Deltanatuur ontmoet Middelharnis: "Recreatie Greet de Vries-Hommes, burgemeester wordt steeds belangrijl<er voor ons eiland" kaarten NieUvrS XLlt ^iereiiS^cc 'Van Mendelssohn tot Bach' in oi^elconcert door Paul Kieviet delta natuur 'Jong Kamerkoor Fiori Musical!' Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes HIMKOI-niEtlVa Adventsconcert mmv. Bram Beekman Met o.m. werk van een Sommelsdijkse componist uit de 18e eeuw Over Deltanatuur in volgende projecten Feest is een reden voor Smalstads Mannenkoor In Kapelle 4> ^J> éS>i&tf&ilEri&»1r«i&i&<i&<&#^ii^i&«&«&<^ PAGINA? Binnen beweegt zachtjes de lamp boven de eettafel, bulten Is het ronduit herfst. Er staan koppen op het water in het kanaal, een kiekendief buitelt temidden van bladeren door de lucht. Vandaag wordt de zon afgewisseld door pittige buien, maar het licht is prachtig. "Wij zouden best wat trotser mogen zijn op dit eiland. Op onze landbouwproducten. En ook op het landschap met dat uitgestrekte water er omheen. Niet voor niets trekken we zo veel watersporters." Op haar woonboot in het havenkanaal van Middelharnis ontmoeten we Greet de Vries-Hommes, nu bijna vijf jaar burgemeester van deze plaats. Zij combineert een brede, streekgerichte blik met een oog voor de belangen van 'haar' inwoners. Gedreven bespreekt ze de perspectieven voor Goeree-Overflakkee. '■■■i-'iïM Greet de Vries-Hommes vindt het haar taak om de verschillende belangen die er op het eiland zijn naast elkaar te zetten. Zonder dat er één overheerst. "Daarom ben ik naast burgemeester ook lid van de stuurgroep Deltanatuur." Ze noemt het een lidmaatschap 'zonder last of ruggespraak'. Een ruim mandaat en een blijk van vertrouwen van haar vier collega-burgemeesters op het eiland. Verder heeft Greet de Vries-Hommes het initiatief genomen voor een werkgroep Deltanatuur. Daarin bracht zij de verschillende belanghebbenden bij de plannen en de projecten bij elkaar. "Deltanatuur is een mooi project. Een prachtige gelegenheid om natte natuur terug te krijgen die in de loop der jaren is verdwenen door inpolderingen." Ze weet dat niet iedereen het daar zonder meer mee eens is. "Als het je levenswerk is, als je al generaties lang in een polder boert of als je er net gestart bent, dan wil je deze veranderingen natuurlijk niet." Toch vraagt ze van de mensen op het eiland om de zaken van verschillende kanten te bekijken. Het eiland heeft immers maar een paar economische dragers en de landbouw is er één van. Alle dragers moeten worden betrokken, naast de landbouw ook de diensten en recreatie. "Deitanatuur raakt alle drie. Zeker als je daar ook het Kierbesiuit bij betrekt. De afdamming na 1973 bracht veel ruimte voor de landbouw door nieuwe polders met goede grond en ruim zoet water Tegelijk was het een aanslag op de natuur. Als we dat een beetje kunnen terugdraaien... Kijk eens naar de Oosterschelde, dat is een mooi voorbeeld van hoe het kan worden als de Haringvlietsluizen op een kier gaan!" Natuurlijk, de burgemeester wil dat er goed wordt gelet op de belangen van de agrarische bedrijven. "Als het Haringvliet zout wordt, moeten we zoet water organiseren. De boeren mogen geen nadeel ondervinden - en dat hoeft ook niet." Ze kijkt graag naar het waterschap, want anders dan andere waterschappen zegt het geen nee tegen een gedeeltelijk zout Haringvliet. "Maar tegelijk dringt het wel aan op een goede alternatieve zoetwatervoorziening. Met bijbehorende financiële bijdrage