LITIE Deel van landschappelijk element nabij Haringvliet krijgt industrieel karakter Jubilarissen geltuldigd Solistenconcours EMM geslaagd; 0900-8844 Kerstzangavond in Dorpstienden Kleindierenshow in Ouddorp Kerstzangavond te Nieuwe Tonge Forse kritiek op aanleg nieuw bedrijventerrein Stellendam Met Wie??? Met Sinteridaas hoogst aantal punten voor Stellendamse zussen c\vr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Ernstig handletsel bij repareren grasmaaier Woninginbraak One More Voice geeft adventsconcert met blokfluit en orgel Persbericht Ronde tafelgesprek Jongeren op Goeree-Overflakkee Uw woning of bedrijfspand verkopen? Dienst voor belangstellenden Nieuws van de Wereldwinl(el Stormloop op kaarten WWZ-Adventconcert met Urker visserskoor Crescendo' - Dinsdag 2 december 2003 76e jaargang nr. 7261 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDE TONGE - Een man uit Zuid-Beijer- land raakte vrijdagmiddag op de Tramweg ernstig gewond aan zijn rechterhand. Omstreeks half vier was hij met twee colle ga's een grasmaaier aan het repareren. Toen de maaier draaide kwam zijn hand in het mechanisme. Met ernstige verwondingen aan zijn hand is hij overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. OOLTGENSPLAAT - In het afgelopen weekeinde is er ingebroken in een woning aan de Esdoomstraat. De bewoners waren niet thuis. Men kwam binneji door het keukenraam aan de achterzijde van de woning open te bre ken. De woning werd geheel doorzocht en uit een slaapkamer werden sieraden en een horloge weggenomen. SOMMELSDIJK - Christelijk Vocaal Ensemble 'One More Voice' geeft op zater dag 6 december een concert in de Neder lands Hervormde kerk te Sommelsdijk. One More Voice bestaat uit 9 enthousiaste, geta lenteerde zangers o.l.v. Willem Chr. Mey- boom. Het programma zal in het teken staan van advent. Er zullen zowel enkel- als dub- belkorige werken worden gezongen van ver schillende componisten. Het concert biedt een gevarieerd program ma. Naast koorzang zal het programma afge wisseld worden met orgelsolo's en muzikale intermezzo's door blokfluit. Het orgel zal bespeeld worden door Andries Stam. De muzikale intermezzo's zullen worden ver zorgd door blokfluitensemble 'Tibiarum Cantus'. Dit ensemble bestaat uit vier blok- fluitisten van hoog niveau. Zij zullen werken spelen van Johann Sebastian Bach, Giusep pe Torelli en Wolfgang Amadeus Mozart. Vanaf 19.00 uur bent u van harte welkom. Het concert begint om 19.30 uur. Voor dona teurs is de entree gratis. Voor volwassenen bedraagt de toegangsprijs 4,- en voor kin deren en mensen met een 65+ pas 2,-. ledereen wordt uitgenodigd tot het bijwonen van een kerstzangavond op 13 december a.s. Aan de avond, die wordt georganiseerd door de Chr. zangver. 'Hart en Stem', werken o.a. mee, de Chr. gem. zangver. 'Sursum Corda' uit Dirksland o.l.v. Johan van Broekhoven. Het Chr. kinderkoor 'Jong Begonnen' en het Chr. jeugdkoor 'van Knop tot Bloem', beide onder leiding van de dames Inge de Vries en Cora Siezenga. De Chr. gem. zangver. 'Hart en Stem' o.l.v. Jan Bezuijen. Instrumentale ondersteuning zal worden verleend door een samengesteld koperkwartet. Natuurlijk ont breken ook piano en orgel niet voor begelei ding van de koren en de samenzang waar mee u natuurlijk van harte mee mag zingen. De koren hopen zowel individueel als geza menlijk op te treden; er worden werken uit gevoerd van o.a. de Palestrina, J.S. Bach, F. Mendelsohn-Bartholdy, CV. Stanford. Naast werken van deze componisten ontbre ken ook de bekendere kerstliederen niet, gezongen door de koren of door u, en ook de koperblazers zullen daar wat van laten horen. Het belooft een mooie en afwisselen de avond te worden, dus wanneer u deze avond nog vrij heeft, besteedt deze dan door naar de 'Dorpstienden' te komen en samen met de koren de geboorte van Jezus Christus te verkondigen. De avond vind plaats in zaal A/B van m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp en vangt aan om 19.30 uur; de zaal is open