SATIRES OVER HET KONINGSHUIS etï) i eb Met Wie??? PREDIKBEURTEN Bleekneusjes Meet 'n Greet EiuüMtnai-tiiEyws eiüvhdeh-iiieuws Ko van Strien in 'Flakkeecialiteïten' Automobiel .^wo.i 2004 NMA jaagt op antieke spoken in tweewielerbranche Extra kerkdienst Ger. Gemeente Samenwerking gewasbeschermingsonderwijs Mol Agrocom, Groene School en DLV Adviesgroep Dat moet kunnen De ministers distantiëren zich van liritiek Inderdaad: niet voor de strafrechter Met de Gezondheidservice Zondag 23 november 2003 Alledaags KindJermiddag 'Jezus is de Rots' Nieuwe spuitlicenties Verlenging spuitlicenties Meer info VRUDAAG 2X NOVEMBER 2003 Bij de titel De titel boven deze column heeft me wat tijd gekost. Ik zal niet neerschrijven welke alter natieven ik ontworpen heb. Het dichtst bij wat ik met de kop hierboven bedoel is: het koningshuis in de satire. Als het werkwoord bestond zou ik zeggen: het koningshuis gesateriseerd. Maar goed, ik houd het op wat ik hierboven heb geschreven. Het zal de lezer duidelijk zijn dat ik doel op wat premier Balkenende heeft gezegd over het BNN-programma Egoland. Daarin wor den poppetjes aan de kijker voorgehouden waarin leden van het koninklijk huis te her kennen zijn, met name koningin Beatrix en Prins Willem Alexander. Met deze figuren wordt de spot gedreven; althans dat zal ieder weldenkend mens zeg gen. De makers van het programma en een deel van de kijkers denken daar anders over. Zij benadrukken het verschil tussen spot en satire. Het gaat niet om spot, maar om satire. Wie Van Dale erop nakijkt, zal echter niet veel verschil tussen satire en spot aantreffen. De verklaring moet dan zijn dat satire een bepaald soort spot is. Het verschil zou al moeten zitten in het bijvoeglijk naamwoord hekeldicht of hekelprogramma. Hiermee zou dan de spot wat verzacht wor den. Deze verwijzing, bedoeld als afzwakking, helpt echter niet veel. Bij hekeldicht ver meldt Van Dale: gedicht waarin ondeugden, dwaasheden of misstanden op scherpe wijze worden beschreven en gegispt. Met het woordenboek ernaast valt niet anders te concluderen dan dat satire er op uit is de spot met iemand te drijven. Ik voeg er zelf aan toe: iemand belachelijk te maken. Het is goed dat woord belachelijk op zich te laten inwerken. Om een satire wordt gela chen. Dat gebeurt ook als de koninklijke familie satirische wordt uitgebeeld en ter sprake gebracht. Ook bij het woord belache lijk vermeldt Van Dale: de lachlust opwek kend of iemand tot voorwerp van bespotting maken. Wellicht vraagt de lezer zich af, waarom ik dit alles vermeld met het woordenboek op mijn bureau erbij. Ik wil laten zien dat in alle woorden het belachelijk en bespottelijk maken meeklinkt. Het grote publiek en zelfs ministers zeggen; Dat moet Icunnen. De premier heeft belangrijker zaken te doen dan zich hiermee bezig te houden, aldus Boris Dittrich. Ik vind het ontstellend dat de beide vice-pre miers Zalm en De Graag, er als de kippen bij waren om de premier af te vallen. Zij willen niet aangesproken worden op de opmerking dat de Koningin en haar familie in de ogen en oren van het publiek belachelijk gemaakt worden. Hoe men het wendt of keert en welke draai men ook geeft aan het woord satire, met het woordenboek in de hand is het onmisken baar dat dit satirische programma het koningshuis en zijn individuele leden bela chelijk wil maken. Daarop zijn de makers van dit programma uit. Het is ook de reactie van de kijkers. Ik heb zelf een uitzending gezien. Mijn enig mogelijke conclusie is: hier worden in het bijzonder de Koningin en de Kroonprins belachelijk gemaakt. Je kunt op twee manieren mensen om een ander doen lachen. De eerste manier is datje reageert met: Hè, best aardig. Dat is een kant van de persoon of de zaak die ik tot nu toe niet had gezien of gezocht. Dan is de reactie er een van sympathie. De andere manier van belachelijk maken is, iemand naar beneden of onderuit halen. Deze manier staat gelijk met platvloers of banaal; kwahficaties die ook door prof. Koekkoek zijn gebezigd. Er kan geen twijfel over bestaan dat de inten tie van de programmamakers zich op dat banale, platvloerse niveau beweegt. Zowel vanuit de kennis van de Nederlandse taal als vanuit de reactie van kijkers blijkt