'Autobiografie in sciierven', in liet Ouddorps, met pianomuziek Historisch hoekje Bingo SVIK Nieuws EMM solisten- concours Woord Dflfld De Zwarte Pion 'Stichting Beeldend Dirltsland' spontaan geboren Nieuwe cd van Heerschap en Westhoeve Een persoonlijke ontmoeting uit de kerken Damvereniging ENEO '52 te Melissant iEIIAI1D0f-l1IEUIi/S^ OUDDORP - Hun vorige cd, 'IXissen de haogten', was in luttele tijd totaal uitverkocht. Pau Heerschap en Piet Westhoeve sloegen de spijker op zijn kop met hun aanstekelijke, herkenba re, humoristische en lichtnostalgische composities van Ouddorpse dialect voordracht en pianomuziek. Nu is er een tweede cd: 'In 't voorbiegóón'. En wederom lijkt succes verzekerd. Vol gende week zaterdag, 29 november, presenteert het duo de nieuwe cd tij dens een speciale avond in de Doops gezinde Kerk te Ouddorp. Hilarische verhalen MET OUD-DIRKSLAND Uit de bundel Boomvliet Nostalgie? Blijmoedige uitstraling Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Heeft u ook zo genoten van het kunst en cultuurrondje in de gemeente Dirksland? Heeft u ook nader kennis gemaakt met Dirksland's culturele erfgoed, en wellicht op een open dag achter de schermen gekeken bij één van de kunstenaars thuis? De kunste naars zelf genieten nog volop na, en... zorgen voor een vervolg. En dat idee is spontaan geboren! Doelstelling Activiteiten Kado-salon Uitslagen van maandag 17 november 2003 (2e bekerronde) Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes 1 i PAGINA 6 VRIJDAAG 21 NOVEMBER 2003 Alles gaat voorbij. Dat is het thema van de nieuwe serie poëtische vertellingen. De tijd verstrijkt en maakt aan alles een einde. Onverbiddelijk. Maar: tegelijkertijd verzet ten Heerschap en Westhoeve zich tegen die langzaam maar zeker doorlopende zandlo per. Hoe? Door het verleden vast te leggen. Door momenten uit een tijd dat het leven nog eenvoudig en ongecompliceerd leek opnieuw tot leven te wekken. Voor een groot publiek, zodat ook anderen wat geluk van toen tot zich kunnen nemen. 'In 't voorbiegóón' bestaat uit twee verha- lencycli: 'Momenten' en 'Voor keuninginne in vaoderland'. De eerste cyclus bestaat hoofdzakelijk uit vroege jeugdherinneringen van Pau Heerschap. Momenten uit de jaren vijftig. 'Voor keuninginne en vaoderland', het tweede deel van de cd, bestaat uit meren deels hilarische verhalen over ervaringen uit zijn kindertijd, via zijn diensttijd in de jaren zestig tot aan zijn tijd als onderwijzer in de jaren zeventig. Heerschap vat het bonte geheel samen als een 'autobiografie in scherven'. "Zoals archeologen van scherven een pot reconstru eren, creëert Piet Westhoeve een totaalbeeld van mijn vertellingen met zijn prachtige muziek. Piet is de hjm; hij plakt alles aan elkaar. Muziek is anders, het is abstract en universeel, het overstijgt de tekst en smeedt samen." Westhoeve, de pianist, vindt dat er een har monieus geheel is ontstaan. "De verbinden de muziekstukjes tussen de 'Momenten' zijn in feite 'wandelingen' of promenades van het ene verhaal naar het andere. Ze beelden de sfeer van het zojuist gesproken verhaal uit." "Muziek als verhaalreflectie", vult Pau Heerschap zijn compagnon aan. Eigen muziek Gebruikte Piet Westhoeve op de vorige cd nog bestaande muziek van bekende compo nisten, nu speelt hij eigen muziek, waardoor het geheel van taal en muziek nog harmoni euzer is geworden. Als er in het verhaal van Pau Heerschap een vogeltje door de lucht fladdert, dan kun je hem van onder de toet sen van Piet Westhoeve horen wegvliegen. DOOR Werner Bloemendaal 24 Even buiten Dirksland- welgelegen- ligt de hofstede "Bootnvliet" geheten. In onze rondgang door het dorp bijna nog vergeten. Sinds mensenheugenis hebben daar aan 't begin van de oprijlaan -aan de rand van het Korteweegje- de majestueuze poortpalen gestaan. Op de wapens valt in deftig latijn te lezen: Nee temere, nee timide. -Niet vermetel, niet beschroomd. Boomvliet, genoemd