om 19.00 uur. De toegangsprijs bedraagt slechts 3,- per persoon, met een maximum van 11,-per gezin. Woensdag 26 november was er in het Diek- huus een ronde tafel gesprek met jongeren van de vier scholen uit het voortgezet onderwijs van het eiland G-O en de 4 wet houders en beleidsambtenaren welzijn van de 4 gemeenten. Ook de politie, het Bouwmanhuis en de GGD waren vertegenwoordigd. Met elkaar is gesproken over veiligheid, criminaliteit, zorg op school en opvoeding. De jongeren hebben hun ideeën gepresenteerd en daarna ontstond een goede discussie onder leiding van de heer G. Ruts. De organisatie, het jongerenwerk GO en PJ Partners wil iedereen bedanken voor hun deelname aan dit geslaagde gesprek dat zeker voor herha ling vatbaar is. Voor Informatie: wwwjongerenwerkgo.nl Zaterdag 29 november organiseerde muziekvereniging EMM uit Heer jansdam voor het eerst een solisten- concours. Dit werd gehouden in Sportzaal Den Dam. Solisten en ensembles uit de zogenaamde hafa- bra-muziek konden van zich laten horen en werden beoordeeld door een vakkundige jury. Zowel blazers als slagwerkers konden m£edoen en dat leverde 22 solisten en ensembles op. De solisten en ensembles konden zich inschrijven naar gelang hun niveau in vijf verschillende divisies of een aparte jeugddi- visie. Voor het werk dat zij speelden kregen zij punten toebedeeld door twee juryleden: de heren Anno Appelo en Jos den Boer. De jury lette daarbij onder andere op klank, rit miek, zuiverheid en muzikaliteit. Wanneer het totaal aantal punten tussen de 60 en 70 uitkwam, betekent dat dat een derde prijs, tussen de 70 en 80 punten een tweede en boven de 80 punten een eerste prijs. Wan neer het totaal aantal punten 90 en hoger was (gemiddeld een 9 dus) dan kreeg de deelne mer naast een eerste prijs ook nog eens de onderscheiding 'met lof van de jury'. Voor de solist en het ensemble met het hoogst aan tal punten was er een beker te winnen. Bij de soHsten ging de beker naar Simone Herrewijn uit Barendrecht. Zij speelde The Victorian Kitchen Garden van Paul reade op klarinet en kreeg daarvoor 90 punten met lof van de jury. Harmke en Marieke Grootenboer uit Stellen- dam haalde het hoogst aantal punten bij de ensembles en tevens van het concours. Op altsaxofoon speelden zij Konzertstück für zwei Altsaxophone van Paul Hindemith. De jury was daarover zeer te spreken, want zij kregen 93,5 punten: een eerste prijs met lof van de jury! Zoals jurylid Jos den Boer aan het einde van de dag echter nog benadrukte gaat het natuurlijk niet om het winnen, maar om het meedoen. Het is beslist niet eenvoudig om alleen voor een zaal met mensen op te treden en als dat optreden dan ook nog eens kritisch beoordeeld wordt, dan gaan de zenuwen als snel parten spelen. Om er dan toch te gaan Hannke en Marieke Grootenboer uit Stellen- dam, met de gewonnen beker. Staan en een goed stuk muziek te laten horen, is op zich al reden genoeg om van allemaal winnaars te spreken. EMM organiseerde het concours vanwege het 95-jarig bestaan van de vereniging. Op deze manier probeerde EMM leden van har monie-, fanfare en brassbandorkesten ook eens van een andere kant te laten zien, om op die manier de blaasmuziek in de regio te pro moten. In haar doelstelling is EMM met dit solistenconcours zeer zeker geslaagd. Alle deelnemers en toeschouwers spraken na afloop dan ook van een leuke dag, met veel goede muziek, die zeker voor herhaling vat baar is. Op zaterdag 20 december organiseert EMM, samen met de Spiritsingers een kerstconcert in de Nederlandse Hervormde Kerk te Heer jansdam. Op 17 januari 2004 verleent EMM haar medewerking aan een nieuwjaarscon cert van muziekvereniging Apollo te Nieu we Tonge. Nieuwe leden zijn nog altijd wel kom bij EMM. Informatie daarover kunt u opvragen bij Jaap de Bonte 0180-612522 of Anda Verhoeven 078-6773006. Meer over het concours en ook foto's zijn te vinden via: www.emm-heerjansdam.nl Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaai/taxaleur. lid NVM 0187-4765.')5 Op zondag 7 december wordt in de Gerefor meerde kerk in Ouddorp weer een 'Dienst voor Belangstellenden' gehouden. In deze laagdrempelige kerkdienst staat het thema centraal: 'Onze Vader die in de hemelen zijt'. Als Jezus ons leert te bidden, begint het gebed met deze eerste beroemde zin uit het 'Onze Vader'. Waarom begint Jezus eigenlijk met 'ons' i.p.v. 