dat over duidelijk. Men wil het koningshuis belache lijk maken op een platvloerse, banale manier. Mijn tweede conclusie uit dit hele gebeuren is, dat wij ministers hebben die dat niet openlijk durven zeggen. Ja, erger nog: die deze pop-artiesten in bescherming nemen tegen de kritische opmerkingen van de pre mier. Hebben deze heren dan geen gevoel van wat in een beschaafde samenleving kan en wat niet kan? Wat zouden ze zeggen als hun eigen vrouw er zo doorgehaald werd? Met tegenzin haal ik aan wat ik in een krant las, dat het koninginnepoppetje een wind laat. Ieder wellevend mens die dit onver hoeds overkomt, zou zich generen en zich verontschuldigen. Maar de Koningin mag zo belachelijk gemaakt worden. En dan moet beide vice-premders maar roepen: Daar heb ben we niets mee te maken. Dit is geen zaak voor de strafrechter. Ik zeg dat heel duidelijk. Het is echter een zaak van beschaving en goede zeden. Men moet iemand die daarop de aandacht vestigt, niet nawijzen als een bemoeial. Het is niet slechts een christelijke deugd, maar een algemeen menselijk gegeven dat men respectvol met de ander omgaat. Elkaar daarop aan te spreken zou een deugd in plaats van een deugd een ondeugd moeten heten. Denk u in wat het kind in de klas kan zeggen als de leerkracht hem of haar erop wijst dat een wind laten eventueel elders, maar niet in gezelschap mag gebeuren. De leerling zou kunnen zeggen: De Koningin doet het ook in een satireprogramma. En de ministers wil len daar niets van zeggen; zij hebben belang rijker zaken te doen. Inderdaad, zo laten we het beschavingspeil van onze samenleving tot het platvloerse bodempeil zakken. Wie kritiek heeft, krijgt als antwoord: Dat moet toch kunnen. Ieder heeft zijn eigen vrijheid. Ik durf te voorspellen dat deze doorbraak van fatsoensdijken nog maar een voorspel is. Wie of wat zal het volgende slachtoffer van sport zijn? Laten we toch eens goed nadenken: Willen we als volk deze kant op en onze beschaving inruilen voor dit onbeschaafde gedoe? W. H. VELEMA Hermien Schipper is binnenkort weer in de studio van Radio Flakkee in het programma "Met Wie???" Natuurlijk vertelt zij ons weer het een en ander over de "Gezondheidservi ce". Wat hebben zij in de komende weken te bieden? Staan er bijzondere dingen op het programma? U wordt weer bijgepraat via Radio Flakkee op woensdag 26 november tussen 18.00 en 19.00 uur. De herhaling is op donderdag. Ook van 18.00 tot 19.00 uur. Er worden miljoenen aan verdiend ten koste van miljoenen. Deze uitdrukking slaat op het tabaksgebruik over de hele wereld. In het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee wordt op maandag 1 december om 21.00 uur duidelijk gemaakt hoeveel levens het tabaksgebruik kost. Vooral in ontwikke lingslanden en welke tol het onder vrouwen en tieners eist. De presentatie van het pro gramma is in handen van Marjan van Peper straten. De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Woens dag 26 november, 19.30 uur, stud. E. Bakker. ctir. streeliblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Versctiijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Mlddelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm'l tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluttingstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur siuitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Vlllerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 email: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd, ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobankMiddelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur kand. P. C. H. Kleinbloesem, Sint Maartens dijk. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. P. C. H. Kleinbloesem en 18.30 uur ds. P. van Duijvenboden, Den Bommel - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. T. R. Rietveld, Ridder kerk en 18.30 uur ds. W. van Gorsel, Bergambacht. STELLENDAM - Herv. Gem. 10,00 uur ds. W. L. Smelt, voorbereiding Heilig Avondmaal J. de Groot, Dordrecht - Ger. