiken. In België, wist Van der Meijden, was de plant "op sommige plekken aange plant, op andere plekken verwilderd". 'Ver wilderen' wil zeggen: spontaan ontstaan op een plek waar niet getuinierd wordt. Hoe de zaadpluisjes vanuit België de Kwade Hoek hebben bereikt, is niet te achterhalen. "Ik was er niet bij," zegt Van der Meijden. "Er zal geen mens aan te pas gekomen zijn, vermoedelijk zijn ze aangespoeld." Zó recent was het fenomeen struikaster zelfs in België, dat er nog geen Nederlandstalige naam voor bedacht was. Van der Meijden nam daarom kort na zijn vondst contact op met collega's van de Nationale Plantentuin in Meise. Gezamenlijk besloten ze de plant de 'struikaster' te noemen. Zeldzaam als de struikaster is. Van der Meijden houdt de lokatie niet geheim. "De plant staat op het zandige deel, aan de water kant, vlakbij het vogelrustgebied", vertelt hij zonder omhaal. Op zijn GPS, een apparaatje waarmee iemand via satellieten exact kan uitzoeken waar hij zich bevindt, heeft hij de coördinaten van de zeevenkei en de struikas ter 'ingemeten'. Is hij niet bang dat onverla ten de planten meenemen? Hij haah de schouders op. "Mensen die kwaad willen, komen er toch wel achter waar de planten staan. Wij maken met enige regelmaat mee dat mensen die hebben deel genomen aan een excursie, stiekem terug gaan en een plant uitgraven. Alles wat beschermd en zeldzaam is, roept nu eenmaal zwarte handel op." Maar Van der Meijden stelt de oprechte flo- risten gerust: de zeevenkei en de struikaster staan er nog steeds, zo heeft hij onlangs geconstateerd. "De struikaster zou in okto ber gaan bloeien. Maar we Icregen plotseling vorst. Toen zijn de bloeitoppen bevroren. De plant zelf overleeft zeker." Hij keek uit naar de bloei. "Als een plant niet bloeit, is het een rariteit. Bovendien: om pluis te krijgen, moet een plant uitkomen. De struikaster had al bloemknoppen, dat duidt op bloei, maar de vorst sloeg toe. Erg jammer, want soms kan het wel drie jaar duren voordat een plant op een nieuwe plek bloeit." Heeft Van der Meijden niet te neiging om de struikaster te plukken en toe te voegen aan de reusachtige collectie gedroogde planten in het Nationaal Herbarium? "Je moet erg oppassen dat een plant die in zulke lage aan tallen voorkomt - en dat geldt ook voor de zeevenkei - door plukken wordt uitgeroeid. Hij begint net, en dan zou 't gelijk weer af ge- lopen zijn (ygrvolg op pagina 8)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1