naar de gelijknamige kreek; die met bomen was bezoomd? De landelijke rust is lang verdwenen. De palen raakten in verval. Passen niet meer in het straatbeeld. Restaureren- als iemand het betalen zal. De Gooye en de Boomvliet gaven het dorp een gezicht. Zij waren eertijds de toegangswegen; toen de ommedijk zich sloot; voor eeuwig dicht. Springende kinderen in het water, ook die weet de Ouddorpse pianist zomaar uit zijn instrument op te roepen. In zijn composities gebruikt Westhoeve zo hier en daar wel een bekende melodie of wijs. Zo zal een oplettend luisteraar het Wil helmus herkennen. Evenals enkele fragmen ten van Sinterklaasliedjes, het 'Lied aan het Licht' van Huub Oosterhuis, dat tijdens de uitvaartdienst van Prins Claus werd gezon gen, en 'A whiter shade of pale' van Procol Harum. Maar altijd op een enigszins verbor gen, gestileerde manier. "Hij zet de muziek op z'n kop", vindt Pau Heerschap. "Het is ironie, het Wilhelmus op z'n kop. Om het geheel wat algemener te maken, om los te komen van het eigene van de tekst." Want de vertellingen - autobiografische anekdotes - en de muziek zijn weliswaar heel beeldend, maar bieden de luisteraar tegelijkertijd zoveel mogelijk ruimte om zichzelf in het tafereel te plaatsen. Met eigen gedachten en beelden. Het leidende thema in de twee nieuwe ver- halencycli van Heerschap en Westhoeve is dus het voorbije verleden. Is er sprake van nostalgie? Jazeker. "Maar we worden er niet droef van", zegt de verteller. "Een hele gene ratie, van de jaren dertig tot de jaren zestig, spreken we aan. Iedereen die in dienst heeft gezeten, begrijpt 't helemaal. De jeugd zal er minder mee hebben." "Er is niet alleen spra ke van nostalgie", vindt de pianist. "In feite kan ieder mens er iets in projecteren. Ik noem de metafoor van de roeiboot: wat geweest is ligt voor je en wat nog moet komen ligt achter je rug. Dat geldt voor iedereen." Heerschap over zijn 'scherven': "We kijken ernaar en gaan door, we varen er langs." Was de vorige cd nog typisch Ouddorps, 'In 't voorbiegóón' voert de luisteraar ook naar naburige dorpen als Stellendam en Som- melsdijk én verre oorden als Ede, Arnhem, Amsterdam en het Brabantse land. "We komen tussen de haogten tevoorschijn en laten weten dat we ook ergens anders zijn geweest", lacht Pau Heerschap. De vijfhonderd exemplaren van 'Tussen de haogten' waren binnen een maand verkocht. Hoe verklaart het Ouddorpse duo dat suc ces? "Ik denk door de blijmoedige uitstra ling waarmee we die cd gemaakt hebben", aldus de verteller. "Wij doen het niet cha grijnig, voor de centen. Ook als we er maar tien of twintig verkocht zouden hebben, dan nog hebben we er met veel vreugde aan gewerkt." "Mensen hebben belangstelling voor dia lect", verklaart de pianist het succes. Heer schap; "Op het eiland is veel verborgen cul turele aandacht. Maar niet zozeer voor kunst met een grote K." Dergelijke kunst maakt het duo niet, vinden Heerschap en Westhoe ve zelf, "maar", voegen ze eraan toe, "wat we maken heeft wel niveau, heeft wel diep gang. We willen wel kwaliteit leveren." Dat ze daarin geslaagd zijn zal vanaf zater dagavond 29 november duidelijk worden, Dan ontvangt burgemeester Siiike van de gemeente Goedereede het eerste exemplaar van 'In 't voorbiegóón' tijdens een presenta tieavond in de Doopsgezinde Kerk te Oud dorp. De cd is na afloop te koop voor 12,50 euro. Daarna is de cd voor 14,95 euro ver krijgbaar bij de boekhandels Vroegindeweij (in Ouddorp en Middelharnis), Akershoek (Ouddorp) en Van der Boom (Sorrmielsdijk) én de VVV Ouddorp. De cd is overigens een complete Goereese productie. Westend Audio uit Ouddorp ver zorgde de opnames, die plaatsvonden in De Kleinste Zaal in Goedereede, en Hans Dolie- slager tekende voor de sfeerbeelden en de gehele vormgeving. Op donderdag 27 november zal in de Victo- riahal te Dirksland een bingo worden geor ganiseerd door Stichting SVIK. Er zullen acht ronden en een superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Ook deze keer staat de Stichting garant voor een klinkend prijzenpakket, dus kom alle maal voor een gezellige avond en wie weet voor een van de vele klinkende prijzen. Graag tot ziens op donderdag 27 november. Voor iedere deelnemer is er een St. Nicolaas surprise. Op zaterdag 29 november houdt muziekver eniging EMM uit Heerjansdam een solisten- concours in sporthal 'Den Dam', Sportlaan 8 te Heerjansdam. Het solistenconcours begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De toegang bedraagt 2,00. Aan het solistenconcours doen blazers en slagwerkers mee uit de zogenaamde HaFa- Bramuziek. Het gaat dan om bespelers van instrumenten, die voorkomen in een harmo nie, fanfare of brassband. De deelnemers konden zich inschrijven in één van de zes divisies, al naar gelang het niveau van de betreffende muzikant. Zij worden door een vakkundige jury, bestaande uit Anno Appe- lo en Jos den Boer, beoordeeld. Voor het werk dat de deelnemers uitvoeren ontvangen zij punten. Degene met het hoogst aantal punten, komt in het bezit van de dagprijs. Aan het solistenconcours doen niet alleen solisten, al dan niet begeleid door een piano, mee. Er zullen ook ensembles optreden. Uiteraard is het publiek van harte welkom om de solisten en ensembles te beluisteren. Met het organiseren van het solistencon cours hoopt de organisatie het publiek eens een andere kant van de harmonie en fanfare- muziek te laten zien. Vaak beperkt de ken nismaking van harmonie en fanfare zich tot optredens op straat tijdens de traditionele Koninginnedag en Sinterklaasintocht. Bij een solistenconcours laten muzikanten zien en horen dat zij tot veel meer in staat zijn. -^ NED. HERV. KERK Beroepen: te Burgum, W.M. Stougie te Haulerwijk; te Holysloot-Ransdorp (SoW), kandidaat M. Eibers te Amstelveen; als vlootpredikant, J.C. Trouwborst te Goudri- aan; te Zoelen, kandidaat L.M. Bal te De Bilt. Aangenomen: naar 's Gravenmoer, kandi daat K.E. Schonewille te Elburg; naar Krim pen aan den IJssel (wijkgemeente De Rank), J.W. Sparreboom te Nieuwveen; naar Rijs- sen (Open Hof), Y.J. Hulstijn te Tubbergen; naar Numansdorp, W.P. van der Aa te Ren- kum; naar Vlagtwedde, N.M. van Ommeren te Drachten; naar Waddinxveen (wijk Noord), M.C. Batenburg te Zalk en Veeca- ten. Bedankt: voor Leerdam (wijkgem. Cen trum-Oost), H. van Ginkel te Goes (bw); voor Hierden (wijk Dorp), M.C. Batenburg te Zalk en Veecaten; voor Rijswijk (NB), H. Bakhuis te Nieuweroord-Noordscheschut. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hendrik Ido Ambacht, M. Moerland te Zwijndrecht-Groote Lindt; te Wolvega, P. Rozeboom te Maasdijk, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Hendrik Ido Ambacht, M. Moerland te Zwijndrecht-Groote Lindt. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Goes, A. de Snoo te Assen- Marsdijk; te Smilde, kandidaat H. Prins te Almelo; door de Vrije Geref. Kerk van Pre- toria-Maranata (Zuid-Afrika), voor missio nair werk in Soshanguve, P.G. Boon te Zuidwolde i.c.m. Ruinerwold-Koekange; te Axel, F.G. aan het Rot te Broek op Lange- dijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Alphen a/d Rijn, G. Bouw te Doomspijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hendrik Ido Ambacht, M. Karens te Werkendam; te Lelystad, R. Kat- tenberg te Arnhem; te Lisse, C. Neele te Aagtekerke; te Ridderkerk-Slikkerveer, G. Clements te Gouda. Bedankt: voor Dirksland, G. Clements te Gouda. Overzicht voor ronde 12 in de huishoudelij ke competitie bij schaakvereniging De Zwarte Pion te Middelharnis, gespeeld op 17 november jl. Van den Ouden - Van Hooff 0-1 Verolme - Hennekesrem. Van der Waal - Van Prooijen0-1 Peeman - MoedtO - I I. Lagendijk - Dupree1-0 De Jager - Lesuis 1-0 Struik - Meiaard1-0 M. Lagendijk - Mulder0-1 Loosjes - H. Smit rem. Noordijk - Markwat0-1 Het tweede team speelde voor de RSB tegen het eerste van