door het Rijk!" Maar je moet breder kijken. Want als het goed wordt aangepakt, bieden deze veranderingen ook andere economische kansen. "Recreatie is nu al belangrijk voor ons eiland en wordt in de toekomst nog veel belangrijker. Wil je groei in deze sector mogelijk maken, dan hoort daar natuurontwikkeling bij en een goede waterkwaliteit." Nu is, meent de burgemeester, de veerkracht van de streek en het water wel zo'n beetje opgebruikt. "Dit jaar is voor het eerst blauwalg geconstateerd in het Haringvliet. Dat is erg bedreigend. Van het Volkerak zeggen de watersporters nu al 'dat je er snel doorheen moet'. Het is geen water waar je als watersporter graag komt." Het was afgelopen jaar zo tobben met de waterkwaliteit dat je niet eens kon zwemmen. Bovendien bedreigt dit ook de binnendijkse waterkwaliteit. "Je kunt het vieze water niet inlaten en het veroorzaakt lege stranden aan verlaten zeilwateren." Stel je eens voor dat blauwalg structureel het Haringvliet verziekt! "Als zo'n imago aan het Haringvliet gaat kleven dan kost dat bezoekers, passanten en ankeraars. En uiteindelijk bedreigt het ook de zoetwaterinname." Dus, afgezien van het zout, komt een duurzamer waterbeheer op lange termijn toch de waterkwaliteit ten goede. Natuurlijk, zegt de burgemeester, ook zij heeft zorgen over de financiële haalbaarheid van alle plannen. Daar moet hard aan getrokken worden bij het Rijk. "Maar het Kierbesiuit is goed voor de streek en zeker geen speeltje van Rijkswaterstaat." Ook de landbouw zal profiteren van een nieuwe zoetwatervoorziening tussen het Zuiderdiep en gemaal koert. "Als die er met een rijksbijdrage komt, is verzilting geen probleem. Er is tot ver in de toekomst een goede kwaliteit zoet water, 's Zomers voldoende voorraad en in natte tijden bergingscapaciteit. Iedereen herinnert zich nog de natte jaren 1998 en 1999. En als je hem laat meanderen in een brede streek groen dan profiteren natuur en recreatie mee." Het wordt tijd voor een kijkje op het havenhoofd. Via de loopplank bereiken we de havenkade. De sluisdeuren zitten dicht, want er is hoog buitenwater Via het bruggetje gaan we naar de overkant van het kanaal. In het brugwachtershuisje is het druk, de kleine industriehaven en de pleziervaart zorgen voor toeloop. Zo is er voor elk wat wils op en rond de Noordrand van Goeree, vindt de burgemeester en met een grote armbeweging wijst ze naar de Meneersche Plaat. "En dit is voor mij een voorbeeld van Deltanatuur," roept Greet de Vries-Hommes tegen de wind. De Meneersche Plaat is op zich klein en ruig begroeid. Daarachter liggen de Westplaat Buitengronden, nu nog een kale vlakte, maar straks is dit een groot aaneengesloten natuurgebied. "Ruig, robuust en voor dieren, planten en mensen een waar toevluchtsoord." Om even weg te zijn uit de drukte. In het landschap zien we de verschillende belangen terug. Naast ons ruige natuur, in de verte de strakke dijk met hoge bomen en windturbines. Aan de overkant de uitlopers van de Randstad. De hoge pijpen van de Botlek zitten ingeklemd tussen de grijze hemel en het onstuimige groene Haringvliet. Een klein motorbootje met een witte snor bokst op tegen de wind. West-Nederland verstedelijkt in hoog tempo. Er is behoefte aan natuur voor ontspanning en ruimte voor waterberging. De deltawerken hebben voor veel veiligheid gezorgd. Dat zal ook zo blijven. Er is echter ook een keerzijde aan de indamming: veel kenmerkende getijdennatuur ging