Schoolkinderen in de weer voor liet milieu Jeugdleden gymvereniging vielen in de prijzen Groei Bloei Kerstschikking 2003 Excelsior schitterde voor Calando Midwintermarkt op Diekhuusplein Zuid-Holland vertegenwoordigd in finale ThinkQuest met 22 teams EIIAIfDBMIIEUWS ?^l>St: yXo^tmï^tr 8 "Stad zal schoon zijn!" Met deze woorden gaf wethouder De Jong van de gemeente Middelharnis vorige week woensdag het startsein voor de opruimactie van OBS 'De Molen- vliet' te Stad aan 't Haringvliet. De wethouder is zeer te spreken over het positieve signaal dat de leerlingen met de actie afgeven. Zijn collega's Andries en De Vries van de gemeen te Oostflakkee deelden zijn enthou siasme. Daar gingen de leerlingen van CBS 'De Bron' in Oude Tonge de wyken in om de rommel, zwerfafval, op te ruimen. Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Nog plaatsen vrij voor Univé Gym Gala Koninklijke Maatschappij TYiinbouw Plantkunde Oud papier ophalen voor geheel Middelharnis V/lH {fütH yK/ü 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Ps. 84:2. Ps. 17:6. Ps. 118:6. Ps. 33:9. Ps. 102:3. Ps. 66:7. Ps. 105:19. Ps.42:l. Ps. 119:88. Ps. 105:16. '^ünnin: 1. Seizoen. 8. Bloem met doornen. 2. Neerslag. 9. Erwtensoep. 3. Reukorgaan. 10. Voertuig op rails. 4. Witte neerslag. 11. Mist. 5. ...chocolademelk. 12. Niet donker. 6. "Yes" en "no" is 13. Hoogste punt van een berg. 7. Kan je in de je thee of koffie doen. Ophalen oud papier Oude Tonge PAGINA 13 VRUDAG 28 NOVEMBER 2003 Leerlingen van c.b.s. 'De Brontrekken, tot aan de tanden gewapend, ten strijde tegen het zwerfaval. Gewapend met een vuilniszak, bezem, schep en knijpertjes gingen alle leerlingen van bei de scholen de buurt in op zoek naar zwerf vuil. Zowel de kinderen, onderwijzers, bege leidende ouders en de wethouders waren razend enthousiast en hebben gezamenlijk heel wat blikjes, flesjes, snoeppapiertjes en lege chipszaikjes opgevist. Op sommige plekken was dat ook hard nodig. Vooral op het busstation in Oude-Tonge werd heel wat vuil verzameld. Gelukkig reden enkele medewerkers van de gemeentereiniging rond om de volle vuilniszakken op te halen. In Stad aan 't Haringvliet lag wat minder zwerfvuil. Daardoor hadden de kinderen daar ook tijd om tientallen tulpenbollen in de grond te stoppen. Deze vrolijken straks, in het voorjaar, met hun kleurenpracht de schoolomgeving op. Als beloning voor hun inzet kregen alle leerlingen een mini-contai ner. De opruimactie was tevens de afsluiting van de pilot Eco-Schools. Eco-Schools is een internationaal programma dat streeft naar een structurele inbedding van milieuzorg en duurzaamheid in de scholen. Eco-Schools betrekt de hele school bij de uitwerking van het programma. Via een stappenplan treft de school aan de ene kant technische maatrege len, zoals spaarlampen of spoelonderbrekers en aan de andere kant neemt de school milieuzorg en duurzaamheid op in het ïes- aanbod. Op deze manier krijgen thema's als afval, energie, water en natuur een vaste plek binnen de school. Door medewerking van CBS De Bron en OBS De Molenvhet aan deze pilot is een werkbaar stappenplan ontwikkeld, dat ook op andere basisscholen in Nederland toepas baar is. Voor hun inspanningen werden door ENECO-energie zonnepanelen beschikbaar gesteld. Deze zijn inmiddels op de scholen geïnstalleerd en leveren al wat 'groene' energie. Daarnaast krijgen beide scholen in juni 2004 de 'Groene Vlag' uitgereikt. Deze vlag is voor hen de bevestiging dat zij milieuzorg en duurzaamheid op een goede en aantoonbare manier hebben ingebed in het schoolbeleid en in het lesprogramma. De Groene Vlag geldt voor een periode van twee jaar. Daarna wordt opnieuw bezien of de school