Gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid: Werkzaamheden door de onderhoudsdienst I'l' Superpolitiek Hen jaar Kammeraad doe het zelf in Ooitgensplaat De nieuwjaars receptie M EiiiurffiiBnJiiEuws Damvereniging ENEO Melissant Dag van gebed en verootmoediging Verbeteren van openbare verlichting, het begin! Oliebollenverkoop in Stellendam Uitslagen Damclub 'Denic en Zet' 24 november Achterstanden inlopen hij lezen en spreken van de gemeente Middelhamis Uitslagen van maandag 24 november 'Ja staat op het programma voor 5 januari 2004. GEMEENTE IDDELHARNIS Kon. Jultanaweg 45,3241 XB Middelhamis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.nl PAGINA 11 Ji'RUDAG 28 NOVEMBER 2003 Afdeling 1: J. Lüoij - H. Visbeen ...i1-1 C. Visbeen - A. het Jonk1-1 H. Zoon - W. Doorduin0-3 B. Visbeen - B. v.d. Spaan3-0 Afdeling 2: J. Non-E. Visbeen1-1 A. Visbeen - L. Steketee3-0 T. de Geus - H. van Heukelen0-3 In afdeling 1 speelden J. Looij en H. Visbeen een gesloten partij. Deze wedstrijd werd door beiden degelijk uitgespeeld, zodat ze rond half 12 elkaar de hand drukten en er remise werd overeengekomen. Anders verliep de partij tussen C. Visbeen en A. het Jonk, open met diverse mogelijk heden voor beide spelers. In het eindspel met voor elk nog negen stukken op het bord zat er niets anders op dan remise. H. Zoon had het een stuk moeilijker, na een slagzet van W. Doorduin kwam de vleuge lopsluiting. Doorduin hield met vier stukken tegen zes stukken Zoon vast. Dit was zonder schijfverlies niet op te lossen. Doorduin speelde de partij met schijfwinst keurig uit en dit leverde de overwinning op. B. Visbeen won de partij tegen B. v.d. Spaan eveneens door een slagzet. Visbeen kon deze slagzet uitvoeren, zodat V.d. Spaan twee keer op slag bleef staan. V.d. Spaan sloeg de verkeerde kant op. Nadat Visbeen de tempo zet had uitgevoerd kwam hij in plaats van één schijf maar liefst drie schijven voor en de partij was beslist. In afdeling 2 maakten J. Non en Evelien Vis been er een open pot van. In een spannende wedstrijd speelde Evelien de kroonschijf op en na een combinatie haaide zij een schijf winst; maar bleef wel met vier randschijven zitten. Non, de sluwe vos, haalde er nog een ruil van twee om twee uit en beiden liepen naar de damlijn, zodat de partij in remise eindigde. A.Visbeen haalde alles uit de kast om zijn tegenstander L. Steketee te helpen. Vanaf de openingszet tot en met het middenspel werd elke zet geanalyseerd. Maar in het eindspel moest Steketee zijn meerdere erkennen tegen Visbeen. Mevrouw De Geus speelde een voortreffelijke partij tegen H. van Heu kelen. Een open spel met winstkansen voor beiden. Met een eindstand van 3 om 1 op het bord (remisestand) verzuimde mevrouw De Geus naar de middenlijn te gaan. Van Heu kelen speelde nog door. Mevrouw De Geus zette zich pardoes vast en verloor helaas de partij. Gastspelers Deze avond waren er twee gastspelers in de Melishof, nl. K. Tanis en J. Dekker, die hun partij voor het Flakkees kampioenschap inhaalden. Een spannende pot. Dekker moest zijn meerdere erkennen in Tanis. Een mooie overwinning! Zaterdag 22 november werd door twee vier tallen (Melissant 1 en 2) deelgenomen aan het jaarlijkse Sneldamtoemooi te Aagteker ke. Een toernooi met internationale deelna me, zoals landelijke deelnemers, plus hoofd en eersteklassers. Melissant 1 behaalde tussen deze topdam- mers een uitstekend resultaat, door als gedeelde 8e te worden met ons viertal. MeUssant 2 eindigde in de onderste regionen van de in totaal vijftien viertallen, maar hield toch de ploeg