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.30uurds. C.G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. G. J. Blankers, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mevr. ds. A. B. Worst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, welkomstdienst en 18.00 uur ds. W. Geuze, Woubrugge. Vrijdag 28 november: 15.00 uur ds. G. van Meijeren, bevestiging van het huwe lijk van Jeroen Ras en Corina de Munck - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. C. Hogchem - Ziekenhuis 14.30 uur J. C. Knijper. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Joppe - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrach- ting Heilig Avondmaal - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Benne- kom, bediening Heilig Avondmaal en 15.30 uur Samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 16.00 uur ds. J. F. Klijnsma, her denking overledenen - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, herdenkingsdienst - CAMA Christen gemeente, het Prieel, 10.00 uur G. Fel ler. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. M. C. Tanis - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur onbekend en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Hogchem. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en Sint Joos- land - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Be- réa, gebouw 'De Bron', 10.00 uur Harry Scheermeijer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. A. Sam- som - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. J. Glas. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. van Vuuren, Barendrecht - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge, samen met Ooltgensplaat en 18.00 uur ds. W. A. Boer, OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. Vos, Wijk en Aalburg - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur gezamenlijke dienst in Den Bommel en 18.00 uur drs. A. S. Rien- stra. De 46-jarige Ko van Strien uit Dirksland moest boer worden. Maar na de lagere school ging hij naar de Technische School en later werd hij wiskundeleraar. Nu is hij adviseur bij een portofoonbedrijf. Hoewel hij geen boer werd, ligt de natuur hem toch na aan het hart. Over deze onderwerpen, en nog veel meer over zijn leven, vertelt Ko zaterdag 22 november om 09.00 uur in het programma "Flakkeecialiteiten" op Radio Flakkee. Daarin vertelt hij ook een verhaal over het schieten met een buks op een sigaar die zijn vader in zijn mond hield. Hoe dat afliep? Dat hoort u zaterdag in "Flakkeecia liteiten". De herhaling is dinsdag om 18.00 Het overbekende statussymbool levert nog steeds stof voor mobiel geschrijf. Detroit is nog altijd Motoiun. Het statussymbool van de Lage Landen is 't autootje in over treffende trap. Een trapautootje dus, maar het is niet alles auto wat er blinkt. In vroe ger tijd zagen we walmende trabakjes met onbetrouwbare remmen en ronkende Lada 's die net iets beter waren in het verliezen van onderdelen. Een Mercedes B. blijft voor velen het onbereikbare rijdende ideaal, om van een rollend rolletje maar niet te spre ken. Voor veel automobilisten bleef het bij een Volkswagen, de klassieker die we mede te danken hebben aan de Qreat Dictator. De rijdende vehikels kregen bijnamen als: kever, lelijke eend, banaan, slagschip, Plu to, Dafje en Elf normaal. Met Toyota en Mitsubishi begon de Aziatische autogolf latei' gevolgd door nog exotischer namen als Hyundai en Kia. De Europese concurrentie bleef wat typenamen betreft niet achter. Na kapitein en kadet volgden Astra en Vectra. Mondeo, Vento en Mégane streden om de originaliteitsprijs. Toledo's en Cordoba's veronderstellen geografische kennis terwijl namen ah Ka en Xsara een beroep doen op de fantasie. Golvende M.P.V. 's zijn tegen woordig de gewoonste rijdende zaak van de autowereld. Weer anderen zijn in het bezit van een Premacy of een Octavio; een enke ling toert rustig rond in een Yotota Cam- ry, het rijdende slagschip uit het Vare Oos ten. Ik ontwaarde zelfs een Daihutsu Cuo- re. Kortom, er komt geen eind aan het bedenken van autonamen. Zelfs Picasso zag ik op de achterkant van een vienuielig motmisch rijtuig. Het geliefkoosde vervoermiddel kreeg in de loop van de tijd veel namen. Corolla en Carina behoren tot het verleden maar Colt lijkt, net als Swift, een naam die mïlUnni- umproef is. Sommige merken kunnen het zonder naamsaanduiding en worden aan geduid met een cijfercombinatie als 205 of 406. Waar is de tijd van de T-Ford geble ven, een auto die in alle kleuren geleverd kon worden als het maar zwart was? Zwartrijden is iets geheel anders en wordt gedaan door auto 's ongeacht de kleur en het land van herkomst. Iets geheel anders is het openbaar vervoer in ons land. Treinen en bussen rijden om het particulier autoge bruik tegen te gaan, maar het tuil ondanks veel inspanningen de nodige investeringen nog niet vlotten en ook hier is zwaiirijden een begrip. Maar een dagje zonder de heili ge koe is het proberen waard. U wordt er mobieler van en het wegennet ook. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland, voorbereiding Heilig Avondmaal ^j::i iieuwe abonnementsprijzen voor het jaar 2004 zijn: Jaarabonnement36,00 Halfjaarabonnement18,50 Kwartaalabonnement9,50 Machtiging Bij de abonnees die ons een mach tiging voor Incasso hebben gegeven zal het bedrag in december van de bankrekening worden afgeschreven. Periodieke overschrijvir\g De abonnees die hun bank gemach tigd hebben voor het afschrijven van het abonnementsgeld verzoeken wij het nieuwe tarief aan hun bank door te geven. De abonnees die geen machtiging of periodieke overschrijving hebben, ont vangen een acceptgiro. Indien u op een andere wijze betaalt, altijd het abonneenummer vermelden. De uitspraak van de NMA over zo genaam de overtredingen van de BOVAG afdeling Tweewielerbedrij ven en de NCBRM van de Mededingingswet is de BOVAG volledig in het verkeerde keelgat geschoten. 'De NMA jaagt op antieke spoken in de tweewieler branche', zegt algemeen directeur Koos Burgman. 'De overtredingen, als die al zo genoemd mogen worden, zijn begaan in een tijd dat eigenlijk nog niemand wist hoe de nieuwe wet, geïnterpreteerd moest worden. Pas jaren later is de NMA zelf met richt snoeren gekomen. Dat de NMA een boete oplegt, valt BOVAG des te meer tegen omdat BOVAG juist in overleg met de NMA stringente maatregelen heeft genomen om overtredingen van de Mededingingswet te voorkomen. De feiten zelf zijn volgens BOVAG van uitermate gering belang. Dat de brancheor ganisatie een brief schreef aan zijn leden om zijn zienswijze te geven op een te krappe marge voor het leveren van bedrijfsfietsen, is uiteraard een taak van een brancheorgani satie. Uiteraard hebben de leden, als onder nemers altijd hun beslissingen zelf geno men. Een veroordeling daarvoor moet wor den betiteld als juridische haarkJoverij. Bovendien werd, zelfs als de zienswijze van de brief werd opgevolgd, geen enkel consu mentenbelang geschaad. Een ander verwijt dat de NMA de BOVAG maakt, is het aan de leden ter beschikking stellen van servicecouponboekjes waarin op de coupons een korting werd aangeboden op servicebeurten, waardoor de prijs daarvan zelfs onder het toenmalige marktgemiddelde kwam. Uiteraard stond het de fietswinkeliers volkomen vrij dit boekje al dan niet te gebruiken. Toch volgt er nu, jaren later, een veroorde ling. De BOVAG vraagt zich bij monde van algemeen directeur Koos Burgman af of de NMA niets beters heeft te doen dan het jarenlang bestuderen (deze zaak loopt inmiddels al drie jaar!) van zulke onbelang rijke zaken bij over het algemeen kleine bedrijven van goedwillende middenstan ders, waar geen consument schade, eerder zelfs voordeel van heeft ondervonden. BOVAG zal bezwaar aantekenen tegen de uitspraak van de NMA. Het zal in het voorjaar van 1960 geweest zijn dat dokter H.W. Gestman, de schoolarts van Flakkee, zijn periodieke zitting hield in de School met de Bijbel te Sommelsdijk. Velen uit die tijd zullen hem zich nog herinneren. Door zijn geweldige postuur was hij een imponerende man. Elk schoolkind, al dan niet begeleid door moeder, moest zich bij die gelegenheid onderwerpen aan zijn onder zoek. Aan de beurt kwam ook ik, een mage re, bleke jongen uit klas 4. Kennelijk viel de uitslag van de medische controle niet zo positief uit. Of er nog klach ten waren? Ja, zei m'n moeder, hij heeft de laatste tijd wat last van buikpijn. Nee, de dokter kon niets ontdekken. Na een keuren de blik met een gefronst voorhoofd zei de dokter zoiets als: "Deze jongen moest maar eens voor een paar weken naar een vakantie kolonie!" "Ja, maar wil je dat wel?", zo reageerde mijn moeder rechtstreeks naar mij. Ik wilde wel. En zo is het ook gebeurd. Midden augustus van dat jaar, precies op m'n tiende verjaardag, ging het richting Nunspeet. 