de vlag opnieuw in top mag hijsen. Meer weten over Eco-Schools? Dan kunt u de website www.eco-schools.nl bekijken en/of contact opnemen met de projectcoördi nator voor Eco-Schools Nederland, de heer P. van Lunteren van SME MilieuAdviseurs (eco-schools@sme.nl). Tevens kunt u con tact opnemen met mevrouw A.M.E. Elema van het ISGO via 0187-488112 of ame.elema@isgo.nl. Voor het Univé Gym Gala 2003 zijn nog enkele plaatsjes vrij. Gymvereniging MH- SD gaat met een gehuurde touringcar op zaterdag 20 december hier naar toe. Op het gala komen de beste turners en turnsters. De aankondigingen liegen er niet om 'Topop- tredens spektakel, dans, tumbling en perfor mances in een schitterende gymnastische show" met wereldkampioenen Oksana Chu- sovitina en Jordan Jovtchev en onze Neder landse dames tumselectie. Het programma van het Gym Gala wordt door kenners al als het beste sinds jaren betiteld. Heb publiek krijgt ongekend veel toppers en spectaculai re acts te zien tijdens de zevende editie van dit reizende tumcircus. Ook Alan Villafuer- te die de laatste keer meegedaan heeft met de Olympische spelen op het onderdeel Tram poline springen komt een demonstratie geven. Verder zijn er nog demonstraties Acrogym, rhönradtumen, tumbling en Rit mische gymnastiek. De kosten bedragen 20,voor kinderen t/m 12 jaar en 22,50 voor iedereen van 13 jaar en ouder (dit is inclusief de busreis). De bus vertrekt om 16.30 vanaf de Staver te Sommelsdijk, het gala duurt van 19.00 tot ongeveer 21.00 uur. Wie mee wil kan mailen naar info@mhsd.nl of bellen met 0187-487513. Meer informatie kunt u vinden op www.mhsd.nl Afdeling Goeree-Overflakkee Het is er weer tijd voor! Op dinsdag 9 december, vanaf 20.00 uur in vereni- fingsgebouw Oostdam te Goedereede, oopt KMTP u weer een heel gezellige en creatieve avond aan te bieden. Wij bieden u twee opties: 1. U kunt zelf aan de slag, met eigen groen en eigen creativiteit. Dan moet u zelf meenemen; snoeischaar, snoeimes- je, draadtangetje, eventueel wikkel draad, krammen, niet vergeten de onder grond (dus een pot of vaas o.i.d.), groen en/of bloemen, verdere versieringen. 2. U kunt ook naar een voorbeeld wer ken en dan zorgt de KMTP voor het benodigde groen en andere materialen. Wie dit ^ifnibet'dit even tóteil weteïi aan Gerda Veenhuysen (tel 492591), ook moeten wij u dan de matenaalkosten in rekening brengen. Uit de volgende voor- beeldscnikkingen kunt u (nu al) uw keu ze maken; een krans; een plat-tafelstuk of 2 schaaltjes met kerstboompjes. Zelf mee te nemen; ondergrond, snoeischaar, snoeimesje, draadtangetje. Mos, prikkers, krammen, wikkeldraad en stro-kransen zijn ook op de avond Het gemengd koor 'Excelsior' uit Dirksland heeft vorige week vrijdag een prachtig concert gegeven ten bate van Roparun Hospice 'Calando' te Dirksland. Het verenigingsgebouw de Schakel, waarvan de grote zaal was omgetoverd tot een echte concertzaal, was geheel 'uitverkocht', zodat bijna 300 mensen dit concert hebben kun nen meemaken - een goed begin voor 'Excelsior'. Het concert werd geopend door de voorzit ter van 'Excelsior'. Nadat zij het Nieuw Rotterdams Ensemble had uitgenodigd op het podium, kwam gemengd koor 'Excelsi or' op, de dames geheel in nieuwe koorkle- ding - een chique gezicht - en de heren in smoking; dit alles in samenwerking mét en gesponsord dóór de firma Fabert uit Mid delharnis. Het publiek was vol lof over het optreden van 'Excelsior', onder leiding van Charles van der Veeke, en 'Het Nieuw Rotterdams Ensemble', onder leiding van Reinate Heemskerk met Charles van der Veeke aan de piano. Piet Westhoeve begeleidde 'Excelsior' op de piano en bracht enkele solo's ten gehore. Ónder andere werd