De wereld van de eilanden mmmm. Prijsraadsel I POP-COACHING opent praktijk in Brielle P-Co Adverteren gezien worden mm m imwmwMmmt m immi Nieuwe Kerk in oud-Hollandse stijl Inloopconcert in het teken van de Sint Creatiefmarkt Geref. Gemeente Dirksland DIENSTBODE il f EIIIUnDErf-flIEUlji^S In het Eilanden-Nieuws leest u alles over de regionale gebeurtenissen en hun achtergronden. Wordt ook abonnee, en geniet mee. Is Jezus ook voor mij in de wereld gekomen? 90 jaar geleden 14 tot 28 November 1913 Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Plaatselijk iVieuws. Ondertrouwd Heden overleed na een kort stondig lijden onze geliefde Tante en Behuwd Tante Mej. Elizabeth Pclderman fiurgerljjkê Stand. Publikatie van de Vereniging Streeionuseum, Kei1(straat, Sommeisdijii. E.BI. Sinds kort heeft het Paramedisch centrum in Brielle er een discipline bij. Namelijk een Pop-coach. Mari- na Tielke startte 14 oktober haar praktijk aan het Maarland nz 86 te Brielle. POP staat voor: Persoonlij ke Ondersteuning bij Opvoedkundi ge Problemen. In het logo van de praktijk ziet men een dubbele "O", een grote en een kleine bij elkaar gezet: ouder en kind. PAGINA VRIJDAG 28 NOVEMBER 2003 ZIERIKZEE - In de stijl van de eeu wenoude wandelconcerten gaan op koopavond 4 december de deuren van de Nieuwe Kerk te Zierikzee wijd open voor iedereen die even wil zitten, luisteren of een kijkje nemen in de kerk. Onderwijl geven twee organis ten, Rinus Verhage uit Sommelsijk en Mar van der Veer uit Zierikzee, een bijzonder orgelconcert voor groot en klein dat in het teken zal staan van het 5 decemberfeest. Het concert vindt plaats met bisschoppelijke goedkeu ring van de Bisschop van Myra. De aanvang van het concert is 19.30 uur. De orgelcommissie van de Nieuwe Kerk zorgt ervoor dat er tegen een kleine betaling warme chocolademelk en speculaas is, zodat een oud-Hollandse sfeer ontstaat en de kerk een luister- en wandelkerk wordt, zoals dat gebeurde in de Gouden Eeuw toen organis ten midden in de week tijdens de marktda gen op het orgel variaties speelden op beken de liedjes van die tijd. Een toegangsprijs wordt niet geheven. Wel hopen de concertgevers en de orgelcommis sie dat de luisteraars als dank een kleine surprise in de vorm van een kleine gift voor het orgel willen achterlaten. Het speciaal opgezette programma is een mix van bestaande orgelwerken en geïmpro viseerde orgelmuziek. Rinus Verhage, de vaste orga nist van de Nieuwe Kerk, koos voor 'leuke werken' en heel bekende composities, met als grote uitsmijter de Toccata en Fuga in d van Bach, waarin Bach vooral in de Toccata met noten 'strooit'. Organist Mar van der Sint Nicoluas schonk na een voor.spelsessie door beide organisten zijn bisschoppelijke goedkeu ring aan het speciale concert. Veer gaat de uitdaging aan om 'te variëren over de voysen' van de bekende Nederland se Sinterklaasliederen en deze al improvise rend te laten uitgroeien tot grote orgelwer ken in allerlei stijlen (met zondermeer de Spaanse stijl). Met het begrip 'wandelconcert' is het con cert van 4 december tevens een experiment. Waar in veel andere Nederlandse steden 'wandelconcerten' al een bekend verschijn sel is, krijgt deze vorm van concerten geven wellicht ook een plekje in Zierikzee. De duur van het concert bedraagt een uur. De blijde boodschap van het komende kerst feest is: "Want alzo liefheeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gege