's Morgens vroeg al met de bus naar het Havenhoofd van Middelhamis, daarna met de veerpont naar Hellevoetsluis, toen met de tram naar de Rosestraat in Rot terdam, nog een klein stukje met de stads tram en vervolgens de trein in. Voor het eerst van m'n leven... Wat een belevenis! Zes weken was ik te gast in huize 'Onze Woning' aan de Eperweg te Nunspeet, uit gaande van de 'Vereeniging voor Christelij ke Gezondheids- en Vacantiekolonies'. Deze laatste aanduiding, de officiële bena ming, is me pas sinds een enkele week bekend. Ik vond de naam terug in een gloed nieuw boek dat gewijd is aan 'Vakantiekolo nies in Nederiand 1883-1970'. 'Bleekneus jes', zo luidt de sprekende titel. In mijn her innering zijn die zes weken 'Nunspeet' een heerlijke vakantie geweest. O jawel, je was gebonden aan een strak dagritme en je miste als kind het ouderlijk huis wel, maar het was toch allemaal best plezierig. Maar de achter gronden van die kinderuitzending zijn me nooit zo duidelijk geweest. Ik herinner me nog wel dat het de bedoeling was zo gezond en zo blozend mogelijk weer naar huis te gaan, het liefst een aantal kilo's dikker. Maar meer dan dat wist ik niet. En nu is dit prachtige kijk- en leesboek uit gekomen, met vele tientallen foto's en met herinneringen van vroegere 'bleekneusjes'. Maar dat niet alleen. Ook met een beschrij ving in een historisch kader: de vakantieko lonies als een opmerkelijk tijdsverschijnsel. Tussen 1883 en 1970 hebben honderddui zenden kinderen in de leeftijd van drie tot veertien jaar enige tijd in zo'n vakantie- of gezondheidskolonie doorgebracht. Dat waren tehuizen aan zee of in de bossen waar zwakke kinderen gedurende zes weken ver bleven om aan te sterken. Lange rijen zin gende kinderen wandelden dagelijks door bos en duin. Oorspronkelijk was het doel om de ziekte tuberculose te voorkomen en de gezond heidszorg voor de arbeidersklasse te verbe teren. Verspreid over het land stonden zo'n vtjftig(!) koloniehuizen, waar de verzorging van de kinderen al die jaren lang vrijwel onveranderd bleef. Stipt op de klok wissel den slapen, wandelen, melk drinken en (pap) eten elkaar af. Geen wonder dat het korte verblijf in zo'n tehuis op veel kinderen een diepe indruk heeft nagelaten. Een groot deel van dit boek is gevuld met hun herinnerin gen: directrices, schoolartsen, leidsters, maar vooral de bleekneusjes van vroeger zelf. Het centrale hoofdstuk in het boek is mijns inziens het vijftiende. Het heet heel typerend 'Rust, Reinheid en Regelmaat'. Het beschrijft het dagelijkse leven in het kolo- niehuis. Zomaar een passage: "Na de eerste verwarrende dag, die niet zelden eindigde in een nacht vol tranen, kwam het ritme van het koloniehuis op gang. Zes weken lang zou iedere dag volgens hetzelfde patroon verlo pen. Alleen de dag van aankomst en vertrek week af van de rest. Eenmaal in de zes weken kwamen de ouders op bezoek. IJk punten in de week waren het meten en wegen en de brief naar huis. 's Middags moest er uitgebreid gerust worden. Veel hui zen hadden voor dat doel speciale lighallen, overdekte veranda's waar de kinderen op veldbedden onder een deken lagen. Tijdens de rust mocht niet worden gepraat. De oude re kinderen mochten soms wel lezen tijdens de middagrust. Na de middagrust stonden de kroezen melk weer klaar, met een koekje of een stukje fruit..." Het is in dit zelfde hoofdstuk dat ik plotse ling een groepsfoto uit de Nunspeetse 'Onze Woning' aantref (pag. 132). En jawel - hoe is het mogelijk - precies in de periode dat ikzelf er verbleef. Ik zie mezelf terug in een speciale uitdossing vanwege de 'bonte avond'voorafgaand aan de dag van vertrek. De lacune van de samenstellers kan dus her steld worden: "jaartal onbekend" kan inge vuld worden met "september 1960". In de jaren zestig ontstond er kritiek op de praktijk van de kinderuitzending naar de gezondheidscentra. Een landelijke commis sie kreeg de opdracht te onderzoeken in wel ke richting deze vorm van zorg zich moest ontwikkelen om recht te doen aan nieuwe inzichten. Het zou binnen enkele jaren een eind maken aan het bestaan van de vakantie kolonies. Zelf heb ik begin jaren zeventig 'Onze Woning' nog eens opgezocht. Het gebouw stond toen al leeg en inmiddels is het al vele jaren geleden gesloopt. Zo zal het vele van die tehuizen zijn vergaan. Maar de herinnering blijft... Dit boek wil daaraan meehelpen. Met dank voor het initiatief! N.a.v.: Marianna Swankhuisen e.a., Bleek neusjes. Vakantiekolonies in Nederland 1883-1970. Uitgeverij Thoth, Bussum. Paperback. Groot formaat. Geïllus treerd. 