deze avond gezongen het 'Largo' van Handel, maar ook het moeilijke 'Hallelujah' uit het oratorium 'de Messiah', waarin vier stem men door elkaar Jieen lopen, terwijl het 'Ave Maria' heel sereen werd gezongen - het publiek luisterde ademloos toe en gaf de uitvoerenden aan het eind van de avond een staande ovatie. De opbrengst van deze avond zal op 17 december a.s door middel van een cheque worden overhandigd aan 'Calando', maar aan het eind van het concert kon alvast wel worden verklapt dat het bedrag zal uitko men op vier cijfers vóór de komma, dit mede dankzij de gulle sponsoring door het bedrijfsleven op Goeree Overflakkee. Wanneer u van dit concert genoten heeft of wanneer u ook graag zou gaan zingen: 'Excelsior' houdt op 10 december a.s een open repetitie in verenigingsgebouw 'de Schakel', van 20.00-22.15 uur. U bent daar van harte welkom. Dinsdag 2 december wordt in geheel Middelharnis het oud papier opgehaald. We vragen iedereen het papier duidelijk aan de kant van de weg te zetten, zodat het niet over het hoofd wordt gezien tij dens het voorbijrijden van de auto. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk in de N-H kerk van Middelharnis. zelf te koop. We hopen er een gezellige kerstdoe-avond van te maken, met veel bedrijvigheid. De kijkers zijn net zo wel kom als de doeners! Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar OomKo, p/a Eilanden-Nieaws,y Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 4120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Aan de slag met een nieuw tweetal opgaven. Hopelijk kost het niet al te veel zweet. Zet hem op! Liesbeth Bos (Ooltgensplaat) wil dat wij allemaal de dieren opzoeken in de berijmde psalmen die hier aangegeven worden: Arjan Broere (Sommelsdük) Jij hebt geluk gehad zeg dat je ballon hele maal in Frankrijk terecht kwam. En de 10 euro, wat heb je daar meegedaan? Mieke Korpershoek (Middelharnis) Fijn dat je toch weer meedoet. Ja een krant samen lezen houdt de zaak vanzelf op. We zullen kijken wat we met de doorstreper kuimen doen. Dat wordt vast wel wat. Groe ten hoor! Koen Korpershoek (Middelharnis) Waar was jezelf gemaakte puzzel? Oeps! Je schrijft er wel over, maar hij zit niet in je envelop. Ligt hij nog thuis. WeUicht komt hij te voorschijn. Peter Korpershoek (Middelharnis) Mooi zo, jij zet schouders er ook weer onder. Prachtig, succes met oplossen. Ellen en Rinus van Rossum (Den Bom mel) en Jacob en Marleen Meijer (Ouderkerk a/d Ussel) krijgen binnen afzienbare tijd hun beloning. Bedenk alvast wal je wilt. Jacob Meyer (Ouderkerk a/d Ussel) Het Anne-Frankhuis is een indrukwekkend stukje geschiedenis. Elsemarije heeft dus van de vliegtuigen genoten. Hoe vond je het rijden met de metro? Was het feest van opa en oma leuk? Ze stonden op de foto in het R.D. hè? Bedankt voor je magnifieke puz zels. Ze zijn om zo te zeggen direct copy right. Dag, de diskette stuur ik je later wel terug. Arnette Vogelaar (Rhoon) maakte deze leuke puzzel. Vul in de doolhof de ant woorden in. Let op de vette lijnen langs de kant, die geven de richting aan. Als je de eerste even bekijkt (die is voor gedaan) snap je vast het principe. Steeds is laatste letter van een antwoord de beginletter van de volgende. Leuk Arnet te, zo'n raadsel zijn we nog niet eerder tegengekomen in jeugdhoek. Een aantal leden van gymvereniging 'Middelhamis-Sommelsdijk' is in de prijzen geval len bij de Grote Clubactie. Het gaat hier niet over de prijzen die te wiimen zijn op de loten, maar door hun inzet hebben de leden prijzen gewonnen voor het verkopen van de meeste loten. Bij de kinderen vanaf 6 jaar waren dat: 1. Lisanne van Oostenbrugge met 65 loten (tumschoentjes