hekl ïI5G0 in beeld 14 Miljoen voor De Zwarte Pion jubileumconcert dr. Pieter Vis C,tot: voor professionele studiofotografie te laten wonen EIIIVIIEHai-IIIEUWS projecten om ouderen langer zelfstandig 2>^^ tnni^e fjn^zct^nrS/ Organist Lennert Knops werkt mee aan "Z^iccmi^cr S t Uitslagen 1 december jl. "Z^tCZPPi^tY i 'Z>tCtPH{nY 2 Aap Cavia Leeuw Ezel Giraf Eend Panter Kikker Hond Muis Haan Rat Kat Vogel Zebra Paard Hamster Tijger Poes z Sturen jullie de oplossingen van november op? Iedereen de hartelijke groeten. Vooral de Weduwen en weduwnaren sterkte gewenst in deze donkere dagen! -^ t PAGINA 13 Minister Delcker (VROM) en staatsse cretaris Ross (VWS) hebben ruim 14 miljoen toegelcend aan projecten die bevorderen dat ouderen langer zelf standig Itunnen blijven wonen. Het gaat om twee typen projecten op het gebied van wonen, zorg en welzijn: extra investeringen in verbouwactivi teiten 12,5 miljoen), en kennisverza meling over en kennisoverdracht van innovatieve projecten op dit terrein (ruim 1,5 miljoen). In totaal hebben 89 projecten geld gekregen; 63 voor verbouwactiviteiten en 26 voor ken nisverspreiding. Dit geld komt van de Tijde lijke woonzorgstimuleringsregeling (WZSR). Corporaties en andere partijen die projecten op het gebied van wonen, zorg en welzijn realiseren, kampen met hoge kosten vanwe ge de extra voorzieningen voor deze wonin gen. Daarom is genoemde regeling inge steld. De toekenning van 14 miljoen is de laatste in een reeks. De Tijdelijke woonzorgstimule ringsregeling wordt nu volgens planning beëindigd. In 2004 krijgt de Tweede Kamer een evaluatie van de regeling. Aanvragen In totaal is voor 385 projecten subsidie aan gevraagd, waarvan 357 voor verbouw en 28 voor kennisverspreiding. De meeste aanvra gen kwamen van een samenwerkingsver band tussen een corporatie en een zorginstel ling. Gemeenten, welzijnsinstanties en (ver tegenwoordigers van) zorgbehoevenden zelf hebben relatief weinig subsidieaanvragen ingediend. De projecten voor extra investeringen in ver bouwactiviteiten zijn deze keer vooral gericht op personenalarmeringssystemen in de woning 1,7 miljoen aan projecten) en ondersteuning van wijksteunpunten 10,8 miljoen). Met een personenalarmeringssys- teem kunnen mensen langer zelfstandig blij ven wonen. Een wijksteunpunt helpt mensen met zorg- of welzijnsbehoefte om dit te kun nen doen. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 13 van de huishoudelijke competitie: Minnaar -1. Lagendijk0-1 Van der Waal -De Jagerrem Dupree - Mulder1-0 Lesuis - Meiaard1-0 Den Haan - M. Lagendijkrem Krijgsman - Loosjes0-1 H. Smit - Van der Velde0-1 Voor de beker werden de achtste finales gespeeld, met de volgende uitslagen: Van Hooff - Neleman 1-0 Mourik - C. Smitrem (1-0 regl.) Van der Staaij - Van den Ouden0-1 Moedt - Visser1-0 Struik - Hennekes0-1 Verolme - Boeter1-0 Peeman - Van der Waal 0-1 (regl.) Van Prooijen - Bom1-0 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-NSeuws.j Postbus 8, 3240 AA Middcihamis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Zo gaan we de laatste maand al weer in. Vroeg donker, mistig soms, nattigheid en kou. Ja dat hoort er allemaal bij. Als het in je hart maar anders mag zijn!! Waar is Adam? Waar is Eva? Ze hebben zich beiden verstopt. Kun jij hen vinden? Kleur ze roze. Gelukkig zocht de Heere hen op, ondanks hun zonden. Hij beloofde de Verlosser. Advent! Vandaag is Ellen van Rossum (Den Bommel) jarig. Zij wordt 11 jaar. Het zal wel een dubbele dag met cadeautjes worden vanwege Sinterklaas. Veel gezelligheid gewenst met je