176 pag. ISBN 90-6868-345-4. Prijs €19,90. J.M.J. Kieviet OUDDORP - Voor alle kinderen van de basisschool komt er weer een fantastische kindermiddag. Op woensdag 26 november om 12.15 uur worden jullie verwacht in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeen te aan de Dorpstienden te Ouddorp. Eer wordt begonnen met het eten van heerlijke pannenkoeken. Op het programma steen verder toneelspel, knutselen en een enthou siaste 'kinderpraise'. Het belooft heel gezel lig te worden. Komen jullie ook? Je vriend jes en vriendinnetjes, buurkinderen, nichtjes en neefjes, allemaal zijn ze welkom! De middag eindigt rond kwart over drie. Wil je meer weten? Bel dan naar Annelies Klink, tel. 0187-493506. Tafeltennissen, biljarten, darten, tafelvoet ballen... of gewoon gezellig kletsen? Dat kan morgenavond op het OJW. Vanaf half 8 ben je weer van harte welkom in de Hoeksteen aan de Ring in Middelhamis, we starten deze avond om 8 uur. Ook deze avond wordt er weer gezorgd voor een war me hap! Tot morgen,,. Ugf OJW Zoals u weet, moet iedereen in Nederland die beroepsmatig met gewasbeschermings middelen werkt, in het bezit zijn van een gel dige spuitlicentie. Personen die middelen op het eigen bedrijf toepassen, kunnen volstaan met licentie A (1). Worden middelen bij der den toegepast, dan is spuitlicentie B (2) ver plicht. Voor de verlenging van de licenties heeft Mol Agrocom al meerdere cursussen gegeven. Om de kwaliteit en de organisatie te perfectioneren, gebeurt dit de laatste jaren in samenwerking met de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV). Recentelijk werd besloten om zowel de cursussen voor het behalen van de spuitlicenties, als de verlen gingscursussen ook met de Groene School in Sommelsdijk te organiseren. Dit betekent dat Mol Agrocom, DLV en de Groene School gezamenlijk de organisatie en de uit voering van zowel de cursus voor het beha len van de licentie als de verlengingscursus sen voor hun rekening gaan nemen. Te behalen spuitlicenties zijn: Uitvoeren gewasbescherming licentie A (1), Inzetten en Bedrijfsvoeren gewasbescherming licen tie B (2) en Distribueren gewasbescherming licentie C (3). Elke cursus duurt 10 lesavonden. Voor groe pen van één of meerdere bedrijven kan de cursus ook in dagdelen worden uitgevoerd. De prijs is op aanvraag verkrijgbaar. De organisatie van deze cursussen is in handen van de Groene School. Mol Agrocom en de DLV zullen mede invulling geven aan deze cursussen. Verlenging van de spuitlicenties moet eens in de 5 jaar plaatsvinden. Nieuw is dat u voor verienging van licentie A (1), B (2) en C (3) met een vervaldatum na 30 juni 2006, vóór de vervaldatum van uw licentie vier respec tievelijk vijf erkende bijeenkomsten moet volgen. Het tijdstip maakt niet uit, als u de vier of vijf bijeenkomsten maar volgt vóór dat uw licentie verloopt. De verlengingscursussen die u bij Mol Agrocom kunt volgen, zijn uiteraard erkend. In januari/februari 2004 zullen de praktijk gerichte veriengingsbijeenkomsten worden georganiseerd, volledig gericht op de akker bouw en de groenvoorziening. Als u zich aanmeldt, dan wordt voor u bijgehouden of u alle bijeenkomsten tijdig volgt. Verloopt uw licentie vóór 30 juni 2006 en heeft u nog géén herhalingscursus gevolgd, neem dan contact met ons op. Afhankelijk van de vervaldatum zal hiervoor een cursus worden georganiseerd. Dit geldt ook voor mensen die in het bezit zijn van licentie 3. Voor nadere informatie en aanmeldingen voor de gewasbeschermings- en de verlen gingscursussen kunt u contact opnemen met: de heer P.R. Kameriing, Groene School Sommelsdijk. tel: 0187-471010 of de heer P. Tanis, Mo! Agrocom tel: 0187-618559.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2