verloren. Daarom is het project Deltanatuur gestart, voor mens, dier en plant. In KtiuriAVLTO, ■■tancriappan ar Overheden en maatschappelijke Organisaties werken in Deltanatuur samen aan de ontwikkeling van robuuste, waterrijke natuur in de mondingen van Rijn en Maas. Als de zeearmen weer open zijn, kan ecologie zich herstellen. Planten en dieren die bij getijdengebieden horen, komen terug als rond 2010 samen met de streek zo'n 3000 hectare nieuwe natuur is gemaakt in de Zuid-Hollandse Delta. Samen met de streek betekent: elkaar opzoeken. Daarom publiceert Deltanatuur over een aantal ontmoetingen met betrokken streekbewoners. Wat vinden we eigenlijk van Deltanatuur? Gaan de plannen niet ten koste van de veiligheid in het gebied? Blijft er wel ruimte voor de boer? Mogen we straks die gebieden nog wel in? Reageren op Deltanatuur? Of wilt u Deltanatuur ook wel eens ontmoeten? Stuur dan een email naar deltanatuur® lnvzw.aaro.nl of bel naar 078 - 63 95 467 Na het eerste succesvolle project bereidt het jong kamerkoor zich nu voor op het kerst project. Op het programma staan veel a capella werken. Uitgevoerd worden o.m. 'Hodie beata virgo' en 'Ab Oriënte' van Sweelinck, werken van Dering.Vitoria, Schutz, verder ook werk uit de 19e en 20e eeuw zoals 'A spotless Rose' van Howells en de 'Quatre motets pour les temps de Noël' van Fr.Poulenc. Door het programma heen zitten een aantal aantrekkelijke carols verwerkt en is ruimte voor samenzang. Het repertoire van het kerstproject zal twee keer uitgevoerd worden, één keer in Middelhar nis en de andere keer in Zierikzee. In het nieuwe project dat men in 2004 hoopt te starten staat Engelse muziek door de eeu wen heen op het programma: het 'Laudibus in Sanctis' van Byrd waarin o.a. de cimbalen vocaal ritmisch worden uitgebeeld, 3 wer ken van Purcell, het ijle 'Misere mei' van Allegri, dan het romantische madrigaal 'Lay a Garland' van Pearsall, en tenslotte het (protestanse) impressionistische 'Requiem' van Howells. Zangers met een uitstekende stem en veel motivatie kunnen contact zoe ken met de dirigent Sietse van Wijgerden, (tel. 0187-601 605). Welke kom zijn een lage bas, een tenor, en een lage alt. Het koor biedt de mogelijkheid voor mensen om zich steeds verder te ontwikkelen en zich te laten prikkelen met nieuw uitdagend repertoire. Gebr. de Waai Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Zaterdag 27 november geeft het Smalstads mannenkoor uit St. Maartendijk een concert in de Hervormde Kerk van Kapelle. Uit het brede repertoire van het mannenkoor staat in dit concert de muziek bij de adventstijd en kerst centraal. Het koor wordt op orgel bege leid door de bekende organist Bram Beek man uit Middelburg, die ook solowerken voor orgel zal spelen. Het rijke repertoire en het hoge niveau van koor en organist staan garant voor een boei end concert. Aanvang 20.00 u. Entree 8,- (CJP en 65-h 6,-). Kaarten reserveren kan per telefoon: (0113) 343879 of 343246, of per e-mail: concerten@hervormdekerk-kapeUe.nl. ifi i& De afgelopen weken waren heel druk in De Dierenstee, de hondenkennels vol, de kattenkamers vol, veel konij nen, cavia's, etc. Maar gelukkig zijn wij er in geslaagd om voor de meeste dieren een nieuw tehuis te vinden. Ook honden en katten die al een flin ke tijd bij ons waren, zijn geplaatst. Wij kunnen even uitrusten. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE Nu vragen wij uw aandacht voor katten die WAARD samen bij ons zijn gekomen, of samen zijn gevonden en ook echt samen geplaatst moeten worden. Het zijn ech te stelletjes en wij willen ze ook niet scheiden. Dus als u belangstel ling hebt, dan graag voor twee katten. QU en IX zijn aparte namen voor twee dood gewone katten. Qu is een rood-witte kat van ruim 8 jaar, een echte schootkat die graag bui ten komt, hij is niet gewend aan kinderen en bang voor honden. Qu heeft dieetvoer. lx is een cypers-witte poes van ruim 8 jaar, lief voor kinderen en bang voor honden. Het is ook een echte schootkat. Twee lieve katten die altijd samen zijn. Simba en Nala zijn ook een stelletje. Simba is een rood-witte kat van ruim 5 jaar en Nala is een wit-rode poes van ruim 5 jaar. Deze dieren houden van een rustig huis, zijn hef voor kin deren, zijn niet gewend buiten te komen en komen niet op schoot. Simba en Shelly zijn twee zwarte dames van 4 jaar, ook niet gewend om buiten te komen en aUebei bang voor kinderen. Graag voor deze twee een rustig gezin. En dan Gert en Hermien, allebei twee jaar en samen het huis uitge zet, dat schept ook een band. Gert is cypers-wit, een vriendelijke kat, en Hermien is cypers-rood, ook een vriendelijke poes. Heeft u belangstelling voor deze katten, komt u dan eens bij ons kijken: Ons adres: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t'm zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. Op D.V. zaterdag 29 november, 's avonds om 8 uur, hoopt organist Paul Kieviet te concerteren op het prachti ge Meere-orgel in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk in een program ma met als thema 'Van Mendelssohn tot Bach'. Voor dit concert heeft hij een bijzonder aantrekkelijk program ma samengesteld met bekende èn onbekende orgelmuziek. Er zit zelfs Sommelsdijkse muziek tussen! Lange tijd was de gangbare gedachte dat er tussen Bach (1685-1750) en Mendelssohn (1809-1847) op het gebied van de orgelmu ziek niet veel bijzonders valt te beleven. Tóch blijkt de laatste tijd steeds meer, hoe veel fraaie orgelmuziek in de periode daar tussen is geschreven. Intussen is het wel heel zinvol om eens te kijken naar Bach èn Men delssohn, in verband met elkaar. Bekend is de herontdekking door Mendelssohn van Bachs Matthëus-Passion, die hij als jonge man voor het eerst weer utivoerde, nadat deze lange tijd onder het stof had gelegen. Als één van de orgelvütuozen van zijn tijd heeft Mendelssohn - vooral in Engeland - veel Bachconcerten gegeven. Zijn tante had nog van één van Bachs zonen - Carl Philipp Emanuel - les gehad. Felex Mendelssohn was bovendien een verwoed verzamelaar van originele Bach-handschriften. En ten slotte - en dat is interessant voor het concert - Mendelssohn was al heel jong bezig met het schrijven van eigen stukken naar de stijl van Bach... Voor het concertprogramma is gekozen voor een opzet 'Van Mendelssohn tot Bach' - terug in de tijd dus. Allereerst van Mendelssohn diens Choral mit Varlationen 'Wie gross ist des Allmachtgen Güte', geschreven in de jaren 1821-1823. Precies tegelijk met het ontstaan van het Sommelsdijkse orgel (1821). Het is één van de vroegste werken van de in 1809 geboren Mendelssohn. Er is duidelijk invloed van Bach. Het Ued is bij ons heel bekend: '"k Wü U, o God, mijn dank beta len.Het Andante, ook uit dezelfde tijd, is meer romantisch van karakter, een mooie ■~Rondo Allegretto sfeer spreekt er uit. Bijzonder interessant is zijn Fantasia in g, eveneens op veertienjari ge leeftijd