ven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe" (Johannes 3: 16). ...Een iege lijk die in Hem gelooft... hoor ik daar ook bij? Is die boodschap ook voor mij? Kan en mag ik geloven? Misschien leeft die vraag wel in jouw hart. Op woensdag 3 december hoopt ds. A. Simons uit Goudswaard vanuit de Bijbel ons hierop een antwoord te geven. Je bent van harte welkom vanaf 19.30 uur in Verenigingsgebouw 'Vita Nova', van Aers- senstraat 5 te Sommelsdijk. Voor meer infonnatie bel; 0187 681342 of kijk op: www.jongerenavonden.nl. De activiteitencommissie van de Gerefor meerde Gemeente te Dirksland organiseert a.s. zaterdag weer haar traditionele creatief markt in de zalen van haar kerkgebouw aan de Mozartsingel. De creatiefmarkt wordt gehouden van 10.00-15.00 uur. Er worden allerlei artikelen verkocht, zoals kleine vei lingkistjes, diverse soorten kaarten, droog bloemstukjes, cadeauartikelen, boekenleg gers, schilderijtjes en geborduurde artikelen. Tevens wordt er glas gegraveerd en zij er nog diverse andere artikelen. Verder worden er diverse wokshops georganiseerd voor de jeugd. De jongste kinderen kunnen tegen een klein bedrag een herfstdecoratie maken. De wat oudere kinderen kunnen een lectuurbak van hout beschilderen en sjabloneren (kos ten 6), nestkastjes maken (kosten 7,50) en een dakpan maken met herfstdecoratie met herfstdecoratie (kosten 7,50). Op elk gewenst moment kan zaterdag met een workshop worden begonnen. De organisatie hoopt weer vele bezoekers te mogen begroe ten, zodat de opbrengst van deze dag weer een mooie bijdrage zal leveren voor de aflos sing van het kerkgebouw. §tad aan 't IlarinKvÜet. DediTnst- bode N, alhier had het zeil eener kamer z,oodanig gewreven met de schoonmaak dat zij zelfs Donderdag er op uit gleed en voorover in een ruit terecht kwam. Zelf be kwam zij geen enkele wonde, alleen de ruit was aaiuuriijk veibrijzeld, Nog kras. De 8i jarige grijsaard A. V, d. Pijl, slachtie de vorige week nog een varken, Ooltgensplaat. Maandag 24 November 's avonds 7 uur zal in het Hotel Hobbel pu'üLck woideu verkocht hei liet van hei Gorsje aan de Haven alhier. Maandag 24 November zullen Dijkgraaf en Gezworens in hel Hotel Hobbel eveneens verkooptn het Rietgewas van de polder Het Rietveld om dezen winter te snijden. Oude Tonge. Em waarschuwing voor lang-VCi'loofdenl Woensmorgen be merkte d. alhier dat zijne woning met groen en lampions versierd was. Eerst begreep hij de reden hiervan niet, doch die werd hem al spoedig duidelijk. Te midden van het groen zag hij o.l. een hart van papier met zilverpapiet beplakt, en waarflp__de woorden>Ter herinnering aan de 25-jarige vrijerij van (volgden de namen van een zoon van de en een meisje waarmede deze al ge- rtiimen tijd verkeering heefl). Men had dus met dit feit den spot willen drijven en 's nachts de versiering aangebracht, die in zijn soort werkelijk heel aardig waa en veel kijkers trok, totdat zij werd verwijderd. Verloofden tunnen dus hieruit een goede les putten, De prijzen der veldproduclon worden weer wat heler. Wij vernemen tenminste dat men voor uien ruim f 2 besteed. Naar wij vernemen zal voortaan we der lederen Woensdagavond godsdienst oefening worden gehouden in de Ncder- landsch Hervormde Kerk alhier, Den i zen dezer is hiermede een aanvang genomen, Dirksland, Dezer dsgen zijn liier we der twee moderne winkelhuizen verrenen, waarvan in een