van Ie klassers. Mookhoek achter zich en nog twee viertallen en eindig den op de 12e plaats. Een leerzaam toernooi met sterke tegenstanders. Sneldammen valt zeker in de smaak gezien het aantal deelne mende verenigingen. Morgen, zaterdag 29 november, gaat de Chr. Gemengde Zangervereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stellendam, oliebollen verkopen op het Oranjeplein. De oliebol len worden gebakken door de vroegere Stellendamse bakker, de heer Jan Troost. Iedereen is dus van harte welkom op het Oranjeplein in Stellendam.. Op vrijdag 28 november zijn VDB'78, SGP en ABB te gast in het politieke dis cussieprogramma Sujjerpolitiek van Radio Superstar. Deze uitzending wordt live uit gezonden vanuit het Diekhuus. De presen tatie ligt in handen van Jan van Dop. De uitzending begint om 19.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 (vrije ether). Afdeling 1: I.Mackloet-I.Koese3-0 C.Spee-A.v.d.Veer 1-1 AfdeUng 2: C.Polder - H.H.Verohne1-1 W.Vroegindeweij - A.Verohne 1-1 H.Bijdevate - J.v.Hoom 0-3 Afdeling 3: D.A.Doomhein - J.A.Nipius0-3 M.Prins - J.Groenendijk3-0 Mackloet speelde lang een gelijkopgaande partij tegen Koese, maar nadat Koese een prachtige damcombinatie over het hoofd zag, ging Mackloet er met de winst vandoor. Spee en Van der. Veer maakten het elkaar best lastig, maar besloten toch al gauw tot remise. Polder had het moeilijk in het eind spel tegen H.H.VeroIme, maar door goed verdedigen wist hij er in de langste partij van de avond toch nog remise uit te slepen. Vroegindeweij en A.Verolme speelden een gelijkopgaande partij met reinise als resul taat. Bijdevate maakte in het middenspel tegen Van Hoorn een fout. Dat kostte hem de par tij. De partij tussen Doomhein en Nipius bracht de verrassing van de avond. Doom hein gaf in een gewonnen stand de winst toch nog weg. Prins speelt op het ogenblik goed. Daar werd Groenendijk het slachtoffer van. Het was de tweede opeenvolgende zege voor Prins. Op zaterdag 6 december hoopt de SRA tij dens een (bid)dag bij elkaar te komen in de Hervormde Rehobothkerk aan de Plane- tenlaan te Nieuw Lekkerland. Een dag van 'gebed en verootmoeding'Het thema van deze dag zal zijn: 'Waarom is God een vreemdeling in ons land? (n.a.v. Jeremia 14:8). Allereerst is het de bedoeling om gezamerdijk te bidden en in het gebed de geestelijke nood in Nederland aan de Heere op te dragen. In Nederland lijkt dit vrij onbekend, maar in de kring van Mbu- ma-kerken en Philpot-gemeenten is men gewend om iedere week bij één te komen voor een gebedsbijeenkomst. Tevens zal een aantal korte appél-woorden worden uitgesproken. Sprekers van deze dag zijn onder meer ds. A. Simons uit Goudswaard en de heren L.J. van Valen, D.H. van der Meer uit Bruinisse en W.A. den Hertog uit Dirksland. Daarnaast is er voldoende gele genheid om als bezoeker vanuit het hart een en ander te delen en is er voldoende ruimte voor onderling gesprek en ontmoe ting. Verder doel van deze dag is de bemoediging van elkaar in de hevige strijd van vandaag de dag. Velen staan op eenza me posten en hebben het erg moeilijk; daarin hebben we elkaar zo nodig. Het is dan ook goed om elkaar op te zoeken. Deze dag van gebed en verootmoediging is alleen bedoeld voor jongeren en ouderen, die een bewogen hart hebben met betrek king tot de grote geestehjke nood in onze reformatorische kerken en ons gehele weg zinkende vaderland. Zo komen er jongeren en ouderen uit Urk, Rijssen, Opheusden, Dirksland, Bruinisse, Nieuw-Lekkerland, Dordrecht, Leerbroek, Veenendaal, Scher- penisse, enz. Het is ook mogelijk om