gecomponeerd. Overduidelijk geïnspireerd door Bachs beroemde Fantasia m g (BWV 542). Evenals bij Bach horen we ook hier grillige ritmes, spannende modula ties, recitatiefachtige gedeelten, kortom: een uitzonderlijke rijkdom aan expressie. Intus sen is het grote voorbeeld - Bach - onover troffen aan retorische zeggingskracht! Daar om hoort u na Mendelssohn nu ook Bachs Fantasia uitvoeren. Uiteraard niet om daar mee de zeer begaafde jonge Mendelssohn te diskwaUficeren! Was de muziek van de jonge Mendelssohn sterk op Bach gericht, dat geldt zéker niet voor de Sonate in C van Jan Robbers (1753-1830). Wie was Jan Robbers? In 1753 werd hij geboren in Sommelsdijk. Op 18-jarige leef tijd ging hij naar Rotterdam, waar hij klok kenist werd van de Laurenskerk. In 1778 werd hij ook organist van dezelfde kerk. Beide functies heeft hij vervuld tot zijn dood in 1830. Bij de bouw van orgels trad hij op als keurmeester. Hij publiceerde sonates en sonatines voor clavecimbel of piano. Ook o phet orgel van Robbers geboorteplaats komen ze prachtig tot hun recht! Binnen het concert is deze 'Sommelsdijkse" muziek uit de tijd 'tussen Bach en Mendelssohn' een prachtig voorbeeld van de elegante, lichte muziek van de tijd rond 1800. De twee Fuga's van Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) staan weer een generatie dichter bij Bach zélf: de componist is diens tweede zoon! Ook deze fuga's zijn heel inte ressant: duidelijk geïnspu-eerd door het vaderlijk voorbeeld, maar toch weer heel anders; soms komt zelfs Jan Robbers - als het ware - om de hoek kijken! Tenslotte Johann Sebastian Bach zelf (1685-1750). Omdat de zondag na het con cert de eerste zondag van het kerkelijk jaar is - de eerste Advent - bevat het programma twee van zijn onvergetelijke grote advent- koralen: 'Nun komm' der Heiden Hei land' (BWV 659) en 'Valet will ich dir geben' (BWV 736). Bij ons bekend als 'Kom tot ons, de wereld wacht' (in de lut herse traditie hèt lied voor deze zondag) en 'Hoe zal ik U ontvangen'. Beide voorafge gaan door een koraalzetting van Bach zelf, genomen uit de Cantates. Het slotstuk is een monument, een groots muzikaal bouwwerk: de Ricercare uit het 'Musikalisches Opfer' (BWV 1079). Een doorwrochte zesstemmige fuga zoals alleen Bach kon maken. Het thema hiervan kreeg hij aangereikt door Koning Frederik de Gro te van Pruisen, toen Bach hem bezocht (1747). Indrukwekkend stuk! Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken Orgel (Docerend Musicus en Uitvoerend Musi cus), Kerkmuziek en Theorie der Muziek. Sinds 1984 is hij vaste bespeler van het Mee re-orgel in de Hervormde Kerk te Sommels dijk. Sinds 1990 daarnaast van het grote Leeflang-orgel in de Hervormde Kerk te Middelharnis. Als kerkmusicus is hij in het bezig van de eerste graads bevoegdheid. Rond de beide orgels bouwde hij een bloei ende lespraktijk op. Vele jongere en oudere organisten werden door hem opgeleid. Vele leerlingen behaalden prijzen op regionale en nationale concoursen. Als docent muziek theorie is hij verbonden aan de Muziek school Goeree-Overflakkee. Hij gaf vele concerten, ook voor de radio (NCRV en EO). Eerste prijswinnaar werd hij oip het Nationale Orgelconcours te Leiden (1985). Hij studeerde improvisatie, o.m. bij Klaas Bolt aan de Internationale Zomeracademie te Haarlem. U bent hartelijk welkom op 29 november in de Sommelsdijkse kerk. De toegang is uw gift aan de uitgang.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7