Bezoek van PvdA-politici geeft veel stof tot denken ''Werken in de zorg als burgemeester in bezettingstijd" Koninklijke Onderscheiding voor Jaap Soldaat Kerst-cd actie SGP-Jongeren Flakkee bijeen: Erwtensoepactie Stellendam Visserij, blauwalg en drugs www.buijze.nl Programma Fotoclub De Rarekiek chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Soezenactie muziek vereniging 'Amicitia' Uw woning of bedrijfspand verkopen? Oud-inwoner Middelharnis tot burgemeester benoemd actief in beeld en geluid kievit warmte Reformatorisch Contact ber 2003 "Ieder dilemma zal geplaatst moeten worden in het licht van Gods woord." Dit hield drs. A. van Wolfswinkel afge lopen vrijdagavond zijn gehoor voor tijdens een lezing voor de SGP-Jonge ren Flakkee. Zijn lezing had als titel: 'Werken in de zorg als burgemeester in bezettingstijd'. De avond werd gehouden in één van de zalen van de kerk van de Gereformeerde Gemeen te van Dirksland. De voorzitter van de SGP-Jongeren Flakkee, Jaco van Walsem, van wie later op de avond afscheid genomen zou worden, opende de avond met het lezen van een gedeelte uit Exodus 1. In zijn openingswoord stelde hij de vraag of gewetensbezwaren in de zorg iets is van de laatste jaren. Dit bleek niet zo te zijn, want in het gelezen schriftgedeelte ging het over Sifra en Pua, de vroedvrouwen die van de koning van Egypte de opdracht kregen om alle Joodse jongetjes te doden. Doordat zij God vreesden konden zij staan de blijven. Ook dat is nu nog de enige weg. Gewetensbezwaren Na dit openingswoord kreeg de heer Van Wolfswinkel het woord. De huisarts van Hellevoetsluis maakte eerst de problematiek concreet door middel van het noemen van enkele voorbeeldsituaties. Zo noemde hij het voorbeeld van de doktersassistente die in het ziekenhuis geplaatst werd op de afdeling waar IVF-behandelingen plaatsvinden. Dit is een vruchtbaarheidsbehandeling waarbij restembryo's ontstaan die vervolgens inge vroren worden. Door het maken van de afspraken zou dit meisje hieraan meewer ken. Dit bracht haar in gewetensnood. Dit leidt tot de vraag wat het geweten is, en wat de functie hiervan is. Aan de hand van een vijftal bijbelteksten werd het geweten nader beschouwd. Het geweten kan ons bepalen bij de juistheid van ons handelen. Het is als een spiegel waarin je jezelf kan zien, waardoor je jezelf kan beoordelen. Bij medisch-ethische vraagstukken worden Op zaterdag 29 november aanstaande zullen door muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirks land soesjes worden verkocht ten behoeve van het instrumentenfonds. Deze soesjes zullen in bevroren toestand bij u worden aangeboden. In één pakje soesjes zitten 16 stuks verpakt. Het voordeel hierbij is dat u ze dus niet allemaal tegelijk hoeft op te eten, maar een deel in de diepvries kunt bewaren. Vanaf 9.30 uur kunt u de leden van 'Amici tia' bij u aan de deur verwachten. De actie zal gehouden worden in Dirksland, Melis sant en Herkingen. Bestuur en leden van 'Amicitia" rekenen op uw steun om de actie succesvol te maken. al eeuwenlang een viertal uitgangspunten gebruikt. 1. De handeling mag niet schade lijk zijn. 2. Het moet gericht zijn op wel doen. 3. Respect voor de autonomie van de betrokken patiënt. 