gewonnen), 2. Veronique van den Heerik met 56 loten (gym- pakje), 3. Anouk van der Mast met 37 loten (clipradio), 4. Katja de Vreeze met 29 loten (clipradio) en 5. Simone Gideonse met 28 loten (clipradio). Bij de kleuters en peuters waren dat: 1. Joënne van der Veer met 25 loten (gympakje), 2. Quincy de Groot met 15 loten (kleurboek) en 3. Annemijn 't Mannetje met 10 loten (kleurboek). Er zijn totaal 1050 loten door de leden verkocht, 250 meer dan vorig jaar. Het bestuur van MH-SD wil hiervoor alle lotenverkopers bedanken voor hun inzet en de lotenkopers voor hun steun aan de vereniging. Er wordt nog nagedacht wat er met de opbrengst van deze actie gekocht wordt. Op het verlanglijstje staan: ballen, speelmateriaal voor de kleuters, pega- ses, springkussen, balkverbreder, flifcflakker, extra springtouwen, dubbele minitramp, geluidsinstallatie, extra gewichtjes en een verenigingvlag. Op zaterdag 13 december a.s organi seert de Soroptimist-club van Goeree- Overflakkee opnieuw een midwinter- markt. Het geheel wordt wederom gesponsord door de middenstandsver eniging van Middelharnis. Er zijn verschillende 2e hands boekenkra- men en een rommelmarkt. Ook zal er in ver schillende kramen van alles te koop zijn wat verband houdt met de decembermaand. Daarnaast zal er op verschillende, nog nader te bepalen tijden bladmuziek ingekocht en verkocht worden van u die het aanbiedt en aan u die van muziek houdt. Het Diekhuusplein zal worden omgetoverd in een wintertafereel rondom de kramen, waar het gezellig toeven is onder het genot van de mooie muziek, de warme hapjes en drankjes. Naast de muziek op het Diekhuusplein zal er in sommige winkels rondom en langs den Diek. Voor muzikale intermezzo's worden gezorgd, waardoor de winterse december- sfeer nog extra tot zijn recht komt. De muziek zal voornamelijk verzorgt worden door leerlingen van docenten en docenten van de muziekschool Middelharnis. Zowel serviceclubs, particulieren als hande laren zullen aan deze markt deelnemen. Op het plein zijn nog enkele kramen te huur. De prijs van een kraam is 50 euro, kramen voor goede doelen betalen 25 euro. Voor informatie en verhuur: Edith van de Berg, tel:487646 of 487972 Email: info@crois- sy.nl Serviceclub De soroptimisten zijn een intemationale club van vrouwen met een baan die zich inzetten voor mensenrechten. Het goede doel van deze markt, is een project voor weeskinde ren in Malawi. Een project - dorp met de naam Matunkha wat wordt geleidt en gedra gen door het Nederlandse artsenechtpaar Nanninga. Zij wonen en werken al enkele jaren met hun gezin in Malawi waar ze een het plan opgevat hebben een dorp voor weeskinderen te bouwen waar kinderen kun nen worden opgevoed en scholing kunnen ontvangen om een goed bestaan op te bou wen. Het geheel wordt door meerdere orga nisaties ondersteund, waaronder de interker kelijke organisatie FVM (Future Vision Malawi). Morgen, zaterdag 29 november zal in Oude Tonge het oud papier weer worden opge haald. Graag het papier vóór 9 uur 's mor gens buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Studenten, docenten en leerlingen uit Gouda, Rotterdam, Den Haag, Lei den, Dordrecht, Schiedam, Noordwij- kerhout, Delft, Leerdam, Alphen a/d Rijn en Voorburg hebben dit jaar heel veel enthousiasme, tijd, kennis en vaardigheden gestopt in het bouwen van een educatieve website voor de webstrijden ThinkQuest voor Leer lingen en ThinkQuest voor de Klas. Met prachtige resultaten, 22 teams drongen door tot de flnale. Op vrijdag 28 november worden de prijswin naars bekend gemaakt door Angela Groothuizen tijdens een spetterende flnale in de Doelen in Rotterdam. ThinkQuest voor de Klas en ThinkQuest