Zaterdag 6 Dec, een zask zal geopend worden in manufactnren door den Heer B. Both. Alle winkels groot en klein bij elkaar gerekend, komt men thans tot het getal van 70. Hierbij nog de verachillende win kels der ambachtslieden genomen, maakt hel te zamen een getal van 115, e c9 yaw* BEIJE BOTH Pz. EN 7511, MARIA ANNA PEEMAN Dd, Dirksland. Middelharnis 13 Nov. 1918. Wamons alle Weduwen, van de beraauiiiiig der in Januari 1912 verougehikle visoli- sloep „Anna," langs dezon weg onzon hartelljken danU aan mildo gevers on geefsters voor de ondersteuning, uit geldsn door hun bijeeugebraoht. Nu deze gelden verbruikt zijn gevoelen wij ons tot deze dankbotuigiug geroepen; ook in h.,t bijzonder aan den heer J. BOE TER, die voor ons zich de mooite heeft getroost gedurende al, dien lijd in een we- kelijksche toelage voor deze geldon zorg te dragen, 7B08 Namens allen Wed. L van DER PUT-Viskil Middelharnis November 1913. D. SLAGER EN 7516 E. H. SLAGER-ScHOONiNG, geven kennis van de geboorte eener DOCHTER. Middelliarnis, 16 Nov. 1013. Wed. Simon 7an der Wiele. in den ouderdom van 73 jaren en bijna 9 maanden. 7517 ÜH aller naam P. M. POLDERMAN. C. J. PÜLDEEMAN V.'.K deeKioostee. Ouddurp 18 November 1913, Gevraagd eene 7ölc om dadelijk in dienst te treden bij L, J. SCHILPEROORT te Mellissant. Heden wordt er voor ongesorteerde lompen betaald, 7510 f a r 10.— per 100 Kilo, tapijt 3.— goüje f 2 50, touw 1'9.—, drukf2.—, bont papier fl—,lompen zonder gebreid f 7—, wol gebreid f 46 alles per lOÜ Kilo. Is genegen in de plaats van verkoop te ontvangen. Aanbevelend, I. PÜLAK. Rotterdam, Ie Pijnackerstraat 29 De avonden zijn er weer en om onze kleinen bezig te houden en tevens zich leerrijk te vermaken beginnen we met de winteravonden weer onze prijs raadsels. Zie hier No. 1. Mijn eerste is altijd lang, Nooit langer ook dan lang; Mijn tweede meldt in stilt' Al wat ge melden wilt; Mijn derde kan U niet missen Kunt gij mijn drietal gissen 1 Zij noemen U een stof, 't Is hard en duurzaam tevens Bij Salomo bekend In d'eêltsten tijd zijns leveos. Oplossingen vóór of op 17 Dec. a.s. Voor de eerste ACHT goede oplos sers staan 8 keurige boeken in Prachtband beschikbaar. SOMMELSDIJK. GeborenPieter, z. v. P. van Nlmwegen aa J. van der Weide. Jolianna, d. v. L, Kranse en A Dubbeld. GetrouwdAdrianus Beket, ond i» jaran en Leentje Kievit oud 21 jaien. Overleden; Johannee v.d.Baan, oud 67 Jaren echtgenoote van Johanna Zoon Mattheaa v. d, Doel, oud 57 jaren, echtgenoote van Johanna tie Elkxoort. MIDDELHARNIS. Geboren; Wilhelmina Neeltjed.v.A.Strulfceri L.v.d.Slik; Jan z.v.E.Hazenberg en A.Don. Gehuwd; Sijbrand van Dongen 24J,en WlHiel- mina Jacoba de Rniter 24 j, MELI88ANX. GeborenJacob, z. v. P. v. Ast on L. Noteboom Ootnelis, z. v. D. t. Rnmpt en C. WitvlietFranoll na Aagje, d. v. 0. v, d. Bosch en 8. T. Robqn. GOEDEREEDE. Ondertrouwd: J, Lokker 88 j.en E. H.BalSt j, van Rotterdam, A. J. Hobbel 23 j. en O, Moet. kerk 20 j. van Ouddorp, Groeten uit grootmoeders tijdi (8) - door: Jan Both In de historische kern van Middelhar nis staat een prachtig kerkgebouw, daterend uit de late Middeleeuwen. Zo op het eerste gezicht lijkt het of de tijd geen vat heeft gehad op dit ruim vijf eeuwen oude godshuis, toch is de kerk in de twintigste eeuw tot twee maal toe totaal uitgebrand, de laatste keer in 1948. Oudere inwoners van Middelharnis zullen zich die laatste brand nog levendig weten