familie! Op 8 december zal als alles goed gaat Marleen Meyer (Ouderkerk a/d IJssel) veijaren. Gefeliciteerd met je twaalfde levensjaar. Op donderdagavond 18 december a.s. vindt in de Augustijnenkerk aan de Voor straat van Dordrecht een bijzonder kerst concert plaats. Op het programma prij ken liturgische, folkloristische en advents- en kerstliederen, afgewisseld door samenzang. Het muzikale gebeuren staat mede in het teken van het 40-jarig zangersjubileum van de internationale bekende concertzanger dr. Pieter Vis. Afwisselend treden het wereldberoemde Utrechts Byzantijns Koor o.l.v. Grigori Ser- gej Saroles op naast twee zangeressen en een keur van talentvolle instrumentaUsten. De lyrische sopraan Frangoise Vanhecke uit Harelbeke (België) en de Dordtse mezzo sopraan Inez Wong Chung-Slot (in het dagelijkse leven oogarts in het Academisch Ziekenhuis Maastricht) zingen soli en in duetvorm. De in Surinaamse kringen popu laire gospelzanger en gitarist Clarence Breeveld zal verschillende kerstliederen uit zijn geboorteland vertolken. Verdere instru mentale medewerkers op dit concert zijn de Utrechtse fluitiste Janet Loen-Ras en de ceUiste Erica Le LireMeijborg uit Antwer pen. De pianist Hans Veldhuizen, geroemd om zijn piano- en improvisatiespel en op het zojuist gerenoveerde koninklijke instru ment, het Maarschalkerweerdorgel uit 1880) begeleidt de jonge organist Lennert Knops uit Nieuwe-Tonge de zangsoUsten, instrumentalisten en de samenzang. Het mag zeldzaam worden genoemd om in deze adventstijd het Utrechts Byzantijns Koor in Dordrecht te kuimen beluisteren. Zij hebben eerder aan kerstconcerten van concertzanger Pieter Vis meegewerkt, zoals bij diens 25 jarig zangersjubileum in Hou ten (1988). Op dit kerstconcert, met samenzang van bekende kerstliederen, zal burgemeester R.J.G. Bandell het openingswoord uitspre ken. De jubilerende bas-baritonzanger dr. Pieter Vis zal, als voorzitter van de Elza Vis-De Clercq Stichting, het welkomst woord richten aan het college van B&W van Dordrecht, alsmede aan het eregasten- paar van deze avond, mr. dr. A.A.M, van Agt en echtgenote, (voormalig minister president, minister van Justitie en oud- ambasadeur van Japan als Minister van Staat). De aanvang van het concert is 19.45 uur; de kerkdeuren gaan al om 19.15 uur open. De toegangskaarten ad 15 per persoon (incl. uitvoerig programmatekstboekje, dat u op de concertavond zelf krijgt) zijn in voorver koop verkrijgbaar bij: Dordts VVV-kantoor Zuid-Holland Zuid, tel. 0900-4636888; Muziekhandel Spiering, Dordrecht, tel. 078-6133233; Boekhandel Antiquariaat Van den Tol, Dordrecht, tel. 078-6139522; Familie Knops, Korteweegje 5, Nieuwe Tonge, tel. 0187-652373; Augustijnenkerk, kosterij G. de Boon, Voorstraat 216, Dordrecht, tel. 078- 6579686; Ook kuimen kaarten telefonisch worden gereserveerd: 06-23149414 (tussen 19.00 en 22.00 uur) of per e-mail: psaris@zon- net. nL Arjan Broere (Sommelsdijk) verdient 15 extra punten voor zijn zelfverzonnen wegstreep- raadsel. Fijn gedaan Arjan! Welk woord komt eruit als je de volgende namen weggewerkt hebt? A L H 0 N D K A T H A G I R A F H C I A P E M U I S A A E A V V 0 G E L M V E N E H L E E R S I N S T B E P E T A D E S IJ T E A J E E E G P U N R Z E E O W R A T T E B R E P A A R D E L R S K I K K E R P A Volgend jaar, 2004, willen we bij leven en welzijn een nieuw onderdeel in de raadsel rubriek opnemen. Puzzelaars van wie de naam met een A, B of een andere letter t/m de K uit het alfabet begint moeten maar eens proberen een leuk antwoord op de vragen uit de A-versie te schrijven. Later komt dat dan in de krant, natuurlijk vergezeld van je foto. Begint je voornaam met een L, M of een andere letter t/m de Z uit het alfabet, reageer dan op de B-vragen. Doe je eraan mee? Mooi, dan krijg je er lekker 25 punten bij. Dat is wel even wat anders dan maar 10 hè. A-versie vragen: 1. Waar heb je in je leven het meeste een hekel aan? 2. Wat is voor jou het mooiste moment van de dag? 3. Als je één dag miljonair kon zijn, wat zou je dan doen op die dag? 4. Voor wie heb je bewondering? 