Barendrecht. Het werd een 2 1/2 - 5 1/2 nederlaag. De resultaten: Bom - Karbaat 0-1 Boeter - De Bruijn rem. Visser - Bakkerrem. Minnaar - De.Weerdrem. Van der Staaij - Brouwerrem. C. Smit - Van Praagrem. De Haan - Van Wilgenburg0-1 Neleman - Tuyl 0-1 De negen kunstenaars die hun talenten en kunstwerken tentoonstelden tijdens het kunst- en cultuurrondje, dat duurde tot en met 13 september jl., wisten het al meteen; deze groep heeft voldoende potentie om samen verder te gaan. Zodra de deelnemers hun kunstwerken vanuit de expositieruimtes huiswaarts hadden vervoerd, staken ze de koppen bij elkaar. Natuurlijk om de gehele activiteit te evalueren, maar ook om te zien welke activiteiten in de toekomst konden worden ondernomen. En ze wisten het al heel zeker: dit moet iets moois worden. Het resultaat van hun inspanningen mag er zijn; er wordt druk gewerkt aan de oprichting van een kunstzinnige stichting, die eind dit jaar een feit zal zijn. Derhalve krijgt Dirksland naast de bestaande culturele stichtingen die op de folder te vinden waren, nu ook de Stichting Beeldend Dirksland, zodat ook die categorie officieel een vaste plaats krijgt binnen de samenleving. Drempelvrees Niels Snoek, aangewezen als voorzitter van de Stichting, vertelt dat de kunstenaars tij dens het kunst- en cultuurrondje hebben ervaren dat er van drempelvrees bij de bevolking geen sprake (meer) was. Dat heb ben ze als heel positief ervaren. "De mensen konden gewoon aan huis komen kijken wat je nu eigenlijk doet. We hebben het gevoel dat we op die manier konden zorgen dat kunst op een spontane manier wat dichter bij de mensen kwam. Het was een aanzet voor de promotie van kunstuitingen in het alge meen. Het is heel belangrijk dat mensen zich plezierig voelen in hun omgeving. Het is even zo belangrijk dat er creatieve geesten in de samenleving zijn die er met hun creativi teit iets aan bijdragen dat mensen zich pret tig voelen in hun omgeving. Kort en goed gezegd; de kunstenaars willen door middel van allerlei activiteiten de mensen op een plezierige manier bekend maken met kunst." "De doelstelling van de stichting is meer voudig. Aan een officiële formule wordt nog gewerkt, maar in ieder geval hopen we door de krachten te bundelen in een stichting als kunstenaars verder te kunnen gaan met de eerder genoemde promotie van kunstuitin gen in het algemeen. We hopen ook dat men sen er erg in krijgen dat wij er zijn. Het moet gewoon bekend worden dat we iets kunnen betekenen binnen de samenleving, op regio naal niveau, en misschien ook daarbuiten. Het voordeel van het samengaan in een stichting is ook dat er nu aanspraak gemaakt kan worden op bepaalde subsidies en ook bestaat de mogelijkheid ons te laten steunen door donaties van belangstellenden en hen die de kunst een warm hart toedragen. Ver der hopen wij door ons te profileren, als pro fessionele gesprekspartners te worden beschouwd wanneer het gaat om de kunst zinnige aankleding van openbare gebouwen, In tijden van recessie, zo bewijst praktijk helaas maar al te vaak, vormt de aanschaf van kunst de sluitpost van de begroting. Dat is jammer; te meer daar voor dit soort pro jecten officieel een 1%-regeling voor kunst bestaat." "Voorlopig gaat de stichting draaien met 9 kunstenaars, waaruit een driekoppig bestuur is gevormd. Naast het ontplooien van activi teiten is er ook plaats voor onderling contact, waarbij we ons verdiepen in eikaars werk. We ruimen ook bewust plaats in om inhou delijk met elkaar van gedachten te wisselen over de manier van werken, gebruikte mate rialen en technieken. Wat betreft de nieuwe activiteiten, er wordt al volop gesproken over een activiteit in één van de schuren van Manege 'Stal de Poorte' rond Koninginne dag, mogelijk gecombineerd met rondritten, en ook een zomer kunstrondje ligt al min of meer omlijnd in het verschiet. Daarbij is het idee ontstaan om gastkunstenaars uit de gemeente Dirksland uit te