te herinne ren. In de loop der eeuwen zijn veel kerken en andere belangrijke gebouwen door brand of ander onheil verwoest. Sommige panden waren dusdanig beschadigd dat men niet tot (volledige) herbouw over kon gaan of dat de voorkeur aan nieuwbouw werd gegeven. Zo zijn verscheidene historische bouwwerken verloren gegaan. De Nederlands Hervormde kerk van Middelharnis verkeerde in het begin van de twintigste eeuw in de gelukki ge omstandigheid dat zij gespaard was gebleven voor dergelijke rampspoed. Het interieur en het exterieur van de van origine Rooms-Katholieke kerk was destijds nog grotendeels in oorspronkelijke staat: een imposant stuk gotiek met een rijke historie. Op 25 juni 1904 - op de ansichtkaart staat abusievelijk 24 juni - sloeg echter het nood lot toe. Die dag hadden loodgieters repara- tiewerkzaamheden aan de dakgoten verricht, daarbij gebruikmakend van een benzine- lamp. 's Avonds zo rond half zes kwam men tot de ontdekking dat het dak van de kerk in brand stond. Het vuur sloeg snel om zich heen, waardoor de brandweermannen met hun povere materieel machteloos tegenover de immense vuurzee stonden. Bovendien moest het bluswater van ver komen: de kerk- gracht had men enkele jaren daarvóór gedempt. Maar ook al zou er voldoende bluswater bij de hand zijn geweest, dan nog kon men weinig uitrichten tegen het vuurge- weld. De eikenhouten kap stond in lichter laaie en stortte op een gegeven moment al brandend in het kerkgebouw. Hierdoor werd ook het interieur een prooi van de vlammen. Uiteindelijk bleven alleen de 60 centimeter dikke muren staan, evenals de toren, die wonder boven wonder kon worden gespaard. Van de laat-gotische kruiskerk was niet veel meer over dan een ruïne. Enke le zaken heeft men nog veilig kunnen stel len, zoals enige oude psalmborden en de fraaie leuningen van de preekstoel, maar veel moois was er niet meer te redden: het orgel, de kroonluchters, preekstoel, antieke banken en rijk versierde grafzerken werden door het vuur verwoest. Bij het vernieuwen van de vloer stuitte men enkele jaren geleden op enkele restanten van oude grafzerken. Hervormdee kerk, Middelharnis waaronder een fragment van een prachtig uitgevoerde priesterzerk uit 1544. Deze (recente) vondst en enkele oude foto's van vóór de brand van 1904 geven ons een indruk van het rijke interieur van de dorps- kerk van Middelharnis. De kerkbrand was dan ook niet alleen een zware slag voor de lidmaten van de Nederlands Hervormde Gemeente, maar voor de gehele dorpsge meenschap. De grote vraag was: hoe nu verder? In eerste instantie prefereerde de kerkvoogdij nieuw bouw boven herbouw. De restanten zouden worden opgeruimd, waarna op de plaats van de oude kerk een nieuw kerkgebouw - func tioneel ingericht volgens de eisen van de protestantse eredienst - kon verrijzen. De bekende Rotterdamse architect J. Verheul Dzn. werd bij de plannen betrokken. Hij constateerde, dat "de overgebleven muren, hoewel krom en niet meer in het lood staan de, met eenige moeite en omzichtigheid nog te gebruiken waren en de indeeling van het inwendige der kerk zoodanig te maken was, dat ze aan billijke behoeften van de dienst kon voldoen." Verheul wist het kerkbestuur te overreden om tot herbouw over te gaan; een voor die tijd niet vanzelfsprekende keu ze. Het restauratieplan was gebaseerd op twee uitgangspunten, namelijk het in oude luister herstellen van de buitenzijde èn