5. Wat is de beste uitvinding? 6. Mooiste boek. 7. Predikant die het leerzaamste preekt. 8. Wat voor grappigs maakte je wel eens mee in je leven? Vragen van de B-versie: 1Wat is je oudste herinnering? 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? 3. Het beste advies dat je ooit gekregen hebt? 4. Favoriete cd. 5. De grootste blunder die je in je leven maakte. 6. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? 7. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? 1Geslacht op het altaar. 2. Vlees: Varken, paard, koe, kip, konijn en schaap. Wol: Schaap. Melk: Koe. Eieren: Kip. Plezier: Poes, konijn en paard. 3. Zie de pijltjes in de tekening. 4. Ds. Joppe. 5. Boek. 6. Jesaja 64:4b: En wij aUen vallen af als een blad. 7. 1Rode kool, 2. Augurk, 3. Koohabi, 4. Andijvie, 5. Mandarijn, 6. Mango, 7. Banaan, 8. Bloemkool, 9. Zuurkool, 10. Aardappel, 11. Peer, 12. Kers, 13. Aardbei, 14. Tomaat, 15. Limoen, 16. Sla, 17. Appel, 18. Citroen, 19. Witlof, 20. Druif, 21. Boerenkool, 22. Fram boos, 23. Radijs, 24. Sinaasappel, 25. I>rei, 26. Perzik, 27. Rabarber, 28 Meloen. 8. 1. Jacob, 2. Nebo, 3. Jaïr, 4. Cornelius, 5.Nebukadnezar, 6. Jesaja, 7. Hananja, 8. Jaïrus, 9. Nethinim, 10. Jason. 9. 1. Logopediste, 2. Loodgieter, 3. Verp leger, 4. Metselaar, 5. Kapper. 10. De Lutherroos met de aangegeven kleuren. 11. De volgende dingen klopten niet in de tekening: 1. Er hangt een portret van Calvijn. Calvijn werd 26 jaar na Luther geboren; 2. Een Friese staartklok bestond toen nog niet; 3. De lampen- kroon hangt aan een touw; 4. Er zit een electrisch kaarsje in de kroon; 5. Violen in de vorm zoals afgebeeld op de plaat werden nog niet gebouwd in de tijd van Luther; 6. Het ovale lijstje naast de viool hangt ondersteboven; 7. Vliegtui gen kwamen nog niet voor; 8. Vinger hoedskruid wordt nooit voor kamercul- tuur gebruikt; 9. Voor de Yucca geldt hetzelfde verhaal; 10. Er waren nog geen electrische lampen; 11. In de luit naast het kastje zit geen klankkast; 12. Luther draagt een overhemd met stropdas; 13. Drie balpennen die hij draagt in zijn borstzak waren nog niet uitgevonden; 14. Armbandhorloge idem dito; 15. Luther leunt op een Lodewijk de 14e stoel. Dit meubilair werd pas in de 17-de eeuw gemaakt; 16. De steun van de armleuning ontbreekt; 17. De bril die op de Bijbel ligt werd in deze vorm in Luthers tijd nog niet gedragen. «f. V •ir •"f 4> Duurzaam klussen Wij Nederlanders klussen wat af. Meer dan de helft van de bevolking klust ten minste eenmaal per maand. Een gemid deld huishouden besteedt ongeveer 200 euro per jaar aan het opknappen van huis en tuin. En in deze tijd van bezuinigen zullen mensen steeds meer zelf gaan doen. Tot voor kort kon voor duurzaam klus sen subsidie bij het Ministerie van VROM worden verkregen, maar die subsidiepot is helaas leeg. Dat neemt niet weg, dat door een goede voorberei ding en een goede materiaalkeuze veel geld bespaard kan worden. Wat verstaan we eigenlijk onder duur zaam klussen? U klust duurzaam als u uw materialen zodanig kiest, dat de milieubelasting