Roken Patiënten spreken vernietigend oordeel uit over huisartsenpost LITIE 1. van Gurp benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau OPEL Nreuws DoRROSTRimK 0900-8844 Ouddorps bedrijf beste smaakmaker van Nederland Speculaasactie in Ouddorp Hans van Zeist bij Koffie Radio Plus 'Je kunt maar beter niet ziek worden tussen 17.00 en 9.00 uur' i^y14innaajrd MAKELAARDU chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Aanhangwagens in beslag genomen Aanrijding met letsel Dokter Bron, de laatste full-time huisarts, neemt afscheid www.cornielissant.nl OBILITEITSCENTRUM Nijverheidsweg 4, Dirksland Eén vertrouwd adres I voor al uw rijplezier! 1 Autobedrijf Cor MeiissÉnt J 0187-601598 Flaldcee Caravans 0187-60 5191 Cor IVIelissant Tweewielers 0187-6017 06 GOEDEREEDE Raadsvergadering Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? \QiEËllt^ (0187)68 47 21 Altijd 60 kwaliteitsoccasions met 6 tot 12 maanden BOVAG-garantie. imDdOmiSiii imtattatiebedrijf j^S^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL.0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL 0342-405 140 ERA Bel ons- III (0187)47 02 72 of (0187) 68 45 45 Vrijdag,28 november 2003 76e jaargang nr. 7260 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl(ee SOMMELSDIJK - Maandagmiddag wer den enkele aanhangwagens in beslag geno men, die al langere tijd op de Westelijke Achterweg geparkeerd stonden. Politiemen sen van het District De Eilanden hadden gedurende enkele weken meerdere waar schuwingen op de wagens achtergelaten, met het verzoek aan de eigenaren om deze weg te halen. De buurtagent verzoekt de eigenaar, die zijn aanhangwagen op wil komen halen, zich te melden bij het poolitie- bureau. SOMMELSDIJK - Maandagmiddag om kwart voor vier kwam op de Rijzenburgse- weg een dertienjarige scholier uit Nieuwe Tonge ten val, nadat het stuur van zijn fiets de schooltas van een naast hem rijdend vriendje raakte. Het slachtoffer werd door GGD-personeel naar een ziekenhuis in Dirksland vervoerd, waar hij werd behan deld aan opgelopen licht knieletsel en wat schaafwonden. De beste speculaas van Nederland ligt in de warenhuizen van De Bijenkorf. Een onderzoek en smaaktest van het Algemeen Dagblad (AD) heeft dat recentelijk uitgewezen. De uitslag is gepubliceerd in de krant van 22 november jl. De afgelopen weken heeft een smaakpanel van het Centrum voor Smaakonderzoek in opdracht van het Algemeen Dagblad op 41 plaatsen in Nederland de producten beoordeeld. De panelleden proefden blind. De bes te speculaas blijkt een product van Ouddorpse bodem te zijn. "De lekkerste speculaas van Nederland! Goede balans, mooi koekje, verfijnde krui derij" schrijft het AD in een paginagroot artikel over de test die de Ouddorpse fabri kant Nipius Banket als eindcijfer een tien gaf. Hiermee heeft Goeree-Overflakkee zich in korte tijd met een tweede winnaar onder Dokter Bron te Ouddorp heeft zich als echte ouderwetse huisarts meer dan 30 jaar dag en nacht ingezet voor de gezondheid van de Ouddorpse bevolking en haar gasten. Dit heeft hij gedaan met de voor hem karakteris tieke zorg en toewijding. Enkele van zijn patiënten en vrienden hebben het idee opge vat om hem en zijn vrouw als dank een afscheidscadeau te geven. Daarvoor is een fonds opgericht. Iedereen die zijn dank wil uiten en ook wil bijdragen aan dit afscheids cadeau, kan een bedrag storten op een speci aal hiervoor geopende bankrekening. U bent uiteraard vrij om van deze mogelijkheid gebruik te maken. Maar het lijkt de commis sie van aanbeveling goed om de gezamenlij ke dankbaarheid te bundelen. De daarvoor bestemde bankrekening bij Rabobank West- Flakkee, bankrek. nr. 