het interieur aanpassen aan de eisen des tij ds. De nieuwe inrichting was uiterst sober van opzet, maar desalniettemin aansluitend op de stijl van het gebouw en - heel belangrijk - zonder overbodige tierlantijnen. De ramen werden voorzien van zandstenen tracerin gen, gebaseerd op de gotiek. Na tien maan den kon het werk worden opgeleverd. Op 20 augustus 1905 werd de herbouwde kerk wederom in gebrak genomen. Het oudste gebouw van Middelharnis was hersteld. maar veel oude bouwsporen en voorwerpen van cultuurhistorische waarde waren voor goed verloren gegaan. Van de ruïne na de brand zijn een aantal ansichtkaarten uitgege ven. Ook na de Watersnoodramp van 1953 waren dergelijke kaarten in de handel. We kunnen ons afvragen: kan dat zomaar en naar wie gaat de opbrengst? Van rampen, branden, ongevallen, etc, is het goed dat het een en ander zowel ten behoeve van de nieuwsvoorziening als voor de geschied schrijving op foto of film wordt vastgelegd. Echter, het verkopen van deze foto's voor commerciële doeleinden, zoals bij ansicht kaarten, is in principe niet juist, mits de opbrengst ten goede komt aan de slacht offers of - in het geval van de kerkbrand in Middelharnis - aan de herbouw van de kerk. Overigens, van de kerkbrand van 1948 heb ik nimmer dergelijke ansichtkaarten gezien. Wie denkt dat een catastrofe, zoals hierbo ven omschreven, de eenheid binnen de kerk gemeenschap versterkte, komt soms bedr ogen uit. In die tijd was er namelijk een vrij zinnige dominee aan de Nederlands Hervormde Gemeente verbonden. Voor een groot aantal lidmaten was Iiij 'te licht'. Ze besloten in 1906 daarom een evangelisatie gebouw op te richten. Het gevolg was; twee deling in de kerk, waarbij het er niet altijd even netjes naartoe ging. Er was vanzelf sprekend een duidelijke daling van het kerk bezoek in de kort daarvoor gerestaureerde kerk te constateren. Dit veranderde in 1916, toen een dominee van de Gereformeerde Bond werd benoemd. Hierna kon de evange lisatiegemeente worden opgeheven en keer de de rust weerom, alhoewel de ruiten van de pastorie het nog wel een keer moesten ont gelden. Publicatie van Streekmuseum Goeree-Overflakkee Pop-coaching is voor iedereen die meent te zijn vastgelopen op de weg van opvoeden; speciaal voor ouders, maar ook voor mensen die zich beroepsmatig met opvoeden bezig houden. Opvoeding is een dagelijks gebeuren, iedere minuut, overal. Als ouders heb je vaak alleen de handvaten uit je eigen opvoedingssitu atie. Verder lees je eens een boek, je praat met vrienden, maar uiteindelijk blijft het een vinden van je eigen weg. Daarbij brengt iedere opvoeder zijn eigen pakket aan nor men en waarden mee en als partners in de opvoeding overleg je watje belangrijk vindt voor je kind. ledere opvoeder kent de hobbels in de weg en menigeen zit wel eens met de handen in het haar. Anders wordt het wanneer opvoe dingsproblemen de overhand krijgen in het dagelijks bestaan van het gezin en leiden tot (lichamelijk en/of gees telijk) ongezonde situ aties. Denk aan gezinnen met een hyperactief kind, ouders met een overbe laste draagkracht door werk of ziekte waardoor de opvoeding min der vanzelfsprekend verloopt en verder alle voorkomende opvoedingsproblemen. Het doel is, om vanuit een praktijkgerichte ondersteuning opvoeder en kind nieuwe per spectieven te bieden zodat de dagelijkse leefsituatie weer tot rust, vrijheid en balans komt. Hoe werkt