nu en in de toekomst zo klein mogelijk is. Daarbij is ook van belang, dat u uw eigen gezondheid en die van anderen zo min mogeUjk schade toebrengt. Wist u bijvoorbeeld, dat als u spaanplaat in uw huis aanbrengt hieruit formalde- hydegas kan vrijkomen, wat hoofdpijn en huidirritaties kan veroorzaken. Wist u, dat veel verfsoorten vluchtige organi sche stoffen afgeven, die smogvorming bevorderen en het broeikaseffect ver sterken? Kortom, klussen begint met een goede voorbereiding en voorlichting. Asbest Particulieren die asbesthoudend afval willen verwijderen moeten dit melden bij de afdeling Bouw- en woningtoezicht van de gemeente of een vergunning bij deze afdeling aanvragen. Een sloopver gunning is verpUcht als er meer dan 35 m2 verwijderd moet worden. Deze ver wijdering dient dan door een erkend bedrijf te gebeuren. Particulieren mogen asbest tot 35 m2 gratis aanleveren bij het regionaal overslagstation in Middelhar- nis, mits goed ingepakt in foUe en voor zien van een bewijs van melding bij de gemeente. Bedrijven dienen altijd een sloopver gunning aan te vragen voor asbestver wijdering. Het is verboden asbest te bewerken met een hogedrukspuit, staalborstel of schuurpapier, omdat daardoor vezels vrij kunnen komen, die heel gevaarüjk voor de gezondheid zijn. (Voor verdere informatie over asbest kunt u contact opnemen met uw gemeente). Plaatmaterialen Als u voor klussen hout aanschaft, kunt u het beste hout nemen met een FSC- keurmerk of Keurhout-logo. Dat is hout uit goed beheerde bossen. Voor gips kunt u het beste Rogips nemen: dit is een restproduct van elektriciteitscentrales en belast het miUeu minder dan natuurgips. Als u van tevoren een berekening maakt van de hoeveelheid die u nodig hebt, voorkomt u dat u materiaal overhoudt. Meestal kan men het voor u op maat zagen. ■4r-fr «^S* ^J''f^-^"fr ^>-■4--^-^-^ 4-■^'--^ ■4'-^'t» -"K'J-'t- Plaatmaterialen als spaanplaat, triplex en multiplex worden verlijmd met kunsthars. U kunt aan de aanduiding klasse El en instituutsaanduiding (KOMO of U van Uberwacht) zien of sprake is van een lage formaldehydeaf- gifte. Schilderen van buitenwerk Belangrijk hierbij is: voorkom onnodig verven. Het is niet altijd nodig om oude verf te verwijderen. Verf gaat langer mee als u jaarlijks het verfwerk met water afneemt, controleert op beschadi gingen en dit bijwerkt. Dit bespaart verf, verfafval en tijd. Ook gaat verf langer mee als u door ontvetten en schuren zorgt voor een ondergrond waarop de verf goed kan hechten. Verder is het zo: hoe minder vluchtige organische stoffen in de verf, hoe beter dat is voor het milieu. Informatie over de hoeveelheid organische stoffen vindt u op het etiket van de verfbus. En als u halverwege een verfklus moet stoppen is het handig om de kwast niet direct schoon te maken of in terpentine te zetten, maar de kwast in een plastic zakje te verpakken en op een koele plaats te bewaren. En last but not least: koop de verf die past bij de klus. Dat betekent niet alleen een mooier eindresultaat, maar ook een langere levensduur van de verflaag. Voor buitenshuis verven zijn hybride verven of de oplosmiddelarme high so lids te verkiezen. Oplosmiddelarm wil zeggen: 125 tot 300 gram oplosmiddel per Uter verf. Acrylverf is voor buiten werk minder geschikt, omdat het minder goed in het hout trekt. Alleen vloeibaar verfafval moet bij het klein chemisch afval. Opgedroogde verfresten, lege verfblikken en uitge droogde verfkwasten kunnen bij het gewone afval. Terpentine met verfresten kunt u door een koffiefilter halen, dan is de terpenti ne