4. Rechtvaardigheid. Deze vier uitgangspunten kunnen verschil lend benaderd worden. Een christen zal altijd Gods woord moeten toepassen bij deze uitgangspunten. Ieder dilemma zal geplaatst moeten worden in het licht van Gods woord. Dit is van groot belang, omdat ook het gewe ten niet onfeilbaar is. Het geweten is aange tast door de zonde. Daarom kan het geweten niet enkel horizontaal uitgelegd worden. Calvijn zag het geweten als een samen weten met God. De toets van Gods woord moet er naast gelegd worden. Opvoeding en cultuur werken ook gewetensvormend, maar er kan alleen een beroep gedaan worden op Gods woord. Vaak wordt er respectvol omgegaan met gewetensbezwaarden, maar er kan ook veel tegenstand zijn. Het navolgen van Christus is een opdracht en een opgave. In hoeverre gaat de vergelijking van het wer ken in de zorg met een burgemeester in bezettingstijd op? Kun je nog op je post blij ven, of is het beter je terug te trekken? Terugtrekken is niet de oplossing. We zijn niet van de wereld, maar wel in de wereld. Ook in andere beroepen is sprake van gewe tensbezwaren. Juist in de zorg kan meege leefd worden met mensen in hun kwetsbaar heid. Vanuit liefde en bewogenheid kan er barmhartigheid bewezen worden aan onze naaste. Als je zorgvuldig omgaat met je gewetens bezwaren, waarbij je je bezwaren systema tisch benadert, <un je er ook verantwoording over afleggen. Een gesprek naar aanleiding hiervan kan mogelijkheden bieden je chris ten-zijn uit te i£-agen. Daarom is het toch goed te kiezen voor een beroep in de zorg. De praktijk Na de pauze werd vervolgens nagedacht over verschillende situaties die vanuit de groep naar voren kwamen. Hieruit bleek dat de praktijk erg weerbarstig kan zijn. Het is goedje altijd vooraf te bezinnen, omdat vaak snel beslist moet worden. Opgemerkt werd dat subjectieve elementen in je denkwijze je erg kwetsbaar maakt. De radicaUteit die Gods woord van ons vraagt wordt vaak gemist, maar alleen met een beroep op Gods woord sta je sterk. Afscheid Aan het eind van de avond werd afscheid genomen van Jaco van Walsem als voorzit ter. Zijn opvolger, Pieter Herweijer, bedank te hem namens bestuur en leden voor zijn inzet in het bestuur en wenste hem Gods zegen toe voor de toekomst. De SGP-Jongeren Flakkee hadden met deze eerste avond van het seizoen een avond waarop met veel genoegen op teruggekeken wordt. Over het onderwerp zal door de aan wezigen nog veel nagepraat en nagedacht worden. De SGP-Jongeren Flakkee hopen dit seizoen nog enkele avonden te beleggen. Sinds 1976 was hij lid van de blusploeg Melissant van het vrijwillige brandweerkorps Dirksland, de 46-jarige Melissantse Jaap Soldaat, en heeft hij talloze vrije uren gewijd aan de veiligheid van zijn medemens. Nu eens voor het blussen van een brand, dan weer om een slachtoffer te helpen bevrijden bij een soms ernstig verkeersongeval, en weer een ande re keer voor een nog andersoortige hulpverlening. Maar telkens was hij er. Maar liefst zevenentwintig jaar lang. Totdat hem zelf een ongeval trof, van de gevolgen waarvan hij werd afgekeurd en niet meer op die manier voor zijn naaste kon klaar staan zoals hij dat altijd heeft mogen doen. En aldus kwam voor hem het moment om zijn mooie en waarde volle taak als vrijwillig brandweerman - hij was hoofdbrandwacht - neer te leggen. Dat deed Jaap tijdens de korpsavond van de blusploeg Melissant, afgelopen vrijdagavond in verenigingsgebouw 'Mehshof' te Melissant. En bij die gelegenheid was het ook dat Jaap Soldaat namens Hare Majesteit Koningin Beatrix een Koninklijke Onderscheiding kreeg uitgereikt door burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland, die hem daartoe de bijbe horende versierselen opspeldde. Jaap werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Bij koninklijk besluit van 20 november jl. is de heer P.A. (Piet) Zoon per 1 december 2003 benoemd tot burgemeester van de gemeente Hattem, provincie Gelderland. Piet Zoon (53) is geboren te Middelharnis en was achtereenvolgens werkzaam bij de pro vincie Zuid-Holland, de gemeente Numans- dorp, Westerschouwen, Zierikzee, Koude- kerk aan den Rijn en Texel. Bij deze laatste is hij 16 jaar gemeentesecretaris geweest. COMBI II OUDDOV-Wtmrroal 3S Tel. |01I7| 611612 (tuc 6tl734 Nog even een klein geheugensteuntje. De Hervormde Vrouwenvereniging uit Stellen- dam hoopt zaterdag 29 november bij u aan te bellen in verband met de verkoop van erw tensoep ten bate van de nieuwe kerkkachel. Als u die dag niet thuis bent, kunt u de soep ook bestellen; het wordt dan bij u thuis gebracht. U kunt de soep bestellen via de telefoonnummers (0187)491881 (mevrouw Moijses), 491938 (mevrouw Rodenhuis) of 493565 (mevrouw Roon). De soep kost 3 per liter. Maar: op is op. Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel..-(0187) 482609 E-mail: info@l<ievltvvarmteJil www.kievitwamite.nl Het Reformatorische Contact 'Schouwen- Duiveland' organiseert in het winterseizoen een aantal lezingen. Er wordt geprobeerd "van de geschiedenis te leren, in ons staan in het heden". Op 4 december 2003 wordt de eerste lezing gehouden door. Ds. W. van Gorsel uit Ber gambacht met als onderwerp 'Het hoogte en het dieptepunt in de Schotse Kerkge schiedenis' Dit ging over het aanbod van genade, wat ook nu weer actueel is. Na de inleiding kan men in discussie met de inlei der. Deze lezing wordt gehouden in de grote zaal van de kerk te Sirjansland en begint om 19.45 uur. Iedereen is van harte welkom op deze avond. Een leuk cadeau om te geven en te krijgen, dat is het zeker. De nieuwe cd-folder van Stichting 'Ontmoeting' geeft een mooi over zicht welke cd's in de decembermaand voor delig verkrijgbaar zijn. En... de cd's zijn dubbel voordelig. Eèn groot gedeelte van de opbrengst komt rechtstreeks ten goede aan dak- en thuislozen. De actiefolder bestaat uit ruim 40 cd's, dus u heeft veel keus. Het assortiment bestaat uit onder andere leuke kinder-cd's, de mooiste koren-cd's, prachti ge instrumentale cd's en natuurlijk veel kerst cd's. Op Goeree-Overflakkee zijn de cd-fol- ders onder de begunstigers van Stichting 'Ontmoeting' verspreid. Heeft u er geen ont vangen, maar wilt u dat wel graag, bel of mail dan naar de secretaris van het comité van 'Ontmoeting' op Goeree- Overflakkee: Willeke Breederveld, tel. 0187 492281, e- maU piwima@hotmail.com. U krijgt het boekje dan zo snel mogelijk in huis. Profi teer nu van de folderaanbieding. Bij een bestelling vanaf 12,00 ontvangt u een cd cadeau! De actie duurt tot en met 31 decem ber 2003. GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor de tweede maal dit jaar bezocht PvdA Tweede Kamerlid Luuk Blom Goeree- Overflakkee, ditmaal vergezeld door een aantal partijgenoten uit de Pro vinciale Staten. Het programma omvatte een groot aantal verschillen de onderwerpen. In Goedereede werd onder meer gesproken over de visse rij, in Middelharnis lag het accent op het wonen en werken en bij het Waterschap kwamen met name de blauwalgproblematiek en gevolgen van het Kierbesluit aan de orde. De dag startte in Stellendam, waar het gezel schap op de visafslag gastvrij werd ontvan gen door burgemeester C. Siiïke van Goede reede en directeur J. van Nieuwenhuyzen van de United Fish Auctions. Het is voor burgemeester Sinke een regelmatig terugke rend gebeuren om vertegenwoordigers van de provinciale of nationale politiek in zijn gemeente te ontvangen, zo bleek uit zijn woorden. CDA en VVD waren het PvdA gezelschap al voorgegaan. „Wij mogen dus niet klagen over een gebrek aan belangstel ling van de zijde van de politiek," consta teerde Sinke tevreden. In een korte inleiding schetste hij een beeld van de gemeente Goe dereede, waarin landbouw, toerisme en vis serij een grote rol spelen. Ook kaartte hij de gevolgen van de komst van de tweede Maas vlakte aan, die pal voor de kop van Goeree komt te liggen. Een van deze gevolgen is de aanleg van een zeereservaat van ongeveer 35.000 ha. „Dit iseen bedreiging voor onze gamalenvissers, want juist deze