31.41.02.241 t.n.v. Notaris mr. L. de Kooning inzake afscheid dokter Bron, blijft open tot 31 december 2003 en staat onder toezicht van Notaris de Kooning te Goedereede. Commissie van aanbeveling: C. Hameeteman, M. Zeelenberg en L. de Kooning. Zaterdag 29 november wordt er een specu laasactie gehouden voor de Stichting Adul- lam Gehandicaptenzorg. Vanaf 9.00 begint de verkoop langs de hui zen. De organisatie hoopt dat er velen, zoals ieder jaar, de heerlijke speculaas wil kopen. de beste ondernemingen van "Nederland gekwalificeerd. Nog maar een maand gele den werd Keuk<.r.c;ntrum Tieleman tot bes te keukenzaak van Nederland uitgeroepen, nu is het Nipius Banket in Ouddorp die, zo blijkt uit de AD-test, als beste koekjesfa briek van ons land te boek staat. Het Ouddorpse bedrijf verwerkt met vijftig medewerkers zo'n 15.000 kilo speculaas per week. De koekjesbakkers gebruiken uitslui tend echte roomboter en bakken de koekjes op bakplaten in een hete luchtoven. Het ops- trooien van amandelschaafsel is bij de Oud dorpse bakkers nog steeds handwerk. Van de eenenveertig bezochte bakkerszaken, super markten en warenhuizen scoorden er twaalf net voldoende en acht kregen een onvol doende. Nipius Banket staat op de cijferlijst als enige met een tien eenzaam aan de top. Wie volgt? Voor verschillenden zal de heer J. van Gurp geen onbekende zijn, voor ande ren weer wel. Van Gurp heeft op Goe ree-Overflakkee gewoond, maar ver trok naar de gemeente Baarn. Sinds kort woont hij echter weer op Goeree- Overflakkee, in Sommelsdijk. En afgelopen woensdag werd hij Konink lijk onderscheiden, bij gelegenheid van zijn afscheid als raadslid van de gemeente Baarn. Toen Van Gurp nog in Stellendam woonde, was hij ook raadslid, voor de RPF zat hij in de gemeenteraad van Goedereede, van 1982 tot 1992. Vanuit dien hoofde was hij in die periode ook lid van diverse adviescommis sies voor het college van B&W. Daarnaast was hij van 1982 tot 1992 voorzitter en hd van het Dagelijks Bestuur van het werkvoor zieningschap 'Binnenhof te Middelhamis. Van 1980 tot 1990 was hij ook lid van de kerkenraad van de Hervormde gemeente te Stellendam, alwaar hij de functie van admi- Foto: Roeland de Bruyn, Amersfoort. nistrerend diaken bekleedde. Daarnaast heeft hij nog een aantal andere bestuurlijke functies bekleed in de voetbalvereniging, verzorgingshuis 'De Vliedberg' te Ouddorp en in de Stichting Vrienden van het Nahary- aziekenhuis te Israël. Van 1998 tot heden was Van Gurp raadshd voor de ChristenUnie/SGP in de gemeente Baarn, alwaar hij tevens voorzitter was van de raadscommissie Samenleving, Bestuur en Financiën. Verder was hij lid van de stuur groep die zich bezighoudt met de implemen tatie van het duale stelsel in Baarn. Daar naast is de hij steunfractielid voor de Chris tenunie in de Tweede Kamer inzake ouderenbeleid en sociale zaken, is hij afge vaardigde in de werkgroep sub-regiovisie plangebied 6 in de provincie Utrecht, en secretaris van de mannenvereniging. De heer Van Gurp werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehoren de versierselen werden hem opgespeld door de burgemeester van Böam, mevrouw drs. M.R.Th.J.G. Wolterink-Oremus. ELISSANT De raad van de gemeente Goedereede vergadert op 2 december a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis, Tramlijnweg 2 te Goedereede. Er worden miljoenen aan verdiend ten koste van miljoenen. Deze uitdrukking slaat op het tabaksgebruik over de hele wereld. In het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee wordt op maandag 1 december om 21.00 uur duidelijk gemaakt hoeveel levens het tabaksgebruik kost. Vooral in ontwikke