'mijn'? En waarom zegt Hij: 'Vader' i.p.v. 'God' of 'Almachti ge'? En waarom is onze Vader 'in de heme len' en niet gewoon bij ons? Allemaal inte ressante vragen in dat ene zinnetje, waarover ds. Kant met u wil nadenken. Muzikale medewerking tijdens de dienst wordt ver leend door het Chr. Hollands Marmenkoor o.l.v. de beken de dirigent Arjan Breukhoven. De dienst begint om 18.30 uur en wordt gehouden in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. U bent van harte welkom. De grootste kleindierenshow van het eiland komt er weer aan op vrijdag 5 en zaterdag 6 december. Met 650 dieren in vele kleuren en rassen wordt het weer een prachtige show. Zo zijn er op deze show kippen, konijnen, watervogels, cavia's, sier- en postduiven. Het is voor jong en oud beslist de moeite om een kijkje te komen nemen. Voor de klein tjes onder de bezoekers is er een aaibak. Ver der wordt er een boodschappenmand verloot en het rad van avontuur draait ook weer. Iedereen is welkom op deze show op vrijdag 5 december van 19.00 tot 23.00 uur of op zaterdag 6 december van 14.00 tot 21.00 uur. De show wordt gehouden in M.F.G. Dorp stienden in Ouddorp. De toegang is gratis. GOEREE- OVERFLAKKEE Voor een kerstgroet aan mensen dichtbij steunt u mensen ver weg door de aankoop van Unicef kaarten. Nu óók bij de Wereld winkel! Op vrijdag 5 december zijn ze 's avonds dicht, dan vieren de vrijwilligers ook Sinterklaas, natuurlijk met cadeautjes uit de Wereldwinkel. Dus: voor uw laatste Sint inkopen kan men op Vrijdag nog terecht in de winkel op het Spuiplein (achter de Win- keldiek) in Middelhamis van 14.00 uur tot 18.00 uur, en op Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Op Zaterdag 6 december óók in den Bom mel, op de kerstmarkt in de Bommelstee, van 10.00 uur tot 16 uur. Op vrijdag 12 december a.s. organiseren het Chr. Gem. koor 'Advendo' en het kinder koor 'Bid en Zing' te Nieuwe Tonge weer de jaarUjkse Kerstzangavond. Dit keer is het 'Christelijk Mannenkoor Zeeland' als gast koor uitgenodigd - een jong koor, dat pas in 1999 is opgericht. De leden komen uit de hele provincie Zeeland en ook daarbuiten. Het koor heeft een breed repertoire: psal men, gezangen, negro spirituals, vaderland se liederen en klassieke werken. Uiteraard brengt het deze avond Kerstliederen ten gehore. Het koor staat onder leiding van Peter Wildeman, evenals het kinderkoor 'Bid en Zing'. 'Advendo' staat onder leiding van Henk Weiss. Als samenzang zijn er zoveel mogelijk oude, bekende Kerstliede ren gekozen. Telkens weer blijkt dat het publiek dit het meest op prijs stelt. De ope ning, meditatie en dankwoord/sluiting zijn in handen van ouderling W. Guyt. Verdere medewerkenden zijn Lennert Knops (orgel), Maria Baas (harp) en Peter Wide- man (piano). De collecte is deze avond bestemd voor de partnergemeente die de hervormde gemeente van Nieuwe Tonge sinds kort heeft - een gemeente van het plaatsje Boyarka in de Oekraïne. Aan de uit gang zal een openschaalcoUecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Iedereen is hartelijk welkom. Aanvang 19.30 uur, deuren open 19.00 uur. Het college van Burgemeester en Wet houders van de gemeente Goedereede distantieert zich van de kritiek van een aantal inwoners op het besluit om agrarische grond aan de rand van een uniek natuurgebied langs de rijksweg N57 tussen de Haringvlietdam en het even verderop gelegen viaduct, geschikt te maken als bedrijventer rein. Op voorstel van dit college heeft de gemeenteraad alle ingediende bezwaren ongegrond verklaard. Kennismaking Volgens de klagers betreft de grond het eer ste en belangrijkste visitekaartje van