gronden zijn rijk aan garnalen. Wij dringen dan ook sterk aan op heroverweging van dit plan, omdat hier grote schade voor onze visserijbedrijven door ontstaat," aldus Sinke. Een positief punt is volgens Sinke dat er voor 20 miljoen euro beschikbaar wordt gesteld om nieuwe natuur aan te leggen. Na deze inleiding wilde PvdA-Statenlid Ire ne van Kooten weten hoe de gemeente omgaat met het fenomeen van de permanent bewoonde recreatiewoningen. Volgens Sin ke kon er in het verleden geen goede contro le uitgeoefend worden in verband met de pri vacy. Nu is er echter een speciaal bedrijf ingeschakeld dat een goede aanpak hanteert. Dit bedrijf zal nieuwe gevallen voortaan hard gaan aanpakken. Luuk Blom deelde mee dat in december in de Tweede Kamer wordt overlegd of de toeristenbelasting in de toekomst wordt afgeschaft. De PvdA is ove rigens voor het handhaven hiervan. Daling omzet Vervolgens was het woord aan de directeur van de UPA, Johan van Nieuwenhuyzen. In een presentatie maakte hij zijn bezoekers duidelijk wat er al zo omgaat op een visaf slag. Daarnaast lichtte hij de financiële posi tie van de visafslag toe. Want hoewel de laatste jaren de visprijzen in Nederland zijn gestegen, bleven de omzetten op de visafsla- gen daarbij achter. Het jaar 2002 gaf een daling met 15% te zien en naar verwachting zal ook de omzet van 2003 een verdere daling vertonen. „Ik vind het in dit verband heel jammer dat vele Goereese vissers aan landen in IJmuiden. Daardoor loopt de visaf slag in Stellendam een omzet van 13 miljoen euro mis," stelde Van Nieuwenhuyzen. Om de cijfers gunstig te beïnvloeden ziet Van Nieuwenhuyzen onder meer mogelijkheden in het optimaliseren van de capaciteitsbenut ting, wat inhoudt dat naast afslanken van de organisatie verdere samenwerking wordt gezocht met andere visafslagen. Een finan ciële meevaller kan overigens worden ver wacht uit de plannen rond de tweede Maas- De PvdA-bestuurders snoven de geur van de vers gevangen vis in de Vnajslag in Stellendam. vlakte: de kosten voor het op diepte houden van het Slijkgat zullen in de toekomst niet meer ten laste komen van de UFA, aldus de directeur. Na deze presentatie werden de bezoekers rondgeleid door de visafslag en konden zij de geur opsnuiven van vers gevangen vis. Stankoverlast Met deze indrukken vertrok het gezelschap vervolgens naar Middelharnis, waar wethou der G. Slootweg de honneurs op het gemeen tehuis vervulde. In Middelharnis wordt veel aandacht besteed aan wonen en werken, zo stelde Slootweg. Met name het bevorderen van de werkgelegenheid is een aandachts punt. In zijn betoog stelde hij eveneens de problematiek rond de overlast van de stank verspreidende bedrijven aan de orde. „Er is geen landelijke regelgeving voor om deze bedrijven adequaat aan te pakken. Wij zou den er dan ook op willen aandringen dat de Provincie nu actie onderneemt en dit voor ons gaat regelen," was zijn pleidooi richting de Statenleden. Een ander heikel punt is het toekomstig gebruik van het zoetwaterka naal. Volgens de laatste plannen zou dit kanaal nu ook voor de drinkwatervoorzie ning moeten gaan dienen. Recreatieve mogelijkheden zijn dan echter uitgesloten. De aanleg van het kanaal heeft dan totaal geen toegevoegde waarde meer, zo stelde Slootweg. Irene van Kooten zegde toe in de volgende vergadering van de Statencommis sie Ruimte en Wonen hierover vragen te stellen. Na de lunch gaf Vincent de Knegt van de Delta-Bouman stichting een overzicht van de drugsproblematiek op het eiland. Met name het speedgebruik is een bron van zorg, zo stelde hij. De gesloten eilandelijke cul tuur maakt begeleiding van ouders en jeugd moeilijk. De Knegt zou graag zien dat de kerken hierin een grotere rol gaan spelen. Een nieuw plan