eX^e- "^^tr^eZs^t^-o s^r^^'" --s:'r--"eS?&--- JEllAnDBMniEUWS Fietspad Grevelingen Extra waterberging bij landbouwers Waterschap Hollandse Delta U bent van harte welkom! integraal waterbeheer Minimale verhoging omslagtarieven PAGINA 4 DINSDAG 25 NOVEMBER 2003 0187 2," "'"«'agen be«l^" "'««chap. Waterschap Goeree-Overflakkee heeft afgelopen maanden een nieuw stuk fietspad aangelegd. Dit loopt langs de Grevelingen, over de Grevelingen- dam naar Zeeland. Vooral de schoolgaande jeugd uit Bruinisse, Tholen en St. Phi- lipsland zijn blij met iiet nieuwe fietspad. Voorheen werden er halsbrekende toeren uitgehaald om de kortste weg naar school in Middelharnis te fietsen. Nu kan er gebruik worden gemaakt van het tweeëneenhalf kilometer lange, geasfalteerde fietspad over de buitendijk en de dam. Het pad koppelt een veelvoud van verbindingen. Aan de kant van Zeeland sluit het aan op het recreatieve fiets pad naar Schouwen-Duivenland en over de Philipsdam naar West-Brabant. Aan de kant van Goeree-Overflakkee loopt het nieuwe fietspad over de buitendijk naar de Blaakweg, welke de kortste fietsroute naar Nieuwe-Tonge en Middelharnis is. Via de voormalige veetunnel sluit het pad aan op het in 2000 aan gelegde fietspad langs de Zuiderlandsedijk. Voor recreatieve fietsers bestaat de mogelijkheid de buitendijk te volgen. In oos telijke richting tot de sluis van Oude-Tonge en in westelijke richting tot Herkingen. De route van en naar het eiiand is erg in trek, want er wordt al veelvuldig gebruik van gemaakt. Afgelopen oktober heeft het waterschap in de polder Kraaijenisse extra waterberging gecreëerd. De eigenaar, de pachter en het water schap ondervinden door goede samenwerking allen voordeel van de vergraving. Polder Kraaijenisse in bemalingsgebied Nieuw-Kraaijer, welke ten noorden van de N215 tussen Melissant en het liavenkanaal van Dirksland ligt, heeft afgelopen jaar aanpassingen aan stu wen gehad om extra waterberging te creëren. Toch was dit niet voldoende om na hevige regenval overlast in het gebied te voorkomen. Daarvoor is meer ruimte nodig voor water De eigenaar en de pachter van het perceel aan de Westhaven- dijk zien dat belang van meer waterberging en stabiele, meer natuurlijk begroeide taluds. Op basis van een aantal afspraken is onlangs begonnen met de verbreding van de hoofdwater gang. Het waterschap hoopt dat op deze manier meer van dergelijke aanpassingen gerealiseerd kunnen worden. Deze aanpak draagt bij om de faalkansnorm, dit is een afspraak hoe vaak water maximaal overlast mag geven in een gebied, te halen. De voorbereidingen voor de fusie van het water schap Hollandse Delta per 1 januari 2005 gaan gestaag door. Afgelopen september werd de eerste personeelsbijeenkomst van het nieuwe waterschap georganiseerd. Daar konden de ruim vijfhonderd collega's kennis met elkaar én met de voorbe reidingscommissie maken. In september is ook de website van het nieuwe waterschap gelanceerd, welke te vinden is op www.waterschaphol- landsedelta.nl. Nieuws en ontwikkelingen, evenals informatie rond de verkiezin gen volgend jaar zijn op deze website te vinden. Momenteel houdt de voor bereidingscommissie zich o.a. bezig met de vraag waar het nieuwe water schap zijn huisvesting zal vinden. In het voorjaar van 2004 zal op deze vraag antwoord gegeven worden. Verder is de hoofd structuur voor de inrichting van de nieuwe organisatie vastge steld. Op basis hiervan gaan de medewerkers van de fuseren de waterschappen met elkaar aan de slag om de zaken verder uit te werken, zodat het nieuwe waterschap op 1 januari 2005 operationeel is. Wij nodigen u uit om ais publiek aanwezig