het? Marina voert gesprekken van ca. 1 uur per keer met de ouder(s) en brengt met hen het probleem in kaart en probeert een aanwij zing naar de oorzaak te ontdekken. Die kan niet altijd duidelijk zijn en dan is het handig wanneer het kind meekomt tijdens een gesprek en/of dat zij een huisbezoek met U afspreekt om het kind in de dagelijkse omge ving te observeren. Vervolgens wordt er een plan van aanpak gemaakt, dat helemaal is afgestemd op de individuele situatie van ouder(s) en kind. Dit wordt dan per bijeenkomst besproken en eventueel aangepast. Alle stappen worden zo concreet mogelijk gemaakt en zijn onmiddellijk in de praktijk toepasbaar. Voor zowel ouders als kind geldt, dat in de begeleiding wordt gekeken waar zij zelf bronnen en mogelijkheden hebben die posi tief aan het traject kunnen bijdragen. Vaak komt het voor dat ouders al gedurende langere tijd zelf hebben geschipperd en geprobeerd, met als resultaat dat ze uitgeput zijn en hun persoonlijke draagkracht niet meer optimaal is. De begeleiding bestaat ook daaruit, de ouder te ondersteunen bij het her vinden van zijn/haar vitaliteit en het eventu eel bespreken van persoonlijke problemen die de opvoeding bemoeilijken. Van daaruit kan een volwassene bij Pop-coaching een individueel ondersteunend traject volgen. Insteek "Bij mij naast de deur staat niet de titel van 'opvoedingsdeskundige'. Ik ben van mening dat de ouders de deskundigen zijn over zich zelf en hun eigen kind. Ik ervaar mijzelf als een coach, die verschillende inzichten en methodes aan kan geven. Ik geloof heel erg in in de kwaliteiten die mensen zelf bezitten. Maar soms is het zo dat ze die door de omstandigheden niet meer zien. Daarbij kan ik helpen. Door mijn jarenlange ervaring met 'moeilijke kinderen' weet ik hoe het is om je onmacht te voelen, maar ook dat je nooit je eigen mogelijkheden uit het oog moet verliezen". Marina Tielke De 33-jarige therapeute rondde in 1992 de HBO-Inrichtingswerk af (tegenwoordig geheten Sociaal-pedagogische Hulpverle ning). Vervolgens werkte zij 9 jaar in de Jeugdhulpverlening, m.n. in orthopedagogi sche centra, begeleidde 3 jaar een team vol wassenen en werkte anderhalfjaar mee aan het opzetten van een woon/werk gemeen schap in de voormalige DDR. Tussendoor volgde zij cursussen en deed vrijwilligers werk op haar vakgebied. Momenteel is zij bezig zich te specialiseren tot Neo-Reichi- aans therapeut. Dit is een therapievorm die ervan uitgaat dat men niet alleen een symp toom behandelt, maar de gehele mens met zijn lichaam, emoties en gedachten. De nadruk ligt daarbij op het vrijmaken van de ademstroom en spierspanningen; om die los te kunnen laten, zul je ook je inperkende gedachten en gevoelens onder de loep moe ten nemen. Naast het werk in haar praktijk is het ook mogelijk om bij Marina cursussen Vrouwen werk, Lichaamswerk en meditatie-lessen te volgen. Contact De praktijk is geopend op di, WO en do. Langskomen kan na een telefonische afspaak op nummer 0181 - 474784 (Tele fonisch spreekuur op di-och- tend tussen 8:00 en 9:00 uur). Het eerste gesprek is gratis en vrijblijvend. Ter kennismaking en om te bepalen of U met Uw hulpvraag aan het juiste adres bent. Bin nen PMC Kostverloren werken meerdere disciplines samen en misschien is een door verwijzing raadzaam. Praktijkadres: PMC 'Kostverloren', Maar- land nz 86 te Brielle.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8