nodigen; ook wordt al gesproken over verschillende the ma-exposities binnen de regio, en als het even kan ook elders in het land. De eerste op handen zijnde activiteit zal zijn een driedaagse Kunst-Kado-Salon in Res taurant Rondeau in het weekend van 12 december. De kunstwerken die te koop zijn variëren in prijs van 25 tot 500. Wouter Roetman, eigenaar van Restaurant Rondeau, bood spontaan aan alle bezoekers het Ie kopje koffie gratis te serveren, ook als je niets speciaals koopt. Een leuke actie van Wouter! Het restaurant in de oude waterto ren is voor de bevolking zeer laagdrempelig en zowel Wouter als de kunstenaars hopen op veel belangstelling uit de wijde omge ving. damclub al aardig ingeburgerd. Versloeg hij vorige week nog de koploper uit de eerste afdeling, nu ging Van Heukelen voor de bijl. In een spannende strijd wist Doorduin op een gegeven moment een schijf van zijn tegenstander af te snoepen, waarna hij de partij beheerst op tempo wist uit te spelen. Dat belooft nog wat! Evelien Visbeen ontpopt zich meer en meer als een niet ongevaarlijke tegenstander. B. Grootenboer moest dan ook heel goed op zijn tellen passen om ongeschonden de eindstreep te bereiken. Door het offeren van een schijf kon Evelien in de slotfase door breken naar de damlijn, maar dat leverde helaas voor haar geen winst meer op. L. Steketee moest vanavond de degens krui sen met B. van Nimwegen. Bemadette, die vanwege gezinsomstandigheden alleen de bekerronden mee speelt, schijnt haar talen ten nog niet verborgen te hebben. Al bij de 9e zet zag ze haar kans schoon en wandelde ze door de hele verdediging van de witspeler heen naar de damlijn. Een verrassende gewaarwording voor Steketee. Ook A. het Jonk heeft tegen T. de Geus moe ten ervaren dat het 'zwakkere geslacht' wel degelijk sterke kanten heeft. Maar dat weet hij al bijna 25 jaar. Mevrouw De Geus was niet van plan de puntjes zomaar weg te geven. Ze heeft bijzonder haar best gedaan om aan een nederlaag te kunnen ontkomen. En het is haar gelukt. Deze remisepartij is een mooi resultaat. P. Kom heeft succes geboekt in zijn pailij tegen H. de Geus. Kom, die meestal met een gesloten stelling speelt, weet daarmee meni ge tegenstander te verrassen. Na een mooi uitgevoerde slagzet, kon Kom de puntjes mee naar huis nemen. H. Zoon-T. GoedegebuurI - 1 L Non - B. VisbeenO - 2 A. Doorn - H. Visbeen2 - O C. Visbeen - B. van der Spaan2 - O W. Doorduin - H. van Heukelen2 - O Evelien Visbeen - B. Grootenboer1 - 1 L. Steketee - B. van NimwegenO - 2 T. de Geus - A. het Jonk1 - I P. Kom - H. de Geus2 - O A. Visbeen - J. Looijuitg. T. Goedegebuur heeft met de hakken over de sloot remise kunnen halen tegen H. Zoon. Goedegebuur raakte een eerder gewonnen schijf, door een verkeerde inschatting, bij een afruil echter weer kwijt. Zoon kwam daardoor in een betere positie terecht. Goe degebuur wist echter het eindspel sterk uit te spelen, zodat eenpuntendeling een feit werd. J. Non was deze avond geroepen zijn herse nen te kraken tegen de sterke B. Visbeen. Beide spelers, die al jarenlang de damsport beoefenen, kennen de kneepjes van het vak. Non kwam half in de partij echter ongeluk kigerwijs een schijf achter te staan, waar door hij later de partij zou verliezen. A. Doom heeft tegen H. Visbeen de winst binnen kunnen halen. Doom zette Visbeen af bij de 1 Ie zet in de hekstelling, wat voor Visbeen uiteindelijk de partij ging kosten. Weliswaar kon Visbeen bij de 29e zet met een mooie rondslag van 'vijf om vijf' zich uit de hekstelling bevrijden, maar hij dacht daar strategisch nadeel aan over te houden. Enkele zetten later was echter de partij uit. B. van der Spaan bracht zich tegen C. Vis been in moeilijkheden door een schijf niet op tijd te verdedigen. De overmacht van Vis been werd daarna te groot om nog enige tegenstand te kunnen bieden. W. Doorduin heeft zich bij de Melissantse

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6