voor een eilandbrede aanpak onder de titel "Vrije tijd, school en ouders", dat is opgesteld in samenwerking met onder andere de gemeenten, het jongerenwerk en de GGD ligt op dit moment ter goedkeuring bij de gemeenten en de Provinciale Staten. Dit plan voor preventie en hulpverlening zou in 2004 voor een periode van twee jaar van start kunnen gaan. De Knegt pleitte er bij de Statenleden voor om dit toch vooral te blij ven volgen en voeling te blijven houden met de problematiek op het eiland. Blauwalg Vervolgens was het de beurt aan het Water schap om de politieke delegatie te verwelko- Een Goereese visser verduidelijkt de problerrmtiek van de visserij. men. De blauwalg problematiek werd als eerste onder de aandacht gebracht. Op Oost- flakkee werd deze zomer grote overlast van de blauwalg ondervonden. Burgemeester Ton van Pelt gaf een aantal mogelijke oplos singen, zoals het zout maken van de Kram- merA'olkerak. Dit plan stuit echter op grote weerstand bij de landbouw in verband met de zoetwatervoorziening. Binnenkort zal overleg plaatsvinden tussen de minister, de staatssecretaris en de gedeputeerden van de drie betrokken provincies (Zuid-Holland, Zeeland en Brabant). Het verzoek van Van Pelt aan de Tweede Kamer en de Provincia le Staten was om een voorstel tot diepgaand onderzoek te steunen. Het oplossen van dit probleem heeft wat het Waterschap betreft hogere prioriteit dan het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen, zo stelde dijkgraaf David Goekoop. „Omdat de tweede fase, het 'getemd getij' niet door gaat, heeft het Kierbesluit nauwelijks nog zin. Besteed de 35 miljoen die beschikbaar zijn liever aan wat anders, zoals het oplossen van de blauwalgproblematiek. Dat is voor de eilandbewoners hier een veel urgenter pro bleem." De PvdA-policiti bleken onder de indruk van deze argumenten. Tweede Kamerlid Luuk Blom zegde toe dit in zijn fractie te zullen gaan bespreken. Ook bij het Waterschap werd de toekomst van het zoetwaterkanaal. Het Waterschap deelt de mening van de gemeente Middel harnis dat een bestemming tot drinkwater voorziening niet wenselijk is. Strandganzen Als laatste punt vroeg PvdA-raadslid van Oostflakkee Nelly van Dijke aandacht voor de ganzenproblematiek in Oostflakkee. De ganzen zorgen ervoor dat een verblijf op het strandje van Den Bommel nauwelijks meer prettig te noemen is. Zij zou graag willen dat de provincie wilde meewerken aan een oplossing hiervoor om deze 'strandganzen' in ieder geval in de zomer van de strandjes te verdrijven. Volgens Blom kan gedeputeerde staten een vrijstelling geven op het (verjjagen van de ganzen. De PvdA politici bleken na afloop zeer tevreden over de informatie die zij deze dag hadden gekregen. „Wij gaan naar huis met veel zaken om over na te denken." INKOMENS- EN VE 8M OGEN S PL.\N N IN G Vrijdag 28 november komt Fotoclub Slied- recht bij De Rarekiek op bezoek. Het is het tweede deel van de uitwisseling tussen beide clubs. In maart was De Rarekiek op bezoek in Sliedrecht. Minstens eenmaal per seizoen probeert de fotoclub een uitwisseling te organiseren met een andere club om kennis te nemen van het werk wat daar gemaakt wordt. Dat betreft dan meestal clubs uit Zuid-Holland, West-Brabant en Zeeland. Vrijdag 12 december is er weer een bespre king van eigen foto- en diawerk. De bondsdiawedstrijd, de diawedstrijd voor de Nederlandse clubs, is voor De Rarekiek heel positief verlopen. Tussen de ruim 70 deelnemende clubs werd een zesde plaats behaald. Uit de collectie van 10 dia's werden er twee beloond met een zilveren sticker. In beide gevallen betrof het een landschap. Gertjan de Zoete was in Namibië geweest en Joep Luijckx in IJsland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1