opnieuw bruikbaar. Schilderen van hout in huis Voor schilderwerk binnenshuis kunt u andere verfsoorten gebruiken dan voor buitenschilderwerk, omdat de verf in huis minder te lijden heeft. Als u reke ning wilt houden met het milieu, koop dan verfsoorten zonder of met heel wei nig oplosmiddelen (zie etiket op verf bus). Er is bijvoorbeeld natuurverf te koop: die is gemaakt van natuurlijke grondstoffen. Er is ook natuurverf op waterbasis. Isoleren Isoleren van uw huis levert meerdere voordelen op: meer comfort, minder tocht, minder condens, minder geluids overlast en minder energiekosten. Twee zeer kosteneffectieve maatregelen zijn het isoleren van het dak of de zolder- vloer en het aanpakken van naden en kieren. Wilt u nog meer informatie over duur zaam klussen, dan kunt u contact opne men met het Ministerie van VROM (070-3393939) of met Milieu Centraal (0900-8052, 15 c/min). V -> ^r -5*. V -9- Het Fotohuis, Het komt nogal eens voor dat mensen die een portret- of studiofoto willen, op zoek zeggen te zijn naar 'iets anders'. Met 'iets anders' wordt dan dikwijls een andere fotograaf bedoeld, die weer eens op een andere manier fotografeert dan men doorgaans te zien krijgt. Vanuit die gedachte is de in Goedereede woonachtige Aart van der Velden zich beroepsmatig met stu- diofotograHe bezig gaan houden, daarbij natuurlijk allereerst gedreven door zijn affiniteit met dit vak. Al een aantal jaren beoefent Aart van der Velden fotografie als nevenactiviteit, maar de werkzaamheden op dit gebied breidden zich al meer uit. "Als jochie van tien jaar was ik al gepassioneerd van fotografie", zegt hij zelf. "Zo ben ik als amateur begonnen, maar later ben ik de fotovakschool gaan doen. Toen ik daarmee klaar was, stond ik voor de vraag: wat kan ik er nu in de praktijk mee gaan doen, en op welke manier?" Iimiiddels is het antwoord op die vraag duidelijk. Na een paar jaar 'in de luwte' te hebben gewerkt, wordt hij nu gevraagd voor studio- portretfotografie, bruidsreportages en bedrijfsreportages en behoren opdrachtge vers als C&A en Siemens tot zijn orderpor tefeuille. En bij zo'n groei kon het niet anders of ook de werkruimte, vanwaar hij opereerde, groeide mee. Een uitstekende locatie hiervoor vond hij op het bedrijven terrein te Ouddorp, op de bovenverdieping van drukkerij Van Koppen en Kuiper, Stoof- weg 18. De toen nog leegstaande verdieping heeft Aart verbouwd en geheel getransfor meerd tot een complete en professionele fotostudio - 'Het Fotohuis', waarin het heer lijk werken is en waarin gezinnen gemakke lijk voor de camera kunnen poseren. Sinds kort kunnen klanten ook bij hem terecht voor de aanschaf van foto-appara- tuur, fotolijsten en -albums. Deze worden echter niet op het bedrijventerrein verhan deld, waar detailhandel niet is toegestaan, (foto: Aart van der Velden) maar kuimen vanaf stalen c.q. uit de catalo gus worden besteld. Zo is Fotohuis dealer van onder meer Verka en Jyden Juka albums en lijsten. En voor fotowerk is hij aangeslo ten bij de gerenommeerde vakcentrale Picoprint. Voor de komende feestdagen heeft hij een aantrekkelijke aanbieding: wie graag een leuke of originele wenskaart verstuurt met daarop een eigen afdruk (vanaf foto of nega tief), betaalt daarvoor bij afname van 80 stuks of meer slechts 0,22 per stuk, afge drukt op een formaat van 9x18 cm, en de enveloppen krijgt u er gratis bij Als u zelf eens wilt zien wat 'Fotohuis' u te bieden heeft, dan kan dat door even (0187) 499252 te bellen. Een afspraak is dan zo geregeld!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13