een gedeelte van de dag te komen. Wie wil komen, moet zich vooraf echter wel aan melden. Dat kan via e-mail: sra@filtemet.nl. of telef.: 0184-422448. Het personeel van Kammeraad doe het zelf voor de winkel in Ooitgensplaat. Aad Kammeraad begon in 1990 met een tim- merbedrijf aan de Dorpsweg 16 in Ooitgens plaat. Doordat veel mensen vanaf toen tim- merbedrijf Kammeraad wisten te vinden voor hout- en plaatmaterialen, ontstond een groeiende vraag naar 'meer" doe het zelf artikelen. In 1993 werd dan ook door Lenie Kammeraad gestart met een dhz winkel met een bescheiden assortiment. In 1996 is samenwerking gezocht met de winkelformule Idee voor Vakwerk, waar door er gezamenlijke inkoop ontstond met 100 collega's wat resulteert in scherpe prij zen van kwaliteitsartikelen. Na 10 jaar heeft Kammeraad een sterk gegroeid assortiment met 'doe het zelf oplossingen' voor iedere klusser. Ook qua personeel is er flink wat veranderd, tegenwoordig staan ook zoon Arco samen met drie collega's voor de klussers klaar. Service is van begin af aan een belangrijk aspect bij Kammeraad doe het zelf, van een verfmengservice, sleutelservice tot het op maat zagen van hout en plaatmaterialen. Ook het bezorgen van uw aankopen, inme ten en eventueel plaatsen van schuifkasten is geen probleem. In de timmerwerkplaats worden ramen en kozijnen gemaakt, maar ook andere houtbewerkingen zijn mogelijk. Om het 10 jarig bestaan te vieren zijn er leu ke acties en festiviteiten: 29 november vanaf 14.00 uur voor de kinde ren een bezoek van Sint en Piet die tevens de prijswinnaars bekend maken van de kleur- wedstrijd. 5 december, demonstraties Bosch/Dremel electrisch gereedschapmet leuke acties 6 december, demonstraties Metabo/Electra Beckum electrisch gereedschap Test zelf ook de machines Tevens zijn er leuke prijzen te winnen met de wedstrijd Spijker Slaan. Op 5 6 december krijgt men 10% korting op alle aankopen en tevens ontvangt men een leuke attentie bij besteding vanaf 20,00. Niddelharnis in het nkaws... Eén briefis genoeg... ihrie bestuursorganen De gemeenteraad, het college van bur gemeester en wethouders en de burge meester zijn drie bestuursorganen, met elk hun eigen taken en verantwoorde lijkheden. De gemeenteraad is het algemeen bestuur van de gemeente. Tot de taken van de raad behoren o.a. het vaststellen van verordeningen, het vaststellen van de gemeentebegro ting, het betrekken van de butlers bij de voorbereiding van beleid en het controleren van het college over het gevoerde beheer. Het college van burgemeester en wethouders voert het dagelijks bestuur van de gemeente. Als zoda nig is het college belast met het voor bereiden en uitvoeren van beslissin gen van de raad en de uitvoering van tal van wettelijke regelingen. De taken van de burgemeester liggen vooral op het terrein van de openba re orde en veiligheid (w.o. brand weer en rampenbestrijding). Correspondentie De gemeente krijgt dagelijks een grote partij brieven toegestuurd. Veel brieven zijn geadresseerd "aan de gemeente" of "aan het gemeentebestuur". Daar is niks mis mee. Aan de liand van de inhoud van de brief wordt dan op het gemeentehuis beoordeeld voor welk bestuursorgaan de brief is bedoeld. In een aantal gevallen wordt de brief heel nadrukkelijk aan een bepaald bestuursorgaan gericht. Bijvoorbeeld: "aan de gemeenteraad" of "aan burge meester en wethouders". Ook daar is niets verkeerds aan. Iedereen is vrij brie ven te sturen aan wie hij of zij wil. Wan neer een brief is geadresseerd aan een bepaald bestuursorgaan, dan komt de brief daar ook terecht. Als het