West- Flakkee. Naar de mening van twee bij het rijk werkzame landschapsarchitecten is dit gebied van bijzondere waarde en beeldbepa lend voor het karakter van de Kop van Goe- ree. De eerste kennismaking van Goeree Overflakkee, komende uit de richting Helle- voetsluis, richt zich op het Haringvliet en de Stellendamse haven met daarbij het Delta bedrijvengebied. Aan de andere kant liggen de stranden en duinen, omarmd door de Noordzee, de natuurgebieden Plaat van Scheelhoek en de Kwade Hoek. Direct daar na, links en rechts van de N57 nog vóór het viaduct, liggen de karakteristieke groenge bieden en agrarische gronden. Riskant Volgens de plannen van de gemeente Goe dereede zal een deel daarvan bestemd wor den voor 'industrie'. Vier torens van 11 meter hoogte maken daar volgens een uitge bracht rapport deel van uit. De externe advi seur van de gemeente, ir. R.H.J. Visscher, '.vil de dominantie van de te bouwen loodsen en gebouwen in dit nu nog landschappelijke en agrarische gebied, scherp accentueren. "Dergelijke stedebouwkundige accenten markeren het bedrijventertein vanuit de omgeving - "dominantie door vorm", zegt Visscher in een schriftelijk advies aan de gemeente. Volgens de adviseur moet het eer ste bedrijf op het nieuwe industriegebied trendsettend zijn. Als toelichting daarop schreef hij op 21 maart 2002 in een advies aan de gemeente: "dit betekent dat het eerste bedrijf bepalend is voor de overige te vesti gen bedrijven." Sommigen vinden deze opvatting riskant, omdat niet bekend is wie zich als eerste zal gaan vestigen. Het nieuwe bestemmingsplan, dat 'Bedrijventerrein Korteweg' gaat heten, voorziet in de moge lijkheid om in het bedoelde gebied (nu nog agrarische grond) langs de N57 onder meer Op zaterdag 13 december a.s. wordt in de Herv. dorpskerk te Oud-Beijerland een prachtig Adventconcert gegeven ten bate van de 'Wereld Wijde Zending' van de MAF-zendingsvliegers. De organisatie van deze avond is in handen van de stichting WWZ-Concerten te Dirksland. Het volledi ge programma van deze avond zal worden verzorgd door het Chr. Urker visserskoor 'Crescendo' o.l.v. Louwe Kramer. Verder hoopt ook de bariton Piet Baarsen zijn mede werking te verlenen en zal het orgel worden bespeeld door Jan Zwanepol, die naast het koor ook de samenzang zal begeleiden. De kaartverkoop is reeds in volle gang; reeds vanaf de eerste dag was er een stormloop op de kaarten. Dus mocht u deze avond willen meemaken, dan wordt u aangeraden om snel uw kaarten te kopen. Dat kan bij: Bijbel kiosk 'Het Levende Woord' te Oud-Beijer land, Boekhandel 'De Kandelaar' te Ridder kerk, Boekhandel Van der Boom te Som melsdijk en via WWZ-concerten, tel. 0187-603510 en website www. WWZ-concerten .nl De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 6 en voor kinderen t/m 12 jaar 3. Dit Adventconcert begint reeds om 19.00 uur, de kerkdeuren zijn vanaf 18.15 uur geopend. Natuurlijk weten wij allemaal wie Sinter klaas is. We weten ook dat hij weer in het land is en dat hij bijna jarig is. Maar..., er zijn natuurlijk dingen die we nog niet weten. Daar probeert Radio Flakkee in het pro- granmia 'Met Wie???' op woensdag 3 december vanaf 18.00 uur achter te komen als Sinterklaas in de studio is. Zou Zwarte Piet er ook bij zijn? De herhaling is op don derdag. Ook van 18.00 tot 19.00 uur. een vrachtwagenparkeerterrein te realiseren. Ook autohandel, reparatie van auto's en motorfietsen is toegestaan. Geen groenbuffer De nog te bouwen bedrijfspanden mogen het over de N57 rijdende autoverkeer op hun aanwezigheid attenderen met vlaggenmas ten en zes meter hoge reclameborden. Daar om komt er volgens wethouder Lokker van de gemeente Goedereede geen groenbuffer tussen de N57 en het aan te leggen industrie gebied. De wethouder: "die bedrijfspanden en kantoren moeten natuurlijk wel vanaf de weg zichtbaar zijn. Dat willen de onderne mers nu eenmaal." Eén van de klagers zegt hierover: "Van recreanten en bezoekers horen we vaak dat het een verademing is zodra ze met