lingslanden en welke tol het onder vrouwen en tieners eist. De presentatie van het pro gramma is in handen van Marjan van Peper straten. De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. MAKELAARDU Middelharnis B.V. Voor de l(oop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhornis Tel. (0187)482606 Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 liü Verzinken Poedercoaten Spuiten RVS produkten Op zaterdag 29 november komt de heer Hans van Zeist naar de studio van Radio Superstar. Hans van Zeist komt praten over de onlangs gehouden enquête over de huis artsenpost. Dit gebeurt in het'actualiteiten- prograrrmiia Koffie Radio Plus. De presenta tie ligt in handen van Jan van Dop. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 (vrije ether). Kijk op v/v/w.axxiauto.nl of kom /angs.'Watertoren 25, Dirksland Tel. 60 35 90 Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 REGISTERACCOUNTANTS De heer Van Zeist (r.) overhandigt het rapport aan de heer Noorlander. MIDDELHARNIS - De huisartsen post. Eilandbreed is ze de afgelopen tijd al menigmaal onderwerp van gesprek of discussie geweest, bron voor ongerustheid zelfs. In raadsver gaderingen en krantenverslagen daarvan, maar ook via ingezonden stukken in de pers werd hardop gesproken over bezorgdheid of zelfs ontevredenheid over het functione ren van de huisartsenpost (HAP) Middelharnis, die sinds oktober vorig jaar operationeel is. Naar aan leiding daarvan heeft de Werkgroep Goeree-Overflakkee van de Socialis tische Partij een enquête gehouden onder de bevolking van Goeree- Overflakkee, om een duidelijk beeld te krijgen van de werkelijke proble men. De uitkomst daarvan is inmid dels in rapportvorm vastgelegd, waarvan het eerste exemplaar afge lopen dinsdagmorgen werd overhan digd aan de heer Hans Noorlander, directeur van ondermeer de huisart senpost in Middelharnis. En het was de heer Hans van Zeist, van de Werk groep Goeree-Overflakkee, die daar bij tekst en uitleg gaf in de lounge van het Diekhuus in Middelharnis. Op de voorkant van het rapport staat met grote letters: 'Je kunt maar beter niet ziek worden tussen 17.00 en 9.00 uur'. Het is een uitspraak die één van de geënquêteerden op zijn vragenformulier achterliet en dat tevens de toon zet voor de reacties van het overgro te deel van de ondervraagde patiënten. Zo bevat het rapport een bloemlezing van nóg 49 andere commentaren die men kwijt wilde over hun ervaringen met de huisartsenpost, het afgelopen jaar; een bladzijde vol. Slechts één daarvan is positief gestemd: 'Compli menten aan de HAP; jullie hebben geweldig geholpen met onze zoon'. Verder regent het klachten. Over uiteenlopende zaken, zoals communicatie, bereikbaarheid, wachttijden, kosten, medicijnvoorziening, diagnostiek en huisbezoek - de voornaamste zaken waarin patiënten bij de HAP problemen ondervin den. Vraagstelling De enquête behelst een neutrale vragenlijst met elf meervoudige vragen, die via het voormalige huis-aan-huisblad 'de Plekke' werd verspreid. Naast meer algemene vraag stelling, zoals naar gezinssamensteüing, woonplaats en in hoeverre men geïnfor meerd was over de huisartsenpostregeling en of men reeds met de HAP in aanraking was geweest, werd ook gevraagd naar de bereis- baarheid voor patiënten, de tevredenheid over de behandeling en afhandeling in de HAP, en de medicijnverstrekking. Verder werd gevraagd of de ambulance - zo nodig - binnen 15 minuten na oproep ter plekke was en ten slotte kon men voorstellen aandragen tot verbetering van de hulpverlening vanuit de HAP. Bij vrijwel alle supermarkten op het eiland konden de ingevulde vragenformulieren worden ingeleverd, in een