gaat om een onderwerp dat niet behoort tot de bevoegdheden van dat bestuursorgaan, dan wordt de brief ter verdere behande ling doorgestuurd naar het juiste bestuursorgaan. Sonts gaat bet mis Tot zover is de procedure duidelijk. U stuurt een brief en irw brief komt recht streeks of indirect (wanneer de brief is geadresseerd aan het verkeerde bestuursorgaan) op de juiste plaats van bestemming. Sommige mensen "spelen op safe" en sturen hun brief naar meer dan één bestuursorgaan (bijvoorbeeld én naar de gemeenteraad én naar het college van burgemeester en wethouders). In de praktijk blijkt nogal eens dat het tegen deel wordt bereikt van wat ermee wordt beoogd. Dezelfde brief sturen aan meer dere bestuursorganen werkt niet alleen sterk vertragend, maar het schept ook onduidelijkheid in de communicatielij nen, waardoor er een gerede kans op fouten ontstaat. Daar is niemand bij gebaat; zeker de briefschrijver zelf niet. Stuur geen afschriften Het gemeentebestuur wil open staan voor alle burgers, bedrijven en instellin gen. Om geen onnodige drempels op te werpen om met elkaar in contact te komen, heeft u de keuze uit verschillen de commutücatiekanalen, w.o. telefoon, fex, brief en e-mail. Wanneer u een brief schrijft bent u vrij deze "algemeen" te adresseren aan het gemeentebestuur of specifiek aan één van de bestuursorga nen. Welke adressering u ook gebruikt, één brief is genoeg. Stuur dus bij voor keur geen afschriften aan andere bestuursorganen. De entree van de nieuwe RGO Direct na de herfstvakantie is het nieuwe schoolgebouw van de Regionale Scholenge meenschap Goeree-Overflakkee in gebruik genomen. De bouw van de nieuwe RGO ging in de zomer van 2002 van start. Het moderne schoolgebouw heeft een oppervlakte van 7.000 vierkante meter, met 41 lokalen, een flinke aula, een dubbele gymzaal, een mediatheek en tal van andere ruim ten. Het gebouw biedt ruimte aan ca. 825 leerlingen. Zoals vorige week in de begrotings pagina stond vermeld, gaat de gemeente Middelhamis de kwali teit van de openbare verlichting flink verbeteren. Zo'n drie maanden geleden is daar mee een begin gemaakt in Stad aan 't Haringvliet. Het achterpad bij de algemene begraafplaats aldaar is inmiddels voorzien van verlichting. Is er in uw buurt een lichtmast defect, dan verzoeken wij u dat te melden bij de buitendienst van de gemeente, tel. 0187- 471147, of bij het algemene sto- ringsniunmer van City Tec, tel. 010-8908950. Ook voor andere onderhouds werkzaamheden is de buiten dienst uw aanspreekpimt, tel. 0187-471147. Binnen de gemeente Middelhamis wordt op verschillende manieren gewerkt aan het inlopen van ach terstanden in het onderwijs. De gemeente heeft daarvoor een zoge noemd gemeentelijk onderwijsach terstandenbeleid (GOA) vastge steld. De nadruk ligt daarin op de voor- en vroegschoolse periode. Met name wordt aandacht besteed aan het bevorderen van lees- en spreekvaardigheden bij jonge kin deren; kinderen van O tot 6 jaar. Eerder dit jaar, in februari, heeft de gemeenteraad van Middelhamis het Kaderplan Gemeentelijk Onderwijs Ach terstandenbeleid vastgesteld. De activitei ten worden op grond van vier deelplan- nen uitgevoerd door verschillende partij en zoals de peuterspeelzalen, de onderbouw van het basisonderwijs, de kinderopvang, de consultatiebureaus, het opvoedbureau, de gemeenschapsbiblio theek en de CED (voormalige schoolbe geleidingsdienst) Zuid-Holland Zuid. De gemeente coördineert de uitvoering van de deelplannen. Belangrijk neveneffect is dat alle betrokken instellingen elkaar beter weten te vinden en meer gaan