hun auto de dam over zijn en al rijdend op weg naar hun woning of vakan tiehuisje genieten van de rustieke land schapselementen links en rechts van de N57 op de kop van Goeree. Had de gemeente Goedereede niet iets beters kunnen beden ken?" Wethouder Lokker zegt desgevraagd dat alle mogelijkheden bekeken zijn en dat de nodige zorgvuldigheid is toegepast. "Er is zelfs nog gedacht om het bedrijvengebied te situeren in de buurt van het Ted Jansenplein, de rotonde nabij het Stellendamse viaduct. Dat is niet doorgegaan. Dat dit industriege bied zo dicht tegen de rijksweg N57 ligt, is gunstig voor de ondernemingen. Zij willen gezien worden en die aandacht krijgen ze vanaf de N57 nu volop" aldus de wethouder. Te huur en te koop De bezwaren van de klagers gelden niet alleen de aantasting van het beeldbepalende landschapselement, maar ook de verwachte toename van het vrachtverkeer. Uit onder zoek is gebleken dat langs dit gebied over de N57 per etmaal 21.500 voertuigen passeren. Dit onderzoek vond plaats door het RBOI Rotterdam/Middelburg, in opdracht van de gemeente Goedereede. De verkeersintensi teit zal, zo is de zorg van de klagers, bij de Het nieuw te ontwikkelen bedrijventerrein Kor teweg, op de foto rechts van de weg gelegen, met de N57 als verkeersader {foto Persburo Flakkee). vestiging van het industriegebied aanzienlijk toenemen. Ingewijden vragen zich overigens af of dit bedrijventertein er wel komt, ondanks het groene licht dat de gemeenteraad daar onlangs voor gaf. Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel Rotterdam gaat het als gevolg van de economische teruggang al enige tijd slecht met een aantal bedrijven, waaronder ondernemingen op het nabijgele gen industriegebied Delta. Diverse onderne mingen zijn ai vertrokken of hebben hun pand in de verhuur of verkoop gezet. Ook wethouder Lokker zei onlangs nog: "het economisch tij zit tegen." Financieel risico De vraag van verontruste burgers lijkt daar om gerechtvaardigd of de gemeente Goede reede eigenlijk wel zo'n groot financieel risico mag lopen. Volgens het REO (Regio naal Economisch Overleg) is er behoefte aan nog 46 hectare industrietertein op Goeree- Overflakkee. De acquisitie van de gemeente Goedereede heeft echter tot nu toe nog niets concreets opgeleverd. Overeenkomsten zijn nog niet getekend en grond is nog niet uitge geven. "We zijn in gesprek", zegt wethouder Lokker. Renteverlies De gemeente Goedereede heeft al anderhalf miljoen euro (ruim drie miljoen gulden) geïnvesteerd in de aankoop van de grond en nog eens duizenden euro's uitgegeven aan een extern adviesbureau. Het maandelijks renteverlies op het nu nog braakliggende ter rein is aanzienlijk. De kosten, waaronder die van de infrastructuur zullen, volgens de wet houder, bij uitgifte van de grond uiteindelijk worden omgeslagen in de vierkante meter- prijs die de kandidaten bij vestiging aan de gemeente moeten betalen. Dit jaar is het veertig jaar geleden dat in Ouddorp vogelvereniging 'De Putter' werd opgericht. Om dit heugelijke feit te vieren, heeft de vereniging besloten om een rayon tentoonstelling te organiseren. Dit is een show waarop ook de leden van de omringende vogelverenigingen met hun vogels mogen komen. In totaal hebben 51 inzenders 470 vogels opgegeven om mee te doen. Afgelopen donderdagavond werd de tentoonstelling geopend door rayonvoorzitter Dirk Meuzelaar. Van de oprichters van vogelvereniging 'De Putter' waren er vier aanwezig die door Meuzelaar werden gehuldigd vanwege hun veertigjarig lidmaatschap van zowel 'De Putter' als van de Nederlandse Bond van Vogel- liefhebbers. Eén van de medeoprichters die deze avond niet aanwezig kon zijn, was don derdagmiddag thuis al in het zonnetjes gezet door voorzitter Kees de Vogel. Hopelijk blij ven ze alle vijf nog lang lid van de vereniging, is de wens van het bestuur. Op de foto ziet u Eef Zandburg, Piet Westdijk, Cees Meijer en Thijs Grinwis (foto Persburo Flakkee).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1