voor Leerhngen Teams van docenten in het primair en voortgezet onderwijs of beroeps onderwijs dingen mee naar de prijs voor de meest leerzame en interactieve website. Ook studenten én scholieren uit het voortgezet onderwijs en beroepsonderwijs hebben edu catieve websites gebouwd. Met websites voor de technische vakken, voor taalonderwijs, voor de mens- en maatschap pijvakken, voor wiskunde en nog veel meer hebben de deelnemers ook dit jaar weer schitterende websites opgeleverd. De websi tes zijn online door meer dan 200 juryleden en vakdocenten beoordeeld op criteria als educatieve waarde, originaliteit, internetge bruik, interactiviteit en technische kwaliteit. Een vakjury bepaald uiteindelijk welke web sites in de prijzen vallen. Behalve een eerste, twee de, derde en hoofdprijs zijn er vele extra prij zen te winnen zoals speciale vermeldingen, aanmoedigingsprijzen, peerjuryprijzen, didactiekprijzen en nog veel meer. Teams en hun inzendingen Onderwerp Ingeleverd door: Chocolade - Chr. Hogeschool de Driestar Gouda (team ldc015); Tijdmuseum - Chr. Hogeschool de Driestar G (team klcOló); Waar wil je heen? - Chr. Hogeschool de Driestar G (team klc017); Egypte - Chr. Hogeschool de Driestar G (team klcOlS); Adje Patatje - Chr. Hogeschool de Driestar G (team klc019); Afval-weg - Chr. Hoge school de Driestar G (team kJc020); De men selijke machine - Hogeschool Rotterdam (team klc037); MeloDigiTaal - Pretorius- school Den Haag en Hogeschool InHolland Rotterdam (teamklc043); Latijns Amerika - Stedelijk Gymnasium Leiden (team llc080); Deutsches Afrikakorps - Johan de Witt Gymnasium Dordrecht (team llc084) Wiskennis.com - Christelijk College Hene gouwen Rotterdam (team lic 103); Het Zon nestelsel - G. Sg. Schravenlant Schiedam (team llcl22); Ruimte - Bonaventuracollege Burggravenlaan Leiden (team llclSl); Jong Beleggen - Wartburg College Rotterdam (team llcl70); Normen en Waarden - Teylin- gen College Leeuwenhorst oordwijkerhout (team llcl99); Wings - Stedelijk Dalton Lyceum Dordrecht (team llc200); De Hoge Snelheids Lijn - Christelijk yceum Delft (team llc203); Kanker - Emmauscollege Rotterdam (team llc214); Doping - 't Loo Voorburg (team llc229); ID-Matrix - IdCol- lege Alphen a/d Rijn (team llc231); Crimi- n^iteit - Heerenlanden College Leerdam (team llc233); Slavenhandel - Stedelijk Gynmasium Leiden (team llc238). Alle ingezonden websites en informatie over de finale en de finaleteams zijn te bewonde ren op de website van ThinkQuest: www.thinkquest.nl. Spetterende flnale Op vrijdag 28 november worden de win naars van ThinkQuest voor de Klas en dit jaar gepresenteerd door Angela Groothui zen. Ruim 120 ThinkQuest teams hebben zich genomineerd. Hun wacht een spannend finaleprogramma in de Doelen te Rotterdam met als hoogtepunt natuurlijk de grote prijs uitreiking. Daarnaast zijn er die dag works hops over onderwerpen als interactie, tech niek en didactiek en zorgt een interactief theaterprogranmia voor entertaimnent. ThinkCJuest is een label van Kennisnet. Ken- nisnet is dé intemetorganisatie van en voor het onderwijs. Kennisnet levert toegankelij ke, educatieve content en onderwij sinforma- tie voor leerkrachten, leerlingen en ouders. Daarnaast stimuleert Keimisnet de inzet van ICT in onderwijsprocessen door op de portal (www.kennisnet.nl) technische hulpmidde len, praktische ondersteuning en aanspre kende inhoud te bieden voor verschillende (innovatieve) leer- en werkvormen. Met kennisnet.nl sta je er nooit alleen voor! Meer informatie over ThinkQuest is te vin den op www.thinkquest.nl; Meer informatie over Kennisnet is te vinden op www.kennisnet.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13