samenwerken om een doorgaande lijn in (onderwijs) achterstanden bestrijding te realiseren. Hoe zien de vier deelplaimen eruit? Ofwel: hoe worden onderwijsachterstan den binnen de gemeente Middelhamis concreet voorkomen of bestreden? Sluitende aanpak O- tot 6-jarigen In dit deelplan gaat het om een betere afstemming: tussen de peuterspeelzaal en het consultatiebureau en tussen de peuterspeelzaal en de basisschool. Zo is er een platform opgericht voor over leg tussen de peuterspeelzaal en het consultatiebureau én wordt er gewerkt aan de overdracht van gege vens over de ontwikkeling van peuters aan de basisschool via een over drachtsformulier. Taal- en ontwikke lingsachterstanden worden door deze sluitende aanpak zo vroeg mogelijk gesignaleerd. Kleine kernen In de klei ne kernen wordt extra aan dacht besteed aan het sti muleren van lezen, voorlezen en bibli otheekgebruik door een extra collec tie peuterboeken op de peuterspeelza len Bambi en Peuterstad aan te schaffen. Het bibUotheekbezoek en de omgang met boeken zijn voor de peu ters van deze kleine woonkernen min der gewoon dan voor de peuters die in Middelhamis en Sommelsdijk wonen. Door middel van een eenvou dig uitleensysteem worden de boeken meegegeven aan de ouders en kinde ren. Naast het Boekenpretboek kan er thuis nog meer van boeken en voorle zen worden genoten. De volgende stap zou kurmen zijn een regelmatig bezoek aan de Gemeenschapsbiblio theek in Middelhamis. Vergroten betrokkenheid ouders In samenwerking met het opvoedbu reau, het consultatiebureau, de peuter speelzalen en de gemeenschapsbiblio- theek worden ouders meer betrokken bij de educatieve ontwikkeling van him kinderen (van O tot 6 jaar). Het opvoedbureau adviseert en onder steunt ouders als er achterstanden zijn of dreigen op het gebied van taal en spraak. Ook houden de Ouder- en Kindzorg en de peuterspeelzalen voor lichtingsbijeenkomsten voor ouders. Tijdens een consult bij 18 maanden besteedt de wijkverpleegkundige van het consultatiebureau extra aandacht aan de taalontwikkeling van het kind. Zijn de vorderingen onvoldoende, dan krijgen de ouders advies. Brede zorg voor jonge kinderen Peuterspeelzaal Pippeloentje en basis school D'n Tuun voeren het pilotpro- ject 'brede zorg voor jonge kinderen' uit. Het pedagogisch en didactisch beleid van beide instellingen zal op elkaar afgestemd worden. Het accent ligt vooralsnog op de taalontwikke ling. De brede ^te zorg moet de -ïC^ j doorgaande Ujn tussen de peuterspeel- jr zaal en de basis- school bevorderen. Het pilotproject loopt twee jaar. Daarna zal wor den bekeken of en hoe deze aanpak ook op andere peu terspeelzalen en scholen kan worden ingevoerd. •Vd Na een droog zomerseizoen waar in het moeilijk was om de nieuwe aanplant voldoende vocht te geven, dat nodig is om ze aan de groei te houden, wordt er nu gekeken op welke plaatsen beplanting is weg gevallen, In de herfstperiode wordt dit hersteld, dus op dit moment zijn de manschappen hier volop mee bezig. Ook het oprui men van de gevallen blade ren vraagt veel aandacht. De grasperken worden met een speciale machine geveegd; de machine ver wijdert ook de hondenpoep. Het zou fijn zijn als iedere hondenbezit ter een schep of zak zou gebruiken! De speelplaatsen zijn geïnventariseerd en worden waar nodig van nieuwe hout snippers voorzien; en uiteraard worden kapotte toestellen gerepareerd. De bollen die aankomend voorjaar voor een lentekleur moeten zorgen gaan nu de grond in. Meer informatie volgt in december (in deze rubriek).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11