soort brievenbus emmertjes, waarin eilandbreed en uit alle geledingen van de bevolking in totaal 426 formulieren werden gedeponeerd, hetgeen neerkomt op een respons van 2,26%. Alle reacties werden ingelezen, in gegevens omgezet en met behulp van een computer programma verwerkt tot enquêteresultaten. Scores Nu die resultaten zwart op wit staan, kan men - daarop afgaand - niet om de conclu sie heen dat het merendeel van de patiënten op Goeree-Overflakkee het fenomeen huis artsenpost een ramp vindt. Van de ondervraagden heeft 88% daadwer kelijk met de HAP te maken gehad. Iets meer dan helft van de ondervraagden (54%) zegt niet tevreden te zijn over de behande ling/afhandeling; slechts 15% is daar wel tevreden over. Voor wat betreft de bereis- baarheid gaf 28% aan voor vervoer naar de HAP afhankelijk te zijn van anderen (open baar vervoer of anderszins), 51% vindt de HAP goed bereikbaar en 48% niet. Over de medicijnverstrekking via de apotheek tij dens HAP-uren bestaat grote ontevreden heid (87%). De hoofdklacht (145 onder vraagden) betreft echter de communicatie mét en de gegeven adviezen dóór de dok tersassistente in de HAP, met veel ontevre denheid over onvriendelijk gedrag. Veel klachten waren er ook over de wachttijd aan de telefoon, het vaak lang moeten wachten op een arts, en de kosten van behandeling (ongeacht het type verzekering). Ervaringen Naast deze cijfermatige 'scores', gaven veel ondervraagden ook een nadere verklaring bij hun ontevredenheid. Opvallend veel werd opgemerkt dat men de beschikbaarheid van slechts één arts in de HAP te weinig vindt. Immers, waar die éne arts al onderweg is naar de ene patiënt, is het voor anderen nogal eens - en langdurig - wachten geblazen, terwijl het soms als zeer gewenst wordt ervaren dat meteen een arts beschikbaar is. Ook komt het blijkens de enquête voor dat een dienstdoen de arts niet altijd in de HAP aanwezig is, maar gewoon thuis zit, zodat de assistente deze eerst van huis moet bellen. Daarnaast wordt in de enquête geklaagd over onvol doende bereidwilligheid om bij patiënten met flinke koorts thuis langs te komen, over de (bazige) houding en onvoldoende inle vingsvermogen van de assistente(s) en over onvoldoende privacy in de wachtkamer. Maar ook over het ongemak van medicijn verstrekking in een andere plaats dan waar zich de HAP bevindt, en de klant(on)vrien- delijk daarbij: 'Ik moest om 22.30 uur naar de apotheek in Ouddorp. Ik moest alleen wel opschieten, zeiden ze, want ze wilden naar bed'. Als conclusie vinden veel ondervraag den dan ook: 'Niet alle veranderingen zijn verbeteringen, terug naar het oude!', of 'Maak het gewoon weer zoals het was', of 'Terug naar af en geen geldopmakerij'. Suggesties Als suggesties voor verbetering stellen 111 ondervraagden voor om nóg één of twee huisartsenposten op het eiland te realiseren, 78 pleiten voor terugkeer naar het oude sys teem, 71 zijn voor een apotheek in dezelfde plaats als de HAP en 49 wensen een betere communicatie en een vriendelijkere assis tente. Verder werden nog voorstellen gedaan onder andere voor een efficiënte inzet van meer artsen in de HAP, voor een vervoersre- geling en voor het invoeren van een centraal patiëntenbestand. Een aantal vindt ook het behandeltarief veel te hoog. Aanbevelingen Het rapport van de Werkgroep Goeree- Overfl^dcee bevat dan ook een aantal aanbe velingen ter verbetering van de kennelijk bestaande situatie. Allereerst wordt geha merd op verbetering in de communicatie met de doktersassistente. "Onvriendelijk gedrag is onacceptabel op een zo belangrijke con tactpositie." Ook zou de wachttijd voor de telefoon moeten worden verminderd. "Een