te zijn op de vergadering van de Verenigde Vergadering. Deze is op 28 november 2003 om 15.00 uur in het waterschapshuis aan de Dwarsweg 40 in Middelharnis. Vergaderonderwerpen De Verenigde Vergadering bespreekt verschillende onderwerpen die ook voor u van belang kunnen zijn. Op de agenda van 28 november staat onder andere: de stand van zaken rond het waterschap Hollandse Delta, de vaststelling van de begroting 2004 en het meerjarenplan 2005-2008, de vaststelling van de omslagtarieven voor 2004, de herziening van erfpachtcanons 2004-2008 en het Wegenbeleidsplan 2003-2005. Wilt u meer weten over deze onderwerpen of gewoon eens kennis wilt komen maken, dan bent u welkom tijdens deze vergadering. De agenda kunt u afhalen of opvragen, te/. 0187-488888. De agendastukken kunt u inzien in het waterschapshuis, Dwarsweg 40 in Middelharnis. Eén van de agendapunten tijdens de vergadering is het 'meerjarenplan IWBP II Waterschap Goeree- Overflakkee 2004-2008'. Het meerjarenplan maakt deel uit van het 'Integraal Waterbe heersplan Zuid-Holland-zuid II'. Dat bestaat uit een hoofdplan en zeven meerjarenplannen van de zeven deelnemende water schappen in Zuid-Holland-zuid. Dijkgraaf Goekoop legt uit: "Uit het Intergraal Waterbeheersplan maakt elk waterschap een eigen meerjarenplan. Daarin komt naar voren hoe wij, als waterschap, de doelstellingen uit het hoofdplan denken te realiseren. Elk jaar wordt het meerjarenplan onder de loep genomen om te kijken of de gekozen weg nog haalbaar en begaanbaar is. Uit het meerjarenplan wordt de begroting voor één jaar gemaakt. In onze begroting staan niet alleen cijfers; het belangrijkste deel is het beleid wat voor dat jaar in verhaal vorm is geschreven en een cijfermatige raming hoort daar ook bij." In 2003 zijn diverse 'wapenfeiten' uit de begroting gereali seerd, zoals het op verschillende plaatsen creëren van (extra) waterberging, het aanleggen van natuurvriendelijke oevers zoals rond Dirksland, het bestrijden van de blauwalgenproble- matiek in de haven van Ooitgensplaat, de aanleg van nood- persleidingen bij Goedereede, de aanleg van een ecoduiker bij Ouddorp, de aanleg van verschillende fietspaden en meer. In de Verenigde Vergadering van september jl. is het herziene beleidsplan gepresenteerd en in aankomende Verenigde Ver gadering wordt er besloten of de begroting in deze vorm wordt aangenomen. Per 1 januari 2004 gaan de nieuwe omslagtarie ven in. Elk jaar bekijkt het waterschap de tarie ven en past deze waar nodig aan. Voor 2004 is de aanpassing beperkt gebleven tot 3%, tegen 4% vorig jaar. Voor de categorieën Gebouwd en Ongebouwd is het tarief van de omslag 3% gestegen en voor de catego rie Ingezetenen is deze 2,1 gestegen. Met de verhoging worden de gestegen kosten en investeringen gedekt en een inflatiecorrectie toege past. Daarmee komt het tarief van 2004 voor; de ingezetenen op 77,69 per wooneenheid (was€ 76,12), de eigenaren van het gebouwd op 1,31 per 2.268,- economische waarde (was 1,27), de eigenaren van het ongebouwd op 91,67 per hectare (was €89,02). Naast de inkomsten via de omslag heeft het waterschap afge lopen jaar een groot bedrag aan subsidies voor het eiland kun nen binnenhalen. In totaal is er vanuit de Europese Unie 2,6 miljoen euro aan subsidies toegezegd voor projecten als het aanpassen van stuwen, het aanleggen van noodpompen en fletspaden, het creëren van ecologische verbindingszones, het verbeteren van de veiligheid en het verfraaien van het eiland. ^é^SÊ^f. 55|ma\a^^^ Tekst en foto's: Waterschap GoereeOverflakkee Lay-out: Drukkerij Gebr. de Waal, Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4