elektronische boodschap is geen waardige vervanger van menselijk contact. Men sen moeten worden gerustgesteld dat hulp geboden zal worden." Verder wordt gepleit voor nader onderzoek naar mogelijkheden om ook in Ouddorp en Ooltgensplaat een HAP te realiseren, alsmede voor een betere verkrijgbaarheid van medicijnen, door bij voorbeeld een medicijnpost in de HAP of door een 'altijd open' regeling van een Mid- delhamisse apotheek. Ook wordt, bij afwe zigheid van openbaar vervoer 's nachts, aan gedrongen op een (gratis) vervoersregeling naar en van de HAP, een en ander in samen werking met de vier eilandelijke gemeenten. En last but not least: de HAP van Middel- www.opelnieuws.nl M^ m^ m L S www.opemieuws.nt Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Infonmatfe Opel Lrnkz en vanzelfsprekendal onze occosions Ind foto harnis is met een behandeltarief van 125 per bezoek de duurste van Nederland. En dat is volgens het rapport niet redelijk: "De HAP is voor een groot deel opgezet om de belan gen van doktoren te behartigen. Om de kos ten van de HAP dan ook op de patiënten te verhalen, lijkt niet erg.redelijk". Voorgesteld wordt om het tarief te verlagen tot een bedrag onder de 100. Lokaal belang boven politiek belang Namens de Werkgroep Goeree-Overflakkee lichtte Hans van Zeist dinsdagmorgen een en ander toe. Ook dat de enquête was uitgegaan van de SP Werkgroep Goeree-Overflakkee, maar dat binnen haar gelederen de mening verdeeld was over het presenteren van de enquêteresultaten. De SP Werkgroep wilde graag een meer professionele presentatie, terwijl Van Zeist - uit wiens brein het idee, de voorbereiding en de uitwerking van de enquête is voortgekomen - vooral een snelle presentatie voorstond. "Het belang van de lokale bevolking gaat voor mij boven die van de politiek", aldus Van Zeist, die ver volgens in z'n eentje verderging, maar dan onder de naam 'Werkgroep Goeree-Over flakkee', dus zonder 'SP' ervoor. En namens die werkgroep presenteerde hij de rapporta ge in de lounge van het Diekhuus en over handigde hij het eerste exemplaar aan direc teur Noorlander van de HAP Middelharnis. Niet alleen voor huisartsen In een reactie gaf Noorlander aan wel bekend te zijn met een aantal knelpunten ten aanzien van de HAP, maar enigszins ver baasd leek hij wel dat daar in déze mate ontevredenheid over bestaat. Wat hem betreft dan ook een oproep aan patiënten om klachten meer kenbaar te maken, hetzij bij de HAP of bij een onafhankelijke instantie, zoals de DHV of de gezondheidsinspectie. Ook vindt hij dat er te veel vanuit wordt gegaan dat de HAP werd opgericht in het belang en ten gerieve van de huisartsen. Immers, veel van de eilandelijke huisartsen zijn niet meer zo jong. En als zij, zoals voor heen, 24- tot 60-uursdiensten moeten draai en, zal er in de toekomst geen opvolging van artsen meer zijn en zullen patiënten van Goeree-Overflakkee voor eerstelijnshulp wellicht naar buiten het eiland moeten, naar het academisch ziekenhuis in Rotterdam bij voorbeeld. Regelgeving en bezuiniging Overigens zei Noorlander wel blij te zijn met rapportages als deze, omdat hierdoor gege vens zwart op wit komen te staan aan de hand waarvan zonodig gericht naar verbete ring kan worden gezocht. Verder liet hij er geen onduidelijkheid over bestaan dat diver se knelpunten - ook het dure behandeltarief - te maken hebben met regelgeving van bovenaf en dat veel ook samenhangt met bezuiniging en beperkte budgetten. Maar hij zegde wel toe de rapportage nauwkeurig te zullen bestuderen, zodat eventueel aan een groter tevredenheidcijfer kan worden gewerkt. 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1